Szia Kiskakas!
Nem kell még a rókát a falra festeni. Ráér a tavasz amíg a három egészséges ember a hátán...mindenki ismeri. ( Sándor József Benedek, zsákban visz egy meleget.)
"Az akác virágzásának a meghatározója az évi átlagos középhőmérséklet." Majdnem így van, de mégsem.
Az akác virágzás kezdetének a fő meghatározója: a rügypattanástól, az első virág kinyílásáig mért hőösszeg. Ez a napi középhőmérsékletek (átlag) összege. Ha magas, előbb következik be a virágzás. Mivel hobbi kertész vagyok, így régen olvastam róla elég sokat, mert a fóliasátorban a 10C feletti és 30C alatti a fontos. Ebbe most nem megyek bele, mert bonyolult, meg az is lehet, hogy a paprikára és paradicsomra már gátló a 30c feletti léghőmérséklet, az akácra meg nem biztos.
A hőösszeg számítása mellett figyelembe kell venni a virágzás kezdetének kiszámításához a napfényes órák számát is. Ugyanis ha süti a Nap a növényt, akkor azon a fény egy része hővé alakul, ami gyorsítja a fejlődést, miközben a mért léghőmérséklet nem változott.( Valamint növekszik az anyagcsere, de ez erdőben nem annyira fontos.) Esős napok pedig az ellenkezőjét váltják ki, mert a növényről elpárolgó víz elvon egy adag hőt. Valamennyire a talaj beázottsága is befolyásoló tényező a virágzás kezdetéhez.
Egyébként nem szoktuk számolgatni a várható virágzás vagy mézelés első napját, csak saccolgatni, mert minden év más, és gyakran olyan hirtelen bekövetkezik, hogy szinte el sem hisszük, mert akár egy hétig is erőteljes száraz déli széllel érkezik a meleg, ami következtében csak megdöbbenve telefonálgatjuk a haverokkal a fontos információt:" hú vazze, nálam már van fehérbimbós."