Neonikotinoidok

  • 1753 válasz
  • 792145 megtekintés
*

Kitin

  • *****
  • 934

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #166 Dátum: 2014. Június 30. 14:36 »
Kitin!
Köszönjük a hírt.
Az OMME soha nem fog ezek a szerek ellen tiltakozni, inkább saját lapunkban reklámozza a neonikotinoidokat!
Nekünk az a feladatunk, hogy az ilyen vezetők ellen tiltakozzunk.
Nagyernyei Attila

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #167 Dátum: 2014. Június 30. 15:03 »
Egyszer csak kiderül végre az igazság!

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #168 Dátum: 2014. Június 30. 22:12 »
A neonikotinoid mindent visz? – Rovarirtó szerek veszélyeztetik a biológiai sokféleséget
2014.06.30. 18:23 Bob_

Az IUCN (http://www.tfsp.info/) napokban publikált tanulmánya szerint a bizonyítékok egyértelműek: a világ legelterjedtebb rovarölő szerei ugyanolyan veszélyesek a környezetre, mint a hírhedt DDT. A neonikotinoidoknak komoly szerepük van a méhek, és más beporzó rovarok fogyatkozásában, de a hatásuk messze túlmutat a rovarfajokon: teljes táplálékláncokat veszélyeztetnek. A kezelt területeken meggyérítik a vízi gerincteleneket, lepkéket, gilisztákat, halakat, madarakat, kisemlősöket.

dr genya 2_600.jpg

Az IUCN által toborzott 29 fős kutatócsoport négy évet szánt arra, hogy a vegyszer hatásait vizsgáló tanulmányokat összegyűjtse a világ minden részéről. Összesen 800 tudományos munkát vizsgáltak meg, köztük olyanokat is, amelyeket maguk a gyártók készíttettek.

Az eredmény meghökkentő. A különálló kutatások alapján nem kétséges, hogy a neonikotinoidokkal kezelt területeken és azok környezetében a biológiai sokféleség látványosan csökken. Ezek a vegyszerek nagyon stabilak, sokszor hónapok vagy évek múlva is hatásosak. Felhalmozódnak a talajban, a felszínen, az üledékben, a vizekben és a növényeken. Az IUCN kutatói szerint a valódi hatásuk vizsgálatára nem alkalmasak a korábbi módszerek, mert gyakran csak később, és nem direkt módon, hanem közvetve hatnak. Nem ölnek meg azonnal mondjuk egy gilisztát, csak károsítják azon képességét, hogy a talajban mozogjon. Méhek esetében előfordulhat, hogy a vegyszer legyengíti a rovarok immunrendszerét, vagy hatására elveszítik tájékozódó képességüket.

A toxikus talaj, és benne a gyűrűsférgek fogyatkozása ugyanolyan csapás lehet a világ élelmiszer ellátására, mint a méhek eltűnése. A gyűrűsférgek ugyanis kulcsfontosságúak a talaj termőképességének megőrzésében. Tevékenységük éppúgy semmi mással nem helyettesíthető, mint a beporzó rovarok munkája.

    „Meglepő, hogy mennyire nem tanultunk a hibáinkból. Amikor megjelent Carson könyve, a Néma Tavasz, és világgá kürtölte, hogy az USA-ban repülőgépekről szórt DDT maradandó környezeti károkat okozott, azonnal mindenki visszakozni kezdett. Most mégis úgy tűnik, megismételjük, amit az ötvenes években tettünk”

– mondta Dave Goulson, a Sussexi Egyetem professzora, a kutatócsoport tagja. A gazdálkodók évente csaknem 600 milliárd forintnyi összeget költenek neonikotinoidokra. A vegyszert gyakran rutinszerűen szórják. Ha az áll a permetezési naplóban, akkor akár húsz alkalommal is permeteznek egyetlen gabonatáblát. „Ez olyan, mintha állandóan antibiotikumot szednénk, nehogy megbetegedjünk” – mondta Goulson. Még veszélyesebb, amikor csávázószerként alkalmazzák a felszívódó rovarölő szereket. A vetőmagot bevonják vegyszerrel, ami a növekedés során a növény minden sejtjében megjelenik, így tulajdonképpen mérgező növényeket állítanak elő.

    „A bizonyítékok egyértelműek. A felszívódó rovarölő szerek közel olyan veszélyesek, mint a korábban alkalmazott szerves foszforvegyületek és a DDT. A Greenpeace által azonosított hét méhgyilkos rovarölő szer közül három neonikotinoid használatát már korlátozzák az Európai Unióban. Az IUCN kutatása megerősíti az álláspontunkat. A 2 éves korlátozást véglegesíteni és más módon, más növények esetén történő felhasználásra is ki kell terjeszteni.

    Továbbra is mindent megteszünk azért, hogy a döntéshozók felülvizsgálják a forgalomban lévő növényvédő szerek kockázatait, és betiltsák az összes méhekre, és más hasznos élőlényekre veszélyes anyagot. Az ökológiai gazdálkodás nem használja ezeket a méhgyilkos rovarölő szereket és több ország példáján látjuk, hogy betiltásuk után nem omlik össze a mezőgazdaság, a beporzók állománya viszont megerősödik. Elemi érdekünk e szerek tilalma, az ökológiai gazdálkodás rohamtempójú elterjesztése, míg nem túl késő!”

– mondta Tömöri Balázs, a Greenpeace agrárkampány-felelőse.
https://www.youtube.com/watch?v=UIOCO1KZT1c

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #169 Dátum: 2014. Június 30. 22:23 »
Többször majdnem elhittem,hogy én "balfasz méhész" nem tudok 30  éves múlttal  méhészkedni !!! Nem  etetem a méheimet,nem védekezem atka és nosema ellen/állítják az okosok/ ezért mászkálnak,gyengülnek a méhcsaládjaim !!!
« Utoljára szerkesztve: 2014. Június 30. 23:41 írta mézengúz »

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #170 Dátum: 2014. Július 01. 06:28 »
Mézengúz!
Ez az eredeti cikk.
http://greenpeace.blog.hu/2014/06/30/a_neonikotinoid_mindent_visz
Nem vagyunk "balfaszok"!!!!!!!
Hacsak nem azért, hogy engedjük az ilyen ágazat vezetést.
Nem tudom hány cikk és minek kell bekövetkeznie, hogy belássák a méhészek, az OMME vezetése a méhészek érdekével ellentétes álláspontot képvisel. Arról nem beszélve ki adott nekik erre felhatalmazást,mert mi küldöttek nem!
A Greenpeace sokkal többet tesz értünk mint az OMME!
Szerintem nekik kéne a tagdíjakat fizetni. Jaj de akkor nem kapunk támogatást. Mondják sokan.
Ezzel terrorizálják a tagságot. Szégyen amit művelnek. A Francia Intézetben feketén-fehéren elmondták az előadók milyen pusztítást végeznek a neonikotinoidok! (Nekem nem volt furcsa, 7 éve küzdök ellene.)
A mi "érdekképviselőink" ? az OMME újság címlapján siránkoznak a betiltásuk miatt!
Nem balfaszok,hanem birkák vagyunk. A tagdíjunk ellenében követelnünk kéne, hogy az érdekünket képviseljék.
És mit tesznek? A méh, és környezetgyilkos vegyszereket címlapon sztárolják.
Minden más hasznos cselekedetüket (akáckoalíció, Hungarikum) semmissé tettek azzal, hogy a növényvédő szereket reklámozzák. Itt nem elég a tagságtól bocsánatot kérni! A felelősöket meg kell nevezni, (nem nehéz) és a méhészeti közélettől nagyon jó messzire eltávolítani. Ezt megmagyarázni nem tudják. Ez nem egy megbocsátható tévesztés. Tudatos tett, amiért felelniük kell!
Az a néhány méhész akinek nem volt repcén és napraforgón káreseménye,örüljön. Nehéz lehetett nekik ilyen termelőket találni,de látható mindent megtesznek.
Nagyernyei Attila

*

irido

  • ****
  • 488
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #171 Dátum: 2014. Július 01. 08:44 »
több ország példáján látjuk, hogy betiltásuk után nem omlik össze a mezőgazdaság
Azért ragadtam ki ezt a mondatot, mert egy ilyen érv a neonikotinoidok ellenzőivel szemben is felhozható. Az elmúlt  tíz év alatt nem omlott össze a magyar méhészeti ágazat ezektől a szerektől. A családlétszám növekedett, a repce és napraforgó méz mennyisége növekedett. Ha ez olyan mértékű problémát okoz, amit ezek a vizsgálatok sugallnak, akkor a tendencia irányának a jelenlegivel ellentétesnek kell lennie. Esetleg tudtok olyan adatokat, mely cáfolja az állításomat ? A francia adatokra pl. nagyon kíváncsi lennék, mert ott korábban történt a betiltás, s most már annak az eredményének is látszani kellene, hiszen náluk a tiltás előtt kimutatható volt az állomány csökkenése. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy mindenféle tudományos megállapításnak összhangban kell lennie a valósággal is.

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #172 Dátum: 2014. Július 01. 09:16 »
.......És mit tesznek? A méh, és környezetgyilkos vegyszereket címlapon sztárolják.
Minden más hasznos cselekedetüket (akáckoalíció, Hungarikum) semmissé tettek azzal, hogy a növényvédő szereket reklámozzák. Itt nem elég a tagságtól bocsánatot kérni! A felelősöket meg kell nevezni, (nem nehéz) és a méhészeti közélettől nagyon jó messzire eltávolítani. Ezt megmagyarázni nem tudják. Ez nem egy megbocsátható tévesztés. Tudatos tett, amiért felelniük kell!
Az a néhány méhész akinek nem volt repcén és napraforgón káreseménye,örüljön. Nehéz lehetett nekik ilyen termelőket találni,de látható mindent megtesznek.
Nagyernyei Attila

"Ceterum censeo Carthaginem esse delendam."

Ó méhészeti ágazat Marcus Portius Cato-ja!

Mi végre ezen permanens "argumentum ad nauseam" görcsölés? Nem hiszem, hogy ettől a rikoltozástól omlik le az OMME jelenlegi vezetésének "fala", mint egykor Jerikóé a harsonák szavára. Ráadásul ez csak afféle "vuvuzela", mely természetesen kellően harsány ahhoz, hogy irritálja a hallókészüléket, de a faldöntéshez nem tűnik elegendőnek...
Iridoval messzemenően egyetértve: a higgadt és minden szempontot figyelembe vevő érvelés talán előbbre vinné a méhészeti ágazat hatékony védelmét. A "kokasrikoltozás" meg miként tudjuk, nem előidézője, mindössze következménye a hajnal hasadásának...

Az új hajnal hasadásáig egy táblácska az OMME székház kapujára: 

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #173 Dátum: 2014. Július 01. 11:53 »
Ez egyszer majdnem egyetértek Arisztaiosszal. Az OMME a vezetőség kulcsszemélyeinek lecseréléséig nem fog változtatni a csávázószerekkel kapcsolatos véleményén. Az OMME a Minisztérium fiókszervezeteként működik. Az OMME hivatalos véleménye érdekes módon 180 fokos fordulattal változott, amikor Minisztérium kisebb-nagyobb támogatásokat (de minimis keret stb.) nyújtott az OMME-nak és változást képviselték nyilvánosan is a Méhészújság címoldalán megjelent jelmondatok. Ez a rosszul értelmezett "lojalitás" zsákutca, a méhészeti ágazat katasztrófájához vezet. Ez a vezetőség képtelen önálló akarat nyilvánításra. Ha azt a "parancsot kapja" felülről, hogy a csávázószerek nem veszélyesek, akkor mindent megtesz azért, hogy ez a kérdés vagy fel se vetődjön, a más véleményen levő embereket likvidálja, egyenesen reklámozza a csávázószereket, sőt olyan kutatási eredmények még véletlenül se születhessenek, amik a legcsekélyebb mértékig utalnak a külföldön ismert és szakirodalomban publikált, de itthon gondosan eltitkolt veszélyeke.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #174 Dátum: 2014. Július 01. 12:28 »
Geddekas!

Szajkózza bátran:"Ceterum censeo Carthaginem esse delendam."

A többi instrukciót hüvelyezze ki Nagytiszteletű Attilának írt üzenetemből...

Vergődjön kedvére, mindenki tudja: "Canis sine dentibus latrat." (Varro)...

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #175 Dátum: 2014. Július 01. 12:40 »
Tudom, nincs leírva a fórum szabályzatában az, hogy csak magyarul lehet hsz.-t írni, de azért kíváncsi lennék, miért van szükség latin szállóigéket idemásolni!! Bárki lefordíthatja néhány mozdulattal, de nem lenne egyszerűbb magyarul?

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #176 Dátum: 2014. Július 01. 13:07 »
Kedves NB18!

Miután szemmel láthatóan érzékelte az üzenetem mondanivalóját, úgy tűnik számomra, hogy nem követtem el végzetes hibát a latin nyelven írott idézetek használata során.

Magyarul valóban egyszerűbb lenne, magam is eme nyelvet sajátítottam el elsőként az anyai emlőn időzve, de ha belegondol, a magyar "ferdítés" nem feltétlenül és nem mindig képes maradéktalanul visszaadni az eredeti üzenet "feelingjét"...
Kérném, engedjen meg annyi "szabadságot", hogy néha eredetiben idézzem a gondolataimat gyakorta nálam élesebben, precízebben megfogalmazni képes egykori auktorok textusait. Kívánságára a jövőben természetesen megpróbálom "magyarítani" is ezen idézeteket, de véleményem szerint egyikünknek sem válhat végzetes kárára, ha én megpróbálom szöveghűen alkalmazni az idézetet, ön, önök pedig némi fáradtság árán igyekeznek megkeresni a magyar megfelelőjét. Eképpen nekem alkalmam nyílik felidézni az oly rég olvasott, tanult textusokat, önöknek pedig módjuk nyílik velem együtt ízlelgetni azt az archaikus miliőt, melyet úgy neveznek: klasszikusokra alapozott neveltetés. Kérem, ne vegye el tőlem ezen kicsiny örömök lehetőségét, inkább gyönyörködjön velem együtt a régi gondolkodók, államférfiak veretes mondásainak eredeti interpretációjában...


Re:Neonikotinoidok
« Válasz #177 Dátum: 2014. Július 01. 13:46 »
Nem értem,hogy a méhész miért áll le egy ilyen" alakkal"és miért nem csak is a méhész társával beszéli meg a szakmán belüli gondokat ? A Világ példát vehetne a Fülöp-szigeti Kormánytól !!!!! Tíz napja újból "gyalogolnak" a méhecskéim !!!!
« Utoljára szerkesztve: 2014. Július 01. 14:33 írta mézengúz »

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #178 Dátum: 2014. Július 01. 16:05 »
Semmiképp nem szeretnék senkitől elvenni semmilyen örömöt, csak arra gondoltam, hogy lehet köztünk olyan felhasználó, aki nem ismeri a "ctrl c , ctrl v" funkciót.. Ha esetleg nincs, akkor mindenkitől elnézést kérek....

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #179 Dátum: 2014. Július 01. 17:22 »
Mézengúz, Aranyos!

Csak nem azt szeretné sugallni, hogy a fülöp-szigeteki kormánynak is újfent gyalogolnak a méhecskéi...? Netán azt is közre szerette v'ón adni, hogy a nevezett kormány meglelte a méhecskéi sétálásának okozóját...? Esetleg az is kiderült v'ón, hogy a méhecskék gyalog-turisztikai inspirációjának eredőjét keresve felfedezte v'ón a megjelölt kormány a "neonikotionid" hatóanyagok hatásának cáfolhatatlan bizonyítékát a méhecskék battyogására...?
Esetleg eme kormány erélyesen fellépett v'ón a "néma gyilkosok" ellen...?
Mindenesetre egy laborvizsgálatot azért megérne, hogy megnyugtassa jelenleg még háborgó lelkiismeretét: lehet, hogy ott keres bűnöst, ahol nincs... vagy ahol van...? Vagy... ? Vagysem...?
Olyan neurotoxint még a minden gonoszságra elszánt méhgyilkos multinacionális méregkeverők(MGEMMM) sem voltak képesek feltalálni, mely a méhecskék repülőizmainak bénítására képes, viszont érintetlenül hagyja a lábakat mozgató idegpályák beidegzését...

Talán nem ártana a méhek nosemosisára illetve vírusokra is megvizsgáltatni a méhecskéit, van olyan méhész szakember, aki az "IB harsonában" a mostani (és jövőbéli) mászkálás mögött ezen okokat véli feltűnni... A  méhek "gyaloglásának" problémája mögött dr. Cserényi Péter a nosemosis mellett esetleg a spirochaetosis-t véli okként megjelölni... Ha nem az elnökhelyettes úr  folyamatos támadásával lenne elfoglalva a méhész-társadalom egy kicsiny szegmense, őt pl. meg lehetne kérdezni a témáról...