Attila!
Arra kérlek, hogy gondolkodj el kicsit logikusan. Amikor Te eladod a mézedet üvegben, akár itthon, akár Ausztriában, akkor Te is egalizálsz? Különben nem tudod eladni? Kutyulod a mézed más megyebeleikkel, vagy öt évre visszamenőleg a sajátodból csinálsz keveréket?
Szerintem nem így van. Na látod, ez az a híres-neves makerting. Elhitetik a vevővel és a méhésszel, hogy a mézet csak keverve lehet eladni. Aki ezt állítja, az benne van a buliban. A bor a bizonyíték. Akkor abból is az egységest keresné a vevő, nem pedig az egyes termelőét, és az üzletekben sem lennének borospolcok különböző borászatok boraival.
Azért kell keverni, hogy lehessen hamisítani. A szirupba ugyanis kell azért némi méz is. Hogy legyen benne pollen. Az igaz, hogy egy db is elég egy üvegben. Na pont ez a lényeg. Ezt kell kivárnunk, Amikor már csak egy db lesz benne. Mert ugye kezdetben csináltak mondjuk 50%-os keveréket. Fele szirup fele méz. Aztán aki tiszta mézet akart eladni, az nem tudta ezen az áron adni. Ezért ő csinált 40 százalékost (60 százalék szirup). Aki pedig emiatt nem tudott mézet eladni, az a 30 százalékossal tudott a körben maradni. Így aztán eljutunk az egy százalékhoz is majd. Ami alá nem lehet menni. Akkor dől össze a rendszer. Illetve akkor nem dől össze, ha csak a kartell tagjai kapnak a vizsgálatokon átmenő szirupot a keveréshez, amire előre meg lesz írva a maximális higítás mértéke. Aki alá megy, azt a kartell fogja a hatóságoknál feldobni. Hogy ne lehessen alámenni az áraknak. Ennek van realitása. De ellenszere is. Olyan előírás, amelyik már a 99 százalékos mézszirup forgalmazását is megtiltja. Na akkor már majdnem lehet egalizásásról beszélni. Ha a vevőkör egy része tényleg ezt igényelné. A sort a fajtamézekkel lehetne kezdeni. Arra ugyanis könnyebb lenne "szabványt" írni. Hogy mást ne mondjak akác esetében akácpollen nennyiségének előírása. Nem százalék, hanem db akácpollen/gramm méz. Vegyes virágméznél már kezdődnek a bonyodalmak. Milyen pollenből mennyi legyen. Az éppen ezért sokáig marad termelői kategóriában. Amelyikre van konszenzusos szabvány, azt lehet egalizálni. Ha ilyen nincs, akkor az egalizálásról szóló mese nem más, mint a hamisítás igényének biztosítása.
A javítás a db akácpollen/gramm méz-re vonatkozott, mert előtte félreérthető volt.