Legutóbbi hozzászólások

Oldalak: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Szakmai kérdések / Re:A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta robi 75 Dátum 2024. Március 25. 14:06 »
Nálunk pont 9 fok van, dörrent egyet az ég félórája, és jött hozzá egy kis jégeső is, csak hogy el ne felejtsük ki is az "úr" valójában.
12
Szakmai kérdések / Re:A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta neo Dátum 2024. Március 25. 07:01 »
Nem akartam szőrözni, de ha már Attila felhozta, akkor reagálok:
Pár gondolatod már alapjaiban téves, a föld képes ellátni a 8 milliárd embert, hússal is és gabonával is, sőt mindezt úgy hogy még vegyszer se kell.
Nem is erről beszéltem. Arról, amikor leáll az AMOC, és a déli félteke megfő, a mediterráneumból eltűnik a víz, két évszak lesz: a tél mínusz 40, a nyár pedig plusz 50 itt nálunk. Én abban bízom, hogy ugyebár azért áll le az AMOC  mert melegszik és hígul az óceán sókoncentrációja Grönlandnál, így a pumpamechanizmus nem tud érvényesülni. Nos, ha leáll, és nem megy oda meleg víz, akkor egy idő után hidegebb lesz, nem olvadnak a jéghegyek, ezért nem is hígul a sókoncentráció. Magyarán a leállás reményeim szerint csak ideiglenes lesz, és be tud indulni újra. Kérdés, hogy mennyi idő után?
Idézet
A másik tévedés meg a gépiesítésbe meg a hozzá való új kaptárba vetett hited.
Nálam az jelenti a gépesítést, amikor már nincs szükség méhészre, hanem csak a gépre. A méhész legfeljebb a méhes melletti légkondicionált sátorban figyeli a gép működését.
Idézet
Máskülönben meg, lehet hogy neked ez vadul hangzik, de a méhészkedésben lehet extra profitot előállítani, ehhez a kaptárnak meg a gépnek sok köze nincs.
Minden csak definíció kérdése. Mit értünk extraprofit alatt: tízmilliókat, százmilliókat,  vagy milliárdokat?
13
Szakmai kérdések / Re:A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta Nagyernyei Attila Dátum 2024. Március 24. 18:57 »
Ezt írja robi75:
"Máskülönben meg, lehet hogy neked ez vadul hangzik, de a méhészkedésben lehet extra profitot előállítani, ehez a kaptárnak meg a gépnek sok köze nincs.
A méhész tudásán meg az időjáráson múlik minden."

Ebben nagyrészt egyet értek vele, de némileg kiegészíteném.
A méhész szaktudása nem csak a méhcsaládok kezelésében merül ki.
Ez egy komplex, összetett vállalkozás, vagy szakma.
A méhlegelő ismerete, a piac, a méhcsaládok állandó toppon tartása, a vándorhelyek ismerete és ezenkívül még sok más hozzátartozik a sikeres méhészkedéshez.
Az időjárás valóban egy rendkívül fontos tényező, de ezzel nincs mit tennünk.
Az idén sokfelé tarolt a fagy, de vannak jó erdők is.
Emiatt írtam, hogy a méhlegelő ismerete is rendkívül fontos.
Majd jönnek az okostojások, akik elkezdik, hogy....ez másodvirágzás, vagy hónaljhajtás, esetleg sarjú virág.
A jó virág már most 0,5- 1 cm-es, és április vége felé fehér lesz a JÓ erdő.
Ahol meg fagyos, vagy fázott, az sokkal később fog virágozni, és esetleg gyenge hordást adni.
Közben a Facebookon is találtam mai képet az akácvirág állapotáról.
Nagyernyei Attila



14
Szakmai kérdések / Re:A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta robi 75 Dátum 2024. Március 23. 20:55 »
Na lett egy váltósom, öreg az anya már vártam, van már 1 fedett bölcsője is.
Érdekes hogy a vén sántikáló még 6 keretbe tojt😂😂😂, abból 3 olyan szép ihaj, háromba meg félkeretnyit.
Napost már nem találtam de az öregasszony ott van még.
15
Szakmai kérdések / Re:A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta robi 75 Dátum 2024. Március 22. 21:13 »
Na jó én a termelésről beszéltem, a piaci helyzet az elég aggasztó, nem tudjuk mi lessz.
Ha a népeknek nem kell tovább méz, akkor le lehet húzni a rolót.
Ha rákapnak a "műanyag" ízére és rászoknak a kínai szutyok szirupra akkor egyék, nem lehet vele mit kezdeni.
A lopáson harácsoláson kívül itt már amúgy se érdekel senkit semmi, inkább elmennek innen.
16
Szakmai kérdések / Re:A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta wr Dátum 2024. Március 22. 17:12 »
Idézet
Nem a klíma változás itt a legnagyobb baj hanem a kapzsiság.
Egyet magyarázzon meg nekem valaki. Lassan oda jutunk, hogy szó szerint a sz@rt fogják megetetni a néppel. Az a felső kaszt, akiknek milliárdja van annyi (dollárból) mint nekünk méh egy kaptárban, az vajon mit eszik, illetve mit fog enni? Vagy nekik termelnek külön egy lakatlan szigeten, vagy egy másik bolygón?
Idézet
A méhész tudásán meg az időjáráson múlik minden.
Szerinted. Szerintem meg azon, hogy 1. amit megtermelsz mennyiért lehet eladni 2. lesz-e rá egyáltalán kereslet. Termelhetsz te 1Ft-os költséggel tonnaszám mézet, ha a kutyának sem kell mert a szirup töredéke áron van, abból is lehet "mézet" csinálni, és abból annyit szállítanak amennyire szükség van. Ha százszor annyira lesz szükség akkor százszor annyit fognak hozni.
17
Szakmai kérdések / Re:A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta robi 75 Dátum 2024. Március 22. 14:34 »
Pár gondolatod már alapjaiban téves, a föld képes ellátni a 8 milliárd embert, hússal is és gabonával is, sőtt mindezt úgy hogy még vegyszer se kell.
Csakhogy felmerül egy probléma ezzel kapcsolatban(de mindennek ez a rákfenéje)...mi lessz azzal a pár darab gazdaggal? Hogy lesznek akkor még gazdagabbak?? Mert éhesek ám☝️de nagyon éhesek, és nem elég, soha semmi nem elég még több kell.
Nem a klíma változás itt a legnagyobb baj hanem a kapzsiság.
A másik tévedés meg a gépiesítés be meg a hozzá való új kaptárba vetett hited.
Régebben a kor viszonyaihoz képest extra profit volt itt, de még a gengszter váltás után is bőven.
Mégse akartak tömegek méhészkedni, két okból: 1 mert fingjuk nincs róla és nem is érdekelte, 2 mert szúr.
Az utóbbi időben se azért lett sok méhész mert a profit.. a lópikulát..továbbra sincs fingja róla. Viszont hozzávágtak majdnem agyonütötték 40 ezer euróval a semmiből😂😂😂, na ez valóban extra profit volt ezért semmit nem kellett csinálni.
Ha volt 2 kölköd akkor mindkettő felvette, változás semmi pénz benyelve.
Ez volt az okosabb, a hülye vett is méhet a fiókok azóta is hegyekbe hányva üresen.
A szétszórt ingyenpénzek (más területen is) eléggé eltorzítottak mindent.
Én sok amerikai méhész oldalt nézek, nem kell itt már feltalálni a csőbe a lukat, megvan minden.
Pergető kocsi egyik végén legajtott futószalagra ráteszed a fél langsthroth fiókot másik végén megkapod kipergetve, oldalálól az esetleges méz lemosva, már csak két maláj kurva hiányzik és kánaán😂😂😂.
Na viccet félretéve tényleg megvan minden, de a méhcsaládok kezelését ők se ússzák meg, az keretesen megy ha 9 családja van és ha 9 ezer, akkor is.
Máskülönben meg, lehet hogy neked ez vadul hangzik, de a méhészkedésben lehet extra profitot előállítani, ehez a kaptárnak meg a gépnek sok köze nincs.
A méhész tudásán meg az időjáráson múlik minden.




18
Szakmai kérdések / Re:A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta neo Dátum 2024. Március 22. 09:32 »
Nem értem miért kell új utakat keresni "kaptárkérdés"-ben, amikor az egész világon majdnem ugyanolyan méreteken, ugyanazzal a kaptárűrtartalommal dolgoznak.
Ha megnézed, akkor nem tévedésből "tetszikeltem". Ez egy helyénvaló és értelmes kérdés. Ami a személyes motivációmat illeti, azt most nem szeretném nyilvánosan kifejteni. Elég mély, és szomorú oka van neki.
Igazából amiatt sem kellene, hogy nem látom a méhészkedés jövőjét. Rövid az az időszak, amíg szükség lesz méhekre. Én nagyon nagy esélyt látok a civilizáció összeomlására. 8 milliárd ember élelmiszerellátása, ha csak 20 százalékkal alája megy a szükségleteknek, akkor abból akkora káosz lesz, hogy senki és semmi nem tudja megállítani. Ahol lesz termés, oda fog vándorolni az a néptömeg, ahol nincs. Aminek az lesz a következménye, hogy elpusztítják egymást. Aztán, hogy miért lesz 20 százalékkal kevesebb élelmiszer, annak nagyon egyszerű oka van: a klímaváltozás. Nem akarom részletezni, mert alapvetően az ember amíg él, addig remél. Talán nem ez a forgatókönyv valósul meg. Ha nem így lesz, akkor pedig a világ fejlődni fog. A növekvő GDP azt is jelenti, hogy aki a méhészkedésből akar megélni, akkor a megélhetéséhez a megváltozó cserearányok miatt többet kell előállítania. Mert hiába akarja visszafogni a fogyasztását, ha az alapvető dolgok is annyira megdrágulnak, hogy kevés lesz az, amit eddig előállított. Persze, egy normális világban a cserearányok nem változnak meg. Ugye pont ennek ellenkezőjét látjuk a mézárak tekintetében. Ugyanannyi bevételhez ma kétszer annyi méhészeti terméket kell előállítani, mint néhány évvel ezelőtt. Én azt gondolom, hogy ez is egy átmeneti dolog. Előbb-utóbb helyére kerül minden. Igen ám, de ha a helyére kerül, akkor itt extraprofit fog keletkezni. Ha pedig extraprofit lesz, akkor tömeges lesz a méhészkedni kívánók száma. Akiket nem az almafák alatti fekvős méhészet fogja érdekelni, hanem az, amelyik a legtöbb profitot tudja hozni. Ez pedig a gépesített méhészet. Tehát ha nem én, akkor majd más fogja megcsinálni azt az újfajta kaptártípust. Amivel majd nekem a két kezemmel kell majd versenyeznem. Minél egyszerűbb a megoldás, annál nagyobb ennek a veszélye. A megoldás pedig, ahogy írtam is: nagyon egyszerű. Ennél százszor bonyolultabb dolgok esetén is megoldották már. Miért pont a méhészet maradna ki? Hát azért, mert nem jelent nagy tőkeerőt. Meddig nem jelent azt? Amíg nem változik meg a helyzet. Ez a helyzet viszont meddig tartható szerinted? A kínai hamisítvánnyal együtt élve szerintem semeddig. Ha azt kiiktatják, akkor pedig nagyon felborul a kereslet-kínálat viszonya, tehát iszonyatos lesz a vonzerő.
A rövid válaszom nagyon egyszerű: azért, mert előre kell menekülni.
19
Szakmai kérdések / Re:A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta wr Dátum 2024. Március 22. 09:14 »
Idézet
Bár abban hiszek, hogy az ember csak a saját kárán (tapasztalásán) tanul.
Igen, vagy még a saját kárán se.
Idézet
Valószínűleg ezért sem tudnék határozottan állást foglalni 2xH12 vs 3xH9 témában.
Ez főleg akkor nagyon nehéz, ha egyiket sem próbáltad. Felesége is (majd) mindenkinek van, mégse tudja milyen a másiké az ágyban, "tisztelet" a kivételnek. Még ősszel jártam egy méhésznél, ő egységes keretméretet használ fészeknek 11 kerettel, és félkeretet méztérnek. Nem fél NB-t hanem az egységesnek a felét. Beszélgettünk vagy másfél órát aminek a 80%-ára nem emlékszem, de hasonló pályát futott be, fekvővel kezdte, amit gyorsan abbahagyott a hajolgatástól kikészülő dereka miatt, aztán jött a félkeretes rakodó, majd ez az egységes, és azt mondta, hogy soha olyan keveset nem dolgozott a méheivel amióta ez van neki. Anyarácsot egyáltalán nem használ, azt mondja nem megy fel az anya. Kérdeztem tőle, hogy akkor a fix fészek méret hogyan felel meg, amikor néha annál nagyobbra, néha meg kisebbre lenne szükség, erre is mondott valamit de már nem emlékszem hogy mit. Most csinál éppen új méztéri fiókokat, de az még alacsonyabb lesz, pontosan nem emlékszem de olyan 12 centi körül lesz az új keret, mert hogy azt még könnyebb lesz emelgetni, meg könnyebb vele lépesmézet csinálni, mert azt is ad el üvegben.
A 3x9-es hunoromra azonnal rávágta hogy olyannal biztos nem méhészkedne mert nem bírná emelgetni, ahogy én is elmondtam neki hogy én meg az övével nem. A vitánkban egy dolog volt közös, hogy mindkettőnk szerint azzal a kaptárral kell a legkevesebbet dolgozni amit éppen használunk.
Szóba került az atka is, azt mondta a régi tapasztalatok okán, ma már eszébe nem jutna semmiféle rovarölőt a kaptárba juttatni, kizárólag szublimál, azt is csak párszor egy évben, mert ősszel mindig zárkázza az anyákat, utána 3 szublimálás és mehetnek a télbe. Azt is mondta, mióta zárkáz azóta elég a napraforgó után kezelni párszor, akác és napraforgó között egyáltalán nem kezel semmivel. Valamint idegen méhészetből semmit nem enged be lehetőség szerint a sajátjába, sem rajt, sem viaszt, sem anyát, semmit.
20
Szakmai kérdések / Re:A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta seed150 Dátum 2024. Március 22. 08:42 »
A bizonytalanság oka a rakodó fekvősítése? A ruszki lőszeres láda...
Nem lehet, hogy a bizonytalanság oka: A kör négyszögesítése.
Próbáld ki Ludmillát, akkor is ha Tánya kívánatosabb.

Nem értem miért kell új utakat keresni "kaptárkérdés"-ben, amikor az egész világon majdnem ugyanolyan méreteken, ugyanazzal a kaptárűrtartalommal dolgoznak.
Oldalak: 1 [2] 3 4 ... 10