ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3257 válasz
  • 1598759 megtekintés
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1740 Dátum: 2016. November 29. 20:01 »
Tavaly nem volt tőle ekkora méhpusztulás.
Sok méhésszel tartom a kapcsolatot, akik rendszeresen használták a Perizint is, most meg a Destruktort.
Ők egyértelműen azt állítják, hogy máskor is volt néhány tíz, esetleg egy fél marék méhhulla a kezelés után, de nem ilyen mérvű.
Most teljes családok pusztultak el, és sokkal nagyobb a gubanc.
Várjuk meg a labort, az hamar meglesz, mert tudják mit kell vizsgálni.
Érdekes, mert az ApiOx-ról is lehetett rosszat hallani, és nekem is voltak vele gondjaim néhány évvel ezelőtt.
A BeeVital Hive Clean használatára viszont nem volt eddig panasz.
Hogy milyen hatékonyságú az más tészta, de legalább a méheket nem viszi.
Nagyernyei Attila

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1741 Dátum: 2016. November 29. 21:32 »
Hát.. ez elég szomorú hír.. :(
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1742 Dátum: 2016. November 29. 23:59 »
Ez szakmailag elfogathatatlan , hogy támogatott-engedélyezett készítmények kalap szart sem érnek / atkák röhögnek-méhek pusztulnak-méhészek dühöngenek / !!!!!!!!  ÉN is tudnék mesélni , hogy jártam engedélyezett-támogatott atkaölővel , de tudom , hogy én vagyok mindig a " balfasz méhész " !!!!! Magyarország Magyar Méhészek ébresztő , itt valami nagyon nincs rendben !!!!!!

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1743 Dátum: 2016. November 30. 13:25 »
http://www.omme.hu/?p=7769

"Destruktor 3,2 % körültekintő alkalmazása"

Szerintetek ez egy veszélyre felhívó cím?

*

robi 75

  • *****
  • 1010
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1744 Dátum: 2016. November 30. 14:22 »
Má mindegy!

Szerintem már most sem kell aggódni, hogy jövőre túlterheltek lesznek a méhlegelők.
Valahogy ritkítani kell, gondolja a "nagy testvér", ha az atka kevés hozzá nem baj, majd az az elleni szer besegít.
 
Üdv:robi

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1745 Dátum: 2016. November 30. 16:37 »
Ami az apiox-ot illeti Attila írja neki voltak gondjai vele én még soha nem tapasztaltam hibát a használata után pár méhecske szokott a tálcára kerülni.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1746 Dátum: 2016. December 01. 09:45 »
tavaly destruktort használtam, semmi probléma nem volt vele, idén is azt akartam, de az állatorvosnál akitől veszem, nem volt készleten, így apiox-t használtam zárónak

a barátom BVHC-val kezelte méheket 7 amitrázos füstölés után, felhívta a forgalmazót, mit szól hozzá, ha nem három alkalommal kezel, hanem több alkalommal is, a forgalmazó a következőket mondta: kezelheti nyugodtan, akár 4 alkalommal is, 1 hetes eltérésekkel, de ha szükséges az 5. kezelést is elvégezheti, annál többet nem javasol! megcsinálta mind az 5 kezelést! zárót nem csinált, besszélt Hegedűs doktorral is, Ő max 4  kezelést ajánlott, nagyon várom a tavaszt!

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1747 Dátum: 2016. December 02. 17:25 »
Üdv mindenkinek. Kiskakastól kérdezném hogy milyen eredménnyel zárt az oxálsavas védekezéssel?
Továbbá Geddekastól hogy milyen eredményt hozott az illóolajos teszt? Persze csak ha publikusak az eredmények.
A destruktor kapcsán azért elgondolkodtató ezt megengedi magának a gyártó meg aki engedélyezte. Lassan oda jutok hogy csak magamnak hiszek. Amúgy a destruktor már tavaly sem volt okés. Viszont érdekes hogy a kollega úgy tudom idén újra azzal zárt.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1748 Dátum: 2016. December 02. 18:20 »
Tisztelt Méhésztársak!
Mint tudjátok a Destruktor használata miatt óvatosságra intettelek benneteket, és ezt helyesen megtette az OMME elnöksége is.
Természetesen ez sérti a TolnAgro üzletpolitikáját, amolyan hitelrontásnak veszik.
Annyi új információm van, hogy gőzerővel zajlanak a vizsgálatok, és már vannak részeredmények is.
Amit elmondhatok, hogy a vizsgált méhhullák egészségesek voltak!
Tehát nem valamilyen betegségben pusztultak el.
Sem vírust, sem nozemát, sem atkafertőzést a labor kimutatni nem tudott.
Többet erről nem írhatok, mert nem szeretnék a bíróságon kikötni.
Egy ilyen milliárdos forgalmú óriáscég teljesen körbe van bástyázva ügyvédekkel, és figyelnek, hogy miket írogatunk, és lépésekre készülnek.
Én most jó szándékkal arra intelek benneteket, hogy körültekintően használjátok a destruktort.
Addig valóban nem lehet kijelenteni, hogy a készítmény okozta a problémát, amíg megdönthetetlen bizonyíték nincs rá.
Állítólag a NÉBIH is rákattant a történetre, mert a hatósági állatorvosnak hivatalból kötelessége értesíteni őket.
Én remélem ezzel a hírrel nem okoztam problémát, de a mai piacgazdaságban óvatosan kell bánni még a célozgatással is.
Jövő héten lezajlanak a vizsgálatok.
Forró dróton tartom a kapcsolatot a károsultakkal.
Ha valaki méhveszteséget érzékelt a destruktor használatakor kérem jelezze.
Az OMME-nak is van monitoringból erre kerete, de ha hatósági mintavétel történik azt állambácsi állja.
Nagyernyei Attila

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1749 Dátum: 2016. December 02. 19:32 »
http://europamehesze.atw.hu/ Az atka irtás egyik jövője.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1750 Dátum: 2016. December 02. 20:30 »
Az atka ítrás másik jövője : Tegnap voltunk a fiammal a keszthelyi Georgikon Egyetem kutató bázisán  Dr Kolics Balázsnál . Bekukkanthattunk az ottani méhészeti kutatásokba /több órát ott voltunk a DNS, RNS,kromoszómák világában /. Életemben most láthattam először a méhek által megroppantott kitinpáncélu atkákat képeken és a mikroszkópban .

*

barger

  • ***
  • 173
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1751 Dátum: 2016. December 03. 21:27 »
Egy ilyen látogatásra én is beneveznék, ha lesz még rá lehetőség.
Baranyi Gergely

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1752 Dátum: 2016. December 23. 08:09 »
Idézet
Atkafertőzés gyengíti többfelé a méhcsaládokat
magyarmezogazdasag.hu
nak.hu 2016.12.19., hétfő, 10:29
Komoly gondokról – méhek pusztulásáról, mézminőség-romlásról – számoltak be hazai méhészek. A NÉBIH bár tud a méheket pusztító atkabetegségről, jelentős méhhullást nem tapasztalt, mint ahogy minőségi problémát sem.
Az utóbbi hetekben két megye méhészei is aggodalmasan nyilatkoztak. Haász Ferenc, a Békés Megyei Méhész Egyesület elnöke az MTI-nek azt mondta, hogy az elmúlt tíz évben ennyire rossz évet még nem zártak a magyar méhészek, közepes alatti termés, alacsony, dömpingár-szintű vagy az alatti felvásárlási ár is nehezítette a munkát.
Az elnök szerint ráadásul az utóbbi években egyre többen és – a jövedelmezőség javítása érdekében – egyre több méhcsaláddal kezdtek méhészkedni, ám a méhlegelők nagysága nem nőtt. Néhány megyében az egy négyzetkilométerre eső méhcsalád-szám 16-18 (Békésben 14), miközben a hetvenes-nyolcvanas években ez a szám 4-5 volt. Mint mondta, a mézelő növények méztermelő-kapacitása adott, ha több méhcsalád jut a területre, akkor az egy családra jutó hozam csökken. Megjegyezte sok kínai és dél-amerikai méz jelent meg az európai és a magyar piacon, ami túlkínálatot eredményezett.
Szerinte további nehézséget jelentett, hogy több területen nagy károkat okozott a Varroa atka nevű kártevő; egyes termelők vesztesége eléri az 50-70 százalékot. Haász Ferenc úgy vélte, országos szinten 15-20 százalékos méhpusztulással lehet számolni. (Békés megyében mintegy ezren foglalkoznak méhészkedéssel, a megyei egyesületnek 650 tagja van. A méhcsaládok számát hetvennyolcezerre becsülik.)
Idegen mézeket kevernek?
A teol.hu-nak pedig a Tolna megyei Völgy Méhészet vezetője, Lengyel Péter azt mondta, hogy a nyár végi atkafertőzöttségnek és az enyhe ősznek köszönhetően a hazai méhállomány nyolcvan százaléka elpusztult, így nehéz tavaszi szezonkezdet vár a méhészekre. Hozzátette, „nagyon komoly bajban van az ágazat”.
Nagyon sok a fiatal, hobbi méhész, akik nem védekeznek megfelelően a fertőzések ellen. Az atkafertőzöttség már a nyár végén meggyengítette az állományt. A kaptárban lévő méhek megtalálják a kósza rajokat, a „gyenge” családoktól elkapott fertőzéseket pedig beviszik a kaptárba. Mézzel terjednek a legkomolyabb betegségek: az atka, az érzékeny veszteséget okozó parazitás betegség (nosema), vagy a nyúlós költésrothadás.
Ehhez társul, hogy az emberek nem veszik a mézet; közel harminc százalékkal esett vissza a méz felvásárlási ára. Másfél év alatt az akácméz kilónkénti kétezer forintos felvásárlási ára a felére csökkent. Sok kezdő méhész hitelből próbál meg méhészetet felépíteni, nekik termelni kell. Az Ukrajnából és Ázsiából behozott kétes eredetű olcsó mézet keverik a hazaival, így ezekkel az árukkal kapcsolatban súlyos élelmiszer-biztonsági aggályok, illetve minőségi problémák fogalmazódnak meg. A termékek egyharmada hamis, azaz iparilag előállított, mézhez hasonló édes készítmény. Hiába állunk az unióban negyedik-ötödik helyen méztermelésben, az ágazatban folytatódhat az elmúlt évek sanyarú tendenciája – jegyezte meg.
A súlyosnak látszó helyzetre való tekintettel a nak.hu megkereste a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt is, hogy tudnak-e a méhészek által jelzett betegség-problémákról, és a hivatal is ennyire aggasztónak látja-e a hazai méhészetek, a méhállomány állapotát.
Jelenteni kellene
A NÉBIH sajtóosztálya azt közölte, hogy bár az őszi méh- és lépminta-vizsgálatok alapján az elmúlt évekhez képest valóban jelentősen nőtt a Varroa-atkával súlyosan fertőzött családok aránya, de nagymértékű méhpusztulásról nincs tudomásuk, és az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) szaktanácsadói sem számoltak be ilyenről. A NÉBIH szerint a tapasztalt súlyos atkafertőzés miatt valóban várhatóak méhcsalád-pusztulások, illetve sok méhcsalád súlyos legyengülése, de országos szinten 80 százalékos méhpusztulás semmiképpen sem valószínű.
Mint közölték, a Varroa-atka elleni hatékony fellépés elsősorban a méhész feladata és felelőssége, ehhez pedig elengedhetetlen a méhcsaládok atkafertőzöttségének folyamatos ellenőrzése az egész méhészeti szezon folyamán. Ha a méhek pusztulásának, legyengülésének okát a méhész nem ismeri, fontos a laboratóriumi mintaküldés és a pontos kórelőzményi adatok feltüntetése a vizsgálati megrendelőn. A NÉBIH csak így tudna tudomást szerezni a méhpusztulásokról, valamint azok okát kideríteni, illetve az esetlegesen kialakuló gyógyszerrezisztenciát is csak így lehet felderíteni.
A NÉBIH hozzátette, ha valamely méhészet nagymértékű pusztulást tapasztalt, azt a hatósági állatorvos felé jelentenie kell. Az egészséges méhállomány védelme és a méhbetegségek szétterjedése ellen leginkább az írott és íratlan szabályok betartásával lehetne tenni. A hivatal megjegyezte, a Varroa- és Nosema-fertőzés nem mézzel terjed, azzal a nyúlós költésrothadás spórája terjedhet, ez azonban a méz visszaetetésének tilalmával megelőzhető.
Nem engednek be semmit
Ami pedig az „idegen mézeket” illeti: az élelmiszerlánc-felügyeleti hatóság adatai alapján elmondható, hogy 2015. december 7., egy országos főállatorvosi határozat kiadása óta nem érkezett mézszállítmány Kínából Magyarország területére. Más harmadik országból történt beszállítás: ukrán eredetű méz érkezett, valamint kis mennyiségű argentin és tajvani mézszállítmányokról tettek bejelentést, melyek nem közvetlenül, hanem más uniós országon keresztül érkeztek hozzánk.
2016-ra viszont a harmadik országokból történő mézbeszállítás gyakorlatilag megszűnt, kizárólag Ukrajnából származó méztételekről érkeztek bejelentések, melyek csak két megyét érintettek és ezekből mintavétel is történt, a minták vizsgált paramétereik tekintetében megfeleltek az élelmiszerkönyvi előírásoknak.
Mindezekből az következik, hogy „az Ukrajnából és Ázsiából behozott kétes eredetű olcsó mézet keverik a hazaival, így ezekkel az árukkal kapcsolatban súlyos élelmiszer-biztonsági aggályok, illetve minőségi problémák fogalmazódnak meg” kijelentést a NÉBIH – saját hatósági vizsgálatai eredményei alapján – nem tudja megerősíteni.
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1753 Dátum: 2016. December 23. 12:28 »
Kíváncsi leszek a tavaszi atkaeredményekre. 80%-os pusztulás a két világháború között a 20-as években volt. Akkor áldozott le végleg az Országos keretméretnek és bizonyosodott be, hogy Boconádi Jó úton jár fejlesztésével. Akkor döntöttek a Hunor méret rendszerbe állítása mellett. De csak azért, nehogy Boczonádinak legyen igaza. Ugyanis az akkori OMME nem ismerte el Boczonádi érveit, hadakozott ellene.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #1754 Dátum: 2016. December 23. 12:36 »
Ha jól megfigyeljük az OMME döntéseit, ma is retrográd és a szakmai fejlődést fékezi döntéseivel. Lásd a mérgekkel kapcsolatos állásfoglalásait, a viasztoxicitás, a buckfast elleni küzdelem, a szerves savak használata, a bioméhészet ügye, stb.
« Utoljára szerkesztve: 2016. December 23. 16:21 írta Geddekas »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.