gyuri
Hozzászólás témája: Re: OMME hírekHozzászólásElküldve: 2021.10.02. 21:03
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Csatlakozott: 2010.09.18. 21:17
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Erdőkertes
Én is készültem a holnapi küldöttgyűlésre, és az levéllel szeretném felhívni a figyelmet az OMME körüli főbb problémákra és azokra megoldási javaslatokat kínálni:
Tisztelt Küldöttek!
Úgy tűnik jelenleg éppen a küldötti rendszer kiüresítése folyik, a járványhelyzetet kihasználva az OMME-ban egy ember akarata érvényesül mindenfajta kontroll és párbeszéd nélkül.
2021. őszén a 2020-as év beszámolójáról kell dönteni, mintha az idén nem történt volna semmi.
Az OMME működésének aktuális problémái:
• Az elnökség egy tag hiányában szabálytalanul működik
• Nincsenek meghirdetve az elnökségi ülések, nem nyilvánosak az elnökségi határozatok
• Az ellenőrző bizottság működése elfogadhatatlan
• Kirekesztő, autokrata hozzáállás
• Összeférhetetlenség Bross Péter a Méhészet lapnál betöltött szerepe és az elnöki tisztség között
• A támogatásokról nincs megfelelő időbeli tájékoztatás
• Ágazati érdekképviselet hiánya: megváltozott a nyúlós költésrothadás 100 %-os kártalanítása
• Nincs semmiféle fellépés az import és kevert mézekkel kapcsolatban
• Nincs párbeszéd a mézkereskedelemmel
Az elnökség egy tag hiányában szabálytalanul működik
Tóth Péter elnökségi tagjelölt nem fogadta el a tisztséget, nem írta alá az elfogadó nyilatkozatot, így a sorrendben következő legtöbb szavazatot kapott jelöltnek kellett volna a tisztséget felajánlani. Ennek magyarázata: „Az egyesület esetében a képviselő és a felügyelő szerv tagjainak, alapítvány esetében a kezelő vagy kezelő szervezet és a felügyelő szerv tagjainak (mindegyiknek) nyilatkoznia kell a tagság elfogadásáról. A nyilatkozat azért fontos, mert valamennyi tisztség választáson alapul, így a tisztségre megválasztott személyeknek jelezniük kell azt, hogy elfogadják a tisztséget. Az elfogadó nyilatkozatokat csatolni kell az alapítvány és az egyesület nyilvántartásba vételi kérelméhez.” (idézet:
http://civiljogok.hu/utmutato/mire-van- ... #kerdes-15)
A kiegészült elnökségnek újra kellene tárgyalnia az összes szabálytalanul hozott elnökségi határozatot.
Nincsek meghirdetve az elnökségi ülések, nem nyilvánosak az elnökségi határozatok
Az OMME vezetése kihasználja, hogy a járványhelyzet miatt hosszú ideje nem volt küldöttgyűlés. Az OMME legális, demokratikus működésének alapja a nyílt átlátható működés. Jelenleg ennek az elvnek éppen ellenkezője tapasztalható, szinte semmi sem tudható az OMME működéséről. 2021 őszén a 2020. évi tevekénységről dönt a küldöttgyűlés.
Az OMME SZERVEZETI ÉS MŰKÖDÉSI SZABÁLYZATA szerint:
„A vezető testületek ülései nyilvánosak. ... A vezető testületek üléseiről szóló értesítést az üléseket megelőzően 5 nappal az OMME Honlapon közzé kell tenni. Az ülések nyilvánosságot, tagságot érintő határozatait a Honlapon közre kell adni.”
Az elnökségi üléseket szabályosan kellene kihirdetni, megtartani. Az időben elkészített jegyzőkönyvet a honlapon időben publikálni kellene. Az ülésekről indokolt volna online közvetíteni.
Az ellenőrző bizottság működése elfogadhatatlan
Egy alkotmánybíroságig eljutott bírósági ügyből (3029/2021. (II. 2.) AB határozat) kiderült, hogy az OMME ellenőrző-bizottságának tagja, Körmendy-Rácz János méhészetében 2016-ban 16 méhcsaládból 12 mintát vettek, ezek mind fertőzöttek voltak nyúlós költésrothadással, ami az állomány 75%-át jelenti. Annak ellenére, hogy a betegség „pörkös” állapotú volt, a méhegészségügyi vizsgálat idejére 10 méhcsalád már elpusztult, Körmendy-Rácz János állami kártérítésre tartott igényt. A perben kirendelt szakértő is azt állapította meg, hogy nem Körmendy-Rácz János, hanem a méhegészségügyi felelős vette észre a nyúlós költésrothadás gyanúját. A szakértő kizártnak tartotta, hogy a szeptember 22-én a méhegészségügyi felelős által megtalált 10 elpusztult méhcsalád ne lett volna a megelőző napon kipusztult vagy közvetlenül a kipusztulás előtti stádiumban, amikor Körmendy-Rácz János állítása szerint méhegészségügyi ellenőrző vizsgálatot végzett. A bíróság kimondta, hogy a fertőzés gyanúja bejelentésének elmaradása leginkább a gondatlan eljárására vezethető vissza.
Ezek után Bross Péter vezette elnökség blokkolta a fegyelmi és etikai vizsgálat lefolytatását, mely az OMME Etikai és Fegyelmi Szabályzata szerint akár a tisztségből való visszahívással is járhat.
Körmendy-Rácz János ellen az etikai és fegyelmi eljárást le kell folytatni, ami alapján a küldöttgyűlés hozhat döntést.
Kirekesztő, autokrata hozzáállás
Az egyesületet érintő ügyekben megszűnt a párbeszéd, azokban más véleménye nem érvényesülhet.
Az elnökségnek minden döntéshez köthető felet meg kell hallgatnia.
Összeférhetetlenség Bross Péter a Méhészet lapnál betöltött szerepe és az elnöki tisztség között
Teljesen összeférhetetlen Bross Péter elnöki tisztsége és a Méhészet lapnál betöltött pozíciója, aki így az OMME-ban megszerzett szellemi javakat kamatoztatja egy magán lapkiadóban. Számos OMME-hoz köthető anyag jelenik meg egy olyan lapban, mely magánkézben van. Bross Péter még minimális mértékben sem törekszik a két pozíció szétválasztásában, ugyanazt az e-mail címet használja lapszerkesztőként és OMME elnökként.
Bross Péternek el kell dönteni, hogy egy üzleti vállalkozásban vagy OMME elnökként folytatja tovább.
A támogatásokról nincs megfelelő időbeli tájékoztatás
Már az OMME székházvásárlásának előkészítése is a nyilvánosság teljes kizárásával zajlott, holott ingatlanvásárlás csak küldöttgyűlés jóváhagyásával történhetne.
A júliusi 15-én – a méhészeti szezon közepén – megjelent Méhészeti Nemzeti Programról csak 5 nappal korábban jelent meg hivatalos tájékoztatás. A támogatás 3 nap alatt – az OMME tájékoztatása szerint – nagy részben kimerült. A támogatásban etikátlanul előnybe kerültek azok, akik nem hivatalos módon, korábban kaptak tájékoztatást. Az OMME „rendkívüli” támogatásban való közreműködése elfogadhatatlan.
Minden támogatásról időben, egyenlő feltételekkel kell tájékoztatni a méhészeket.
Ágazati érdekképviselet, hiánya: Megváltozott a nyúlós költésrothadás 100 %-os kártalanítása
A hazai méhészet egyik legnagyobb anyagi kárt okozó méhbetegsége, a nyúlós költésrothadás kártalanításának szabályai jelentősen megváltoztak. A változások roppant mód hátrányosan érintik a hazai méhészeket, a kártalanítás mértékét növelő tényezők szinte betarthatatlanok.
Erről semmiféle tájékoztatás nem jelent meg az OMME-tól, holott 2021. 06. 08-án lépett életbe a rendelet. Hol volt itt az érdekképviselet?
A jogszabály alkotójánál el kell érni a rendelet módosítását.
Nincs semmiféle fellépés az import és kevert mézekkel kapcsolatban
A magyar méhészek megélhetésének kulcsa a méhészeti termékek értékesíthetősége. Ezt veszélyeztetik a külföldről behozott mézek. Az OMME eddig nem lépett fel ezzel a káros folyamattal szemben. Legalább a származási országok kötelező feltüntetését kellene elérni a mézeknél, ahogy számos más EU tagállamban történt.
Figyelemfelkeltő kampányt kell indítani az import mézek visszaszorítására. El kel indítani a címkézési szabályok megváltoztatását, hogy tudható legyen a származási ország neve, keverés aránya.
Nincs párbeszéd a mézkereskedelem résztvevőivel
A hazai méztermelés még mindig nagyban meghaladja a hazai fogyasztást, mézünk jelentős részben külföldön értékesül. Alapvető érdek volna, hogy a kivitel megfelelően működjön, fejlődjön.
Vissza kell állítani a párbeszédet az ágazat minden szereplőjével.
A fenti problémák csak a jéghegy csúcsát jelentik, az OMME-ban folyó munkát mindennek lehet nevezni, csak méhész érdekképviseletnek nem, úgy tűnik ez leginkább egy szűk kör érdekeit szolgálja, melybe a kaptárok mögött álló méhészek a legkevésbé tartoznak.
Erdőkertes, 2021. október 2.
Méhésztársi üdvözlettel:
Éger György
Vissza a tetejére Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése
tsanyi