Méhek vs. növényvédelem

  • 1407 válasz
  • 579755 megtekintés
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #405 Dátum: 2015. Április 29. 17:36 »
A nosema ugyebár a kifejlett méh "betegsége". Fiasítás korban egyik méh sem nosemás. Ugyebár a nosema egy spórás véglény, ami a középbél hámsejtjein élősködik, azt "éli fel". Vajon a fiatal méhek szervezetében mennyire tud ez elhatalmasodni életük korai szakaszában? Én azt gondolnám, hogy a már nem túlságosan fiatal méhek lehetnek erősen nosemával fertőzöttek...
Nálam a gyűjtő méhek szoktak eltűnni közvetlenül akác előtt. Amikor már vége a repcének (bár nem sok repce van a környékemen, de sok tulajdonos kisebb táblái). Egyik nap még azt gondolom, hogy az akácot 2 műléppel indítom, rá 1-2 napra meg már azt kérdezem, hogy ki építené ki azokat... Annyira eltűnnek a kaptárból a méhek. Idén nincs a 4-5 km-es körzetemben repce. ('hál Isten) Műlépet is más készítőtöl veszem.  Eddig még nem tapasztaltam sem mászkálást sem eltűnést. Kíváncsi vagyok, hogy mi lesz 2 hét múlva...

*

irido

  • ****
  • 488
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #406 Dátum: 2015. Április 29. 18:44 »
A nosema ugyebár a kifejlett méh "betegsége". Fiasítás korban egyik méh sem nosemás. Ugyebár a nosema egy spórás véglény, ami a középbél hámsejtjein élősködik, azt "éli fel". Vajon a fiatal méhek szervezetében mennyire tud ez elhatalmasodni életük korai szakaszában?
Ez így igaz. Érdekesképpen amikor az ilyen mászkálók utolsó potrohgyűrűit megfogva kihúzom a belet, Nosemára utaló fehér elszíneződést találok. Ez ugyebár nem a középbél, hanem az utóbél. Ahol nincs peritrofikus hártya, ami akadályozná a Nosemát. Szerintem ez a kivételesen magas spóraszámmal szennyezett környezetben fordulhat elő.  Annak lehet a magyarázata a relatíve fiatal méhek Nosémában történő megbetegedése.


*

Axoa

  • *
  • 34
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #408 Dátum: 2015. Április 29. 21:23 »
A mászkálós időszak csak és kizárólag repce, és napraforgó virágzási időszakára korlátozódik.
Persze repcén, illetve akác virágzást közvetlenül megelőzően erősebb.
Repce mindig van röpkörzetben, de ha napraforgót nem vetettek, nem is jön elő a jelenség....
Én még mindig fennt tartom legesélyesebb feltételezésnek, hogy a fiatal méh, még fejlődőben lévő immunrendszere nem képes megbírkózni a tiaklopriddal. Miért nem végez hatástanulmányokat az Omme a méhekre nem veszélyesként engedélyeztetett rovarölőkkel ?

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #409 Dátum: 2015. Április 29. 21:58 »
Axoa!
Ezt kérdezed:
"Miért nem végez hatástanulmányokat az Omme a méhekre nem veszélyesként engedélyeztetett rovarölőkkel ?"
Válaszom:
Mert a kutatásra költhető pénzből terepjárót vett, ami 8 hónapja egy helyben áll, letakarva.
Nagyernyei Attila

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #410 Dátum: 2015. Április 29. 23:02 »
Azt javasoltam, hogy 20 millió Ft-ot költsön az OMME a kutatási 50 millióból a növényvédőszerek mérgező hatásának kutatására. A Küldöttgyűlés közel 90 %-os többséggel javaslatomat elutasította.
Miért?
Mert Cserényi doktor úr nem támogatta.

Hát ilyen az élet. Ezzel kell beérnünk.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #411 Dátum: 2015. Április 29. 23:37 »
Mikor tavaly tavasszal kitört nálam a mászkálás, küldtem mintát a Tábornok utcába a Nébih-hez. Az eredmény súlyos nosema fertőzés lett. Ajánlották a fumagilines kezelést, még az adagolást is részletezték. Csak azt nem írták, hol szerezzem be. 8)  Idén a megelőzésre fektettem a hangsúlyt, így már korán kaptak nozevit-et, a szirupba meg apidiár kiegészítőket. A mászkálás mégis előjött. Most van még 3 locsolásnyi fumidilem zugimportból, ezt osztom rájuk.
Ami megfigyelhető:
-első kirepülők mászkálnak
-néhány gyűjtő is viszonylag távol a kaptártól landol, aztán vagy van ereje hazaszállni, vagy nem
- nem atkaszívottak
-ha délután mész ki a méhekhez, nem veszel észre semmit, mert addigra teljesen szétmásznak.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #412 Dátum: 2015. Április 30. 07:08 »
Axoa!
Indulj ki abból, hogy a tömeges hordás miatt kialakuló "hordási láz" ugyanazt a jelenséget idézi elő, mintha a méhlegelő okozná a problémát. Ebben az olvasatban a logikai levezetés : akác alatt azért nincs, mert mindig van a környéken repce, ami az addig a kaptárban lévő beteg egyedeket kikényszerítette a kaptárból, kinn elpusztultak, el kell telnie egy-két generációnak, amíg ismét felhalmozódnak. Ezt a következő hordási láz viszi ki, ami a napraforgó. Ha az nincs, akkor ezek a méhek a kaptárban maradnak, tehát a méhész nem veszi észre, kivéve Kitint, aki lerázza őket, és megfigyeli a viselkedésüket. Félreértés ne essék, ez egy logikai levezetés, semmi több. Nem tényszerű megállapítás. A megállapítás az, hogy a két vegyszeres növény virágzásával egyidőben történő jelenség nem zár ki egy másik lehetőséget. Ennyi: nem zárja ki !!! Szemben azzal a kizárással, hogy az öreg méh gyűjt, a fiatalnál van a tünet. Amire jó elméleti felvetés, hogy az öreg méh esetleg képes lebontani a mérget, a fiatal nem. Jó felvetés az is, hogy az immunrendszernek van olyan képessége, hogy megtanuljon egy védekező képességet. A baj az, hogy a méh immunrendszere ezzel a képességgel nem rendelkezik. Öröklött védekezési mechanizmusokkal igen, de tanulttal nem. Öröklött esetén elvileg egyformán kellene tudni pl lebontani a mérget a fiatalnak és az idősnek. Ez mondjuk már nem immunrendszer, hanem enzimkészlet kérdése. Az általad felvetett különbség a fiatal és öreg között ebben a vonatkozásban a szelekció elve mentén érvényesülhet. Az öreg méh a folyamatos kitettség miatt állandóan termeli a lebontó enzimet olyan mennyiségben, ami megvédi őt, míg a fiatal ennél csak kisebb mennyiséget termel, ami őt nem védi meg. Ez igaz lehetne csávázószer esetén, ahol folyamatos a kitettség. Permetezésre ez nem igaz, mert nem folyamatos a kitettség. De csávázószer esetén is sántít a dolog, mert ahhoz a szer koncentrációjának folyamatos növekedést kellene mutatnia, míg az illogikus olyan esetben , amikor a vegyszer utánpótlása nélkül a növény növekedése miatt a nevező értéke növekedik. A tiakloprid csávázószerként még tudtommal nincs a földeken (idén olvastunk itt először arról, hogy a Bayernek van egy ilyen új készítménye). A legfőbb érv azonban az, hogy a jelenség a neok létezése előtt tíz évvel is ismert jelenség volt Nozémás állományokban.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #413 Dátum: 2015. Április 30. 17:48 »
Iridó!

Mennyi méhecske kel ki naponta, akkor is amikor nincs repce és napraforgó? Minimum 500 méhecske, de valójában sokkal több. Minden méhecskének reflexében van a tájoló repülés, tehát mind kimegy a kaptárból, ha tud repülni, ha nem tud repülni. Ha nem tud repülni leesik a kaptár elé és ott mászkál. Már az 500 is elég lenne ahhoz, hogy látványosan legyen mászkáló méhecske a kijárók előtt, ha nem vegyszerhatás okozná a mászkálást, hanem elhúzódó nozéma fertőzés.

Egyébként meg akkor is áll az alapeset, hogy a nozémát KIVÁLTÓ OKOT KERESNI KELL.
1.
Nem szabad megelégedni azzal, hogy majd a fumagillin vagy más kegyszer megoldja a nozémát.
2.
Lehet, hogy ideig-óráig megoldja, de kiújul, ha az alapprobléma, tehát a nozémát kiváltó ok nincs megtalálva és nincs megszüntetve.
3.
Ha krónikusan jelentkezik az nozéma, akkor krónikusan jelen van az ok is. 

Öreg-fiatal probléma
Az öreg még ha mérgeződik a gyűjtés közben és eléri a méregmennyiség a letális dózist, akkor kint hal meg valahol a mezőn.
Ha szubletálisan mérgeződik, akkor hazaér. Hazaérhet kóvályogva, tehát sérült idegrendszerrel, de lehet, hogy még ép idegrendszerrel ér haza és csak a mézgyomrában van a méreg, ahonnan nem olyan jó a felszívódás, mint a középbélből.

A szociális gyomor fogalom azt jelenti, hogy a méhek ételt kérnek egymástól és ha a kérő reflexet felismeri a másik méh és van is mit adnia, akkor ad is. A mérgezett nektárral a mézgyomrában beérkező kijáró méh köteles adni azoknak akik kérnek tőle és Ő ad is. A bent levő fiatal méheknek nyilván nem a mézgyomrukba kerül a kéregetéssel szerzett mérgezett nektár, hanem középbelükbe, és ott pillanatok alatt kifejtik a hatásukat.

De van egy másik szála is a történetnek. A virágpor. A szakirodalom szerint a beérkező virágpor 70 %-ból lesz méhkenyér, míg 30 %-át nyersen elfogyasztják.  Éppen ezért a méreg hosszan képes hatni, a méhkenyéren keresztül. Meg is erősíti a szakirodalom, hogy a méhkenyérben nagy mennyiségben és nagyon sokféle növényvédőszer van.

De térjünk vissza a fiatal mászkáló méhekhez. Igen, a behordott élelem pusztítja őket is, csak ép ők jobban észrevehetők, mert a kijáró előtt lesznek, míg az idősebb kijáró méhek kinn a réten legelőn sőt leginkább a mérgezett nektárt és virágport adó növényzet közvetlen környezetében pusztulnak el vagy épp mászkálnak, nem pedig a kaptár előtt. De ha valaki veszi a fáradtságot és bemegy a mérgezett növényzet közé és hosszas vizslatja a talajt, akkor rátalál a saját vergődő-mászkáló vagy halott méhecskéire.

HANGSÚLYOZOM: Amit fentebb írok, nemcsak a neonikotinoidok alkalmazása esetén igaz, hanem más mérgek is hathatnak az általam leírt módon, bár a klasszikus néma gyilkosok a neonikotinoid csoport tagjai.

A tiakloprid is neonikotinoid és szisztémás szer, tehát felszívódik és áramlik a nedvekkel a nektáriumba és a virágporba. Sőt guttálhatják is a növények. Tiakloprid hatóanyagú szerek engedélyezettek és széles körben alkalmazottak. Sőt méhkímélőnek számítanak, pl Biscaya-val most a repcén bőségesen permeteznek. El is tűnik tőle a népesség, van mászkálás, van belőle baj rendesen, de eddig még tudomásom szerint senki sem fordult panasszal a NÉBIH-hez. A laboratóriumi kimutatás ugyanolyan nehéz, mint a többi neonikotinoid esetében.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #414 Dátum: 2015. Április 30. 19:21 »
Magyarországon tudomásom szerint 1-10 mikrogrammig  tudnak neot mérni, a méheknek pedig nanogramnyi mennyiség is elég a mérgezéshez !!!! Akkor hogyan engedélyezték a tiakloprid hatóanyagú rovarölőszereket ??????

*

irido

  • ****
  • 488
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #415 Dátum: 2015. Május 01. 08:53 »
Geddekas!
Én pont arról beszélek, hogy a Nozéma önmagában nem képes mászkálást előidézni. Csak azok mászkálnak, amelyek egyszerre Nozémásak és fertőzöttek vírussal. Külön-külön egyik sem okoz mászkálást. Tehát csak a jéghegy csúcsa mászkál ! Én rendszersen védekezm fumagillinnel. Nálam a mászkálók száma kaptáranként egy-két méh. Vannak tapasztalatok, ahol nincs rendszeres fumagillines védekezés ott a mászkálók száma több tíz, vagy több száz is lehet kaptáranként. És van az Anti-féle méhészet, ahol rendszeres fumidilezés mellett is ilyen sok szokott lenni a mászkálás. Kérdés, hogy csak fiatal méhek mászkálnak, vagy csillagos fejűek is?  Ha idős méh is mászkál, akkor az egy másik betegség, pontosabban mérgezés. Én azt állítom, hogy mindkét dolog létezik. Az különbözteti meg egymástól őket, hogy csak  fiatal mászkál, vagy öreg is. Nekem az nem fér bele a képbe, hogy az öreg a kaptártól távol mászkál a fiatal pedig a kaptár közelében. Ez igaz lehetne, ha a fiatal azért mászkál, mert a tájoló repülés közben veszíti el a röpképességét. A megfigyelések szerint eleve röpképtelen módon jön ki a kaptárból. Tehát én arról a mászkálásáról beszélek, amikor repce idején nincs a mászkálók között csillagos fejű méh. Mikor olyan is van (nálam is volt ilyen) az szinte biztos, hogy mérgezés. Ha az Antiéknál most nincs mászkálás, akkor nagy valószínűséggel náluk a csávázás volt az ok.
Gondolkodtam az eltájoláson is. Lehet, hogy a méhlegelő távolsága is befolyásolja a dolgot. Közeli méhlegelő esetén eltájolás miatt nincs eltűnés, távoli legelő esetén igen.
A virágpor elvileg lehetne logikai magyarázat, de akkor fias pusztulásnak is kellene lennie.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #416 Dátum: 2015. Május 01. 10:03 »
Iridó!

Kár, hogy 250 km-re élsz tőlem, mert így vagy hiszed vagy nem, hogy nálam nincs mászkálás. De nincs is a röpkörzetben intenzív művelésű mezőgazdasági terület. Azt pedig elképzelhetetlennek tartom, hogy ilyen méhsűrűseg mellett a méhállományomban ne lenne atka, vírus és nosema kórokozó. Mégsincs mászkálás, és nosema is csak egy méhcsaládomban volt, ahová be tudott télen költözni valami aprójószág. Ez a család sajnos március végére meg is halt.

A nozéma és a vírus nem tud látványos betegséget okozni, ha egyéb tényező (nálam pl aprójószág) de legtöbb méhészetben a mérgező kémiai anyagok nem gyengítik meg a védekezőképességet.

A szubletális dózisú méhmérgezések kutatása gyerekcipőben jár. Vannak már erre kiváló bizonyító erejű vizsgálatok, de ezek még sporadikusaknak tekinthetők és nem terjednek ki olyan szempontokra, aminek alapján maga a méhész is megértené és beilleszthetné napi tevékenységébe. Nagyon valószínű, hogy a fiatal méhek mászkálásának oka összetett, és ebből az összetettségből semmi esetre sem hagynám ki a mérgek szubletális dózisára vonatkozó hatások vizsgálatát.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #417 Dátum: 2015. Május 02. 23:01 »
Axoa!
A röpkörzeteden belüli méhészetekben - már amiket ismersz - is előjött ez a mászkálás ugyanilyen intenzitással?

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhek vs. növényvédelem
« Válasz #419 Dátum: 2015. Május 18. 08:49 »

Fokozott figyelemmel kell lenni a méhekre permetezéskor

A gabonákon nem kellő körültekintéssel végzett növényvédelmi munkák méhmérgezést okozhatnak.

A kalászos gabonák rovarkártevői elleni beavatkozások alkalmával figyelemmel kell lenni arra, hogy a permetezésre váró táblák környékén található-e virágzó akácos, repce vagy mustár. Ilyen esetben a jogszabályok előírják, hogy méhekre kifejezetten veszélyes (kockázatos) szereket alkalmazni szigorúan tilos, illetve a méhekre mérsékelten veszélyes készítmények is csak a méhkímélő technológia szabályainak betartása mellett lehetséges.
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.