ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3257 válasz
  • 1597191 megtekintés
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2775 Dátum: 2019. Szeptember 03. 22:45 »
Idén kétszer kezeltem gliceroxszal, először akác után, majd augusztusban /ez még most is bent van/. Pár család kimaradt az első kezelésből, na itt az augusztusi kezelés nem segített. Napi 2-300 esett le, de még most is lehet látni a lapok mellett deformált szárnyú kelő méhet. Sőt, ha megfújom mitackal az még külön másnapra lehoz róluk 100 db-ot. A többi családnál a mitac maximum 50-et hoz le. Mondjuk én azt is sokallom. Szóval jó szer, de megváltás nem várható tőle. Az akác utáni kezelés pedig elengedhetetlen.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2776 Dátum: 2019. Szeptember 03. 23:32 »
Egy szóval tudok erre csak reagálni.
Szerencsétlen.
Nagyernyei Attila

Atilla!

Az O.K., hogy nem használod készség-szinten a "lenni" ige ragozott alakjait (to bee), de ráfigyelhetnél, hogy ez a személyeskedő, alpári, mocskolódó stílus idegen ennek a Klubnak a szellemiségétől és főleg a színvonalától. Ha én te lennék (szerencsére nem vagyok), akkor most alaposan rád pirítanék. Nem lenne szabad odáig süllyedned, hogy észérvek híján "leférgezel" , "leszerencsétlenezel" olyan klubtagokat, akik nem veled együtt fuvoláznak, s nem lenne szabad ilyen alpári stílusban, személyeskedve vagdalkoznod, ha nem találod a szavakat a pipától..

Jenő nem tudom honnan rendelkezik információkkal, de a közelmúltban írt "bomba" állapotú családjaidról (tudod, a méhesházban, a szlovák látogatók által megcsodáltak) adott híradásoddal tényleg ellentmondásban leledzik az utóbbi kijelentésed:  "Néhány napja írtam, hogy így lesz, de erre nem számítottam." Most akkor mire nem számítottál? Netán úgy jártál volna, mint Áron bácsi a műrepülés alkalmával, amikor szinte "mindenre gondolt", ám a végén csak volt olyan, amit "nem gondolt volna"...

És a "szaktanács": "Persze neki már nem is kell, csak a környezetének." ... -mármint aggódnia... Megoldottad! Brávóóóó!!! A méhegészségügyi felelősökkel karöltve, akik nem a hatósági állatorvosnak jelentenek, hanem neked... Legalább ne híresztelnéd!

Azért felhívnám a figyelmed, hogy a 70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet -  https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A0300070.FVM - kitér a Varróózisra és az azzal kapcsolatos szabályokra is:

"39. § (1) Varroa-atka jelenléte esetén, a 3. § (1) bekezdésében meghatározott vizsgálatnak ki kell terjednie a kaptár aljára lehullott, elpusztult (természetes atkapusztulásból eredő), valamint a fiasításon (különösen a herefiasításon) és a kifejlett méheken lévő atkákra.

(2) A Varroa-atka ellen az alkalmazott gyógyszer használati utasításában foglaltaknak megfelelő gyakorisággal, gyógykezeléssel kell védekezni. A gyógykezelések kiegészítéséül biológiai módszerek is alkalmazhatók. A kezelések hatékonyságáról és az esetleges rezisztencia fellépéséről elsősorban a herefiasításban fellelhető atkák és ürülékük dúsulása alapján, illetve a kaptár alján elhelyezett csapda segítségével, rendszeres ellenőrzéssel kell meggyőződni. Ha az atkák számának növekedése tapasztalható, akkor más engedélyezett szerrel kell folytatni a gyógykezelést. Vényköteles gyógyszer rendelése esetén külön rendeletben foglaltak szerint kell eljárni. Abban az esetben, ha az atkák száma ennek ellenére tovább növekszik, akkor kérni kell a hatósági állatorvos, vagy a méhegészségügyi felelős segítségét.

(3) A varroózis elleni védekezés, illetve hatékonyságának ellenőrzése a méhész feladata.

(4) A varroózis gyógykezelésére csak olyan, Magyarországon törzskönyvezett és forgalomba hozatalra engedélyezett állatgyógyászati készítmény használható, ami a varroózis kezelésére vonatkozó, magyar nyelvű használati útmutatót tartalmaz.

(5) *  A megyei kormányhivatal irányítja, és időszakosan ellenőrzi a méhészek védekezési tevékenységét. Hiányosságok esetén intézkedik azok megszüntetéséről, továbbá - indokolt esetben - előírhatja az adott terület összehangolt, egyidejű gyógykezelését.

(6) *  Elhanyagolt védekezés esetén - ha az állományban az atka feldúsult és a méhész az előírt védekezést nem hajtotta végre - a hatósági állatorvos a szomszédos méhállományok fertőződésének megakadályozása céljából kötelezi a méhészt a gyógykezelés haladéktalan elvégzésére. Ha a méhész a gyógykezelést nyolc munkanapon belül sem kezdi meg, akkor a járási hivatal a méhállományt állami kártalanítás nélkül leöleti."

Nos, esetünkben (esetedben) a hozzád szaktanácsért forduló méhészeknek üzentél:

Jönnek a hírek, hogy bizony egyre több gond van az atkával.
Néhány napja írtam, hogy így lesz, de erre nem számítottam.
Több Tolna megyei méhegészségügyi felelős is jelezte, hogy gyalázatos (összeomlott) állományokat is talál, de a méhész nem aggódik.
Persze neki már nem is kell, csak a környezetének.
Azért vannak hatásos szerek még a fegyvertárunkban, tessék alkalmazni őket.
Tegnap egy másik megyéből is hívott egy elégedett méhész, hogy....az idén nem lesz az atkákkal gond, még nem is láttam.
Mondtam neki azt kívánom egy hónap múlva is ezt mondja.
Miért felétek baj van....kérdezte.
Nagyernyei Attila

Mondd már meg, kérlek, hogy miért nem nevesíted a fegyvertáradban lévő állatgyógyászati készítményeket? Tudod, erre a mondatodra utalnék: "Azért vannak hatásos szerek még a fegyvertárunkban, tessék alkalmazni őket." Ne csak Jenő kérje, én is kérném, nevesítsd már őket...!

Nem értem, először Jenőt leszerencsétlenezed, amikor aggódón rákérdez a méhcsaládjaid egészségügyi állapotára, s aki pontosan emlékszik még a tavalyi -hasonlóan magabiztosnak látszó- üzenetedre, most meg ismét elmégy nyaralni, s esetleg majd megint arra jössz haza, mint tavaly... Vagy már elfelejtetted?

Kevanaar én sem nyomnám meg a pánikgombot, de talán elhiheted nekem, hogy az átlagtól több információhoz jutok.
A baráti körömből is sokan panaszkodnak, ők pedig a hiteles méhészek közé tartoznak.
Nagy általánosságban elmondhatom, hogy olyan 1-2 léputcával gyengébbek a méhcsaládok az előző éviekhez képest.
A nagy pusztulásokat nem is emelném ki, mert minden éveben van ilyen.
Most arról van szó, hogy azok a méhészek akikkel találkoztam szinte kivétel nélkül panaszkodtak.
Még azt sem mondanám, hogy a kezdők!
Van ebben mindenféle méhészeti múlttal rendelkező öreg róka, és profi több száz családos méhész is.
A 2018-as év nem lesz piros betűvel írva az emlékkönyveinkben.
Az én méhészetemmel a mézmennyiséget figyelembe véve meg vagyok elégedve, kivéve a napraforgót.
A méhegészségüggyel viszont egyáltalán.
A napraforgón kezdődő agyrém azt gondoltam eltűnik amikor egy hónapig serkentettem, etettem és 7-8 néhol 9 keret szép táblás fiasaim lettek.
Itt a klubon is írtam akkor, soha nem hittem volna,hogy egy ilyen szotyi után ismét lábra kapnak a méheim.
Sőt, szinte az egész állományom tőgyelt, tetőszellőzőket kellett nyitnom.
Aztán jött a nagy pofára esés, hogy kikelt a rengeteg fias, a méhek meg nem lettek többen.
Lovagiasan be kell vallanom, hogy az engedélyezett atkairtó készítmények használata (finoman szólva) nem váltotta be a hozzá fűzött reményeimet.
Tehát a házi patikusok tuti receptjeit is el kezdtem alkalmazni az atkagyérítéshez.
Mivel ezeket soha nem használtam rengeteg pénzembe került!
Egyszer egy halászlé partit kellett rendeznem, a pálinkáról, a szekszárdi borokról nem is beszélve.
Az egyik alkalommal megkérdezték, hogy mit használtam?
Lesütött szemmel mondtam, hogy a világ legdrágább készítményét.
Válaszuk?
Ha ennyiért meg tudtad venni a sz@rt, akkor egy halászlé partiért mi adunk jót.
Ők a barátaim.
Még tartozom egy birka pörivel.
Egy valami(k) utálják a barátaimat....az atkák.
Sokan örülnének, ha ilyen barátai lennének, mert akkor a méhek is szépek volnának.
Természetesen ennek voltak előzményei.
Amikor ők voltak bajban, eldobtam mindent és rohantam segíteni.
Most visszakaptam kamatostul.
Tehát wr méhésztársnak üzenem, jövőre mindent bevetek az atka ellen, főleg amit a szerb barátaink használnak.
Hogy mi lesz a méz minőségével?
Állítólag semmi gond nincs vele, meg először legyenek termelő méhcsaládok......
Én is visszakérdezhetek.
Mi lesz akkor ha "gyári készítményt" használok?
Nem lesznek méheim.
Ez a kérdés válasszatok!
Amennyiben 1-2 éven belül nem lesznek újabb ENGEDÉLYEZETT, hatékony atkairtó készítmények, kapaszkodhatunk.
Ezt a pancsolást minden porcikámmal elutasítottam, de bevallom, hibáztam.

Nagyernyei Attila

Pedig még sokan emlékeznek erre a "segélykiáltásodra". Idén is Jánosék vállalták az expedíciót, melynek fedőneve ez évben "Birkapörkölt-művelet" lesz? Az átlag feletti információ-tömeget továbbra is elzártan kívánod tartani az információhiányos tömegektől?

Amúgy jó nyaralást, remélem idén nem csípi a szemed a tengervíz, mint anno, s ez úttal hallgatsz kedves családod pihenést forszírozó intelmére is.

Arisztaiosz!
Valóban nem olvastam el a cikket elég körültekintően, mert a családom tiltakozik, hogy ne bújjam mindig a híreket, és a Méhészklubot.
A pihenés is rámfér, valamint a só is marja szemem, lehet ettől látok homályosan.
Azt viszont tiszt  olvastam amit írt, és köszönöm a kimerítő válaszát!
Gondolom jól esett Önnek, hogy ekkora marhaságot írtam, viszont legalább kaptam rá egy frappáns választ.
Nagyernyei Attila

Nagyon hiányzol majd a Klubról, de tényleg igyekezz "minden erőddel, inaszakadtodból pihenni", mert elnézve a teljesítményedet, erősen rád fér. Frappáns válaszaink természetesen ezúttal is rendelkezésedre állnak, ám inkább ne legyen rájuk szükség.

Azért elutazás előtt megírhatnád ama hatásos szerek nevét, melyet "fegyvertáratokban" rejtegetsz, ne kelljen szegény tévelygőknek nélkülözniük az információkat!

Jó pihenést!

*

ati22

  • **
  • 51
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2777 Dátum: 2019. Szeptember 04. 07:14 »
Üdvözletem mindenkinek!
Csányi úrtól szeretném kérdezni,hogy szeptember végéig,bent lehet –e hagyni a gliceroxos  csíkokat?
Azt olvastam,hogy ha hidegebbre fordul az idő akkor már nem tesz jót a méheknek. Én szívem szerint bent hagynám,amíg csak lehetséges,mert jól viszi lefelé az atkát.Van amelyik család lerágta már,de ott a napokban pótoltam a csíkokat.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2778 Dátum: 2019. Szeptember 04. 10:18 »
ati 22!

A kérdésedre a választ a szekszárdi előadásomban elmondtam.Kérlek benneteket,ha használni akarjátok a gliceroxot először hallgassátok meg az említett hanganyagot, és csak azután keressetek,ami ott elhangzott azzal ne keressetek,csak azzal ami nem egyértelmű.
Glicerox ügyekben napi egy-két órát beszélek telefonon.
Szívesen teszem,de ami egyértelműen meg van az előadásban azzal nem foglalkoznék, egyébként is egy-egy téma mindig összetett,sok munka válaszolni.
A kérdésedre a válasz.
Október végén november elején a megmaradt csíkokat kiszedjük, ha van fiasítás azt is. A fenéken lévő ledarált papír foszlányokat,”szöszmöszöket” kitisztítjuk.Tapasztalataink szerint a bent maradt a foszlányok,novembertől nem tesznek jót a méhcsaládoknak, ahol a bent felejtettük a maradék csík darabkákat,azok a családok gyengébbek lettek a többiektől.
 A jelenlegi tudásunk szerint ha a lapok augusztus vége előtt bekerülnek a családokhoz,október végéig bent tartva, nem okoznak problémát. Egyes kollégák próbálták később behelyezni a csíkokat, ők különböző fokú elhullást tapasztaltak,azért nem javasoljuk szeptembertől a lapok behelyezését. Ha valaki nagy bajban van,csak kevesebb családdal próbálja meg először a kezelést. Nagyon kevés az ez irányú tapasztalatunk.
 Több éve, hosszú évek óta az a véleményem (a méhészeti közéletben ma is mértékadó, véleményt formáló személlyekkel szemben),hogy óriási mennyiségű atkát tudunk a “légtérből” beszedni.Ez mindig is így volt.Az összeomló állományok mindig is, régen is nagy mennyiségű(jószággal)látták el a szomszédokat.Az idei év már csak a nagyfokú rajzások miatt is különösen atkás lesz, szeptemberben, októberben,a rajok által megtermelt atkák nagy része,a jól kezelt állományokban fog landolni. Effelől kétsége se legyen senkinek sem.
A szintetikus szereknek lassan, többé-kevésbé szinte mindenhol végük van. Ahhoz hogy ezek használjanak iszonyatos dózisokat,többszöri sorozatokat kell használni, amik a méhek sem bírnak már el károsodás nélkül,és még így sem elég hatékonyak főleg fiasítás mellett.
Még mindig lehetne ez ellen tenni,hogy pld. végszükség esetén használhatók legyenek.Országosan egységes szerrotációval nem tartanánk itt. Évekig feszegettem ezt a témát.A választott méhészeti vezetőinktől mindig az volt a válasz,hogy ez kivitelezhetetlen. Most itt van az eredménye, egyre kevesebb szer hatékony.
Atyám fia!Hányszor kellett hallgatnom,hogy amitrázra,nem lesz rezisztencia.

Az augusztus végéig berakott glicerox lapok ezt az időszakot-szeptember,október-kiválóan átfedik,és védenek a “beszedett” élősködőtől.Novemberben meg imára,hogy ne kapjunk sokat.Figyelés,monitorozás.Kíváló hozadéka ezen készítménynek,hogy szermaradvány mentes lesz a viaszunk és mézünk.A szintetikus szerekkel atkaírtók mézéből én ma már nem szívesen ennék,hiszen az emelt dózisok és emelt kezelés számok miatt szabályosan önteni kell a mérget a kaptárba.Szerencsére ez irányba nincs túl nagy vizsgálódás.

Mindenkinek azt javaslom a téli,zárókezelést semmiképpen ne hagyja ki, és addig is folyamatos monitorozás alatt tartsa az állományát.
A legtöbb atkaírtószer fiasmentes állapotban még elég hatékony.
Egy október végi, november eleji fiasítás kivétel(vagy fias mentes állapotnál)után kezelve,sokat lehet segíteni a családokon.A késő őszi,téli szublimálást ajánlom mindenkinek,nagyon jó eredményt lehet elérni vele, és a méhek is jól tolerálják,ha szakszerűen van elvégezve, és nem mérgezzük  tovább méheinket.Német Zoli a legfontosabb védekezésnek tartja a téli szublimálást, többször is elvégzi, gyakorlatilag amikor a hőmérséklet engedi,december végéig többször is védekezik.Évek óta jók a méhei,érdemes a javaslatát megfontolni.Egyszerű a képlet, ha tavasszal Atka nélkül,kis számú atkával indulnak a családok,őszig napraforgó végéig nem tud nagy mennyiségűre felszaporodni.Az atka szaporodása olyan(ismerve a szaporodási görbéket),hogy a napraforgót megelőző időszakban kisebb a méhek újra fertőződésének az esélye.


NAGYON SOK ATKA FOG KINTRŐL “JÖNNI”!
VALAMINT A SZINTETIKUS SZEREKKEL KEZELŐK A REZISZTENCIÁK MIATT SAJÁT MAGUK IS RENGETEG ATKÁT TERMELNEK,TERMELTEK MEG,ANNAK ELLENÉRE,HOGY-GYAKORLTILAG A DÓZISOK ISMERETÉBEN-“ÖNTIK” A KAPTÁRBA A MELÉRGET!

Csányi Antal

« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 04. 15:42 írta Csányi Antal »

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2779 Dátum: 2019. Szeptember 04. 19:58 »
Ma kiszedtük a gliceroxos/söralátét/ csíkokat , hát volt káromkodás , megpuhult  csíkot elmebaj kiszedni/málik-szakad/ , ahol magas volt az atka szám ott hagyott is szépen atkát/520 db./ , tavaly szeptember 16 szedtem ki vissza is gyengültek a családok/megszívták magukat a párás időben / , az Oxi Strip/szűrőpapír/ sokkal stabilabb , nem málik-szakad , jobban is viszi az atkát ,gyári készítmény, ezek az én tapasztalataim

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2780 Dátum: 2019. Szeptember 04. 20:41 »
Ma kiszedtük a gliceroxos/söralátét/ csíkokat , hát volt káromkodás , megpuhult  csíkot elmebaj kiszedni/málik-szakad/ , ahol magas volt az atka szám ott hagyott is szépen atkát/520 db./ , tavaly szeptember 16 szedtem ki vissza is gyengültek a családok/megszívták magukat a párás időben / , az Oxi Strip/szűrőpapír/ sokkal stabilabb , nem málik-szakad , jobban is viszi az atkát ,gyári készítmény, ezek az én tapasztalataim
Oxi Strip gyári készítményt hol szerzed be?
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

nata

  • ***
  • 176
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2781 Dátum: 2019. Szeptember 04. 20:50 »
A görögök gyártják, Romániában pl. lehet venni.


*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2783 Dátum: 2019. Szeptember 04. 22:03 »
Köszönöm. Arra leszek Kíváncsi  Magyarban mikor lesz kapható.
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2784 Dátum: 2019. Szeptember 04. 22:58 »
Zümi, az ára már nem is érdekel? :D

Üdv. jani bátya

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2785 Dátum: 2019. Szeptember 04. 23:02 »

Oxi Strip használati útmutató:
A csomag 20 oxálsavas csíkot tartalmaz
Ez a termék a kaptárban élő parazitákra van hatással, egyszeri alkalmazás után, 95% -
hatékonysága van, és a kutatási eredmények szerint 99,9% hatékonyságot érhet el.
Kiváló módszer a paraziták fejlődésének ellenőrzésére mind ősszel, mind tavasszal. Más
szavakkal, az újítás benne, hogy a méhek a hatóanyagot (oxálsavat) nem fogyasztják
(nem eszik meg), így a mérgezés kockázata vagy az esetleges mellékhatások kockázata
ki van zárva.
A kezelés biológiai kezelés, amely bármikor alkalmazható, még a méz betakarítása során
is, anélkül, hogy a méhészeti termékekben maradványok maradnának a kaptárban. Ezt a
kezelést évtizedek óta lehet használni, mivel a Varroa természeténél fogva nem ellenálló
parazita
A hatás intenzitása az első 15 és 20 napban a legerősebb, és a maximális hatékonyság
érdekében második kezelést kell végezni.
Ha klasszikus kezelést kíván végezni, akkor csak egyszer használja a terméket.
A szalagok készítéséhez felhasznált alapanyagok és anyagok: oxálsav, növényi glicerin
és 2x20 szűrőcsíkok.

Klasszikus kezelés
Az intenzív szedési időszak alatt:
8-10 keretes kaptár: 2 csík/család

Intenzív kezelés
A kevésbé intenzív szedési
-10 keretes kaptár: 4 csík/család
A hatékony kezelés érdekében azt javasoljuk, hogy a csíkokat a termék bemutatási
ábráján látható módon használja: tegye a csíkokat a kaptár 2,4, 6 és 8 keretére.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2786 Dátum: 2019. Szeptember 05. 06:15 »
", az Oxi Strip/szűrőpapír/ sokkal stabilabb , nem málik-szakad , jobban is viszi az atkát ,gyári készítmény, ezek az én tapasztalataim "

Egy kérdésem lenne, ezt a papírt is ugyanúgy rágják a méhek mint a söralátétkartont?

Üdv. jani bátya

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2787 Dátum: 2019. Szeptember 05. 06:45 »
Nagyon tetszik kivancsi111 kijelentése!
Gyakorlatilag tökön szúrta magát amikor ezt írja:
"Tehát a glicerox az a fegyver a tárból. Lehet, én nem tudom, mert még nem alkalmaztam, és erre mindig azt szoktad mondani, hogy aki nem próbálta, ne beszéljen bele."...és ne mondjon róla véleményt.
Örvendek ennek az önkritikus kijelentésének.
Egyébként ugyan ez érvényes a méhészetemre is!
Aki még nem látta, ne beszéljen bele, és ne mondjon róla véleményt.
No de minek is érdeklődik Fehér Viki haverjával az általam használt aktairtók után, amikor nála mindig nulla az atka, és ezeket a parazitákat csak másnál látja?
Ez a beképzeltség, ez az óriási önteltség néha átcsap egy hibás kijelentésbe.
Aki nem próbálta ne beszéljen bele.
Na végre!
Nagyernyei Attila

*

Berci

  • ****
  • 317
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2788 Dátum: 2019. Szeptember 05. 07:23 »
Szerintem csak azért érdeklődik,hogy tudja milyen szereket kell elkerülnie nehogy pórul járjon... mint az egyszeri fórumgazda, aki kifakadt a pancsolt készítmények ellen aztán mégis csak a szerb "csempész" cuccok mentették meg az állományát!  :P

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #2789 Dátum: 2019. Szeptember 05. 07:52 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 20:09 írta kivancsi111 »