IDŐJÁRÁS

  • 961 válasz
  • 414451 megtekintés
*

kiskakas

  • *****
  • 3249
Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #375 Dátum: 2016. Április 20. 23:51 »
QUQURIQ !!!

23:49 Romhány -1 C, Ságújfalu -1 C , Csévharaszt +2
Attól tartok, hogy a telephelyemről el kell vándorolni...

Kiskakas, Baldavári László

*

kiskakas

  • *****
  • 3249
Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #376 Dátum: 2016. Április 21. 06:09 »
QUQURIQ !!!

Ma reggelre Ságújfalu volt a leghidegebb, - 3 C, Csévharaszt (az ország közepe), -2,1 C, Szedres, 0 C

Üdv. Kiskakaks! Baldavári László

Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #377 Dátum: 2016. Április 21. 06:36 »
Üdv! Mikebuda -3 fok ma reggel... (ország közepe)

Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #378 Dátum: 2016. Április 21. 06:56 »
Az alábbi linken meg lehet nézni időpont és település szerint a mért hőmérsékleti értékeket:

http://www.eumet.hu/hol-mennyi/

Csatoltam egy képet a ma hajnali állapotokról. A világos kék foltok enyhe fagyot jelentenek. Ahol kicsit lilás, ott -3 alá süllyedt a hőmérséklet.

Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #379 Dátum: 2016. Április 21. 07:32 »
Fagymentes jó reggelt!

A repcére milyen hatása van a fagynak? A lakókocsi teteje 6-kor szép fehér volt ami 2m-nél magasabb.

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #380 Dátum: 2016. Április 21. 08:11 »
Ma reggeli helyzet karancsvölgy.
 A völgy aljától számítva, maximum minimum hőmérővel mérve, /ez azért fontos mert nem a pillanatnyi állapotot mutatja/ szabványos hőmérő házikóban 2 méter magasan, mínusz 2 celsius fok.
De, még a felettünk lévő hegyen a völgy aljától 60-80 méter magasan is deres volt a fű reggel fél nyolckor azaz, rendes időszámítás szerint fél hétkor.
 Tegnap sikerült találnom kinn magas hegyen egy öreg fán jó 3cm-es virágot. De ilyen nagyon kevés van, mivel az akácot itt mind kivágták.
 A virágok zöme itt 1cm-es sincs. Ezek valószínű a megpattanás után közvetlenül megfáztak. Ma reggel ezt érte a fentebb leírt fagykár.

Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #381 Dátum: 2016. Április 21. 08:38 »
Megfázásban nem hiszek, vagy elfagy vagy nem, szerintem ezek az opciók vannak. egyébként a Vivaldi által leírt kép ismerős. Így teljesen mindegy, hogy az újrahajtott fürtök elfagytak ezek későn és vontatottan nyílnak, sem a nektár mennyisége sem a minősége nem elegendő. Gyakorlatilag azt is mondhatnánk hogy nem mézel. Ilyenbe futottunk bele Bárnán 2012-ben. A méhészek még akkor is tömegesen jöttek amikor mi már hazafelé készültünk, csak a magasabban lévő öreg fák tetején az el nem fagyott virágok adtak némi nektárt, többen is csak azért pergettünk hogy mégis legyen valami kis kóstoló. Utánna vontatottan lehet még hetekig is  virágzott itt ott néhány fürt. Mi húztunk haza, a többi  méhészek meg azon vitatkoztak, hogy fog-e mézelni a másodvirágzás.
Persze az öreg karancsi betyártól lehet ez csak a  territóriumának védelme érdekében tett megállípítás, de egyébként még jogos is lehet. Tény hogy extrémen sok méhész vándorol a nógrádi akácra, és más forrásból is állandóan az ottani akácosok  megsemmisítési hadjáratáról hallok.

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #382 Dátum: 2016. Április 21. 08:50 »
Kétségtelen védem a territóriumot ahogy tudom. Egyébként ez megér egy külön misét. Ugyan is az senkinek nem tűnik fel, hogy más ugyan úgy védi, még a napraforgót is, csak ránk van megsértődve mindenki, mert ugye , hogy jöhet a hülye palóc ahhoz....
 De hazugságon még nem ért senki. De, ha van kidobni való pénze valakinek, az kockáztathat.

Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #383 Dátum: 2016. Április 21. 09:29 »
Felhívtam a mátraszelei ismerősömet.
Azt mondta: reggelre a tyúkok itatójában a víz teteje "bepillézve", reggel fél 6-kor +2 fok, éjszaka valószínűleg 0 fok alatt volt a hőmérséklet.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #384 Dátum: 2016. Április 21. 10:02 »
Nem gondoltam, hogy ennyire aktuális lesz az időjárás rovat előre hozása. Sajnos az akác részleges lefagyásával számolhatunk. Lesz másodvirágzás, de az nem ad számottevő mézet.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #385 Dátum: 2016. Április 21. 10:12 »
Vivaldi! Nem is szemrehányásként írtam.  Egyébként a hőmérsékletek az Időképen követhetők, akik vándorolnak meg úgy is személyesen megfogják nézni az erdőt. Egyébként amíg minimum kalapos virágzás ígérkezeik addig nincs ok pánikra. Többször nagyobb volt az eredmény ilyen esetekben, mint talpig virágzó erdő esetén. Kétségtelen szebb, és szívderítőbb az utóbbi, de semmit nem ér az ha a hetes hidegfront jön a dandárjába, mint mostanság szokás.
Nállunk is "védve" van a város napraforgó vetésének kb 70%-a  de annyira egy helyi még mindíg  befolyásosnak tartott méhész által, hogy még mi sem jutunk csak esetleg különböző trükkökkel a a napraforgóhoz. Ideje volna ezt  a fószert is lecserélni az egyesület éléről de eddig nem akadt kihívója. Persze szinte mindenki utálja, de hellyette meg senki nam akar elnök lenni.  Egyébként más területeken ahol nincs hatalma normális élet folyik, nem hiszem hogy a gazdák megtagadnák tőlled a letelepulést. Sőt vannak kialakult régi kapcsolatok is, ahol kölcsönösen szereznek egymásnak helyet a méhészek. Nyilván a negatív esetek általánosítások vetítődnek ki, az adott település méhészeire. Akkor is ha köze sincs az egészhez.
Ennekk meg lassan már az időjáráshoz nem lesz köze. Ezért be is fejezem.és megyek a méheimhez.

Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #386 Dátum: 2016. Április 21. 10:28 »
Fagymentes jó reggelt!

A repcére milyen hatása van a fagynak? A lakókocsi teteje 6-kor szép fehér volt ami 2m-nél magasabb.

A repce virágzáskor nemigen kedveli a fagyokat, a virágzás megindulásához 19-21 C fok a hőoptimuma, virágzáskor az optimum 18-20 C fok. Az asszimilációs küszöbértéke 6 C fok, ez alatt nem asszimilál. A jelenlegi fagyok a növényt nem károsítják, a mai kora reggelen a legerősebb lehűléseket (-3, helyenként egyes völgyfenekeken -5 C fok) nem a kifejezett repcetermesztő területeken mérték, hanem inkább zárt völgyek alján.

Sajnos jelenleg nem ez a legnagyobb baj a repcével, hanem a jelentős vízhiány. A repce tenyészidőben 400-500 mm csapadékot igényel, s ezt még hozzávetőleg meg is kaphatta volna, hiszen az ide február volt talán a legcsapadékosabb hónap, s ennek következtében a belvíz sok helyen tönkretette az állományt, de azóta az átlagos csapadék felét sem kapta meg. Az erős, szárító szelek a maradék vizet is "kiszippantották" mára a talajból, a repce a vízhiány miatt szenved. Az ilyen meteorológiai viszonyok nem kedveznek a nektározásnak, de a termésképzésnek sem, az optimális relatív páratartalom virágzáskor 70-80 % lenne. A száraz levegő, aszály következtében viszont jelentős termésdepressziót lehet prognosztizálni.

A mai talajmenti fagyok is a légkör "kiszáradásának" eredményeképpen következhettek be, tipikus radiációs fagynak lehettünk tanúi. Ilyenkor szokott Kokaska füstölést javasolni, nem tudom, ma éjszaka füstölgött-e Csévharaszton. A radiációs fagyok egyébként mindaddig veszélyeztetnek, míg a nyitott, felhőtlen égbolt, a szélcsend és a rendkívül alacsony páratartalom együttállása miatt az éjszakai kisugárzás ilyen nagyságrendű lesz. Egy közérthető magyarázatot idéznék:

"A kisugárzási fagy

Tiszta, szélcsendes időben, hősugárzás hatására alakul ki (például éjszakai fagyok tavasszal vagy ősszel). A sugárzási fagy idején jellemző tiszta, szélcsendes idő – főleg ősszel és télen – változatlan időt jósol.
A radiációs fagyok az őszi és a tavaszi hónapokban gyakoriak, általában az éjszakai órákban alakulnak ki, tartalmuk néhány óra. A fagyoknak e sajátos típusát a nagy éjszakai kisugárzás okozza, tehát olyankor keletkezik, amikor a légkör üvegházi hatása csekély.
E fagyok kialakulása idején a függőleges mentén nagy hőmérsékleti különbségek keletkeznek: az 5 m-es magasságra vonatkoztatott hőmérsékleti különbség elérheti a 10 ºC-ot is. Mivel a magasság igencsak eltérő, ennek okán az okozott kár nagysága kis területen is jelenős eltérést mutathat, a fagykárok rendszerint a szintvonalaknak megfelelően következnek be."

A relatív páratartalommal való összefüggés jelentősége abban van, hogy a levegő hőmérséklete csak a harmatpontjáig képes süllyedni, az alatt a páratartalom kicsapódása megkezdődik, a dérképződés pedig exotherm folyamat.

Mi is képesek lehetünk "előre jelezni" a hajnali radiációs fagyokat, amennyiben mérjük a hőmérséklet és páratartalom értékét.

Relatív páratartalom (%)            e páratartalomhoz tartozó hőmérséklet-korrekciós szám


             100                                            0
                90                                           1
                80                                           3
                70                                           5
                60                                           7
                50                                          10
                40                                          13
                30                                           17
                20                                           21
                10                                           29

A számítás menete: a kora esti hőmérséklet értékéből ki kell vonni a relatív páratartalomhoz tartozó szám értékét, s a kapott értékből következtethetünk a hajnali hőmérsékletre. Ha tehát az este mért hőmérséklet + 5 C fok és a relatív páratartalom 60 %, akkor hajnalra (napkeltére) -2 C fok várható. (a relatív páratartalom értékének megfelelően a korrekciós számot is interpolálni kell).

Vegyünk néhány példát:
Szedresen tegnap 18 órakor 16 C fokot mért az automata, 32 % relatív páratartalom mellett.
Tehát az "előrejelzés": 16-16= 0 C fok    (a valós mért érték 0 C fok reggel 6-kor)
Karancslapujtő: 14 C fok, 35 % rel. páratart., azaz 14-15= -1 C fok ( a valós mért érték -0,9 C fok
Nálunk (Nagyszentjánosi állomás) 14 C fok 42 %, tehát 14-13= + 1 C fok ( a valós + 0,4 C fok)

A radiációs minimum -mint azt fentebb idéztem is- nagyon "szintfüggő", a völgyekben "összecsorog" a fagy, s a szintkülönbségek miatt a felsőbb rétegekben akár 10 C fokos különbség is mérhető. A jól nektározó akácok (10-15 évesek) koronaszintje általában 6 méter körüli, vagy az felett van, ezekre nézve a talaj mentén kialakuló néhány fokos negatív hőmérséklet nem gyakorol jelentős hatást. Az a konvekciós fagyok esetén fenyeget, de esetünkben nem "szállított" fagy következett be, tehát a jelen helyzetben korai még temetni az akácvirágzást és nektározást. A repce sem emiatt "gyengélkedik", a hét végére várható csapadék ugyan segíthetne, de az előrejelzések szerint a csapadékkal érkező front jelentős hőmérsékletcsökkenést hoz, a repcének nem lesz optimális a hőmérséklet a nektárképződéshez, ráadásképp holnaptól ismét erősödő széllel kell számolnunk.

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #387 Dátum: 2016. Április 21. 13:42 »
 Mondok ettől jobb hírt is Litkén mínusz 4 fok volt. És lehet, hogy ez a felületes, de ma láttam már akácot is barnán, ami szerintem másod virág  volt. De ez is lefagy.
 Ez van.

*

kiskakas

  • *****
  • 3249
Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #388 Dátum: 2016. Április 21. 14:19 »
QUQURIQ !!!

Még megboldogult ifi Kakakska koromban, Sajermann Géza bácsival jártam előadást tartani.
Ő azt mondta, szereti, ha egy kis fagy éri az akácot, mert az megnyújtja egy kicsit a virágzását. Őrösi tanár úrral mérték is az enyhén megfázott akác virágok nektáriumát, és cukor % -át.
Nekem az a személyes véleményem, hogy ez a kis akác virágzási meghosszabodás, csak az álló méhészeknek kedvezhet, hogy legfeljebb kutatás nélkül el lehet a mézet venni a méhektől.
33 év alatt én nem vettem egyszer sem észre, hogy a megfázott, a másodvirág, vagy a köd után mézelne az akác!!!
Olyan viszont volt, hogy komoly hordás másnapján megjött a köd, és vége volt az akácnak.
Érdemes még a fürtből kiszívogatni a nektárt, ha édes, nem lehet baj.

Üdv. Kiskakas, Baldavári László

Re:IDŐJÁRÁS
« Válasz #389 Dátum: 2016. Április 21. 14:32 »
Lousicide!

Köszönöm a segítséget. Sokat tanultam,amit vén koromban is örömmel teszek. :o :)