Kedves László!
Az egészen nyilvánvaló, hogy halovány fogalma sincs a meteorológiáról, ami egyáltalán nem számít bűnnek. A problémám azzal volt, hogy ismét olyan témában osztotta az észt, amelyhez egyrészt helovány segédszellentése sincs, másrészt olyan buzdítást kukorékol, mely jogszabályba ütközik. Még ha nem lenne tűzgyújtási tilalom több megyében is, akkor sem lehet bárhol, bárki területén, a katasztrófavédelem engedélye illetve előzetes értesítése nélkül tüzet gyújtani. Még magánterületen, gyümölcsösben sem.
Néhány link a véleményem megtámogatására:
http://erdotuz.hu/tuzgyujtasi-tilalom/http://jozsefvaros.hu/hir/1669/tuzgyujtasi_tilalom_van_budapesten_/http://www.miskolc.hu/ujbol-tuzgyujtasi-tilalom-borsodbanRendkívül mulatságos az anyósával történő érvelése, köszönöm, hogy szerzett néhány vidám percet nekünk! Tudja, jómagam is szeretem a vidámságot, kedvelem az iróniát is, s ha a Teremtő engedi, magam is szeretnék egyszer eljutni az egészséges földműves-humor azon éteri magasságaiba, ahonnan most Ön szemlél bennünket...
Mindenesetre a ceglédi kutatóintézet nem dísznövény nemesítésre létesült
https://cefrucht.hu/index.php?t=tortenethttps://cefrucht.hu/index.php?t=kutatasok ,
s képzelje, magam is megfordultam ott néhányszor, bár be kell valljam, soha nem az anyósommal. Sajnos, az én anyósom csak termesztette a kajszit, nemesíteni nem állt módjában, cserében viszont megadatott, hogy közeli ismeretségben legyek a magyar (kajszi)nemesítés ikonikus professzorával, a tavaly elhunyt Dr. Pedrycz Andrzej professzorral: egykor egyetemi évfolyamtársak voltunk... Ha gondolja, pillantson bele Andrzej kutatási területeibe, s láthatja, -Önhöz hasonlóan- Ő is milyen fontosságot tulajdonított a gyümölcsfajok fagytűrésre való nemesítésének, kutatásának.
http://genetika.bc.szie.hu/index.php?id=p2500123000Végül is azért idéztem be ezt a lapot, hogy bizonyítva lássa, nem csak Önnek lehet az agrometeorológiához, az aktív fagyvédelmi eljárásokhoz értő anyósa, nekem is sikerült hozzáértő ismerősökre szert tennem, ráadásul ehhez be se kellett nősüljek, elég volt látogatnom az Egyetemet s ráadásként én kollokváltam is e tárgyból...
No, de mit dicsekszem itt az ismeretségi körömmel, amikor elég lehet, ha beidézek néhány cikket a fagyvédelemről, alátámasztva az állításomat, hogy "badar(vári)ságokkal" érvel.
http://www.huszadikszazad.hu/1926-majus/gazdasag/lehet-e-fustolessel-tavaszi-fagy-ellen-vedekeznihttp://mezohir.hu/mezohir/2004/01/az-alacsony-homerseklet-kedvezotlen-hatasai-az-ellene-valo-vedekezes-lehetosegei-a-novenytermesztesben/http://www.agroinform.com/gazdasag/fagyvedelmi-tapasztalatok-2012-ben-fejlesztesi-lehetosegek-10483A linkekből talán végleg nyilvánvalóvá válik, hogy:
1. Már 1926-ban is elárulta dr. Bernátsky Jenő a fagyvédelmi füstölés korlátait, használhatóságát.
2. Csak aránylag kis hőmérsékletkülönbségek esetén alkalmazható a füstölés, rendkívül költséges és igen komoly "humán erőforrást" igényel.
3. Nagyértékű, jelentős termelési értéket adó intenzív gyümölcsösökben, kertészeti kultúrákban van csak esélye a gazdaságos fagyvédelemnek, de ha átfutja az öntözéses, füstöléses, fűtéssel stb. dolgozó aktív fagyvédelmi módszerek hektárköltségét, akkor nem lehet kétséges, hogy képes lesz belátni, milyen blőd tanácsot igyekezett adni a méhészeknek az akácerdők fagyvédelmére...
4. Az előző hozzászólásaimban semmilyen tanácsot nem igyekeztem adni az akácosok aktív fagyvédelme tárgyában, hiszen értelmes, kivitelezhető és legfőképp gazdaságos módszer nem létezik. Az első hozzászólásban a repcével kapcsolatos kérdésre igyekeztem válaszolni a saját korlátaim között, az akácosok csak mellékszálként kerültek bele, csakúgy, mint az Ön füstöléses védekezési ajánlásainak felemlítése. Az írás kizárólag a fagy rövidtávú prognosztizálásának módszerét ismertette, védekezést, figyelmeztetést nem.
Ezek alapján teljesen fölöslegesnek látom, hogy akár a szaksajtóban, akár az internetes honlapokon ajánlásokat tegyünk az aktív fagyvédelemre, belátván, hogy az nem lenne egyéb, mint amolyan "baromfiudvaros finghámozgatás". A fagyvédelmi módszerek közül a passzívakkal kapcsolatosak ismertetése sem lenne sokkal hasznosabb, legfeljebb azon méhészeknek nyújthatna segítséget és iránymutatást, akik saját akácost kívánnának telepíteni, s ama tanácsnak is elsősorban a megfelelő termőhely-kiválasztás és virágzási időre történő szelekció fontosságára kellenék fókuszálnia. Az erdészek -akik a méhészeknek az akácosokat telepítik- pedig kaptak genetikai és agrometeorológiai képzést, és kellően ismerik a szelekciós nemesítés és a termőhely kiválasztásának szempontjait is.
Ha mégsem lenne képes ellenállni a késztetésnek, hogy kiokosítsa a méhészeket, tegye azt inkább etnográfiai, folklorisztikai alapon. Végül is akár hasznosabb védekezési módokat is tud ajánlani, mint a füstölés. Ahogy olvasom, rendkívüli ereje lehet az imának, szentelt barkának, de akár a harangkongatás is használhat a meteorológiai anomáliák távoltartására. E népi praktikák semmivel nem haszontalanabbak, mint az Önéi, sőt...!
http://www.eger.hu/varos/borkultura-es-gasztronomia/bor-es-gasztronomia/c/hiedelmek-es-szokasok-13Akár elmehetne abba az irányba is, hogy egyféle méhész-orbán-napi szokásrendszert dolgoz ki: ne csak a szőlészeknek legyen már egy retteghető-szeretett-gyűlölt szentje, hanem a méhészeknek is:
http://www.men.hu/orban-napi-hiedelmek-nepszokasok/Találja ki, aztán hajrá! Ne vesszen feledésbe a "Baldavári Kiskaka" név, nemzedékek múlva is könnybelábadt szemmel emlékezzenek a méhészek a "Nagy Tanácsadóra" és "Önkéntes Tűzoltóra", méhészfórumok "Díszbaromfijára"!
Gratulálok az önkéntes tűzoltóságához is, szemmel láthatóan szeret foglalkozni a tűzzel, bár az utóbbi években az az érzésem, inkább szította, mint oltotta. No, de ez legyen az Ön dolga, közéleti tevékenységének megítélése sem az én feladatom kell legyen. Megítéli azt az utókor.
Ha meg valóban fogást szeretne találni rajtam, s tényleg hasznos akar lenni -segítvén a méhészek precíz tájékozódását-, akkor a sok hablaty helyett javasolnám inkább kidomborítani, hogy a szállított fagy megnevezésére szabatosabb kifejezés az "advekciós fagy"...