Németh Zoltán előadását hallottam néhány hete, 13 éve kezel oxálsavval csorgatva, és szublimálva. Ezeket mondta: A szublimálás hatása hidegben- 8 napig tart az oxál- kristályok hatása a kaptárban. 8 nap alatt a fürt külsején levő takaróméhek biztosan bekerülnek a fürt közepébe, és akkor beviszik a testükön lévő kristályokat, így eloszlik a szer a családban. 8 napig utána nem nyit kaptárt.
Aktív időszakban, ha baj van, akár 4 naponta lehet szublimálni oxálsavval. (Elmond olyan esetet, amikor 17- szer szublimált a méhész- megmentette a méheit.) Az amitráz árt a nyitott fiasításnak. Szezon közben az olyan családot, ahol a méheken lát atkát, ott virágpermetezővel 15%- os tejsavval permetez alulról 45 fokos szögben, vagy BeeVital-t csorgat. Szeptemberben nem kezel. Október, november, december eleje 1-1 szublimálás. Ezt követően kb. Január 15-ig bármikor kezel, ha kierpülésre alkalmas hőmérséklet van. Augusztusban azért nem szublimál, mert utána még viszonylag sűrűn kezeljük a méheket és a kezelések során belenyúlhatunk az oxálsavba.
Munkavédelem: külön kell védekezni az oxál gőz ellen, és az oxál kristályok ellen (részecskeszűrővel). Autofényező overall (Dupont Tyvek, kezelés után kimosható), maszk, szemüveg, gumikesztyű (bőr kesztyú nem OK, abba beivódhat az oxálsav, és a bőrünkön keresztül felszívódhat), gumicsizma.
Üdv: ata