Sziasztok!
Csak óvatosan NMR-el!
Ugye ujjongnak az OMME "szakemberei" amit alább olvashattok:
"Az egyik brémai mézlaboratórium a Magyarországról származott európai uniós és nem uniós mézkeverék közül öt mintában mutatta ki a hamis kínai mézet, a vizsgált termékek 40 százaléka pedig ipari méznek minősült - mondta Cserényi Péter.
Az egyesület nagy reményeket fűz ahhoz, hogy egy nantes-i laboratórium akkreditáltatta mézre a mágneses magrezonancia vizsgálatot (NMR), amely egyszerre több mint 30 összetevő vizsgálatát teszi lehetővé. Az adatokat összehasonlítják a begyűjtött mézmintákkal (autentikus referencia adatbázis), ez alapján választják ki a hamis mézeket."
Nézzük a tényeket, az igazi szakemberek véleményét az új vizsgálatról!
MÉHÉSZET szaklap augusztusi szám 18.oldal:
"A szakma sokat vár a mágneses magrezonancia spektroszkópia (NMR) módszerétől, ennek a vizsgáltnak a további fejlesztésétől. Azonban, ennek a módszernek nem csak a metodikájának a kidolgozása, tökéletesítése a fontos, hanem az, hogy legyen egy globális méz-adatbázis. Ennek a méz-adatbázisnak (szuper minták gyűjteménye) a létrehozása sajnos kezdeti szakaszban van. Az amerikai borok NMR vizsgálatának 20 évvel ezelőtti tapasztalatai óva intik a méz-ipar szereplőit attól a hibától, ami anno bekövetkezett: a rossz bor-szuperminta miatt használhatatlan eredmények születtek, pl. jó bort a labor hamisnak minősített. A bizonytalanságok ellenére nagyon fontos a NMR módszer fejlesztése és széles körű elterjesztése, hiszen ez az egyetlen módszer, amellyel az iparilag megszűrt (antibiotikumot eltávolítják) és besűrített (a vizet távolítják el) mézeket ki lehet mutatni. Ugyanis ezek nem mézek!"
aztán ha ez sem elég, hogy ez nem egy vadi új módszer akkor itt a következő:
MÉHÉSZET júniusi szám 18-19. oldal!
"Norberto Garcia professzor, a Nemzetközi Mézkereskedők Szövetségének elnöke szerint, a világ mézkereskedelmében résztvevő mézek kb. 30-50%-a hamis! A kínai szakemberek viszont a mézvizsgálati módszerek megbízhatatlanságáról beszéltek. Előadásaikban igazolták, hogy például az egyre népszerűbb mézvizsgálati módszer, a mágneses magrezonancia spektroszkópia (NMR) módszerével vizsgált természetes eredetű mézek hamisnak minősültek, de ennek ellenkezője is előfordult, azaz a laborban meghamisított mézeket az NMR teszt valódinak jelezte."
Ennyit az OMME vezetők szakmaiságáról.
Nagyernyei Attila