Méhek vs. növényvédelem

  • 1407 válasz
  • 579704 megtekintés
*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #375 Dátum: 2015. Április 24. 20:18 »
„Nincs mézre kidolgozott élelmezésügyi várakozási idő.” „Nem csak” a méhek élete egészsége a kérdés! 
Ha igaz amit Geddekas ír, és miért ne volna igaz. Bazira elszomorító, ha valóban senki nem vizsgálta, (ja) a mézbe került 30 vagy még több napi élelmezési várakozási idővel besorolt méreg mennyiségét a mézben.


*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #376 Dátum: 2015. Április 24. 20:39 »
Sziasztok!

A méz vizsgálata egyáltalán kiterjed az ilyen jellegű szerekre is? Gondolok itt arra, hogy amikor bevizsgálja a mézünket akár a felvásárló, vagy a piaci zárszalagos mézünk megy a laborba.

Nb18

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #377 Dátum: 2015. Április 25. 06:40 »
Biztos hatás – megengedhető áron.
Jeney László szaktanácsadó összesen 3500 hektár szántóföldi kultúra növényvédelmét irányítja Kiskunlacháza és Ráckeve körzetében. Három kft. és négy 150–200 hektáron gazdálkodó termelő kéri ki a tanácsát. Mint az országban általános, ők is főként búzát, kukoricát, napraforgót, repcét, és az egyik cég cukorrépát termesztenek. Közösen, a határszemle alapján állapítják meg, hogy melyik munka időszerű és milyen szert használjanak a növényvédelemben.
Jeney László szaktanácsadóként a biztonságra törekszik: úgy választ a rengeteg növényvédő szer közül, hogy a biztos hatást elfogadható áron érje el. – Lehet egy szer olcsó, de ha nem elég hatékony, nem használjuk – mondja a szaktanácsadó. A DuPont készítményei nagyon jó ár-érték arányúak, ezért a gabona és a kukorica védelmét a DuPont technológiára alapozza, különösen azért, mert a különböző kereskedelmi csomagokkal még kedvezőbb árakat lehet elérni.
A gabona levélbetegségek elleni védelmét két permetezéssel szokták megoldani. Teljesen biztonságos megoldást alkalmaznak, ami mellett tavaly sem kellett harmadik kezelésre sort keríteni a súlyos járványt okozó sárgarozsda ellen. Az Acanto® Plus gombaölő szert búza és napraforgó védelmére is használják. Két hatóanyagot tartalmaz: az egyik egy strobilurin, ami felszívódik és gázhatása is van, továbbá figyelmet érdemlő zöldítőszárerősítő hatással rendelkezik. A másik hatóanyag egy azol, ami jól felszívódik és transzlokálódik a növényben. Gabonában az első kezelésre használják a szárbaindulás kezdetén, hektáronként 1 literes dózisban.
A második permetezés kalászhányás után, virágzás előtt történik. Akkor is lehetne Acanto® Plus-t használni a levélbetegségek elleni megbízhatósága miatt, de a fuzáriumfertőzés megelőzésére inkább a Wirtuoz® készítményre váltanak. A Wirtuoz®, három hatóanyagával jól véd a kalászfuzárium ellen. A magyar búzafajták elég érzékenyek a betegségre, ennek ellenére a tavalyi termés elérte a hektáronkénti 6 tonnás átlagot. A sárgarozsda megjelent ugyan a leveleken, de nem okozott terméskiesést.
A tavalyi eredmények azért különösen örömteliek, mert már 2013 őszén lehetett látni itt-ott sárgarozsdát, tehát számíthattunk a fertőzésére. A kórokozó tavaly robbanásszerűen fertőzött szerte az országban. Most is megtalálható az egyszikű gyomokon, úgyhogy ha hűvös, csapadékos lesz az idő, akkor idén is kárt okozhat. A DuPont-technológiával azért lehetett jól védekezni ellene, mert az Acanto® Plus hosszú hatású készítmény.
– Szaktanácsadóként azért szeretem, mert biztonságot ad, nem volt reklamáció vele kapcsolatban – mondja Jeney László. – Tavaly a megszokottnál 4–5 nappal korábban juttattuk ki, a gyomirtással együtt. Azért választottuk ezt a megoldást, mert a bokrosodás vége és a szárbaindulás eleje között nagyon rövid idő telik el, az Acanto® Plus hosszú hatástartama pedig megengedi, hogy a gyomirtóval egyszerre permetezzük ki. Ez üzemszervezési szempontból kedvezőbb és biztonságosabb is, mert így nem lehet megcsúszni a kezeléssel. Az idén is ezt a módszert választjuk – mondja. A gyomirtást a környéken terjedő széltippan elleni védekezésre alapozva kell megtervezniük.
Csávázás nélkül
Nagyon rossz, hogy nem szabad neonikotinoid hatóanyagokkal csávázni a napraforgó és a kukorica vetőmagot, mert így többször kell permetezni a kultúrákat, mondja Jeney László. Keléskor a barkók ellen külön kell védekezni, ami nagyobb környezetterheléssel jár, és gyakrabban is kell kimenni a földekre, ellenőrizni a táblákat. A napraforgónál a csávázással egyben a levéltetvek ellen is megoldott volt a védekezés, de most azok felbukkanását is figyelni kell, és szükség szerint permetezni.
A napraforgó teljes technológiájában egy pre- és egy posztemergens gyomirtás, két gombaölő szeres és egy rovarölő permetezés, valamint a deszikkálás szerepel.
Búzában minőségjavításra réztartalmú lombtrágyát és Fitohorm Mikromax lombtrágyát használnak. Utóbbit kimondottan magas mangántartalma miatt választják. A második permetezéskor lombtrágyáznak. Ugyanakkor kell védekezni a rovarkártevők ellen is, de csak foltokban kezelnek, ott, ahol feltétlenül szükséges.
Napraforgóban a szár- és tányérrothadás ellen használják sikerrel az Acanto® Plus-t. Kétkezeléses védekezési technológiát alkalmaznak. Ennél a kultúránál is nagyon jól kihasználható a készítmény hosszú hatása, ugyanis a betakarításig eltelő másfél hónap alatt nem szükséges további beavatkozás. Csapadékos időben a napraforgót akár 30–40 százalékos termésveszteség is érheti, ezt mindenképpen meg kell akadályozni. Ha nincs eső, akkor is érdemes Acanto® Plus-t használni, mert zöldítő hatása miatt több termésre lehet számítani.
– A tavalyi termés 3,5–4 tonna volt hektáronként, és 100 ezer forintot is fizettek a napraforgóért. Ezt a nagy termelési értéket nem érdemes kockáztatni. Ha a betakarítás előtt időben elvégzik a deszikkálást, az eső sem tesz kárt a termésben.
Nagyrészt gyomirtószertoleráns fajtákat vetnek, ma már nagyon jó hibrideket kínálnak a vetőmagházak. Két technológia létezik, a gyomirtás után azonban mindkét kezelésnél besárgulnak a növények, ami ellen biostimulátorokat alkalmaznak. Így a növények fejlődése nem esik vissza, erőteljesen növekednek tovább. A termésminőség és -mennyiség javítására a második gombaölő kezeléssel egy menetben bórtartalmú lombtrágyát vagy Atonik biostimulátort is kijuttatnak.
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #378 Dátum: 2015. Április 25. 07:36 »
Ezt írja Jeney László szaktanácsadó!
"Nagyon rossz, hogy nem szabad neonikotinoid hatóanyagokkal csávázni a napraforgó és a kukorica vetőmagot,.."
Senkinek nem kívánok rosszat, mert az velem történhet meg!
Lehet az OMME vezetői az ő "szakértelmére" hivatkoztak, amikor tágra nyílt szemekkel állították, hogy a neonikotinoidok használata, és a hazai méhpusztulások között nem mutatható ki összefüggés?
Tudjátok, hogy én nem szoktam gondoltaimat, érzéseimet véka alá rejteni.
Aki ilyent állít az a rovarvilág, és az összes földön lévő élőlény gyilkosa!
Hamarosan olvashattok ennek bizonyítására egy tudományos szakcikket.
Na nem az OMME "szakembereinek" tollából.
A neok bizonyítottan ránk nézve is veszélyesek, rákos daganatok kialakulásában valóban hatásosak.
Aki a vegyszereket reklámozza, az élővilág ellensége!
Ha ezt a politika, és a józan ész nem állítja meg, kinyírnak bennünket!
Felháborító, és lázító Zümi idézett cikke!
Nem lazíthatunk, mert látható, hogy mire képesek egyes kificamodott elmével rendelkező emberek.
Én inkább Simon Gergely a Greenpeace vegyi-anyag szakértőjének előadásaira hívnám fel a figyelmet.
A vegyszer-gyógyszer lobbi pénzéhes képviselői előtt nincs ember vagy Isten!
Őket a pénz irányítja!
Vigyázzunk a Földre a természetre, és ítéljük el a méhgyilkos szereket, és ezek gyártóit, reklámozóit!
Nagyernyei Attila
 

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #379 Dátum: 2015. Április 25. 10:12 »
Jenei László szaktanácsadó láthatóan elfogult  reklám embere a DuPont igen sok környezetvédelmi problémában mélyen érintett cégnek. Nem tudom, hogy a szaktanácsadókra vonatkoznak-e etikai szabályok. Ha igen, akkor ez a cikk tutti, hogy kiveri a biztosítékot.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #380 Dátum: 2015. Április 26. 19:37 »
A repcét permetezik Byscaya és Pictor növényvédőszerekkel egy menetben.

Figyeljetek oda, hogy jelentkezik-e kóválygás, eltájolás, gyors népességvesztés, leáll a műlép építés, gyengülő takarító ösztön és persze mászkálás.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #381 Dátum: 2015. Április 26. 21:39 »
Nálam jópár napja mászkálnak, a népességcsökkenés is jelentkezett, a fiasítást már csak gyéren takarják, a hordás is alábbhagyott. Egyenlőre még van kijáró bogár. Undorító helyzet! Az akácot is fújhatom.
Másnál nem jelentkeznek ilyen tünetek, megint csak nálam? 
                      Vagy majd ezt is két év elteltével tárgyaljuk csak ki?
                                Vagy úgyis minden évben így van tehát minden rendben?
                                          Szerintem mászkálnak mindenkinél csak jobban meg kell figyelni!
RECEPT: Déli órák környékén a kaptár előtt a fűben csak egy pontra figyelünk egy darabig és megláthatjuk, hogy rengeteg méhecske mászkál. A népesebb kaptárak előtt több a gyengébbek előtt kevesebb.
 A kaptáraktól 20 méterre is láttam a jelenséget, félelmetes belegondolni, hogy mekkora területen kínlódhatnak a méhecskék szanaszét és vajon mekkora kiszámíthatatlan kár ez megint ebben a rendkívül népszerű és sztárolt mezőgazdasági sikerágazatban.
 CSAK ODA KÉNE FIGYELNI!
Ha már van ez az OMME kft végre kutakodhatna is egy kicsit. El kellene indulni és felmérni, hogy hány méhészetet érinthet ez a probléma és mi lehet az oka.  Lefogadom, hogy sok méhésznek fogalma sincs róla, nem is látják megint.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #382 Dátum: 2015. Április 26. 22:08 »
A mérgezést elszenvedett méhésznek kell kezdeményeznie. Ha Ő gyáva, akkor senki nem tud semmit tenni.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

kiskakas

  • *****
  • 3249
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #383 Dátum: 2015. Április 26. 22:51 »
QUQURIQ !!!

Hány éve is mászkálnak a méheink???
Mit tett az OMME szakmai vezetése ez ellen???
Ja!
Érdek képviselet Dr. KUSS!

A Kiskakas!

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #384 Dátum: 2015. Április 27. 14:04 »
Nem akarom megbántani a méhészeket de hihetetlen ,hogy nem veszik észre ,hogy megint eltűntek a repcén a méhek !!!!!!!!!!!!!!!!!  Nálam és több nagy méhésznél mászkálnak a méhek, a keretről nagyon megfogyott a bogár !!!!!!! TISZTA IDEG VAGYOK !!!!!!! Most ráztuk ki a keretből a friss nektárt, összejött 0.25kg. GEDDEKAS vagy bárki aki tud segítsen infót adni,hogy hol tudom bevizsgáltatni ??????????

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #385 Dátum: 2015. Április 27. 15:21 »
Az "ingyenes" egyesületi szaklapunk múlt havi számának a középső oldalain van tájékoztató a mérgezésekkel kapcsolatban.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #386 Dátum: 2015. Április 27. 19:10 »
Első lépés, kérni kell a hatósági állatorvostól, hogy hívja össze a hatósági szemlét méhmérgezés gyanúja miatt.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #387 Dátum: 2015. Április 27. 22:11 »
TÖBB MINT TÍZ ÉVE MÁSZKÁLNAK A MÉHEK !!!!!! SZERINTEM MEG AZ A GYÁVA AKI ALATTOMOS -GYÍLKOS SZEREKET GYÁRT A MILLIÁRDOS HASZON REMÉNYÉBEN ÉS MÉH KÍMÉLŐ SZERKÉNT ENGEDÉLYEZTETI !!!!!!! EZEK A SZEREK NEM MÉHKÍMÉLŐ HANEM MÉHÉSZT KÍMÉLŐ SZEREK MERT NINCS HULLA !!!!!!! RENGETEG VIZSGÁLATOT VÉGEZTETTEM TÖBB FÓRUMON/mind ismeritek őket/ !!!!!!  SOHA SEMMI HASZNÁLHATÓ VIZSGÁLATI EREDMÉNY NEM SZÜLETETT !!!!! SAJNOS NEM ÍRHATOM LE AZ IGAZSÁGOT!!!!!! SOKSZOR KAPTAM "JÓ TANÁCSOT" VIGYEM KI A MÉHEKET AZ ERDŐBE OTT NEM LÁTOM HOGYAN MÁSZKÁLNAK !!!
« Utoljára szerkesztve: 2015. Április 27. 22:14 írta mézengúz »

*

Axoa

  • *
  • 34
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #388 Dátum: 2015. Április 28. 01:28 »
Szinte biztos hogy a Biscaya és a Calypso okozza. És nem a kijáró méhek, hanem a fiatal első kiröpülésen lévők, akkor jönnek rá hogy nem is tudnak repülni....
Laci ! Ahogy Kitin is írja ez nem most kezdődött, már régi téma. Gondolhatod hogy sokan túl vannak már a labor vizsgálatokon, amik lényegében semmire nem vezetnek. Nincs számottevő atka, nosema, vírusfertőzés.
Gondolom az újszülött méhek még nem kialakult immunrendszerét támadja meg a méreg.
Ha ilyennel hívogatom az állatorvost, többet szóba sem áll velem.