Az OMME EB minden olyan kérdést megvizsgált, amelyet kértek. A beszámolókban pedig mindent leírtunk. Ha valamely EB vizsgálathoz van kérdésed, tedd fel. Hablatyokkal nem tudok foglalkozni.
Koncentráljunk a lényegi dolgokra.
Tekintettel arra, hogy a méhészeti temékek gyógyhatása, és a gyógyítás területén - a méhészek között - egyedül a Magyar Apiterápiás Társaság tevékenykedik, mozog és informálódik napi rendszerességgel, kötelességünknek érezzük, hogy az új korona vírussal kapcsolatban az aktuális tudásunkat megosszuk. Az alábbiakat szeretnénk olvasóinknak elmondani:
- Általánosságban ismert, hogy idősebb emberek, betegséggel küzdő embereknek nagyobb a rizikója. De ez "csak" statisztika. A valóságban élsportoló, síelő 37 éves, 50 éves, 40 éves emberek is bekerülnek a betegek közé.
- Azon emberek között, akik nem kerültek kórházba sem, a betegségből való kigyógyulást követően sokféle tünet alakult ki, tájékoztatott egy rehabilitációs klinika orvosa. Ezek között egészen súlyos tünetek is kialakultak, a korábban kicsattanó egészségű emberek "megtört, öregemberként" gyógyultak meg, a maximális teherbíró képességük lecsökkent, volt, aki alig tud menni. Többféle más neurológiai tünet is fellépett, pl. memóriavesztés. Volt egy sudokut gyermekkora óta szenvedéllyel fejtő férfipaciense, aki az enyhe lefolyású betegséget követően nem tudott egy egyszerű rejtvényt sem megfejteni. Ez persze jelentős pszichológiai terhelést is jelent az egykori betegek részére.
- A rizikó 1 százalék körül mozog, ami nagyon magas. Ez összemérhető a katonák rizikójával, akik Iraki bevetésre kerültek. Ki vállalna közülünk iraki katonai bevetést? Nagyon magas tehét a rizikó. Összehasonlításképpen a repülőgépre szállás rizikója 1:70.000.000 (egy a hetvenmillióhoz) !
- Súlyos beteg (Susanne Herpold, Németország), - kétszer összeomlott a tüdőműködése, 8+5 napig volt mesterséges kómában, lélegeztető gépen -elmeséli, hogy nem csak neki, de sorstársának is nagymennyiségű hajhullása volt a betegséget követően. Elmondása szerint szinte sírt a felébredés utáni párnára pillantva. Hat hónap után a haja lasssan visszajött. Gondolom, a hajszálak terhelését csökkentendő - hosszú hajától megvált és egy rövidebb fazonra nyíratta a haját.
- egy másik férfibeteg, akinél a betegség lefolyása enyhe volt, a betegség alatt elvesztette a szaglását, amely a rehabilitáció hat hónapja alatt nem tért vissza.
Összefoglalva:
- Nem tudjuk, hogy pontosan mely tényezők befolyásolják azt, hogy valakinél súlyos lesz a betegség lefolyása, vagy nem. Rizikótényezőknek az alábbiak mutatkoznak:
- idős kor. Ez a megállapítás matematikailag nem pontos. A pontos rizikót akkor lehet megkapni, ha az összes - adott korosztály haláleseteire vetítjük az elhúnytak számát, ugyanis 10 halálesetnek más a rizikótartalma egy fiatalabb - népesebb korosztályban, mint egy idősebb korosztályban. A matematikus kollégák az alapadatokból az alábbi összefüggést vizsgálták: megnézték, hogy egy adott korosztályból hány ember húnyt el, és azok közül hányan voltak korona vírussal is fertőződöttek. Az alábbi táblázatot kapjuk
egy évnél fiatalabbak között 0.1 %
1-4 év 0.2 %
5-14 év 0.6 %
15-24 év 1.1 %
25-34 év 3.2 %
35-44 év 5.4 %
45-54 év 7.8 %
55-64 év 8.0 %
65-74 év 9.0 %
75-84 év 9.2 %
85 év és idősebb 0.1 %
A fenti táblázat 12 hét alatt bekövetkezett 624 898 USA férfi haláleset statisztikája alapján készült. A női statisztika nem tér el relevánsan.
Példa: 45-54 éves között 49039 halálesetből 3818 volt korona vírussal is kapcsolatos. Azaz 45-84 éves korig kicsi a különbség a rizikóban!!!
Azok, akik 85 évesek, vagy idősebben, azoknak egészséges a szervezete, és a korona esetek száma 0.1 %-ra esik vissza. Személyesen ismerek kilencven éves idős embert, aki átesett a korona vírus fertőzésen. Azaz 45-84 között jelentős a veszély, nem egyszerűen a kor egy tényező.
- krónikus immunrendszeri betegség, amely az Interleukinokhoz köthető,
- egyszerre nagymennyiségű fertőző ágens bejutása (orvos, ápoló személyzet a betegektől, szórakozóhely), Ezért is fontos a szabályok betartása, hogy ne kapjunk egyszerre nagymennyiségű kórokozót.
- túlsúly.
- Azt sem tudjuk, hogy az enyhe lefolyású betegeknél pontosan mely tényezők miatt alakul ki némelyeknél súlyos utótünet, míg másoknál nem.
Brinkmann Melánia virológus professzor asszonyt megkérdezték, hogyan változott a véleménye a vírusról. Február: remélem, hamar megkapom, és gyorsan túl leszek rajta. Néhány héttel később már azt mondta, nem szeretné megkapni. Mára világossá vált, hogy a vírus súlyos esetekben nem csak tüdőgyulladást okoz, hanem egy olyan érrendszeri megbetegedést, amely több szerv működésében is zavart okoz. Emiatt súlyos a betegség.
Azaz a javasolt intézkedések - a jelenlegi tudásom szerint - továbbra is megállják a helyüket:
- távolságtartás (A levegőben levő aerozolokat, az u.n. cseppfertőzésnek ezredrésznyi méretű cseppeket normál köhintés esetén 1,5 méterig lehet nagy mennyiségben a térben megtalálni. Az általánosságban használt maszkok ezeket az aerozol szemcséket nem szűrik ki, a távolság viszont jelentős szűrő tényező.)
- A maszkok használata segít abban, hogy a beszéd, köhintés aerozol felhője ne menjen túl a másfél méteren. Ha két embert összehasonlítunk: aki csak úgy van, vagy beszél, akkor a beszélő tízszer annyi aerozol méretű szemcsét bocsát ki a térbe.
- Kézmosás. A másik fő szétkenő, vírust terjesztő esemény a kézen megtapadó kórokozó továbbadása.
- Zárt helyen hússzor akkor a fertőzés valószínűsége, mint a nyitottban. A zárt terek szellőztetése sokat javíthat a helyzeten, csökkentheti a hússzoros szorzót.
Ahogyan télen felöltözünk, és nyakunk köré tekerünk egy sálat, és ez természetes, most a maszk egy szükséges kiegészítő.
A következőkben az apiterápiás javaslatokat is ismertetni fogjuk.
Dr. Körmendy-Rácz János
a Magyar Integratív Medicína Szövettég
tagszervezete és egyben
a Felügyelő Bizottságának elnöke