Már megint -egyes(ek) szerint- “A SZENT BIODIVERZITÁS” !!!
Évek óta foglalkoztat a gondolat, hogyan lehetne a földeket művelőket rávenni az ökologikus gazdálkodásra.Mivel is lehetne, hát a pénzzel!
A Carboneg cseh cég azoktól a nagy multiktól akik tenni akarnak a klímaválság ellen, de technológiájúk miatt ezt nem tudják megfelelően megtenni, pénzt szed be és ezt olyan földdel gazdálkodóknak adja oda akik vállalják a talajmegújító -regeneratív- gazdálkodást.
ZSENIÁLIS !!!
A cég honlapjáról pár mondat, majd felteszem azt a cikket amiben olvastam róluk.Sajnos több mint egy éve írták és így kissé megkéstem.
3 érv a megvalósítás mellett
Regeneratív mezőgazdaság
Lehetőség arra, hogy változást hozzunk az emberek, a táj és a bolygó számára. A megvalósítás megéri.
1.
CO2 tárolás
Túl sok szén van a levegőben, és kevés a talajban. A szén visszajuttatása a talajba segít lelassítani a klímaváltozást.
2.
Egészségesebb étel
Az egészséges talaj biztosítja az optimális táplálkozást és a növények egészségét a talaj élőlényeinek együttműködése révén. Vegyszerek nélkül.
3.
Megnövekedett biodiverzitás
Az egészséges talaj és a víz körforgása lehetővé teszi a fajok sokféleségének helyreállítását a tájon.
Inspirációk
A regeneratív mezőgazdaság alapelvei
Integrálja az állatokat
Az állatok és a növények gazdagítják egymást.
Ne zavarj
A kémiai és mechanikai zavarás nem tesz jót a talajéletnek.
Páncélozza a talaj felszínét
Az élő és holt anyagok védik a talajt az elemektől és az eróziótól.
Keverjük össze a fajokat
Minél több a növény- és állatfaj, annál nagyobb az ökoszisztéma ellenálló képessége.
Tartsa az élő gyökereket a talajban
A növények a gyökereiken keresztül fotoszintézissel táplálják a talajt – ideális esetben egész évben.
Ismerje meg a kontextust
A környezet természeti törvényeinek betartása segít megérteni, mi fog működni.
A cikk.
1,3 billió tonna szén-dioxidtól szabadítaná meg a légkört egy prágai cég
2021.10.06.
Az összes emberi tevékenység folytán odakerült szén-dioxidot kivonná a légkörből egy prágai vállalkozás. A Carboneg nem egy forradalmi találmánnyal vagy épp csak koncepció szintjén létező megoldással érné el az ambiciózus célját, hanem a talajmegújító mezőgazdaság elterjedésében látja a jövőt.
A röviden csak TMMG-ként is emlegetett mezőgazdasági keretrendszer lényege, hogy regenerálja a termőtalajt, növeli a biodiverzitást, javítja a vízminőséget, és úgy általában igyekszik annyira természetessé tenni a gazdálkodást, amennyire az emberileg lehetséges. Alapja a természet működési mechanizmusainak fenntartása, mondván: Földanyánál senki sem tudja jobban, hogyan kell megvédeni környezetünket.
A TMMG ráadásul sok fenntartható modellel szemben kifejezetten alacsony költségeket ígér: mivel a talaj minősége egyre jobb és jobb lesz, idővel egy csomó olyan dologra nem kell költenie a gazdáknak, ami manapság egy modern gazdaságban akár milliókat is felemészthet havonta, lásd növényvédő szerek, műtrágya vagy állati takarmány. A TMMG viszonylag új területe a mezőgazdaságnak, komolyabban csak a 2010-es években kezdett foglalkozni vele a tudomány, és mivel ennyire új, még nincs kidolgozott stratégiája, inkább megannyi fenntartható megküzdési mechanizmus ernyőfogalmaként fogható fel.
Ennek ellenére egyre népszerűbb, az utóbbi években olyan megacégek is dollármilliárdokat öltek a TMMG-be, mint a Nestlé, az Unilever vagy a PepsiCo. Persze a legnagyobb multik minden bizonnyal nem csupa jóságból érdeklődnek a talajmegújítás iránt: mivel „olcsósággal” kecsegtet, hosszú távon anyagilag is megérheti a dolog, ezzel vonzóvá téve a profitorientált gigavállalatoknak is.
Erre alapoz a Carboneg is, ami gazdáknak és vállalkozásoknak egyaránt TMMG-kompatibilis megoldáscsomagot ajánl. Az érdeklődő nem csupán tanácsokat és meleg kézfogásokat kap, hanem ötéves együttműködést, sőt évi 50-300 eurós jutalmat hektáronként, minden tonna megkötött szén-dioxid után. A pénzt a Carboneg a hivatalos weboldal tanúsága szerint olyan cégektől kapja, amelyek szeretnének tenni a fenntarthatóságért, és telik is erre nekik: bankok, informatikai vállalatok, nagy szolgáltatók álltak be a sorba a cseheknél.
A Carboneg a Planet Budapest 2021 Fenntarthatósági Kiállítás és Expón is képviseli magát. A cég egyik nagy példaképe Gabe Brown amerikai farmer, aki egy ötezer hektáros területet művel talajmegújító módon – aki kíváncsi Brown eredményeire, ebben a másfélórás előadásban meggyőző számokat találhat.
https://kekbolygoalapitvany.hu/magazin/kiemelt-cikkek/13-billio-tonna-szen-dioxidtol-szabaditana-meg-a-legkort-egy-pragai-ceg/Csányi Antal