Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 564383 megtekintés
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #300 Dátum: 2014. November 27. 19:45 »
Üdv a fórumózó méhésztársaknak!

A mai nap bukkantam a fórumra és a segítségetekre illetve a tanácsotokra lenne szükségem. A tudást és a gyakorlatot, ami van a nagyszüleimtől örököltem, akik 15 évet töltöttek méhészkedéssel és most érkezett el az idő nekik 80 körül, hogy 3-4 családra csak saját célra leszűkítsék a méhészetüket.

Én a párommal 3 éve méhészkedek és az idei volt az első szezon, amit önállóan vagy legalábbis kevesebb terelgetéssel töltöttünk. Jelenleg 15 erős gyűjtő családunk telel NB 18as fekvő kaptárakban. Szeretnénk komolyabban foglalkozni a méhészettel így vásároltunk tanyát első osztályú helyen 100 hektár akác mellett igaz minden más is megtalálható a közelben van.

Lényeg a lényeg...sok órát töltöttünk a saját állományunk gondozásával valamint segítettünk nagyszüleimnek is akik időnként 40-50 családdal foglalkoztak, amit már eladtak. Rá kellett jöjjünk, hogy bármennyire is jó meg nagyon szeretjük az egyszerűsége miatt a fekvő kaptárrendszert muszáj lesz váltsunk jövőre. Az nb rendszer túl sok időt és energiát emészt fel a mézelvétel és a pergetés során. Szeretnénk komolyabb állományra bővülni, gépiesedni és a fekvő rendszer tegyük fel 100 családnál már nagyon komoly ember meg időbefektetést igényelne. Szeretnénk a pénzünket lehetőleg minél eredményesebb rendszerbe fektetni megspórolni a felesleges kiadásokat.

Semmi tapasztalatunk nincs rakodó kaptárakkal. Nagyszüleim rá se akartak nézni sajnos. A fajtákat ismerjük meg a működési elvet is plusz van egy erős alapunk, de, hogy mibe fektessünk pénzt azt nehéz eldöntsük. Vannak itt a fórumon komolyabb szakmai tekintélyek, akik esetleg tudnának tanácsot adni? Nb fészek és feles fiókok? Hunor fészek hunor fiók? Más méhészkedésnek mondják a kettőt. Mi az egyikhez értünk. Van esetleg valamilyen szakirodalom ami részletezné a rakodókaptáras méhészkedést? A következő szezont csak szaporítással tervezzük tölteni. Ha keretméretet váltunk a jelenlegi nb keretről másik méretre való áthelyezés hogy történhetne? Minden tanácsot vagy segítséget megköszönünk!!!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #301 Dátum: 2014. November 27. 20:42 »
Szerintem 200 méhcsalád fölött célszerű rakodóra váltani. Ha nem boldogultok az NB-vel a ti állomány méretetek mellett, akkor annak a tapasztalat hiánya az oka. Az NB kaptárban 20 keretnél kisebbel ne dolgozzatok. A gépesítésben a lesöprőgépet vezessétek be. Kaptáranként ne kettő, hanem egy erős méhcsalád legyen, legfeljebb egy kis családot lehet a nagycsalád mellett tartani. Bőségesen legyen műlépes keretetek a tavaszi induláskor. Stb. Nagyernyei Attila még fog nektek további javaslatot adni, hogyan lehet jól kihasználni az NB keretes fekvő kaptárral a méhlegelőt rendesen.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #302 Dátum: 2014. November 27. 21:12 »
Árpád!

Bizonyára a nagy családszámmal dolgozóknak mindenképpen mérlegre kell tenni, hogy melyik rendszer gépesíthető a legjobban. Szerintem egy 100 családos fekvő rendszert egy jó technológiával (a pergetés kivételével) egy ember kényelmesen el tud látni akár munkahely mellett! Nem akarlak lebeszélni a rakodóról, mert szerintem minden rendszernek ugyanannyi előnye mint hátránya van a másikkal szemben! A másik dolog, amit a régi öregek találtak ki nem én, hogy " nem a kaptár termeli a mézet". Szóval bármelyik rendszerrel lehet sikeres az ember, csak a megfelelő technikát kell elsajátítani!

Nb18

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #303 Dátum: 2014. November 27. 22:00 »
Üdvözöllek közöttünk Árpád!
Talán a  Hunok királya, Isten Ostora sem tud neked segíteni, annyit kérdeztél.
Na kezdjük.
Én 27 évig egyenlő lépes Hunorral méhészkedtem, a csúcsban 320 méhcsaláddal.
Aztán váltottam NB 18-ra. Ezt is lehet szépen gépesíteni, van egy 8 keretes félautomata önfordítós pergetőm, és fedelező gépem is.
A méheket a keretekről lesöprő géppel távolítom el.
A teljesítményem a váltás után nem csökkent (sőt) és nem lettem lassabb.
Az etetési módszeremről hamarosan képes beszámolót fogok közölni. (Másnál láttam, csak továbbfejlesztettem.)
Nincs macera a pántolással, nincs etetéskor szaglászás a fiókok között, nem gond a hepe-hupás terep, az NB-k nem borulnak fel.
Nincs hűtőházam a fiókokban lévő lépek molytól való megóvására.
Az NB kaptár egyszerű mint a bicikli.
De! Nem bővíthető nagy hordásnál fiókkal, nem viheted el fiókostól a mézzel teli kereteket, és rakhatsz helyére üreset, nem szöktethetsz, nem űzhetsz.
Tehát vegyél egy virtuális serpenyőt. Tedd bele a fekvő és rakodó kaptárak minden rossz és jó tulajdonságát, és mérlegelj.
Egyet nem ajánlok ha rakodót választod! Két keretmérettel ne dolgozz!
NB fészek 1/2 NB méztér automata rajzás. Katasztrófa úgy ahogy van!
Hunor fészek 1/2 NB méztér valamivel jobb, de itt is "gázasodik" a fészek, mennek szépen a rajok.
Óriási gondja ez a kezdő méhészeknek, hogy mivel is kezdjenek.
Egy sikeres méhész akár az egész szemléletedet is meg tudja változtatni.
Nézz megy egy Illés féle NB 18-as meleg építményű konténert is, de ránézhetsz egy fészek mézkamrásra is.
Nekem az NB 18 nagyon bejött. Ha eldöntöm hogy vándorolok, felhajtom a kijárót beütögetem a szellőzőket, és pakolhatunk.
Rakodósként a vándorláskor első a gyógyszer tár. Seduxen.
Konténernél a vándorlás egy vezényszóból áll.
"Józsi tolass alá."
Nincs alkoholista segítség, idegeskedés.
Kérdezz itt mindenre felelünk!
Üdvözlettel:
Nagyernyei Attila


Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #304 Dátum: 2014. November 27. 22:47 »
"Nekem az NB 18 nagyon bejött."

Nekem is. Nincs az a pénz, amiért visszatérnék a rakodóhoz, azóta már belerokkantam volna a fiókok emelgetésébe. Fekvőből dupláját el tudom látni egyedül, mint annak idején rakodóból.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #305 Dátum: 2014. November 27. 23:28 »
Üdv Árpád!

Véleményem szerint először azt döntsd el mi a célod.
Hobbi,keresetkiegészitő,vagy főállású méhész akarsz lenni.
Ha hobbi méhész maradsz,ha az egyszerű,egyértelmű dolgokat
szereted,akkor fekvő kaptárt válaszd.
Az én szívem mindig a fekvőé marad!
De egy jó rakodó kaptárral,egy  jó
méhész aki ismeri a méhek ösztöneit,jó technológiát alkalmaz,
több mézet termelhet,egységnyi idő alatt.
Így a kereset kiegészítés és főállás esetében rakodót válaszd mert itt
az idő a lényeg.
A rakodó kaptárhoz-a jó technológiájához- millió alkatrész kell.
Állandó cipekedés,fajlagosan nagy tárolók,plusz fiókok keretekkel,
kisteherautó nagy teherautó,nagyságtól függően.
Huci-muci hegyek.
Éppen ezért sokkal nagyobb befektetést igényel.
Ma is úgy kezdeném mint 26 éve,fekvőben.
A lehető legegyszerűbb kivitelben.Farost?Sztiropol?
Lényeg,a legolcsóbb,de jólhasználható,és mind és minden
eszkőz teljesen egyforma legyen.
Ha eszembe jutnak a 15-ös "varázs" kaptárjaink,
mindig jó kedvem lesz-laminált farost,egy kis merevitéssel-.
Könnyü, olcsó kaptár volt.
Két normális deszka volt rajta hossz irányban, ami biztosította
a menekülőteret és a merevséget.
Pergetés után egyedül is fel tudtam pakolni a kisteherautonkra,
olyan könnyű volt.
Ezekkel csináltuk meg a nagy méhészetünket.
Kutass fel olyan jól működő méhészeket,méhészeteket
akik,amelyek szimpatikusak számodra,akik sikeresek.
Nagyon sok jó méhész van az országban,és még több rossz!!!
Keresd az egyszerű technológiát,eszkőzrendszert.
Mindig figyelj, kérdezz.

Üdv:Antal


« Utoljára szerkesztve: 2014. November 28. 01:10 írta Csányi Antal »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #306 Dátum: 2014. November 28. 01:08 »
Kedves Árpád,

Itt az előttem íróknak mindenkinek igaza van.  Akkor ugye most megint döntsd el, hogy milyen kaptártípusban is gondolkodj…  :) Bármelyik típus mellett is döntesz a lényeg mindig az erős, egészséges család lesz hiszen csak az tud termelni, attól lehet eredményt várni, remélni.  Pontosabban az erős, de nem túl erős, az a jó 85-90%-os. A méhészetben minden kaptártípussal nagyon sokat kell dolgozni. A méhészet szépsége az szerintem mindenképpen  az  NB 18-ban kerül előtérbe leginkább. Könnyebben áttekinthető, átlátható, a viszonylag nagy és egybefüggő lépen szépen fejlődik a család. Nekem jelenleg egyenlő lépes rakodóim vannak –ezeknek inkább a bővíthetőség és a mézelvétel terén van előnyük- de gyakran gondolok arra, hogy idősebb koromra újra NB kaptáraim lesznek. A magam részéről csak annyit tennék hozzá, hogy kizárólag egyfajta kaptártípussal, keretmérettel és erős családokkal dolgozz és annyival, amennyit a munkacsúcsokban is megfelelően el tudsz látni. Szeresd a méheket, inkább kevesebb családot tarts viszont azok semmiben se szenvedjenek hiányt. Mindig minőségi mézet termelj és arra légy büszke! Ha az ember  szeretettel méhészkedik, a családjait inséges időben is mindenben segíti, akkor megfelelő szakértelemmel, rengeteg munkával, szorgalommal, pozítív hozzáállással szép eredményeket lehet elérni. A méhek a mézet nem nekünk gyűjtik de „meghálálják” a gondoskodást. Ha csak közbe nem jön valami… ;D

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #307 Dátum: 2014. November 28. 08:59 »
Köszönöm a soksok választ!

Az az igazság, hogy sikerrel gyűjtenek az nb 18ba a méheink, tehát az átlaggal sose volt bajunk annak ellenére, hogy sose vándoroltunk pl az idén is 42 kilós átlagot pörgettünk.

Jelen pillanatban a terv az, hogy a következő szezonra 50 családra bővülünk majd a következőben 100-ra és majd ott kitaláljuk a párommal, hogy hogyan tovább. Megmondom őszintén, hogy szeretnék főállásban foglalkozni vele, de erre egyelőre csak félve gondolok és nem híresztelem, mert nem tartom magam még szakmailag annyira késznek egyelőre csak fantázia, hogy a méheim a főnökök majd 100 felett ha lesz bejáratott rendszer meg tudás. Egyébként határrendész/rendőr vagyok tehát a munkaidőm engedi, hogy kétnaponta tudjak menni mert 2 nap melo 2 nap pihi nálunk.

Lehet, hogy egy leseprővel meg egy plusz pörgetős emberrel megoldódna a macera pörgetéskor? Az alap terv az volt, hogy nb 18akat veszünk és azokba párosával szaporítjuk őket jövőre majd ha gyűjtőre nőnek kapnak egy-egy kaptárt.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #308 Dátum: 2014. November 28. 14:53 »
Árpád!

Ha ez segít elmondom, hogy mi hogyan pörgetünk: egyedül szedem el a kereteket egy ládába. Utána indul a lesöprő ( Rácz féle 12 voltos). Adom tovább a keretet, az egyik lehordó emberke kefével még lesöpri az alsó léc és a lép közötti méheket és utána megy a hordozó ládába. Ketten viszik a tanyába a kereteket, mert nálam a terepviszonyok miatt nem megoldható a kerekes szállítás. 25 keretes a szállító láda, így 2 kaptárra valót visznek a fiúk. Estére elegük is van!! ;D ;D
A pörgetőhelyiségben egy személy fedelez (kézzel) egy ember pedig rakja a pörgetőt (Rácz féle 6 keretes önfordítós 12 voltos hajtással). A pörgetett lépek nem kerülnek egyből vissza, hanem a pörgetőhelyiségben szépen összerakva várják a kora estét. Egyszerre 3-4 családnak a kereteit vissza lehet vinni, amíg én rakom vissza a kereteket, addig a fiúk pakolják a másik ládát. Így időt spórolunk, továbbá esélyt sem adunk a kutatásnak, rablásnak. Ezzel a módszerrel, ha minden flottul megy 50-60 családdal végzünk egy nap. Ja, még annyi, hogy a segítségeim, vagy rokonok, vagy barátok,  tehát nem kell nekik fizessek a munkáért! Megelégszenek egy kis lépes mézzel és azzal, hogy nem kell költsenek egész évben a mézre!

Nb18

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #309 Dátum: 2014. November 28. 16:25 »
A lesöprő gép egy külön ládába söpri a méheket majd azt visszaborítod a kaptárjukba vagy hogy működik? Csak képen láttam ilyet. Vagy a saját kaptárjukba teszed vele és ott?

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #310 Dátum: 2014. November 28. 19:34 »
Kinyitod a kaptárt. Látod, hogy melyik végében van kevés méh. Kerettartó állványra kiraksz annyi lépet, amennyi üres tér kell a kaptárban a lesöprőgép alá. Az üres teret válaszdeszkával elválasztod a többi kaptártértől és az üres tér két oldalára teszel műlépes keretet vagy üres keretet. Aztán szépen sepred a méheket vissza az üres térbe. A lesöpört kereteket teszed a léphordó ládába és az üres térbe teszel újabb műlépes kereteket vagy üres kereteket.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #311 Dátum: 2014. November 28. 19:47 »
Árpád!

A lesöprőt én úgy használom, ahogy leírtad, de úgy is lehet használni, ahogy Geddekas leírta!

http://www.meheszetigepek.hu/termek_lesepro.html

Szerintem mi kb az első gépek közül vásárolhattunk Rácz Úrtól, vagyis több mint húsz éve használjuk ezt a típust! Az még nem rozsdamentesből készült hanem, sima, festett acélból és a kefe cserén kívül még más gondunk nem volt a szerkezettel! Pedig hosszú évekig 120-130 családot kiszolgált!

Nb18

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #312 Dátum: 2014. November 29. 19:38 »
A Rácz féle leseprő gépet már néztük korábban szemeztünk vele az tetszett a legjobban legalábbis az a pár közül amit találtam a neten.

Meggyőztetek szerintem maradunk az nb 18nál. Sőt most erősen elkezdtem fantáziálni a tolnai féle konténerről. Van tapasztalata valakinek vele?



Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #313 Dátum: 2014. November 29. 21:17 »
Árpád!
A Boly Szer Kft. kivitele a legprofibb.
Nézd meg honlapjukat.
Az ára húzós, de a NP-ból tudnál rá támogatást igényelni, ha eléred azt a méhcsalád számot ami szüksége hozzá.
A szaktanácsadód erre tud válaszolni.
Utolsó információm szerint1.200.000 Ft-volt. Az emelő folyosó osztályon felüli.
A rendszer kiváló, nincs mit kitalálni. Ha van rá pénzed ne gondolkozz, de előtte nézz meg egy működőt.
Ha kell adok elérhetőségeket, vagy kérdezd élesben a szülőatyját, Illés Sándort, tolnai anyanevelőt.
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #314 Dátum: 2014. December 02. 16:31 »
Köszönöm a segítséget és a válaszokat mindenkinek!

Attila: pont erre a konténerre találtam rá a napokba csak nem tudtam megfejteni, hogy ki gyárthatja meg mennyiért. :) Én is ezzel szimpatizáltam. Egyébként NB konténerbe 15 vagy 18 keretesek a kaptárak? A hely szűke miatt gondolok 15 re?

Még egy kérdés csak mert semmit se tudok pl a konténerek szállításáról. Mivel szokás vinni őket? 4m hosszú legalább tehát 3.5 ösre nem nagyon fér rá. Ifa?