Ezt a méhegészségügyi rendszert nem a több száz családos méhészetekre szabták.
Gyakorlatilag most már a méhészek belátására van bízva, hogy mit tesznek vándorolnak e vagy sem, fertőzött családokkal.
Azzal ugyan is , hogy létre jöttek több százas, vagy ezres állományok, lehetetlenné tették azok átvizsgálását, hiszen egy körzet méh egészségügyi felelőse semmi mást nem csinálhatna mint méheket vizsgálhatna egész évben, ha alaposan el akarná végezni feladatát.
Tehát most az van, hogy az illető méhész aki felfedezi a nyúlóst az állományában eldöntheti, bejelenti e, és akkor kap ugyan valami igen szűken mért támogatást, de megkockáztatja a zárlatot, vagy nem jelenti be , ha nem suttyomba elégeti és ezzel meg azt kockáztatja, hogy marad az állományában fertőzött család. Ezt aztán teríti szét az országban ahová vándorol.
Mert ugye egy több százas állomány jövedelem kiesését, nem kockáztatja senki még húsz, vagy negyven fertőzött családért sem. Az a helyzet, hogy a méh egészségügy mint olyan már pár évvel ezelőtt, amikor kialakultak a nagy családszámú méhészetek , el kezdett a káosz irányába elindulni.
Igazából ha őszinték akarunk lenni, mostanra csak annyi értelme van, hogy a nagy méhészeteket védjék a kis és kevés családdal rendelkező, esetleg képzetlenebb méhtartóknál előfordult fertőzésektől, mivel a nagy családszámú méhészeteknél már semmi jelentősége sincs a méh egészségügyi ellenőrzéseknek.
Tehát megint vissza jutottunk oda, hogy bizonyos pénzek csak azért vannak, hogy azokat védjék akik maguk is az okozói az egésznek.
De, hát ez az ellentmondás a mostani világunkban mindenhol előfordul, de legalább is mindennapos, ezért már el sem csodálkozunk rajta még akkor sem, ha hirtelen rádöbbenünk.
Most az a kérdés, hogy azért, hogy a nagy méhészeteket megvédjék érdemes e megtartani ezt a méh egészségügyi rendszert, vagy dobjuk a lovak közé a gyeplőt, mint teszik ezt például a vándorlásokkal. A méhészeti ágazat ugyan is a világon egyedül álló, ilyen neoliberális szabályok sehol nincsenek már, még a húsz évvel ezelőtt méhészetileg még jóval elmaradottabb szomszédos országokban sem. Nálunk gyakorlatilag mindenki azt csinál már amit akar. A Nagyoknál legalább is ez egész biztosan így van.
No, most kedves Urak és Elvtársak én itt elmondom, ha tetszik ha nem, emberi tapasztalat és számítás szerint ebből semmi más nem jöhet ki, csak káosz és teljes össze omlás, és nem kell neki még 10 év sem.
Majd meglátja, akit még érdekel.