Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 418057 megtekintés
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #150 Dátum: 2015. Január 26. 20:50 »
Sziasztok!
Lassan beleérnek méhcsaládjaink a legnehezebb időszakba.
Eddig is tudtuk, hogy a kutya nem ette meg a telet, és korán nem szabad örülni, hogy kiteleltünk.
A neheze most jön. Az éjszakai kemény fagyok nagyon megviselik a méhcsaládokat.
Ahol már tenyérnyi fiasítások is voltak, bizony ott kritikus lehet a helyzet. Emiatt is nem kell a méheket télen halálra babusgatni. Nem szabad őket idejekorán becsapni, hogy mindig érezzék a külvilággal a kontaktust.
A nagyon szűk fészek, és meleg takarás jobban árt ebben az időszakban a méhcsaládoknak, mint egy kicsit lazább. Anno vagy 25 évvel ezelőtt Sáy Józseftől vettem tavasszal Hunor kereten méheket. Teljesen le voltam döbbenve, hogy milyen vékony fóliával takart Józsi. Tökig mézes lépek, bomba családok voltak. Szerintem most a méhészetemben egy sincs olyan. Akkoriban nem kellett így aggódni, nem volt ennyi balhé a méhekkel.
Na vissza az alapgondolathoz. Kaposváron a cukorlepény árusoknál nagy volt a sürgés. Ez már jelent valamit.
Ma az egyik méhésztárs arról számolt be, hogy a baráti körében milyen jók a méhek, semmi gáz.
Én mást tapasztalok a baráti körömben. Van akinek már egy méhcsaládja sincs, van aki 2 db 72 családos Illés féle konténert már becsukott, vannak akik már ősszel méheket vettek. Szerintem egy dombóvári méhész mondta meg Kaposváron a frankót. A méhek nagy átlagban 1-2 léputcával gyengébben mentek a télbe.
Én ugyan ezt mondtam már vagy két hónapja. Viszont azt is hozzá kell tenni, ha egészségesek, semmi gond nem lehet a tavaszi fejlődéssel. Ha meg nozemásak, meszesek, na meg kicsi atka is van. Meg lehet .....
az egészet! Egy szép tavaszon csodára képesek a méhek.
Ebben bízzunk, és minden széppé változik.
Kicsit más témával zárom gondolataimat, nem méhészethez kapcsolódik.
Tegnap hallgattam Csaba Testvér gondolatit. Összefoglalom. Akit érdekel elolvassa, ha sokatokat érdekli ide másolom, nagyon tanulságos.
A hitről szól az egész. A hit erejéről.
Böjte Csaba találkozott agy cigány emberrel, akinek egyik kézfeje kicsit "kacskán" állt.
Kérdezi Csaba Testvér, mi történt? Levágtam körfőrésszel a csuklóm tőből, aztán visszarakattam.
Ez nem igaz mondja Csaba Testvér. De bizony. Felkaptam a fűrészporból, bedobtam egy zacskóba és elrohantam vele a kórházba. Az orvos majdnem elájult, hogy két kézzel integetek az egyik kezemmel.
Nem vállalta a műtétet, mert azt mondta már feketedik a levágott darab, semmi esély.
Mégis mekkora az esélyem doktor úr kérdezte a cigány ember. 1 %. Akkor álljon neki!
Csaba Testvér ezzel a kézzel fogott kezet.
Higgyetek a méhekben! Soha nem fogtok bennük csalódni!

Nagyernyei Attila
 

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #151 Dátum: 2015. Január 26. 22:57 »
"A nagyon szűk fészek, és meleg takarás jobban árt ebben az időszakban a méhcsaládoknak, mint egy kicsit lazább."
Nagyernyei Attila
Kérlek, a szűk fészket magyarázd el Attila! Ősszel 7 keretpár fél NB-részt szűkítettem a családokat! Mi a veszélye ennek? Miért jobb, ha tavasszal szűkítünk? Jól emlékszem, hogy Te két lépcsőben szűkítesz? Ősszel, és tavasszal még egyszer?
Üdvözlettel:ata67

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #152 Dátum: 2015. Január 27. 08:01 »
Ata 67!
Mi a szűk fészek?
Én azt gondoltam ez már mindenki számára világos, de én tévedtem, így pótolom a hiányosságomat.
A szűk fészek azt jelenti, hogy normál külső hőmérséklet mellett, (ez olyan 20 körül határoznám meg), kerttípustól függetlenül, a felső létől az alsóig, sűrűn borítják a méhek a léputcákat!
Gondolom ez érthető.
Eben asz időszakban a szűk fészek nem így néz ki, mert a méhek nagy része a sejtekbe bújva várja a tavaszt, úgy, hogy közben testvérei melegítik őket. A héj külső hőmérsékletének emelkedéséből tudjuk, hogy elindult az élet, van fiasítás. Ezt a tenyerünk rátétevésével simán érezzük.
A méhcsalád úgy működik mint egy harmonika. Tágul, összehúzódik. Ezen a hangszeren kell nekünk jól játszanunk.
A szűk fészek akkor jó, ha 20 fok körül kibontva a méhcsaládot, a méhek fejét látjuk csak. Erre szoktam mondani, hogy jó, mert imádkoznak a méhek. Ez a szűk fészek!
A szélső léputcáknak, még a deszka mellett is ilyennek kell lenniük.
Azért nem jó ha már most nagyon megszűkítettük a méhcsaládokat, mert akkor korán indulnak az anyák a petézéssel, és ez rendkívül káros! De ezt már kifejtettem, Örösi könyveiben olvashatjuk.
Azért annyit erről, hogy a nozemának is kedvezünk ha túl korán indítjuk a rakétákat, mert ha visszajön a tartós hideg (mint most) akkor kapufa. A szűkítésnek akkor van itt az ideje, mikor rendszeresen ki tudnak járni a méhek, és van külső virágporhordás! Lehet ezen vitatkozni, sok évben talán be is jön az őszi szűkítés, egyszer viszont elmehet az állomány. Arról nem is beszélve, hogy azokon a kerteken ahol az anya indul, kaja gond lehet.
A Hunorosok vannak a legnagyobb veszélyben! Ott már csak a vénás injekció, a cukorlepény segíthet.
A Hunor kereten méhészkedők tudják, hogy tökig mézes léppel lehet a télnek indulni.
Emiatt írtam, hogy azt a keretet, vagy keretpárt ahol az anya abbahagyja a petézést ki kell venni, és helyére nagyon mézes lépet kell tenni.
Az idén is lesznek nagy veszteségek. Minden év más, alázatosan kell a méhekhez viszonyulni.
Rádóczi Karcsi bácsival beszélgettem Kaposváron. Ős Hunoros! Még Ő is azt mondta, hogy 50 év a méhek mellett nem elég, hogy mindent tudjon róluk. Az új kihívásoknak mindig meg kell felelni. Szerintem tökéletesen igaza van. Mondjuk nem tudja megemészteni a váltásomat, de ez az én saram.
Az NB kaptárban méhészkedők egy kicsit nyugodtabbak lehetünk.
(nekem azért nincs már körmöm.) :P :P
Nagyernyei Attila



Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #153 Dátum: 2015. Január 27. 08:03 »
Bár a kérdés nem nekem szólt, de én is többé kevésbé, bővebb fészekkel teleltetek. Igaz más általában az oka. De soha nem volt belőle bajom.  Tavaszon márciusban, viszont szűkítek. Igaz pár hét után már bővítés következik. Túl bő fészek esetén esetleg, max bukik az ember 1-2 penészes lépet. De az nem a világ. Most megyek a méhekhez.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #154 Dátum: 2015. Január 27. 08:24 »
Szervusztok!
Köszönöm a válaszaitokat. Azért kérdeztem erre rá, mert ellentmondásos dolgokat lehet olvasni erről. Van, aki felül 6 lent 10 léppel telel be, és vannak, aki már ősszel szűkítenek. Indoklásuk szerint azért, mert tavasszal nem biztos, hogy lesz olyan jó idő, hogy maradéktalanul el tudják végezni a műveletet. Nekem nincs erről tapasztalatom, ezért kérdeztem. Idén az őszi szűkítés logikáját követtem.
Üdv: ATA
« Utoljára szerkesztve: 2015. Január 27. 12:53 írta ata67 »

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #155 Dátum: 2015. Január 27. 18:52 »
Ata 67!
A tavaszi szűkítéstől nem kell tartani, hogy nem lesz rá idő.
Annyi jó idő még mindig volt az eltelt 31 évben, hogy gyorsan, szakszerűen el tudjam a szűkítési munkát végezni.
Rém egyszerű a történet, ha tudja az ember mit akar csinálni.
A tökölődésnek nem ekkor van az ideje, mikor kaptárt bontunk! Mindent előre oda kell készíteni, és a kaptáraknak is olyan kialakításúaknak kell lenniük, hogy a gyors munkát ne akadályozza. Ha nem tudjuk egy mozdulattal odébb tenni az oldalszűkítést, akkor bizony lassan megy a munka. A felső takarókat előre méretre lehet vágni vagy hajtogatni, hogy azt pillanatok alatt, pontosan rá lehessen tenni a méhekre. Alapvető dolognak tartom emiatt is az egyformaságot.
Ha nem passzol minden mindenhova, az megkeseríti a munkát.
Már a beavatkozás előtt jól meg kell szervezni a munkát, és nem szabad kapkodni. Az nem egyenlő a gyorsasággal. Aki kapkod, lassabban halad, mint aki precíz, megfontolt, de szakszerű munkát végez.
A szűkítésnek, takarásnak is van technológiája. Minden azzal kezdődik, hogy megtervezzük a tennivalónkat.
Az előkészítés sokszor tovább tart mint maga a munka.
Látjátok most is ezt tettem. A számítógép előtt szűkítettem.
Nagyernyei Attila

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #156 Dátum: 2015. Január 27. 20:10 »
Ma meghallgattam a családokat, és béke van. Négy családnál megnéztem, hogy felül a fólia meleg -e, de nem volt az.
Azért hidd el Attila, hogy olykor nehéz eligazodni egy kezdőnek, mert vannak kérdések, amiben az öreg méhészek sincsenek közös nevezőn...
Üdv: ATA

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #157 Dátum: 2015. Január 27. 20:18 »
Ebben maximálisan igazat tudok adni ata67!
Mindenki másként csinálja.
Üdv:Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #158 Dátum: 2015. Január 27. 22:39 »
Ata67!

Nagyon nézd meg kinek "hiszel" a méhészek közül!
A hozzászólásaid alapján Te a sokszorosát tudod
mint az átlag méhész.
Egyszer hallanod kellene Buchinger Gyuribát nyilatkozni
a méhészek tudásáról.Az nem semmi.
Igaz Attila?
Fetrengeni szoktam a röhögéstől amikor szapulja a méhészeket.

Csányi Antal

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #159 Dátum: 2015. Január 28. 08:20 »
Köszönöm Anti!
Majdnem mindent elolvasok, igyekszem saját logikám alapján igazságot tenni, aztán a tapasztalat mondja meg, hogy jól csináltam-e. A nevetés csak a végén jön..., ha jön!
Az is nagyon fontos, hogy egy adott tanács, technológia milyen időjárási környezetben lett végrehajtva. Alapvetően más körülmények esetén nem vezet sikerre.
Egyet kérdezhetek Tőled? Te mikor teszed fel a vastag takarót felülre? Ez is egy olyan kérdés, amiben megoszlanak a vélemények. Bár, ahogy  a képeket néztem a méhesedről, alighanem habkaptárban méhészkedel... Február második felében zárod le alul a higienikus aljdeszkát? (Ez már kettő volt.)
Üdv Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #160 Dátum: 2015. Január 28. 21:03 »
Tisztelt Csányi Anti!

Harmadik kérdés: rajzásgátlás ekkora állománynál?

Üdv.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #161 Dátum: 2015. Január 29. 09:01 »
Sziasztok!

A tavasz folyamán terveim között szerepel, hogy néhány kaptáramat  átalakítom  próbaképpen fészekmézkamrássá. A kérdésem az lenne, hogy van-e jelentősége annak, hogy az anyarácsot melyik oldalra teszem, magyarul melyik oldalon alakítom ki a mézteret és a fészket?

Nb18

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #162 Dátum: 2015. Január 29. 10:25 »
A kérdésed a keresztlépes fészekmézkamrás kaptárra vonatkozik (Madarász vagy Cicatricis féle)?

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #163 Dátum: 2015. Január 29. 10:36 »
Álltalában az a "szokás" hogy hátulról nézve a fészek baloldalra kerül. Viszont, a méhek mindíg a naposabb melegebb oldalt részesítik előnyben. De ez szorosan egymásmellé helyezett kaptáraknál nem észlelhető, esetleg csak a sor déli végén. Az egy ilyen elhelyezésű családom fészkét, kétszer rendeztem vissza balra, a nyár folyamán persze feleslegesen. Olvastam már olyan meghatározást, hogy a fészket mindíg a naposabb oldalon helyezzük el. Vándortanyán nem éppen életszerű. De szerintem, jobb ha a kaptárak árnyékos elhelyezésre törekszünk. Továbbá mindegy hogy melyik oldalt, de egyformán legyenek berendezve mert az összevisszaság csak káoszt okoz. Viszont létezik alkalmazott mézeltetési fogás, amely a fészek és méztér felcsrélésére épül.
Erről majd mások hitelesebben, mert én más módszert használok.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #164 Dátum: 2015. Január 29. 11:34 »
adamez2! Robotur!

Nb 18-as kaptárból alakítanám át, ami tulajdonképpen nem is 18 keretes, hanem 19-es, de csak főhordásban. Egyébként a plusz egy keret hely üresen marad az oldaldeszkánál, így keret kivétel nélkül tudok lapozni a kaptárban.
Tehát a kaptár jobb oldalára tenném a kijárót, értelemszerűen jobboldalon lenne a 12 keretes hideg építmény, a hátsó 7 keretes rész pedig melegépítményű lenne.
Tovább gondolkodtam ennél és a kaptár hosszú oldalán a régi kijárókat meghagyván télen a 12 keretes részt melegépítményűre fordítanám... Felső kijárók vannak a kaptár hosszú oldalán, ezeket lehet átalakítanám alsósra. Tehát összefoglalva a tervem: termelési időszakban a kaptár jobb oldalán a felső kijáró, 12 keretes hideg+7keretes melegépítmény. Téli és a tavaszi feljődési időszakban pedig a kijáró a kaptár homlokfalán (hosszú oldal) alsó kijáróval meleg építményű.
Kicsit össze-visszának tűnik, remélem értitek.

Vissza az alap kérdéshez: jelenlegi kaptáraim ( NB18-as felső kijárós hidegépítményű) dél-keleti repülési iránnyal vannak elhelyezve. Másképp nem nagyon tudnám elhelyezni, mert egy domb oldalában vannak a családok két sorban, teraszos elhelyezéssel. Ha a fmk-s kaptár bal oldalára csinálnám a kijárót és a 12 keretes részt, a kijárás már teljesen keleti lenne, de lehet, hogy lenne benne egy kis észak keleti tájolás, mivel a kaptárakat nem tudnám teljesen 90 fokkal elfordítani. Ha viszont a jobb oldalra teszem a kijárót, akkor a gyalogútra 45 fokban elhelyezett kaptárakkal már kapnék egy majdnem teljesen déli tájolást. Tudom ez még mindig nem az ideális dél-nyugati irány, de a domborzat nálam azt nem is tenné lehetővé...

Nb18
« Utoljára szerkesztve: 2015. Január 29. 13:37 írta Nb18 »