Biztos hatás – megengedhető áron.
Jeney László szaktanácsadó összesen 3500 hektár szántóföldi kultúra növényvédelmét irányítja Kiskunlacháza és Ráckeve körzetében. Három kft. és négy 150–200 hektáron gazdálkodó termelő kéri ki a tanácsát. Mint az országban általános, ők is főként búzát, kukoricát, napraforgót, repcét, és az egyik cég cukorrépát termesztenek. Közösen, a határszemle alapján állapítják meg, hogy melyik munka időszerű és milyen szert használjanak a növényvédelemben.
Jeney László szaktanácsadóként a biztonságra törekszik: úgy választ a rengeteg növényvédő szer közül, hogy a biztos hatást elfogadható áron érje el. – Lehet egy szer olcsó, de ha nem elég hatékony, nem használjuk – mondja a szaktanácsadó. A DuPont készítményei nagyon jó ár-érték arányúak, ezért a gabona és a kukorica védelmét a DuPont technológiára alapozza, különösen azért, mert a különböző kereskedelmi csomagokkal még kedvezőbb árakat lehet elérni.
A gabona levélbetegségek elleni védelmét két permetezéssel szokták megoldani. Teljesen biztonságos megoldást alkalmaznak, ami mellett tavaly sem kellett harmadik kezelésre sort keríteni a súlyos járványt okozó sárgarozsda ellen. Az Acanto® Plus gombaölő szert búza és napraforgó védelmére is használják. Két hatóanyagot tartalmaz: az egyik egy strobilurin, ami felszívódik és gázhatása is van, továbbá figyelmet érdemlő zöldítőszárerősítő hatással rendelkezik. A másik hatóanyag egy azol, ami jól felszívódik és transzlokálódik a növényben. Gabonában az első kezelésre használják a szárbaindulás kezdetén, hektáronként 1 literes dózisban.
A második permetezés kalászhányás után, virágzás előtt történik. Akkor is lehetne Acanto® Plus-t használni a levélbetegségek elleni megbízhatósága miatt, de a fuzáriumfertőzés megelőzésére inkább a Wirtuoz® készítményre váltanak. A Wirtuoz®, három hatóanyagával jól véd a kalászfuzárium ellen. A magyar búzafajták elég érzékenyek a betegségre, ennek ellenére a tavalyi termés elérte a hektáronkénti 6 tonnás átlagot. A sárgarozsda megjelent ugyan a leveleken, de nem okozott terméskiesést.
A tavalyi eredmények azért különösen örömteliek, mert már 2013 őszén lehetett látni itt-ott sárgarozsdát, tehát számíthattunk a fertőzésére. A kórokozó tavaly robbanásszerűen fertőzött szerte az országban. Most is megtalálható az egyszikű gyomokon, úgyhogy ha hűvös, csapadékos lesz az idő, akkor idén is kárt okozhat. A DuPont-technológiával azért lehetett jól védekezni ellene, mert az Acanto® Plus hosszú hatású készítmény.
– Szaktanácsadóként azért szeretem, mert biztonságot ad, nem volt reklamáció vele kapcsolatban – mondja Jeney László. – Tavaly a megszokottnál 4–5 nappal korábban juttattuk ki, a gyomirtással együtt. Azért választottuk ezt a megoldást, mert a bokrosodás vége és a szárbaindulás eleje között nagyon rövid idő telik el, az Acanto® Plus hosszú hatástartama pedig megengedi, hogy a gyomirtóval egyszerre permetezzük ki. Ez üzemszervezési szempontból kedvezőbb és biztonságosabb is, mert így nem lehet megcsúszni a kezeléssel. Az idén is ezt a módszert választjuk – mondja. A gyomirtást a környéken terjedő széltippan elleni védekezésre alapozva kell megtervezniük.
Csávázás nélkül
Nagyon rossz, hogy nem szabad neonikotinoid hatóanyagokkal csávázni a napraforgó és a kukorica vetőmagot, mert így többször kell permetezni a kultúrákat, mondja Jeney László. Keléskor a barkók ellen külön kell védekezni, ami nagyobb környezetterheléssel jár, és gyakrabban is kell kimenni a földekre, ellenőrizni a táblákat. A napraforgónál a csávázással egyben a levéltetvek ellen is megoldott volt a védekezés, de most azok felbukkanását is figyelni kell, és szükség szerint permetezni.
A napraforgó teljes technológiájában egy pre- és egy posztemergens gyomirtás, két gombaölő szeres és egy rovarölő permetezés, valamint a deszikkálás szerepel.
Búzában minőségjavításra réztartalmú lombtrágyát és Fitohorm Mikromax lombtrágyát használnak. Utóbbit kimondottan magas mangántartalma miatt választják. A második permetezéskor lombtrágyáznak. Ugyanakkor kell védekezni a rovarkártevők ellen is, de csak foltokban kezelnek, ott, ahol feltétlenül szükséges.
Napraforgóban a szár- és tányérrothadás ellen használják sikerrel az Acanto® Plus-t. Kétkezeléses védekezési technológiát alkalmaznak. Ennél a kultúránál is nagyon jól kihasználható a készítmény hosszú hatása, ugyanis a betakarításig eltelő másfél hónap alatt nem szükséges további beavatkozás. Csapadékos időben a napraforgót akár 30–40 százalékos termésveszteség is érheti, ezt mindenképpen meg kell akadályozni. Ha nincs eső, akkor is érdemes Acanto® Plus-t használni, mert zöldítő hatása miatt több termésre lehet számítani.
– A tavalyi termés 3,5–4 tonna volt hektáronként, és 100 ezer forintot is fizettek a napraforgóért. Ezt a nagy termelési értéket nem érdemes kockáztatni. Ha a betakarítás előtt időben elvégzik a deszikkálást, az eső sem tesz kárt a termésben.
Nagyrészt gyomirtószertoleráns fajtákat vetnek, ma már nagyon jó hibrideket kínálnak a vetőmagházak. Két technológia létezik, a gyomirtás után azonban mindkét kezelésnél besárgulnak a növények, ami ellen biostimulátorokat alkalmaznak. Így a növények fejlődése nem esik vissza, erőteljesen növekednek tovább. A termésminőség és -mennyiség javítására a második gombaölő kezeléssel egy menetben bórtartalmú lombtrágyát vagy Atonik biostimulátort is kijuttatnak.