Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 418052 megtekintés
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #450 Dátum: 2016. Április 14. 01:53 »
Most már tényleg a bővítés ideje jött el, általánosan jónak mondhatók a családok. Nem igazán lehet okom panaszra, hordják a repcét. Picit ha felhősödik, kissé durcásak, így inkább befejeztem a műszakot. Reggel virágporszedők feltétele, és mehet tovább a bővítés. Csak a fű ne nőne annyira, mert fűnyírásból is van még néhány órányi kikapcsolódásnak.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #451 Dátum: 2016. Április 14. 11:15 »
Én idén szerintem nem megyek repcére. A napokban telepítem be a konténert, így nagyon úgy látom, hogy ki kell hagynom.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #452 Dátum: 2016. Április 16. 02:23 »
A családok már nem fejlődnek, "robbannak" 1-2 nap alatt is hatalmas változás történt. A repcét ezerrel nyomják, sajna a csütörtöki vihaharos nap az kimaradhatott volna. Így még hátra van huszonegynéhány család bővítése, kicsit kapkodósak, de családonként 1-2 szúrás még nállam belefér.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #453 Dátum: 2016. Április 22. 21:11 »
A minap eszmecserét folytattam egy kolegával, és nem egésszen értettünk egyet abban, hogy hány keretre érdemes így akác előtt egyenlíteni a családokat. Nb keretméretről beszéljünk az egyszerűség kedvéért. Kinek mi a véleménye?

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #454 Dátum: 2016. Április 22. 21:12 »
Ma végeztem a kiegyenlítéssel és az anyák zárásával. Voltak már szebbek is a családok, de talán akácra éppen jó lesz. 6-7 táblás fiasra sikerült beállítanom az állományt, ennél egy kicsit combosabbra szoktam, de most ezt adta a lehetőség. 34 termelő családdal teleltem át, ebből 21 család érte el önerőből az akáchoz szükséges minimum erősséget, 10 családot erősíteni kellett. Ennek érdekében 3 családot fel kellett számolnom, és a meglévő 3 tartalék családomtól is elvettem, amit lehetett. A fiasítás szempontjából elégedett vagyok, viszont a népességet keveslem, mindössze 11-13 léputcát takarnak sűrűn a méhek. Másnál mi a helyzet?

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #455 Dátum: 2016. Április 22. 22:33 »
Pontosan ezeket a műveleteket végeztem el én is. 2 telephelyen vagyok, az egyik helyen népesek (13-15 nb keret) a másik helyen -2 keret. Azokat holnap zárom/egyenlítem. Viszont 6 keret felett már húzzák a bölcsőket, szóval nagyon nem hagyhatok többet.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #456 Dátum: 2016. Április 23. 06:22 »
Nálatok már úgy áll az akác, hogy az anyákat korlátozni kellett?
Hova ez a kapkodás?
Klasszikus anyakorlátozást fehérbimbós-babos erdőnél szoktuk elvégezni.
Ehhez képest indul a hordás 10 nap múlva!
Akkor tisztító pergetés, és a végpergetésre minden fias kikel.(Ezt ki kell számolni!)
Valamit elrontottam?
Nálunk a legkorábbi virágok most 4-5 cm-ek, és elbillentek oldalra.
Egy hét múlva lesz olyan állapotban amit fent írtam.
Nekem ez a véleményem.
Ja és a lehűlés ezt az időpontot tovább fogja tolni.
Sokan örülnek ennek, mert feljönnek a méhcsaládok.
Este folytatom.
Irány a Lurdy Ház.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #457 Dátum: 2016. Április 23. 07:02 »
A korlátozás oka, hogy jövőhétre mondja a hidegebb időt, és tartok tőle, hogy a hűvös miatt nem sikerülne az anyazárást befejezni. Jövőhéten úgy is bölcsőzni kell, akkor még kap üres keretet vagy műlépet az anya, így remélhetőleg nem szorul meg, de mégsem annyi idő, mint az anyát keresgélni és zárni.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #458 Dátum: 2016. Április 23. 21:25 »
Hát valóban lehet, hogy elsiettem egy kicsit. Sebaj, még tehetek előre fiast, és üres lépet hátra az anyának.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #459 Dátum: 2016. Április 23. 21:39 »
Sziasztok!

Én több okból várok még a korlátozással: az egyik az, hogy felénk még nem igazán érte el a virágfürt azt a méretet, amikor érdemes korlátozni. 2,5-3,5 cm közötti a fejlettség és zárt a fürt még. A másik az, hogy szerintem a most következő hideg periódus alatt nem lenne jó, ha még jobban széthúznám a családokat.
Úgy gondolom,hogy amennyi idő alatt valaki lebölcsőz egy méhekkel vastagon takart fészket, annyi idő alatt le is lehet korlátozni egy családot.

Nb18

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #460 Dátum: 2016. Április 24. 08:36 »
Nekem valahogy a bölcsőzés gyorsabban megy, mint a zárás. :) illetve a fészekben a építésre váró keret biztosan megteszi a hatását. A méztéri pánikbölcsőket meg pikk pakk lecsípem. Na meg picit vettem is nekik vissza az ,, arcból'' 6-7 keret fiasra.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #461 Dátum: 2016. Április 24. 10:50 »
Nézzük miért tartottam korainak az anyák mostani korlátozását, és ezt egy kicsit járjuk körül.
Most olyan szakmai titkot fogok elárulni, amit kevesen alkalmaznak, mondván, hogy macerás.
Előadásaimban csak érintem a témát, pedig nagyon fontos.
Amit most leírok minden kaptártípusra érvényes!
Előző írásomban már megjegyeztem, hogy az anyák korlátozásának ideje pontos számítást igényel.
A dandár első napjaira kell kihegyezni a méhcsaládok állapotát.
Ha korábban érjük el a maximális kijáró méhtömeget, akkor rajzás lesz a vége, ha később, akkor egy szerényebb terméssel kell beérjük.
Ez egy kötéltánc, a rajzási láz felébredése, és a bomba termelő család vékony mezsgyéjén.
Lényeges szempont, hogy a "nagy napok" indulásakor legyen némi fedett fiasunk is.
Ezt a mondatot még egyszer megismétlem, mert ez a lényeg!
Lényeges szempont, hogy a "nagy napok" indulásakor legyen némi fedett fiasunk is!!!!!!!
Amikor megmérjük az első kilót, és elindul a hordás(most térek rá a szakmai titokra) a kelő félben lévő fedett fiasokat, de ez lehet néhány szem kelés előtt álló here is, a szűk fészektől (fekvő) távol kell elhelyezni!!!!!!!
A szűk fészek mellé üres lépeket kell tenni, és ezeket a félig vagy gyengén mézesek kövessék.
Nagyon gyors munka, mert az egész keretsort a fém sínen arrébb tolom.
Az anyás résztől távol,a kelő fias lépek "odahúzzák a mézet" az üres keretekbe,ezért nincs rajzás!
A rakodóban ugyan ezt csináltam 27 évig.
Azt már említettem, hogy a Hunorra, KB fiókra tett anyarács, az én nézetem szerint nem számít anyakorlátozásnak.
NB fészeknél meg egyenesen katasztrófa, de ez az ő bajuk.
1/2 NB fészek 1 fiókon, akác alatt a legjobb!
Na de térjek a lényegre.
A rakodóban is fel kell húzni a kelő fiasokat a méztérbe, amelyek előzetesen egy tisztító pergetésen már átestek.
Ezek a fiasok kíméletesen pergetve nem sérülnek.
A Hunor 3 fiókon üzemel a legjobban, akkor tökéletes, de ehhez kellenek ám lakók is.
A 3. fiókba a gyengén, vagy félig mézes keretek közé néhány nap múlva kikelő, fedett fias lépeket húzunk.
(Emiatt kell a pontos számítás.)
A fészek és a 3. fiók közé egy üres kerül, amiben lehet 2-3 műlép is.
A 3.fiókban lévő fiasok, gyakorlatilag kiszippantják a mézet a szűk fészekből, így itt sincs rajzás.
Pánikba kerül a család, az óriási méhtömeg eszeveszetten neki áll gyűjteni, mert ott a rengeteg virág, a spájz meg üres.
Ha korán korlátoztok, a méhészetben végrehajtható legnagyobb termelési fogást hagyjátok ki.
Ha elkéstek, nem lesz helye a méznek, mert nem kel ki időre a fias.
Ha nyitottat is sikerül feltennünk a méztérbe, arra tuti bölcsőt húznak, csináltunk egy anyás dajkát.
Jó kis játék ez.
Én nagyon szeretem.
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2016. Április 24. 15:37 írta Nagyernyei Attila »

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #462 Dátum: 2016. Április 24. 15:32 »
Sziasztok!
Kapom a privát üzeneteket, hogy azért ettől többet vártak volna tőlem szakmai titok gyanánt.
Ez volt a nagy titok, hogy fedett fiast húzzunk fel a méztérbe a rakodóban, és fekvőben pedig a fiastól távol?
Örösi könyvben is benne van, meg sokan csinálják.
Ebből látható, hogy nehéz átadnom gondolataimat, pedig a fontos sort kétszer is leírtam.
"Lényeges szempont, hogy a "nagy napok" indulásakor legyen némi fedett fiasunk is!!!!!!!"
MIKOR?
Ez a lényeg.
Aki ebből ért, örülök neki.
Az akáctermés sikere tisztán matematika a részünkről.
Méhész-ész.
Ehhez próbáltam segíteni, kisebb nagyobb sikerrel.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #463 Dátum: 2016. Április 24. 16:37 »
Tisztelt Fórumtársak!

Személy szerint szeretném megköszönni Attilának a szakmai hozzászólásait!
Úgy látom sokan nem értik Attila habitusát, hozzáállását, szándékát. Ha olyan sokan ismerték ezt a "trükköt", miért nem olvatam még egyik fórumon sem? Személy szerint rendkívül értékes hozzászólásnak tartom. Aki pedig "Kolombusz Tojására" számított, mert azt keresi, az menjen el kutató méhésznek.

Üdvözlettel: kuruzslo

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #464 Dátum: 2016. Április 24. 16:43 »
"Örösi könyvben is benne van, meg sokan csinálják."

Lehet hogy benne van, de szerintem nem sokan csinálják. Bár én nem korlátozok anyát, de a szélre helyezett fias szisztémát alkalmazom. Lényegében a működési elve azonos, hogy a fészeknek véljék az egész kaptárat a méhek. Igaz én a komplett léptűzdelést használom, régebben írtam többször is rólla, a kérdésekből ítélve nem annyira közismert.
Hatalmas a hordási intenzitás különbség fekvőben, a "szabályos"  fészek +üres méztér esetén csak töketlenkedés volt, amint átrendeztük mentek mint a golyó. Ez nállam nyilván egyszerűbb nem kell matekozni hozzá, mert amint indul a kilós hordás, mi meg a tisztító pergetéssel, akkor  már így rendezem be a kaptárakat. Most nem részletezném újra mert nagy felháborodást keltett az elméleti "leszekméhészek" között a fiasok pergetésének a ténye. De most nem ezen van a hangsúly. Csak a működési elven.
A mesterfogások, mindíg apró nüanszokból állnak, sokszor egyszerűségük jelenti egyben a nagyszerűségüket.