MÉHÉSZKLUB

TÉMÁK => Szakmai kérdések => A témát indította: atya - 2014. Január 02. 20:33

Cím: Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: atya - 2014. Január 02. 20:33
Minden ami a méhészettel kapcsolatos.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: atya - 2014. Január 02. 21:24
Az év legérdekesebb riportja címére esélyes !!

http://www.youtube.com/results?search_query=csuja+l%C3%A1szl%C3%B3+mutyim%C3%A9z&sm=12

Nézzétek meg a szavazás topick - ban, hogy hol tudtok szavazni,  ha ti is úgy találjátok, hogy érdemes az év legérdekesebb riportjára.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: atya - 2014. Január 31. 17:22
Szép napot mindenkinek!

Keresem, Zsidei Barnabás: Méhanyanevelés című könyvét.
Gilles Fert - Méhanyanevelés című könyve, valamint Örösi Pál Zoltán - Egyszerű Anyanevelés című mesterműve.
Ha valakinek megvan valamelyik könyv, pdf formátumban át tudná nekem küldeni?

Köszönöm.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Mezőlaki - 2014. Január 31. 23:19
Nekem megvan  Zsidei Barnabás Méhanyanevelás és Anyanevelés Hungaronektár
Ha megyek a kaptárjaimért elviszem neked!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kiskakas - 2014. Február 12. 22:40
QUQURIQ!

Néhány méhfaj műanyag zacskók és épületszigetelő anyagok darabkáiból építi lárvái számára az úgynevezett ivadékbölcsőt. Az emberi szemét kreatív újrafelhasználására a Yorki Egyetem egyik doktorandusz diákja és a Guelphi Egyetem egyik kutatója talált bizonyítékot Kanadában.
Valamilyen szürkés, ragacsos anyagot talált a művészméhek családjába tartozó egyik faj, a Megachile campanulae egyedei által használt ivadékbölcsőben Scott MacIvor, a Yorki Egyetem diákja Torontóban kihelyezett kaptárakban. A leletet a Guelphi Egyetem mikroszkópiai laboratóriumában Andrew Moore, a labor vezetője elemezte. „Scott eredetileg azt gondolta, rágógumi” – magyarázta Moore.

Az anyagot előbb pásztázó elektronmikroszkóppal vizsgálták, hogy a lehető legrészletesebb képet kapják róla, majd röntgen-mikroanalízissel elemezték az összetételét, és infravörös mikroszkópiával azonosították a műanyagot alkotó polimereket. Mint kiderült, a M. campanulae az épületek külső hőszigetelésére használt poliuretán műanyagréteg darabkáit használta fel a bölcső kibélelésére. A művészméhek normál esetben elhagyott csigaházakba, növényi szárakba telepítik a lárvákat, és a járatokat az erős rágószervükkel feldarabolt levéldarabokkal bélelik.

Forrás: Wikimedia Commons
Scott és Moore azt is felfedezte, hogy a rózsaméhek közeli rokona, a Megachile rotundata egy műanyagzacskóból épített ivadékbölcsőt. A bölcső anyagának közel egynegyedét a fényes polietilén darabkák tették ki, vagyis a méh ennyivel kevesebb levelet használt fel erre a célra.
A nyomok arra utaltak, hogy a rovarok rágószervükkel másképp rágták a műanyagot, mint a leveleket, ami azt jelenti, hogy nem véletlenül használták ezt az anyagot. Scott és Moore tanulmányából az is kiderül, hogy a környéken bőven volt felhasználható levél. Mindkét esetben ép és egészséges rovarok fejlődtek a lárvákból, sőt a kutatók úgy találták, hogy a műanyaggal bélelt bölcsők meggátolják a paraziták terjedését. Közös tanulmányuk az Ecosphere szakfolyóiratban jelent meg.
A két kutató Torontóban és környékén állított fel kétszáz mesterséges odút udvarokban, közösségi kertekben, parkokban és zöldtetőkön azért, hogy a városi méhek, darazsak viselkedését vizsgálják. A műanyagbölcsőket is ilyen odúkban találták. MacIvor szerint az újszerű bölcsőépítés azt jelzi, hogy a méhek rugalmasan alkalmazkodnak a változó körülményekhez.

Forrás: J. Scott MacIvor, Andrew E. Moore
Evolúciós szempontból nézve a történteket rá is szorulnak erre, mert az emberi tevékenység egyre inkább befolyásolja a természetet, többek között azzal, hogy rengeteg műanyaghulladékot termelünk. Csak Magyarországon körülbelül 200 millió reklámzacskót használunk évente, alkalmanként alig több mint egy óra időtartamra. A háztartási szemétbe kerülő műanyag javarésze eredetileg csomagolás volt, egy átlag kanadai pedig naponta fél kiló csomagolást dob el. Egy kanadai egy év alatt körülbelül 150 kiló műanyaghulladékot termel évente, egy magyar pedig nagyjából 65 kg-ot.

A tudós Kiskakas
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2014. Március 06. 04:58
http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0077547
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kamikaze - 2014. Március 13. 17:01
Sziasztok. Élvezettel olvasom szakmai soraitokat, mert félrevezetéstől mentesek és tényleg szakmaiak. Félkeretes rakodókban dolgozom, és nem túl régen tanulom a méhészet világát (és útvesztőit-8 éve).
 Tavaly volt a méhészetemben egy idős bácsi futólag vendégként. Sajnos a nevét nem tudom, sem azt hogy hol lakik mivel annyi mindent mondott hogy annak is csak kb negyedét tudtam megjegyezni.
 Gyermekkora óta méhészkedik elmondása szerint. A kijárók előtt végigsétálva szinte teljesen pontos diagnózist állított fel a családjaimról. Az összes problémásat megmutatta kaptárbontás nélkül. Arra lennék kíváncsi hogy tudnátok-e segíteni ezen ismeretek megszerzésében? Gondolom erre jópáran kíváncsiak lennének. Például a röpdeszkára tottyanó méhecske esete. Figyeltem már pedig de nem egyszerű külünbséget tennem leszálló és leszálló között, vagy nem tudom mit kell nézni. Vagy létezik erre szakirodalom? 
Válaszaitokat előre is köszönöm.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2014. Március 13. 20:36
Tisztelt Kamikaze!
Azért,hogy ezt a tudást megszerezd nem kell repülőről tüzelned.
Még 8 év és ha ilyen figyelmes vagy, magadtól rájössz dolgokra.
A mai napig amikor kimegyek a méhesbe rögtön a kijárókat szemlélem.
Rengeteg információval szolgál a méhek viselkedése. Dandárban semmivel nem törődnek az őrök.
Hordástalanságban mindenki mindenkit ellenőriz, sokszor civakodnak.
Alsó kijárósoknál észere lehet venni a kidobott meszes mumifikálódott álcákat, télen ha bepillantunk, látjuk hány léputcát takarnak. A viaszmorzsák árulkodnak.
A Méhészklub a méhészeti közélet kitárgyalására jött létre.
Most tűzszünet van kedves Kamikaze!
Ekkor méhészkedünk,kérdezz-felelek játékot játszunk.
Üdvözlettel:Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kamikaze - 2014. Március 17. 08:28
 Köszönöm a megtisztelő válaszod Attila. Magam is hasonló válaszra számítottam, tisztában vagyok vele hogy ez nem az a szakma ahol bármit is siettetni lehet. Próbáltam, nem nyert. Kivárom a sorom, remélem tapasztalat alapján én is rájövök majd minden fortélyra.
Addig is maradok olvasótok.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2014. Március 17. 09:08
Kamikaze!
Én nagyon szerencsés voltam a kezdéskor. Rögtön kiváló szakemberek mellett tanulhattam.
A mai napig minden intelmüket betartom. Természetesen ezek kőbe vésett igazságok. Én a Hunor méhcsaládjaimat is egyfiókos állapotig fekvőként kezeltem. Aztán mikor lepakoltam a nógrádi akácerőkbe, volt hogy átsétáltam a szomszéd méhészetbe, ( 100 m-re) és a sajátjaim zúgását hallottam. Hogy lehet ez?
A mai napig ha valamiben nem vagyok biztos megkérdezem olyantól aki nem azt mondja, hogy mit szeretne csinálni, hanem sokszor kipróbálta már. A méhészek rendkívül leleményes emberek. Szaktanácsadóként még nagyobb ablak nyílott számomra. Rádöbbentem arra, amit addig csak gyanítottam. A méhészek jó ha 10%-a igazi szakember, a többi csak műkedvelő. Borzasztó nagy különbségek vannak méhész és méhész között.
Mi dönti el, hogy ki a jó szakember? Az adott méhészetben lévő méhcsaládokra kivetített pergetési eredmény, úgy hogy minél kisebb kárt szenvedjen az állomány. Ne hidd, ha valakinek több száz családos méhészete van, akkor ő már mindent tud! Ismerek olyan szekszárdi méhészt aki 48 családdal ugyanabban az erdőben "lenyomta" a mellette lévő 120 méhcsalád teljesítményét. Akkor ki a profi?
Kedves Kamikaze! Te tudod a legjobban, háború vesztesek nélkül nincs. A két-három akácon megdolgoztatott méhészetet, elviszik selyemfűre vagy hársra, aztán jó kis neonikotinoidos napraforgóra és már romokban is vannak a méhcsaládok. Ahhoz, hogy ezt elkerüljük kell egy zsák szerencse, meg sok évi tapasztalat.
Nekem szerencsém volt, sok szamárlétra fokot ki tudtam rúgni a tanítómestereimnek köszönhetően.
Üdvözlettel: Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Geddekas - 2014. Március 26. 22:04
Szégyen és gyalázat az amit most szakmai újság néven az OMME kiadott. Oly mértékben elfogult és egyoldalú, amit már nem is lehet minősíteni.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2014. Március 27. 05:59
Tisztelt Geddekas!

Nézzük az idegen szavak szótára mit ír erről:

"brosúra. Néhány lapos röpirat, kis terjedelmű könyv."

Na látod még a szótár is megemlékezik rólunk.
A "Bross" elleni röplap.

Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Elemér méhész - 2014. Március 27. 12:21
Szégyen és gyalázat az amit most szakmai újság néven az OMME kiadott. Oly mértékben elfogult és egyoldalú, amit már nem is lehet minősíteni.

Kedves Geddekas!

Hol van az a híres-nevezetes általatok állandóan hivatkozott demokratizmus és tolerancia?

Mint (nevén nem nevezett) neonikotinoid szakember - gyorsan cáfold meg a cikkíró állítását!
Ez a minimum amit elvárunk Tőled!

Ui: Az utóbbi időben valahogy elmaradtál a rendszeres véleménynyilvánítástól. Tán csak nem illegalitásba vonultál, mint anno V.I. Lenin?

No hajrá!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Geddekas - 2014. Március 27. 23:37
Elemér!

A betiltott 3 neonikotinoid akkor is mérgező a méhekre, ha te hivatalosan nem hiszel benne. Ez sajnos szaktudományos és gyakorlati tény. Az OMME újságban most megjelent cikkek állításai a méhmérgezésekkel kapcsolatosan rendkívül hiányosak, félrevezetők. A szerkesztés karakteres, tehát tudatos.

Nélhány apróságot emelek ki.
A makói méhészkolléga azt állítja cikkében, hogy hallgatta az előadásomat. NEM IGAZ. Az előadásom elején kiment. 
Azt állítja, hogy a neonikotinoidok 100 nap alatt elveszítik hatásukat. Ez blődség. Ha ottmaradt volna az előadásomon, akkor olvashatta volna a közreadott hivatalosan a gyártó cég által bevallott adatokat, hogy 148 nap alatt is csak a méreg fele bomlik el.
DE.
Ha továbbolvasta volna, akkor azt is látta volna, hogy talajtól függően akár 1000 napig eltart a méreganyag megfelelőzése a talajban. És sajnos még a fele is képes a méheket tönkretenni.
Márpedig ha ott van, akkor a növény fel is szívja és megjelenik a növényi nedvekben.

A Csongrád megyei méhészeknek van egy óriási szerencséjük. Arra a környékre kért és kapott egy cég olyan neonikotinoid csávázószer használatára eseti engedélyt, ami sokkal kevésbé mérgezi a méheket.
Az eseti engedélyek olvashatók a NÉBIH honlapján. Lehet, hogy neki ezért volt szerencséje a makói méhésztársunknak a napraforgón. Ha az egész országban azt a fajta neonikotinoidot használták volna, akkor lehet, hogy nem 15 000 tonna lenne az éves mézexportunk, hanem 25-35 000 tonna.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VARGA KÁROLY - 2014. Március 28. 05:59
Kedves Elemér méhész!


Jók az észrevételeid.Most mivel nem szépeket írtál Csuja Laciról ezért megpróbál téged megnevezni. Nem tudom miért fontos az hogy ki ír akkor ha nem szépeket ír róla? Szerintem azon kívül hogy nem írtál csúnya szavakat (ami nagyon helyes mivel úgyis lehet véleményt nyilvánítani hogy nem beszélünk csúnyá-úl) jól érthető a demokrácia és a tolerancia utáni vágyad.Ez egy fontos dolog.Ezen az oldalon olvasható Attila tollából az"A mai napig ha nem vagyok valamibe biztos megkérdezem olyantól aki nem azt mondja,hogy mit szeretne csinálni,,hanem sokszor kipróbálta már." Ezzel 100%-ban egyetértek ezért próbáltam én is kiugratni Csuja érvelését a ködből amibe burkolózik és ezért mondom azt hogy a bizonyíték nem az amit elképzelünk hanem az amit a gyakorlatban is alá tudunk támasztani.Nem tisztem mások szájába rágni dolgokat de írásod alapján téged is fűt a vágy hogy megismerd a tényeket és azokat a bizonyítékokat amik  a megoldáshoz közelebb visznek.Ehelyett L.aci barátunk nyomozásba kezdett hogy te ki vagy.Azt szokták mondani hogy "ne azt nézd mit mond hanem hogy ki mondja" szerintem ez nem így van,de az hogy "nézzük már ki kérdezi"szerintem még rosszabb. Sőt azt a kérdést is felveti bennem miért lenne szüksége a nevedre talán azért hogy feljelentéssel fenyegessen meg mint szegény Varjút?H
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2014. Március 28. 12:42
Ha már a kérdéseknél tartunk, vajon megkérdezte e már valaki, hogy az összes méhész közül hányan észlelték a titokzatos méh eltűnéseket virágzás kezdetén illetve hányan vannak akiknél néha hirtelen megcsappan a népesség de észre sem veszik?
Én azt látom, hogy akinek szerencséje volt és elkerülte a problémát vagy esetleg tudja az ellenszerét az egyszerűen hülyének nézi azokat akik évek óta küzdenek ezzel a problémával.
Nekik azt kívánom, hogy vándoroljanak sokat és tapasztalják meg az izgalmakat!

Egyáltalán miért kell olyan szereket éltetni ami az emberekre is káros? Talán a nagy hozam reményében?
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: atya - 2014. Március 28. 21:15
Varga Károly
Ha már Tolnán összetalálkoztunk, akkor te is biztosan fültanúja voltál annak a tényként közzétett bejelentésnek, hogy létrehoznak egy kerekasztal megbeszélést Csuja  részvételével, a csávázó szerekkel és annak hatásaival, kapcsolatban.
Kérlek tájékoztass engem, hogy hol tart ez az ígért esemény. (vagy már le is zajlott? )
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VARGA KÁROLY - 2014. Március 28. 21:59
Kedves Atya!


Jó a kérdés de azt hiszem nem tudok rá válaszolni mivel tényleg ott voltam Tolnán de te is ha jól emlékszem csak én arra a tényre hogy én ígértem volna kerekasztalt akárhogy is töröm a fejem nem jut eszembe.Nem akarok szemtelenkedni de rossz az irányzékod,vagy hogy legyek közérthetőbb nem én ígértem csak én is javasoltam ezt a megoldást.Szerintem megtudod kérdésedre a választ is csak azt az embert kérdezd aki az ígéretet tette.Szerintem ha a megfelelő embert kérdezed akkor biztosan megkapod rá a korrekt tájékoztatást.


ÜDV:Karcsi
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: atya - 2014. Március 29. 05:15
Kedves Karcsi!

Én sem emlékszem arra, hogy Te ígérted volna meg. Mivel részedről is javaslatként hangzott el, és erre a gondolatra a vezetőség, ott mindenki előtt nyíltan rábólintott, és már ott akkor tényként kezelte, csak azért gondoltam megkérdezem tőled, hátha figyelemmel kíséred javaslat -od útját.
Még egyszer kérlek, hogy értsd meg, nem írtam, és nem mondtam sehol, azt hogy Te ígérted meg.
Én csupán egy kérdést tettem fel neked, mert úgy láttam, hogy az előtted ülő szakmai elnökkel egyetértésben konstatáltátok ezt a tényt. Ne haragudj, ha én úgy láttam, hogy nagy egyetértésben vagytok, és nem csak ezt a témát értem ezalatt.
Így tehát, számomra a Te tájékoztatásod is korrekt lett volna ez ügyben.

Üdv: Atya
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2014. Március 31. 16:32
A méhek fulei ,  avagy méhészàlmok ?
A  Prof Orosi Pàl-Zoltàn konyvében: «  Méhek kozott », (1968,  hetedik kiadàs) a 228.oldalon, 10 sor szentelve e kérdésre : A méhek, ugyan halljàk a szuz anya énekét, de csak a rezgéseket érzékelik.  « Az Egyesult Allamokban, nagyon szapora rezgések  keltésével  elérték, hogy az egész csalàd mozdulatlannà vàlt.Valoszinu, hogy a méhek ilyenkor  is a lép, vagy a testuk  megrezdulését érzik meg ; erre kulon szervuk  van a làbukban ».
Napjainkban,
tudomànyos bizonyétokkal rendelkezunk : bonyolult rezgés értesulések folynak a kaptàron belul.  Màrpedig azok nem lehetnek oktalanok,  hiàbavalok.  Feltehetoen, a méhcsalàd, mint egység, és a méhek egymàs kozotti  kapcsolatai kozvetitésére szolgàlnak. De szolgàlhatnànak  igen hasznosan a méhészeti gyakorlatban is, amennyiben ismernénk is azokat. Ennek hiànyàban, kaptàrt kell bontani,  meggyozodni az ott uralkodo helyzetrol. Hatalmas fàradsàg, sok idoveszteség! De a méhész azt se tudja, vannak e fulei, a méheinek, és   hol, és hogyan  mukodnek azok ? De annyi bizonyos ; a kaptàrban rezgésértesulések folynak, és azok  alapjàn, részarànyos modon, ésszeru  eljàràs torténik a kaptàrban!  (Sajnos nem igy a magamfajta « kétlàbu emlosoknél  », làsd az  IRET iràsaimban !)
Gondoljunk csak, példàul a méhcsalàd  ivoviz szukségleteinek kielégitésére, a koratavasz folyamàn. Milyen pontos  Igazsàgos, Részarànyos, Esszeru, és Torteto (IRET) munkabeosztàs szukséges, annak  kielégitésére ?  Se tobb, se kevesebb ! Honnan  a vizhordok szàmànak, idobeli beosztàsa, majd a hordàs megàllitàsàhoz szukséges értesulések. Hol  képzodnek, hogyan terjednek az idevonatkozo (és màs) értesulések, hogyan kapnak a vizhordok màs munkabeosztàst a szolgàlatuk végeztével, vagy rosszido esetén? Nem de valodi  IRET modszer ? Minden szukséglet, pontosan, szukségszeruen, idorendben beutemezve! Folynak ott értesulések széles  mederben, de ma még arrol a méhész még  édes keveset tud. 
Nemrégiben
  (2009) a kaptàron belul folyo zummogésbol  sikerult kiszurni azokat a kulonleges rezgéseket, amelyek a rajzàsi elokészuletekre jellemzok  www.elsevier.com/locate/compag . Mi tobb, ezek érzékelhetok 10-12 nappal a valosàgos kirajzàs elott. E felfedezés  gyakorlati jelentosége valoban lényeges, de ma még, kozel se teljes.  Nem is emlitve  a kisérletek kiszélesitését, pl :az anyavesztés, ilyen és ilyen betegségek, rovarirto mérgezések,  pontosan jellemzo rezgéseket.  A « Swarmonitor »  EU os kutato csoport, Nottingham-i Muszaki Egyetemen  Dr martin.bencsik@ntu.ac.uk  professor kezdeményezésére  a  szombathy@mht.bme.hu . Szomel Kft, részvételével  tervezett rezgésméro muszer kisérleteihez  a magyar méhészet,  tàmogatàsi ajànlkozàsaira is szàmitottak, és ma is igy.
Hivatalos bekapcsolodàsi ajànlat a « Swarmonitor » kutatàsokba  megtortént a  VM nél  még 2010 szept. 21 én.  De a képtelen és felelotlen fotisztviselok készakart  lehetetlen, feltételei folytàn meghiusult (2010/10/07). A 2013 oszén  a NAK  hivatalnàl, ugyanigy.  Pedig, “Nekik az a dolguk, azé kapnak fizetést  !“ (84 éves  paraszt Rozsikanéni  mondàsa  szerint!);  hogy folismerjék az elonyoket, az  érdekeket és a kezdeményezoket tàmogassàk. Jelenleg  is élo példa :a  nemzeti tàmogatàs hiànyàban a kutato csoport ma is,màs EU orszàg méhészetéhez kénytelen fordulni.  Ugyanakkor  bosszankodàs  hallatszik az orszàgban :  mindent elvisz az EU ? Az értékesebbeket màr régen eladtàk a fotisztviselok, a politikusok, nagyrészt a sajàt javukra, mikozben az orszàg hàztartàsa koldulni kénytelen a kulfoldi bankoknàl. !  Ma, kozel 17 ezer magyar méhész, és  kapcsolatos foglalkozàsi  àgazatok  érdekei  forognak kockàn!  Mialatt  a VM ugyanazon képtelen tisztviseloi  ma is a polcon !Talàn a megujult szervezeti felelosok folismerik az ajànlott eljàràsbol eredo elonyoket ?  Avagy tovàbra is duhong az “IRET”len eljàràs? (Igazsàgos, Részarànyos, Esszeru, Torteto) ?
Ma, még kaptàrt kell bontani, a kirajzàsi elkerulésére.  Mig a rezgésméréssel torténo elojelzés esetében a  kirajzàs, napra elore jelezheto. A méhész igymàr,  csakis akkor lép kozbe és idejében, ha  valoban rajzàsnak indult csalàdja ! Atvizsgàlhatja azt akàr keretenként, vagy kivàlogatja, vagy megszunteti az anyabolcsoket, megoszthatja a csalàdot. . . Ilyen  drasztikus eljàràs folytàn, az érzékenyebb, a  harciasabb csalàdok follàzadnak, most màr minden irànyban szurkàlnak. Meleg idoben, a méhész is beleizzad a fàradsàgokba, és a folhàborodott, méhek duhosen szurkàljàk a  kesztyujét, oltozetét.Torténik  igy, tetemes szàmu  méhecske, kamikàz halàla. Elkerulhetetlenul ?
Idokozben,
 az Orosi Prof àltal fontebb jelzett  amerikai  « méhhypnozis » feltételezés,  beigazolodott. Valoban létezik olyan kulonleges rezgésszint ameynek a hatàsa szinte  mozdulatlansàgot okoz a méheknél.  Legutobb, a Nottingham-i  Muszaki  Egyetemen  végzett kisérletek is igazoltàk.  Egy ilyen kulonleges rezgésgerjeszto muszer  hiànya  a méhészeti  kellékek  katalogusàban ugyan ma  még  nem okoz gondot. De a gyakorlati megvalositàshoz,   rendkivul,  ido, eszkoz és pénz befektetés lenne  szukséges.  Igy ez pontosan, a rajzàselojelzési muszer  gyakorlati megvalositàsa esetében is.  Nem  hiàba igényelnek ezek a kutatàsok EU és nemzeti méhészeti tàmogatàst.
Melyik az a magyar méhész,  a kozel 17 000 kozul,  aki Nottingham ban, akàr a Szombathy  urnàl, avagy a 81 éves Jozsi Bàcsinàl, jelentkezne, ajànlkozna , bekapcsolodna,  pl:  a “méhhypnotizàlo “ kisérletekbe,  a muszerek beàllitàsàban . . . A gyakorlati méhésznek konnyu  elképzelni az elonyoket. Példàul muszerével, telefonon kapja az elojelzést a rajzàsrol 10 nappal elobb. Majd, a kivàlasztott napon, a helyszinen,  bekapcsolja   a “méhaltato ” gerjeszto készulékét és nyugodtan nekiàll a kaptàr bontàsànak, fustolo , kesztyu és védooltozék nélkul! Nem de ilyen elonyokrol àlmodhat a méhész?
Nosza rajta!
 Siker esetén beindulhat  a muszerek gyàrtàsa is 17 ezer magyar méhész jut, elsok kozott,  hasznàlati elonyokhoz. Nem is emlitve a gyàrtàsi szabadalmat! Kis ido multàn kozel  600 000 EU méhész is. Nos, hol vannak a magyar, torteto méhésszervezetek, VM fotisztviselok? Petofi Sàndor  “Pato Pàl” verse, talàn a  mai “nagyhatalmi” méhészetre is illik? A kaptàrok 65 % ban, a 100 éves, vizszintes  NB mintàra készultek, és ilyen mintàra gyàrtodnak ma is? Még jo hogy nem  kozlekednek lovas kocsival mint akkor. Az àgazatban folmerulo torekvo kutatàsokhoz a VM fotistviselok nem értenek de tàmogatàs odaitéléséhez  igen, a  kezeukben a hatalom! A gyakorlat legalàbbis ilyen helyzetet igazol. A VM és a NAK hoz  megkuldott kutatàsi  ajànlatok meghiusulàsa is arrol tanuskodnak.
 Szàmos  rendkivul  ujito, és  hasznos  méhészeti eljàràs  kinàlkozik rezgésmérések, és gerjesztok alkalmazàsval. Làsd egyeseket  a koràbbi beszàmoloimban , www.europaimehesz.atw.hu!  honlapon. Ezuttal  képzelodjunk , àlmodjunk, ujabb eljàràsokrol is! Példàull: Atkairtàs rezgésgerjesztovel ?  De kit érdekelnek az  ilyen méhészeti àlmok ? Bizonyàra nem a VM fotisztviseloket? Tàmogatni  azokat méhészeket , akik elvàllalnànak egy egy kisérleti méhcsalàd muszerfelszerelését, kezelését?
Joseph.bencsik@free.fr           2014 màrcius 29 ?
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2014. Április 19. 16:02
Egy szorgos élet :

http://www.youtube.com/watch?v=uijPoXTstnQ
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2014. Április 19. 17:46
itató:     Τροφοδοσία μελισσιού με μπουκάλι
http://www.youtube.com/watch?v=h_y9WNyDi5o
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2014. Április 19. 17:49
Ez ám a keret 3:40-nél :-)
http://www.youtube.com/watch?v=mNC89ftsIlQ
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nb18 - 2014. Április 19. 20:02
Sziasztok!

Először is Mindenkinek Kellemes Húsvétot kívánok!

Az utolsó videó nagyon tetszik, mint érdekesség! De azért megnézném a bátyót, hogy milyen képet vágna egy akácpörgetés végére. Főleg, ha úgy rázza a kereteket! ;D

Nb18
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2014. Április 19. 22:16
lehet,hogy fölvágja lépes méznek .
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nb18 - 2014. Április 19. 23:10
Hát az lehet. De akkor is valahogy méhteleníteni kell! :-)Vajon ez egy bemutató kaptár, vagy valamilyen ritka keretméret. Egy biztos: a tavaszi fejlődésben nem hinném, hogy lenne ellenfele!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2014. Április 20. 07:01
Alkalmazott kutatás? Most vették javaslatomat tervbe.
Mit csinált eddig az OMME IB?
Három éve megpróbáltak leültetni,hogy kuss,van ettől fontosabb!
A méhegészségügytől fontosabb? Aligha. A pozíciók védése esetleg.
Máshol  nem az IB irányít. Még jó, ezért fejlődik a világ.
Erről ennyit.
http://www.erdekesvilag.hu/kulonos-felszerelesben-kuzd-a-mehpusztulas-ellen-bazz-a-labrador/

 Nagyernyei Attila

 

Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2014. Április 24. 11:01
http://www.youtube.com/watch?v=frYkQfdQH-w
Bár lehet,hogy volt már valahol.De nem árt az ismétlés.  ;)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2014. Április 24. 13:16
Esik az eső! Videózzunk még !!!
Székely méhészek:

http://www.youtube.com/watch?v=FbR2-9EeeA4
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2014. Április 27. 01:18
mézvadászok a Himalájában:

http://www.youtube.com/watch?v=TITk7whD1as
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2014. Május 04. 15:57
http://www.youtube.com/watch?v=MpMUxy8-Hho
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2014. Május 10. 22:57
robot méhek:
http://www.youtube.com/watch?v=CGTNjPow3LM

szörnyű!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2014. Május 26. 13:49
http://sg.hu/cikkek/100856/biologiai-robotpilotaval-landolnak-a-mehek
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: mézengúz - 2014. Május 26. 16:10
Szörnyű,hogy a mocsok méreg előállító cégek összefogva mit főztek ki. Öt év múlva már csak robotméhek "járják" az akácot !!!!!!!!!!!!!!!!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kiskakas - 2014. Május 30. 09:26
QUQURIQ!

Nem baj, az OMME vezetése is robotokból fog állni!

Kiskakas!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Geddekas - 2014. Május 30. 12:19
A robot nem cselekszik irracionálisan, az ember viszont képes racionálisan és irracionálisan is cselekedni. Mikor fog megjózanodni az OMME vezetése? Mikor adja fel az OMME vezetése a jelenlegi irracionális viselkedését?
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kiskakas - 2014. Június 01. 18:13
QUQURIQ!

.....Ha leváltják Őket!!!

Kiskakas!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2014. Július 02. 11:57
Este úgysem lesz meccs... ;)
https://www.youtube.com/watch?v=9wO_6EagjvA
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kamikaze - 2014. Július 07. 18:01
Sziasztok. Nemtaláltam megfelelő topikot, így itt kérdezem meg hogy van-e köztetek olyan aki csinált már saját magának nozéma vizsgálatot? Minden forrásom szerint izopropil alkoholba kell szedni a méheket. Ez kiváltható valamivel? Égen földön nem lehet kapni.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2014. Július 07. 19:25
Kamikaze!
Dr.Fendrik Péter volt kollégám készségesen válaszol a kérdésedre.
Én is tudom a megoldást (tőle) de jobb, ha élesben konzultálsz vele.
E-mail címét, vagy telefonját megtalálod a honlapján.
www.fendpoll.com
Ha nem éred el,privátban küldöm a teloját.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Arisztaiosz - 2014. Július 07. 19:59
Sziasztok. Nemtaláltam megfelelő topikot, így itt kérdezem meg hogy van-e köztetek olyan aki csinált már saját magának nozéma vizsgálatot? Minden forrásom szerint izopropil alkoholba kell szedni a méheket. Ez kiváltható valamivel? Égen földön nem lehet kapni.

Kamikaze!

Ne keresse azt az izopropil-alkoholt, teljesen felesleges. Koncentráljon a helyes mintavételre: idős méhekből gyűjtsön mintát, elsősorban kijáró méhekből. Amiért az otthoni vizsgálathoz fölösleges az izopropil-alkohol annak oka, hogy a mikroszkópos vizsgálathoz élő méhek kellenek. A méheket a fej összeroppantásával ölje meg, s az utolsó potrohgyűrűt megfogva húzza ki a méh belét a potrohból. Az ürülékhólyagból nyomja tárgylemezre annak tartalmát, cseppentsen a mintára vizet, oszlassa szét a mintát a vízben, s helyezze rá a fedőlemezt buborékmentesen. Festhető is a vizsgálandó anyag, de fölösleges megfesteni a spórákat, azok anélkül is jól láthatók minimálisan 400-szoros nagyítás mellett. A spórák számlálása e nagyítással is elvégezhető, nagyobb nagyítással természetesen egyszerűbb. Ügyeljen arra, hogy a kisebb teljesítményű mikroszkópok a 400-szoros nagyításra is általában csak az immerziós objektívvel képesek, de ahhoz immerziós olaj és speciális fedőlemez szükséges (vékony!). Némi gyakorlat sem árt, ha immerziós objektívvel dolgozik, sajnos a gyakorlatlan mikroszkopizálók eleinte nagyon sok fedőlemezt leamortizálnak... Ha részletesebben is érdeklődik a mikroszkópos technika és gyakorlat iránt, kérdezzen bátran, szívesen ajánlok irodalmat hozzá. Nem olyan bonyolult a Nosema-vizsgálat, de sokat segíthet a helyes döntés meghozatalában, érdemes megtanulni...

Még egy tanács: ne vegyen olcsó "tesco-gazdaságos" mikroszkópot, vannak aránylag olcsó (akár használt) készülékek is.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2014. Július 07. 20:05
Arisztaiosz!
Kamikaze nevében köszönöm a gyors válaszát!
Most a stílusába sem tudnék belekötni. Csak így tovább!
Üdvözlettel:Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kamikaze - 2014. Július 07. 21:49
Köszönöm válaszaikat. Én többek között ezen leírás mentén indultam el:
http://scientificbeekeeping.com/sick-bees-part-13-simple-microscopy-of-nosema/#care-microscope
Az Arisztaiosz által leírt módon nyert minta mennyire tükrözi az adott család egyedinek fertőzöttségi szintjét ha csak egy mintát veszek? Vagy mennyi mintavétellel lehet képbekerülni?
A mikroszkópom nagyítása 640X es. Arisztaiosz leírása szerint próbáltam mintát venni korábban, de messzemenő következtetést levonni nem tudtam mert annyi spórát láttam hogy azt megszámlálni lehetetlen lett volna. De azt hiszem hogy az általam belinkelt forrás is azt írja hogy az így nyert minta spóraszámlálásra alkalmatlan a rengeteg spóra miatt.
Még egy ziccer. Nem tudom azt hogy ilyen nagyításnál a tárgymezőben mennyi látott spóra mit is jelent pontosan. Mi az amikor a család egészségesnek nevezhető.
Eredeti terveim szerint a nozéma elleni kezelés előtt és utáni 50 egyedből nyert mintán végzett nozémakontrollt követően meggyőződtem volna a kezelés sikerességéről vagy sikertelenségéről.
Megköszönném ha valaki segítene rendetrakni a fejemben. Egyszerűsége miatt nagyon tetszik az egy egyed béltartalmának vizsgálata. Ez esetben a számlálás hogy zajlik? Nagyon örülnék egy gyakorlati leírásnak.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: mézengúz - 2014. Július 07. 22:33
8 éve .hogy saját magam végzem a nosema vizsgálatot . Saját méhészetem és az ország sok megyéjéből vett minták alapján én kongattam meg vészharangot 2004 őszén.  Sajnos akkor senki se hallgatott rám.  Súlyos károkat okozott akkor és okoz a mai napig a világban.  Mintavétel módja: egy családtól 20-30 méh kijáróból lehetőleg virágporos,vizsgálatig lefagyasztani. Eszköz:mikroszkóp 400xnagyítás,dörzscsésze,dörzskanál,tárgylemez,fedőlemez,deszt.víz Vizsgálat:méheket hagyni felengedni,teljes egészben hagyni a méheket,méhenként 0.5ml deszt.víz ,dörzskanállal szétdörzsölni, dörzskanállal  a dörzsölékből a tárgylemezre egy cseppet ráérinteni,rátenni a fedőlemezt enyhén tollal megnyomni,a fedőlemez mellől kijövő folyadékot kis törlőpapírral leszívatni. Értékelés: 0-10spóra alacsony,10-50spóra közepes,50-150spóra erős,150-600spóra nagyon erős fertőzöttség. Nosema elleni kezelés után kontroll vizsgálat egy hét. Ez a vizsgálat Német módszer,Dr.  Fendrik Pétertől tanultam.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Arisztaiosz - 2014. Július 08. 02:04
Kamikaze!

Randy Olliver nem egészen Fendrik dr. módszerét ajánlja, miként olvashatta. A nemzetközi norma szerint 60 méhegyed/család vizsgálatát írják elő. Mindezek ellenére én a családonkénti 10 idős méh vizsgálatát is elegendőnek tartom a házi vizsgálathoz, ha jó a mintavétel, bár a nagyobb mintaszám valóban jobb statisztikai adatot biztosít, lévén minél nagyobb a mintaszám, annál kisebb a véletlen hiba lehetősége. Csak kizárólag gyűjtő kijáró méheket, (idősebb egyedeket) érdemes vizsgálni. Én is a kijáróból javasolnám gyűjteni őket, az általam használt gyűjtőeszköz egy egyszerű -entomológusok által használt- "rovarszippantó". Azzal pillanatok alatt össze lehet szipkázni akár hatvan egyed méhet is...
Nem javasolom a teljes méh-egyed zúzással végzett vizsgálatát, túl sok törmelék nehezíti a vizsgálatot, a házi "tisztítás" pedig nehézkes. Az élő méhek leölése után az emésztőtraktus kihúzásával olyan vizsgálati anyaghoz juthatunk, mely a spóraszám tekintetében reprezentatív, de kiküszöböli a törmelék és egyéb "szennyező anyagok (virágpor-szemcsék, egyéb szövetrészek, sejtalkotók). Ehhez a kihúzott emésztőcsatorna bőséggel elegendő, a "homogenizálás", macerálás is jobb hatásfokú, kevesebb "törmelékkel" jár.

A vizsgálat lényege, hogy a szuszpenziót méh-egyedenként 1 ml bideszt-vízzel készítse (kivéve az immerziós lencsével folytatott számlálást, lásd később). Ez a gyakorlatban úgy fest, hogy méh-egyedenként pár ml vízzel készítse a szuszpenziót, azaz macerálja szét a mintát (nézetem szerint kizárólag a béltraktusból), majd a maceráló, szuszpendáló edényt többször öblítse át a mintavevő üvegbe (10 méhegyedes minta esetén a maceráló és öblítő folyadék összesen 10 ml). Ha maradt volna darabos törmelék a mintában, azt feltétlenül távolítsa el. Vannak, akik szűrik is a mintát, de ez már lehet torzító tényező is. A mintát akár kézzel, akár rázógéppel sokáig kell rázni, hogy a spórák homogén módon oszoljanak el a szuszpenzióban.
Ha jól és a statisztikai módszereknek megfelelő mintát készített, akkor következhet a minta számlálása. Ha pontos adatokat kíván kapni, akkor kénytelen lesz valamelyik számlálókamrás módszerhez folyamodni. Az "egy csepp" mértékegységet és az azt követő fedőlemezes lezárást nem tekintem egzakt számlálási módszernek, senki nem képes megmondani, milyen folyadékmennyiségben találhatók a megszámlált spórák, ergo a végeredményre nézve sem kap még tájékoztató adatot sem). Mi a mikrobiológiai gyakorlatban részecske-  (sejt, spóra, stb) számlálással igyekeztünk korrekt adatokhoz jutni, annak pedig vannak szakmai szabályai is. Nincs ez másképp a Nosema-spórák házi számlálása esetében sem...
A számlálásra egy speciális tárgylemez-típus (= számlálókamra) szolgál, melynél a számlálókamra esetében egy pontosan kalibrált térfogatú folyadékteret alakítottak ki. A folyadékkamra alatt négyzetrács található. A folyadékteret a vizsgálandó szuszpenzióval töltik meg, s vékony fedőlemezzel buborékmentesen fedik. A folyadékkamrában pontosan kalibrált szuszpenzió-mennyiség fér el: a Thoma-féle sejt- és spóraszámláló kamra esetében a folyadéktér mélysége pontosan 0,1 mm mélységű, A négyzetrács egyes négyzeteinek alapterülete 0,0025 mm2. Ez alapján a négyzetek felett 0,0025x0,1=0,00025 mm3 szuszpenzió lesz a folyadéktér precíz lefedése után. A számlálás akkor pontos, ha egy-egy négyzet átlagosan 5-6 spórát tartalmaz, azaz a megszámolt 100 négyzet 500-600 spórát tartalmaz csak. Ha a szuszpenzió "sűrűbb", tehát több sejtet, spórát  tartalmazna, akkor a mintát hígítani kell.
Az egy négyzetre eső spóraszám középértékét meg kell szorozni 4 millióval, s rögvest megkapjuk az egy ml-re, azaz egy méhegyedre eső spóraszámot. Ha hígítottuk a mintát, akkor természetesen a hígításnak megfelelően kell tovább szoroznunk , hogy a megfelelő spóraszámot kapjuk.

Másik sejtszámláló eszköz lehet a Bürker kamra, melynek alapelve ugyanaz, mint az előbbié, ennél is 0,1 mm a folyadékkamra mélysége, de a folyadékkamra két részre van osztva, két négyzetrácsot képeztek ott ki. Az egyik folyadékkamra négyzetrácsának beosztása azonos a Thoma-féle számlálókamráéval, a másik nagyobb beosztású, annál a folyadékkamrában 1-1 négyzet felett 0,004 mm3 szuszpenzió helyezkedik el. A nagyobbik négyzetrácsra eső átlagos számolt spóraszámot 250 000-rel kell szoroznunk, míg a másik folyadéktér esetében a Thoma-kamráéhoz hasonlóan 4 millio a szorzószám. A fedőlemez közös.

Van még nagyon sok, hasonló típusú számlálókamra, de azokat nem szokás a nagyobb méretű mikroorganizmusok, spórák számlálására használni, lévén sokkal "finomabb" munkára valók.

Az idézett linken Randy Oliver  a haemacitométert és az azzal történő spóraszámlálást ismerteti. A vérsejtszámlálóval végzett számlálás esetében a szuszpenzióból 0,01 ml mennyiséget fogad be a számlálókamra. Mind az öt , három vonallal körülvett részben meg kell számolni a spórákat (mindegyik négyzet 16 kis négyzetet tartalmaz). Csak a felső- és bal oldali hármas vonalat érintő spórákat kell számolni, a jobb oldali és az alsó hármas vonalakat érintő spórákat nem számolják.
A méhenkénti spóraszám = ((az 1+2+3+4+5-ödik négyzetben számlált spóraszám)/80)x(4x106)

Ha nincs számlálókamrája, a minta készítésének helyes elvégzése után (1 ml/ méh-egyed) csak egy "kalibrált" kacsra van szüksége (laboratóriumi felszereléseket forgalmazó boltokban régen beszerezhető volt), mely 0,01 ml szuszpenziót képes a tárgylemezre juttatni (használata gyakorlatot igényel). Fedés után a számlálás a négyzetrács híján ugyan nehezebben, de elvégezhető. A teljes fedőlemez alatti spóramennyiséget kell számolni, túl nagy sűrűség esetén ez esetben is hígításra van szükség. A végén káprázik a számláló szeme, tehát érdemes számlálókamrával dolgozni, mert az  otthoni  elkészítése nem lehetséges.
Lehet vásárolni a spóraszámláláshoz automata vérsejtszámláló készüléket is (az árát ne kérdezze...!), a laborok pedig turbidimetriával is határoznak meg részecskeszámot, melynek során a fényelnyelés adataiból kalibrációs görbe segítségével következtetnek a részecske-sűrűségre, de úgy vélem, házi használatra a mikroszkópos spóraszámlálás bőven elégséges és jó módszerrel pontos tájékoztató adatokkal szolgál a Nosema-spórák mennyiségének diagnosztizálásához. Az értékeléshez kitűnő mankó az idézett cikk mennyiségi alapon nyugvó értékelése.

Az "egy méhből" elvégzett spóraszámlálást semmiképpen nem javasolnám, a mintavételi véletlen hiba nagyságrendje a vizsgálatot értékelhetetlenné tenné. A házi módszerhez legalább  10 méh/ család ( a nagyobb mintaszám pontosabb eredményt ad), méh-egyedenként 1 ml szuszpendáló folyadékban . Azért nem vizet írtam, mert az immerziós olaj használata esetén a szuszpendáló folyadéknak is immerziós folyadéknak illik lennie, kiküszöbölni szándékozván az immerziós folyadék és a víz eltérő törésmutatójából adódó hibákat.

Azt pedig senkinek ne higgye el, hogy morfológiai úton a mézelő méheket sújtó két Nosema-faj bármilyen fénymikroszkóppal biztonságosa szétválasztható lenne. Ez a városi legendák körébe tartozó megállapítás.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kamikaze - 2014. Július 08. 06:23
Köszönöm válaszaikat. Valószínű hogy a Mézengúz módszerét fogom megpróbálni sejtszámláló hiányában. Ezzel kapcsolatban még lenne kérdésem. A fedőlemez lenyomásának ereje ez esetben nem változtatja meg az eredményt? Kérdezem azért mert semmi tapasztalatom vagy tudásom nincs ezzel kapcsolatban.
A lefagyasztást ki lehet hagyni ha a méhegyedek elfogása és megölése után azonnal elvégzem a vizsgálatot?
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kamikaze - 2014. Július 08. 06:42
Még valami. A fertőzöttség mértékét adó számokat át tudom számolni 640 X -es nagyításra ugye? Ha jól tévedek kb. 75 % -a az általam látott terület a 400 x -os nagyítással láthatónak. A megadott számok 75 % -át véve helyesen járok el?
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: mézengúz - 2014. Július 08. 12:53
Tapasztalat:8 év alatt több száz-ezer nosema vizsgálat. Fedőlemez rányomása nem változtat a  vizsgálat eredményén. Lefagyasztás nem szükséges,de lefagyasztva a vizsgálat bármikor/hónapok múlva/ elvégezhető.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: mézengúz - 2014. Július 08. 13:01
Nosema vizsgálat képek:nagyon erős fertőzöttség
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: mézengúz - 2014. Július 08. 13:02
Nosema vizsgálat képek:erős fertőzés
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: mézengúz - 2014. Július 08. 13:03
Nosema vizsgálat képek:közepes fertőzés
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: mézengúz - 2014. Július 08. 13:03
Nosema vizsgálat képek:alacsony fertőzés
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: bükk - 2014. Július 08. 14:24
8 éve .hogy saját magam végzem a nosema vizsgálatot . Saját méhészetem és az ország sok megyéjéből vett minták alapján én kongattam meg vészharangot 2004 őszén.  Sajnos akkor senki se hallgatott rám.  Súlyos károkat okozott akkor és okoz a mai napig a világban.

Az időtájt(2004) OMME OV.-n felállt egy zalai méhész és beszámolt erről jelenségről amit nyári nosema-nak nevezett el.
A vezetőség jó része mosolygott/hümmögött vagy éppen lehetetlennek tartotta,és passz.

Aztán néhány év alatt az egész országban jelentkezett e betegség,mi több számos EU országban a régi eltett mintákból igazolták hogy a Nosema ceranae évtizedek óta itt a van/volt a kontinensen.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kamikaze - 2014. Július 08. 17:58
Köszönöm mindannyiótoknak a válaszaitokat, aranyat érnek. Az az igazság hogy eddig én is félvállról vettem a témát. Akácig.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2014. Július 10. 20:44
http://videa.hu/videok/allatok/2013.05.20.-mehpusztulasok-wofCzoD8L7KJwRny
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: zümi - 2014. Július 10. 22:03
34.perctől indul a mandula :o
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: zümi - 2014. Július 10. 22:19
Végre ütköztetik a méhészek és a méhek problémáját!
Csak így tovább Gergely! Végre kedves elnökünk is belátja, hogy óriási károkat okozhat egyes estekben a NEO!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2014. Július 10. 22:38
Várj, ez tavalyi műsor volt! De azért érdekes.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Litterae - 2014. Július 10. 23:04
Ez tavalyi felvétel. Aki csak most szembesült ezzel a „szakmai teljesítménnyel”, annak jó reggelt! Nagyjából ennyi „rendszerezett ismeretanyaggal” rendelkezik ez az ember az egyesület jogszerű-szabályszerű működésével kapcsolatban is. Még így is vétkesen megengedő vagyok. Szinte értékelhetetlen. A tárgyi tudás hiányának, a felkészületlenségnek és a szélhámosság ilyen elegyének nem is szabadna, hogy támogatói legyenek.

De vannak. Majd az elvtelen szekértolók, nyerészkedők és a szerecsenmosdatók közül biztosan elmondja valaki, hogy ez miért érték és miért ők az okosak. Én a részemről mindenesetre mély szánalommal tekintek rájuk.   
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2014. Augusztus 04. 23:58
Nagyon szép képek:
http://hirposta.hu/cikk/4249280/13_virag__ami_teljesen_masra_hasonlit___bamulatos_fotok/
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: ata67 - 2014. Augusztus 05. 07:47
Ráadásul milyen viccesek! El is mentettem magamnak, köszi.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: antalholecska - 2014. Augusztus 07. 18:38
Szia ! Az egészet mentettem, kőszi ! Nagyon tetszenek . Űdv.  Antal
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2014. Szeptember 13. 18:18
Kizárólag csak ÉRDEKESSÉG-nek teszem föl a képeket!!!

A napokban lapozgattam a méhtenyésztés kiadvány 1936-ban megjelent írásait és nagyon érdekes, hogy szinte ugyanazok a kijelentések szerepelnek benne!
Jó olvasgatást!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Litterae - 2014. Szeptember 14. 22:35
Sokaknak biztosan meglepő adat, hogy 1936-ban 30.000 méhészt tartottak nyilván az ország jelenlegi területén. Nekem nincs meg ez a kiadvány, az vajon tudható, hogy az idézett szerző – Fodor Sándor- az ország melyik szegletébe tartozott? 
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2014. Szeptember 14. 23:11
Fodor Sándor kilétéről sajnos nem derül ki több.
Azért írtam, hogy "kiadvány" , mert ez tulajdonképpen egy könyv. Sima zöld könyvkötői kötés csak a gerincére van ráírva, hogy méhtenyésztés 1936.
 Címlapok nincsenek , vannak oldalszámok és tartalomjegyzék is. Sok-sok érdekes írás/cikkek vannak benne és többször úgy vettem ki az írásokból mintha havilap lenne. 308 oldal+88oldal növénytani alapismeretek
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2014. Szeptember 15. 11:22
Kitin!
Fodor Sándor biztosan egy sértődött ember volt.
Nagyon tetszik, mert szókimondó stílusa valahogy nekem passzol.
Nincs "Laci-pacsi" ja bocs, laca-paca, ebből ért a méhész.
Nagyon jó!
Köszönjük.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2014. Október 05. 10:38
https://www.youtube.com/watch?v=G9-FGA3bwEw
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2014. Október 19. 11:58
Vivaldi! A medvéktől nem kell félni! Ha megnyitod a következő videót az elején elmeséli a bácsi, hogy hogy védi meg a kasokat a medvétől :-)
http://www.youtube.com/watch?v=qzmsTl8maQw
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Litterae - 2014. Október 19. 12:31
Nem bonyolult ez, rá kell ugrani a medve hátára, aztán meg van oldva a kérdés. Arra azért vigyázni kell, hogy nehogy a medve ugorjon a Te hátadra. Tudják ezt ne félj ezek az erdőjáró salabakterek: - Akinek nem medvéje, az ne vegye magára!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nb18 - 2014. Október 19. 15:36
Sziasztok!

Itt úgy nézem, hogy korai volt az öröm! ;D
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagy Attila - 2014. Október 21. 11:30
Uzemanyag takarekos meh szalito eszkoz  ;D

Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2014. November 05. 08:49
Bár már elég régi tanulmány,de azért elég érdekes.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Geddekas - 2014. December 24. 17:05
Szinkronizált film:
https://www.youtube.com/watch?v=q1ym1SmFnlo#t=1856 (https://www.youtube.com/watch?v=q1ym1SmFnlo#t=1856)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nb18 - 2014. December 24. 21:10
Elképesztő felvételek vannak ebben a filmben, amik lenyűgöznek. Vannak viszont olyan momentumok, amik szörnyűek! Gondolok itt a méhek vödörrel való merésére, a méhtelenített keretekre, vagy a virágzó mandulásban való permetezésre! Ha mindenki így méhészkedik az USA-ban (gondolom azért nem mindenki) ne csodálkozzanak azon, hogy folyamatosan csökken a családszám....
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2014. December 28. 10:30
http://tvhelyett.hu/bio/az-indianok-uzenete
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2014. December 29. 15:27
https://www.youtube.com/watch?v=xrNcFDR573E
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Fülemüle - 2014. December 31. 17:41
A kaptár jelölésről van egy érdekes fim a You Tube-n, belinkelni nem sikerült, de a cím: " méhek  / atibohoc/ " és nézhető.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: george75 - 2014. December 31. 19:35
https://www.youtube.com/watch?v=gVR2-2BseC4
Itt a link a kaptar jelolesrol !
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Fülemüle - 2014. December 31. 20:32
Köszi!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. Január 03. 12:16
http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0113630
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: george75 - 2015. Január 15. 11:15
https://www.youtube.com/watch?v=Fa09dWjyIgI egy kis erdekeseg !!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagy Attila - 2015. Január 17. 08:41
https://www.youtube.com/watch?v=Fa09dWjyIgI egy kis erdekeseg !!

Ez nekem jopar eve megvan,meg anno a VHS kazettan jott ki.....
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Orosi pal zoltan: mehek között + meg jopar meheszetro; szolo konyv
www.scribd.com/doc/43071404/Orosi-Pal-Zoltan-Mehek-kozott-1of2 (http://www.scribd.com/doc/43071404/Orosi-Pal-Zoltan-Mehek-kozott-1of2)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. Január 28. 19:51
Ezt nézzétek mit "találtak fel" a németek.  :) Nekem ez ismerős valahonnan.Nektek?
http://www.mellifera.de/mellifera/mellifera.einraumbeute/
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: antalholecska - 2015. Január 28. 20:28
Szia Lindzzy ! Sajnos nem értem mit mond , de feltűnt hogy a Nő dolgozik !  Lehetne nagy vonalakban forditást mellékelned?  Űdv .  Antal
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. Január 28. 21:46
Nem csinál végül is semmi különöset.Szintezi a kaptárat.Drótozott keretet használ,de csak műlépcsíkkal.Betelepíti a rajt,aztán fokozatosan bővít. Belső etetés méz+cukor+gyógytea.Mutatja a higiénikus aljat is.Atka ellen 3%-os oxálos oldattal kezel spricceléssel.Igazán azért tettem fel a videót,mert annyira lelkesen ecseteli a fekvő kaptár előnyeit. Ja és már több mint 300 db-ot alkalmaznak kísérleti jelleggel ebből a korszakalkotó újdonságból.  ;)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: antalholecska - 2015. Január 29. 07:35
Kőszőnőm !
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Robotur - 2015. Január 29. 08:01
A meleg építmény, és a rövidebb oldalára állított formátumú keret is régi "találmány". Többek között Péntek Lajos MHVK kaptárja is ilyen. Könyvében olvashattok bővebben erről. Kálvária járásáról az "átkosban", mivel papi hivatása mellett méhészkedett. Így esélytelen volt arra hogy kaptárját, technológiáját, szélesebb körben is megismertethesse.  Könyve a pápai könyvkiadó gondozásában került kiadásra, gondolom a rendszerváltozást követően. Ha nem tévedek, a szerző nevéhez fűződik az elektromos műlépbeolvasztó is. Eddig még nem volt szerencsém az egész könyvet elolvasni, megszerezni. Csupán néhány, bár lényegi oldalt ismerhettem meg írásából.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: adamez2 - 2015. Január 29. 10:23
Péntek Lajos könyve engem is nagyon érdekelne. Sokáig kutattam égen-földön, de nem sikerült belőle egy eladó példányt sem találni. Ha van valakinek szkennelt változata, vagy be tudná szkennelni a sajátját, az nagy segítség lenne. Szerintem többünket is érdekelne ez a könyv.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: ata67 - 2015. Január 29. 20:32
http://data.hu/get/8456106/Pentek_Lajos_Melegepitmenyu_Hatsomezkamras_Vandorkaptar.PDF

"Laza" nevű fórumtárs tette fel a zöldön. Köszönet neki érte.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: adamez2 - 2015. Január 30. 09:31
Nagyon köszönöm, ata67! Már nagyon régóta kerestem. Megvan a hétvégi program. :-)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Anubisz - 2015. Január 30. 09:43
Nagyon köszönöm, ata67! Már nagyon régóta kerestem. Megvan a hétvégi program. :-)

és a letöltés sikerült?
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: adamez2 - 2015. Január 30. 09:59
Igen, nem volt probléma a letöltéssel.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: adamez2 - 2015. Január 30. 12:35
A lényegen túl vagyok, nem kellett hozzá a hétvége. Félóra is elég volt, sajnos. A könyvben csak utalások és szemelvények vannak az 1994-95-ös Méhészújságokban megjelent cikkeivel kapcsolatban, illetve ezek kiegészítései. A könyv az újságcikkek nélkül nem teljes. Lehet következtetéseket levonni, ad némi támpontot a kaptár kezeléséhez, de sem egybefüggő technológiai leírás, sem termelési eredmények nem szerepelnek a könyvben. Azért még olvasgatom.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: ata67 - 2015. Január 30. 14:42
A könyvben csak utalások és szemelvények vannak az 1994-95-ös Méhészújságokban megjelent cikkeivel kapcsolatban, illetve ezek kiegészítései. A könyv az újságcikkek nélkül nem teljes.

Minden köszönet "laza" méhésztársat illet, ő töltötte föl a könyvet, később láttam, hogy ezen a fórumon is tag.
Van, akinek évtizedekre megvan a méhészújság gyűjteménye, talán tud valaki segíteni az említett cikkek beszkennelésében.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: adamez2 - 2015. Január 30. 15:48
Ez a Méhészújság nem összekeverendő a Méhészet c. lappal. Szerintem ennek az újságnak az előfordulási esélye sokkal kisebb, mint a Méhészetnek. Azért ha valakinek megvannak az említett Péntek Lajos cikkek a 94-95-ös Méhészújságokból, előre is megköszönném, ha fel tudná tölteni.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: adamez2 - 2015. Január 30. 18:56
Közben rájöttem, hogy az 1994-95-ös Méhészújságban megjelent cikksorozat benne van a könyvben, csak éppen nem a kaptárról, hanem a szerző kálváriájáról szól, amit az előző rendszerben méhészeti feltalálóként elszenvedett, csak azért mert pap volt. Az 1968-69-es Méhészetben megjelent cikkeket sikerült már korábban beszereznem, de összességében, a könyvvel együtt is elég csekély, ami a kaptárral és annak kezelésével kapcsolatban le van írva. Két dolog van, amire leginkább választ kerestem, de nem találtam.

1. Az MHVK kaptárban 90 fokkal elforgatott NB méretű keretek vannak. A szerző szerint ez a keret elrendezés képes úgy helyhez kötni a fészket, hogy az anya nem megy hátra petézni a méztéri keretekre. A szerző szerint hagyományos meleg építményű NB fekvőben ez nem teljesül, csak az ő elforgatott keretekkel felszerelt kaptárjában.  Vajon az, hogy az NB keretek 90 fokkal el vannak forgatva tényleg akkora szerepet játszhat a fészek helyez kötésében?

2. Az MHVK kaptárban van egy választó deszka. Hordás idején ez a kaptár végében foglal helyet. Pörgetés előtt a választót berakja a fészek és a méztér közé. A fészket úgy takarja, hogy onnan a méhek ne juthassanak át a méztérbe. Ezzel egy időben rést nyit a mézkamrán. Állítása szerint a mézteret az idős méhek másnapra elhagyják, így pergetéskor alig vannak méhek a méztéri kereteken. Ez nagyon jól hangzik, csak azt nem tudom elképzelni, hogy a plusz 8 keretnyi gyűjtőméh hogy fér be a 7 keretes fészekbe? Elég irreálisnak tűnik.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: ata67 - 2015. Január 30. 20:35
Nekem úgy tűnik, hogy a Péntek féle kaptár hasonló, mint a Cicatricis Géza kaptára. A "Méheszkedés gyakorlata" című könyvében részletesen bemutatja a kaptárat, és a technológiát is.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: adamez2 - 2015. Január 30. 21:57
Teljesen más a kettő. A Péntek Lajos féle kaptár meleg építményű, az NB keretek 90 fokban el vannak forgatva, a fészek mindig elől van a kijárónál, a mézkamra a kaptár hátsó részében, és nincs anyarács. A Cicatricis féle kaptár két részre van osztva, az első 12 keretes rész hideg építményű, a hátsó rész 7 keretes, merőlegesen állnak a lépek és a két szakasz között fixen beépített anyarács van. A család a 12-es részben telel és fejlődik tavasszal. Akác előtt az anyát hátrateszik a hátsó részbe, elől marad a fészek nagy része. Akácon az anya új fészket alakít ki a hátsó részben, elől kikelnek a méhek, a helyükre gyűlik a nektár. Akác után visszarakják az anyát előre. Ez a fészekmézkamrás mézeltetés. A Péntek féle módszer inkább a kétfiókos hunorhoz hasonlít, csak itt hátul van a méztér, elől a fészek, a hunorban meg alul van a fészek és felül a méztér. Ezt most nagyon lesarkítottam, de a lényegi különbségek jól látszanak.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: ata67 - 2015. Január 30. 22:53
Köszönöm Adamez!
Bocs, felületes voltam. A Cicatricis könyvet elolvastam, és nagyon tetszett, a Péntekre Lajos könyvére még nem jutott időm, de át fogom tanulmányozni. A Cicatricis kaptár nekem olyannak tűnik, mint az akácon egy fiókos fészkű fél NB rakodó, csak a fészekmézkamrás fekvő vízszintesen helyezkedik el.
Fél NB-vel dolgozom, nem akarok váltani, csak érdekel a többi technológia is.
Üdv: Ata
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: atya - 2015. Január 31. 08:58
A Cicatricis könyvet, meglehet Szekszárdon, 2015.02.07-én a Tavaszvárón vásárolni, ha valakit érdekel.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: adamez2 - 2015. Január 31. 13:30
A Cicatricis kaptár nekem olyannak tűnik, mint az akácon egy fiókos fészkű fél NB rakodó, csak a fészekmézkamrás fekvő vízszintesen helyezkedik el.
Üdv: Ata

Valóban olyan, feltéve hogy a kijáró nem az anyás részen van, hanem a fészekmézkamrán.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Fülemüle - 2015. Február 01. 17:52
Igazából, hogy hideg vagy meleg építményes a kaptár csak árnyalatnyit számít, a többi egyéb paraméter sokkal többet vet a latba. Ilyen a szellőzés, kezelés könnyűsége, milyen gyorsan hozható költözésképes állapotba, gyors etetés stb.  Összességében az egészet érdemes vizsgálni és nem kiragadva egy-egy kialakítását.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Robotur - 2015. Február 03. 12:20
A meleg vagy hideg építmény, inkább a méhek szemszögéből mutat kissebb nagyobb eltérést. A meleg építményű kereteiben szimetrikus a fiasítás, virágpor, mézkoszorú elhelyezés. Tehát a jobb oldal tükörképe a bal. Ellenben a hideg építményűben a lépek kijáró felőli oldalán nincs mézkoszorú. A méhek biztonságosabb helyen, hátrébb távolabb szeretik lehetőleg tárolni a kincsüket. Ezt lehet kihasználni a meleg építményű hátsó mézkamrás kaptárakban. Egyébként ez a kétféle fekvő kaptár, külsőleg szinte egyforma, emberi méhész szemszögből, nincs nagy különbség mondhatni lényegtelen. Lényegében a kijáró elhelyezkedése, és a tető nyillásának az iránya más. De minden egyébb mérete kialakítása azonos lehet a hideg építményűvel. Ezért, még a teherautó platóján, vándorláskor sem okoz gondot a kétféle rendszer.
Ámbár ez az állítás, a Péntek-féle MHVK esetén már nem  állja meg a helyét. Ezért is nem fordítottam el a kereteket 90-fokkal.
A szöktetés az MHVK esetén, eredeti formában, nem csak azért kétes hogy hová férne a nép. Mivel csak egy kivett léc helyén, szöktető nélkül repülhetnek le a méhek, semmi nem akadályozhatja meg az ellen irányú berepülést, akár rablást. Felmerült bennem, hogy az anyarács kihagyása nem-e aránytalan többlet munkát igényel. Az MHVK-val termelő méhészek tudnának erről érdemben, véleményt nyilvánítani.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: adamez2 - 2015. Február 03. 12:44
Fülemüle, teljesen egyetértek veled abban, hogy az egész képet kell vizsgálni, nem csak egy-egy részletet. Részemről az MHVK kaptár nagyon szimpatikus úgy ahogy van. Pusztán azért ragadtam ki az elforgatott kereteket és a szöktetést, mert ezekben vagyok bizonytalan. A kaptár kialakításának többi része a leírás alapján egyértelműnek tűnik. Tavaly még vívódtam, a fészekmézkamrás és a meleg építményű kaptár között. A tavalyi idény után rendeltem 20 db meleg építményű, 18 NB keretes fekvő kaptárt, mert ezzel szeretnék a jövőben dolgozni. A Péntek Lajos féle kezelési módszert szeretném alkalmazni, ezért vadászok minél több írására ezzel kapcsolatban. Sajnos még sok minden nem tiszta. Az én kaptáraim normál NB keretesek. Péntek Lajos többször is hangsúlyozza az írásaiban, hogy a módszere nem működik jól, csak az elforgatott NB kereten. Leginkább ezzel kapcsolatban szeretnék visszaigazolást kapni, hogy ez valóban így van-e? Nagyon szívesen venném, ha megosztanád ez irányú tapasztalataidat.

Robotur, szerintem a szöktetésnek ezt a módját csak masszív hordásban szabad alkalmazni, akkor nem kell tartani rablástól.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Fülemüle - 2015. Február 03. 12:47
Ezek mind valóban helytállóak, amiket írtál, még kiegészíteném azzal, hogy hideg építménynél oldalra csak egy határig hord mézet a méh hiába lenne még hely távolabb is, viszont meleg építményesnél gond nélkül hátramegy még a 19. keretre is. Ez nagy előny.
A szöktetést általában hordáskor alkalmazzuk / nem a legvégén/  ezért ekkor általában nincs rablás vagy kutatás. De ez a szöktetős  dolog nekem csak a rakodóknál működik,  a fekvőknél nem.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Fülemüle - 2015. Február 03. 12:55
Péntek Lajosnak nem voltak keresztlépesek a kaptárjai, az a Cicatricis féle amire Te gondolsz. Neki egyöntetűen meleg építményesek. Viszont azokat a kialakításokat, amiket ő kigondolt ne hagyd el, mert pont azok adják a könnyű és gyors vándorlás lehetőségét. Javaslom, hogy készíts el a pontos kialakítást, mert a lényeget veszíted el. Én beszéltem még az öreg Lajos bácsival, igaza volt sok mindenben, csak azzal nem akart kibékülni, hogy én 19 és 20 keretesre készítettem a kaptárját. Nem bántam meg, bizonyítja ezt, hogy 90 fölött van a termelő Péntek kaptárjaim száma.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: adamez2 - 2015. Február 03. 13:09
Lehet, hogy félreérthető voltam. Nem keverem a két kaptár típust. Van 14 db Cicatricis féle kaptáram és 12 db hagyományos 18 keretes NB fekvő kaptáram, amit meleg építmény szerint használok. A két kaptártípus közül a meleg építményes lett számomra a szimpatikusabb, ezért ezzel fogom továbbfejleszteni a méhészetemet. Ebből rendeltem az idén 20 darabot. Mivel nem akartam többféle kerettípust a méhészetemben (még ha méretben nincs is nagy különbség), ezért maradtam a normál NB keretnél.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Fülemüle - 2015. Február 03. 13:18
Most már értem a méhészkedésed, csak még az nem világos, hogy hogyan akarsz Péntek-féle módszert alkalmazni nem Péntek kaptárnál.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagy Attila - 2015. Február 03. 13:46
http://www.scribd.com/doc/235751777/Cicatricis-Geza-a-Meheszkedes-Gyakorlata#scribd (http://www.scribd.com/doc/235751777/Cicatricis-Geza-a-Meheszkedes-Gyakorlata#scribd)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: adamez2 - 2015. Február 03. 14:47
Télen a méhek a választódeszkával leszűkített fészekben telelnek. Az első részletes átvizsgálás alkalmával tovább szűkítek ha kell, elsősorban a szép mézkoszorús lépeket hagyom bent a fészekben. Tavasszal folyamatosan bővítek hátrafelé a család fejlődésének ütemében, az utolsó fias és a mézes-virágporos zárólép közé helyezett, felkarcolt mézkoszorús, fiasításra alkalmas kerettel. Arra törekszem, hogy a fiasítás léctől-lécig kitöltse a kereteket, inkább kevesebb keretre terjedjen ki a fészek. Ennek érdekében karcolni is szoktam a mézkoszorúkat. Birsvirágzáskor kiegyenlítem az állományt, 6 fias keretre és 9 léputcás népességűre. Ilyenkor szoktam behelyezni az építtető keretet. Ennek a helye még nincs teljesen kialakulva, de szívesen rakom a kijáró környékére, mert úgy tapasztaltam, hogy ez segíti az anyát a kaptár elejében tudni. Mivel repcét nem érnek el a méheim, így nagy hordásra akác előtt nem kell számítani. Akácig folyamatosan bővítek és kiegyenlítek, tördelem az építtető keretet; igyekszem féken tartani a rajzási hangulat felébredését. Amikor az akác megindul, a választódeszkát hátrarakom és a fészek mögé 3 db műlépes keretet helyezek, majd üres kiépített keretek következnek. Akácpörgetés után szaporítok, két családból egy újat. Felénk a hárs a következő és egyben az utolsó hordási lehetőség, ezért nem gyengítem meg túlságosan a családokat, hogy legyen megfelelő gyűjtőerő. Hárson további 2-3 műlépet tudok kiépíttetni, de ezt már a fészekbe tűzöm. Hárspörgetés után ismét szaporítok, négy családból lesz egy termelő. Július közepétől serkentek, majd sorozatkezelést végzek Varidollal. A serkentés folyamatosan megy, és ha nincs aszály, akkor némi hordás is adódik vegyes réti virágokról. Ezek együtt már a téli élelem alapját képzik. Augusztus második felében a választódeszkát visszarakom a fészek mögé, kissé szűkítek is, majd a téli élelem kiegészítése következik. Szeptember végén, október első felében ismét szűkítem a fészket, 2-2,5 kg körüli mézkoszorús kereteket hagyok a fészekben. November vége felé ApiOx-os zárókezelést alkalmazok.

Hogy hol itt a Péntek Lajos féle módszer? Tulajdonképpen csak a választódeszka használata és az akácra történő berendezés az, amit az ő módszere alapján végzek. A többit inkább Faluba Zoltán könyvei és írásai ihlették. Problémám ott szokott lenni, hogy akácon egyes anyák hátramennek a méztérbe, és belepetéznek a méztéri lépekbe. Ez nagyon megnehezíti a pergetést, és az elvehető mézmennyiség is csökken ezáltal. Gyanús, hogy ennek a nem kívánt jelenségnek a kiküszöbölésében lehet szerepe az elforgatott lépeknek. Az idén a helyzet javítása érdekében két új módszert tervezek kipróbálni. Az egyik, amit Örösi könyvében olvastam, hogy az akácra a fészket úgy kell rendezni, hogy a nyílt fiasok kerüljenek hátra, és a fedettek előre. Ezáltal elől szabadul fel hamarabb petézésre alkalmas lépfelület, így az anyák kevésbé vándorolnak hátra. A másik, hogy akácon a fészket melegen takarni fogom, de a mézkamrára még fóliát sem terítek. Állítólag ez is visszatarthatja az anyát. Nagyon megköszönném, ha Te is leírnád, hogyan méhészkedsz az MHVK kaptárban, persze csak ha nem túl nagy kérés.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2015. Február 03. 16:12
Adamez 22!
Gratula!
Akár milyen furcsa, de a Hunort és most az NB18-at ugyan így kezelem a felfejlesztés időszakában!
Igazából nincs is mi hozzáfűznöm. Lehet ezt másként is csinálni, de azért az beszédes, hogy egy idő után a rajzással küzdesz. Sokan meg azon agyalnak, hogy lehet összehozni termelő családokat.
Utána, hogy mit hova pakolsz, szerintem másodlagos. A felfejlesztésed az nagyon bejön.
Tűzés nincs, csak bővítés, és karcolás.
Nagyon jó! Annyira egyet értek veled, hogy akár én is írhattam volna.
Azt nem tudom én miért írom le a dolgokat ilyen körülményesen?
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Fülemüle - 2015. Február 03. 16:27
adamez2. A technológiád hibátlan, látod még Attila is irígykedik az írásodra. Általában, tapasztalatom szerint hordáskor akkor hordják korán a fészekbe a nektárt, ha gyenge az anya. Ha már telik a kaptár csak akkor kezdik a fészket zsúfolni a jó családok. Az anya pedig azért szökik hátra, mert már elől nem talál bepetézésre alkalmas lépet. Nekem ezért 20 keretesek a 3 év óta  készült kaptárjaim.  Esetleg hozzátenném, hogy  a tűzdelést hordáson és rajzásmegelőzésre lehet használni.  Ha hűl a fészek akkor csökken a rajzási előkészület.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Geddekas - 2015. Február 03. 16:36
adamez2!

Sokféle tavaszi fejlesztés és sokféle mézeltetési mód létezik keretes kaptárra és ezek legtöbbjét ki is próbáltam életemben. A lehető legegyszerűbbet elmondom, csak azért, hogy lásd, a méhektől és a méhlegelőtől függ a mézhozam elsősorban, nem a különböző manipulációktól.

Méhcsalád felfejlesztése tényleg akkor a legsikeresebb, ha nagyon óvatosan bővíted a fészket. Nálam válaszdeszka és nejlon takaró a szűkítés eszköze. Amikor nem volt jó füzes legelőm, akkor fehérjepótlást adtam cukorlepénnyel. Arra ügyeltem, hogy időben adjak helyet a hereépítésnek. Gyümölcsvirágzáson már betettem egy építtető keretet. Amikor a méhcsalád elkezdett herét építeni, akkor kijjebb raktam az építtető keretet és belül mellé az első műlépes fészekbővítést. Ezzel fékeztem is a rajzási láz kialakulását. Arra törekedtem a bővítésekkel, hogy elérjem a 10 NB fias keretet, de rajzás ne tudjon kialakulni akác előtt.

Az akácmézeltetéshez nem kell hozzá más mint nagy kaptártérfogat és tökös méhcsalád. A kaptárban akác előtt két héttel legyen 10 szép táblás NB fias keret, a kaptár pedig legyen minimum 20 NB keretes, de jobb ha 22-24 keretes. Kitelepülvén az akácra, a nektárgyűjtés kezdetén megcsináltuk a tisztító pergetést és átrendeztük a kaptárt, mégpedig a lehető legegyszerűbb módon. A kaptár két végére a fal mellé nem kerülhet fiaslép. A kaptár egyik végébe a fal mellé tettük a válaszdeszkát, tehát a kaptár teljes tere egyetlen összefüggő tér lett. Az anyát sem vettük ki és nem is korlátoztuk semmiben. A fias lépek közé pedig egy-egy üres lép került: persze az üres lépek közül legalább 4 műlépes keret volt. Tehát úgy nézett ki a kaptár, hogy egy üres, egy fias, egy üres, egy fias. De csak egy kijáró volt nyitva. Már dandár előtt így voltak a méhek.

Nincs tehát se fészek, se méztér, vagyis inkább egyszerre mind a kettő van. Mire eljött az első pergetés, az anya kiszorult a fiasításból és sok fedett fias is kikelt. Nagyon gyakori volt, hogy a kaptár egyik végében csendes váltóbölcsőt húztak a méhek, pedig az anya ott volt a kaptárban és valamennyit petézett is. Amelyik kaptárban volt váltóbölcső, ott a pergetés során átrendeztük egy kicsit a kaptárt. A válaszdeszkával lerekesztettünk 3-6 lépet, amiből legalább fele fiaslép volt, Sőt a műlépes keret is jöhetett ide és a váltóböcsős lépek is idekerültek. Ennek a résznek kijárót nyitottunk. Itt párzott be a jövő évi termelőanya. A kaptár többi részében továbbra is szétszórva maradtak a fiaslépek.  Pergetéskor természetesen válogattuk a lépeket, hogy a savós fiasok nehogy pergetésre kerüljenek. Az utolsó akácpergetés után a fias lépeket a kijáróhoz rendeztük.

Ezt a fajta mézeltetést csak nagy nektárhozam esetén lehet jól alkalmazni és tipikusan a krajnai méhnél, hiszen az fészekre hord még akkor is, ha az üres lépes tűzdeléssel szétrobbantom a fészket. Akácon kívül még a napraforgón csináltam sikerrel ezt a fajta mézeltetést.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: adamez2 - 2015. Február 03. 19:28
Nagyon jó! Annyira egyet értek veled, hogy akár én is írhattam volna.
Azt nem tudom én miért írom le a dolgokat ilyen körülményesen?

Köszönöm Attila, hogy véleményezted az írásomat, jó tudni, hogy jó irányba haladok.  Az elején tartok még a méhészkedésnek, és bizony, ilyenkor nagyon sok kétség van az emberben, mert ha elszúr valamit, akkor az az éve már ugrott, rosszabb esetben még méhcsaládokat is veszíthet. Egy év, egy próbálkozás, ezért nagy luxus hibázni. Túl sokat kell várni a következő lehetőségre.

Az írásaid számomra mindig tiszták, egyértelműek és tanulságosak. Olyannyira, hogy külön Word dokumentumban gyűjtöm a technológiai jellegű írásaidat, és rendszeresen olvasgatom őket. A Méhészet újságban az emlékeztető rovatodat is nagy érdeklődéssel olvastam. Ilyen nyílt és őszinte véleményformálást csak keveseknél lehet tapasztalni, pláne egy országos médiumban.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: adamez2 - 2015. Február 03. 19:35
Esetleg hozzátenném, hogy  a tűzdelést hordáson és rajzásmegelőzésre lehet használni.  Ha hűl a fészek akkor csökken a rajzási előkészület.

Köszönöm a válaszodat. Alkalmazol valamilyen ökölszabályt arra nézve, hogy akácon mikor és milyen mértékben tűzdeled meg a fészket? Gondolom, ilyenkor csak kiépített üres kerettel tűzdelsz?
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: adamez2 - 2015. Február 03. 19:57
adamez2!
Méhcsalád felfejlesztése tényleg akkor a legsikeresebb, ha nagyon óvatosan bővíted a fészket. Nálam válaszdeszka és nejlon takaró a szűkítés eszköze. Amikor nem volt jó füzes legelőm, akkor fehérjepótlást adtam cukorlepénnyel. Arra ügyeltem, hogy időben adjak helyet a hereépítésnek. Gyümölcsvirágzáson már betettem egy építtető keretet. Amikor a méhcsalád elkezdett herét építeni, akkor kijjebb raktam az építtető keretet és belül mellé az első műlépes fészekbővítést. Ezzel fékeztem is a rajzási láz kialakulását. Arra törekedtem a bővítésekkel, hogy elérjem a 10 NB fias keretet, de rajzás ne tudjon kialakulni akác előtt.

Köszönöm, ez számomra nagyon hasznos információ. A technológia további része hasonló, mint amit nemrégiben Robotur fórumtárs is volt olyan kedves megosztani velünk. Biztosan jól működik, hiszen az egész kaptár egy nagy fészekmézkamrává válik, de nekem mégsem túl szimpatikus. Egyrészt azért, mert az anya és az összes nyílt fias is benne van ebben a fészekmézkamrában, másrészt (és pont ebből kifolyólag) azért, mert fiasításos lépeket is pergetni kell. Az sem közömbös, hogy pergetéskor anyát kell keresni és válogatni kell a kereteket, ráadásul az egész kaptár terjedelmében. A fészekmézkamrás mézeltetéssel ezek a problémák teljes egészében kiküszöbölhetőek. Mire a fészekmézkamra megtelik mézzel, addigra minden fiasítás kikelt és válogatás nélkül lehet pergetni. Közben az anya szép új fészket alakított ki, amely szintén válogatás nélkül mehet előre a pörgetést követően. Ez egy nagyon jól kitalált és működő módszer, különösen a keresztlépes fészekmézkamrás kaptárakban. Ennél még elegánsabb megoldás a Péntek Lajosé. Ugyanis ha mindent jól csinálunk, akkor anyarács használata nélkül, bábingtől, virágportól és akár szermaradványoktól mentes mézkamrai lépekből pergethetünk. Én pusztán emiatt döntöttem úgy, hogy ebben az irányban indulok tovább.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kiskakas - 2015. Február 03. 20:09
QUQURIQ!!!
Fülemüle!
 „Esetleg hozzátenném, hogy a tűzdelést hordáson és rajzásmegelőzésre lehet használni.  Ha hűl a fészek akkor csökken a rajzási előkészület.”
Van még egy – két jó tanácsom a rajzás gátlásra!
1.   A 10 keretes fészekből vegyél ki egy keretet, a kereteket húzzad szét!
       így úgy tűnik, hogy gyenge a család, visszarágják a bölcsőket!
2.   Minden szellőzőt nyissál ki, hogy huzat legyen, visszarágják a bölcsőket! (kezdeti rajzási stádiumban)!
        Ezek csak a fészek hűtéssel kapcsolatos fogások!

Üdv. Kiskakas!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Geddekas - 2015. Február 03. 21:03
adamez2
Idézet
Biztosan jól működik, hiszen az egész kaptár egy nagy fészekmézkamrává válik, de nekem mégsem túl szimpatikus. Egyrészt azért, mert az anya és az összes nyílt fias is benne van ebben a fészekmézkamrában, másrészt (és pont ebből kifolyólag) azért, mert fiasításos lépeket is pergetni kell. Az sem közömbös, hogy pergetéskor anyát kell keresni és válogatni kell a kereteket, ráadásul az egész kaptár terjedelmében.
Csak akkor kell anyát keresni pergetéskor, ha van váltóbölcső. Azaz ekkor se az anyát kell keresni, hiszen csak arra kell figyelni, hogy azokon a lépeken ne legyen az anya, amelyekből a kaptár végében a válaszfal segítségével elkészül az új család.

A pergetés során persze fedett fias is pergetőbe kerül, sőt bevallom itt-ott egy pici nyílt fias is. Az anyát nem keressük, de úgy minden negyedik ötödik kaptárnál Ő is szem elé kerül. Igazán komoly anyaveszteségre nem emlékszem. Inkább az jellemző probléma, hogy ha leáll a nektárgyűjtés az időjárás rosszra fordulása miatt, akkor pillanatok alatt kiterjeszti a petézését az anya, ami népességnövekedéssel meg mézveszteséggel jár. No, de azt is el kell fogadni, hogy ekkora kaptártérfogathoz nem elég 3-4 kg méhtömeg és ma már van akác után is mézpergetésre alkalmas méhlegelő, amihez a méhcsalád népességét célszerű fenntartani.

Én úgy érzem, hogy a krajnai méhfajta fészekre hordási ösztönéhez ez a módszer nagyon jól illeszkedik.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Fülemüle - 2015. Február 03. 21:09
Most tényleg nagyon jó és gyakorlatias tanácsok születtek, érdemes alkalmazni bármelyiket. Azzal egészíteném ki, hogy ezt a jó technológiát érdemes egy jó  anyával megfejelni, mivel  attól sokban függ a család. Sajnos a tenyésztés rosszabbul áll nálunk, mint  szomszédainknál, de  javaslom a krajnai fajtát, mivel szerintem tulajdonságai beleillenek a technológiánkba. A minőséget és tulajdonságait azonban javítani lenne érdemes. Ha nem rajzó hajlamúak az anyák akkor akár 3. éves anyák is termelésben lehetnek. Ez magvalósítható  dolog.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kiskakas - 2015. Február 03. 21:15
QUQURIQ!!!

Az akác előtt mi korlátozzuk az anyát, hogy ne kajoljon a fiasítás, a dajkák meg sipirc dolgozni!!
Davaj, davaj kicsit robot…
A beömlő akácméz meg maga szorítja ki még a szuper anyákat is!
Mi is marad?
A kipergetett mézes üres fészek keretek!
Ha északi akácra spurizunk, gyorsan folytatódik a fészek megtömése, ami megint fiasítás csökkenéssel jár!
Fönti akác után csak keveseknek adatik meg, egy újabb méhlegelő.
Mi marad?
Aki nem csinál semmit, összeroppannak a családok, (esetleg nyúlós)
Aki rögtön serkent, beindítja az anyákat!
De a nyári méhlegelőn nem sok mézet gyűjtet méhek nélkül!
Napraforgóra nyeri vissza a család a gyűjtési állapotát!

Kiskakas!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. Február 17. 12:38
https://www.youtube.com/watch?v=kLV4z2x_Tf8
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2015. Február 17. 14:51
Egy szót sem értek belőle :'(
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2015. Február 17. 15:02
Összeszedtem a szekszárdi előadásokat, fölteszem ide is, hogy könnyebb legyen megtalálni.

Bross Péter méhész
https://www.youtube.com/watch?v=UUZvg_GnOqs

Simon Gergely
https://www.youtube.com/watch?v=LoASj25PYkc&list=UUc15rFOfv5DYWy_ipQ3Obog

Dr. Roszík Péter
https://www.youtube.com/watch?v=vMuG2GaWVtA

Bíró Sándor méhész
https://www.youtube.com/watch?v=hBV51NBTq60

Dr. Kerstin Ebbersten méhgenetikus
https://www.youtube.com/watch?v=cBqUyNMarEc
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: W. Zoli - 2015. Február 17. 19:54
Köszi
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2015. Február 18. 12:00
Erre bukkantam. Egy éve készült:            OMME
https://www.youtube.com/watch?v=puXq55aKz8Y
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. Február 18. 15:07
Nofene.  :o :) Ismét bocsi mindenkitől,aki nem beszél külföldiül,de magyarul nem találok túl sok izgi dolgot mostanában.  ;) Este szösszenek majd erről pár szót,ha van rá igény.
http://www.welt.de/wissenschaft/article137575687/Nikotin-kann-eine-Medizin-sein-fuer-Bienen.html
http://rspb.royalsocietypublishing.org/content/282/1803/20142471
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. Február 19. 15:12
Tényleg csak a lényeg dióhéjban: kutatók megállapították,hogy bizonyos növények bizonyos,a nektárban is megtalálható hatóanyagai jó hatással vannak a méhek és a poszméhek egészségére.(Mondjuk ez nem lepett meg túlzottan,de legalább már tudományosan is be van bizonyítva).  :) A hatóanyagok hatékonysági sorrendben: anabazin,nikotin,timol,catalpol (itt a Crithidia nevű bélparazita terjedését gátló hatásukat vizsgálták)  :-[ Nekem ez a nyavalya valahogy kimaradt a tanulmányaimból,de most pótoltam. http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0072443
Német kollégáink a cikktől felbuzdulva elkezdtek dohánymag után szaladgálni.Ők még a füstölőt is ezzel szándékozzák innentől üzemeltetni. Pillanatnyilag a Nicotiana rustica a szimpatikus nekik.
Ha már arra jártam, akkor hozok még egy kis tudományt: http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0072016 (pollenfogyasztás hatása a méhek egészségére)
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0076536  (Check Mite+ és Apistan szubletális hatása a méhekre)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Robotur - 2015. Február 20. 17:06
A  füstölőbe régen is használtak kapadohányt, nállunk a dohány termelése jogilag nem volna kicsit macerás? Hangyánnyira, drága volna zárjegyes pipadohányt tömni a füstölőbe.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: antalholecska - 2015. Február 20. 19:05
Dehogy nem . Állami monopolium . Probáltam én is szerezni magot  , kaptam is volna  de egy bizonyos mennyiséget le kellet volna adni . Mármint dohány levelet .
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Robotur - 2015. Február 20. 21:40
Marad az akácháncs. arra nem kell zárjegy :)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: W. Zoli - 2015. Március 01. 22:09
Sziasztok!

Ezt az érdekes videót találtam a neten

https://www.indiegogo.com/projects/flow-hive-honey-on-tap-directly-from-your-beehive
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. Április 14. 13:20
http://www.easac.eu/fileadmin/Reports/Easac_15_ES_web_complete.pdf
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. Április 17. 07:10
http://www.fachdokumente.lubw.baden-wuerttemberg.de/servlet/is/105070/?COMMAND=DisplayBericht&FIS=200&OBJECT=105070&MODE=METADATA
 ;)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: zombee - 2015. Április 17. 15:03
Lindzzy! Köszi a méhlegelőjavítós kiadvány feltöltését (is). Hasznos volt.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. Április 20. 15:08
Legeltessünk még egy kicsit:  ;)
 Egy kis tudomány a repcéről.
http://www.ages.at/fileadmin/_migrated/content_uploads/Nektarertragspotential_von_Rapskulturen_in_%C3%96sterreich.pdf
Száraz nyarakra egy kis méhcsemege (némi tudománnyal megtámogatva):
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0093153
További tippek a választékbővítéshez:
http://prerikert.hu/katalogus/magok/magok.html
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Geddekas - 2015. Május 11. 13:52
Egy kitűnő rövidfilm a méhecske egyedfejlődéséről.

http://apps4.trilobita.hu/mch3/embed/ssv5k1
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Dozer - 2015. Május 11. 14:11
Azért az atka durva volt szegénykén...  :-\
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2015. Május 25. 11:14
http://istvanrevesz.freewb.hu/meheszeti-temak
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: gewi - 2015. Május 25. 15:19
Ez a honlap valami vicc?
Nem, félek nagyon is komolyan gondolja a tulaj..
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. Május 27. 13:07
http://www.mellifera.de/blog/biene-mensch-natur-blog/zuckerfuetterung-und-bienengesundheit.html
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. Június 17. 15:47
http://dip21.bundestag.de/dip21/btd/18/051/1805101.pdf
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Geddekas - 2015. Június 19. 14:39
lindzzy!

Kérlek ismertesd ezt a német cikket röviden. Annyit értek belőle, hogy a rossz hírű glifozat kemikáliáról szól.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. Június 19. 21:53
 Most tényleg csak nagyon röviden,főleg hogy nem is értek a vegyszerekhez: :)
A német zöldek meg akarják akadályozni a glifozát tartalmú gyomirtó szerek engedélyének meghosszabbítását,mivel az IARC (az Egészségügyi Világszervezet, Nemzetközi Rákkutató Ügynökség munkacsoportja) nemrég „2a” kategóriába sorolta,mint valószínűsíthetően rákkeltő anyagot.

Az elővigyázatosság elve alapján kérik a szövetségi kormányt,hogy vezessen be nemzeti moratóriumot a fent nevezett hatóanyag tartalmú gyomirtó szerekre,valamint lépjenek fel az Uniós szintű moratórium bevezetése érdekében. Az  élelmiszereknél az ADI-érték (elfogadható napi bevitel–érték) csökkentését is kérik.

(Elméletileg júliusban jön ki az IARC tanulmánya,ezért kérik,hogy az újraengedélyezési eljárás során az EFSA-nak ( Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság ) legyen elegendő ideje az új eredmények ismeretében kialakítani az álláspontját.)

Továbbá kritizálják a jelenlegi engedélyezési gyakorlatot,mivel a hatóságok a kockázatelemzést javarészt a gyártók által finanszírozott tanulmányok alapján végzik,és a független tudósok eredményeit általában figyelmen kívül hagyják...
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Geddekas - 2015. Június 21. 20:33
A neonikotinoidok esetére is igazak ugyanezek a kifogások.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Hegedűs Szabolcs - 2015. Július 01. 22:38
Szép estéket minden fórumot olvasónak!
Még régebben(kb: egy éve) találtam egy nagyon érdekes filmet elég hosszú(81p).Persze nagy részét kine ismerné de ha figyelmesen végignézi valaki elég sok érdekességet találhat benne. :)
https://www.youtube.com/watch?v=kO42_rOhy1c

Ui: Sajnos feliratos:S
További kellemes estét!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Hegedűs Szabolcs - 2015. Július 02. 12:04
https://www.youtube.com/watch?v=hPDvM3x1Szw
Érdekes videó étkezésről szól, de a mézről is sok érdekességet mondanak érdemes végignézni, bár a végén a gőtés elég nagy butaság:/
Jó szórakozást hozzá mindenkinek.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kapitany - 2015. Július 03. 12:37
Minek ez az oldal,ha ez a fasz atya mindent törölhet amihez kedve van?

Kapitány!
A méhészklubhoz méltatlan hozzászólásodat most még nem törlöm, hogy mások is olvashassák milyen alpári megnyilvánulásod van.
Ezeknek az obszcén szavaknak itt nem adunk teret!
Most néhány napos pihenőre küldelek, majd ha megnyugodtál, és normális hangnemben szólsz a Méhészklub olvasóihoz, oldom a bilincset!
Megértésedet köszönöm!
Vagy Nyíregyházán ez a módi?
Nagyernyei Attila
Klubvezető
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. Július 09. 13:01
http://journals.plos.org/plospathogens/article?id=10.1371/journal.ppat.1004816
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0131611
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0123404
 Megint egy kis kultúra.  ;)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kamikaze - 2015. Július 09. 20:58
Sajnos nem értem. (Biztos nem vagyok egyedül.)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Hegedűs Szabolcs - 2015. Július 15. 20:30
http://m.youtube.com/watch?v=h8MCBQixqcg

Egy érdekes videó a nálunk is honos lódarázs ázsia rokonáról és kártételéről az ottani európai méhekben.
Elgondolkodtató hogy némely méhészek miatt akik azért viszik oda európai méheinket mert valamivel jobban termelnek halnak meg méhkolóniák és lódarázs kolóniák...
Sajnos csak angolul van fent az interneten, de nagyjából így is érteni a lényeget.
További jó olvasgatást mindenkinek!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2015. Július 17. 21:44
Tavalyi a cikk, de nagyon érdekes ilyen színes mézet látni a lépekben

http://trollforgatok.blog.hu/2014/05/26/a_kek_mez
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. Július 21. 06:04
http://www.fr-online.de/wirtschaft/pflanzenschutzmittel-streit-um-glyphosat-geht-weiter,1472780,31257600.html
Megint egy cikk a glifozát körüli vitáról.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. Július 24. 14:46
http://www.bbc.com/news/science-environment-33641646
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: zombee - 2015. Július 24. 23:59
Itthon nem foglalkoznak eseti engedélyekkel. Csávázzák házilag. Tisztelet a kivételnek. Napra után több méhésszel beszélgetve mindegyik jelentős eltájolást (is) említett. Na, vajon miért?
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Geddekas - 2015. Július 25. 00:47
Tavaly senki nem hitte sem Attilának, sem nekem, hogy háztáji módon csáváznak neonikotinoiddal a gazdák. Lám most mintha változna a méhészek szemlélete.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. Július 25. 06:16
http://www.wsj.com/articles/the-bees-are-safenow-lift-this-pesticide-ban-1437594547
No itt van még egy kis "csemege" ebben a témában.
Előre láthatóan kemény menet lesz,amikor EU szinten döntenek a szóban forgó szerek további sorsáról...
Csak,hogy linkeljek már végre valamit magyarul is (ha már volt,akkor bocsi):
http://www.agroinform.com/allattenyesztes/hogyan-vedhetok-meg-a-mehek-23466
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. Július 25. 06:46
Eközben Németországban...:
http://www.handelszeitung.ch/unternehmen/deutschland-verbietet-handel-mit-syngenta-produkt-815754
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. Augusztus 02. 18:37
http://journals.plos.org/plospathogens/article?id=10.1371/journal.ppat.1005015
http://www.sciencedaily.com/releases/2015/07/150731182648.htm
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2015. Augusztus 04. 21:23
http://www.lilli.hu/shop/product/15244/mez-es-arany-szamozott-konyvritkasag-csak-elorendelesre.html
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. Augusztus 05. 05:52
http://www.beegym.co.uk/index.html
 ;)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: KörmendyRácz - 2015. Augusztus 05. 10:15
Kedves méhészek, méhész családtagok!

Érdekes könyv jelenik meg Popravkótól: Méz és arany. Popravkó a Lomonoszov Egyetem professzora, ... de nem lövöm le a poénokat, és nem idézem be a teljes könyvismertetőt.

A könyv sorszámozott és korlátozott mennyiségben kerül legyártásra. 50 példányt dediáltatunk is.
A megrendelés egyszerű. Aki átutalja a könyv árát, annak gyártanak könyvet. www.lilli.hu

Nézzétek meg a 138-ik oldalon látható képet. Nézzétek meg a prof. szemét. Én is így szeretném érezni magam nyolcvan körül.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: zombee - 2015. Augusztus 05. 20:41
Nosema Apis-al a herék is megfertőzhetik a méhanyát:
http://www.origo.hu/tudomany/20150805-meh-nemi-betegseg-gomba-sperma-szaporitasi-program.html
http://www.nature.com/srep/2015/150630/srep10565/full/srep10565.html
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Bicska - 2015. Augusztus 11. 09:14
Ez érdekes lehet, csak aztán ki ne derüljön, hogy a méheinket is pusztítja.

http://www.origo.hu/tudomany/20150811-azsiai-lodarazs-husevo-noveny-kurtvirag-kina-biologia.html
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. Augusztus 20. 11:46
A bajoroknál találtam ezt a két méhlegelős kiadványt. ;)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. Augusztus 21. 05:54
http://entomologytoday.org/2015/08/20/new-york-honey-bees-evolved-resistance-to-disease-after-exposure-to-varroa-mites/
http://www.nature.com/ncomms/2015/150806/ncomms8991/full/ncomms8991.html#abstract
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: KörmendyRácz - 2015. Szeptember 28. 18:10
Még két napig rendelhető a MÉZ és ARANYG c. könyv.
 Részletes ismertető itt:
http://www.lilli.hu/shop/product/15244/mez-es-arany-szamozott-konyvritkasag-csak-elorendelesre.html

Megrendelhető a LilII kiadónál.

Utolsó lehetőség a MÉZ és ARANY c. könyv megrendelésére



Köszönjük az eddig beérkezett megrendeléseket!


Már csak néhány napig, szeptember 30-ig rendelhető az orosz tudós Popravkó Méz és arany c. könyve. Potosan annyi darabot gyártunk le, ahányra megrendelés érkezik.

Kiváló ajándék akár karácsonyra is!

A könyvbe beleolvashat a Számozott kötetek, illetve számozott és dedikált kötetek linkek alatt.

 
A megrendelés menete:
Sorszámozott könyv esetén 5975 Ft-nak

Sorszámozott és dedikált kötet esetén 7975 Ft-nak

a 10300002-20124898-00003285 CCS 93 kft /LiLLi kiadó. számlaszámra történő utalással. A megjegyzés rovatba kérjük, hogy a könyv darabszámát és a szállítási címet, emailt tüntessék fel!

Kizárólag az ezen módon megrendelt kötetek kerülnek a könyvkiadó által legyártásra. Emailes, stb. megrendelést sajnos nincs lehetőségünk elfogadni.

Ha ma elindítja utalását, akkor biztosan nem marad le! Ne hagyja az utolsó, dolgos hétköznapra!

Méhésztársi üdvözlettel:

Körmendy-Rácz János

Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2015. Október 03. 22:19
Az épület tetején kerámia méhkasok felé kerámia méhek igyekeznek és mintha a cserepek is a méhsejteket formáznák:
http://budapestcity.org/03-muemlekek/05/Postatakarek-penztar/index-hu.htm

Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. Október 11. 06:14
http://www.opb.org/news/article/could-a-mushroom-save-the-honeybee/
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2015. Október 11. 11:54
   :-\  magyar nyelvű szakirodalmak nincsenek???
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. November 23. 08:33
Sajnos ez sem magyar,de azért hátha valakinek érdekes lehet.
http://www.bbc.com/news/science-environment-34846629
http://rspb.royalsocietypublishing.org/content/282/1819/20152110
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: zombee - 2015. November 24. 15:38
Naná, köszönjük!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: W. Zoli - 2015. November 25. 16:04
Sziasztok!
Találtam egy rakat méhészújságot nagyapám padlásán. Elég érdekes cikkek vannak bennünk. Ha érdekel titeket, akkor szemezgetek, és töltök fel ide cikkeket PDF-formátumban. Most, az 1992. szeptemberi számban szereplő "A krajnai méh amerikai szemmel" című írást töltöm fel.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: W. Zoli - 2015. November 25. 16:08
Na jó bénán töltöttem fel, legközelebb ügyesebb leszek :)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Robotur - 2015. November 25. 16:44
Egy régi Méhészet újságban emlékszem megjelent egy cikk a "Pille konténerről", sajnos nincs már meg nekem ez a példány. Nagyon ötletes  konténer volt, szállításhoz összetolható kétoldalról, ilyenkor gyakorlatilag nincs folyosó. utánfutós szállításhoz volt méretezve. Arra rámpán, csörlövel húzta fel a gazda.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: LipiG - 2015. November 25. 17:37
Üdvözlet!
Nekem megvan az a cikk lefényképezve.
"Röpke 24"
Vmelyik 2014 es Méhészetben is van hasonló konténerről szó.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Robotur - 2015. November 25. 17:45
Igen ez az, nagyon köszönöm. Bár az elnevezésére nem pontosan emlékeztem, de ő az :)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: W. Zoli - 2015. December 02. 08:02
Ismét egy érdekes írásra bukkantam, ezúttal a Méhészet c. újság 1992. decemberi számában. "Mikor virágzik az akác?" címmel. Kicsit érdemes lenne naprakésszé tenni az írást, ezért ha tapasztalt méhészek írnának néhány sornyi kommentet a témához, (mit kell tudni napjainkban az akác virágzásáról, mikor érdemes elindulni akácra és mikor kezd mézelni stb) azzal még érdekesebbé válna a cikk. Zoli
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2015. December 02. 09:33
W.Zoli!
Érdekes, hogy a cikk írója 22.000 méhészről, és 600.000 méhcsaládról ad információt.
Ma 16-18.000 méhész, és 1.1-1.2 millió méhcsalád van kicsiny országunkban.
Mikor érdemes akácra elindulni?
Ezt a kérdést minden előadásomban (A kaptártípusok összehasonlítása az akácméztermelés tükrében) részletesen kifejtem.
Attól függ, abban az évben mik a terveid.
Már az Emlékeztetőben is leírtam, hogy egy disznónak négy sonkája van.
Tehát, ha rákattansz az akácra, és kiváló eredményre törekszel,keményen korlátozni kell az anyákat.
Mi van az utána következő méhlegelők kihasználásával, a szaporítással?
Mész e második akácra?
Ezek a kérdések kaptártípustól függetlenek.
Leűzöl, szöktetőt használsz, vagy rázod, sepred a méheket?
Ezekre válaszolj, és akkor haladhatunk tovább.
Minden részlet ismerete szükséges, hogy milyen állapotú virághoz kell a méhcsaládjaid állapotát illesztened.
Üdv.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2015. December 03. 11:48
Sziasztok!
Kicsit bajban voltam, hogy hová illesszem be ezt a videót.
Sokat beszélnek manapság erről.
A 8. perctől a rovarokról is van benne szó.
Ne csak a lábatok elé, hanem néha az égre is nézzetek!
http://www.mindenegybenblog.hu/eletmod-egeszseg/feny-derult-a-nepirtasra-tenyleg-merget
A szöveg után következik a 15 perces kisfilm.
Érdemes megnézni.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: barger - 2015. December 03. 21:46
Sziasztok!

A fentebb olvasható Méz és Arany című könyvből még maradt néhány darab amennyivel többet gyártott a nyomda.
Érdeklődni KörmendyRácz-nál lehet.


Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. December 16. 18:07
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0144879
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: W. Zoli - 2015. December 18. 10:29
Egy érdekes cikk a Méhészet c. újság 1993. februári számából (Afrikanizálódott "sikertörténet" címmel)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2015. December 30. 21:49
http://link.springer.com/article/10.1007/s13592-015-0412-8/fulltext.html
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: W. Zoli - 2015. December 31. 17:26
Sziasztok!

Bizonyára nem sokan vannak itt olyanok, akik ne látták volna a youtube-ra feltöltött méhészettel kapcsolatos filmeket. Van például anyanevelésről, vándorméhészekről stb. Viszont elég rossz minőségben. Elképzelhető-e az, hogy a jövőben készülnek hasonló kisfilmek? Vajon lenne rá igény?
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: gewi - 2016. Január 03. 15:40
Sziasztok!

Keresem:
A mézelő méh anatómiája, morfológiája és fiziológiája / A. Schönfeld ; ford. Faluba Zoltán
című könyvet. Ha valakinek megvan és hajlandó megválni tőle, reális áron megvásárolnám.
Vagy digitalizált formában is megfelelne, amit én is szívesen elkövetnék egy kölcsön példánnyal.

Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: pink panther - 2016. Január 03. 19:21
Szia! És BÚÉK mindenkinek!

Nekem megvan a Schönfeld könyv, 1962-es 52 Ft volt. Megválni viszont csak cserével szeretnék tőle.
Halmágyi-Szalay: Méhlegelő képekben /2001/- ez kéne cserébe.
Szerezz egy ilyet és megy az üzlet. ;) /ja, számítógépen megvan, a könyv érdekel/
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: gewi - 2016. Január 05. 17:20
Szia!

Az ajánlatod nagyon korrekt, csak az a baj vele, hogy nincs két pédányom.
A sajátomtól meg nem szívesen válnék meg,
Azért körülnézek, hátha sikerül szereznem.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2016. Január 12. 07:00
https://www.youtube.com/watch?v=dY7iATJVCso
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2016. Január 13. 06:49
Nem kifejezetten a méhekkel foglalkozik,de azért mégis...ráadásul kivételesen van magyar felirat is. ;)

https://www.youtube.com/watch?v=gXORwh4RtSE
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Geddekas - 2016. Január 13. 09:51
Ez egy nagyon jó tévés vitaanyag.

Vajon lehetne-e emberre és a méhekre is káros mérgek nélkül annyi élelmiszert termelni, amennyire az emberiségnek szüksége van?

A Biológia tudományának válasza, hogy IGEN!
Csak ehhez más iparágakat kellene fejleszteni és a genetikai kutatásokat is más irányba kellene vinni.
Ma a genetikai kutatásoknak nem elsődleges célja a nagyobb termésmennyiség és jobb minőség.
Nézzétek meg a GMO növényeket.
Egyik se a magas terméshozamáról híres, hanem arról, hogy rovarölő mérget termel minden sejtje.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2016. Január 15. 11:19
https://www.youtube.com/watch?v=Eo1CHOdMOFs
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2016. Január 29. 17:09
http://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/00218839.2015.1106777
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2016. Január 29. 18:34
http://phys.org/news/2016-01-video-unexpected-chemistry-honey.html
 ;)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2016. Február 09. 07:28
FIGYELEM!
Végre itt az első előadás a XII. Szekszárdi Tavaszváró Méhésznap-Szakmai Konferenciáról!
https://www.youtube.com/channel/UC9mROKKO-p1_O_Ckl8A6tmg
Ezt a linket figyeljétek, a többi is folyamatosan elérhető lesz!
Kellemes időtöltést kívánok!
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2016. Február 10. 06:14
Magyar felirattal... ;)
https://www.youtube.com/watch?v=NI4sYaxQrX8
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2016. Február 10. 21:54
 ;D  Akkor nézzük inkább magyarul felirat nélkül:

https://www.youtube.com/watch?v=garu8VUuEI4
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: george75 - 2016. Február 12. 19:25
Egy kis erdekeseg  !!!!!   
https://www.youtube.com/watch?v=ETP4ALYnJ4M
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2016. Február 13. 06:11
https://www.youtube.com/watch?v=Ky7apRppd4M
Ez is elég ütős...
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Hegedűs Szabolcs - 2016. Február 14. 23:09
Üdv mindenkinek így a tavasz hajnalán!:)
Íme két remek és gyönyörű videó(kisfilm) ami megpróbálja bemutatni pár elemét annak ,hogy mire is képes az ember 1-2 évszázad alatt a sok "remek" találmány és "jó" dolgok mellett.
1.rész: https://m.youtube.com/watch?v=-PAEWJTAkOM

2.rész: https://m.youtube.com/watch?v=K1QhB_SzQ_Q

Jó szórakozást hozzájuk:)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2016. Február 15. 12:50
Nagyon szép filmek! Köszönjük, hogy feltetted!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2016. Február 16. 06:17
Kuba mezőgazdaságáról egy film.(magyar szinkronnal)  ;)
https://www.youtube.com/watch?v=T_HiMgPO_dA
Ezért (is) érdekes az előző videó...(angol nyelvű cikkek):
http://news.trust.org/item/20160209120235-5me2q/?source=reOtherNews3
https://www.specialtyfood.com/news/article/organic-honey-named-cubas-fourth-most-valuable-export/
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Hegedűs Szabolcs - 2016. Február 19. 23:46
Üdv, szép estét!
Örülök neki hogy tetszett.
Még annyit fűznék hozzá mint saját véleményt hogy a filmek alatt láthatjuk sok nép nyomorát ami felettéb rossz látvány. Nekem az a véleményem hogy az ő nyomorukról igazából mi Nyugati (fejlett) népek{gondolok itt USA, kína stb} tehetünk de nem a jó emberek hanem a kapzsi nem mondanék több jelzőt típúsű emberek. Ezekken a népeken segíteni lehetne de nem úgy hogy segéllyekkel a létminimumot fentartjuk, hanem fejleszteni őket önfentartásra, korlátozni népszaporulatokat stb, és az se megoldás hogy befogadjuk őket és "rabszolgaként" az alja munkát végeztetjük velük mígnem megunják és fellázadnak:/.
De persze mivel világunkat főként ilyen rossz emberek irányítják ezeknek az embereknek sokáig nincs jövőjük amíg az olcsó munkaerőt és a pénzt látják bennük.
Persze tudom hogy ez ennél sokkal bonyolultabb, mert pl: ezeknek a népeknek a "kárából" van a fejlett országoknak jólétük
Még a 2.részben nyűgözött le mennyire feltűnő a felesleges mértéltelenség(Dubai) és az ésszerű, helyes gondolkodású (Izland) között.
Még két remek mondat maradt meg bennem nagyon-"pénzzel minden álmot valóra lehet váltani, de lehet hogy az egy rémálom lessz"
-"Nem védhetünk meg mindaddíg egy területet amíg egy másikat kizsákmányolunk, minden mindennel összeköttetésben áll".
És néha tényleg az a gondolata támad az embernek: hogy" Nem akarjuk elhinni azt amit már tudunk"
Így hírtelen még ez jutott róla eszembe a többi szörnyű tény mellet.
További szép estét!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2016. Február 26. 10:32
mézkirálynő és méhészbál kalocsán  ;)

https://www.youtube.com/watch?v=Y2VeP_Ks20s
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: W. Zoli - 2016. Március 03. 13:13
A Méhészet c. újság 1977. novemberi számában megjelent "Miért nem mézelt az akác?"c. írásnak köszönhetően, mintegy 40 év távlatából megállapíthatjuk, hogy az akkori akácra váró méhészeknek is is okozott fejfájást az időjárás. Mondhatni, azóta ezen a téren túl sok változás nem történt: majd lesz, amilyen lesz
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: malakucziantal - 2016. Április 09. 20:35
2016-04-09 14:32
A tudomány hangjai
http://www.mediaklikk.hu/kossuth/
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Mózes Albert - 2016. Április 10. 06:31
         hangtárban lehet könnyen megtalálni

  Albert
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Oldirty - 2016. Április 15. 14:27
Sziasztok!

Zsidei Barnabás - Méhészeti ismeretek című könyvet nem tudjátok hogy hol lehet beszerezni, mivel a neten sehol sem találok? Esetleg valakinek nincsen szkennelt változata?
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Sárosi István - 2016. Április 15. 22:23
https://edokumentumok.hu/pdf/zsidei+barnab%C3%A1s+m%C3%A9h%C3%A9szeti+ismeretek+pdf

Próbáld meg innen letölteni. Elméletileg PDF formáfumban van fönt, de nekem mobilról nem sikerült letöltenem. Próbáld meg PC-ről, hátha sikerül.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Oldirty - 2016. Április 16. 09:05
Ezt már próbáltam én is! Nem lehet letölteni! Szerintem valami átverés az csak!
Pedig nagyon kíváncsi lennék arra a könyvre!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: dcplussz - 2016. Április 21. 09:18
Kaptam egy emilt az antikváriumból.
Akit esetleg érdekel a könyv jelezze, nekem idő közben meglett.

"Értesítő e-mailünkben a következőkről szeretnénk tájékoztatni:

Az Ön által előjegyzett könyv(ek)et sikerült beszereznünk.
Megrendelni kizárólag az internetes oldalon keresztül lehet.
Csak az internetes megrendelést követően tudjuk a könyvet postára adni, illetve boltunkba szállítani.

A megrendelés menete megegyezik az eddigi gyakorlattal.

Az előjegyzés a következő azonosító használatával történt: xxxxx

A könyv(ek) adatai:
Zsidei Barnabás: Méhanyanevelés
Akadémiai Kiadó (1987)
Sorozatcím: Méhészeti tanulmányok
Oldalszám: 256
Ár: 16000 Ft
Előjegyzés időpontja: 2013.08.17
   
 A könyvet az értesítéstől számított 6 napig kizárólag Ön tudja megrendelni. "
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: barger - 2016. Április 21. 09:30
ez méregdrága 16k-ért.
vaterán időnként lehet kapni 4-10k között állapottól függően. Én 7-ért vettem. Szerintem a legrészletesebb anyanevelési könyv. Persze az is igaz akinek kell ne ezen spóroljon.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kiskakas - 2016. Április 25. 21:04
QUQURIQ !!!

Egy kis érdekességnek szántam, kezdőknek és haladóknak egyaránt... :o

Régebben Apis indica-nak is nevezték. Eleinte azt hitték, hogy a nyugati mézelő méhnek (Apis mellifera) egy fajtája (alfaja), de a két méhet nem lehetett keresztezni, így emiatt is külön fajról beszélhetünk.
Megjelenése

A kisebb testméret jellemzőbb erre a fajra. Szipókája 4,75-5,29 milliméter hosszú, szárnyindexe (cubitális index) változó: 3,18-5,29. Hőszabályozása fejlett. A fészek belsejében 41 C°-ot tart, ami sokkal magasabb, mint a háziméh családok fészekhőmérséklete (35 C°).
Megjegyzem, hogy az atkátalanságnak az is oka lehet, hogy a család magas hőmérséklete miatt pusztulnak az atkák.
Kutatók is kísérleteztek már ezzel a módszerre, csak nagyon nehezen tudták beállítania fix 41 C-t.

Ez a méh is üregekben fészkel, több párhuzamos függőleges lépet épít. A méhcsalád 10-20 000 méhből áll. A méhcsaládon belüli munkamegosztás hasonló, viasza 2 C°-kal magasabb hőmérsékleten olvad azaz 65 C°-on. Propoliszt ez a méh nem használ a rések betömésére. A fő ellenségei a hatalmas japán darázs (Vespa mandarinia), valamint a méhevő madarak. Az indiai méh úgy repül, mint némelyik légy, szabálytalan cikk-cakkban. Így védekezik ellenségei ellen. Gyűjtési körzete 1 km-en belül található. Kommunikációs tánca hasonló mint a mi méhünké (háziméh), csak lassúbb. A méhanya naponta 300-800 petét rak. Az ázsiai méhatka (Varroa destructor) nem tud jelentős kárt okozni a méhcsaládban. A munkásméhek felismerik az atkát és képesek eltávolítani. A varroa atka átkerült a háziméh családokba, és jelentős pusztulást okozott. Magyarországon 1987-ben a méhcsaládok 1/3-ad része pusztult ki emiatt. Károsításától kémiai védekezés nélkül napjainkban már nem lehetne méheket tartani.

Ennyit sikerült mára kikapirgálni! ;D

Kiskakas, Baldavári László
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Geddekas - 2016. Április 26. 21:28
Kiegészítés az előzőhöz. Ha a két méhfaj fészkét egymás mellé tesszük, akkor a mi méhünk fészke olyan, mit a gazdag dolgos ember háza, a távolkeleti méhnek a fészke pedig a szegény rokon. Nem takarít olyan alaposan, mint a mi méhünk. A beteg nyilt fiast eltávolítja ugyan, de a beteg bábokkal telített lépfelületet kihagyja. Érdekesség, hogy ha a fias lépeket áttesszük a másik faj lépjei közé, akkor gondozza, felneveli. Az atkanőstényt lekaparják magukról. A súlyosan atkafertőzött sejteket nem engedik kikelni, így a bábbal együtt az atka is elpusztul.

Ha a mandarindarázs támad, akkor nem egyenklént veszik fel a reménytelen harcot, hanem csapatosan támadják meg a darazsat. Gomolyagba kerül a mandarin darázs. Ennek a gomolyagnak a hőmérséglete folymatosan nő és a méhek szabályosan denaturálják a darazsat, miközben nekik semmi bajuk nem lesz. Infra videós filmek vannak erről a támadásról a youtube-n.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2016. Április 29. 17:18
https://entomologytoday.org/2016/04/27/varroa-mites-and-associated-honey-bee-diseases-more-severe-than-previously-thought/
Bocsika,megint angolul találtam valamit.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Mózes Albert - 2016. Május 10. 05:08
     ha így készül a tojás , hogy készülhet a tyúk ?  a mézről már nem is beszélve. :o :(

      https://www.youtube.com/watch?v=tXUfxSwNUZU
      https://www.youtube.com/watch?v=XfGsLle6t9Q

  förtelem.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2016. Május 10. 20:40
http://velvet.hu/elet/2016/05/05/itt_az_ideje_hogy_elkezdjen_parazni_a_mehektol/
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: adamez2 - 2016. Május 11. 08:07
http://index.hu/gazdasag/2016/05/11/elfagyott_az_akac_bajban_a_magyar_meheszek/
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2016. Június 20. 04:45
Pár éve volt egy halk észrevételünk ebben a témában,mondanom sem kell igen jól szórakoztak a helyi kollégák...kb. akkor fogadtam meg,hogy helyben semmit és máshol se sokat... ;)
http://www.diebiene.de/varroa-larven
https://idw-online.de/de/news654100

Újabb okosság a neók káros hatásairól (cikk németül,tanulmány angolul):
https://www.unimedizin-mainz.de/presse/pressemitteilungen/aktuellemitteilungen/newsdetail/article/neonikotinoide-als-pflanzenschutzmittel-schaden-honigbienen.html
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0156886
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2016. Július 11. 15:20
Honey Marketing by Debbie Delaney
https://www.youtube.com/watch?v=o3QA5zj3jb8
Szokás szerint angolul...
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2016. Augusztus 11. 08:50
https://entomologytoday.org/2016/08/08/approaches-and-challenges-to-managing-nosema-in-honey-bee-colonies/
Teljes tanulmány:
http://jee.oxfordjournals.org/content/109/4/1487
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kamikaze - 2016. Augusztus 11. 16:00
Üdv Uraim.
Keresem Péntek Lajos Melegépítményű hátsómézkamrás vándorkaptár című művét reális áron, vagy adnék érte egy Zsidei Barnabás Alacsonykeretes rakodókaptár c. könyvet. Ha valakinek megvan Pdf is érdekelne, nem gyűjteménybe kellene, el szeretném olvasni.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Szerlo - 2016. Augusztus 11. 18:04
Hali, megvan pdf-ben. Link:
https://drive.google.com/file/d/0B0NHKLb4crDGR2k3ZFRneEswZ0E/view
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2016. Augusztus 11. 18:46
Szerlo!
A Fekete-Fehér Méhészklub olvasói nevében nagyon szépen köszönöm az alábbi irodalmat.
Sokan keresték.
Ez egy hiánypótló szakirodalom.
Üdvözlettel:
Nagyernyei Attila
Klubvezető
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kamikaze - 2016. Augusztus 11. 20:43
Köszönöm a segítőkészséget, azt is ami privibe jött, letöltöttem.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kamikaze - 2016. Augusztus 16. 16:55
Üdvözlök minden fórumozót!
A Youtube-n  láttam Bíró Sándor méhész-előadását. Beszél benne az atkairtással kapcsolatban a flumetrinről. Azt mondja hogy szerinte jobb mint az amitráz és jól oldódik parafinban. Én akárhogy keresek utána csak a bayvarol csíkot találom. Valaki tud róla valamit hogy hogyan lehet beszerezni, alkalmazni, vagy bármit?
Ha keveredik parafinolajjal akkor az már nem bayvarolcsík...
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lousicide - 2016. Augusztus 16. 20:05
Kedves Kamikaze!

Jómagam ugyan Bíró Sándorral kapcsolatban nem érzek feltétlenül ájult tiszteletet, különösen annak fényében, hogy megállapításainak tudományos értéke eléggé kérdőjeles.

Mindenesetre a flumethrin nem ismeretlen a méhészeti atkairtási gyakorlatban, valójában az újabb generációs  szintetikus piretroidok közé tartozik, a fluvalinate hatóanyaghoz hasonlóan. Méhészeti felhasználása közismert, a Bayvarol flumethrin hatóanygot tartalmaz, más formulációban elsősorban ektoparazitikumként használja az állatorvosi gyakorlat, gyakorta kombinációban, legyek, bolhák, atkák és kullancsok ellen. Kiváló akaricid hatását tapasztalták.
https://www.drugs.com/international/flumethrin.html  (néhány készítmény és gyártói)

Ha részletesebben érdeklődne a hatásmechanizmus és állatgyógyászati felhasználása után, ajánlom az alábbi linket:
http://parasitipedia.net/index.php?option=com_content&view=article&id=2458&Itemid=2726

Ha még ennél is többre kíváncsi:
http://www.fao.org/docrep/W3727E/w3727e0l.htm#4.15 flumethrin (195) (t,r)*

Sajnos, mint afféle piretroidnak, ennek a hatóanyagnak is vannak árnyoldalai. A fluvalináthoz hasonlóan nagyon könnyen alakul ki az atka-populációkban rezisztencia ellene, a viaszban akkumulálódik, s hosszú időkre biztosítja a rezisztencia kialakulásához szükséges hatóanyag-szintet.

Ha érdeklik a piretroid-rezisztencia kialakulásának és detektálásának rejtelmei a Varroa destructor esetében, akkor adnék pár linket:
http://www.bulletinofinsectology.org/pdfarticles/vol56-2003-175-181thompson.pdf
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4577535/

A rezisztencia kialakulása mellett ismert a keresztrezisztencia problémája is, a szintetikus piretroidokkal szemben egyre gyakoribb ez a jelenség.

Szóval nem biztos, hogy sokkal jobb lenne az amitráznál, nekem erős fenntartásaim vannak eme bírósándori kijelentéssel szemben is.

Beszerzése tekintetében sincs jó hírem, a Bayer tudomásom szerint hatóanyagként nem forgalmazza, az analitikai célú vegyület pedig nem biztos, hogy gazdaságos a házilagos szergyártáshoz. ( http://www.sigmaaldrich.com/catalog/product/sial/46417?lang=hu&region=HU )

Növényvédő szerben a hatóanyaggal nem találkoztam, kizárólag állatgyógyászati készítményekben, valamint a flumethrin hatóanyag alkalmazhatóságáról már az OMME monitoring-vizsgálatok alkalmával is foglalkoztak Tóth Péterék:
http://www.omme.hu/wp-content/uploads/2014/12/Monitoring-2014-ez-megy-nyomd%C3%A1ba.pdf

Szóval csókoltatom Bíró Sándort, attól tartok, rövidesen hasonlóan nagyformátumú sámánná és "megváltóvá" avanzsál, mint Bencsik papa...
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Geddekas - 2016. Augusztus 17. 08:25
Mielőtt bárki elfogadná Tomipapa alábbi véleményét, egy kis összehasonlítást érdemes tenni:

Bíró Sándor az 1970-es évek óta folyamatosan főállásban méhészkedik, anyanevelőként is ismert. Tomipapa kertész, méhészeti tapasztalata Biró Sándorhoz képest nulla, méhállománya tudomásunk szerint nincs.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lousicide - 2016. Augusztus 17. 10:26
Kedves Geddekas!

Mint gondolom "lejött" Önnek is, az ostoba provokációira nem reagálok. Most sem arra teszek észrevételt, hanem inkább megkérdezem, hol olvasta, hogy én Bíró Sándor méhészeti, anyanevelői gyakorlatát minősítettem volna. Megkérném, talán idézze azt, ne a menetrendszerű, a témában semmilyen relevanciával nem bíró geddekasi lózungokkal igyekezzen hitelteleníteni.

Ha úgy véli, hogy Bíró Sándor "ajánlata" a flumethrin hatóanyag házi használatával és az amitráz helyettesítésével kapcsolatban megállja a helyét, írja azt. Azzal lehet vitatkozni, arra lehet válaszként idézni a kutatások eredményeit. Bíró Sándor méhészeti gyakorlata nem érdekel, mert annak a témával kapcsolatban semmilyen relevanciája nincs. Bíró Sándor nem folytat és soha nem is folytatott méhészeti kutatásokat, harcos "természetvédő", kizárólag a magyar Méhészet szaklapban jelent meg egy "publikációja", annak megírásához is Carl Georg Lie, Bengt Nihlgárd, Lars Hedlund, Kerstin Ebbensten és Dave Goulson "nyújtott segítséget", no, meg a lap szerkesztője. Abban sem a Varroa kontrollról ollózott össze szakmai anyagot, hanem a neonikotinoidok használatának svédországi történetét vázolta, több szakmai csúsztatással, illetve a magyar ( brit, finn, dán, román) derogáció-kérést, engedélyezési gyakorlatot igyekezett éles kritikával illetni. Lelke ügye, de mindennek a piretroidok használhatóságához, a lépekben való akkumulációjához, a Varroa piretroid-rezisztenciájának, kereszt-rezisztenciájának kialakulásához semmi köze.

Semmi kifogásom az ellen, ha szimpatizál Bíró Sándorral és természetvédő szándékaival, azt sem bánom, ha igyekszik megvédeni, csak annyit kívántam megjegyezni Kamikazénak, hogy mielőtt a Varroa kontroll során Bíró úr javaslatát komolyabban megfontolná, előtte azért olvasgasson hozzá a témához, s tegye mérlegre autentikus kutatók eredményeit is. Bíró Sándor a kérdésben régi méhészként sem autentikus, Svédországban sem nyílhatott lehetősége a flumethrin hatóanyag paraffinnal való házilagos használatára, akkor meg mi a fenéről beszél, s próbálja hülyíteni az agyszüleményeivel a népeket?

Ön se próbálkozzon ilyenekkel, különösen ne az inadekvát "érvrendszerével" feldíszítve, "Kutatókám"...!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: zombee - 2016. Augusztus 17. 10:27
Ha a személyeskedéstől megtisztítva olvasod, akkor nagyon is helytálló ez a posztja. Nem tudod magad függetleníteni az aktuál(méhész)politikától, ahogy sajnos Ő sem független, elkötelezett a másik oldal felé. Sajnos egyre lejjebb süllyedtek a politikai mocsárban, kár érte. :(
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: zombee - 2016. Augusztus 17. 10:32
Tamás közben válaszolt, míg fogalmaztam a véleményem. László, elsősorban a Te írásodra reagáltam.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kamikaze - 2016. Augusztus 17. 10:55
Én személy szerint többre tartom egy hiteles gyakorló méhész véleményét mint az interneten közzétett kitudja ki által fizetett tudományos maszlagot. Olyan szintre süllyesztik egyesek ezt a klubot hogy gyalázat, biztos nem szándék nélkül (Tisztelt Modik, figyelem!). A nézetek normális megvitatásával semmi bajom, viszont az általam idézett előadót ismeretlenül leírni messze nem tisztességes.

"Isten szeme mindent lát"  ;)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Geddekas - 2016. Augusztus 17. 11:39
Kedves Zombee!

Én többször beszélgettem már Bíró Sándorral az Ő atkairtási módszereiről. A következő az álláspontja:

1.
Be kellene tiltani a belógatós "hosszú" hatástartamú kezeléseket, mert tapasztalatok azt mutatják, hogy kiválóan alkalmas a rezisztencia kialakítására két ok miatt.
1/a.
Egyik, hogy a hatóanyagtartalom folyamatosan csökken, ezért előbb-utóbb eléri azt az alacsony szintet a méregtartalom, ahol már csak szelekciós nyomásként hat és pont a legrosszabb irányba, tehát a méreg tűrőképessége fokozódik az atkanépességnek.
1/b.
A méhészek soha nem az előírt ideig tartják bent a kaptárban a méregtartalmú lapokat, hanem jóval tovább, tehát Ők is segítik a rezisztencia kialakulását.

2.
Előnybe kell részesíteni a szelídebb védekezési módszereket, közöttük első helyen a szerves savas atkairtást.

3.
Ha már kegyszer-vegyszer (amitráz, taofluvalinát, kumafosz, flumetrin) akkor rövid idejű taglózó dózisokat kell alkalmazni és olyan sorozatban, ami legalább 12-14 nap alatt lefut és a kikelő atkákat pusztítja. Erre valók a füstöléses, ködöléses sorozatok.

4.
Kegyszer-vegyszer esetén szerrotációt javasol, hogy a rezisztencia esélye kisebb legyen. Ezért javasolja a flumetrint. Németországban kapható szer és ezt is be lehet illeszteni a szerrotációba, ha valaki nagyon ragaszkodik a kegyszer-vegyszer módszerekhez.

5.
Neki és méhésztársainak sok éves tapasztalata van a flumetrin alkalmazására és azt tapasztalta, hogy
5/a.
nem kristályosodik ki a tárolt vegyszer,
5/b.
Erős taglózó hatású,
5/c.
Eddig használatos módszerekkel kijuttatható.
5/d.
Semmivel sem kisebb a hatása, mint az amitráznak.
5/d.
A méhek nagyon jól tűrik.

Tomipapával nem a "pártállás" a gond, hanem az, hogy nulla méhészeti tapasztalattal, de bőséges gönyüi kertész és mikulás szaktudással és cinikus személyeskedő rosszindulattal osztja tanácsait itt is és a ződ fórumon is, tehát a másik politikai platformon is. Ott is ugyanazok a panaszok Tomipapa tevékenységével kapcsolatban.

Soha nem kértem Vivaldi, Tükör, Bükk Mézes Jenő stb. kizárását a fórumról, hiszen velük közös csónakban evezünk, ők gyakorló méhészek, akik szakmai tapasztalatuk, csoport öntudatuk, tehát identitásuk megőrzése érdekében vallanak egy adott álláspontot. Ők ha nem is nyílt vitában, de az életben cselekedeteikben többször átértékelik álláspontjukat, mert a valós élet már ilyen.

Tomipapának a méhészet nem a valós élet, hiszen nem méhész, neki a méhészet és a méhészeti közélet egy virtuális csatatér, ahol gátlástalanul öldökölhet, oszthat kegyet, észt stb, Ő itt nem kockáztat semmit, nem veszít semmit, hiszen nincs semmije, amit veszíthetne. Tomipapa még a hitelét, szavahihetőségét se veszíti el a falujában, hiszen a mindennapi életben ott Gönyün Ő nem méhész, hanem egy valós kertész, akihez lehet menni napszámos munkára, akitől lehet vásárolni ezt azt, aki szívesen elmegy Mikulás bácsinak advent időszakában, akivel le lehet ülni iszogatni és a világot megváltani, szidni Gyurcsányt, Orbánt, az éppen aktuális Kormányt stb.

Tomipapa számunkra méhészek számára egy nagyon káros és tipikusan XXI. századi tipikusan internetes jelenség, akit az OMME közéletében felhasználnak egyes méhészvezetők saját céljaik elérésére, hiszen nem méhész és ezért nem kockáztat semmit.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2016. Augusztus 17. 12:08
6. Az előadásában említette, hogy nem javasolja az oxálsavas kezelést, mert ők már jól tönkretették vele a méheket.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kivancsi111 - 2016. Augusztus 18. 00:44

Soha nem kértem Vivaldi, Tükör, Bükk Mézes Jenő stb. kizárását a fórumról, hiszen velük közös csónakban evezünk


Á dehogy kérted. Aztán milyen jogon kérnéd? Kinek képzeled Te magad? (Beengednek vezetőségi ülésekre, ahol beledumálsz a napirendi témákba, javaslatot teszel, burkoltan fenyegetőzöl stb, és azt hiszed velünk is megteheted. TE! Mi méhészek vagyunk a gyakorlatban is, nem csak a gép előtt. Beülnénk veled egy csónakba?)
 Már mindenkit megfenyegettél közülünk legalább egyszer a szokásos feljelentősdivel. Nem evezünk mi veled egy csónakban, habár szeretnénk. Csak mielőtt partra úsznánk, biztosan összevesznénk, hogy ki húzza ki a dugót abból a csónakból.
Aztán nem szeretnék off lenni, ezért hadd kérdezzem meg! El tudod Te képzelni rólam, vagy a többi felsorolt méhészről, hogy amatőr méhész videóival és semmi gyakorlati ismeretanyaggal házal az egyesületeknél aprópénzért. Mi a méhészkedésből élünk, nem a méhészek megvezetéséből. A rólad megtalálható videók és írások, valamint vélemények a szakmát is nevetségessé teszik, a mángorlásos maszatolós videódat már rég el kellett volna távolítani a netről, mert még valaki (fogyasztó) azt hiszi így termelünk mi méhészek.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Texas Ranger - 2016. Augusztus 18. 07:29
Ami egy kicsit sem hasonlít az elfogadottakra azt azonnal el kell taposni?  :o

Akkor a Te méhészeted hogy tudott fejlődni, vagy éppen úgy űzöd a mesterséget, mint 30-40 éve?

A méhlegelődet meg nagyon irigyeljük........
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Geddekas - 2016. Augusztus 18. 13:14
Jenő!
Idézet
Aztán milyen jogon kérnéd?

Vivaldi tett már olyan bejegyzéseket, amiben nem tisztelte a másik embert és becsületébe gázolt. Újabban te is teszel ilyeneket.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2016. Augusztus 23. 07:05
http://www.fao.org/docrep/w0076e/w0076e00.htm#con
(VALUE-ADDED PRODUCTS FROM BEEKEEPING)
Megint angol,kicsit nagyon régi,de vannak benne receptek is arra,hogy mit is lehetne kezdeni a kaptárból kinyert kincsekkel,azon kívül,hogy jól eladjuk a nyersanyagot...tudjátok  hozzáadott érték,meg egyéb ilyen okosságok. ;)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: adamez2 - 2016. Szeptember 02. 20:37
http://index.hu/tudomany/2016/09/02/feltek_a_zikatol_veletlenul_kiirtottak_tobb_millio_mehet/

Ezt inkább nem kommentálom.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Geddekas - 2016. Szeptember 02. 21:20
Idézet
http://index.hu/tudomany/2016/09/02/feltek_a_zikatol_veletlenul_kiirtottak_tobb_millio_mehet/
Magyarországon az organofoszfátokat a szúnyogírtásban nem lehet alkalmazni.

Hogy a fenébe akartak rekkenő hőségben szúnyogot irtani. A szúnyogok hajnalban és este aktívak és akkor lehet sikeresen irtani őket. De legjobb módszer ellenük a Bacillus thüringiensis, mert az fajcsoport specifikus szer. Ennek alkalmazása viszont ökológiai ismeretet kíván.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2016. Szeptember 03. 05:02
Elméletileg 6:30 és 8:30 között ügyködött a repcsi.Pár dolog nem teljesen kerek a sztoriban,de majd látjuk.Addig is,akit bővebben érdekel,annak pár link,persze angolul.
http://edition.cnn.com/2016/09/01/health/zika-spraying-honeybees/index.html
https://www.dorchestercounty.net/index.aspx?page=27&recordid=662&returnURL=%2findex.aspx%3fpage%3d55
https://www.facebook.com/Flowertown-Bee-Farm-and-Supplies-169371146803372/photos/?tab=album&album_id=169379773469176
http://www.msn.com/en-us/news/us/%E2%80%98like-it%E2%80%99s-been-nuked-millions-of-bees-dead-after-south-carolina-sprays-for-zika-mosquitoes/ar-AAim4q3?li=BBnb7Kz&ocid=mailsignout
http://www.honeycolony.com/article/millions-of-bees-die-because-of-zika-spraying-and-you-may-be-next/
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Geddekas - 2016. Szeptember 03. 09:41
Alacsony páratartalom, szél, magas hőmérséklet mellett még hajnalban és este is sikertelen a légi kémiai szúnyogirtás. 
Ilyen időszakban kiemelt területeken kémiai szerekkel földi (furettóhoz hasonló, de nagy kapacitású) eszközzel lehet sikert elérni.

Ezek a módszerek is nagyon veszélyesek a méhekre, mert a hideg vagy meleg köd behúzódik a méhkaptárba is és totális pusztulást okozhat. A kaptár bezárása se segít a földi szúnyogirtás elleni védelemben. Szomorú hírem van. El kell költözni az ilyen területről.

Nem véletlenül emlegetem a biológiai szúnyogirtást, mint egyetlen igazán hatékony és környezetkímélő módszert.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2016. Szeptember 06. 09:05
http://www.mapdevelopers.com/draw-circle-tool.php
Hát ez olyan stb. kategória,de akár még hasznos is lehet.
Pontos hely megadásával különböző sugarú köröket  lehet létrehozni egy térképen(Nem muszáj címet írni,lehet mozgatni a középpontot.)
Én most pl. a két telephelyünk röpkörzetének átfedéseit nézegettem rajta. Játéknak nem rossz. ;)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: laza - 2016. Szeptember 09. 14:53
Ignácz Sándor: Méhészet 8. kiadás
http://data.hu/get/9970186/Ignacz_Sandor_Meheszet_1948.pdf
Nem láttam még máshol :)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2016. Szeptember 14. 07:30
https://www.facebook.com/5min.crafts/videos/vb.673283106147611/752660441543210/?type=2&theater
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kivancsi111 - 2016. Október 20. 20:30
Nagyon jó kis cikk. Viszont ami engem érdekelne az a pára. Felső kijárónál távozik gondolom én, alsó kijáró és telibe takarás esetén?  Kíváncsi111 a videódon láttam, azt a hűtőtetőlap (nak készült ha jól emlékszem), arra a takarás, és alsó kijáró. Nyílván távozik a pára és nem okoz gondot, erről írnál ?

Cikkekből válogattam össze, nem egy írás...

Nem tudom melyik videóra gondolsz. Van egy olyan, amikor nagyon hideggé vált az idő, ragyogó napsütéssel, de kemény faggyal még nappal is. Többen felhívtak panaszkodtak, sok méh kiment a hóra. Nálam nem mentek ki. Gyorsan kirohantunk a méhekhez, és akkor belenéztünk egybe. Ott látható, hogy nincs páralecsapódás a fedőlapon. A kaptárfalon alul igen, de az lefolyik, a kijáróban is van. Most már 5cm-es nikecellel takarok, főleg amióta megszűnt a Népszabadság. ;D

https://www.youtube.com/watch?v=YDY9Gj6VPQI

Fiammal töltetek fel képeket. Sorozatképek (több száz) nagyon sokáig fog tartani, majd ide felrakom. Azokon majd látszik, hogy februárban még nincs fiasítás és penészes lép sem. A gyenge családoknál a szélső lépek le szoktak penészedni nálam is.


Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Gömbi a virágbogár - 2016. Október 20. 21:55
Köszönjük!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kivancsi111 - 2016. Október 20. 22:48
https://drive.google.com/drive/folders/0B-KF6HFKQBqzMFRHOUd6QUs2R0E?usp=sharing
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Texas Ranger - 2016. Október 21. 07:54
A méheid nagyon szépek voltak!  :)

Mennyi tégla!

Nekem egy is sok!  ;)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: robi 75 - 2016. Október 21. 09:39
Beszédes képek :D, ugye hogy nem döglenek éhen a hunor kereten, és még lepénnyel sem kell szaladozni januárban, elég rendesen betelelni őket.
Más:  Az még hagyján hogy télire egyszer betakarom a kaptárakat, tavasszal eltakarítom és kész, de úgy tudom nála nyáron is takarva vannak, minden mozzanatnál tégla le-takaró le, utána fel. Na most 10-20 családnál ok, de ennyinél? Azt nem vitatom hogy hasznos, de egy évre kivetítve egy kisebb dombot megmozgat, van munkabírása Jenőnek, lehet terhelni az biztos :D.
Hejj ha belegondolok hogy sok év fekvőzés után, engem néha még az is idegesít hogy a tetőt nem csak felnyitom, hanem le kell venni ;D  és hol van még a többi :(.
Cím: Könyv kérdés
Írta: Szerlo - 2016. Október 30. 20:14
Sziasztok.

Segítségre lenne szükségem, egy könyvel kapcsolatosan. Az árát kellene tudnom hozzávetőlegesen a következőnek: Báró Ambrózy Béla "A Méh" 1914-es 3. kiadás, hibátlan állapotban. Mennyit lehetne adni érte?

köszi.
Cím: Re:Könyv kérdés
Írta: főnix - 2016. Október 30. 21:29
Sziasztok.

Segítségre lenne szükségem, egy könyvel kapcsolatosan. Az árát kellene tudnom hozzávetőlegesen a következőnek: Báró Ambrózy Béla "A Méh" 1914-es 3. kiadás, hibátlan állapotban. Mennyit lehetne adni érte?

köszi.

A Méhész fórumon olvastam:
http://meheszforum.hu/forum/viewtopic.php?f=20&t=88&p=127241&hilit=B%C3%A1r%C3%B3+Ambr%C3%B3zy#p127241
http://meheszforum.hu/forum/viewtopic.php?f=20&t=88&p=144357&hilit=B%C3%A1r%C3%B3+Ambr%C3%B3zy#p144357
Volt olcsóbb is. Ha nem disznek kell jó az utánnyomott is de figyelni kell mert több hibás is volt köztük.
Cím: Re:Könyv kérdés
Írta: Szerlo - 2016. Október 31. 17:39
Sziasztok.

Segítségre lenne szükségem, egy könyvel kapcsolatosan. Az árát kellene tudnom hozzávetőlegesen a következőnek: Báró Ambrózy Béla "A Méh" 1914-es 3. kiadás, hibátlan állapotban. Mennyit lehetne adni érte?

köszi.

A Méhész fórumon olvastam:
http://meheszforum.hu/forum/viewtopic.php?f=20&t=88&p=127241&hilit=B%C3%A1r%C3%B3+Ambr%C3%B3zy#p127241
http://meheszforum.hu/forum/viewtopic.php?f=20&t=88&p=144357&hilit=B%C3%A1r%C3%B3+Ambr%C3%B3zy#p144357
Volt olcsóbb is. Ha nem disznek kell jó az utánnyomott is de figyelni kell mert több hibás is volt köztük.

Köszi főnix.
Megvettem, hibátlan a könyv. 15-ben állt meg.
Igazi míves betűkkel nyomott, nem valami snassz, jó olvasni olyan szép a könyv :)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Hevesi Mihály - 2016. November 04. 12:55
A Bécs Tartományi Méhészeti Szövetség (Landesverband für Bienenzucht Wien ) elnökével, Albert Schittenhelm méhészmesterrel beszélgettem az osztrák méhészekről, egyesületi életről, méhésziskoláról, az ifjúsági találkozók fontosságáról; a nyúlós kapcsán, a mézkoszorú mintavételről. Szomszédainknál az egy főre jutó mézfogyasztás 1,2 kg (nálunk 0,7-0,8 kg), miközben a saját méztermésük 4-8 000 tonna között mozog évente. Az osztrákok átlag évben a szükséges méz mintegy 50-60%-át importból fedezik. Talán ezért sem érdektelen kicsit közelebbről megismerkedni osztrák kollégáink szokásaival. Bár sok minden ismerős lesz, pl. az egyesületen belüli zsörtölődés, de ennél fontosabb, hogy ennek ellenére miként halad mégis a szekér (közhasznúan!). :) (Lásd a novemberi Méhészet című szaklapban)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2016. November 15. 09:16
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0164639
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: laza - 2016. November 23. 22:18
Malaiu Aurél: Méhészkedés

"lassú letöltés"-t választva, innen:
http://data.hu/get/10125974/Malaiu_Aurel_Meheszkedes_1971.pdf
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Szerlo - 2016. December 10. 16:54
Sziasztok, keresem a Méhészet kézikönyve 1-2 c. könyveket, cserébe adnék értük egy "A méhlegelő" 1975-ös Akadémia kiadó által kiadott 800 oldalas könyvet. A könyv jó állapotú.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Geddekas - 2016. December 10. 23:24
Örömmel adnék cserébe egy ilyet, de nekem is csak egy van.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Szerlo - 2016. December 11. 09:48
Azért köszi :)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: barger - 2016. December 11. 09:51
Tudtam hogy meg kellett volna vennem a bolhán. 6-ért adta a kettőt az ürge de nekem már megvolt...
Mondjuk a Méhlegelőt meg pont most vettem meg.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Szerlo - 2016. December 11. 09:57
Hogy nem kommunikáltunk! :(
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: dcsabi - 2016. December 28. 20:06
Érdekes.


http://agroforum.hu/hirek/robot-rovarok-beporzas-szolgalataban
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Oldirty - 2016. December 28. 20:16
Sziasztok!

Valaki ismeri Zsidei Barnabás: Méhészeti ismeretek című könyvet?
Zsideitől olvastam a Méhanyanevelést és a Méhészkedés 12 hónapja című könyveit. Ezek nagyon tetszettek.
Méhészeti ismeretekre lennék kíváncsi. Sehol nem találom ezt könyvet. Esetleg valakinek nincs meg pdf-ben?
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: barger - 2016. December 28. 20:23
Szia!

Évente 2-3 példány cserél gazdát. Ára körülbelül 15000 körül van ha éppen kapható. PDF-ben sajnos nincs sehol. Ha egyszer nagyon sok időm lesz beszkennelem.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Oldirty - 2016. December 28. 20:43
Nagyon megköszönném ha beszkenelnéd, azzal nagyon sokat segítenél nekem és még sok méhésznek aki számára nem elérhető ez a könyv.

Néhány mondattal ha jellemzed a könyvet vagy ha lefényképeznéd a tartalom jegyzéket az nagyon jó lenne.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: barger - 2016. December 28. 21:02
Ha Örösi Méhek között könyve a méhészek bibliája akkor Zsidei könyve a modern kori biblia.(szerintem)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Oldirty - 2016. December 28. 21:05
Ezt jó hallani!!! kár hogy nem nyomtatták újra hogy mindenki számára elérhető legyen.

Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: laza - 2017. Január 04. 23:24
barger: Ha beszkenneled, a digitális munkában szívesen segítek! Nekem megvan, de a "hard-lock" :) miatt nem szkennelhető. Hogy érthető legyen teszek fel fotót róla. Az öregemnek én vettem régen, tőle örököltem. Forgatta is valószínűleg rendesen :) Hitvány silány kötés, hullott volna lapjaira! Nem úgy készítik hogy a tartós használatot kibírja. Pedig ezeket nem úgy használjuk mint egy regényt, amit (talán) egyszer elolvas az ember...   
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Oldirty - 2017. Január 05. 07:56
Véleményem szerint sokan örülnének ha minden méhész számára elérhető lenne ez a könyv digitálisan,ha már nem lehet beszerezni.Magam nevében nagyon boldog lennék ha beszkennelnétek,mivel Zsidei összes könyvét szoktam tanulmányozni,ez az egye sehol sem elérhető.Gondolom ebben az összes könyvének az anyaga benne van!?
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: laza - 2017. Január 05. 09:48
Nem tudok érdemi választ adni, mert csak bele-bele olvastam. A ...12 hónapja könyvet olvastam a szerzőtől, annak minden percét élveztem! Ez viszont nem olyan olvasmányos, inkább mintha valami lexikon lenne. Ha jól emlékszem... Már jópár könyvön túl vagyok azóta :)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Oldirty - 2017. Január 05. 11:24
Esetleg a tartalomjegyzéket le tudnád fényképezni?Kíváncsi lennék rá nagyon!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: barger - 2017. Január 05. 12:09
Mellékelek néhány oldalt ízelítőnek. Ennyi volt a gépemen beszkennelve. Többet most ne kérjetek :)
Egyébként ahogy laza is írta nagyon rossz minőségű a kötés. Egy szkenneléstől simán széthullik...
Sajnos a lapméret sem pont ideális a szkenneléshez a könyv meg 700 oldal körüli.

http://s1.toldacuccot.hu/letoltes?sid=48b9433714d525e1979860399e18fc2f&file=zsidei.rar
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Oldirty - 2017. Január 05. 12:28
Köszi szépen! A tartalomjegyzék bizonyos részéből már kiderül hogy ez tényleg egy nagyon komoly mű. Azon csodálkozok hogy a méhészek többsége Örösi Pál :Méhek között című könyvet hangoztatja és ezt szinte sehol se hallottam reklámozni. Természetesen a Méhek között egy mestermű, viszont ez nem lehet méltó folytatása?
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Mortimer - 2017. Január 05. 12:49
Üdv.
Be is lehet fényképezni is. Természetes fénynél ideális. Én egyszer 900 oldalas könyvet fotóztam be. Gyorsabb is, mint a szkennelés.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: laza - 2017. Január 05. 17:21
Egy könyv vagy dokumentum feldolgozása nagyon sokféle lehet, és különböző szintű. A kézből befényképezett okádék minőségtől, az egyforma méretűre vágott, középre rendezett, pontosan függőlegesbe forgatotton keresztül a szövegfelismerőzött, szinte nyomdai minőségűig. Egy biztos, én fotózott anyagból nem szívesen csinálnám. Íves és ferdén véletlenszerűen álló lapokról, vegyes torzítás, változó betűméret, fényerő stb... A szkennelés bár lassabb, az üveglapra kényszerítés rengeteg későbbi problémától mentesít, ha ugye az elérni kívánt cél ezt megkívánja. Találni a neten kimondottan erre a célra készített fotóállványokat is, amik az említett hibákat kiküszöbölik, de pl. nekem nincs. 
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Szerlo - 2017. Január 05. 19:52
Sziasztok, Buék mindenkinek!

Egy ritka példány, lehet, hogy már ismert, de azért megosztom:

Sőtér Kálmán: A méh és világa 1. kötet elméleti rész PDF-ben

http://mek.oszk.hu/16100/16191/

tavaly novemberben került a MEK-be.
ha alulra görgettek, van ott még pár érdekesség az URL-en.

üdv, Szerlo :)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Mortimer - 2017. Január 05. 23:54
Egy könyv vagy dokumentum feldolgozása nagyon sokféle lehet, és különböző szintű. A kézből befényképezett okádék minőségtől, az egyforma méretűre vágott, középre rendezett, pontosan függőlegesbe forgatotton keresztül a szövegfelismerőzött, szinte nyomdai minőségűig. Egy biztos, én fotózott anyagból nem szívesen csinálnám. Íves és ferdén véletlenszerűen álló lapokról, vegyes torzítás, változó betűméret, fényerő stb... A szkennelés bár lassabb, az üveglapra kényszerítés rengeteg későbbi problémától mentesít, ha ugye az elérni kívánt cél ezt megkívánja. Találni a neten kimondottan erre a célra készített fotóállványokat is, amik az említett hibákat kiküszöbölik, de pl. nekem nincs.
Szia Laza.
Így azért szódával elmegy?
Ha nekem valaki így, vagy ennél jobban befényképezi a Zsidei könyvet, az nekem jó. Mikor olvasom, olyan, mintha a kezemben lenne a könyv.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: laza - 2017. Január 06. 10:17
Igen, tulajdonképp használható. És ha ennyi a cél, akkor nem is kell vele csinálni semmit. De amiket írtam hibákat jól láthatók már ebből a két fotóból is. Ilyen minőség nagyon nehezen lesz belőle: http://data.hu/get/10234880/Zsidei_Barnabas_A_meheszkedes_12_honapja_ocr_1990.pdf
Ez pl. rengeteg helyen fent van, de nem így, és kevesebb mint 4MB. Vagy itt van a másik, ami sehol sincs fent, és még ide is feltölthető, mert csak 1,5MB :)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Oldirty - 2017. Január 06. 11:00
Nekem is jó lenne a befényképezett verzió is  :P
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: laza - 2017. Január 06. 12:07
Természetesen ami nincs meg, bárhogy jöhet nekem is! :) Korábbi hozzászólásaimban csak a segítő szándékomat szerettem volna kifejezni, és a lehetőségeket ismertetni. Pl. csatolva a Mortimer fotóiból.   
 
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: barger - 2017. Január 06. 12:59
Ha valaki végigfuttatja egy szövegfelismerőn én végigfényképezgetem a Zsidei könyvet. Az Örösi Anyanevelős könyvét én szkenneltem be két éve. Kiváncsi vagyok az alapján készült e ez az OCR :)
A könyv sajnos eléggé megsínylette, majd egyszer újraköttetem.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Texas Ranger - 2017. Január 06. 15:39
Az valakinek eszébe jutott-e, hogy az özvegyet megkeresve a szóban forgó könyvet egy jobb minőségű
(kemény fedeles, nem széthullós) formában akár az OMME segédletével újra kiadásba kerüljön?

Ezzel tisztelegni lehetne Zsidei úr emléke előtt, segítenénk az özvegyén + lenne egy jó könyvünk!
(Esetleg ha lenne hozzájárulás akkor szerző társakkal az azóta letelt idő változásait, újdonságait pluszba bele lehetne írni, szerkeszteni....)

Úgy tudom az Örösi könyvvel ezt nem lehet megcsinálni, hátha .............

Ez csak egy ötlet.   :)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Oldirty - 2017. Január 06. 18:40
Az valakinek eszébe jutott-e, hogy az özvegyet megkeresve a szóban forgó könyvet egy jobb minőségű
(kemény fedeles, nem széthullós) formában akár az OMME segédletével újra kiadásba kerüljön?

Ezzel tisztelegni lehetne Zsidei úr emléke előtt, segítenénk az özvegyén + lenne egy jó könyvünk!
(Esetleg ha lenne hozzájárulás akkor szerző társakkal az azóta letelt idő változásait, újdonságait pluszba bele lehetne írni, szerkeszteni....)

Úgy tudom az Örösi könyvvel ezt nem lehet megcsinálni, hátha .............

Ez csak egy ötlet.   :)


Szerintem ez egy hatalmas kezdeményezés lenne,minden méhész hozzá tudna jutni ehhez a nagyszeű szakirodalomhoz. Mindenki jól járna az újra nyomtatással,erre biztosan lenne kereslet. En a Zsidei összes művét idővel beszerezném.Csak pdf-ben vannak meg,imádom őket.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Texas Ranger - 2017. Január 06. 19:40
Faluba Zoltán könyveit is ide lehetne sorolni.
Rövidek, tömörek, jól használhatóak!

Pl A méhanya nevelése.   ;)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lalimeheszet - 2017. Január 06. 20:28
Üdvözletem Mindenkinek !
Cicatricis Géza : A méhészkedés gyakorlata című műve érdekel-e valakit PDF-ben ? (53,4 Mb.)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Mortimer - 2017. Január 06. 23:39
Természetesen ami nincs meg, bárhogy jöhet nekem is! :) Korábbi hozzászólásaimban csak a segítő szándékomat szerettem volna kifejezni, és a lehetőségeket ismertetni. Pl. csatolva a Mortimer fotóiból.
Hol tart már a technika, én meg nem is követem...
Köszönöm Laza.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: KörmendyRácz - 2017. Január 07. 11:53
Kedves Méhésztárs,

Engem érdekel. Szerintem valamely országos digitális könyvtárába fel kellene tölteni úgy, hogy a szerőzi jogokért az özvegynek az OMME fizetne díjat, és az OMME honlapon lenne egy linkgyűjtemény a könyvekre.

Üdv

János
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kocsa - 2017. Január 16. 22:26
Idézet
Az valakinek eszébe jutott-e, hogy az özvegyet megkeresve a szóban forgó könyvet egy jobb minőségű
(kemény fedeles, nem széthullós) formában akár az OMME segédletével újra kiadásba kerüljön?

Ezzel tisztelegni lehetne Zsidei úr emléke előtt, segítenénk az özvegyén + lenne egy jó könyvünk!
(Esetleg ha lenne hozzájárulás akkor szerző társakkal az azóta letelt idő változásait, újdonságait pluszba bele lehetne írni, szerkeszteni....)

Igen :)
Ma a bajai gyűlés után beszéltem a Magyarországi Méhész főszerkesztőjével. Amennyiben sikerül megtalálni a hozzátartozókat, akkor hamarosan polcon lehetnek a könyvek ;)
Ebben szeretnék segítséget kérni, ha lehet. Sajnos a neten nem találtam utalást, hogy hol él Zsidei Doktor özvegye, családja. Ha valakinek van információja ez ügyben, kérem jelezze nekem, hogy minél előbb feltudjuk venni velük a kapcsolatot.
Előre is köszönöm.

Kovács Csaba
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Litterae - 2017. Január 16. 22:48
Remélhetőleg a szerző özvegye jó egészségnek örvend! A következő nyilvános címről mindenféleképpen el lehet indulni:

Özv. Zsidei Barnabásné

2016 Leányfalu, Komáromi utca

tel: 26-383513
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Sárosi István - 2017. Január 16. 22:49
Kiindulónak hátha jó lesz, esetleg közülük valaki tud segíteni az elérhetőségekkel kapcsolatban. http://www.omme.hu/?p=4457
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2017. Január 16. 22:50
 ;D Aki meg annak idején árveréseken harcolva, hosszú éveket várva végre megvette 15-20 -25000 ft-ért, hát annak meg úgy kell neki...

Írjatok inkább egy új könyvet, egy hasonlót !
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kocsa - 2017. Január 16. 22:51
Köszönöm, mindenképp megpróbáljuk, és bízunk a legjobbakban.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Sárosi István - 2017. Január 16. 22:52
Másfél éve még nagyon fitt volt szerencsére :-)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Oldirty - 2017. Január 17. 08:46
Nagyszerű lenne ha újra kiadnák ezt a könyvet!Az elsők között rendelnék az biztos!  ;)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: bognaristvan - 2017. Január 18. 20:01
Üdvözletem Mindenkinek !
Cicatricis Géza : A méhészkedés gyakorlata című műve érdekel-e valakit PDF-ben ? (53,4 Mb.)
Ezen a linken megtalálod sok minden mással együtt.

http://csongor.csomortan.ro/DOKUMENTUMOK/
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Oldirty - 2017. Január 19. 17:48
Köszönjük a linket,nagyon sok hasznos irodalom van fent,Sajna Zsideitől Méhészeti ismeretek című könyv itt sincs fent.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kocsa - 2017. Január 20. 01:08
Idézet
Sajna Zsideitől Méhészeti ismeretek című könyv itt sincs fent.

Már folynak a tárgyalások, eddig úgy néz ki, hogy zöld az út. Ha minden jól megy, hamarosan újra kapható lesz a könyv. ;)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Texas Ranger - 2017. Január 20. 07:40
Nagyon fontos lenne olyan nyomdát keresni ami a régi rendszer szerinti ( ha jól tudom fűzött lapos) de ami a lényeg keménykötésű könyvet tudna előállítani, még véletlenül se a ragasztott (szétesős) puha táblás kivitelt!

Mivel szakkönyvről van szó, amit gyakran böngész az ember nem szerencsés, ha lapjaira esik vagy a ragasztása erős ugyan csak a sorok elejét és végét nehezen lehet olvasni, mivel a könyvet nem lehet szétnyitni!!!!

Ha a jobb kivitelű könyvet sikerül előállítani azt nagy örömmel venném meg ismét!  :D
Ha meg olyan lesz mint volt.... :(  (Lesz két szétesős változat!  ;D)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Oldirty - 2017. Január 20. 08:42
Természetesen a keménykötésűnek mindenki jobban örülni,az lenne az igazi.Én már annak is örülnék és bizakodok is hogy egyszer elérhető lesz ez szenzációs mű.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2017. Február 22. 17:21
http://www.bienenjournal.de/aktuelles/meldungen/neue-bakterien-hinweis-auf-winterverluste/
A cikkben hivatkozott tanulmány angolul:
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0167752
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Szerlo - 2017. Március 17. 21:30
Sziasztok,

dupla példány miatt, eladnám Zsidei Barnabás: A méhészkedés 12 hónapja illetve Gustav-Adolf Oeser: Anyanevelés a méhészetben című könyveimet. Ha érdekel valakit, jelezze.

Elkeltek....

üdv, Szerlo
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Oldirty - 2017. Április 24. 10:44
sziasztok!
Van valami információ Zsidei Barnabás: Méhészeti ismeretek című könyvének újranyomtatásáról ?
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2017. Május 18. 14:05
http://www.srf.ch/play/tv/netz-natur/video/netz-natur-die-frage-der-bienen-3sat-hochdeutsch?id=7f7e6ac2-d33a-4417-a404-299fca08c918
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: KörmendyRácz - 2017. Augusztus 01. 12:42
Miután az Orosz professzor kedvenc, aktuális témájáról szóló könyvét a "Méz és aranyat" kiadtuk hozzájárult, hogy szerintünk a legkomolyabb könyvét lefordítsuk magyarra.

Megjelenés alatt: Popravkó: A mézelő méhek védőanyagai c. kötete.

A könyv az élő természet rendkívül érdekes objektumának – a mézelő méhcsaládnak szenteltetett. A szerző bemutatja a külső környezet kedvezőtlen hatásaival szembeni védekezésüket, a méhegyedek élethosszának szabályozását, a méhek által gyűjtött anyagok – a nektár, a virágpor, a propolisz rendkívüli tulajdonságait. Az olvasó megismeri, hogyan sikerült ezekből a vegyészeknek biológiailag aktív anyagokat elkülöníteni és felfedni azok működési mechanizmusát.

Részletek, beleolvasás a könyvbe, index, tartalomjegyzék a weblapon.

http://www.apiterapia.hu/shop/product/411/popravko:-a-mezelo-mehttp://www.apiterapia.hu/shop/product/411/popravko:-a-mezelo-mehek-vedoanyagai.html?sid=170802ff

Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kakadu - 2017. Augusztus 08. 10:26
Ez tök jó,de legalább valami tájékoztató árat írhatnának a kiadó honlapján.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: KörmendyRácz - 2017. Augusztus 08. 22:54
Elnézést, Hírlevélben ment ki az érdeklődőknek. A hírlevelek utána folyamatosan beépülnek a weblapba, már az ár is látszódik mindenkinek, nem csak azoknak, akik bejelentkeztek a hírlevélre...
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: zümi - 2017. Augusztus 09. 10:39
Miután az Orosz professzor kedvenc, aktuális témájáról szóló könyvét a "Méz és aranyat" kiadtuk hozzájárult, hogy szerintünk a legkomolyabb könyvét lefordítsuk magyarra.

Megjelenés alatt: Popravkó: A mézelő méhek védőanyagai c. kötete.

A könyv az élő természet rendkívül érdekes objektumának – a mézelő méhcsaládnak szenteltetett. A szerző bemutatja a külső környezet kedvezőtlen hatásaival szembeni védekezésüket, a méhegyedek élethosszának szabályozását, a méhek által gyűjtött anyagok – a nektár, a virágpor, a propolisz rendkívüli tulajdonságait. Az olvasó megismeri, hogyan sikerült ezekből a vegyészeknek biológiailag aktív anyagokat elkülöníteni és felfedni azok működési mechanizmusát.

Részletek, beleolvasás a könyvbe, index, tartalomjegyzék a weblapon.

http://www.apiterapia.hu/shop/product/411/popravko:-a-mezelo-mehttp://www.apiterapia.hu/shop/product/411/popravko:-a-mezelo-mehek-vedoanyagai.html?sid=170802ff



Üdv KRJ.
Azért kérdezem meg itt, mert látom ezen topicon írsz!
 ChechkMite lapok támogatott atkaölőszer kimutatható a propoliszban? Úgy értem, ha 42. nap kiveszem a fészekből, a kumafosz mérhető ettől függetlenül?
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: sztyopa - 2017. Augusztus 15. 18:49
Bocsánat  János  közlemény be  saját nevet  meg cimet kell  ?
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: KörmendyRácz - 2017. Augusztus 15. 21:22
igen, ahova küldeni kell.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: sztyopa - 2017. Szeptember 11. 16:21
Mennyi idő míg megküldik .
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lalimeheszet - 2017. Szeptember 13. 22:28
Popravkó: A mézelő méhek védőanyagai c. kötetet szeretném megrendelni.
Van-e még rá lehetőség.
Segítséget előre is köszönöm.
Üdvözlettel : laliméhészet
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: sztyopa - 2017. Szeptember 14. 01:35
Át utáltam a pénzt de még nem jött meg  ,van egy másik kötete méz és arany. Ez egy másik könyv? amit itt a fórumon meglehet rendelni mézelö méhek védő anyagai!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2017. Szeptember 14. 08:31
Ne "utáld" a pénzt! :-)


                                      Bocs! ezt nem lehetett kihagyni!

Biztos még gyártás alatt van, majd jön....
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: KörmendyRácz - 2017. Szeptember 14. 22:42
Popravko átolvasta a könyvet, a megjegyzései most kerültek bele a kéziratba, A nyomda várja a gépindulást.

A "Méz és arany" egy másik könyv. Azt is Popravkó írta, de az c.a. 2015 végén jött ki.

Üdv

János
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: KörmendyRácz - 2017. Szeptember 14. 22:46

Üdv KRJ.
Azért kérdezem meg itt, mert látom ezen topicon írsz!
 ChechkMite lapok támogatott atkaölőszer kimutatható a propoliszban? Úgy értem, ha 42. nap kiveszem a fészekből, a kumafosz mérhető ettől függetlenül?

Szia!

A propolisz minden zsírban oldódó anyagot magába szippant, ha mellé teszik. Az oroszok másképp védekeznek atkára.

János
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: zümi - 2017. Szeptember 15. 01:54
Köszönöm János.
Hogy védekeznek az Oroszok? Milyen atkaölő szert alkalmaznak?
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: KörmendyRácz - 2017. Szeptember 15. 21:30
Amit én láttam, az hőkezelés.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: sztyopa - 2017. Október 08. 18:45
Remélem már el indult a nyomda gép
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2017. November 02. 19:41
Kaptárszállítás megoldása  2:30 perctől
https://www.youtube.com/watch?v=iZvNBWZiUco
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: KörmendyRácz - 2017. November 03. 13:57
Jó kis videó!
Sok apró érdekes kép is van benne, pl. tényleg gyártanak pempőt - vagy anyát (még vissza kell néznem).
Te érted a kínait?
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lalimeheszet - 2017. November 03. 14:30
Esetleges műszaki hiba esetén, mindig kéznél van a "kis kínai" módszer.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: zümi - 2017. November 03. 15:26
El nem tudnám képzelni már a kézi hajtású pörgetést :D
Úgy látom a videón, minden az egyszerűséget képviseli! Tetszik a darus megoldás. A hiba lehetőség nulla ::)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: sznupi - 2017. November 03. 16:26
A hiba lehetőség nulla

Kivétel a derékfájás.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2017. November 03. 21:11
Az hagyján, hogy pempőt termelnek, de milyen gyorsak és micsoda gépeik vannak....  :o

https://www.youtube.com/watch?v=HIpB-tUpA4A

https://www.youtube.com/watch?v=ehECJyt9Nsc
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2017. November 16. 16:57
Ez csodálatos!
Csak nagyon lassan haladok Szergej Alekszejevics Popravkov professzor könyvével, mert vannak sorok amelyeket többször is elolvasok annyira tetszik.
Hihetetlen örömöt érzek, hogy ezt a nagyszerű művet meg tudtam vásárolni.
És láss csodát.
Ez a könyv még a nagy Szovjetunióban íródott 30 évvel ezelőtt, és mégis megváltoztatja teljesen a magyar méhészek berögződött elméletét?
Véleményem az, hogy igen!
Csak néhány sort idézek, mert folyton az a vád ért itt a Fekete-Fehér Méhészklubon, hogy marhaságokkal nyomom a méhészek agyát, amikor azt állítom, ha erősen lekorlátozzuk a méhanyát, simán tudtok szaporítani, mert hosszabb életűek lesznek a méhek.
Mára teljesen megnyugodtam, a könyvből való idézetek álljanak itt bizonyítékként, amiből már előzetesen egyszer írtam.
"...a nyári méhek átlagos várható élettartama független a fajtától és a családok terhelésétől, és igen szűk határok között ingadozik, ami 37-40 nap."
Lejjebb így folytatja:
"Azonban minden családnál bekövetkeznek bizonyos pillanatok, amikor a nyári méhegyedek élettartama drámaian megnövekszik. Először is, ez történik a családban, ha anyjától megfosztják."
Aztán jön a következő kutatási eredmény, ami mindent visz:
"Támaszkodnunk kell a híres svájci méhbiológus kutató Anna Maurizio(1955) tapasztalatira, aki nagyon nagy mértékben hozzájárult ennek a kérdésnek a tisztázásához. Maurizio egyértelmű összefüggést vett észre a méhcsaládoknál: a méhegyedek várható élettartama mindig élesen csökken, ha azok részt vesznek a lárvák intenzív etetésében és az ehhez szükséges pempő előállításában, ezek hiánya viszont az életük hosszát növeli."
Szerintem ez sok gyakorló, a méhkaptárak mellett megőszülő méhésztársnak sokkoló lehet, mert másként tanították Magyarországon.
Ellenben velem, aki eddig is ezt hirdettem,és  kijelentéseimért bolondnak címkéztek.
Néhány napja Debrecenben az anyakorlátozásról beszéltem, hogy nem kell tőle tartani, nem roppan össze a méhcsalád!
És messzebb megyek, de itt elég Örösit említenem.
A fenti tények, kutatási megállapítások után az is belátható, hogy miért káros a méhcsaládoknál a KORAI FIASÍTÁS!
Még a generáció váltás előtt összeroppanhat tőle a méhcsalád, és persze a méhészek zöme rögtön az időjárásra, és külső körülményekre fogja, hogy "...összementek a mosásban.."
Ezért kaptam a legtöbb kritikát.
Soha nem gondoltam, hogy egy orosz kutatótól fogok elégtétel kapni.
Legyen egyelőre ennyi elég a könyvből, már alig várom, hogy folytathassam.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kivancsi111 - 2017. November 16. 18:09

Legyen egyelőre ennyi elég a könyvből, már alig várom, hogy folytathassam.
Nagyernyei Attila

Ne ! Ne! Ne!
Kérlek ne idézz belőle! Vannak akik kezdők és olvassák. Kisiklanak mielőtt sínre kerülnének. Olvasgasd, elmélkedj! Neked már úgyis mindegy. Ne lökd gödörbe azokat, akikből még lehet méhész, mert képesek megtanulni a szakmát, és ezt elhiszik!
Talán megérted: Nem a heringtől sós a tenger.
Kösz!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: sztyopa - 2017. November 16. 20:33
Kíváncsi 111 neked mindegy . Te meg kérdöjelezed  a prof  és a tudósok munkáját ,azt nem írom le amit gondolok nem akarlak meg sérteni .ha a kezdö hülyeséget csinál  majd tanul belőle , jóban járnál ha te is bövitenéd tudásod, nehogy maradinak tartsanak .
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: RavAsz - 2017. November 16. 20:45
Attila nehogy kiakaszd a balatonlellei okostojással magad. Nem számít milyen kutató csak nyomatja a saját görcsös hülyeségeig a linóleummal letakargatott házépítésből megmaradt tégláival. Jenci  a tizenkét keretes Hunor ládáival sose lesz képes a változásra. Hagyd a csudába mert megint csak konfligtus lesz belőle viszont nekünk olvasóknak még jó is lehet.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: pink panther - 2017. November 16. 21:54
A fenti tények, kutatási megállapítások után az is belátható, hogy miért káros a méhcsaládoknál a KORAI FIASÍTÁS!
Még a generáció váltás előtt összeroppanhat tőle a méhcsalád, és persze a méhészek zöme rögtön az időjárásra, és külső körülményekre fogja, hogy "...összementek a mosásban.."
A 2015-16-os télen - kevés kivételtől eltekintve - átfiasítottak az anyák. Emiatt tudott feldúsulni az atka év végére. Mégsem tavaszra mentek gallyra a családok a dajkálásban. Legalábbis ilyenről én nem hallottam. Ha elfogy a kaja vagy nem elég a nép és jön egy lehűlés az meg betelelési probléma.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kivancsi111 - 2017. November 16. 23:17
Woody Allentől:
"Soha ne vitatkozz idiótákkal ! Lesüllyedsz az ő szintjükre, és legyőznek a rutinjukkal."


Kedvenc idézetem, amihez tartani szoktam magamat, de most ennek ellenére azért elmagyarázom mekkora sötétség uralkodik a fejetekben, hátha másoknak segítek ezzel.

Na látjátok, ezért nem lett belőletek méhész, és nem vittétek semmire, és nem is fogjátok. Képtelenek vagytok megtanulni ezt a szakmát, kókányok maradtok örökké.

Sztyopa!
Nem a "prof." munkáját kérdőjelezem meg, hanem azt, amire Attila e ténnyel utal. Mégpedig azt, hogy a méhcsaládnak és a méhésznek az a jó, amikor sokáig élnek a dolgozó méhek. Hidd el, én eléggé bővítettem a tudásomat, és a bővítményekre emlékszem is. Próbállak majd néhány sorban erről meggyőzni. Ezért arra kérlek, többször olvasd el amit most, és úgy általában írok. A sok olvasás segíteni fog a jövőben a szövegben található szakmai anyag elraktározására, és valamennyire a helyesírásod is javulhat.

RaVasz!
 Mondtam már, az ital roncsolja az agysejteket. Természetesen az sem mindegy, hogy a roncsolás kezdetekor mennyi van a kobakban. Kis tó előbb szárad. Nézz végig magadon! Te beteg vagy. Ennyi.

Na most akkor nézzük miről van szó!
Ugye van egy állítás, márpedig az:
"Támaszkodnunk kell a híres svájci méhbiológus kutató Anna Maurizio(1955) tapasztalatira, aki nagyon nagy mértékben hozzájárult ennek a kérdésnek a tisztázásához. Maurizio egyértelmű összefüggést vett észre a méhcsaládoknál: a méhegyedek várható élettartama mindig élesen csökken, ha azok részt vesznek a lárvák intenzív etetésében és az ehhez szükséges pempő előállításában, ezek hiánya viszont az életük hosszát növeli."

Emberek! Mondta valaki, hogy ez nem így van?

"Szerintem ez sok gyakorló, a méhkaptárak mellett megőszülő méhésztársnak sokkoló lehet, mert másként tanították Magyarországon."
Nem igaz! Nem tanították másként. Így tanították. Bizony ám. Csak van aki nem érti meg.

A lezárt anyás, vagy sokáig anyátlan, esetleg árva család népe hosszabb életű valóban, mert egyes feladatokkal nem terheltek a dolgozók. De hasznos ez nekünk? Nem. Azon méhcsaládok egyedei, akik petéző anya hiányában nem termelnek méhpempőt, nem fűtenek vagy éppen hűtenek a fészekhő pontos beállításához, kevésbé kopnak, továbbá nem bajlódnak a víz és virágporhordással, annak raktározásával és méhkenyérré alakításával (stb.), azok tovább élnek.    Viszont itt nehogy már valaki elmesélje, hogy azért is jó az anyák néhány lépre korlátozása, vagy zárása, mert ezáltal hosszabb életűek lesznek a méheink, és dupla haszonnal jár. Kutyakukit. Az anyák korlátozása nem ezért jött létre. Megtévesztő hamis mellébeszélés. A nagy ládában mézkamra hiányában nem lehetne normális mennyiségű mézet termelni, és elvenni, csak a szétszórt fias keretek pergetésével, ezért nemcsak bizonyos felületre, hanem minél kisebb felületre kell korlátozni a fiasításra alkalmas lépterületet. Ez az ok. Ezt akáchordáskor alkalmazzák azok, akik koruk, vagy szakmai tudás hiánya miatt nem voltak soha képesek váltani rakodó típusra, (esetleg visszafejlődtek :-X) és soha ezt el sem ismerik, habár pénztárcájuk bánja minden évben.
Na most akkor nézzük már meg, hogy azok a hosszú életű méhecskék valójában mennyire öregszenek meg!
 -Ugye azok, akik már megérték azt a kort, amikor gyűjtővé váltak, nekik teljesen mindegy. Elvégzik a kötelességüket, aztán egy napon nem térnek vissza, elöregszenek, akár van anya, akár nincs. Semmivel nem lettek hosszabb életűek.
-Akik kevés, vagy nulla fiasítás hiányában nem tudnak, nem kénytelenek dajkálni, azok ha már 10 napnál idősebbek, akkor érlelnek, vagy gyűjtenek is a nagy hordási lázban. Így több mézet lehet elvenni a családoktól, és ha időben, vagyis már jó régen, esetleg a  pergetés előtt akár 21 nappal történt a zárás, akkor fiast sem kell pergetni akáckor. (De repcén kell ám. Kelnek a méhek, mennek a mézbe. Ja tudjuk, meg kell szűrni. Rakodóban nincs ilyen.) Jó évben teljesen mindegy, hogy zárnak, vagy nem a fekvőkben, alig van több méz mint egy rakodóban, mert néhány nap múlva már egy egyenlő lépes rakodóban is zárva van az anya, lezárja a nektár, sőt pergetésre néha néhány tenyérnyi kivétellel csak fedett fias van a fészekben. Felfelé bővítve, vagy mézes lép elvétellel kevés munkával bővíthető a mézkamra pillanatok alatt, csak legyen elegendő lépkészlet. Pergetés után néhány nappal a fészekben maradt méz a méztérben van, akár el is vehető nullára. Napraforgón persze lehet a nagy láda nagy lépéből való eszetlen turkálást úgy beállítani, hogy hagyunk ám nála bőven mézet, amit aztán kiesznek, és majd a takarón kívülről behordatjuk velük a telelő fészekbe a többi szétszórtat...nem folytatom, mert leírni is őrület, nem végigcsinálni a szűkítgetést és egyéb marhaságokat beleszőve, miközben egy rakodóban semmit sem kell csinálni. Na erre mondta Siófokról (nem Csáktornyáról Bükköny levente, hogy elvennéd, de nem tudod. ;D ;D ;D
Na de nem ez a lényeg. Mi is történik a pergetés után? Azt figyeljük meddig élnek a méheink? Előadást akarunk majd a Npből honoráltatva tartani erről, mint neves emberek? Ugye nem vagyunk professzorok. Bizony ám. Szabadon engedik az anyákat, akik minél előbb helyre szeretnék állítani a fészekrendet. Ez még az egyszerűbb és legjobb megoldás. Sokkal kevésbé ártalmas, mint amikor a néhány fias keretet még meg is tűzdelik,(műléppel is :o) és ugyan lesz ismét több keretben fiasítás, de valójában szétszórtan, látványosan kevés. Na és kik dajkálnak? Azok a méhek, akik már nem dajka korúak. A nemrég még gyűjtő méhek fognak egy olyan munkafolyamatot elvégezni, amire már nem, vagy csak rövid ideig és rossz minőségben képesek. Ismét sok virágport kell hordaniuk, majd ha még be sem érett méhkenyérré, azt fogyasztaniuk. Rég kiöregedett mirigyeikkel ismét méhpempőt termelniük. Napokon belül elkopnak. Ezek sem lettek hosszabb életűek, csak akkor lettek volna, ha végleg elvesszük anyjukat, és továbbra sincs dolguk. A középbél fala nem újul meg, fogékonnyá válik a család a nozémára. A pempő mennyisége és minősége katasztrófa. Megkezdődik a mászkálás.
Rakodóban, tehát nem zártanyás, hanem bizonyos területre korlátozott anyás (egész évben) családnál még javában kelnek is a méhek ilyenkor, tehát gyakorlatilag alig van kiesés a dajkák számában, sőt szaporítással, vagyis a családok csapolásával kell a rajzást megakadályozni. A fészekből felhordott méz helyét hihetetlen módon és sebességgel petézik be ismét az anyák, és a következő legelőket is ki tudják a családok használni. Gyenge akácos évben a zárt anyások akár a dupláját is termelhetik a nem zárt anyásokénak, de akkor sem lesznek hosszabb életűek a dolgozók. Nagyon gyenge években viszont egy nagy szívás, mert júniusban sem méz, sem méh.
Aztán azt is megemlíteném már ha egyszer belemélyedtem, hogy méztér levételekor akár méztelen fészek is maradhat, amelyet időben, -nem kiszorítva az anyát-, gyönyörűen fel lehet etetni télire. Na azok lesznek a hosszú életű méhek ;)

Nem mélyedek bele a részletekbe, legyen elég ennyi! Akinek meg nem elég 30 néhány év arra, hogy ezeket megértse, és keveri Gizikét a gőzekével, annak még azt is elmondanám: az sem mindegy, melyik mászik rá ;D
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kivancsi111 - 2017. November 17. 06:34
A fenti tények, kutatási megállapítások után az is belátható, hogy miért káros a méhcsaládoknál a KORAI FIASÍTÁS!
Még a generáció váltás előtt összeroppanhat tőle a méhcsalád, és persze a méhészek zöme rögtön az időjárásra, és külső körülményekre fogja, hogy "...összementek a mosásban.."
A 2015-16-os télen - kevés kivételtől eltekintve - átfiasítottak az anyák. Emiatt tudott feldúsulni az atka év végére. Mégsem tavaszra mentek gallyra a családok a dajkálásban. Legalábbis ilyenről én nem hallottam. Ha elfogy a kaja vagy nem elég a nép és jön egy lehűlés az meg betelelési probléma.

Éppen attól olvashatunk erről, (korai fiasítás káros hatása) akivel vitám volt március elején, mert már akkor serkentő etetést javasolt a méhészeknek február végén. Szeptemberben megismételte ezt. Mindig van aki beveszi, aztán panaszkodott, mert nem hordták el. Nem csak a hideg idő miatt. Valami borzalom....
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2017. November 17. 07:26
Arra kérlek Kivancsi111, hogy őrizd meg a nyugalmad.
Légy olyan kedves, hogy mutasd meg merre olvastad azt, hogy azért javaslom az anyák korlátozását, hogy hosszabb életű méhek legyenek?
Ebből látszik, hogy semmit nem értesz, aztán erre építed egész válaszodat.
Vannak sorok ahol akár egyet is érthetnék veled, de e a következő gondolatod megint káosz.
Tehát a korlátozásnak egyetlen célja a többlettermés, ezt jól is írtad, de ami ez után következik...
Az, hogy ettől majd tovább élnek a méhek, azért írtam, hogy ne féljetek tőle, pont.
Természetesen a sértegetésed sem maradt el, amit ha nekem szántál rendben, ha a fekvős kollégáknak akkor meg visszautasítom!
"Napraforgón persze lehet a nagy láda nagy lépéből való eszetlen turkálást úgy beállítani,..."
Az eszetleneket másként bolondoknak hívják.
Sem magam sem fekvős kollégáimat nem tartom bolondnak ebben a szakmai vitában.
Nem fogom írásodat végig elemezni, mert az egódat nem kívánom lerombolni, valamint semmi mást nem jegyeztem meg mint amivel Te is egyet értesz, sőt a könyvből is ezt idéztem:
"A lezárt anyás, vagy sokáig anyátlan, esetleg árva család népe hosszabb életű valóban, mert egyes feladatokkal nem terheltek a dolgozók."
Aztán összehoztál egy olyan hozzászólást ami elképesztő.
Reggeli szösszenetedre kell még reagálnom, mert ez ugyan olyan mellébeszélés mint amit éjjel írtál.
Minden évben máskor köszönt ránk a tavasz, gondolom ezt észrevetted.
2013-ban március 15-én hófúvás volt, havat lapátoltunk.
Viszont vannak olyan képeim, amikor március 15-én rövid gatyában voltunk már.
A fiasítást akkor kell beindítani, ha megjött a valós tavasz, beindult a rendszeres virágporhordás.
Ez nem naptárfüggő.
Ezt a részét írásomnak "kifelejtetted".
Ezt a sort nem gondoltad komolyan ugye?
"Rég kiöregedett mirigyeikkel ismét méhpempőt termelniük."
Mi van kora tavasszal?
A legöregebb, életük utolsó szakaszában lévő méhek nevelik fel az új generációt.
Te teljesen másként méhészkedsz, mert eladod akác előtt azokat a méhcsaládokat amelyekkel termelhetnél is.
Én pedig a termelésre koncentrálok, állományom akkora, hogy simán átlátom, rajzás szinte kizárt mert mindig mindenhova odaérek.
Popravkov könyve kiváló, javaslom mindenkinek olvasásra.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kivancsi111 - 2017. November 17. 11:39

A legöregebb, életük utolsó szakaszában lévő méhek nevelik fel az új generációt.


Írjam le még ezerszer? Soha nem fogod megtanulni a szakmát. Alkalmatlan vagy rá. Ferdíteni, kiforgatni más szavait gondolatait, na az a szakmád.

Azok a méhek amelyek majd a telelő népet alkotják, már az ősz folyamán nem dolgoztak. Mindenki ismeri, nem írom le. Semmi köze az anyakorlátozáshoz. Saját magát korlátozza a család, mert kis népességgel biztonságosan telelt a kisebb fogyasztás és felhízott (egyed) népesség miatt. A kevesebb élelemmel rendelkezők is átteleltek, és ezt örökítették tovább. A nagy népességűek éhen haltak, nem örökítettek semmit.

Mi van kora tavasszal?


Mi lenne? Naptár szerint öregek, de biológiailag fiatalok. Pár hét után kidőlnek. Nemzedékváltásnak hívjuk.

NE VEZESD FÉLRE EGYFOLYTÁBAN A MÉHÉSZEKET! TE AZÉRT IDÉZTED A LEZÁRT ANYÁS CSALÁD EGYEDEINEK A HOSSZABB ÉLETÉT, MERT ARRÓL AKARTAD MEGGYŐZNI A MÉHÉSZEKET, MILYEN JÓ HATÁSSAL VAN A CSALÁDRA AZ ANYAKORLÁTOZÁS.

"A fiasítást akkor kell beindítani, ha megjött a valós tavasz, beindult a rendszeres virágporhordás."

EZ SEM IGAZ. A FIASÍTÁST NEM KELL BEINDÍTANI. BEINDUL AZ MAGÁTÓL. AKKORTÓL HASZNOS A SERKENTÉS, AMIKOR MÁR RÉSZBEN ELKEZDŐDÖTT A NEMZEDÉKVÁLTÁS. AKI KORÁN AD FOLYÉKONY ELESÉGET A CSALÁDNAK, AZ CSAK A TELELŐ MÉHEKET KOPTATJA.

Aztán még valami. Nincs időm megkeresni (talán harcostársaid megértik, mert építkezek, és ha marad tégla, kiviszem a kaptárakra ;D ), Őrösi azt is írta valahol, hogy cukoretetésre ott kerül sor, ahol száraz nyarak után kevés a telelő élelem a családoknál. Könnyű abba a hibába esni, hogy a nozéma a cukor etetésétől van. Nem nem!!! A hordástalanságban (pl Szárazság, ma már inkább a legelő túlterheltsége ) kevesebbet petéznek az anyák. Elöregszik a népesség. Az öreg méhek fognak dajkálni, az őszi feletetésre fokozott petézés a reakció, majd ez a melegágya a nozémának. Ez is korlátozás, csak nem ráccsal, hanem hordás hiányával.

INKÁBB A KFT-T MEG A MITTUDOMÉMKICSODÁKAT FÚRJAD! Méhészkedésről ne írj! Azt hagyd meg méhészeknek!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Gömbi a virágbogár - 2017. November 17. 12:11
Én azt javasolnám, hogy Attila idézzen a könyvből, Jenő meg majd reagál rá  ;D ;D ;D
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: KörmendyRácz - 2017. November 17. 12:50
Én meg azt javasolom, hogy olvassa el a tudós könyvét, mert egy-egy oldalt, mondatot nem feltétlenül ért meg.

Attila, csak olyanokkal vitázz a könyvről, akik olvasták. Különben teljesen felesleges a vita. Olyan ez, mintha Te megpróbálnál vitázni a hidrogénmotor ideális hőmérsékletéről. Olyannal, aki nem olvasta könyvet nem tudsz a könyvről vitázni.

Ehhez:

1. Vegye meg a könyvet, és olvassa el a könyvet.  ;)
2. Menjen el az Országos Szécheny könyvtárba és ott olvassa el.
3. Menjen el a Országos Szabó Ervin könyvtárba és ott olvassa el.
4. Menjen el a Parlamenti könyvtárba (speciális tagság kell) és ott olvassa el.
5. Menjen el a legközelebbi közösségi könyvtárba, beszélje őket rá, hogy rendeljenek egy példányt, majd olvassa el.
6.  Könyvtárközi kölcsönzéssel kéresse le a saját települési könyvtárába a Nagykovácsi könyvtárból.  :)  majd kölcsönözze ki és olvassa el.

És utána szóljon hozzá.

Itt van maga a weblap: http://www.apiterapia.hu/shop/product/411/popravko:-a-mezelo-mehek-vedoanyagai.html
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Gömbi a virágbogár - 2017. November 17. 13:28
Én meg azt javasolnám Uram, hogy a viccet és a poént tanuljuk meg a helyén kezelni ebben a zord, vitákkal teli világban!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: KörmendyRácz - 2017. November 17. 14:03
Mondjuk igazad van, ígyis-úgyis olvasni kell.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kivancsi111 - 2017. November 17. 15:04
Te meg ha elolvasnád miről van szó, talán értelmezni is tudnád. Próbáld meg! Senki nem vitázott a könyvről.  Nem a könyvben leírt gondolatról van vita, hanem az abban leírt tény félremagyarázásáról.
Nem szeretném elolvasni azt a könyvet. Felbosszantana, olyan írásokhoz hasonlóan, amelyeket a méhészekből élők szoktak leírni.  :-[
Méhészek szívatását is ide sorolom. Na és a nem méhész szívatást is, ... :-X
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: wr - 2017. November 17. 19:53
A figura mintha önmagának is ellentmondana:
"a nyári méhek átlagos várható élettartama független a fajtától és a családok terhelésétől, és igen szűk határok között ingadozik, ami 37-40 nap"
utána meg ezt írja:
"Azonban minden családnál bekövetkeznek bizonyos pillanatok, amikor a nyári méhegyedek élettartama drámaian megnövekszik. Először is, ez történik a családban, ha anyjától megfosztják."

Tehát mindentől független, szűk határok között ingadozik, de mégis drámaian megnövekszik ha a családot az anyjától megfosztják. Mi ebből a tanulság? Hát nem kell anya a családba, és akkor majd a májusban keltek is áttelelnek.  :D Sosem értettem ezt az anyakorlátozós dolgot, de biztos velem van valami baj. Ha népes a család és nektár is van rendesen akkor az dől befelé, a család önmagát fogja korlátozni, rakodóban mondjuk nem annyira, pláne ha van hova hordania. Akkor minek korlátozzam én az anyát még pluszmunkával? Azért hogy 1 vagy 2 keret mézzel több legyen? Ne legyen! Inkább legyen bőven fias hogy minden családból el tudjak venni 2-3 keretet anélkül hogy észrevennék, és maradjon a család akác utánra is ereje teljében, egyrészt azért mert felénk akkor is van mit hordani, másrészt meg azért mert ha cserélünk anyát ha nem, ha rajzik a család ha nem, akác után a saját anyja sem petézik már annyit mint előtte. Ha össze nem is esik a család, de látszik rajta hogy nem olyan mint volt, mert sokan elkoptak a hordásban, és a fias is kevesebb lett. Meg még korlátozza is, már aki korlátozza.
A magam részéről jót mosolyogtam az íráson, és továbbra sem korlátozom az anyákat. Kell az a népesség a kölyökcsaládokhoz.
Mondjuk nekem hunorom van 3 fiókkal, a fekvő az más tészta, én is azzal kezdtem valamikor, de soha többet fekvőt. Annál csak a félkeret rosszabb...
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kivancsi111 - 2017. November 17. 20:06
Na hallod! Nem tudom ki vagy, de tutira most azt hiszik 2 néven regisztráltam.
Többit a Hunorban...
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2017. November 17. 20:13
Isten bizony pont erre gondoltam!
Egyel még csak elbánok valahogy, de kettővel....
Szerintem folytassuk a méhcsaládok általános állapota rovatban.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Gömbi a virágbogár - 2017. November 17. 21:19
"Annál csak a félkeret rosszabb..." pedig általában egyet értek bizonyos emberek hozzászólásaival, de ezzel egyáltalán nem! Ha tartozik hozzá magyarázat is szívesen meghallgatom!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kivancsi111 - 2017. November 17. 21:52
Amikor még a Méhészújság "nem ingyen volt" ;D , talán 20 éve, akkor írtam erről cikkeket. Apinform kft, Stork szerkesztette, vagy Nikovitz az utolsó számokat a  Mézes Bt idejében. A cikkek címe: Az alacsonykeretes rakodó kerete 1.-2. Abban az időben 70 család körül kezeltem félnb-t, és olyan 160 Hunort. Volt még 10-es is és néhány NB.  Ez mindig darázsfészek volt. A legnagyobb vitázók átálltak  :o. Később meg az volt a baj, miért jár annyit a szám. Keresd meg ha érdekel, de ne mélyedjünk el ebben a témában. Jó az mindenkinem amivel dolgozik. ;D Vagyunk elegen...
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2017. November 17. 22:52
Hagyjátok már ezt a kaptárvitát!
Javaslom hallgassunk inkább egy kis zenét helyette:
https://www.youtube.com/watch?v=vQhqikWnQCU

Mindenki azzal dolgozzon ami van, jónak lát vagy amit kényelmesnek talál.

Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2017. November 17. 23:21
Na hoztam egy kis olvasnivalót!
Báró Ambrózy Béla  A méh czímű könyvéből másoltam ki mit ír a boczonádi kaptárról 1914-ben
Megjegyzem én is NB18-as kaptárakkal dolgozok, szeretem őket mert a kezelésük kényelmes a pakolásuk egyszerűbb /itt nem a raklapos darus pótkocsis kamionpakolásról beszélek/  Nem kell hozzá raktár meg hűtőkocsi stb de bevallom a pörgetéseknél azért mindig elgondolkodok és rettenetesen irigylem a rakodó kaptárakat! 

Külön érdekesek még az utolsó mondatai ahol több, mint 100 évvel ezelőtt leírja, hogy nincs tökéletes kaptár, kár is azon vitázni, fontosabb inkább a méhlegelő javításán töprengeni mert ez a jövő.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2017. November 17. 23:39
100 év eltelt és ugyanott tartunk.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Gömbi a virágbogár - 2017. November 18. 00:50
Jenő ismerem és olvastam a cikkeidet, az álláspontodat is olvastam a félkeretről, de mint írtam is sok mindennel egyet értek amit írsz, de ezzel nem. A kérdést én alapvetően wr nek címeztem.

Minden kaptárral lehet sokat és keveset is dolgozni, ki milyen eredményeket szeretne. Lehet nagy családszámmal dolgozni belekalkulálni a rajzást, csendesváltást, ahogyan te is teszed illetve kisebb állománnyal folyamatosan jó erőben lévő fiatal anyás családokkal, rajzásmentesen. Álló méhészet vagy vándor az sem mindegy.

Egy nagyon fontos tényre viszont utalnék, ami felett rendszeresen elsiklasz. Az hogy neked van egy baráti társaságod akivel könnyen és gyorsan megoldod a pergetést egy kiváltság, másoknak nincs, max az otthoni pörgetésnél a család. Ha neked sem lenne, mit is kezdenél a 12 es hunor mézterekkel ...

Viszont megkérdezném te, az anyacseréket, hogyan hajtod végre, mert erről nem olvastam még tőled?

Jó kezekben nincs rossz kaptár, szerintem!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2017. November 18. 07:40
Ezt írja Gömbi, amivel egyet értek:
"Jó kezekben nincs rossz kaptár, szerintem!"
De "rossz kezekben" jó kaptár viszont van.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: zümi - 2017. November 18. 07:51
A figura mintha önmagának is ellentmondana:
"a nyári méhek átlagos várható élettartama független a fajtától és a családok terhelésétől, és igen szűk határok között ingadozik, ami 37-40 nap"
utána meg ezt írja:
"Azonban minden családnál bekövetkeznek bizonyos pillanatok, amikor a nyári méhegyedek élettartama drámaian megnövekszik. Először is, ez történik a családban, ha anyjától megfosztják."

Tehát mindentől független, szűk határok között ingadozik, de mégis drámaian megnövekszik ha a családot az anyjától megfosztják. Mi ebből a tanulság? Hát nem kell anya a családba, és akkor majd a májusban keltek is áttelelnek.  :D Sosem értettem ezt az anyakorlátozós dolgot, de biztos velem van valami baj. Ha népes a család és nektár is van rendesen akkor az dől befelé, a család önmagát fogja korlátozni, rakodóban mondjuk nem annyira, pláne ha van hova hordania. Akkor minek korlátozzam én az anyát még pluszmunkával? Azért hogy 1 vagy 2 keret mézzel több legyen? Ne legyen! Inkább legyen bőven fias hogy minden családból el tudjak venni 2-3 keretet anélkül hogy észrevennék, és maradjon a család akác utánra is ereje teljében, egyrészt azért mert felénk akkor is van mit hordani, másrészt meg azért mert ha cserélünk anyát ha nem, ha rajzik a család ha nem, akác után a saját anyja sem petézik már annyit mint előtte. Ha össze nem is esik a család, de látszik rajta hogy nem olyan mint volt, mert sokan elkoptak a hordásban, és a fias is kevesebb lett. Meg még korlátozza is, már aki korlátozza.
A magam részéről jót mosolyogtam az íráson, és továbbra sem korlátozom az anyákat. Kell az a népesség a kölyökcsaládokhoz.
Mondjuk nekem hunorom van 3 fiókkal, a fekvő az más tészta, én is azzal kezdtem valamikor, de soha többet fekvőt. Annál csak a félkeret rosszabb...

Na persze!
Akkor a V.Karcsiék mért tudnak méhészkedni 1000 méhcsalád feletti számmal 1/2NB rendszerben???
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kivancsi111 - 2017. November 18. 08:15

Egy nagyon fontos tényre viszont utalnék, ami felett rendszeresen elsiklasz. Az hogy neked van egy baráti társaságod akivel könnyen és gyorsan megoldod a pergetést egy kiváltság, másoknak nincs, max az otthoni pörgetésnél a család. Ha neked sem lenne, mit is kezdenél a 12 es hunor mézterekkel ...


Láttad a videót, de nem voltál eléggé alapos.
A baráti társaságom is mind méhész szinte. Akik Balatonszemesen vannak, előbb pergetnek, balatoni mikroklíma, homok. Mindannyian ott vagyunk. 8-10 ember. 2-3 db 10 keretes önfordítós pergető. Az egyik konténeres, szöktet, a maradékot lefújjuk. Sok munka és lassú. A testvére gyalogjait 12-es Hunor ( a fiú neve is Hunor) általában én szedem el. Nincs levéve a méztér. Feleségeik is fedeleznek.
 Kérdezed mit kezdenék velük, ha nem lenne aki kiperget. Szarakodnék én is. 111.
Olyan gyorsan szedem, hogy nem győzik a léphordó ládába rakni, és vissza az üreseket. Volt amikor bementem fedelezni, mert nem győzték, aztán belefulladtak a pergetők a mézes lépekbe. Aki nem látja a saját szemével, el sem hiszi miként telnek a hordók 3 önfordítós pergetővel. Felesnél amire a sugarast megtöltöttük, addigra  az önfordítóssal már kivettem 10 keretet üresen. Amire felesben a 60 keretet kipergette a sugaras, addigra az önfordítóssal már egy hordónyit. Szorozzuk ezt hárommal, néggyel  ;)
Nálam 4 önfordítós van. Volt amikor a haverom délután hozott még egyet, mert másnap nála folytattuk, és nem végeztem volna. Mondta már híres méhész, hogy nem érdemes ennyit befektetni, mert egész évben csak a helyet foglalják a pergetők. Düledező tanyasi pergető helyiségem és lépraktáramban bármekkora helyet foglalhat, nincs útban. Viszont meggyőztem, hogy egy pergető ára akácpergetéskor 2-3 óra alatt kifolyik a csapon :-X

Másnap a másik méhésznél pergetünk. Onnét haza kell vinni a lépeket. Léphordó ládában, de van cserelép (egy ideig, :o ha jó kedvem van, bedugul a rendszer ;D ;D ;D ). Na ott már előfordult, hogy az utolsó családok sötétben kapták vissza a lépeket, és otthon még éjfélig kipergettek, 20-30 mázsát, és a lépek + fiókban pár nappal később lettek felrakva.   Majd nálam pergetünk, és az utolsó napon az agyagos talajon lévő barátunknál. Ott egy kicsit lassabban megy, mert csak 3 pergető van 500 családra (ebből a nagybátyjának van 80)  és még vannak félmézterek, de lassan megszabadul valamennyitől.
Az idén is plusszméztereztem. Ezeknél gyakori volt a 24 aljáig fedett lép. Időnként be kellett mennem fedelezni, mert hatan nem győzték.
Ja! Még van akácom a tavalyelőttiből is :)

Egyszer a Czédulás István erre járt, és nem volt segítsége a pakolásnál. Fagyott akácról kellett gyorsan egy dombtetőre átcuccolni. Azonnal, mert a nulláról ment a 10 kilóra. Egész éjszaka dolgoztunk. Segített cserébe akácot pergetni. Aztán hunoros lett, és úgy pergette ahogyan nálunk látta, haláláig.

Anyacsere nálam a zárkázott módszerekkel lehetetlen. Ha nem tetszik megköszönöm neki, és elveszem, majd bölcsőt kap. Valamennyi mindig megrajzik, hol több hol kevesebb, ott ugye új anya lesz. A 300 körüli műraj szintén új anyás. Ahonnét készítem, gyakran anya kidobva, és marad bölcső. Nyáron sok a váltás öreganyásoknál. Mindig van váltós család. Folyamatosan erősítem a váltani készülőt, és fias kerettel veszem el a fedett bölcsőket a kidobott anyás pótbölcsősökhöz.
Első átvizsgáláskor a rossznak ítélt anyákat, vagy öreg anyásakat felírom , szétosztom. Már akác előtt szaporítok, mert ezek bölcsőznek. Ha nincs hova rakni a húst, és még nincs bölcső, akkor mennek a felesleges fiasok az eladók közé. Muszáj, mert a következő átvizsgálással csak egy-két hét múlva látom ismét ezeket, és akkorra már némelyik nem bír magával. Menne Egyiptomba. Fára ó.

Na Karcsiék meg azért tudnak 1000 feletti családdal dolgozni, mert ott nem egy méhész van egész évben, hanem sok-sok. Felénk viszont egy állomány egy méhész, csak pergetéskor állunk össze, de reálisan számolva külső segítség alig, csak a család.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Gömbi a virágbogár - 2017. November 18. 09:50
Én örülök neki, hogy van ahol ilyen a közösség, és összetartó, hála az égnek, hogy még létezik ilyen. De mint írod is a segítséget vissza is adod, tehát azért jó pár nap plussz pergetés vár rád máshol is. Mondhatjuk, hogy árnyaltabb a kép azért így.

[/quote]
Anyacsere nálam a zárkázott módszerekkel lehetetlen. Ha nem tetszik megköszönöm neki, és elveszem, majd bölcsőt kap. Valamennyi mindig megrajzik, hol több hol kevesebb, ott ugye új anya lesz. A 300 körüli műraj szintén új anyás. Ahonnét készítem, gyakran anya kidobva, és marad bölcső. Nyáron sok a váltás öreganyásoknál. Mindig van váltós család. Folyamatosan erősítem a váltani készülőt, és fias kerettel veszem el a fedett bölcsőket a kidobott anyás pótbölcsősökhöz.
Első átvizsgáláskor a rossznak ítélt anyákat, vagy öreg anyásakat felírom , szétosztom. Már akác előtt szaporítok, mert ezek bölcsőznek.
[/quote]

Igen valami ilyesmire gondoltam, ezért is kérdeztem. Azért sok itt a ha, meg ezek is plussz munkák, és egy vándor méhészettel nem lehet összehasonlítani. Valamint akkor tudsz biztos képet kapni az állományodról ha bepároztak az anyák, vagy nem. A vándorlásról alkotott véleményedet is ismerem. Erre tökéletes a rendszered, és az egész. És igen a fentiekből látszik, hogy neked kell a fias, mert a bölcsőset, lerajzottat, a váltottat, nem bepárzottat erősíteni kell. Őszre biztosan felerősödnek és szépen betelelt családok lehetnek.
És itt jönnek képbe a kisebb méhészetek, folyamatosa erős fiatal anyás családokkal, folyamatos vándorlással.
Szerintem érzékelhető a különbség, és mind a kettő eredményes lehet, ki melyik utat választja, kaptártól függetlenül!!!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: zümi - 2017. November 18. 10:32
Kíváncsi!
Tudom nálad a méz csak melléktermék ::) :)
Viszont nem akarom elhinni, hogy "pár" mázsa napra méz nem jönne jól :-[
Miért nem vándorolsz rá az állomnyod egy részével?
Nincs rá időd?
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kivancsi111 - 2017. November 18. 12:33
Én örülök neki, hogy van ahol ilyen a közösség, és összetartó, hála az égnek, hogy még létezik ilyen. De mint írod is a segítséget vissza is adod, tehát azért jó pár nap plussz pergetés vár rád máshol is. Mondhatjuk, hogy árnyaltabb a kép azért így.



Á dehogy. Amikor a haveroknál pergetünk, akkor ráérek hétkor kelni. Minden teher leszáll a vállamról. Feleségemmel megyünk, hétvégén a fiam is szokott jönni velünk.
Elénk teszik a reggelit a teát is, és kényelmesen megreggelizünk. Állandóan jön a kérdés: mit kérsz inni? Nem nekünk kell idegeskedni, hogy mi maradt otthon, lesz-e áramszünet, vagy ékszíj szakadás stb.  Délben ebéd, nem a mi gondunk. Ha raj van, elmondom a havernak, hogy raj csak a kezeletlen méhészetekben van. Na ezt nálam visszaszokták idézni amikor rajom van, néha :-[, de arra is van válasz. Csak a jó családok rajoznak ;D
Nekem csak akácpergetésre kell segítség, mert nálunk vegyesből ha 15 kg összejön, az már egy jó év. Azt meg kiveszem méztér levételekor.
Vándorló haverokhoz megyek máskor is pergetni. Nincs ilyen, hogy te meg én meg akárki hány napot volt a másiknál. Ha nem szól az egyik barátom a bakonyi akácpergetéskor, ahova hajnalban szoktunk indulni, és délután itthon pergetjük, akkor sértődés van. Tolnában már világosodáskor ott voltam elszedni velük. A feleségem is ráért, és jött velünk, pedig csak otthon volt rá szükség a fedelezésnél, azért talált valami elfoglaltságot Ő is.  Ha bármelyik cimbora este tízkor szól, hogy gondja van, már megyek is. Ha valaki például a kevés méz, vagy bármi miatt kihagyna valamelyikünket, arra van egy szólás felénk. " Viszek magammal kaját, ha sajnálod azt a darab kóbászt."
Na erről is lehetne egy könyvet írni.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2017. November 20. 22:28
Azt mondja, hogy: automatic royal jelly collecting machine
https://www.youtube.com/watch?v=4xYTBRcBnz8
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: KörmendyRácz - 2017. November 21. 18:29
Azt mondja, hogy: automatic royal jelly collecting machine
https://www.youtube.com/watch?v=4xYTBRcBnz8

Huh nagyon ütős. 60 bölcső egy lécen, 5 léc per keret. Az nem derül ki, hogy egy keret van-e egy családban, vagy több. Szuper a kézi léckiemelő, a kézi bölcső felező, az álca kiemelő és a pempő kivevő. No az automata. De van kézi üzemmődja is. Automatában meg csak adogatja. A film alatt legyártott egy kilót? Már csak az álcázógépet kéne megmutassa, vajon jenter jellegű ezekkel a lécekkel? Mindenre megvan a gyári, műanyag... No el kellene hozni az egész technológiát.

Egyből nem keseregne senki...
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2017. November 21. 22:13
álcázás:
https://www.youtube.com/watch?v=IzgpdWcOHho

Nemrég tettem föl egy másik videót abban mintha komolyabb gép lett volna.
Kézzel is haladósan csinálják:
https://www.youtube.com/watch?v=QNkU1RTK8CY
Úgy tudom, hogy a kínaiaknál olyan méhfajta van amivel több pempőt lehet termelni, mint a miénkkel. Kaptáranként 1 keretet szoktam látni
Ez is olyan, ha nálunk is vadul beindulna a pempőtermelés akkor rögtön annak is zuhanna az ára aztán meg beindulna a pancsolgatás.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: KörmendyRácz - 2017. November 22. 17:09
szerintem az ár lejjebb nem mehet eredeti pempőnél, mint az ismeretlen eredetűnél.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: KörmendyRácz - 2017. November 22. 17:16
Álcázásban láttam több ilyen kézit. Még olyat is, ahol két kézzel, két tűvel egyszerre álcázott.

Itt egy keret három léce 1 perc, a másik sokkal gyorsabb.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Bicska - 2017. November 23. 07:23
Ezt olvasom mostanság, amikor van időm. 1944-es kiadás, de nagyon tetszik!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Bicska - 2017. November 23. 21:34
Ha valakit, valamelyik fejezet érdekel, szóljon, be-scannelem.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2017. November 23. 21:43
Igen!
Engem az anyakorlátozás fejezet érdekelne.
Üdv:
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kiskakas - 2017. November 23. 21:46
QUQURIQ !!!

Anyakorlátozás dobozolással!
Igaz, még több kacat, de a rakodósoknak szenzációs!

Kiskakas
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Csányi Antal - 2017. November 23. 21:58
Bicska!

Ez a könyv jónak tűnik a tartalomjegyzék alapján.
Én is elolvasnám.
Nincs valami egyszerű mód a közkincssé tételéhez ?

CsÁ
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Bicska - 2017. November 23. 22:16
Megoldom ;)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Gömbi a virágbogár - 2017. November 24. 08:24
Engem is érdekelne, köszi!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2017. November 26. 09:52
Végeztem Popravkov, orosz kutató könyvének olvasásával.
A könyvet két részre osztanám.
Az első fele olvasmányos, amolyan méhész nyelven íródott.
A propoliszos rész tudományos, a kémia képletek már magasabb tudással rendelkezőknek íródott.
Nem csoda, mivel Popravkov professzor a propolisz kutatásában úttörő, ma pedig világelső.
Véleményem szerint ezért nehéz neki úgy fogalmaznia, hogy a normál halandó is megértse.
Én mégis végigolvastam, mert érdekelt, és nem csalódtam.
A magyar és nezetközi szakirodalmak totálisan tele vannak valótlan állításokkal, amit a könyv ezen része sok-sok kutatást lefolytatva, a világ élvonalába tartozó laboratóriumban bizonyított a kutató.
Tehát nem arról ír, hogy lehet meg valószínű mi a propolisz forrása, hanem oda-vissza aprólékosan évtizedek munkája után a VILÁGON ELSŐKÉNT bebizonyította!
Néhány sort idézek a könyvből, csak a kedvcsinálás miatt.
Mivel is kezdhetném?
"Most pedig minden attól függ, hogy a méhész mennyire "találta" el a főhordás idejét: ha az úja anya, amelyet az elvett helyett nevelt, időben megkezdi a petézést, akkor a család megkapva az éltető anyai hormonokat (az aktivitásának és működésének szabályzóit) csodás teljesítményt produkál, és nagy mennyiséget gyűjt. Ugyanakkor az, amelyik fáradhatatlanul termelt termelt több és több új méhgenerációt, a legrosszabb helyzetbe kerül: egyedeinek jelentős része a fiasítás gondozásával lesz elfoglalva. Gyenge hordás esetén egy ilyen "sok gyermeket szülő" család akár méz nélkül is maradhat."
Ezt írja egy kutató, nem Nagyernyei Attila..
Tehát, mióta a Fekete-Fehér Méhészklub szakmai rovata is beindult, az anyakorlátozás a lejaratásom alapja.
Itt annyit ír Popravkov professzor, hogy ha szabadon vannak az anyák gyenge hordásnál akár méz nélkül is maradhatunk.
Nemrég valaki azt állította, hogy ekkor van az anyakorlátozás legnagyobb csődje.
Lényeg, hogy közelítsünk a természetes raj állapotához, ezért írtam le Ficzere módszert, amelyet szintén lefikáztak.
Na nézzünk még néhány részletet:
"A valódi jelentőségét a munkák ezen szakaszában is megerősíti a méhészek-az utóbbi években széles körben elterjedt-gyakorta, miszerint a telelő mézet cukorszirup etetésével pótolják. Ilyen etetés mellett a méhek szervezetében a cukorszirup etetésével a fehérjetartalom csökken. Ezt az okozza, hogy a méz előállításakor, különösen, ha cukros etetésből történik, a méhek kénytelenek a testük fehérjetartamának egy részét a takarmány minőségét javító enzimek előállítására fordítani (invertáz, diasztáz, glükóz-oxidáz és mások.)"
Tehát hibás azt javasolni, hogy napraforgó után pergessünk "kopaszra", és etessünk fel cukorsziruppal!
És még egy apróság, amikor arról ír, hogy az öreg méhek újra dajkálnak:
"Ekkor a méhek életében meglepő események következnek be, amelyek arra késztetnek minket, hogy szóljunk a család védelmi mechanizmusának eme csodálatos megnyilvánulásáról: az öreg, elhasználódott testű méhek újra kezdik enni a virágport, másodlagos garatmirigyeik fejlődnek ki, és felélednek a viaszmirigyeik. A már kiszolgált dolgozók ismét képessé válnak a lárvák etetésére, fel tudják dolgozni a nektárt, sejteket építenek. Az elkerülhetetlen halát mintha visszaszorult volna."
Majd folytatom.
Nagyernyei Attila
 
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: perlaki.gabor - 2017. November 26. 12:26
Nekem sajnos nincs meg a könyv, de totális kezdőként (és bővebb mondatkörnyezet hiányában) bennem ezek a gondolatok/kérdések merültek fel:

1. idézet, Itt egy épp frissen petézni kezdő fiatal anyás és egy kimerülőben lévő öreg anyás család összehasonlításáról van szó? Vagy mind a két anya fiatal és csak a petézés megkezdésének időpontja különbözik?

2. idézet, Szerintem azt kellene előbb tisztázni, hogy mit gondolunk jobb telelőélelemnek, a napraforgó mézet vagy a feletetett cukrot (Dr. Vicze Ernő - Tanuljunk méhészkedni: Telelés napraforgó mézen, 260. -262. oldal; A szerző saját véleménye, hogy a napraforgó méz nem jó telelésre. Azt is leírja, hogy szerinte hogyan lehetséges az, hogy ennek ellenére gyakorló méhészek egymásnak ellentmondó véleményeket írnak. A szerző szerint ahol a fürt általában megalakul -utolsó kikelt fiasok helyén-, ott nagy valószínűséggel az augusztus-szeptemberi méz van, ami telelésre alkalmas nem napraforgó méz. Viszont ha ez a méz idő előtt elfogy, és a szélsőséges időjárás miatt a tisztuló kiröpülés nem lehetséges, akkor probléma lehet). Ha valaki viszont Vicze Ernő-vel és a professzorral is egyetért, akkor pedig szerintem az a megoldás, hogy a cukorszirupot időben feletessük, hogy ne a telelőméheknek kelljen beérlelnie.

3. idézet, A professzorral egyet értve a méhek védelmi mechanizmusa csodálatos, de érdemes ezt a mechanizmust szándékosan, méhészeti fogásokkal előidézni?
 Érdekes lenne egy kémiai összehasonlítás a szükségből újra méhpempőt termelő méhek méhpempője és a koruk szerint erre alkalmas méhek által termelt méhpempő közt. Vajon azonos minőségű? Meddig képesek a kiöregedett méhek ellátni ezt a feladatot?

 

 
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: neo - 2017. November 26. 14:01
Én a magam részéről hihetőnek tartom a prof. állítását. Ugyanis van egy nagyon fontos utalás, mégpedig, hogy azért indul be a pempőtermelés, mert újra elkezd virágport fogyasztani. Ez egy nagyon lényeges dolgot jelent: a rovaroknak kifejlett állapotban nincs szükségük fehérje bevitelre. Ezen az alapon szemlélve a dolgot, igazat kell adnom Attilának: a méhek életét meghatározó módon a dajkálás rövidíti le. Felvetődött bennem, hogy a téli méh azért hosszú életű, mert a dajkálás nem emészti fel ugyanazon tartalékokat, mellyel a nyári is rendelkezik. Ez alapján tetszőlegesen lehetne nagy hordások idején korlátozni az anyákat, mert a hordás nem rövidíti az élettartamot. Szerintem azonban a téli méh tartalékai nagyobbak, mint a nyárié. Tehát a téli méh több generációt képes kidajkálni, mint a nyári. Ez pedig azért van, mert a nyári méh előállításához kevesebb pempőre van szükség, mint a téli méhhez. Ezt pedig a megvilágított órák száma szabályozza. Napfordulóig egyre rövidebb életű méheket állítanak elő a méhek, azután egyre hosszabb életűeket. Ehhez pedig arra van szükség, hogy szemléltetésképpen önkényes számokat használva  : két nyári méhet egy méh képes előállítani, egy téli méhet viszont két méh tud kidajkálni. Tehát az anyakorlátozást mégsem lehet büntetlenül csinálni, mert kiesik egy olyan generáció akác idején, amelyik a napforduló környékén a nagyobb méhtömeget adná, aztán ezzel arányosan fog csökkenni napforduló után azon méhek mennyisége, amelyek a téli méhek mennyiségét határozzák meg.
Jenő és Attila vitájából világosan kitűnik, hogy egyszerűen arról van szó, hogy két kitűnő méhész azért fikázza egymást, mert két különböző dologról beszélnek. Jenőnek szaporulatra van szüksége, Attilának mézre. Attila technológiája a rajzásgátlást is szolgálja, mert a korlátozással a pempőző dajkákat "kiszárítja", és dolgozóvá alakítja, ezért kisebb a rajzásveszély nála, mert a rajzást a dologtalan dajkák idézik elő. Ha jó hordás van a korlátozás elején, akkor a dolgozóvá válás zökkenőmentes. Ha rossz idő van és nincs hordás, akkor a dajkák nem válnak át dolgozóvá, itt is rajbölcsők lesznek. Az azonban biztos, hogy  amit Attila elveszít a korlátozással, azt megnyeri a mézzel, anélkül, hogy veszélyeztetné a méhcsaládjait, hiszen csak a természetes szaporulat nagyságának megfelelő mennyiségű méhet veszít el, a család fenntartásához szükségeset nem (ezért nem látja káros hatását a korlátozásnak). Jenőnek pedig fel kell töltenie azokat a kaptárakat, amelyből eladta a méheket, tehát számára káros lenne a korlátozás.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: perlaki.gabor - 2017. November 26. 15:00
Én sem vitatom a professzor állításait, csak leírtam a gondolatokat amik eszembe jutottak miközben olvastam az idézeteket. Attila és Jenő vitájába szintén nem volt szándékom állást foglalni (nincs is ehhez se kellő tapasztalatom, se tudásom...).
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: zümi - 2017. November 26. 15:45
Idézet
Jenő és Attila vitájából világosan kitűnik, hogy egyszerűen arról van szó, hogy két kitűnő méhész azért fikázza egymást, mert két különböző dologról beszélnek. Jenőnek szaporulatra van szüksége, Attilának mézre.

Neo Írásához még annyit.
Le a kalappal mindkét méhész előtt, mert a mai szélsőséges körülmények között, főállásban képesek megállni a saját lábukon!!!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2017. November 26. 17:52
Akkor válaszolok sorjában.
Először perlaki.gabornak.
Ezek a részek amiket idéztem, több tíz oldal eltéréssel íródtak.
A nekem különösen tetsző részleteket emeltem ki.
A könyvben egy olyan mézeltetési módszer van leírva, amikor elveszik az anyát.
A lényege hasonló mint a korlátozásnak, de még attól is jobbnak tartom, mert ezzel a rajzás szinte kizárva!
Nálunk, itthon is alkalmazza néhány méhész, hogy az anyákat akác előtt lecseréli.
Jónak tartom.
Neo hozzászólásához (különösen az első részéhez) amikor a virágpor jelentőségéről ír egyet értek, és a könyvében is nagy teret szentel neki Popravkó professzor.
Abban tévedtek mindannyian, hogy én Jenővel vitázok!
Ezt egy jóindulatú szakmai csörtének fogtam fel eddig is, néha feszegetve Jenő tűrőképességét.
Soha nem kérdőjeleztem meg szakértelmét, csak az zavart, hogy mennyi mindent kihagy egy szezonban.
Sokkal többre lenne képes az állománya, de ha ő ezzel megelégszik, üsse kő.
A könyvből most idéznék egy érdekességet, amely nem méhészeti témájú.
"A hódok több száz éve szállítanak olyan anyagot az ember számára, amelyet a nyugati világban "kasztóreum" néven ismernek. A kasztóreum (más néven hódzsírt) széles körben használták a középkorban különböző sebek, fekélyek, bőrsérülések kezelésére, és sok más esetben. A kasztóreum a hód speciális mirigyeiből készül, annak bepárlásával.
Mint kiderült, a hódnak olyan sajátos mirigyei vannak, amelyek egy különleges váladékot (muszkont) termelnek. Az állatok ezzel jelölik meg a területük határait, kezelik sebeiket. Ahol a területet megjelölték, ott a növények satnyulnak, a mikroflóra depressziós az állat "kezelt" sebein is. A felhalmozott muszkon antimikrobális aktivitása olyan nagy, hogy az elpusztult hód testtájai, amelyek a mirigyek szomszédságában vannak, egy egész évig nem indulnak oszlásnak. A hód megmentői ezek a mirigyek, amelyek bizonyos feltételek mellett a "házi patika" funkcióját töltik be. Ha az állatkát megfosztjuk alapvető táplálékától- a nyár-, rezgőnyár-ás fűzágaktól-, megszűnik a védőváladékai termelése, és általában hamar megbetegszik és meghal. Pierre Lavie, aki leírta ezeket a csodálatos jelenségeket, és meglátogatott hód jelölte területeket, rögtön észrevette a szagot, amely emlékeztetett a propolisz illatára."
Tehát a hód is propolisszal védi egészségét!
Nagyon örvendek, hogy Popravkó professzort halhattam élőben, ezért és a könyv megjelenéséért köszönetemet fejezem ki Dr.Körmendy-Rácz Jánosnak, a Magyar Apiterápiás Társaság elnökének.
Nagyernyei Attila

Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: jani bátya - 2017. November 26. 17:55
"Ezen az alapon szemlélve a dolgot, igazat kell adnom Attilának: a méhek életét meghatározó módon a dajkálás rövidíti le."

Ebben mindenféleképp van valami, gondoljatok csak a feromonnal való anya helyettesítésre illetve ezen családok mézeltetésére.
 
Üdv. jani bátya
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2017. November 26. 18:08
Hétfőn Pécsen hallgattam Csincsa Tibor előadását.
Utána odajött hozzám Nagy Pista a pécsi méhészboltos, és pont ezt mondta mint Jani bátya.
Csányi Anti jó lenne ha erről írna, mert ők mézeltettek így.
Az egyébként 40-45 napig élő méhek több mint 3 hónapig éltek!
Bizony, a könyv arról szól, hogy az álcák etetése "nyírja ki" a családokat, ezért rövidül le jelentősen a nyári méhek élete.
Ha megszűnik a fiasítás drasztikus mértékben kitolódik az életciklusuk.
Itt van óriási tévedés  abban amit eddig tanítottak!
Olvassátok el a könyvet, baromi érdekes.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Geddekas - 2017. November 26. 18:39
A méhek élettartama a testük vitellogenin tartalmától függ.

A vitellogenin tartalom pedig a virágpor ellátottságtól és a munkamegosztásban betöltött szereptől.

És van még egy tényező, de ezt a méhek életének váratlan helyzete felülírhatja, ez pedig az évszakos bioritmus. Ugyanannyi virágpor a nyári napforduló előtt a petézést és a lárvagondozást fokozza, míg nyári napforduló után a méhek testének vitellogenin tartalmát növeli.

Vagyis nyári napforduló előtt az anyakorlátozás miatti népességcsökkenést a méhcsalád képes korrigálni, tehát a petézés intenzitását képes növelni az anya szabadon engedése után. Viszont a nyári napforduló után az anyakorlátozás végzetes hatású lehet a méhcsaládra.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Laja - 2017. November 26. 20:57
Erről az akác előtti anyaelvételes mézeltetési módszerről bővebben lehetne tudni ?

 Laja.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: wr - 2017. November 27. 10:10
Lehet. Nagy kaptárban semmi értelme, kicsiben meg egyszerű matek. Ha nincs vagy kevés a fias, akkor annak a helyén méz lesz. Sok embertől hallottam régebben én is ilyet, hogy anya nélkül mézeltetnek, mert akkor milyen sok méz lesz. Kipróbáltam. Nem sokkal lett több, viszont a család utána a nyári legelőkre lényegesen gyengébb lett. És a kutatóval szemben én azt tapasztaltam hogy nem jó a család hangulata sem.

Ha adott szemszögből nézzük akkor nem beszél butaságokat a professzor, ha máshonnan nézzük akkor meg igen. Kutatni sem kell, csak megfigyelni, megismerni a méhek életét. Nem kizárólag az anyacsere miatt alakul máshogy a főhordás az új anya kontra öreg anya viszonylatában, hanem azért, mert az új anyával a család már hosszú távra tervez, míg az öreg anyával nem. Ha ott van az öreg anya, akkor nekik elsősorban nem az lesz a céljuk hogy nekünk minél több mézet hordjanak össze, hanem az, hogy hordjanak valamennyit az ottmaradóaknak, a többi meg induljon el világot látni a régi anyával. Egész egyszerűen azért, mert a teremtő ezt programozta beléjük genetikailag a fajfenntartás érdekében. Az új anya már egy afféle érzést ad nekik mintha ezt a feladatot már teljesítették volna, így nem azon lesznek hogy a fára készüljenek, hanem azon hogy termeljenek. Szóval ez ezzel van inkább összefüggésben, nem azzal hogy hány keret fias van a kaptárban. Nem állítom hogy téves következtetéseket von le a professzor a kutatásaiból, de bárkivel megeshet, meg is szokott gyakran, még velem is.  :)

A naparaforgó kopaszra pörgetéshez és a cukoretetéshez néhány gondolat, mert úgy látom sok méhész itt is fekete fehérben látja ezt a kérdést. Soha, semmilyen hordást nem pörgetek kopaszra, nálam ez alapszabály. Mindig hagyok annyit a családnál ami a fiasítás neveléséhez szükséges, és amennyitől nem érzi magát mézszűkében. A pörgetés után ha nincs hordás azonnal elkezdek etetni. Manapság már nem nagyon kell a zöldítések miatt, de régebben amikor ez nem volt, akác után minden család kapott legalább 3-4 kg cukrot, a diribdarab maradék méze kiegészítéséhez. A napraforgót szintén nem maradéktalanul veszem el. A pörgetés után atkairtás veszi kezdetét, majd szintén a lehető legkevesebb késlekedéssel jön az etetés.
A téli készlet 70-80%-át ilyenkor kell feletetni, és nem szeptemberben!!! A családnak így már lefedett készlete lesz mire a telelő méhek kikelnek, nem nekik kell a téli készlet raktározásával, érlelésével bajlódni. A telelő méznek (felénk) olyan összetétele lesz, amiben lesz némi napraforgó, olajretek, aranyvessző és cukor. Nem kell sem tiszta napraforgó, sem tiszta cukor készleten telelniük. Nekem az a tapasztalatom hogy egyik sem jó, a tiszta napraforgómézen telet állomány zöme nozémás lesz, de a tiszta cukrot sem tartom jónak, ha muszáj azon teleltetni akkor mindenképpen adjunk hozzá folyamatosan valami vitamin és ásványi anyag készítményt. Nem kell akkora mennyiséget mint ami a flakonra van írva, a töredéke is elég, csak ne a csupasz cukrot egyék, meg ne abból neveljék tavasszal a fiast, mert abban nincs semmi.
Nagyon nagy felelőtlenség amikor egy méhész akkor kezdi el feletetni a téli készletet amikor én már régen abbahagytam. Ahogy az is, amikor annak a 25%-át eteti, mondván "de hát van hordás a zöldítésből". Ne a zöldítésből hordott készleten telejenek, hanem abból amit már augusztus elején-közepén lefedtek.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Berci - 2017. November 28. 16:06
Az apiterapia.hu két napja nem elérhető. Rendelném karácsonyra a könyvet, de így hogy? Köszönöm.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2017. November 28. 21:24
https://library.hungaricana.hu/hu/view/ORSZ_ORVO_Muzealis_03_Lippay_Posoni_kert/?pg=697&layout=s
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2018. Január 12. 16:06
Majd látjuk...
https://www.stuttgarter-nachrichten.de/inhalt.bienen-parasit-mittel-gegen-varroa-milbe-entdeckt-rettung-fuer-honigbiene.c14a7f5c-b6c3-4d74-9683-63501109df72.html

https://www.uni-hohenheim.de/pressemitteilung?tx_ttnews[tt_news]=38676&cHash=6eec546b4790d34639e64eb7e1ce0463

https://www.nature.com/articles/s41598-017-19137-5
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: neo - 2018. Január 12. 17:10
A Lítiumot egészen biztosan nem tudja lebontani a CYP 450 enzimrendszer.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2018. Január 13. 16:17
https://www.google.com/patents/WO2017042240A1?cl=en
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: zümi - 2018. Január 19. 13:12
www.youtube.com/watch?v=OBJjVWsjNE0
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: konihoney - 2018. Január 23. 19:59
Keresek egy könyvet!
Szabó József: Útmutató az általános iskolai méhész- szakkörök számára.
Bp 1953
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: jani bátya - 2018. Január 27. 13:05
http://mek.oszk.hu/15000/15031/15031.pdf

Üdv. jani bátya
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2018. Április 27. 22:02
ínyencek!
https://www.youtube.com/watch?v=emOSUGjtdJw
https://www.youtube.com/watch?v=WJbJ-WoB1nk
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2018. Május 05. 22:00
A Nagy Fafilm:
https://www.youtube.com/watch?v=mHctCJRtX40
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Bicska - 2018. Május 13. 10:49
https://www.youtube.com/watch?v=UbIWkNIVkfM

Ázsia... no comment...
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Mortimer - 2018. Május 13. 16:05
Ezek is Hunoroznak :P
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2018. Május 13. 21:43
 :o Micsoda keretcipelő kallantyú! 0:38-nál
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Attila - 2018. Augusztus 20. 22:51
Sziasztok!

Bevált receptet tudtok mézsör, mézbor, mézpálinka készítéshez?

Köszi!
Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Geddekas - 2018. Augusztus 26. 22:28
Sziasztok!

Bevált receptet tudtok mézsör, mézbor, mézpálinka készítéshez?

Köszi!
Attila
Lécci menj el egy borászati tanfolyamra. Még az is kevés lesz jó minőségű mézbor vagy mézsör készítéséhez.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2019. Január 04. 19:44
Ebben a nyugis időszakban van némi időm régi szakirodalmak böngészésére.
A néhány éve elhunyt szekszárdi Zehán Gergely, valamikori Megyei Szaktitkár hagyatéka került hozzám.
Vannak benne nagyon érdekes dolgok, úgy mint Tolna megye méhészeti múltja, és egy kortörténeti írás, Boczonáditól.
Talán holnap lesz több időm, akkor teszek belőle fel ide oldalakat.
Érdekes, hogy amikor feltalálta a nagylépes kaptárját, mekkora ellenállásba ütközött, micsoda kaptárvitát generált!
Még az egyesületből is ki akarták zárni, ezért új lapot alapított, és üzemet hozott létre a gyártására.
Egy 1987-es képen magamat is felismertem, és sok hajdani neves méhészt.
A szakirodalmat ha átnézem mindenképpen beszámolok az érdekesebb részekről.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Geddekas - 2019. Május 02. 21:11
A télen szakmai lektora voltam egy angol asszony által írt mézes könyvnek és megírtam a befejező fejezetet. Most a könyvnapokon találkoztam vele. De úgy tudom, hogy a méhészeti vásárokon is árulták.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2019. Május 02. 22:13
Mi a címe?
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2019. Május 12. 21:27
Méhkelenc 1952
https://www.youtube.com/watch?time_continue=321&v=ctTbFBeRgfw
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: jani bátya - 2019. Május 14. 10:20
https://www.antikvarium.hu/temakor/meheszet-235

Üdv. jani bátya
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2019. Október 16. 21:11
Mi a frász ez?
https://www.facebook.com/104899914188253/videos/453246368606721/UzpfSTEwMDAwMjc1MDkwMDQyODoyNTA1ODk5MTk2MTY2NTM0/
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2019. Október 16. 21:44
Óriás darázs, parazitával a testében
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: ata67 - 2019. Október 16. 22:10
A kesztyűgombához nincs köze...
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Attila - 2019. Október 16. 22:18
Egy kis esti mese:
https://www.youtube.com/watch?v=k2SWgOSu6jM
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2019. Október 16. 23:32
Komolytalanok vagytok!!
menjetek inkább méhészkedni:
https://www.youtube.com/watch?v=II0IEBHidBE
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: pink panther - 2019. Október 17. 22:44
Mi a frász ez?
Figyelem elterelés  arra az esetre, ha valamelyik topikban kényes kérdést tesznek fel és  nem akarsz rá válaszolni.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2019. Október 18. 07:22
Tedd fel újra, és válaszolok!
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: pink panther - 2019. Október 18. 09:56
Na és erre?


Interneten találtam. Magyar méz 7.11 euroért/kg. Akác...4. generációs méhésztől...

http://maximmarkt.de/honig-acacia-honig-fulmer.html?fbclid=IwAR0JnpO41GttDs12973fvlc3du3kYDTLPOjkybKx9mTOL8hxbBidQK2C-gk


Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2019. Október 18. 19:19
Ezzel mi a baj?
Ha egy német, osztrák, vagy spanyol kereskedő kereskedik más ország mézével, a német, osztrák vagy spanyol méhészek ezt természetesnek veszik.
Azért kereskedő.
Ott vesz és annyit amennyit akar.
Ezt hívják szabad kereskedelemnek.
Ti pedig annak adjátok akinek akarjátok.
Egyszerű ez mint a faék.
Csak nálunk magyaroknál téma, hogy ki honnan veszi, viszi a mézet.
Nekem az a véleményem, hogy a legnagyobb baj az, hogy Kínából ellenőrizetlenül áramlik az unióba a mézként forgalmazott szutyok.
Ez nemcsak minket súlyt hanem az összes uniós méztermelőt.
Néhány évig fék volt a kínai és az argentin mézeknek Európába, így mi is elfogadható áron tudtuk leadni a termést.
Most van gáz, hogy mézünk 80%-a exportra kerül, ott javító mézként használják fel.
Ez gyakorlatilag eredethamisítás.
Sokat javulna az európai mézpiac ha végre rá lenne írva az üvegre a származási ország!
Ez az alap, de még eddig sem jutottunk el.
Szerintetek mi ennek az oka?
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kivancsi111 - 2019. Október 18. 19:29
Szerintem vidd el a hozzászólásaid arra a tárgyalásra. Biztosan felmentenek... :'(
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: SzaboJ - 2019. Október 18. 19:54
Ha egy német, osztrák, vagy spanyol kereskedő kereskedik más ország mézével, a német, osztrák vagy spanyol méhészek ezt természetesnek veszik.

Attila, már ne haragudj de Te milyen nyelven beszélsz a fenti kereskedőkkel és méhészekkel?
Vagy azok tudnak magyarul? Vagy csak valakitől hallottad, aki ezt a szádba adta?
Többszörösen nem stimmelnek itt a dolgok. Azért itt vannak nyelveket beszélő, világot járó emberek akiknek nem ez a tapasztalatuk!!!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2019. Október 18. 20:54
Akkor biztosan hallották a nyelvet beszélők, nagy tapasztalatú világjárók, hogy a spanyol méhész egyesület kínai mézzel kereskedik, és a tagok azért kapnak magasabb árat a saját mézükért, mert ebből a haszonból ők is kapnak.
Azért mi még itt nem tartunk.
Azért kíváncsi lennék a nagy tapasztalatú világjárók véleményére.
Ha ennyire ügyesek miért nem oldják meg az itthoni problémát, vagy miért fojtják magukba az információt?
Remélem nem elnökségi tagok.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: izso60 - 2019. Október 18. 20:56
Üdv.Uraim!
Már elnézést hogy bele"kotyogok",de van itt némi ellentmondás ami gyenge magyarázatra szorul.
Azt írja a klub"meg"vezető Úr hogy javító méznek használják azt a szutykot a mit egyébként "sok"méhésztársunk örülne ha egyáltalán vegyesbe megvennének tőle a "nagyszivű"felvásárlók.
Mi történt közben a minap még "para"méter gondok voltak?Mára javító minőség lett?
Mi ez a felgyorsult pörgés,mi ez az összefüggéstelen mellébeszélés?
Valaki mondjon már értelmeset is,mert ez a sok b.....ág sok egyszerre.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2019. Október 18. 21:24
Izso60!
Légy szíves mondj egy paramétert ami volt, és ami lett!
Köszönöm!
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: izso60 - 2019. Október 18. 21:39
Üdv.Uraim!
Lehet hogy hülyét kérdeztem?
Lehet,de a válasz a jól megszokott mellé duma.
Legalább annyi következetességet kérünk mint a TP utálatába.
Mert már az a magyarázkodás is vérszegény miszerint Ö csak egy növényvédős.
Gondoljon csak kend az OMME méz  királynőjére és ha nem esik kendnek nehezére kérjen bocsánatot az OMME többi növényvédősétől is akinek több lehet a kis újukban mint kendnek a buksijában.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Kitin - 2019. Október 22. 16:49
motoros rajértmászó :-)
https://www.youtube.com/watch?v=c7ip4G-QwDw
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Imre Nagy - 2019. Október 30. 21:55
Kedves méhész kollégák!
Keresem Ruff János - A méhészmester könyve c. alkotást.
Akik megtudnának válni tőle azok kérem írjanak. Köszönöm.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Csányi Antal - 2019. Október 31. 00:21
Én is vennék egyet,mert ez -is-még hiányzik a könyvespolcomról a szakmai könyvek közül.

Csányi Antal
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: jani bátya - 2019. Október 31. 17:22
https://www.meheszbolt-tamasi.hu/konyv/ruff-janos-a-meheszmester-konyve
https://szaktudas.hu/termekek+meheszet+a_meheszmester_konyve.html
http://vernalis.hu/termek/meheszmester-konyve
Üdv. jani bátya
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2019. December 08. 08:32
Egy kis borzalom.
Így nem szeretnék méhészkedni.
Inkább maradok a földön, amennyi van azzal megelégszem.
Ez nem az én világom....de érdekes.
A méheket őszintén sajnálom.
https://www.youtube.com/watch?v=qhVQ2aIiaVs&feature=share&fbclid=IwAR1cYAxbj-pVmiQL4iooTuXKuolhnLZ4gXi5fYc1TUV912xg4wO5-VGtd0U
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Attila - 2019. December 08. 09:35
Megnéztem a videót. Elég durva, főleg a vége, ahol a méztéri fiókokat az épületbe berakják. Ott például pároztatókat lehetne betelepíteni...
Ja, meg az elején a pergetés előtt annyi méh van a lépeken, amit a szabadban ki lehetett volna fújni.
Na persze, ezek más dimenziók, így tudják megoldani...
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: somogyi csaba - 2019. December 08. 20:56
Szervusztok!
Gondoljunk egy kicsit vissza a kasos méhészkedés időszakára. Lekénezték a méheket és elvették a mézet.

Üdv: Csaba
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2019. December 09. 07:52
Az egyik szekszárdi rakodókaptáras kolléga mondta nekem néhány évvel ezelőtt, amikor szóvá tettem, hogy...... füstöljön a fiókok közé mielőtt ráteszi a mézteret, mert sok méhecskét nyom agyon.
Erre a válasza.....van beenne bőven bogár, pár darab nem számít.
A helyzet pikantériája, hogy az idén tavaszra a 190 méhcsaládjából mindösszesen 3 maradt.
Szerintem a fiókok között többet összenyomott egy szezonban....
Maradok a fekvőnél, seprés-rázás, és kíméletes üzemmód. :D
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: molnarzoli75 - 2019. December 10. 12:17
Abban azért biztosan egyetértünk, hogy nem a kezelések alkalmával összenyomott méhek miatt van ilyen mértékű pusztulás. Ott más baki is volt.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VarróLevente - 2019. December 14. 11:32
Sziasztok,

A teleltetési módszerekről, illetve a téli takarásról találtok itt egy videót:
https://youtu.be/sKH4phsC2nU
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: jani bátya - 2019. December 15. 19:46
Szia Levente!
Légy üdvözölve itt a fórumon, s szerintem mindenki nevében mondhatom örülünk, hogy idetaláltál!

Üdv. jani bátya
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VarróLevente - 2019. December 17. 09:41
Köszönöm :)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2019. December 19. 06:45
Nem gyenge fickó.....
https://www.facebook.com/K24Turkce/videos/389771298303975/UzpfSTEwMDAyOTA4OTQ4ODAzNjoyNDU1Njk5NDMwODkzMjA/
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VarróLevente - 2019. December 20. 17:20
Sziasztok,

Az e heti videóm, a Méhésznapló 21. része - Van fiasítás? Hogyan ellenőrízd?
https://youtu.be/YC8IJjzktW4
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2019. December 20. 18:33
Gratulálok Leventének!
Nagyszerű gondolatai engem is igazolnak, ezek a következők:
"A méhek akkor élnek a legtovább, ha ősszel hamar leáll a fiasítás, és télen minél később indul vissza! .....mindent megteszünk azért, hogy minél jobban kinyújtsuk a fiasításmentes állapotot."
Akik a Fekete-Fehér Méhészklubot régebb óta olvassák tudják, hogy mennyit küzdöttem azokkal akik ezt nem ismerik el.
Ugyanis azt állította Popravkov orosz professzor, hogy ha minél hosszabb a fiasítás mentes állapot, annál hosszabb életűek a méhek!
Én ezt az akác alatti anyakorlátozásra lefordítottam, és azt állítom, hogy semmi hátrány nem éri a családokat, sőt simán lehet akár akác után szaporítani is.
A méhész éri hátrány, ha nem alkalmazza a korlátozást.
Nem kell bíbelődnie sokat a pergetéssel.
Egyébként Levente kisfilmjei nagyon tetszenek, az utolsó különösen.
Gratulálok, és örvendek, hogy ránk találtál!
Üdvözlettel:
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VarróLevente - 2019. December 21. 10:29
Köszönöm a visszajelzést :)
Jó munkát mindenkinek
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Oldirty - 2019. December 25. 20:23
Új könyv:
https://m.youtube.com/watch?v=Km8vTAgMriU&feature=youtu.be
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2019. December 25. 20:31
Meghallgattam a könyv beharangozóját, és ismét az a kérdésem, hogy .....
akkor van válság a méhészeti ágazatban, vagy nincs?
A profik szerint nincs, mindenki fejleszt, és kár a hangulatot kelteni.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: pink panther - 2019. December 25. 22:55
akkor van válság a méhészeti ágazatban, vagy nincs?
Ez csak lovaglas a szavakon. Amíg bármilyen mézet el tudsz adni és rögtön ki is fizetik addig kár válságot vízionalni. Nehézségek vannak persze. De ha sokan úgy gondolják és tavasszal ki akarnak szállni akkor a méhcsalád piac összeomlik. Erre látok jeleket, de még bármi lehet addig.

Bolgog karácsonyt mindenkinek!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VarróLevente - 2019. December 27. 21:49
Egyre nehezebb a méhészet az tény. Egyre nehezebb értékesíteni a termékeket. Én úgy gondolom (de lehet rosszul látom), azok estek ki az elmúlt években, és a közeljövőben is azok fogják abbahagyni, akik aranybányát, könnyű haszonszerzési lehetőséget láttak benne. Nyilván csalodtak... De sokan vannak akik most is reálisan látják a méhészetet, nem sajnálják az új ötleteken való töprengést, a munkát, befogni az új szeleket a vitorlájukba azért hogy továbbra is jövedelmező, vagy jövedelmezőbb legyen a munkájuk. De folyamatosan vannak akik csak panaszkodnak azért, hogy baj van a felvásárlásokkal. A régi szép idők, amikor a hordóban lértékesített a mézet vitték mint a "cukrot", lejárt. Ezután még nehezebb lesz. Aki ebben látja továbbra is a jövőt és kitart abban, hogy a felvásárlóra legyen utalva, miközben nem keres más utat, új ötletet, hanem csak panaszkodik... Idő kérdése, hogy mikor fogják abbahagyni....ennek idővel lesz előnye, amit ki lehet használni. Akik tudnak majd belőle profitálni, profitálni fognak :)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VarróLevente - 2019. December 27. 21:50
Az e heti videóm:
Méhészet kezdőknek#01 - Hogyan kezdd el? https://youtu.be/vMo6hx5w7ZU
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: oszkár - 2019. December 28. 10:27
Akik nem tudnak hatékonyan termelni,na azok fogják abba hagyni!
Ehez pedig erős családok kellenek!! Ez az elsődleges szempont.Nem midegy ,hogy 100" kuka" családdal küszködök ,vagy 50 erőssel termelek!!
Nincs új a nap alatt,akik ezt el tudják érni azok nem tudnak "megmenekülni " a jó eredményektől(,rajtunk kívülálló okokat most nem veszem figyelembe,az egy külön fejezet).

Ezt meg,hogy elérje valaki nagyon összetett dolog!(feletetés,atkaírtás,anyák minősége,stb)

Majd csak ez után jön az értékesítés!! Ami nem kis gond,de én azt tapasztaltam,hogy a "van"-tól nem kell félni!!!😀
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VarróLevente - 2020. Január 05. 15:14
Sziasztok,
Elkészült a Méhésznapló 22. része:
Használj cukorlepényt télen?
https://youtu.be/RS8Dzj4wxGQ
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VarróLevente - 2020. Január 10. 19:05
Sziasztok,
Ebben a videóban megemlítek néhány javaslatot, tippet, amivel segíthetünk megörízni a méhek téli nyugalmát:
Méhésznapló 23 - Mire figyelj télen?
https://youtu.be/teNq4cxEHwA
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VarróLevente - 2020. Január 26. 08:19
Sziasztok,
Elkészült az e heti videóm és a Méhek naptára 2. része. Itt található:
https://youtu.be/I2FnvdRmxPI
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VarróLevente - 2020. Január 31. 09:23
Sziasztok,
Feltöltöttem a Méhészet kezdőknek #02
https://youtu.be/nOb9aEj10Nw

Úgy látom, nagyjából csak én írok ide. Remélem nem zavarok senkit a posztjaimmal :)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VarróLevente - 2020. Február 13. 08:29
Sziasztok,
Méhésznapló 24: Elérkezett a fehérjés lepény ideje?
https://youtu.be/p7W4gQhqRqs
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VarróLevente - 2020. Február 28. 08:10
Sziasztok,
Méhésznapló #25 :)
https://youtu.be/y9xRfnKDLh8
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2020. Február 29. 20:44
Érdemes megnézni!
Az OMME honlapjáról emeltem át ide.
https://www.youtube.com/watch?v=qpkGN2B8Scg
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VarróLevente - 2020. Március 01. 07:34
Sziasztok,
Elkészült a dr. Peter Kozmus-al készült interjúm, aki az Apimondia elelnöke.
A rovarírtószerekről és a kínai mézimportról kérdeztem
https://youtu.be/K6nUtLpo6DE
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: mézengúz - 2020. Március 01. 12:18
SZLOVÉNIÁBAN 2011-TŐL NINCS MÉHPUSZTULÁS , MAGYARORSZÁGON 16 ÉVE PUSZTULNAK A MÉHEK ÉS MÉG 2020-BAN IS PUSZTULNI FOGNAK !!!!!! SZÖRNYŰ !!!!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VarróLevente - 2020. Március 14. 17:29
Sziasztok,

Megfeledkeztem a méhész klubbról :)
Azóta feltöltöttem Dr. Peter Kozmus előadását is. Készült 2 új videó a Méhésznapló sorozatba

Méhésznapló #26 - Serkentés indul
https://youtu.be/3PnR-O267KM
Méhésznapló #27 - A serkentést folytatjuk
https://youtu.be/s5Tdt0V0T2o

Kellemes hétvégét mindenkinek :)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VarróLevente - 2020. Március 18. 14:36
Egy IGAZÁN hatékony módszer ATKA ellen - Interjú Neumann Györggyel
https://youtu.be/-uHlt_ezRhg
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VarróLevente - 2020. Március 27. 08:17
Mit hozott a márciusi TÉL? Nálam..
Méhésznapló #28
https://youtu.be/5do16WksI9U
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VarróLevente - 2020. Március 30. 08:12
Egy kis érdekesség :)
Petézésen értük az ANYÁT. Nincs megállás 🙂

https://youtu.be/KztuBf12cEU
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nb18 - 2020. Április 06. 19:26
https://youtu.be/vpGBkYXLMco
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VarróLevente - 2020. Április 09. 08:11
Sziasztok,
Köszönöm Nb18 a videó megosztást, megfeledkeztem róla :)
Közben feltöltöttem a Méhésznapló #30-at: https://youtu.be/oaNZNm5H6ns
Holnap érkezik a Dohos Lászlóval, vas
rnap pedig a Varsányi Szabolccsal készült interjú.

Szép napot mindenkinek!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VarróLevente - 2020. Április 10. 15:43
Miért legyen CÉL a BIÓ? Interjú Dohos Lászlóval
https://youtu.be/Vhi4VvvyNr0
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VarróLevente - 2020. Április 12. 12:08
Hatékony atkaírtás idegmérgek nélkül - interjú Varsányi Szabolccsal
https://youtu.be/5Il9mXR7AYQ

Időközben a Méhésznapló 31. is felkerült, a fészekbővítésről
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VarróLevente - 2020. Április 21. 12:54
Méhésznapló #32 - A rajzás megelőzés módszerei
https://youtu.be/e6QsrxjcjgA
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: M. Benjámin - 2020. Július 17. 12:32
Sziasztok!

Az üzemi méhészet technológiája és technikája c. irodalmat keresem könyv vagy elektronikus formában!
Kérlek tudtok ebben segíteni?
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2020. Szeptember 15. 18:13
Úgy legyen!
https://magyarmezogazdasag.hu/2020/09/14/meheszeti-dendrologia-16-resz-zaro-gondolatok?fbclid=IwAR2aXRweiIGSxEb6gu_X2wkh8ZikYJZOMoXnLFPmZVWykt0OEpdI78V25EU
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nb18 - 2020. Szeptember 20. 12:43
https://youtu.be/6TQsooSGdeU
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2020. Október 15. 09:03
https://www.facebook.com/findbees2020/videos/359422028710611
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2020. Október 15. 19:38
Egy 1957-es kutatásból idézek. (Burtov, V. Moszkva)

"A majkopi méhészeti állomáson 1955-ben és 1956-ban végzett összehasonlító kísérletben megállapították, hogy azok a családok, amelyek eleségébe kénsavas kobaltot kevertek, több fiasítást neveltek, mint azok, amelyek kobaltot nem kaptak. A fiasítás többlet tavaszi etetésnél 12%, őszi etetésnél 30% volt."
(A cikk a kísérletet részletesen ismerteti.)

Na mit szóltok hozzá?
65 éve már hol tartottak az oroszok.
Lehet ez már akkor is monitoring volt?
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nb18 - 2020. Október 22. 20:14
https://youtu.be/jwlCRi0IWVM
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Csányi Antal - 2020. November 01. 19:49
Nem elsősorban méhészeti szakirodalom.
De!

https://www.elobolygonk.hu/Elmenybutik/Konyvajanlo/2020_10_30/anne_sverdrupthygeson_terra_insecta

Könyvajánló!

Csányi Antal
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Csányi Antal - 2020. November 01. 20:09
Nem méhészeti szakirodalom.
De!
A méhész ember erdőjáró is.
Aki erdőjáró az nagyrészt gombázik is.
Idén nagyon sok gombát szedtem és ettem.
Egy kis segédlet jelent meg.

Könyvajánló!

https://www.elobolygonk.hu/pictures/77ae5110-bec3-4fc4-8326-df8b7e484ee7_N_ID22-320601.jpg

Csányi Antal
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Bicska - 2020. November 18. 08:48
https://www.youtube.com/watch?v=O4ldpyIE5t4

Jó, békés fajta. 3:20-nál kezdősik a móka. :D :D :D
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Attila - 2020. November 19. 22:22
Igen, eléggé békés fajta, makacsságnak szinte semmi jelét nem mutatja :)
A gépágyú hozzá képest simogató berendezés.
Az ilyen fajta inkább külterületre való, elsősorban méhtolvajok által látogatott helyekre, számukra ugyancsak kellemes zsákmányt jelenthet, továbbá olyan helyekre, ahol a kiskerti zöldségeket, s gyümölcsöket leszüretelik a 80 éves tulaj (aki szétdolgozta egész életét) elől a tolvajok, olyanok, akik "azelőtt még nem is kertészkedtek". + az egri vár védelmére :D
Ez a vérvonal "még jó lehet valamire"...
Télen, az egri vár hideg pincéjében, a lőporos hordó és egyéb tűzszerészeti anyagok mellett nagy biztonsággal kiteleltethető...
Nekem is van egy vadabb család, 1db (persze nem ennyire). Ha nincs túl jó kedve, (csak serkentve van folyamatosan, nyáron), fias keret kiszedésekor, nem lehet véletlenül se koppantani, vagy a kilélegzett levegőt se fújhatom simán az irányukba, mikor lélegzek, mert felbolydulnak, a kaptárvasba is beleharap. Olyankor nagyon lassú mozdulatokkal lehet a kezelést végezni. Nehogy reccsenjen a keretléc vége, ahogy elválik a propoliszozás, mert akkor jaj nekem :) Késő délután megbontani, mikor a kijárók is otthon vannak, kész háború, el is kerülöm.

Üdv.: Attila

Üdv.: Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Malya Péter - 2020. November 22. 18:15
Méhészeti kiadványok eladók Tel:70-949-6077, 15 - 21 óra között

Folyóiratok
MÉHÉSZET 1921,1926,1932,1933,1936,1937 évek egyes számai 500 Ft/db, háború utáni első, 1946. októberi szám 3000 Ft
Méhészeti Közlöny. Az Erdélyrészi Méhészegyesület lapja. 1942-43 500 Ft/db
Magyar Méh. Az OMME közlönye. 1915 - 1927 évfolyam egyes számai 1000 Ft/db
Magyarországi Méhész 2003 – 2007 évfolyamok egyes számai 500 Ft/db, 2016 teljes évfoly

Könyvek
Benedek Pál: Megporzás mézelő méhekkel Budapest 1974 2 000 Ft/db
Benedek Pál: Hasznos rovarok növényvédőszer érzékenysége és kímélésük lehetőségei Budapest 1980 3db 3 000 Ft/db
Benedek Pál: A növényvédelem é a mézelő méhek Budapest 1986 4 000 Ft
Brózik Sándor: Gyümölcstermő növények termékenyülése Budapest 1975 2 000 Ft
Czáka Sarolta: A növényvédelem ábécéje Budapest 2000 3 000 Ft
Faluba Zoltán: Gyakorlati méhészkönyv Budapest 1959 6 000 Ft
Gubin Halifman: A méhek és a termés Budapest 1958 3 000 Ft
Gustav- Adolf Oeser: Anyanevelés a méhészetben Budapest 1979 3 000 Ft
Jávorka – Csapody: Erdő - mező virágai Budapest 1950 2 000 Ft
Józsa György: Viaszváros Budapest 1984 3 db 2 000 Ft/db
Keresztesi Béla: Az akác termesztése és hasznosítása Budapest 1984 3 000 Ft
Kollányi László: Málna Budapest 1990 1 000 Ft
Központi Statisztikai Hivatal: Méhészet Magyarországon 2000-ben 2 000 Ft
Márton András: Méhészet Budapest 1999, 2001 2db 3 000 Ft/db
Mihailescu: A méz és az egészség Bukarest 1982 2 000 Ft/db
Méhészeti zsebkönyv 1955 2 000 Ft
Méhészeti zsebkönyv 1956 2 000 Ft
Méhészeti zsebkönyv 1958 2 000 Ft
Méhészeti zsebkönyv 1959 2 000 Ft
Méhészeti zsebkönyv 1960 2 000 Ft
Móczár László: Rovarbölcsők Budapest 1987 3 000 Ft
Nagy Lajos: Heves megyei méhészek zsebkönyve 1970 2 000 Ft
Nikovitz Antal: A méhészet kézikönyve I. kötet Budapest 1983 8 000 Ft
Rudnay János – Beliczay László: Mézkönyv. A méz és a mézeskalácsosság története Budapest 1987 4 000 Ft
Simon – Csapody: Kis növényhatározó Budapest 1977 2 000 Ft
Szabó Károly: A méhész műhelyében Budapest 1961 3 000 Ft
Szendrő Péter: A napraforgó termesztése Budapest 1980 3 000 Ft
Zsidei Barnabás: Méhanyanevelés Budapest 1987 8 000 Ft/db

Apimondia kiadványok
XX Nemzetközi Méhészei Kongresszus Bukarest 1965 előadások 2 000 Ft
A méz és más természetes készítmények 1981 500 Ft
A reuma méhészeti termékekkel és természetes úton való gyógyítása 1986 1 000 Ft
A propolisz. Bukarest 1982 3 000 Ft
XXIX Nemzetközi Méhészeti Kongresszus Budapest 1983 előadások 5 000 Ft

OMME kiadványok
A Magyar Méhészegyesület évkönyve 1985, Egyesületi Kiskönyvtár I. 2 000 Ft
A Magyar Méhészek Egyesülete évkönyve 1997, Egyesületi Kiskönyvtár II. 2 000 Ft
Országos Magyar Méhészeti Egyesület évkönyve 1999, Egyesületi Kiskönyvtár III. 2 000 Ft
Gazdálkodási Szabályzat 1999 2 db, 500 Ft

Gödöllői Méhészeti Kutatóintézet kiadványai
A KÁTKI Méhtenyésztési Osztályának 75 éve Gödölő 1977 1 000 Ft
A KÁTKI 75 éves évfordulóján elhangzott előadások Gödöllő 1972 1 000 Ft
Farkas Jenő: A méhes megporzás szervezése 1982 2 000 Ft
Első Nemzetközi Méhészeti Szimpozium előadásai Gödöllő 2002 2db 2 000 Ft/db
Első Nemzetközi Méhészeti Szimpózium Ünnepi kiadvány Gödölő 2002 2 000 Ft

Méhészeti Terméktanács kiadványok
A méhészeti termékek előállításának jó higiéniai és mezőgazdi gyakorlata Bp. 2004 5 000 Ft
Azonosítási modell rendszer a méhészeti termelésben Budapest 2002 3 000 Ft
Méhészeti élelmiszerbiztonsági modell rendszer Budapest 2004 5 000 Ft
Szövetkezetek a méhészetben. Módszertani segédlet a szervezéshez. Bp. 2001 2db 500 Ft/db
Veszélyelemzés és Kritikus Szabályozási Pontok (HACCP) a méhészeti termékek előállításában 2002 5 000 Ft

Hungaronektár kiadványok, nyomtatványok
Igazgatótanács, Igazgatóság, Felügyelő Biz. Szervezeti és működési szabályzat 1979 1 000 Ft
Kollektív Szerződés 1981-1985 1 000 Ft
Társulási szerződés Budapest 1979 2 db 1 000 Ft/db
Üzletpolitikai tájékoztatók 1971-1991 3 000 Ft
Lépesméz és virágpor értékesítési szerződések 1973 -1988 1 000 Ft
Méhes konténer kialakítása 2 000 Ft
Mézértékesítési szerződések 1973-1991 3 000 Ft
Méhészeti készítmények gyártástechnológiája 1990 3 000 Ft
Mézkészítmények gyártástechnológiája 1990 2 000 Ft
Útmutató a Magyarországi méhlegelők térképéhez I-II. kötet Budapest 1972 3 000 Ft
Tájékoztató külföldi méhész tapasztalatokból 1973-74 1-6 szám kötve, 3 000 Ft 1973 – 77 év egyes számai, 1984 év 1-3 szám, 500 Ft/db
Táblás és üveges lépesméz termelés Hungaronektár Méhésziskola 1980 1 000 Ft/db
Tájékoztató az NB félkeretes négyfiókos rakodó kaptár kezeléséhez. Hungaronektár Méhészeti Szakosztály 1 000 Ft/db

Szakmai füzetek
V Dunántúli Regionális Méhésztalálkozó előadásai Kaposvár 2003 1 000 Ft
Farkas Jenő: A gazdasági növények méhes megporzása Budapest 1980 2 000 Ft 1 000 Ft
Széles Andor: Méhészszakköri munkaterv Budapest 1967 1 000 Ft

Nyomtatványok
Farkas Jenő: Útijelentés az ipari méhészet szimpoziumról 1978 500 Ft
Farkas Jenő: Útijelentés Apiterápia szimpoziumról 1978 500 Ft
Faluba Zoltán: Útmutató a méhészeti szakköri foglalkozások vezetéséhez Bp. 1972 1 000 Ft
Keresztesi Béla: Méhlegelőjavítás. Az akácerdők területe és az akácfa felhasználása Budapest 1971 2 000 Ft
Keresztesi Béla: Az akác fajtaválaszték bővítése Budapest 1981 2 000 Ft
Malya Péter: A méhanyanevelés eredményességének és szervezésének vizsgálata az ÁTK-ÁKI leányfalui méhkisérleti telepén. Diplomamunka Gödöllő 1985 1 000 Ft
Malya Péter: A méhészeti ismeretek oktatásának története. Szakdolg. Gödöllő 1988 2 000 Ft
Mekes Mihály: Távoktatási munkafüzet Márton András: Méhészet című könyvének feldolgozásához 1 000 Ft
Nikovitz Antal: Útijelentés Franciaországi tanulmányútról 1978 500 Ft
Szalay László: Méhészeti növénytan Gödöllő 1998 1 000 Ft
Szent István Egyetem: Méhészképzési oktatócsomag Gödöllő 2000 10 000 Ft
Vicze Ernő: Az EVÓDIA félék (Kínai mézelőfa) csemetenevelési útmutatója 1965 500 Ft
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kiskakas - 2021. Február 26. 21:20
QUQURIQ !!!

Üdvözlet a Méhésztársaknak!

Gratulálni tud kiskakas a Zümmögés a konyhában c. 190 oldalas könyvhöz!!!
Jól szerkesztett, szép kivitelű, ajándéknak is megfelelő szerzemény.
Jók a receptek, és a fotók is benne!
Pár családi méhészet is szerepel benne, többek között a klubvezetőnk, Nagyernyei Attila is!
Gratula minden közreműködőjének, Rúzsa Magdinak is!

Kiskakas
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2021. Március 08. 07:31
https://www.youtube.com/watch?v=aUj7XGQX5ms
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: VarróLevente - 2021. Augusztus 01. 15:09
Sziasztok,

Ebben a videóban szeretném megosztani az oxálsav szublimálással kapcsolatos tapasztalataimat, illetve megemlítek néhány fontos szempontot amire érdemes figyelni:
https://www.youtube.com/watch?v=xPXNHsbAkd8
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2021. Október 03. 01:54
https://www.youtube.com/watch?v=a2HUEf_mj-s
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: T82 - 2021. Október 09. 11:57
https://youtu.be/Fz0NU8HM1Rg
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2021. November 25. 08:58
https://mediaklikk.hu/video/csalad-barat-2021-11-23-i-adas/
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2022. Január 02. 09:42
https://magyarmezogazdasag.hu/2022/01/01/vendegsegben-meheknel?fbclid=IwAR1pg0Y_o6vINf_k6rNIUj5BCVZt_EjtVugOy0-P9ozMj8sGqu-tQvR0m60
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: oszkár - 2022. Január 02. 10:25
A nyúlós család levegője is gyógyító hatással bír?  :D Van aki ezt "alkalmazza". :)

Asztalosok "nyugalmát" biztosítva,mert ők "szeretik" a csontenyv illatát?
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Petőfi - 2022. Január 02. 19:10
Attilla milyen jo ötlet nem? Befeküdni a méhek közé varázslatos lehet! Ilyen csuda dolgot kitalálni látszik nem hiába elnők a Zoli!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Csányi Antal - 2022. Január 02. 21:11
Egy Petőfi idézet:
“ Így búcsúzom én is, az utolsó kapcsolja le a villanyt! ......
irta egyik  barátom régebben.”

Kedves Petrovics Úr!
Gyorsan visszakapcsolta a villanyt.Lássa be a dec 30 nem volt túl régen.Azt is mondhatnánk, nem volt valami erős az elhatározás.Pedig mennyien reménykedtünk és imádkoztunk az éjféli misén, hogy tudjon kitartani Óévi fogadalma mellett.
Higgye el, nagyon sokan sajnáljuk, hogy szilencium csak eddig tartott.

Mély tisztelettel:Csányi Antal
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: kiskakas - 2022. Január 03. 20:53
QUQURIQ !!!

Kedves Oszkár!

Ezt te írtad!
" Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #469 Dátum: 2022. Január 02. 10:25 »
A nyúlós család levegője is gyógyító hatással bír?  :D Van aki ezt "alkalmazza". :)

Asztalosok "nyugalmát" biztosítva,mert ők "szeretik" a csontenyv illatát?
Jelentés egy moderátornak   Naplózva
Tetszik (1 tagnak tetszik ez)(IZSO60)
A kaptárlevegős gyógyítást már nagyon régen ismeri az emberiség, akár hiszed, akár nem!
Orvosok, professzorok fejlesztik a nagy világban, hogy még hatékonyabb legyen.
Kár ezzel gúnyolódnod, mert csak magadat minősíted.

Kiskakas

Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: oszkár - 2022. Január 03. 22:23
Az apiterápiás házakról már hallottam,a kaptár levegőjének gyógyító hatásáról is.

Amire"céloztam" egy eset,egy "jogi" eset!  Aki érti,az érti,aki meg nem, az nem. ;)

Az "eset" nem ismerése nem jogosít fel senkit,hogy engem "minősítsen". :)

Ezt is lehet Naplózni.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Petőfi - 2022. Január 03. 23:00
Mi értjük ! QUQURIQU nál is le van kapcsolva a villany!
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2022. Január 13. 18:45
https://www.youtube.com/watch?v=r2csct0TtMU
Azért arra figyelhettek volna, hogy a hordó tetejéről lehúzzák a méhhullákat, mert ez így nagyon ciki.
Esetleg mézszűrés?
Ez van, ez így sikerült.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Astrid - 2022. Január 25. 05:36
Üdvözletem!

Keresem Örösi Pál Zoltán: Egyszerű anyanevelés című könyvét.
(Esetleg digitális formában, ha meglenne valakinek...?)
 Tisztelettel és köszönettel: Astrid
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: laza - 2022. Január 25. 22:29
Pl. keress vissza 2017. Január 06. 10:17 -ra :)
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Astrid - 2022. Január 27. 07:17
Köszönöm, kincsekre leltem itt, lesz miből tanulnom!
Cím: Péntek Lajos féle MHVK cikkek 1968.X. XII. 1969 VI. VII.
Írta: Astrid - 2022. Február 17. 19:18
Szeretném elérhetővé tenni az érdeklődők számára a Péntek Lajos féle melegépítményű hátsó mézkamrás vándorkaptárral foglalkozó cikkeket az 1968-1969-es Méhészet újságokból (a vitacikkeket is beleértve), kereshető pdf formátumban:
https://drive.google.com/file/d/181jYLjr8NDhuVFcrfvBmqO-avURcvwLK/view?usp=sharing


Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: TIBI 77 - 2022. Február 18. 23:30
Adtridnak köszönet amiért megosztotta velünk az irodalmat.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Koli - 2022. Május 02. 14:19
https://r.search.yahoo.com/_ylt=AwrDQqNYym9is5UAsEVEDN04;_ylu=Y29sbwNiZjEEcG9zAzUEdnRpZAMEc2VjA3Ny/RV=2/RE=1651522265/RO=10/RU=http%3a%2f%2fcsongor.csomortan.ro%2fDOKUMENTUMOK%2f006_Cicatricis_Geza___A_meheszkedes_gyakorlata.pdf/RK=2/RS=nFDoeLEqDdzOv_mHne131kmZZ6U-
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2022. Május 02. 17:04
Köszönjük szépen!!!
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: lindzzy - 2023. Augusztus 02. 18:41
https://entomologytoday.org/2022/02/10/industrial-agriculture-honey-bees-peril/?fbclid=IwAR2qoN3asuC2MlXVqlyPM1wvsIvD0E9Gjct-t8cfg0-puvN_9udqL2X7Fpo

https://entomologytoday.org/2023/07/18/do-common-methods-protecting-bees-pesticides-work/?fbclid=IwAR0eXaegColZBb2Br9pAw9674jzjfmZD9LXKZSBARTn-EQBAnjL5ng1UMy4
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: vezer - 2023. Augusztus 10. 06:36
https://szaktudas.hu/webshop/606-a-mez-bor-es-palinka-hamisitasa-es-annak-kimutatasa-elelmiszer-hamisitas-ii?fbclid=IwAR1a_45QfwFa0BudEtNqI4bp322vffSeQygMZYFpAH_uygQrCy5UDbCnYXo
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2023. December 10. 09:11
Az OMME-s Méhész Újságban olvasható egy cikk a téli-tavaszi fészek szűkítésről, és a belső szigetelésről.
Érdemes elolvasni, különösen azoknak akik ennek a jelentőségét megkérdőjelezik.
Természetesen akiknél a méhcsaládok most is szétfeszítik a fiókokat, és folyamatosan a rajzással küzdenek nem nekik ajánlom az olvasmányt.
Inkább azoknak, akik a földön járnak, és a valóságtól nem rugaszkodnak el.
Nem abban kételkedtem soha, hogy vannak az állományokban kiugróan erősek!
Szerintem minden méhészetben találhatók olyan családok, amelyek tavasszal sokkal előrébb járnak fejlődésben mint a mellettük lévő társaik.
Ezzel nincs is gond, ez természetes...na de az egész állomány minden családja rajzásra készül, meg az a duma, hogy.....már nem tudom hova tenni a fias lépeket.
Jó 30 évvel ezelőtt akár igaz is lehetett, mert sokszor már akác előtt szaporítottunk, de mostanság keveseknek adatott meg ez a lehetőség.
Tehát ahhoz, hogy már repcén is tudjunk eredményt elérni, igen is babusgatni, takarni, szűkíteni kell a családokat....véleményem szerint.
Emiatt is jó volt olvasni ezt a cikket.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2023. December 12. 06:58
Érdekes írásra lettem figyelmes, vagyis inkább annak néhány sorára.
A cikk címe: Neumann-féle anyazárka
A cikkben leírtakkal egyetértve idéznék belőle néhány sort.
Ezt a tegnapi bonyhádi méhészklubon is előadtam.
"Az előadásaimban is ki szoktam hangsúlyozni, és itt is fontosnak tartom megemlíteni, hogy csak akkor beszélek egy méhészeti fogásról, ha azzal személyesen is van tapasztalatom, ha azt én már magam kipróbáltam."
Na tehát!
Erről írtam rengeteget a sok kritizálómnak, engem piszkálóknak.
Remélem olvasták ők is ezeket a sorokat, és magukba szállva némi önkritikát gyakorolnak.
Nem kell még bocsánatot sem kérjenek, nekem ezek a sorok elegendőek voltak ahhoz, hogy tudjam helyesen tettem szóvá azt, hogy minek kotyognak bele egyesek olyan dolgokba amihez halvány lilájuk sincs, sosem látták, nem próbálták.
Konkrétan az én estemben a tavaszi felfejlesztést, szűkítést, és az akác alatti anyakorlátozással való mézeltetésre gondolok.
Rengeteg olyan véleményt kaptam ezekről, hogy ....hülyeség, minek ezzel bíbelődni.
Sajnos én is felvettem a fonalat (lehet ez volt a céljuk) és belementem olyan dolgokba ami nem az én szintem.
Nem hordom fent az orromat, nem vagyok nagyképű, de engedtessék meg, hogy kimondjam olyan dolgokról a véleményemet amit már ezerszer kipróbáltam.
Akik pedig ezt kritizálták, lövésük sincs hozzá.
Megnyugtató, lélekfelemelő sorok.
Köszönöm a szerzőnek.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2023. December 13. 19:17
Akkor folytatom a szakirodalmak böngészésével.
Az OMME-s Környezetterhelési Monitoringvizsgálat 2022-2023-as kiadványában olvastam, a 43. oldalon a
"2.8. A MÉHPEMPŐBEN KIMUTATHATÓ SZENNYEZŐDÉSEK" címszó alatt, hogy a méhpempőben kimutatták a kumafosz hatóanyagát.
Miért hír ez számomra?
Mert anno amikor még szaktanácsadó voltam, többször felvetettem a témát (és itt is utána nézhettek), hogy a méhek tavaszi mászkálásakor nem zárható ki, hogy a MÉHPEMPŐ A FOGÓ!
Ezt Simon Gergőnek a Greenpeace vegyianyag szakértőjének is előadtam, aki csak annyit mondott....sima ügy.
Én akkor arra utaltam, hogy a csávázó szerekből bekerülhet hatóanyag a táplálékláncba, hiszen a herék is mászkálnak, ők pedig nem is gyűjtenek.
Mi méhészek is nyomjuk (már aki) az amitrázt termelési időszakban, és akkor ott a nyílt fias, az amitráz pedig vízben kiválóan oldódik.
Kívülről is kapják a szerencsétlen méhek az "áldást", főként a repce virágporával, és arról is írtam, hogy az időpont is passzol.
Akác alatt, az első napokban szokott ugyanis tömeges mászkálás megindulni, és a fiatal, első kirepülésre érett méhek mászkáltak.
Ezek PONT a repcén voltak álcák, amelyek ebből a vegyi koktéllal turbózott virágporból táplálkozó dajkaméhek által termelt pempőből táplálkoztak.
Akkor min csodálkozunk?
Már meguntam, hogy állandóan azt szajkóztam méhegsészségügyi összejöveteleken, hogy a pempőt kell megvizsgálni.
Nem kívánok semmilyen babérokat, de ez bejött!
Végre elérkeztünk oda, hogy ezzel foglalkoznak az illetékesek.
Ha lefordítjuk "emberi" táplálkozásra, biztosan sokszor hallottátok már....amit eszünk, azok leszünk.
A méhek is így vannak.
A vegyianyagoktól csocsogó viaszbölcsőben születnek, és fejlődésük alatt mérgező táplálékkal etetik dajkálóik.
Aztán ebből mit érzékelünk mi méhészek?
Mászkálnak a méhek,...... meg mit szoktak mondani a kollégák?
Amennyi fedett fias kikelt, nem is olyan jók.
Vagy .....állandóan fiatal méhekkel dolgoztatok, mert az öregkort egy sem éri meg.
Ha elméletem hibás azt is elfogadom, csak cáfolja meg valaki.
Amíg ez nem történik meg, azt vallom, hogy a táplálékláncba jutó mérgező anyagoktól (amit a méhész is bevisz) szenvednek a méhek, és mi is.
Akiknek pedig egész évben feszegetik a méhei a kaptárak oldalát (amit senki nem látott) ők a kivételek, amik erősítik a szabályt.
Nagyernyei Attila



 
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: neo - 2023. December 14. 06:22
Attila!
Ez a mászkálás örök téma. Én azt nem vitatom, hogy sok oka lehet a mászkálásnak, ami alapvetően a röpképtelenség miatt van. Ugye azt kimutatták, hogy a méh a fizika szabályai szerint nem is "tudhatna" repülni, olyan rossz a szárnyának a  szerkezete. Szóval, ha a legkisebb zavar támad, akkor az könnyen röpképtelenséghez vezethet. A röpképtelenség miatti mászkálás első megfigyeléseit már akkor leírták, amikor pl. a neonikotinoidok még buja gondolatokban sem szerepeltek, nemhogy tömeges szerhasználat formájában. Akkor megfigyelték, hogy ez a K szárnyforma miatt van. A K szárnyforma azt jelenti, hogy az elülső és hátulsó szárnypár nincs összekötve, ezért eláll egymástól. Ezt a légcsőatkás méheknél találták meg. Más valaki azonban szignifikáns összefüggést talált a BQCV vírus és a K szárnyforma között. Az nem zárható ki, hogy a légcsőatka esetleg a BQCV vírus terjesztésében játszik szerepet. Amikor a virológiai vizsgálatokkal a mászkáló méheknél 83 százalékos BQCV-s fertőzöttséget találtak, akkor esetleg nem feltétlenül  a 40 %-os Spiroplasmára kellett volna fogni a mászkálást. Főleg úgy, hogy amerikai vizsgálatok szerint a májusi vész okaként meghatározott Spiroplasma egész évben azonos előfordulási gyakorisággal található meg a méhcsaládokban. Akkor miért csak tavasszal okoz mászkálást?
De mint írtam, többféle oka is lehet a mászkálásnak. Szoktam nézegeteni a mászkáló méhek szárnyait. A tipikus K szárnyformát azonban csak kb. 10 %-ban találom meg. Tehát lehet más oka is. Te sokszor hivatkoztál már a pempőre. Ugyan ígéreted ellenére nem tetted fel azt a bizonyos cikket, ami ezt bizonyítaná, de Bíró Sanyi nekem utána elküldte. Azonban az a cikk arról szólt, hogy a méhanyák a neonikotinoiddal etetett dajkacsaládokból származó anyák több mint a fele (53 %), vagy elpusztult, vagy alkalmatlan volt a tenyésztésre. Ti akkoriban tapasztaltatok ilyent? Mármint anyapusztulásokat? Hiszen a legtöbb pempőt az anya kapja. Felnőtt korában is. Én akkor is azt állítottam, és most is azt mondom, hogy a neok kártételét ilyen etetési kísérletekkel lehetett volna bizonyítani. Én azt állítom, hogy ettől eltűnnek a méhek, mert "gyenge" méreg, és sokszor kell kirepülni, ahhoz, hogy kialakuljon a hatás. Azért néptelenedik el a méhcsalád, mert egy "erős" méreg a hírvivő méhet azelőtt elpusztítja, hogy az átadná az információt a méhcsaládnak. Akkoriban is mondtam, hogy acetamiprid esetén nem tapasztaltam elnéptelenedést, de tiaklopridnál igen. Az acetamiprides repcemézek mit bizonyítanak? Azt, hogy nem néptelenednek el a családok, hanem van méz a családban. Ahol nincs gyűjtő méh, ott méz sincs. Ha a pempőben lévő peszticidek okozzák a mászkálást, akkor miért nem pusztul el már álca korában? Miért  csak az a méh lesz röpképtelen, amelyik peszticides pempővel táplálkozik, amelyik behozza a peszticidet, az pedig továbbra is tud repülni? Ha nem tudna repülni, akkor nem hozná be, tehát peszticides pempő sem lenne. Hát pontosan ezért javasoltam akkoriban azt, hogy fiasítás nélküli családokkal etetve kellene bizonyítani az elnéptelenedést. Ugyanis én továbbra is azt mondom, hogy azzal, hogy elpusztul a gyűjtő méh, a családot megvédi a méregtől. A nagyon erős méreg már megöli a hírvivőt, ezért a méhcsalád ki sem megy, a kevésbé erős megöli a mézet és virágport hozó méhet, ezért megvédi a fiasítást. A legesleggyengébb esetleg nem öli meg a virágport és mézet hozó méhet (acetamiprid?), ezzel nem védi meg a fiasítást. De ha a fiasítást nem védi meg, akkor hogyan marad életben a család? Nekem itt van  a logikai buktatója a pempőelméletnek. Amit pont a Bíró Sanyi cikke is bizonyít. Ha a fiasítással rendelkező családdal etetjük (!) a peszticidet , tehát kizárjuk a védelmi mechanizmust , akkor először anyapusztulásnak kellene lennie, majd nyitott fias pusztulásnak, és ezután jön a mászkálás. Azok mászkálnak, amelyek csak nagyon kevés méreggel lettek táplálva. De ha nincs anya, ami lerakná a petét, akkor hogyan? A kumafosznál egyszerű a válasz. A peszticid a viaszból jön. Ami a kültakaróról került be oda, nem a táplálékon keresztül. A CHM miatt. Perizin esetén az anya nem kap olyan mennyiségű pempőt, ami elpusztítaná.
Abban már többször megegyeztünk, hogy a fiatal méhek mászkálnak, nem a gyűjtők. Repcén nincs a homlokukon csillag. Ha a peszticid okozza a mászkálást, akkor miért nem lesz röpképtelen először a fején csillagot viselő méh? Láttam már ilyeneket is mászkálni. Azok azonban nem jutottak be a kaptárba. Nekem ebből a láncolatból nagyon hiányzik az anya és a nyitott fias pusztulása.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2023. December 14. 07:25
Ezt kérdezi tőlem neo:
"Akkor miért csak tavasszal okoz mászkálást?"
Ez tévedés!!!!
A napraforgó virágzás alatt is mászkáltak a méhek, szinte az egész országban.
És a herék is.
A többire majd este válaszolok, annyi megjegyzéssel, hogy írásod egy részével egyet értek.
Az anyák teljesen más táplálékot kapnak.
A "sima" dolgozók és herék, méz-virágpor és víz keverékét a pempő mellett.
Az anya egész életében natúr pempőt, semmi mást.
Folytassuk.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: Nagyernyei Attila - 2023. December 14. 18:04
Először is szeretnék arra választ kapni, hogy az akácvirágzás kezdete, és a napraforgó virágzáskezdete között miért nem mászkálnak a méhek?
Nyomatékosan szeretném kijelenteni, hogy a témával kapcsolatban csak és kizárólag gyakorlati tapasztalataimra támaszkodok, a kutatás, és a bizonyítás nem az én asztalom.
Sokszor vettem, küldtem mintákat, de most először örvendezve olvastam, hogy végre a pempőt is vizsgálják.
Ettől tovább megyek.
Mivel az anya (anyák) más minőségű (sokkal extrább) élelmet kapnak, azt is meg kellene vizsgálni, hogy amit a munkás, és hereálcák kapnak, ugyan azt a szennyeződést mérik e az anyák táplálékában.
Szerintem nem, de ezt bizonyítsák be azok akik ezzel foglalkoznak.
Orosz kutatók részletesen foglalkoznak azzal, hogy mikortól kapnak a munkás, és here álcák, egy "lebutított" táplálékot, tehát méz-virágpor és víz keveréket.
Ide ezeket a sorokat már beidéztem Popravko könyvéből, de ha sikerül megtalálnom újra felteszem.
Nekem az mindig fura volt, és nem találok rá választ, hogy akác után miért nem mászkálnak a méhek?
Nagyernyei Attila
Nem hagyott nyugodni a dolog, és megtaláltam amire hivatkozok.
Íme Szergej Alekszejevics Popravko könyvéből:
"De a fikció világából térjünk vissza a valóságba, és közelebbről vizsgáljuk meg a méhek táplálékát. Kiderül, hogy ez nem azonos az összes egyed számára. A méhlárvák-az anyalárva és nővérei-csak az életük első három napjában kapnak az etető méhektől pempőt, a negyedik naptól kezdődik a lárvák megkülönböztetése, az anyalárva továbbra is elsősorban pempőt tartalmazó táplálékot kap, míg a dolgozó lárva étrendje kevésbé kifinomult-neki sorállományú eleség jut, -ami méz és a virágpor keveréke. ....
Az anyaméh a pempőben a tápanyagok teljes körét kapja."
 Szerintem azért mászkálnak a dolgozók és a herék, mert ők ÉLESBEN kapják a szennyezett virágport.
Mi a véleményed erről?
Nagyernyei Attila
 
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: neo - 2023. December 14. 18:51
Attila!
A virágpor logikailag rendben van.  A virágpor azért, mert a Tóth Péter beszámolójából kiderült, hogy az acetamiprides méz azért van, mert lepermetezik a méheket, és azok a tisztálkodás következtében szennyezik be a mézet. Nos a virágpor is így szennyeződhet. Ugye az a méh, amelyik a virágport behozza, nem eszik belőle, de a szőrzetének tisztítása közben a virágporhoz keveri a hatóanyagot. A dajkák viszont esznek belőle a pempőtermeléshez. Amikor kijáró méhek lennének belőlük, akkor pedig nem tudnak repülni. Azonban a nyitott fias is kap virágport, tehát szerintem pusztulniuk kellene. Nem tudom vizsgálta-e ezt valaki. A pempőbe való átjutáshoz sok barrieren (határszakaszon) keresztül kell jutnia a méregnek, mindegyik esetében mennyiségbeli csökkenés következik be. Annak már kicsi az esélye.
Azt gondolom, hogy a megoldás valóban az lenne, ha megtiltanák az  acetamiprid nappali kijuttatását. Akkor a mászkálásban betöltött szerepe is tisztázódhatna, és az acetamiprides méz problémája is megoldódhatna.
Cím: Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
Írta: neo - 2023. December 15. 11:54

Nekem az mindig fura volt, és nem találok rá választ, hogy akác után miért nem mászkálnak a méhek?

Attila!
A májusi vész nevű betegség is mászkálásos tünetekkel jár. Ennek okozójaként a szakirodalom pillanatnyilag a Spiroplasmákat nevezi meg. A Csaba doktorék leírták, hogy a hemolimfából színtenyészetben nőtt ki a Spiroplasma. Ez nem egy elhanyagolható körülmény. A májusi vész pedig nevéből adódóan májusra jellemző, de mondjuk inkább úgy, hogy tavaszra. Ennek oka az lehet, hogy alacsonyabb hőmérsékleten tud jól szaporodni, magasabb hőmérsékleten rosszabbul. Amikor a hordási lázban minden méh gyűjteni akar, akkor ezek a beteg méhek is kimennek, és ott elpusztulnak. Gyakorlatilag helyreáll a méhcsaládban az egyensúly. A fertőzési forrás nagyon nagy hányadától megszabadul a család. A napraforgón történő mászkálásnak is lehet ez az oka. Addigra  egy hűvösebb júniusban ismét felszaporodhat bármelyik kórokozó, akár a Spiroplasma, akár a BQCV vírus. A hordás az, ami megmutatja, hogy mennyi ilyen röpképtelen méh van a kaptárban. Ha nincs hordás, nem látszik. Tehát van más magyarázat is a vegyszeren kívül, ez pedig a hűvös időszak. Azok a vírusok, esetleg baktériumok, amelyeket a méh a poszméhtől kapott "ajándékba", azokra jellemző az alacsonyabb hőmérsékleten való jobb szaporodás. A méh csak jó túlélési közeg számukra, mert az évnek csak egy adott időszakában károsítja a családot, így az képes áthidalni, ezzel túlélni a veszélyes periódust.
Nem tudom van-e itt valaki, aki tudna arra válaszolni, hogy napraforgót szoktak-e permetezni acetamipriddel virágzás idején? Ugyanis a napraforgó méz nem szennyezett, csak a repce.