Neonikotinoidok

  • 1753 válasz
  • 792009 megtekintés
*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #540 Dátum: 2016. Április 15. 08:19 »
Méhgyilkos rovarölő szereket vetne be Magyarország :'(

A szerek növényekben, állatokban is felhalmozódhatnak, így ezek elfogyasztóinak sem  tesznek jót!
A kormány olyan rovarölő szerek eseti alkalmazására kért engedélyt az Európai Uniótól, amelyek használata jelenleg korlátozva van.

A szóban forgó szerek úgynevezett neoniktinoidok, amelyek nagyon hatékony rovarölők,  uyganakkor veszélyt jelentenek a házi és a vadon élő méhpopulációra, de pusztítják a gyűrűsférgeket és a vízi élővilágot is.

Az EU 2013-ban korlátozta a használatukat, de ha a jelenleg is zajló uniós élelmiszerbiztonsági vizsgálatok igazolják azt, amit mindenki sejt, végleg betilthatják őket.
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.


*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #542 Dátum: 2016. Április 15. 21:43 »
Majd Bross közbelép....

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #543 Dátum: 2016. Április 15. 22:09 »
Ne engedjük vissza a méhgyilkos vegyszereket!  tessék aláírni!

https://act.greenpeace.org/ea-action/action?ea.client.id=1850&ea.campaign.id=49988

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #544 Dátum: 2016. Április 22. 22:46 »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #545 Dátum: 2016. Április 23. 16:53 »
Multik a méhek ellen – Hazánkban sem ússzák meg az idegmérgeket!



Idegméreg, amely kiöli az anyai ösztönt – többek közt ilyen, a szociális viselkedést károsító hatása van a méhekre azoknak az idegmérgeknek, melyek használatát ideiglenesen mégis engedélyezték hazánkban. Márpedig – állítják a méhészek és a tudósok egyöntetűen – méhek nélkül megáll az élet a bolygónkon. Vajon hogyan szállhatnak szembe a méhek a méreggyártó nagyvállalatokkal szemben, akik nemcsak a méhcsípésre, de a következményekre is láthatóan immunisak?

Nyílt levélben tiltakoztak szakértők, kutatók és méhészek, amiért hazánk ideiglenes, 120 napos engedélyt adott egy, a méhekre nézve jelentős kockázatokkal járó növényvédőszer alkalmazására. Mint fogalmaznak, a neonikotinoid rovarölő szerek korlátozását az EU 2013-ban vezette be eredetileg kétéves időtartamra, melyet ideiglenesen meghosszabbított 2015-ben. Az elmúlt három évben lefolytatott tudományos vizsgálatok azt mutatják, hogy a korlátozás alatt álló három neonikotinoid rovarölő jelentős és nem kontrollálható veszélyt jelent a mézelő és vadon élő méhekre nézve. Hangsúlyozták, lehetséges gazdálkodni a méhekre veszélyes vegyszerek nélkül is. Véleményük szerint a hazai álláspont kialakításában a környezetért és az egészségügyért felelős tárcáknak, illetve azok illetékes háttérintézeteinek együttesen kellene dönteniük, vagyis a szerhasználatot ne csak a termelésben érdekelt agrártárca gazdasági szempontjai alakítsák. A kezdeményezéshez több méhész-egyesület mellett a Gödöllői Méhészegyesület is csatlakozott, akinek elnökét, Csuja Lászlót kérdeztük, mi a baj a neonikotinoidokkal, ha a használati utasítás szerint kifejezetten méhbarát vegyszerek.

Az utóbbi időben egyre nagyobb figyelem fordul a méhek felé tömeges, és titokzatosnak nevezett haláluk miatt. Az úgynevezett kaptárelhagyási-szindróma tüneteit 2006 környékén észlelték Észak-Amerikában azóta a világ minden táján előfordul hasonló. Szakemberek szerint ugyanakkor 22 milliárd eurós mezőgazdasági hasznot hajtanak a méhek Európa számára, még a gyümölcsök, termények minősége, beltartalma is függ a beporzástól, az élelmiszerek 70 százalékának előállításához szükség van a méhek által végzett munkára. A gazdasági hasznon felül a beporzás a természetes szaporodási lánc része, ha a méhek láncszeme kihullik, szétesik az egész rendszer, amely súlyos károkat okozna annak a növényvilágnak, amelynek mintegy 75-80 százaléka a rovarmegporzástól függ. A mondern kor művelési növényvédelmi eszköze alig vannak tekintettel a méhekre. A nem célzott növényvédelem például nem válogat, és a kártevők mellett a méhek közül is szedi áldozatait. A nagy, egységes művelésbe vont területek pedig csak egy rövid időszakban nyújtanak táplálékot a méhek számára, utána viszont már „sivatagokká” válnak, mivel nem virágoznak tovább. Ezért is kísérleteznek olyan sávokkal, ahol meghagyják a természetes vegetációt. Egyes országokban azonban már túl késő, Kínában például emberek porozzák a gyümölcsfák virágait.

A LABORVIZSGÁLATOK NEM VESZIK FIGYELEMBE A MÉHEK ÉLETÉT

Csuja László portálunknak elmondta, az említett szerek engedélyezettek, sőt a gyártók maguk hangsúlyozzák, hogy nem ártalmasak a méhekre, a gyakorlat ugyanakkor teljesen mást mutat. A laboratóriumi vizsgálatok ugyanis nem veszik figyelembe a méhek viselkedését. Ha a méreg nem kimutatható a virágzatban, a laborvizsgálatok borítékolják, hogy nem árthat. A méhek ugyanakkor nemcsak a növények virágzatát járják be, de a levelét, szárát is, így bárhol érintkezhetnek a méreggel. Ráadásul nemcsak nektárt gyűjtenek be, hanem vizet. A napraforgónak például a levelén is vannak nektármirigyei, míg a kukorica bár nem ad nektárt, de a méhek innen gyűjtik be a szükséges vizet. Az egyesület elnöke szerint a tömeges méhpusztulás Magyarországon is jelen van, csak nem olyan látványos, mint az USA-ban, mivel a Kárpát-medence méhlegelői más szerkezetűek. Az USA-ban intenzíven szennyezett, nagy földterületekről beszélünk, hazánkban szerencsére nem minden méhlegelő mérgezett.


A neo-nikotinoidokat – tiakloprid, tiametoxam, imidakloprid, klotianidin – a csávázott, azaz méreggel átitatott burokkal körbevett vetőmagok körében alkalmazzák, de készítenek belőlük permetezőszert is. A Bayer mamutvállalat a tulajdonosa ezeknek a molekuláknak. A vetőmagban a méreg felszívódik, és később vándorol a növényben, így fejti ki hatását. A neonikotinoidok nem gyorsan és látványosan, hanem lassan ölnek, a méhek fáradtak, a betegségekre érzékenyebbek lesznek tőle. A hatóságok nem követelik meg a mérgek okozta szociális zavarok vizsgálatát, amelyeket a szer a méhek körében okoz, holott a méhcsalád elpusztul a szociális zavaroktól. A méhek a méreg hatásától eltévednek, elhanyagolják munkájukat, nem takarítanak. A méreg lassú hatása miatt 12 hét alatt elnéptelenedik a méhcsalád. Csuja László megjegyezte,

képzeljük el, milyen lenne, ha feltalálnának egy idegmérget, amely kiöli az anyai ösztönt a nőkből! Milyen világban élnénk? 
AZ IDEGMÉREG STERILIZÁLJA A TALAJT

Csuja László portálunknak elmondta, ha a neonikotinoidok használatát a méheket is érintő növények esetében betiltanák, azzal csak a méhészek gondja lenne megoldva, vagy azoké sem. Az általános ökológiai kárról sem szabad elfeledkezni, amelyeket ezek a szerek okoznak, hiszen lassan bomlanak el, és akár 18 évig is halmozódhatnak a talajban.

csávázott
A bizalomgerjesztő csávázott vetőmag; Forrás: tudasbazis.hu

A szer, ahogy a nikotin is, az idegrendszert támadja, pontosabban az idegsejtek közötti ingerületátadó anyagot, az acetilkolint. Emiatt különösen veszélyes a kevés idegsejttel rendelkező állatokra, a vízi élőlényekre és a rovarokra, valamint egyes férgekre. Mivel a gilisztákat sem kíméli, tulajdonképpen „sterilizálja” a talajt.

HAZÁNKBAN ÁLLÍTANÁK ELŐ A MÉRGEZETT VETŐMAG ÚJABB GENERÁCIÓJÁT

Csuja László elmondta, ezekkel a szerekkel a használatuk korlátozása előtt mintegy 2 millió hektárt kezeltek Magyarországon. Bár jelenleg használatuk uniós szinten korlátozott, de a Vetőmag Szövetség mégis arra kért engedélyt, hogy háromszor 32 ezer hektár területen a három szerrel kezelt magokkal ültethessen be. Végül 10 ezer hektárt tervez bevetni. Indoklásuk szerint azért volt erre szükség, mert jó vetőmagot másképpen nem lehetett volna előállítani a megfelelő mennyiségben. A megtermelt vetőmagot ugyanakkor feltételezhetően szintén csávázva, azaz méreggel átitatva értékesítik tovább. Csuja László kifejtette, a probléma nemcsak azzal van, hogy az engedélykérés eredményeként újabb nagymennyiségű, jó minőségű, ugyanakkor mérgezett vetőmag kerül a piacra, hanem tanúi lehetnünk a multicégek hagyományos „húzd meg-ereszd meg” politikájának, melynek eredményeként végül mindig elérik céljaikat. Ez a helyzet Finnországban, illetve Romániában, ahol nagy bajban vannak a méhészek, mert ott a teljes tilalmat feloldották.

A MAMUTCÉGEK URALKODNAK A MEZŐGAZDASÁGBAN

A környezetvédelem számára az elmúlt időszakban a mezőgazdaság lett a legveszélyesebb ágazat, mivel megszűntek a nagy ipari szennyezők – állítja Csuja László. Hozzátette, az EFSA nyújtotta be az uniónak azt a javaslatot – csak a kivonata 100 oldalas – amely szakmailag megalapozza, hogy a három említett szer veszélyes a méhekre, és a környezetre is.

„Képzeljük el mekkora ellenállásba ütközik egy ilyen bizonyítás, ha a gyártók olyan mamutvállalatok, amelyek katonai beszállítók is egyben, rendkívül jó kapcsolatokkal.”
–  tette hozzá.

Az ilyen cégeknek akkora a bevételük, mint Magyarország nemzeti összterméke, kilóra megvehetnek bárkit. De olyan megvesztegetésekkel is élnek, hogy meghívnak valakit egy kéthetes bahamai „konferenciára” ötszáz ezer forintért előadni. Egy döntéshozó egy ilyen szakmai utat követően nyilván kiáll majd a neoniktinoidok mellett.

neonic
A Bayer az első számú méhgyilkos – állítják környezetvédő szervezetek; Fotó: nrdc.org

AZÉRT VAN A MÉRGEKNEK ALTERNATÍVÁJA

Csuja László szerint a méhészeket is megosztja a növényvédőszerek alkalmazásának kérdése. Az egyik megoldás lehet, ha rövid hatástartalmú és gyorsan lebomló szereket alkalmaznak – ilyen például az eredeti nikotin, amely 24 óra alatt elbomlik. Hátrányuk, hogy ezekből gyakrabban kell alkalmazni a meghatározott időközönként. Csuja László véleménye szerint, amíg radikálisan nem szakítunk ezekkel a szerekkel, nem lesz megfelelő alternatíva. Külföldi cégek ugyanakkor nagy pénzeket ölnek az öko-tudatos mezőgazdaság fejlesztésébe, szóval van remény. Mérgek helyett alkalmazhatóak feromonok, vírusok, gombák, baktériumok, ragadozó rovarok vagy a fonalférgek. Utóbbiak alkalmazása terén egyedülálló magyar fejlesztések is rendelkezésre állnak.

ONLINE PERMETEZÉSI NAPLÓ KELL

A méhek olyan kitűnő indikátorok, hogy pusztulásuk már a határérték alatti szennyezést is képes kimutatni – hangsúlyozta Csuja László. Egy család mérgezése 5 kilométeres körzetben ki tudja mutatni, hol történik tiltott szerrel, vagy túl nagy mennyiségben permetezés. Ugyanakkor a növényvédő-, és permetezőszerek ellenőrzésének legmegfelelőbb módja egy online permetezési napló bevezetése lenne. Ehhez hasonló jelenleg is van, de csak papíron, amely nem nyilvános, a gazdák maguk vezetik. Előfordul, hogy csak akkor töltik ki, amikor jut rá idejük, vagy a hatóság ellenőrzi, bár a kitöltés elmaradását sem igazán büntetik.

Several Honey Bees Flying Around Flowers
Munka közben; Fotó: sallyodowd.com

A mezőgazdasági hatóságok mindent tudnak, mikor szántanak a gazdák, vagy mely terület van ugaron, ez az agrártámogatási rendszerbe beépített elvárás. A permetezések online, önkéntes bevallását is ebbe a rendszerbe kellene beolvasztani, hasonlóan működne mint az online pénztárgép.
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #546 Dátum: 2016. Április 23. 21:52 »
Itt ott van szakmai pontatlanság a cikkben, de a lényeg érthető az átlagember számára.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #547 Dátum: 2016. Május 23. 14:06 »
Szakmai Napot szervez a NAK és a Syngenta
Megjelent: 2016-05-11 09:41:28
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Syngenta 2016. május 25-én, Hódmezővásárhelyen közös Szakmai Napot szervez.

A rendezvény célja, hogy új technológiákat mutasson be tájékoztató jelleggel. A Syngenta világszerte piacvezető a növényvédelemben és harmadik a nagy értékű vetőmagvak területén. Növényvédő szerei, vetőmagjai, szolgáltatásai és sokrétű szakmai tevékenysége révén a hazai agrárszférának is az egyik legjelentősebb szereplője.

A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Részvételi szándékát a következő linkre kattintva jelezheti: » Regisztráció

Helyszín: 6800 Hódmezővásárhely Hódagro pihenőpark
(GPS koordináták: 46°21'4" N 20°21'51" E)
» Térkép eléréséhez kattintson ide!

Időpont: 2016. május 25.

Program:

08:30 - 10:00 Érkezés és regisztráció
10:00 - 10:30 Megnyitók, köszöntők
10:30 - 13:00 Szakmai programok, kísérletbejárás, 25-30 fős csoportokban forgószínpad szerűen.
13:00 - 14:00 Ebéd

A szakmai témák közül az alábbiak állnak rendelkezésre

• termesztéstechnológiai irányok összehasonlításai a szántóföldi kultúrában (talajművelések, eltérő tápanyagutánpótlási és növényvédelmi intenzitások)
• termesztéstechnológia hibák elkerülése kalászosban – Helyes mezőgazdasági gyakorlat bemutatása – talajművelés, Nitrogén és foszfor műtrágyázás, talajélet javítása/szárbontás, okszerű növényvédelem és fajtaválasztás
• gyomirtási kísérletek tavaszi kultúrákban
• innovatív növényvédelmi technológiák a szántóföldi növényeknél
• a Syngenta aktuális hibrid és fajtaválasztékának bemutatása
• talajművelő gépek és vetőgépek bemutatása
• növénytermesztésben használt farm management rendszerek használata, termesztéstechnológiák rögzítése - játékos vetélkedő
• biztonságos növényvédőszer-használat
• a kiállítói soron folyamatos szakmai programok és konzultációs lehetőség
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #548 Dátum: 2016. Május 24. 08:30 »
   Ezt már 05 16-án jeleztem a kutatások rovatban, volt érdemben reagálás az egyesülettől????  Vannak az IB-ben érintettek akiknek erre is figyelni kéne . Később ha a GreenPeace fel veti a problémát a különböző vegyszerekkel kapcsolatban akkor a méhész társadalom fel lesz háborodva , h minek szól bele. Itt volt a lehetőség a naprakész információ szerzéshez v tájékozódásra . Léptünk valamit?????????

   Albert

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Neonikotinoidok
« Válasz #549 Dátum: 2016. Május 24. 11:25 »
Hiány van beporzó méhcsaládokból? -Nincs.-
Vannak kihasználatlan méhlegelők? -Nincsenek.-
Hiány van mézből? -Nincs ,túltermelés van.-
Hiány van méhekből? -Nincs.-
Kevés a méhész? -Nem inkább túl sok.-
-Hát akkor mi a fenét rinyálnak, amikor méhészkedés amúgy is csak hobbi? A mezőgazdaság sokkal fontosabb.-

Kedves Uraim, ez egy átlagos tisztviselő álláspontja az MVM-nél.

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #550 Dátum: 2016. Május 24. 14:19 »
Üzenem a tisztségviselő úrnak, hogy ez egy rövidtávú gondolkodás és a jelen állapotot tükrözi. Ha azt a bizonyos ku...a nagy öko lábnyomot otthagyjuk, az már hosszútávú probléma lesz. Alapvető probléma a mai társadalomban, hogy mindent utólag akarunk helyrerakni, nem pedig megelőzni a bajt. Súlyosbítja a dolgot, hogy előre jelezve is lett a baj.

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #551 Dátum: 2016. Május 24. 21:44 »
Üzenem a tisztségviselő úrnak, hogy ez egy rövidtávú gondolkodás és a jelen állapotot tükrözi. Ha azt a bizonyos ku...a nagy öko lábnyomot otthagyjuk, az már hosszútávú probléma lesz. Alapvető probléma a mai társadalomban, hogy mindent utólag akarunk helyrerakni, nem pedig megelőzni a bajt. Súlyosbítja a dolgot, hogy előre jelezve is lett a baj.
Ez így van,előre jelezve van,ma már tudjuk,milyen sok emberi egészségre ártalmas vegyszert használ ma a mezőgazdaság.
Erről elsősorban nem a gazdák tehetnek,hanem azok akik előállítják ezeket a szereket illetve azok akik
engedélyezik a használatukat.
Tele vannak az onkológiai osztályok!50 éve az orvostan hallgatók gyakorlati képzése során bizonyos betegségeket nem tudtak megmutatni a diákoknak.Ma nincs ilyen gond.Hullanak az emberek mint a legyek.
Rossz bele gondolni hány rákos,daganatos ember,barát,családtag halt,hal meg a közelünkben.
Ez,kell nekünk?

Csányi Antal

« Utoljára szerkesztve: 2016. Május 24. 22:47 írta Csányi Antal »

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #552 Dátum: 2016. Május 24. 22:54 »
   

Hiány van beporzó méhcsaládokból? -Nincs.-

    Talán jobb,h nem tudjuk mennyi a kevés . ezért nem tehetünk .-tot a végére.

Vannak kihasználatlan méhlegelők? -Nincsenek.-

    Leterheltek igen , de kihasználtak nincsenek.

Hiány van mézből? -Nincs ,túltermelés van.-

   A JÓÓÓÓÓ-ból sosem elég.

Hiány van méhekből? -Nincs.-

     1 kérdés

Kevés a méhész? -Nem inkább túl sok.-

   Aki érti a szakmát abból kevés.

-Hát akkor mi a fenét rinyálnak, amikor méhészkedés amúgy is csak hobbi? A mezőgazdaság sokkal fontosabb.-

    Az élet is hobbi , úgy kell csinálni, h minél tovább örüljünk , és örömet leljünk benne. A mezőgazdaság részese a méhészkedés is.

Kedves Uraim, ez egy átlagos tisztviselő álláspontja az MVM-nél.

     Neked lenne a feladatod ezt a tisztviselőt felvilágosítani a jelenlegi problémákról .De ha neked is ez a véleményed akkor szerintem neked kellene példát mutatni azzal, h abba hagyod a méhészkedést, s máris kevesebben leszünk.
  Úgy látom veled nem sokat fogok beszélgetni, mert sajnos nem egy hullámhosszon vagyunk.
  Talán nem is kellene válaszolnod,  :-X inkább hallgassuk meg a többieket.


         Albert

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #553 Dátum: 2016. Május 25. 07:46 »
Na, hát ezért kell erős, méhekért, és a méhészetért mindent elkövető, elfogult ÉRDEKKÉPVISELET - ÉRDEKÉRVÉNYESÍTÉS !!!

Vivaldi !
Nekem úgy tünik, mintha beletörődnél a "sorsunkba", mintha a harcot feladtad volna, mondván úgysem tehetünk semmit.
De , igenis tenni kell, ütni a vasat, és minden olyan szervezethez csatlakozni, támogatni, segíteni amely a beporzó rovarokat és egyáltalán az élővilágot tűzzel vassal védi.

Bercsényi

Re:Neonikotinoidok
« Válasz #554 Dátum: 2016. Május 25. 07:51 »
Tegnap az Ózon TV-n is ez volt a téma!
A mérhetetlen vegyszerfelhasználás teljesen tönkreteszi az élő környezetet.
Nagyon lehangoló jövőképet vetít előre.
A vastagbél rák egyenesen arányosan emelkedett a vegyszerfelhasználással!
A kutatók több talajfertőtlenítőt, gyomirtót (Glifozát) és a neokat teszik felelőssé.
Amerikában, a kaliforniai narancsültetvények között egy szál gaz nincs.
Telenyomják műtrágyával, vegyszerekkel, hogy növeljék a terméshozamokat.
A kukoricával detto ugyan ez.
Elszomorító, hogy az emberi kapzsiság mire képes.
Nagyernyei Attila