A méhcsaládok általános állapota

  • 3973 válasz
  • 1065798 megtekintés
*

wr

  • *****
  • 1013
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3150 Dátum: 2024. Január 04. 15:18 »
Az a helyzet Attila, hogy én sem féltem őket. Nem kell sokat visszaolvasni, ott leírtam, hogy gyakorlatilag van 1 fiók méz a fejük fölött. Tudod, ez rakodó, itt ehhez semmit nem kellett tennem, meg az utolsó fias keretet sem kell belőle kihúzgálni mert az meg alul van, ha akarnám se tudnám, meg amikor én abbahagyom az azévi méhészkedést akkor még javában van fias.
Szóval de, full mézes a felső fiók, a virágport nem oda hordják hanem az alsóba.

Én 3 évszakban méhészkedem nem négyben, de aki négyben, az már nem egyszer mondott nekem olyat, hogy az ilyen enyhe teleken ami most is van, nála soha nem állnak le az anyák, bármikor néz bele a tél folyamán, egy kevés fiasítása mindig van. És nem azért mert kevés a nép, mert szép az állománya. Nagy valószínűséggel ez az egyik oka annak, hogy sokaknál "nem használ már az amitráz meg a fluvalinát". Használ az, ugyanúgy mint régen, csak fogalma sincs az illetőnek hogy mennyi az atkája mert higi alja az egy sincs, meg hát arról sem tud hogy fiasítása is van télen.
Most január eleje van, január végén akkor is beindulnak az anyák egyébként is, ha kint mínuszok vannak.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3151 Dátum: 2024. Január 04. 19:28 »
időnként figyelemmel kísérem a kaptártípusokról illetve telelésről szóló írásokat (is).  :)
Nem ismerem wr-t, nem tudom ki Ő és azt sem, hogy hol lakik. Semmit nem tudok róla.
Viszont pontosan értem amit ír és ennek okán még 2021 -ben (akkor is ez volt éppen a téma/ és azóta folyamatosan)  egy privát üzenetet küldtem neki, aminek az első mondata így szólt:

"(Nincs tárgy)
« Címzett: wr Dátum: 2021. Augusztus 28. 14:20 »

Szia wr!

Miért oktatod őket? Mennyi idő kell mire erre és hasonlókra rájön az ember?! Nekem elég sok kellett, mert nem mondta meg senki."

Nem tudom, hogy amit most fogok írni az okoskodásnak számít-e (vagy esetleg szégyellnem kéne-e érte magam) de mindegy, leírom...
A lényeg, hogy nem a kötekedés a célom az új év 4. napján sem. Csak annyira parttalan már ez a vita, hogy én is megosztanám a tapasztalataimat amik hasonlóak a wr által leírtakkal.

Több, mint 4 évtizeddel ezelőtt a környékemen szinte mindenkinek NB kaptárjai voltak. NB24-es volt a divat, az a fajta amit akkoriban a tabi kaptárgyárban készítettek. Vándorlásra tökéletesen alkalmas volt és korábban valahogy az időjárás, a segítségek, a "szabadidő" a felvásárlás stb. teljesen más volt és akkortájt ezzel meg is voltunk elégedve. Jól telelt benne a két család, "melegítették" egymást, tavasszal a nagy és egybefüggő lépfelületen jól fejlődtek a méhek. Nem igazán volt gondunk vele... Idővel aztán ezek a kaptárak kezdtek tökremenni a segítség is máshogy alakult, a körülmények és lehetőségek is változtak. Több szempontból is előnyösebbnek tartottuk a rakodókaptárt ezért úgy döntöttünk, hogy a kiselejtezett NB -ket 10 keretes hunorokkal pótoljuk.
Eleinte évekig 1 fiókon teleltettük a családokat. Ám ezzel ugye volt egy "kis" probléma. Konkrétan az, amit te írsz kedves Attila...
Az volt a probléma, hogy rá kellett jönni, hogy a teleséhez, pontosabban a telelésre történő felkészítéshez 1 hunor fiók (10 keretes) bizony kevés...
Kevés ahhoz, hogy augusztusban egyszerre legyen a családnál megfelelő kiterjedésű fiasítás, a megfelelő mennyiségű egyre inkább gyarapodó telelő élelem és a fiasításhoz elengedhetetlen, megfelelő mennyiségű virágpor. És igen, ebben a formában októberre azokban a keretekben ahol addig fiasítás volt nem volt megfelelő mennyiségű telelő élelem. Kellett valamit kezdeni ezzel a problémával. Ki kellett venni azokat a kereteket és kora tavasszal cukorlepényt is adni aztán később serkenteni is szükséges volt...
Ennek a problémának a kiküszöbölésére úgy döntöttünk, hogy nem levesszük a mézteret hanem július végén simán csak alulra, a fészekfiók alá tesszük.
Mi történt ezután? Nyár végén bátrabban etethettük a családokat (nem kellett attól tartani, hogy kiszorítja a telelő élelem az anyákat), mert volt már elég hely a fiasításnak mivel a többlet élelmet és a virágport a szélső kereteken kívül az alsó fiókba hordták...
Aztán majd a fokozatosan kikelő fiasítás helyét szeptemberben(és utána) az addig az alsó fiókba tárolt élelemből töltötte fel, mintegy rendezve ezáltal a fészket.
Aztán arra is rá kellett jönni, hogy hogyan lehet elhagyni azt a sok fölösleges sallangot, munkát, időt és egyebeket, ami a cukrolepényezéssel és a majdani serkentéssel jár.
Nagyon egyszerű erre válasz. Még több telelő élelemmel. Ugyanis -és ezt nem én írtam le-, a legjobb tavaszi serkentés a bőséges telelő élelem illetve a nyár végi etetés-serkentés sokkal hasznosabb, mint a tavaszi... :-X
Jelenleg 8 keretpáron van a családjaim többsége (némelyek 7). A felső fiók "agyig" van élelemmel. Ez azt jelenti, hogy teljesen lefedve a keretek, léctől lécig. Nincs üres vagy félig levő keret. Nincs. A többségnél az alsó fiókban van a fészek (néhánynál a két keretsor között), lent is nagyon bőséges élelem van, ott volt már augusztus végén a nagy kiterjedésű fiasítás és a nagy mennyiségű virágpor is...
És most bemásolom a wr -nek írt privát üzenetem folytatását:

"Igaz a többség nem is érti... Én mondjuk azt nem értem, ha valaki 27 évig hunoros volt, hogy lehet, hogy nem tudja azt, hogy egy családot annyi élelemmel lehet a télnek engedni mint a hétszentség f@sza. Max. a jövő héten adok még nekik és áprilisig nem nézegettem őket. Nem lepényezek, nem serkentek csak várok. Sokáig nem így csináltam..."

Szóval az a helyzet Attila, hogy én nagyon sokáig csak a sötétben tapogatóztam. Azért, mert egyszerűen NEM ÉRTETTEM HOZZÁ és még mindig csak tanuló vagyok a mai napig is. Az NB után a 10 -es hunor teljesen más volt.
Ami még biztos (még mielőtt az lenne a válasz, hogy mekkora pazarlás ez, meg milyen cukorárak vannak meg mennyit pörgetek ebből majd a vegyesmézbe stb.), hogy ebben a formában, szép lépekkel, jó anyákkal a családok automatikusan fejlődnek. A takaráson és a nyugalom biztosításán kívül ebben az időszakban és kora tavasszal sincs teendő a méhekkel. Nincs cukorlepény és nincs serkentő etetés a lepény után. Az anyának bőséges helye van(lesz)a petézéshez. Ahogy szépen melegíti a család a a fészket ill. a kaját úgy húzódik egyre feljebb az élelem után. Nincs fadarab meg nádszál a keretek tetejére téve, hogy léputcát tudjon váltani a család. Arra ebben a formában egyszerűen nincs szüksége. Nem kell attól tartani, hogy "kellemetlen" tavaszon elfogy az élelem, az ilyen családoktól lehet szaporítani, kevésbé lép fel náluk a rajzási láz (nem azt írom, hogy egyáltalán nem) és ilyenekkel lehet termelni.
Aztán még egy-két év alatt (hiába, lassabban tanulok) rá kellet jönnöm a következő fontos dologra. Arra, hogy ebben a formában, termelésben 2db 10 keretes hunor fiók nem elég egy termelő méhcsalád számára. Kevés...

Tovább aztán nem is folytatnám. Lényeg, hogy értem amiről wr ír.
Én viszont nem fogok vitatkozni senkivel sem azon, hogy milyen módszerei vannak. Gondolom mindenféle kaptártípusnál vannak bevált, jól működő technológiák. A méhlegelő és egyéb körülmények sem egyformák mindannyiunknál, ehhez is különbözőképpen kell alkalmazkodnunk. Csinálja mindenki a saját belátása szerint. Velem sem kell mindenkinek egyetértenie, nem az a lényeg.
Ha pedig az írásommal netán segítettem valakinek...  ::) Használja...

Boldog új évet mindenkinek!




Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3152 Dátum: 2024. Január 04. 21:59 »

A lényeg, hogy nem a kötekedés a célom az új év 4. napján sem. Csak annyira parttalan már ez a vita, hogy én is megosztanám a tapasztalataimat amik hasonlóak a wr által leírtakkal.



Kedves Belphegor, ajánlanám figyelmedbe!

Udv.Uraim!

Ne állj le galambbal sakkozni,már leírtam régebben hogy miért,nem ismétlem magam.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3153 Dátum: 2024. Január 04. 22:01 »
Basszus már megint sakk parti van....

Tehát wr méhcsaládjainak fészke nem lehet full mézes, és ez okozza a virágporhordást.

Nagyernyei Attila
Tudjátok mi okozza a virágpor hordást?
Az hogy nem volt tél, van már virágport adó növény és van alkalmas idő a virágpor hordására.
« Utoljára szerkesztve: 2024. Január 04. 22:06 írta Sancho Panza »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3154 Dátum: 2024. Január 04. 22:08 »

Tökéletes megfogalmazás Sancho Panza. DE!!!
Tényleg nem látjátok, hogy galambbal sakkoztok?

*

wr

  • *****
  • 1013
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3155 Dátum: 2024. Január 05. 07:55 »
Belphegor!
Sosem gondoltam volna, hogy olyat fogok még ezen a fórumon olvasni ami tetszik. Van még néhány méhész az országban akinek hasonló életútja volt mint nekem, kezdtük fekvővel, aztán félkeret, és az első néhány hunor kaptárnál vettük észre, hogy igen, ez lesz az amivel érdemes folytatni, mert ezzel sem termelünk kevesebb mézet, sőt, ráadásul egyedül ebben lehet töredék munkával ami nem utolsó szempont ahogy öregszik az ember.
Nekem ez a 3x9-es hunor nagyon bejött, két probléma van vele, az egyik hogy még a 9 keretes fióknak is brutális súlya van ha meghordják, a másik a tél, sokkal szívesebben teleltetnék 7 keretes fiókokban, tehát alul és felül is 7 keret lenne, cipelni is sokkal könnyebb lenne, na de a 3x7 az 21 hunor keret, az arra se elég hogy a család rendesen felfejlődjön benne és még mézet is kéne benne raktározni.
Írt nekem egyszer egy ismerős, számokra már nem emlékszem, összeszámolta itt az Attila írásaiból hogy hány beavatkozása volt a méhek életébe tisztulástól valamikor április közepéig talán. Bőven 10 fölött. Nekünk kettő. Én nem az a típus vagyok aki a kaptárak mögött akarom leélni az életem.

Idézet
Tényleg nem látjátok, hogy galambbal sakkoztok?
De, de igazából nem is a galamboknak szólnak ezek az írások, hanem ahogy előttem is írták:
Idézet
Ha pedig az írásommal netán segítettem valakinek...  ::) Használja...
Szóval mindenki másnak aki olvassa és akit érdekel.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3156 Dátum: 2024. Január 05. 08:18 »
Végre év elején egy olyan szakmai csörte ami nem sértő (a galambon kívül).
Ezt írja Belphegor amivel maximálisan egyet tudok érteni!
"Én viszont nem fogok vitatkozni senkivel sem azon, hogy milyen módszerei vannak. Gondolom mindenféle kaptártípusnál vannak bevált, jól működő technológiák. A méhlegelő és egyéb körülmények sem egyformák mindannyiunknál, ehhez is különbözőképpen kell alkalmazkodnunk. Csinálja mindenki a saját belátása szerint."
Annyit szeretnék hozzáfűzni, hogy ezt a technológiát ismertem, ......hogy full mézes a felső fiók, az alsóba "lelóg" a család, és ott kezdi a petézést az anya, majd vonul felfelé.
Ezzel gyakorlatilag nekem adtatok igazat, mivel én azt írtam, hogy..."..Tehát ebben semmi különös nincs, de abban már van, hogy az óriási mézkoszorú miatt az anyák nem tudnak megindulni,.."(Ez az NB-re vonatkozik!)
Mit reagáltam wr írására?
"Tehát wr méhcsaládjainak fészke nem lehet full mézes, és ez okozza a virágporhordást."
Ennyi Uraim.
Tehát van az anyának helye a kezdésre.
Az természetesen tökéletes, hogy a fejük felett full mézes, de ha valóban ilyen bombák a családok, akkor az alsó fiókon simán el tud kezdeni petézni az anya.
Mivel nálam az egész lép 70%-a mézes, a szélső "vese lépek" meg talpig, az anyák nem tudnak megindulni.
De ha nektek így megfelel, ahogy Belphegor írta, csináljátok.
A végeredmény számít (szerintem) nem a befektetett munka!
Igen sokat dolgozom a méhekkel, de a pergetési átlagaim engem igazolnak.
A hozzám közelálló kollégákat (nem a rosszindulatú trollokat) kérdezzétek, akkor talán rájöttök, hogy mégsem galambbal sakkoztok.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3157 Dátum: 2024. Január 05. 22:41 »
Te Attila hány kereten telelnek azok a méhek ?

*

robi 75

  • *****
  • 1010
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3158 Dátum: 2024. Január 05. 23:07 »
Búék.

wr! A 7 keretes hunor már jó gondolat, de már el is értél egy feles fiók térfogatához.
Nem lenne az jobb mint a hunorból farigcsálni? Stabilabb lenne és fiókok is birhatóak.
Nagyon jó termelő kaptár.
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3159 Dátum: 2024. Január 06. 08:11 »
Te Attila hány kereten telelnek azok a méhek ?

Úgy emlékszem olyan 5-7 körül. Majd...


Keretekre lefordítva 4-5-6 keretre szűkítettem őket, de volt néhány amely csupán 3 keretet takart sűrűn.




De ez az igazi: (nem röhög!)

[quote author=Nagyernyei Attila link=topic=681.msg55407#msg55407

.................. a jóktól AKÁCIG elvettem 5-7 keret táblás fiast néppel együtt, így a lemaradókat is fel tudtam segíteni.


[/quote]

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3160 Dátum: 2024. Január 06. 08:18 »
A röhögést nem tudtam megállni…

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3161 Dátum: 2024. Január 06. 09:17 »
Miért?
Fordítva ültél a szamárra?
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 1013
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3162 Dátum: 2024. Január 06. 09:31 »
Idézet
Nem lenne az jobb mint a hunorból farigcsálni?
Nagyon nem! Ha figyelmesen olvastál már vagy háromszor leírtam, hogy fekvővel kezdtem, aztán jött a félkeret. A félkeretessel 3 vagy 4 évet szenvedtem, nem emlékszem már pontosan, akkor mondtam azt, hogy itt a vége, mert nem szeretnék pszichológushoz járni. Ha egy olyan kaptárat kéne mondanom amiben semmiképpen sem méhészkednék az a félkeretes rakodó. Abban nekem rendes termelő családom sose volt, kizárólag olyanok voltak amik vagy nem akartak feljönni akácra, vagy megrajzottak addigra. Az az egyetlen kaptár ami tud olyat amit egyik másik sem, hogy a semmire sem való gyenge család is megrajzik benne. Köszönöm, de az a kaptár az ember, akarom mondani méhészkínzás, és sokkal sokkal több a meló vele mint egy hunorral. Annál még a fekvő is jobb, pedig az se sok mindenre való. Nem véletlen az, hogy a félkeretesek néhány év szenvedés után kicserélik a fészket hunorra, NB-re vagy dadantra.
Ismertem két méhészt, ők maradtak a félkeretnél, a fészek is az, nem tudom mi van velük mert nem beszéltem már velük 3 éve, de előtte az volt, hogy az egyiknél minden évben megrajzott az állomány 60%-a, a másiknál meg akácon 3 fél fiókon "termelt" az állomány olyan gyengék voltak. Nyilván ennek ezer más oka is lehet mint a kaptár, na de a hunorban ilyen csúfság akkor sem történik meg, ha a méhész egyszer sem nyúl a katárjaiba egész tavasszal.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3163 Dátum: 2024. Január 06. 11:02 »
Miért?
Fordítva ültél a szamárra?
Nagyernyei Attila

Galambocskám! Matt?

*

robi 75

  • *****
  • 1010
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3164 Dátum: 2024. Január 06. 14:52 »
wr, ezeket te se gondolhatod komolyan, maradjunk annyiban hogy próbálkoztál velük termelni de nem ment.
A hunor megy neked, igaz az is "maszekolással"😂, kettő soron a fészek ami azért gáz ekkora keretméreten.
Ez így intenzív vándorlásra termelésre nemigazán való.

Üdv:robi