Vajon 2018-ban hány méhcsalád kaptára lesz bezárva? Hány méhész fogja abbahagyni a méhészkedést? Hàny méhész megy külföldre?
Sokan lesznek, de nem a neonikotinoidok miatt, hanem az atka következtében. A neonikotinoidok által okozott kár alapvetően a dolgozó népességet sújtja egy rövid ideig tartó időszakban. Ha nem így lenne, akkor már nem élnének méhek a neos területeken. A méhcsalád nagy kompenzáló képességgel rendelkezik, amely segítségével a rövid ideig tartó traumákat át tudja vészelni. Tehát a dolgozó nép elveszítését az egészséges fiasítás átlendíti a bajon. A baj akkor van, ha a fiasítás sem egészséges. Ha a fiasítás beteg, akkor a dajkák, dolgozók jelentik a kompenzációt azzal, hogy kitakarítják a beteg lárvákat. Akkor van gond, amikor mindkét alrendszer beteg. Az ERIC 2-es genotípusú nyúlós költésrothadás kompenzált állapotban van egy egészséges dolgozói alrendszer takarító képességei miatt. De egy ERIC 2 fertőzöttséghöz társuló népesség vesztés (atka, neo, Nosema) már dekompenzálttá teheti a folyamatokat. Ha a neo a virágporon keresztül a fiasítást is károsítaná a dolgozókkal egyidőben, akkor olyan tömeges méretű lenne az elhullás, hogy néhány év alatt már teljesen kipusztítaná a méheket. Ezzel szemben a méhészek még vándorolnak is az ilyen méhlegelőkre. Ami azt bizonyítja, hogy egyidőben nem áll fenn a két rendszer összeomlása. Az persze nincs kizárva, hogy a fiasítás károsodása később következik be, mint a dolgozóké. Én mégis inkább azt gondolom, hogy arról van szó, hogy a fiasítás nem károsodik, mert a károsodáshoz elegendő mennyiségű méreg nem tud bejutni a kaptárba azért, mert az azt behozni hivatott méh előbb eltéved és elpusztul. Tehát a neo önszabályozó módon megvédi a fiasítást azáltal, hogy a gyűjtő méhet megöli. Ha a gyűjtőt nem ölné meg, tehát még "gyengébb" méreg lenne, akkor a károk még nagyobbak lehetnének, mert később a virágporon keresztül a dajkanépességet és a fiasítást egyszerre ölhetnék meg. A gond az, hogy a modern növényvédelem ebbe az irányba fejlődik. Minél kisebb maradékanyag, ami alig mutatható ki, de kumulációra hajlamos. A neo lehet, hogy csak az első állomás, az ennél modernebb szerek a "gyengülés" irányába fejlődve egyre méhgyilkosabb szereket fognak kitermelni.
Néhány mondatot arról is, hogy miért fog sok méhcsalád elpusztulni az atka miatt. Az egyetlen olyan szer, amelyik fiasítás jelenlétében is hatékonyan képes irtani az atkát, az amitráz. Az amitrázzal szembeni tolerancia jelei évről évre egyre kifejezettebben mutatkoznak. A magyar méhésztársadalom védekezési stratégiájának középpontjában még mindig az amitráz áll, fiasításos időszakban is. E két komponens eredetivel egyenértékű leváltására nincs mód. A védekezési stratégiának gyökeresen át kell alakulnia, ami csak komoly áldozatok mellett fog megtörténni. Egy biztos: az atka megkezdi helyreállítani az elviselhető méhsűrűséget. Lehet, hogy ez még mindig jobb, mintha a megfelelő tudás terjesztésével nagy méhésztömegek lennének képesek kordában tartani az atkát, mert akkor a szükségképpen bekövetkező állapot egyszerre fog minden méhcsaládot elpusztítani. Alacsonyabb méhsűrűség esetén még van esély a túlélésre.