Méhlegelő

  • 2886 válasz
  • 1201066 megtekintés
*

Apis

  • ***
  • 153
Re:Méhlegelő
« Válasz #2820 Dátum: 2024. Május 17. 22:29 »
Nekem huzalpálcásban a Draszer elől hátul u-ban szegett van, elégedett vagyok vele, bár az anyaga lehetne merevebb. Volt, van pontheggesztett is, de a heggedztésnél felszakadozik. De az anyaga jobb mint a draszeré. Én kb 60 km-t vándoroltam megyén belül 2. akácra ezen 1/2NB- ből megvágtak egy fiókot nekem ez elég. Az első akácon ami szintén Észak, az 5 fiókos 1/2 NB kaptáraimnál 1essel kezdődött a súly a vándorlás előtt ( nem volt mind ilyen, de 4 fiókosik is jók voltak)ezért pergettem le 1 fiókot vándorlás előtt. Jókor voltam jó helyen :-) Holnap este menekülök haza a jövő heti eső elől, bár még ma este is potyogtak, virágzik a sarjú ami csak reggel és este ad. A teljes nyitott aljjal lehet hűteni a fészket ( korlátozva 1 fiókra)nem gondolkoznak rajzáson, főleg ha a fészek felett 2 fiókon(1/2NB) is nyitva a kijáró(huzat). Volt olyan reggel, a 2. akácon, hogy 2 C fok volt, aznap jó hordás volt.
« Utoljára szerkesztve: 2024. Május 17. 22:43 írta Apis »

Re:Méhlegelő
« Válasz #2821 Dátum: 2024. Május 18. 08:47 »
Ezt írta ozkár:
"A viaszhidakat le szokták tolni az anyarács berakásakor! :) Persze a kuka családoknál ez ismeretlen."
A merev huzalpálcásnál erre nincs szükség!majd így folytatja:
"A huzalpálcásból van három fajta!!!! Miről beszélsz akkor amikor azt írod, hogy tépi a méhek szárnyát?  Csak nem a huzalpálcások!!!"
És én mit válaszoltam?
"Mert teljesen sík felületre kell tenni, nem lehet a keretek tetején viaszhíd, mert eldeformálódik, és az anya átszökik."
Tehát itt a Hanemann rácsról írtam, mivel az a kérdés.
De ez a lényeg!
"Ami működik azon az ember minek változtatna?  (ellenben veled)."
Gyakorlatilag itt bevallotta oszkár, hogy azt sem tudja miről vitatkozik velem, mivel sosem használt fehérvárcsurgói axél, pont hegesztett anyarácsot.
Ellenben velem.
Tehát ismét olyan dologban értem tetten, amiről halvány lilája sincs.
Én kipróbáltam mind, emiatt bátorkodtam hozzászólni.
Megkérlek, hogy csak arról mondj véleményt amiről van tapasztalatod.
Köszönöm!
Nagyernyei Attila



*

oszkár

  • *****
  • 1149
Re:Méhlegelő
« Válasz #2822 Dátum: 2024. Május 18. 10:04 »
Nincs tovább kedvem "sakkozni" veled! Keress magadnak "galambot".

Utoljára kérlek az Én a saját érdekemben, TILTSÁS már ki erről a fórumról!

Mert szakmailag ez a platform egy SZENNY!

Kinek nincs "lila fingja" sem"?  Oldalakon lehetne idézgetni amihez nem értesz!
Elég csak a rakodó kaptárjaidra gondolni! Ahhoz sincs téged idézve "lila fingod" sem!

Persze megtudsz mindent magyarázni. Azt is megmagyarázod, hogy a hóember nem is olvad ,hanem csak izzad













Re:Méhlegelő
« Válasz #2823 Dátum: 2024. Május 18. 12:09 »
Oszkár ezt írta:
"Mert szakmailag ez a platform egy SZENNY!"
Erre a válaszom egy tegnapi kép, amit valahol egy északi akácosban készítettem.
A méhek a szakmai lejáratásomhoz nem járultak hozzá, és ezt küldik neked.
Ja, és nem láttalak sehol az északi akácosokban,  amiket kritizálsz.
Például azt, hogy a hajnali hidegek után nem mézel az akác.
Akkor kezdem.
+4 foknál egyik reggel sem volt melegebb!
A leghidegebb +1 volt.
Nappal, +21, +23 és nini, mit produkáltak.
Az a gond veled oszkár, hogy rendkívül irigy vagy rám, de ettől ne szenvedj, sokan vannak így.
Mivel az első akáccal is meg vagyok elégedve, panaszra nincs okom, és jelentem szakmailag sem várom a gyámolításodat.
Ez egy magas színvonalú szakmai fórum, de van akinek ez meghaladja a szintjét, és átcsap gyűlölködésbe, irigykedésbe.
Remélem neked is jól sikerült az akác!
Majd készítek még képeket.
Nagyernyei Attila

*

buksi

  • ****
  • 356
Re:Méhlegelő
« Válasz #2824 Dátum: 2024. Május 18. 12:14 »
Valamit néha nem értek Attilánál,tényleg néha miért ír badarságokat? A viaszhidak igenis problémásak a legjobb rácsnál is és ha nem fekszik föl és sok a viaszhíd a méztéri fiók aljára is ráépítík.Most már értem Ozkár miért értetlenkedik.A magam 75 évével én így gondolkodok.

*

buksi

  • ****
  • 356
Re:Méhlegelő
« Válasz #2825 Dátum: 2024. Május 18. 12:18 »
Hogy milyenek a méhészek?-nem idevaló de a facén írta egy okos méhész atka írtását,áprilistól szeptemberig havonta 2 szer füstöl amitrázzal 21 éve???????

*

wr

  • *****
  • 916
Re:Méhlegelő
« Válasz #2826 Dátum: 2024. Május 18. 13:26 »
Idézet
Biztos, hogy anyarács volt, amit láttál, és nem taposórács?
Biztos, hiszen annak vették.
Idézet
A viaszhidak igenis problémásak a legjobb rácsnál is és ha nem fekszik föl és sok a viaszhíd a méztéri fiók aljára is ráépítík.
Nem olvasod a fórumot buksi? Van aki szerint nincs is viasz híd a rakodóban, csak abban amelyik rossz méretekkel készült. :-) A jó mérettel készültben pedig a méh nem épít magának hidat, helyette úgy ugrik ott fel ahogy az atka a higi aljról. :-)
Idézet
áprilistól szeptemberig havonta 2 szer füstöl amitrázzal
Egyéb szabályozás hiányában mindenki azt csinál amit akar. Akár még működhet is, de én akác előtt biztos hogy nem kezelnék semmivel, amitrázzal pláne nem, na meg szeptember végén csak megszámlálnám mindegy egyes aljon hogy mennyi potyog még.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2827 Dátum: 2024. Május 18. 19:14 »
Nem olvasod a fórumot buksi? Van aki szerint nincs is viasz híd a rakodóban, csak abban amelyik rossz méretekkel készült. :-)

Ez valóban így van, okos megállapítás, soha nem láttam ilyet, habár én még keveset láttam, és elnézést ha belekotyogok inkább csak olvasgatok itt a távolban. Látható is a videóban amit nemrég felraktak.
2 percnél. Tényleg nincs olyan zug vagy mi a csuda. Csodálatos. Talán csak arra a hanemannra nem húznak? Akkor azt takarítani sem kell?

https://www.youtube.com/watch?v=ysg9sEQlODs&t=12s&ab_channel=GergelyB.

*

oszkár

  • *****
  • 1149
Re:Méhlegelő
« Válasz #2828 Dátum: 2024. Május 18. 19:24 »
Jenő üzeni: "Ez cumi"!

*

buksi

  • ****
  • 356
Re:Méhlegelő
« Válasz #2829 Dátum: 2024. Május 19. 05:55 »
A lényeg,nálam sincs viaszzugolás/műa.kaptárban lengyel/de láttam sok rakodót felest,ahol tele van v.híddal,az biztos gyenge család nem csinál ilyet.Nálam jól bevált a lengyel kaptár,itt akkora a rés afiókok között.hogy a pálcás rács el sem fér,csak a lenyel sárga műanyag rács,igaz ez kicsit vissza tartja méheket a feljutásban,de NB rakodóval elvagyok.Csak ülök figyelek és mesélek,ami itt van ez nem méhészkedés,harácsolás!!!

Re:Méhlegelő
« Válasz #2830 Dátum: 2024. Május 23. 07:35 »
Talán nem a méhlegelő rovatba illene írásom, de az idei akácvirágzásról van szó.
Remélem néhányan okulnak a saját tapasztalataimból, emiatt osztom meg veletek.
Tehát az 1. akác sem sikerült rosszul, de a 2. álomba illő.
Gyakorlatilag egy régi kapcsolatom "leadta a drótot", hogy ha összekapom magam a fenti akácban van még három jó nap.
És összekaptam magam.
A hír hallatán azonnal nekiálltunk pergetni, és estére már a teherautón is voltak a családok.
Pergetés közben belenéztem a szűk fészekbe, nehogy bölcső legyen, de szépen nyugton volt az összes anya.
Korán tudtunk indulni, mivel hagytam a telephelyemen méheket, így a későn jövőknek volt hova bekéredzkedni.
Másnap hajnalban érkeztünk meg északra, ahol mindössze +3 fok fogadott, na meg barátom friss pogácsával, meleg kávéval!
Mit mondjak?....Hajnali 4-kor nem reklamál, azonnal jött segíteni.
A költségek nem gyengék, csak a pályamatrica a teherautóra és a trélerre voltak 25.000 Ft, + tankolás 50.000Ft+ a rakodók bére, személyenként 20.000 Ft.
Ezzel vége is a szomorú résznek, mert az akác csodálatosan mézelt, és PONT beletaláltam a dandárba.
Ez annyira bejött, hogy ezzel együtt újabb problémával kellett szembenézzek.
Hogy és hol veszem ki a mézet?
Felhurcolkodni, emberekkel, pörgetővel, fedelező géppel, hordókkal, sátorral...na és hol alszunk.
Ez a része kilőve.
És írásom most azon része következik amit soha senkinek nem ajánlanék, de ez is bejött!
A súlyos, közel 90 kilós kaptárakat felpakolni, és hazaszállítani a 400 km-rel arrébb lévő telephelyemre, ahol minden feltétel adott a pergetésre.
Ehhez kellet a 41 éves vándorlási tapasztalatom  is.
Folyamatosan néztük az időjárás előrejelzést, hogy minél hűvösebb legyen, vagy eső.
Mind a kettő bejött!
A méhek hazaszállításánál a tréler nem jöhetett számításba, mivel pattog, és ez kizáró ok.
Tehát nem volt mit tenni, hármat kellett fordulnom, részben az óriási súly miatt, részben azért mert a teherautó "mackósabban" billeg, nem ráz.
És jött a nagy húzás, a kaptárakat nem toltuk középen össze, hogy minél jobban tudjanak hűlni a családok!
Így minden sort, keresztben és hosszában is le kellett spaniferezni, de gyorsan ment.
Egy szó mint száz, egyetlen lép sem szakadt le!
Még a 3 kiló mézzel teli szűzlépek sem rogytak meg, és itt van jelentősége a keretdrót hullámosításának!
A méhek sem oda, se vissza nem károsodtak, az anyák jól viselték a szűk fészket, rajom egy sem volt, és nem is lesz.
Aki be meri vállalni a csurig tele kaptárak szállítását a fentieket mind tartsa be!
Végig aggódtam, hogy ezeken a kiváló magyar utakon leszakadnak a lépek, és károsodnak a családok, de csont nélkül minden sikerült!
Tolna megyéből csupán néhányan vállaltuk a második akácot, és abból is nekem lett a legjobb eredményem.
Hát így jár oszkár és a többiek akit agyon fikáztok!
Üdvözlettel:
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2831 Dátum: 2024. Május 23. 07:58 »
Örömteli érzések keringenek bennem e sorok olvasása közben.
Már régóta olvasom amagyar méhészek írásait és a sok rossz hír, a méhekkel való bajlódás után jó átélni más sikerét, ami köszönhető a hosszú évek tapasztalatainak, a megszerzett tudásnak. Köszönjük Attila, és engedd meg: elsőnek gratuláljak!
Az sem mellékes, hogy amióta ki lettek zárva a dicsekvő majmok, azóta reális képet kapunk végre az ágazat helyzetéről, tudjuk milyen jó akácos év volt a kezdeti nehézségek ellenére (nem magamról beszélek, mert én még nem igazán nevezném magamat méhésznek itt a Föld másik oldalán), és valószínűleg nem fognak ennek ellenére sem jelentősen csökkenni a felvásárlási árak odahaza, csak nehogy elkezdjenek dicsekedni
Még egyszer gratulálok!

Re:Méhlegelő
« Válasz #2832 Dátum: 2024. Május 23. 08:08 »
Írásom messze nem a dicsekvésről szólt, hanem arról hogy okuljanak azok belőle, akik bevállalnak egy ilyen kemény vándorlást.
A kereskedők ezek alapján nem fogják az árakat lenyomni, mert ha kicsit is tájékozódtak, tudják, hogy a második, és a harmadik akácos vándorhelyek néhány fanatikus vándor kivételével üresek voltak!
Óriási a szórás a pergetési eredményekben, aminek okáról már írtam.
Az első akác fagyott, fázott volt, kapott hideget, szelet, meleget, majd a virágzás közepén 10 napig a méhek bent csücsültek.
Ahogy megyünk észak felé egyre jobbak az eredmények.
Szerintem az országban nincs olyan ember aki ezek után reálisan meg tudja saccolni a termést.
Az én eredményem kiváló, de sok méhésznek ez a szerencse nem adatott meg, valamint nem vállalták a vándorlást az óriási költségek miatt.
És valljuk be a jelenlegi felvásárlási árak sem ösztönözték a méhészeket a vándorlásra.
Nincs ez így rendjén, de reményeim szerint változni fog a helyzet.
Magamról annyit, hogy továbbra is 3.500-ért adom az normál akácmézet, az északi hófehér 16-os víztartalmút meg 4.500-ért fogom.
Már most van 30 kilóra megrendelésem, lefelé semmiképpen nem megyek az árral!
Nagyernyei Attila

*

buksi

  • ****
  • 356
Re:Méhlegelő
« Válasz #2833 Dátum: 2024. Május 23. 08:56 »
A 4.500 jó ár bár én nem vennék annyiért ha 3.500 ért is van,annyival nem ér többet!

*

buksi

  • ****
  • 356
Re:Méhlegelő
« Válasz #2834 Dátum: 2024. Május 23. 09:19 »
És mi ez ha nem dicsekvés,jó tudom munka van mögötte,de ha sok van még több kell.Az ár tenkintetében próbálnád meg eladni máshol ennyiért,pl Keszthelyen ,Siófokon,ahol már 2500 ért is van eladó akácméz.