Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 418016 megtekintés
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #180 Dátum: 2015. Március 02. 17:58 »
Ha valaki rendelkezik némi ügyességgel, és kellő szabadidővel, maga is elkészítheti. A gyékényt nyáron kell vágni amikor még zöld. Télire lepusztul, töredezik a levele.
Van egy régi könyv, címe a Méhész Műhelyében, ( szerző?) abban van részletes leírás.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #181 Dátum: 2015. Március 02. 18:22 »
Szabó Károly    A  méhész  műhelyében    Mezőgazdasági kiadó  1977 

*

Kokó

  • *
  • 15
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #182 Dátum: 2015. Március 04. 07:38 »
Szia adamez2!
Nagyon köszönöm a válaszod.Tetszik,és alkalmazni fogom az biztos.
Lesznek ám még(buta)kérdéseim.
Köszi   Kokó

*

Kokó

  • *
  • 15
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #183 Dátum: 2015. Március 05. 06:58 »
Szia Robotur!
Nagyon tetszik a tűzdeléses mézeltetésed.NB15-ös,alsó,felső kijárós kaptáraim vannak.
Írnál a keret elrendezésedről kicsit pontosabban?(fészek középre?vagy egyik oldalt jobb?keretek sorrendje?)
Ha nem titok?  Köszi Kokó

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #184 Dátum: 2015. Március 05. 08:10 »
Szia Kokó!

A léptűzdelés az egy mézeltetési fogás, így a többi időszakban nem különbözik az általánostól a keretek elrendezése. Így a fészek helyét sem ez, befolyásolja. Az termelési időszakon kívül, maradhat a megszokott.  Ha mögötte állunk a kaptárnak, a baloldalra szokás a fészket kialakítani. Nem szorosan egymásmellet lévő kaptáraknál, a méhek a naposabb melegebb oldalra szeretik a fészket kialakítani. Illetve ezt kellene elvileg a méhésznek is figyelembe venni. Viszont ez, káoszt okazhat vándorláskor, kezeléskor. Így jobb ha egyöntetű a fészek elhelyezése.
A tűzdelésről már írtam, itt nem a konkrét sorrend a lényeg, hanem a működési elv. A méhek, a fészket igyekeznek feltölteni mézzel. Majd utánna következnek az oldalt elhelyezett méztéri keretek. De ekkor már erőteljes csökken a hordási igyekezet. Ezért azt érzékeltetjük a méhekkel hogy az egész kaptár fészek. Két szélen fias legyen, főleg az eredeti fészekkel ellentétes oldalon. A többi váltakozva, fias, üres. lehetőleg kerüljük hogy kettő üreskeret kerüljön egymás mellé. A műlépes keret- keretek, nyílt fiasok közzé kerüljenek.
Éretelemszerűen ha szükséges, közben is lehet kicsit igazítani az elrendezésen, például az esti műlépes keretek beadásakor.
Akácon a tűzdelést, a tisztító pergetés után, a hordás kezdetén kell berendezni. Utánna már nappal nem bontunk kaptárt! Esténként adhatunk be műlépes kereteket, ekkor ahol esetleg kell, módosíthatunk.


*

Kokó

  • *
  • 15
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #185 Dátum: 2015. Március 06. 10:02 »
Szia Robotur!
Nagyon köszönöm,figyelek és tanulok.Köszi

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #186 Dátum: 2015. Március 08. 08:40 »
Sziasztok!
Tegnap a déli óráktól tudtam méhészkedni.
Lassan ment a munka, mert kemény a propolisz, így kicsit nehéz a kereteket arrébb tolni.
Másfél óra alatt 33 családot szűkítettem le. 
Igazából csak 32-tőt, mert egy anyátlan volt.
Az arány. Egy bomba, 7 erős, 2 gyenge-közepes, a többi jó-közepes.
Én így szoktam őket minősíteni az első átvizsgáláskor, de nagyon szigorú vagyok magammal.
A bombának 2 keretben 3/4 Hunornyi fedett fiasa volt!
Ezen kívül még egy7-8 családot bontottam szét tüzetesen.
Általában 2-3 kereten van, nyitott tenyérnyi vegyes korú fias, ami főként fedett.
Az anyák most kezdenek belendülni.
A szűkítésnek itt az ideje!
Egyre jobban melegszik az idő, minden nap hátrány ha késlekedünk vele.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #187 Dátum: 2015. Március 08. 20:31 »
Igazából csak 32-tőt, mert egy anyátlan volt.

Szia Attila! Az anyátlan termelő családot az évnek ebben a szakában hogyan anyásítod? Szükséges most is újságpapírt használni az egyesítéshez, vagy elég csak átrakni az anyás könyökcsaládot az anyátlan termelőhöz?

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #188 Dátum: 2015. Március 08. 21:11 »
Szia Ádám!
Nem kell újságpapír.
Kicsi füst, és zsupsz bele a kölyökcsalád.
Üdv:Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #189 Dátum: 2015. Március 15. 21:45 »
Sziasztok!
Holnaptól végre itt a tavasz.
Aki nem szűkítette be mostanra a méhcsaládjait, hátrányba került.
A belső itató-etetőt érdemes bevetni, mert sok méh elveszhet.
A szűkítés, serkentés, külső virágporhordás berobbantja a méhcsaládokat.
Vegyétek tudomásul, hogy a startpisztoly eldördült!
Indul a "futás az idővel", hogy a méhcsaládok a legjobb kondícióban, legtöbb kijáró méhvel induljanak neki a 2015-ös akácnak. Reméljük nem lesz Ivett, meg mit tudom én milyen ciklon, mert a Vis majorra nem számíthattok!
Annyi lesz mint 2014-ben. 00 A politikai piárt szöveg begyűrűzött a szakmába, mi inkább méhészkedjünk!
Tehát nem az a lényeg, hogy a méhcsaládokat hány kereten engedjük szanaszét!
Akkor micsoda? Az a lényeg, hogy a start után egy méhcsalád mennyi utódot (fiasítást) tud maximálisan felnevelni, akácig úgy, hogy abból kijáró méhtömeg legyen.
Ezért kell a szűkítés, mert ekkor érhető el a legnagyobb felületű fiasítás.
Az 5-6-7 keretben lévő nyitott tenyérnyi nem ad ki annyit, mint a 3 léctől, lécig!
Az előbbi ara jó, hogy a kollégákat elkápráztassuk, mennyi fiasunk van!
Én emiatt jobban szeretem, ha négyzetdeciméterben hasonlítjuk össze a fiasítást.
A méhcsaládok erőssége is megítélés kérdése.
Amit én közepesnek látok, az másnál lehet, hogy bomba, vagy fordítva.
Ezért helyesebbnek tartom, az időszaknak megfelelő kifejezést.
Véleményem szerint most, 2-3 keretben "illik" keretenkéntkét nyitott tenyérnyi fiasnak lennie.
Ha ettől nagyobb hallgassunk, ha kevesebb az még jó lehet.
Az elkövetkező időszak időjárása is nagyban befolyásolja, hogy milyen méhcsaládokkal tudunk termelni 2015-ben.
Sokfelé hallok panaszos méhészeket, az elégedettek mintha kevesebben lennének.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #190 Dátum: 2015. Március 16. 19:09 »
Így van, korai még végleges következtetéseket levonni, majd egy hónap múlva. Most elég az, ha az időszak átlagának megfelelnek. Annak eleget tesznek, állapítottam mag ma. Gondoltam hogy esetleg elkezdem a téli szemét kitisztítását is. Ebből semmi nem lett, mert bár a hőmérséklet a 15°C környékén volt, de keverős volt az idő a méhek nagyon morcosak voltak. Így megelégedtem a (második) timoloslepény beadásával, igaz csak félkilósra méreteztem őket mert nagyon rossz útviszonyok voltak még 2-3 hete. Egyszerűen csoda, hogy ennyit is ki tudtam "varázsolni" szállítani  nekik, szóval a második felét most kapták meg.
Szemet gyönyörködtető repülés volt, iszonyú tömegben voltak kint, ez már tényleg az igazi tavasz.
Ma még majdnem futnom is kellet, ez nem sokszor szokott előfordulni (18 év méhészkedésre ha 4-5 jutot) a szokásos füst, ellenére megemelkedett egy család, és nekem esett a pillanat törtrésze alatt. Kaptam is rendesen, arrébb tessékeltek vagy tíz métert. Nem igazán szoktam meghatódni néhány tucat szúrástól, de így szezon elején, kicsit nehezebben viselem. Szóval tényleg morcosak voltak a lányok. :)

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #191 Dátum: 2015. Március 16. 19:29 »
Robotur.
"... a (második) timoloslepény beadásával, igaz csak félkilósra méreteztem őket..."
Meg kérnélek részleteznéd miből áll ez a lepény?
Ma az Api Life Var csíkokat raktam be.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Március 16. 19:39 írta konihoney »

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #192 Dátum: 2015. Március 16. 19:56 »
Emulgeált timol keverék (Nosema ellen)


30g timol kristály egy mézes üvegben, adj hozzá 5ml
izopropil-alkoholt.(házipálinkai is jó) Helyezd az üveget forró vízfürdőbe az oldódás
meggyorsításához.
Egy másik üvegbe önts 140ml forró vizet, és adj hozzá 1 teáskanál
lecitin granulátumot, keverd el jól, és helyezd ezt is forró
vízfürdőbe. Gyakran kevergesd kb. 10 percig, amíg a lecitin granulátum
fel nem oldódik. Ezután a fel nem oldódott lecitin eltávolításához
leszűrheted a keveréket egy teaszűrővel vagy ilyesmivel. Aztán
egyszerűen add hozzá a feloldott timolt ehhez a keverékhez, és keverd
össze jól. Tejhez hasonlóan fog kinézni.

Használathoz adj 5ml-t minden gallon sziruphoz, és keverd el. [1 UK
gallon = 4,55l, így 1,1ml jön ki literenként.] A szirup ugyancsak
tejszerű lesz, nem úgy mint az eredeti keverékkel.

Ha [napokkal] később kristályok formálódnak a keverékben, melegítsd
újra egy régi lábasban, jobb ha ezt a szabadban teszed.

http://www.beekeepingforum.co.uk/showpost.php?p=49691&postcount=44
« Utoljára szerkesztve: 2015. Március 16. 20:23 írta Robotur »

*

Kokó

  • *
  • 15
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #193 Dátum: 2015. Március 18. 13:01 »
 Szia Konihoney!
Erre az új csíkokra nagyon kíváncsi vagyok.Csupa jókat írnak róla.
Az eredményről írnál majd?Vagy használtad már?

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #194 Dátum: 2015. Március 18. 16:48 »
Szia Kokó
Az utóbbi 6-7 évbe kora tavasszal használom, a repce virágzásáig. Természetesen tudjuk ez nem öli az atkákat, csak fékezi a szaporodásukat. Magas hőmérséklettől is függ, ha netán bejön a kánikula ki kell szedni a lapkákat mert galibát okoz ( nagy illat). Következő atka elleni védekezésem napraforgó pergetése után kezdem. Eddig bevált, üzemelt.