Kedves Bükk!
Miért zavar téged, hogy van egy olyan történelmi pillanat, amikor a mézkereskedők és méhészek érdeke találkozik és a közös érdek mentén közösen akcióznak? Ilyen esetekben kötelessége mind a két félnek félretenni az egymással szemben kialakult negatív érzelmeket. Ez annyira nyilvánvaló, hogy kedvenced Cserényi doktor is belátta, hogy ebbe az akcióba be kell szállni. Hidd el, hogy fölöslegesen fújsz bárkire is és fölöslegesen gerjesztesz vitát.
Lehet, hogy nem tudod, de Takács Feri nemcsak kereskedő, hanem méhész is. Sőt hobbi méhésznek végképp nem tekinthető. Szülei is méhészkedtek és ő az agrármérnöki diplomája megkapása óta csak ezen a szakterületen dolgozik. Hosszú ideig nem is a kereskedelem volt az elsődleges tevékenysége. Arra is felhívom a figyelmedet, hogy abban az egyesületben, ahol tag, nemcsak hobbi méhészek vannak.
A mézimport statisztikája nem hiteles. De ezt te is tudod. Nem tudom hogyan kerülik ki, de ki tudják kerülni. A kinai mézzel már évek óta rontják a bolti mézeket.
Az OMME-nak természetesen egyenlő távolságot kell tartania a mézkereskedőktől. De a mézkereskedők se egyformán viselkednek a méhészekkel szemben és a nem egyformán veszik figyelembe a méhészek érdekeit. Ennek megfelelően nem kötelessége sz OMME-nek egyformán viselkedni az egyes mézkereskedőkkel, sőt kötelessége nem egyformán viselkednie, hiszen védenie kell a méhészek érdekeit.
Természetesen pontatlan a megfogalmazás, hogy az összes kinai mézet ki kell tiltani, mert igazad van abban, hogy lehet néhány %-nyi jó is közöttük. De a hazai piac és az európai piac védelmébe viszont elengedhetetlen olyan lépéseket tenni, amit már régen meg kellett volna, de pont az európai kereskedői érdekek miatt nem lépet meg sem az Eu, sem a Magyar Kormány. Nevezetesen a méz definicóciót olyan analitikai paraméterekkel kellene jellemezni, amit vagy egyáltalán nem vagy csak óriási költségekkel lehetne műmézzel teljesíteni. Az eredethamisításon túl ugyanis sokkal nagyobb probléma a kinai méz esetében az iparszerű mézhamisítás és az ebből eredő terméknek a filléres értékesítése.
A kinai méz esetében nem a dömping ár a legnagyobb probléma, hanem az iparszerű mézhamisítás. Honnan a fenéből van nekik annyi export mézük, ha az ország óriási körzeteiben emberek végzik a gyümölcsfák megporzását, mert a növényvédőszer használat kipusztította a méheket és más megporzó rovarokat.