Hát neked könnyű, ha csak ennyi rejtély van.
Nézd, mindig annyi rejtély van, amennyit azok generálnak, akik érdekeltek a titkolódzásban. Pedig az egyesületek esetében már az egyesület fogalma alaphangon kizárja a titkolódzást a tagok között az egyesület működése, tevékenysége tekintetében. Az egyesület jogintézményét a közös döntéseken alapuló, közös ügyek vitelére találták ki, nem mellékesen önkéntesen belépő, azonos jogú tagok részvételével. Tehát, ha a tagok egy része eltitkol valamit az egyesület működése során a többi tag elől, vagy a tagok egy része elől, akkor alapjaiban megsértik az egyesület működési elveit.
Az országban lévő több ezer egyesület között vannak olyan egyesületek is –ilyen például az OMME-, amelyek társadalmi hasznossága túlmutat azon, hogy csak a tagjaik számára végeznek hasznos tevékenységet, ezek az egyesületek a tagjaikon túlmutató társadalmi hasznossággal bírnak. Ilyen esetben az állam –és esetünkben az EU is- dönthet úgy, hogy költségvetési forrásból, tehát az adófizetők pénzéből is támogatja az ilyen szervezeteket. Ekkor az egyesület nem csak a tagdíjaiból, hanem azoknak az adófizetőknek a pénzéből is gazdálkodik, akik nem is a tagjai.
Ezért elengedhetetlen az ennek megfelelő közhasznú működés az OMME esetében is. A közhasznúságnak viszont az egyesületek alapelvein felül is vannak kritériumai. A nyilvánosság tekintetében például nem csak az egyesület tagjainak van joga megismerni az egyesület működését, hanem a társadalom széles körének is. Tehát nyilvánossá kell tenni az egyesület működését. Vannak olyanok, akik az utóbbi időben csendesen „közhasznúság pártivá” váltak, ez örvendetes, viszont még emlékszem arra is, hogy mondjuk öt éve, amikor erről beszéltem, akkor még azt sem tudták, hogy egy egyesületnek füle van e vagy farka.
Talán elnézik nekem, hogy nem tartom a nagy szellemi kalandjaim között számon annak a szemlélését, hogy az évek során lassan valamit kezdenek megérteni az alapelvekből. Az állami és uniós támogatásoknak viszont „ára” is van. Rossz hír azoknak, akik a Csuja Lászlón nem tudnak túllépni és benne sikerült megtalálni a mumust, - pedig mily sok szép „ellenséget” lehetne még találni-, hogy egy civil szervezet döntése nem válthat ki közigazgatási (államigazgatási) jogi aktust, tehát nem lehet kizárni egyesületi döntéssel állami és uniós támogatásokból senkit, így a támogatásokhoz mellékletként csatolt egyesületi tagságból sem.
Valójában, ha a Csuja önként kilép az OMME-ből, akkor is ott ülhet magyar állampolgárként az újra közhasznú egyesület törvény által előírt nyilvánosan tartandó bármelyik testületi ülésén. Így az elnökségi üléseken is, és továbbra is „tudósíthat”. Na, de, hogy ne riogassam tovább az újdonsült „közhasznúság pártiakat”, nem kell megijedni, a törvény szellemének megfelelően kell eljárni és nyilvánosságra kell hozni a testületi üléseken készült hiteles jegyzőkönyveket, és akkor nincs szükség tudósítóra, minden érdeklődő önállóan is tájékozódhat.