Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 566570 megtekintés
*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #540 Dátum: 2015. Október 31. 11:22 »
Robotur!

Hegedűs doki előadásában hallottam, hogy ő is így vándorol akácra. A különbség az, (ha jól emlékszem) hogy az általa nevelt bölcsőket már a vándortanyán kapják meg a családok.  Valóban, ehhez az is kell, hogy már nagyon korán elkezdődjön a tavaszi serkentés. Vagy természetes úton, vagy etetéssel. Mivel ő nem bízza ezt a természetre és biztosra megy, korán elkezd etetni, serkenteni. Ez március első napjait jelenti.

Nb18

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #541 Dátum: 2015. Október 31. 11:29 »
Adamez2!

A télen készülő új kaptáraimat én is melegépìtmènyűként szeretném használni. Lenne néhány kérdésem.
A hosszú oldalon nálad hol van kijáró? Vhol olvastam, hogy anya hátrazárásakor felső kijárót ajánl.
Akác után előrerakva a fészket a napraforgónál már semmi turpisság nincs, hatrahordják a mézet?
A Cicatricis könyv tényleg nagyon jó, én is ajánlom.
Üdv.LG

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #542 Dátum: 2015. Október 31. 12:59 »
Nb18!

Tehát a bölcsők, mesterséges anyanevelésből származnak? Mert én is fontolgattam már ezt, de problémásnak véltem több dolgot is, a szállításkor a bölcsők meghűlését, az álca lecsúszását. A rajbölcsők irányíthatalan kelési idejét, a pergetésekkor a nyugtalan párzatlan anyák elvesztését, tájolásuk párzásuk megzavarása, pergetéssel, szállítással. Lehet hogy nem is teljes az aggodalmaimnak a listája.
Egyenlőre így, meg sem mertem próbálkozni vele.
Bár jobb eredményeket lehet elérni vele az nem kétséges.
A koratavaszi serkentés meg, ... idén még annak is örültem, hogy a cukorlepényt kitudtam juttatni az áldatlan útviszok miatt több részletben "terepmotorozással" De volt olyan év is hogy gyalog, hátizsákban kellet apránként kihurcolni. Szóval ilyen serkentést, biztosra nem tervezhetek. Igaz, ebben a technológiában engem nem a többlet méz lehetősége vonz. Azt a léptűzdeléssel megoldom, viszont a szaporítás, anyacsere hatékonyabbá válhatna.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #543 Dátum: 2015. Október 31. 13:37 »
Ha az emlékezetem nem csal igen saját nevelésűek a bölcsők. Egy fiókon otthon hagyja az anyát a fiasítás nagy részével, a többi fiók a méhekkel kap másik aljat, menekülőt tetőt és úgy indulnak. Nem kis munka lehet , mert ezt a szétválasztást a vándorlás éjszakáját megelőző napon csinálja. Szóval nappal fiókpakolgatás, éjjel meg a kaptárok pakolása..... Viszont akácdandárra nulla fias a kaptárban, az akác végeztével pedig fiatal párzott anya minden családnál.

Nb18

*

gewi

  • **
  • 78
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #544 Dátum: 2015. Október 31. 13:58 »
Péntek kaptárom van, csak vissza fordítottam a kereteket, másképp mindenben egyezik. A keretfül a távtartó, ez 37mm.

Most egy kicsit megkavarodtam.
Ha visszafordítottad a kereteket akkor az majdnem megegyezik az Nb kerettel? (méretre és elhelyezkedésre gondolok)
Ha anyarácsot nem használsz, akkor nem jelentkezik olyan probléma amiről Adamez írt?


Adamez!
Köszönöm a részletes leírást, nagyon tanulságos volt.
Nagy Zoltán

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #545 Dátum: 2015. Október 31. 17:21 »
 "Nem kis munka lehet , mert ezt a szétválasztást a vándorlás éjszakáját megelőző napon csinálja. Szóval nappal fiókpakolgatás, éjjel meg a kaptárok pakolása"

Ez nem kis munka az biztos, főleg ha nem segédmunkások végzik, a méhész hellyett. Én az indulás napjára csak a kerettakarófóliák behajtogatását, és a szellőzők nyitását hagyom. Kimerítő ez így is, hiszen az ezt megelőző napok is, a felkészülésre mennek el. Listát szoktam írni hogy lehetőleg semmi ne maradjon ki. Elvégezni, beszerezni, elpakolni, amire a méhekhez, a pergetésekhez, és amire nekünk szükségünk van.  A lakókocsink is mindennel fel legyen töltve, lehetőleg 1-2 napig ne keljen beszerzésre menni. Van ott dolog rendesen, amúgy is olyan nyomott álltalában az ember, az első erdei napon. Nem vállalnék be, hiperbeavatkozásokat az idulás napjára.

*

laza

  • *
  • 22
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #546 Dátum: 2015. November 01. 18:20 »
Robotur: Azt írtad tegnap Fülemüle fórumtársnak:  "Fele Tíbor tartott előadásokat, erről a kaptárról technológiáról" Biztos vagyok benne hogy ismeri! :)

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #547 Dátum: 2015. November 01. 19:03 »
Laza!
 a,- Fülemüle ismeri F. Tibort?
 b,- F. Tibor az MHVK-át?
 c,- Laza= F.Tibor?
 :)

*

laza

  • *
  • 22
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #548 Dátum: 2015. November 01. 21:51 »
Egyik sem talált! :) F Tibor = Fülemüle, amire célozni akartam, aki egyébként ismeri a Péntek kaptárt.
« Utoljára szerkesztve: 2015. November 01. 21:58 írta laza »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #549 Dátum: 2015. November 02. 14:54 »

Laza!
Remélem nem haragszik meg érte, hogy felfedtett kilétét. (privát üzenetben is jöhetet volna)

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #550 Dátum: 2015. November 02. 20:31 »
Tényleg voltak előadásaim a kaptárjaimról, igazából sokakat érdekel, de kevesen merték megcsinálni. Szerintem sokan tudjuk egymásról ki-kicsoda,  most még többen lesznek.

*

laza

  • *
  • 22
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #551 Dátum: 2015. November 02. 22:12 »
Fülemüle: Így utólag gondolkodva tényleg sajnálom... Azért bízom benne hogy egy olyan tisztességes és segítőkész embernek mint amilyennek megismertelek, ez nem jelent problémát

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #552 Dátum: 2015. November 03. 07:36 »
Látszólag egyszerű egy hideg építményűt, átalakítani meleggé. de a gyakorlatban már nem annyira. Nyilván ez is közrehatot hogy kevesen merték kipróbálni. Főleg ha még az elforgatott keretekhez is ragaszkodunk, esetlegesen az MHVK esetén.
Ha egyformák a kaptárak, nem is szivesen készít az ember kakukktojást. De ha hajlik is a kipróbálásra, annak anyagi, és plussz időráfordítás vonzata is van. Igaz időnként kellenek új kaptárak, fejlesztés, vagy amortizáció miatt.
Esetemben, az is az évekig tartott hogy Péntek könyvéhez hozzájussak teljes terjedelmében. Volt még lapraszerelt kaptáram, a sorozat utoljából egy darab, így ezt készítettem "sima" meleg építményűre. Ezt tavaly júniusban telepítettem be. Tudom hogy minimum is 5-6 darabtól lehetne már átfogóbb véleményt alkotni. Ezért is tettem fel kérdéseket itt az ilyen vagy hasonló kaptárakban méhészkedőknek.
Részemről eddig pozitív a mérleg, de egy-két hozzzászóló véleménye inkább csak bezavart. Persze az is különböző, hogy ki mit vár el a kaptártól. Én kevesebb fészekturkálást, vélek benne, mert nem kellett léptűzdelést csinálnom, így a visszarendezéssel sincs gond. A család sem torpan meg a fejlődésben. Ebben a zűrzavaros betegségek lehetőségétől zsúfolt világunkban ez sem hátrány. Anyarácsot eddig még nem használtam, de nem zárom ki.
Engem a fiasok pergetése nem zavar, főleg ha nem nyílt fiasokról van szó. Ebben is van egy álszent viselkedés, mivel ez "hivatalosan" elitélt művelet, ezért kevesen merik nyíltan bevallani. De sokan alkalmazzák.

*

laza

  • *
  • 22
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #553 Dátum: 2015. November 03. 10:46 »
Én kezdő, újrakezdő vagyok. Apunak KB rakodók voltak, de az nem az én derekamnak való. A korábbi gondolataim a fekvő kaptárakról, és a Péntek könyv hatására, én ezzel a meleg építményes NB keretes típussal gondolom az újrakezdést. Ez nagyban köszönhető Fülemüle segítségének is! Azért olvasnék még valami más szakirodalmat is amiben esetleg szó van a meleg építményű rendszerről. Tud valaki valami ilyesmit javasolni? Ha jól tudom a konténerek egy része is ilyen. Erről írt már valaki?

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #554 Dátum: 2015. November 03. 19:00 »
A télen készülő új kaptáraimat én is melegépitmenyűként szeretném használni. Lenne néhány kérdésem.
A hosszú oldalon nálad hol van kijáró? Vhol olvastam, hogy anya hátrazárásakor felső kijárót ajánl.
Akác után előrerakva a fészket a napraforgónál már semmi turpisság nincs, hatrahordják a mézet?

Nálam csak a rövid oldalakon van kijáró. A fészekmézkamrás kaptár esetében, Cicatricis ajánlja az akác hordás 5-6. napján a kis szakasz kijárójának megnyitását. Madarász (az FMK kaptár kitalálója) viszont nem alkalmaz másik kijárót, csak a 12-es szakaszon lévő kijárón közlekedhetnek a méhek. Én sem használok kijárót a kis szakaszon, csak időnként nyitom ki déltájban, hogy a herék kirepülhessenek, illetve a takarító méhek ki tudják hordani a hullákat. A meleg építményű kaptáraimban is így szeretnék eljárni jövőre, amikor majd anyaráccsal fogok mézeltetni akácon.

A méhek természetszerűleg hátrahordják a mézet meleg építményű fekvő méhlakás esetén (a természetben ilyen lehetett például egy kidőlt üreges fatörzs). Akácon is erre törekednek, de ha jó hordás van, akkor bőven jut belőle a fészekbe is. Ezért lehet az, hogy anyarács nélkül az anya elkalandozik, és belepetéz a méztéri keretekbe, ami bosszantó.  Hárson ilyet sohasem tapasztaltam, 1-2 kg-os napi hordás még nem szorítja ki az anyát, így a fiasítás elől lesz, a méz pedig hátra kerül.