Anti!
Én pont ezt a gondolkodást tisztelem Benned! Mert ha a logika valahol nem stimmel, akkor a következtetés sem stimmel.
Ezért mindig meg kell nézni, hogy a dolgok fordítottja cáfolja-e az alaptézist, vagy pedig más megvilágításba helyezi.
Azaz neok nélkül a nosema ceranae nem rúgott labdába.
Állítsunk fel egy hipotézist: A méh nem pusztul el a Nozémától ! Csak a végstádiumban, életének 35. napján!
Azt honnan tudod, hogy a méh a neotól pusztult el, vagy a Nosemától ? De az a méh , amit beküldesz, az legtöbbször élő, tehát el sem pusztult. Rengeteg adat van arra, hogy óriási spóraszámmal élnek a családok és a méhek. A Nosema a méh életét rövidíti meg, mert "mentesen" születik, és napról napra lesz benne egyre több. Amikor már olyan sok van, hogy az életfunkciók nem működnek, akkor egy kirepülés után valahol elpusztul. Mondjuk egy héttel korábban, mint normális esetben. Ebből a méhész számára csak az a feltűnő, hogy nem fejlődik fel úgy a család, ősszel kisebbre esik össze, nem tud úgy szaporítani, mint régen. Az apis és a cerana között az a különbség, hogy az apis 35 fok alatt szaporodik , a ceranae pedig 37-en is. Ezért okoz az első csak tél végén gondot, és ezért tud egész évben szaporodni a másik.
Másik: a Nosemát a mérgezés után 2-3 héttel mutatták ki nálad ? A mérgezés idejében negatív volt Nosémára ? Mert ha úgy van, ahogy mondod, akkor annak ez a forgatókönyve. Téves Geddekasnak az a megállapítása, hogy amikor amitrázzal túladagolta a méheit, akkor azonnal jelentkezett a Nosema. Hasmenés jelentkezett, ami nem azonos a Nozémával. Ha bevizsgáltatta, és Nosemát találtak, akkor ez egy korábbi Nozémás állapot. Ahhoz ugyanis idő kell, hogy elszaporodjon. Csak akkor tudod nagy számban kimutatni a spórát, ha annak volt ideje felszaporodni. A szaporodás egyes fázisai genetikailag meghatározott tulajdonságok. A pontos adatokat nem tudom, de több napra van ahhoz szükség, hogy egy spóra által megfertőzött bélhámsejtben osztódásnak induljon a Nozéma és újabb Noséma spóra legysen belőle, ami visszajut a bélbe, tehát kimutatható. Ha sokat lehet kimutatni, akkor annak kiszámolható az ideje, hogy mikor indult el (amennyiben minden adatot ismerünk hozzá) .
Tehát ha az eredeti mondatodat átfogalmazod így, hogy:
neok nélkül a Nosema ceranae nem volt látható , akkor az nincs ellentétben a logikával. Azért nem volt látható, mert a méhek apránként vesztek el , mondjuk egy héttel előbb, mint normális esetben. A Nozémának nem a belső ürítkezés a tünete! A belső ürítkezés a bezártság tünete ! Nagy spóraszám esetén van csak hasmenés Nozémától. Amikor már felborul a bélben a folyadék háztartás a sok tönkrement bélhámsejt miatt!
Ha nekem nem hiszel, nézd meg ezt a táblázatot, hogy mesterségesen fertőzött méheknél az eltelt napok függvényében hogyan emelkedik a spóraszám : a sötétkék az érdekes. Ez azt mutatja, hogy nem kell olyan ágens, ami a peritrofikus hártya elvékonyodását idézi elő.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/core/lw/2.0/html/tileshop_pmc/tileshop_pmc_inline.html?title=Click%20on%20image%20to%20zoom&p=PMC3&id=3591333_ppat.1003185.g001.jpg Ha jól értelmezem akkor a cikk egyébként azt taglalja, hogy ceranae esetén a nagyon kicsi adagban lévő fumagillin hatásására hiperproliferáció indul be. Ez a terápiás adag század részét jelenti. Azokat a mennyiségeket, amelyek az amerikai mézekben megtalálhatók szermaradványként. Olyasmi a következtetés, hogy a ceranae behozza a kezelés után a lemaradást egy fokozott szaporodással. Hogy ebben az esetben van-e értelme a kezelésnek, az hosszabb diszkussziót követel meg.
Időközben eszembe jutott valami: a nagyon alacsony fumagillin szint hiperproliferációt (erőteljes szaporodást) előidéző szerepe. Igazából sehová nem tudtam tenni a dolgot. Azonban a cikk írja, hogy a fumagillin a metionin aminopeptidáz enzimet gátolja. A metionin aminosav, a fehérjeszintézishez kell. A fehérje ellátottság szükséges a peritrofikus hártya felépítéséhez. Vagyis normál vastagságú peritrofikus hártya esetén normál ütemű a Nozéma szaporodása, elvékonyodott esetén lesz hiperproliferáció. Ez az összefüggés neo esetén nincs meg! A neo egy receptorhoz kapcsolódik, melynek köze nincs a fehérjeszintézishez. Tehát a peritrofikus hártya elvékonyodását nem tudja előidézni, így hiperproliferáció sincs neo esetében. Fumagillin esetében igen, és szerintem gombaölők esetén is.
Tehát az én logikai sorom a következő: gombaölőszer miatt csökkent peritróf hártya képződés, Nosema hiperproliferáció, fokozott áteresztőképesség a bélfalon, kis mennyiségben lévő neonikotinoidok felszívódásának lehetősége, neonikotinoid mérgezés. Csávázásból származó neoszint a pollenben, nektárban a halálos adagnak csak 20-ad részét tartalmazzák, de gombaölőszer, Nosema vonal miatt képes annyi felszívódni, hogy eléri a halálos adagot. Megfelel annak a megfigyelésnek, hogy a gombaölőszer fokozza a neok toxicitását méheknél.