MÉHÉSZKLUB

TÉMÁK => Szakmai kérdések => A témát indította: Geddekas - 2015. Január 10. 17:53

Cím: TÉL
Írta: Geddekas - 2015. Január 10. 17:53
Ma kint voltam a méhesben. Szépen repült a méhcsaládok többsége a déli napsütésben. De voltak családok, amiket meg kellett kicsit kopogtassam, hogy egyáltalán halljam egy pillanatra a zúgásukat. Úgy sejtem, hogy nincs még fiasítás náluk. Ami családnak felhajtottam a nejlon borítást a fejük felett és lassan, nyugodtan mozogtak. Nedvesedést sem tapasztaltam. A lehullott viaszmorzsa mennyisége és helye nem utal nagy fogyasztásra.

A leggyengébb családjaimhoz tettem be karácsony előtt egy-egy 0.8 kg-os cukorlepényt, nyalogatják, de csak a harmaduk fogyott el. Ezek a családok is nyugodtak voltak.
Cím: Re:TÉL
Írta: Geddekas - 2015. Január 11. 12:56
Hó nincs, de borult nyirkos hűvös idő miatt a méhek ki se bújtak.
Cím: Re:TÉL
Írta: W. Zoli - 2015. Január 11. 16:19
Tegnap nálunk Pomázon is repkedtek, tisztultak a méhek. Nagyon szép idő volt. Ma már nem bújtak elő, jóval hidegebb van. Élelmet még nem sokat fogyasztottak
Cím: Re:TÉL
Írta: Geddekas - 2015. Január 14. 20:17
A méhek élete nagyon erősen kötve van a növények éves bioritmusához. A téli napforduló előtt az egészséges méhcsalád fiasításának leállása természetes, viszont a téli napforduló után már a hőmérséklet az úr, hiszen a növényvilág is ugyanígy dönt a mérsékelt éghajlati övben.
Cím: Re:TÉL
Írta: Juhász Árpád - 2015. Január 15. 17:41
Nálunk szegeden lassan egy hete folyamatosan szép napos idő van 10 fok körül. Egyre többet jönnek ki a jószágok. Tegnap gyönyörködtem bennük egy kicsit és az egyikőjük sárga virágporral jött haza (fú mondom még csak január közepe van... a kaptáraktól nem messze találtam pitypangot). Nem néztem be a kaptárakba a takarás óta szóval most nem bírtam magammal, na meg elég jó volt az idő és féltem, hogy elfogyott a kaja annak ellenére, hogy sokat hagytam nekik télire mint mindig.

A 15 családomból 13 szépen fürtbe telelt, de 2 (egymás melletti) úgy zsongott mintha gyűjtés lenne. Januárba még sose láttam őket ilyennek, borították az összes lépet aktívan mászkáltak föl alá. Hűha mondom elfogyott a kaja szval sosbe csináltam cukorlepényt. Annyira szörnyen aggresszívak és stresszesek voltak, hogy elképesztő. Be kellett öltözzek és még füstön is elgondolkodtam. 4 szer szúrtak meg mire sikerült beadjam a kaját. Na mind1 ilyenbe se volt még részem...
Cím: Re:TÉL
Írta: Geddekas - 2015. Január 18. 19:48
Egy héttel ezelőtt a méhészetemben elindult a tavasz a télben.
Mit is jelent ez?
A méhcsalád felfűtötte a fészek közepét 38 C fokra, majd amikor visszahűlt 34 V fokra. a szépen kipropoliszozott sejtekbe az anya elkezdett petézni.
Honnan tudom ezt?
Ma kint jártam a méhészetemben. Felhajtottam a nejlon takarót és figyeltem a méhek mozgását. Már nem úgy viselkednek a méhek, mint karácsony előtt. Akkor csendes lassú mozgást tapasztaltam és kevés zajt. Most a méhek gyorsan mozognak és a nejlon felemelésére is aktívan reagálnak. Megkaptam az idei első méhszúrást is.

Egyébként még mindig kicsi a mézfogyasztás, de most fognak a méhek nekilendülni a "zabálásnak". Mostmár a méhcsalád képtelen léputcát váltani, mert a fiasításos lépet nem hagyja ott. Ha abból a léputcából elfogy az élelem, akkor ott abban a léputcában meghalnak a méhek. Ha volt lyuk a lépen akkor a kapcsolat révén az élelem utánpótlása megoldott és nem lesz baj. De a fészekre rakott cukorlepény is segíthet átvészelni a nehéz helyzetet.
Cím: Re:TÉL
Írta: zümi - 2015. Január 23. 15:49
                                                       Téli kalandozások nemzeti parkjainkban

A hideg évszakban is változatos programokat kínálnak a Magyar Nemzeti Parkok: Transz-bükki átkelés, Téli túra a Zemplénben, Telelő madarak megfigyelése a Dinnyési-fertőn, Hajnalmadár túra, Nyomunkban a hiúz vagy éppen Hortobágyi sasles. Január 31-én és február 7-én a „Téli túrák nemzeti parkjainkban” programsorozat keretében közel húsz túraajánlattal várják a természetkedvelőket a Magyar Nemzeti Parkok.
A téli időszakban nemzeti parkjaink egészen más arcukat mutatják felénk. Akik a friss időben csatlakoznak az erdei túrákhoz, megismerhetik a természet igazi csendjét, a téli erdők és rétek varázsát. Ilyenkor, mikor a túrázók száma kevesebb, az erdők, mezők és a vízpartok lakói is bátrabban előjönnek rejtekhelyükről. A természetvédelmi szakemberek ezeken a napokon olyan fokozottan védett területekre is elkalauzolnak minket, ahova más időszakban – az élővilág nyugalmának megőrzése érdekében – nem juthatunk el.
A Magyar Nemzeti Parkok színes ajánlataikkal mind a növény- és állatvilág, mind a magyar tájak szerelmeseinek a kedvében járnak.
A madárvilág kedvelőinek különösen figyelmébe ajánljuk a zempléni túrát, ahol a harkályfélék megannyi képviselője mellett a védett uráli bagollyal is találkozhatnak, vagy a hajnalmadár túrát, amelyen a Bél-kő szikláin figyelhetjük meg e különös szépségű énekesmadarat, és a Dinnyési-fertőn vagy a biharugrai halastavakon telelő madarak megfigyelésére szervezett túrákat. A vállalkozó szelleműek a Magas-Börzsöny eldugott zugaiban indulhatnak a rejtett életmódot élő hiúz nyomába.
A szársomlyói kikerics túra különlegessége, hogy hazánk területén egyedül itt él a fokozottan védett magyar kikerics, így kivételes alkalom nyílik e kiemelt növénytani értékünk megtekintésére.
A cégénydányádi kastélyparkban szervezett túrán a téltemető virágzó egyedeinek megfigyelésére mutatkozik jó esély, de az angol tájképi kert téli pompája önmagában is megér egy kis kirándulást.
A „Téli túrák nemzeti parkjainkban” programsorozat részletes programját a www.magyarnemzetiparkok.hu/events/event/teli-turak-nemzeti-parkjainkban/ oldalon, valamint a www.facebook.com/MagyarNemzetiParkok webfelületen olvashatják az érdeklődők.
Cím: Re:TÉL
Írta: zümi - 2015. Január 28. 17:16
Február a méhcsaládok és a méhészek legnehezebb hónapja. Alig várjuk a kitavaszodást, de valójában még tél van. A nap egyre magasabban jár, lassan jelez a méhcsalád biológiai órája, elkezdenek az anyák petézni, a méhészek szíve egyre hevesebben ver.
Az utóbbi években februárban mindig adódott néhány nap a tisztuló kirepülésre. A 2012-es évet eddig nem tartom ideálisnak, január szokatlanul enyhének bizonyult, különösen az ország délnyugati vidékein. Voltam olyan méhészetben, ahol a méhek rendszeresen járták az itatót. Zala megyei kollégám jelezte, hogy tenyérnyi fiasítások voltak január közepén, és néhány méh virágport is gyűjtött. Természetesen az északi országrészben méhészkedőknek ez elképzelhetetlen. Kik járnak jobban? Melyik vidéken jobb a méhcsaládok telelése? Erre jó az Emlékeztető, hogy ezt kifejthessem. Véleményem szerint minél hűvösebb, szélvédett helyen vannak méhcsaládjaink, annál nyugodtabban telelnek. Egész évben a klimatikus különbségből adódnak a családok közötti fejlettségi szintek. Természetesen tudom, hogy az álló méhészeknek adottak a lehetőségei, és a vándorméhészetek nagy részének is komoly gondot okoz a telelőhely kiválasztása. Mégis megpróbálkozom azzal, hogy valamilyen irányt mutassak a méhek lehetséges elhelyezésére. Rengeteg szempontot kell figyelembe venni, melyből néhány, általam fontosnak tartottat ragadok ki. Most nem arra gondolok, hogy adott egy udvar, és máshová nem lehet a kaptárakat elrakni, mert már így is vagy tízszer feljelentett a szomszéd. Egy pár családos méhészeten belül is kijelenthető, hogy vannak olyan méhcsaládok, amelyek minden évben jobbak egy bizonyos helyen a többitől, vagy éppen mindig a vén diófa alattiak a leggyengébbek, vagy fordítva. Véletlen ez? Nem! Akinek vidéken, több telephelyen van a méhészete, biztosan tapasztalt olyant, hogy az egyik „csapat" tavasszal jobban fejlődik. Természetesen a röpkörzethez tartozó méhlegelő is befolyásoló tényező lehet.
Tudjuk azt, hogy adott tájegységen, akár településen belül is az azonos növényfajok között fejlettségben vannak eltérések (fenológiai állapot). De még az udvarunkon, telephelyünkön belül is. A szélvédett, napos, déli oldalon előbb kibújik a nárcisz, mint a ház északi, szeles oldalán. Ezt méhésznyelven az adott hely mikroklímája okozza. Amennyiben ezt kivetítjük országunkra, már jobban érezhető a különbség. Északon minden növény később éri el déli testvéreinek fejlettségi fokát, ezt használjuk ki akácra való vándorláskor. A különbség a méhcsaládok fejlődésében is tapasztalható, de még telephelyen belül is. Mit tehetünk annak érdekében, hogy méhcsaládjaink a lehetőségeinkhez képest a legnyugodtabban teleljenek és megfelelően fejlődjenek?
1. A telelő méhcsaládok kijárói lehetőleg délnyugatra nézzenek! Miért? Mert a rövid nappalok miatt a Nap „laposabban" jár, és a tisztulásra való lehetőséget így tudják a legjobban kihasználni. Később, kora tavasszal, amikor virágporcsomókkal térnek majd haza a dolgozók, a napsütötte kijárón nem dermednek le.
2. Nem szerencsés választás telelésre a nagy, nyitott, napsütötte rét. Sokáig éri (gyakorlatilag körbejárja) a méhest a Nap. A hűvösebb, de felhőtlen időben sok méh kintmarad. Akkor menjenek ki, amikor az idő a legmelegebb, ez délután két óra körül van. Ezért kell a kijárónak délnyugatra nézniük. A konténereseknek ebben az esetben nehezebb a helyzetük, mert valamelyik oldal mindig rossz felé néz.
3. A déli fekvésű meleg völgyeket, szélvédett, napos, dombok által körbeölelt részeket kerüljük. (Ilyen hely akácra lehet ideális.) Az anyák hetekkel korábban elkezdik a petézést.
4. Aki teheti, az adott tájegység hűvösebb részein teleltessen. 5. Ha minden kötél szakad, mert a fenti lehetőségek közül egyiket sem tudjuk megvalósítani, legalább törekedjünk arra, hogy a kaptáraink kijárói nézzenek délnyugatra! Egy próbát megér!
A méhcsaládok biztonságos telelésének egyik alapfeltétele az egyenletes tartós hideg, de ezt nem tudjuk befolyásolni. Ekkor a telelőfürt nyugodt, mozgása minimális, tehát a fogyasztás is az. A mozgás energiát kíván, amit a méhek a mézből nyernek. Ez az „üzemanyaguk".
A déli országrész napos, szélvédett helyen telelő méhészek méhcsaládjai nyugtalanabbul telelnek, emiatt megnő a fogyasztás, és a fiasítás indokolatlanul korán elkezdődik. Ez nem kívánatos állapot, mert a korai fiasítás nagyon megviseli a méhcsaládot! Ezért nem ideális a mostani időjárás, mert visszajött a tartós hideg, a fiasítás melegítéséhez még több méz kell, ez nozémához vezethet. Mit lehet tenni? Reménykedni. Rengeteg mézzel betelelni, hogy az anyáknak ne legyen lehetőségük korán elkezdeni a petézést! Évekkel ezelőtt jártam olyan konténeres méhésznél, aki februárban a folyosót fűtötte. Abban az évben bejött, de ennek súlyos következménye lehet, ha közben nem tudnak tisztulni a családok. Ne csapjuk be a méheket és magunkat. Várjuk meg a valós tavaszt!
Amikor megtörtént a baj, korán elkezdődött a fiasítás, életmentésként kemény főzött cukorlepényt lehet adni. A puha gyúrt lepény semmiképpen nem jó, pláne ha még egy kis „tuning" virágpor is van belekeverve. Ez tovább tetézi a bajt. Petézésre serkenti az anyát! Csak nyugi! Hamarosan eljön az idő, amikor mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy maximális petézésre késztessük az anyákat! De ez nem februárban van!
Az előző sorokból kitűnik, hogy ebben az időszakban a cukorlepény csak és kizárólag életmentésre javasolható. A benne lévő cukrot betelelésre kell szánni, de az élelemhiány miatt szenvedő méhcsalád megmentése miatt használata néha elkerülhetetlen. Amelyik család bőséges élelemmel rendelkezik a cukorlepényt kihordja a kaptárból vagy egyszerűen leszórja. Honnan tudjuk, hogy a családnak szüksége van a „vénás injekcióra", a lepényre? A takarás megbontása nélkül tenyerünket finoman rátesszük a fürt vélhető helyére és játszunk, mint gyerekkorunkban. Hideg-hideg, meleg-meleg, forró. A hideg, rendben (ha él).
Ha meleget érzünk (fiasítás jelenlétére utal), felhúzzuk a fóliát és meglessük, hol vannak. Ha középen vagy a kijáróhoz közelebb, nincs teendőnk. Ha hátul vannak (forró), azonnali beavatkozással ablakot vágunk a fólián a fürt felett, és rájuk fordítjuk a lepényt. Többet ebben az időszakban nincs módunk tenni.
A pincében vagy veremben teleltetést kevés méhésznek van módjában választani, pedig a méhcsaládok számára ez lenne az ideális. Nincs szél, állandó a hőmérséklet, minimális a fogyasztás, és egy kis hordónak is szoríthatunk helyet.
Nagyernyei Attila


Attila!
remélem nem bánod, hogy beidéztem egykori írásod?!
Szerintem épp aktuális a téma......... ::)
Cím: Re:TÉL
Írta: Nagyernyei Attila - 2015. Január 28. 21:01
Zümi!
Jól átvágtál!
Kezdem olvasni, nézem mi ez.
Mondom, hogy került ide?
Aztán legörgetek az aljára, és látom mit tettél.
Remélem másnak is tetszik.
Ma sem tudnék mást írni erről.
Üdv:Attila
Cím: Re:TÉL
Írta: Geddekas - 2015. Január 31. 21:15
Kecskeméten +6 C fok, Gödöllőn meg havas téli idő.

Ezt az írást ilyen módon, az időjárás topic-ban tedd közzé!!
Cím: Re:TÉL
Írta: kiskakas - 2015. Február 02. 20:46
QUQURIQ!!!

Nem gondoljátok, hogy az idei tél is nagyon hasonlít a tavalyihoz?
Igaz, még nem értünk a végéhez, de idáig elég meleg volt a tél.
Mint írjátok már tenyérnyi fiasítást is láttatok.
Vajon hol lehetnek most az át telet atkák?

A Kiskakas!
Cím: Re:TÉL
Írta: puska6 - 2015. Február 03. 09:59
Ne hidd el hogy van fias!!!!! Tilos benézni a kaptárba!!!! :o :-X
Cím: Re:TÉL
Írta: bekesm - 2015. Február 11. 15:25
Kecskeméten 10 C szélcsend, napon 16 C. Méhek tisztultak. Eljött az ideje, hogy mentoromnak bizonyítsam igazam. Hát nem sikerült, Balatonlellén jobban tudja mi újság a méheimnél, mint én a helyszínen.
Három hete megvoltam győződve, hogy van fiasítás a méheknél, Ő állította, ha van, akkor valami  gond van, valószínű atka miatt nem telelnek nyugodtan. Ma benéztem egy a kaptársor szélén lévő családhoz; hát fiasítás még most sincs. Amiért leírom, tanulság a kezdőknek; hallgatni kell a profikra, nem véletlenül van nekik több száz méhcsaládjuk.
Mai kép.
Cím: Re:TÉL
Írta: Mortimer - 2015. Február 11. 16:21
Üdv.
Ha ilyen jobb idő van télen, akkor a méhek a kaptár távolabbi zugaiból a telelőfürt közelébe hordják a mézet?
Cím: Re:TÉL
Írta: Belphegor - 2015. Február 11. 20:27
Mortimer,
Nem. Ez még nem túl jó idő a méhek aktív tevékenysége szempontjából. Február van. Az elmúlt napokban hideg és havazás volt. Nem érdemes nézegetni sem a családokat ilyenkor. Arra kell törekedni a betelelés során (ami ugye az idei évre nézve már tavaly megtörtént), hogy mindíg legyen a "fejük felett" élelem. A méhészet és a Forma1 között nagy a hasonlóság. Utóbbi ugye egy technikai sport, de a méhcsaládnál sem mindegy, hogy tavasszal hányadik rajtkockából indul. Nem beszélve arról, ha egy csapat mellényúl a korábbi évben az autó fejlesztését illetően, a szezonban már sohasem fogja tudni maximálisan korrigálni a tévedést hiszen ahhoz alapvetően újra kéne tervezni az autót, esetünkben a betelelést. "A betelelés a méhész remeke"- tartja a mondás. És ez így igaz. Több feltétel mellett, élelem tekintetében a sikeres betelelés a következő termelési idény alapja. A méhészeti évad a méhészeknél nem februárban-márciusban, hanem azt azt megelőző év júniusában kezdődik. A méhészetben a legfontosabb hónapok (van néhány) a július és az augusztus. A legjobb tavaszi serkentés a bőséges telelő élelem. Sokkal többet jelent a családok számára a tavaszi fejlődés szempontjából a nyári serkentés, mint az esetleges tavaszi. Ha jó családokkal sikerül a "célegyensre" fordító kanyarból akác virágzás előtt 10 nappal "kigyorsítanunk" és ha a "célegyenseben" a padlóig nyomjuk, akkor az időjárás kegyessége mellett igazán jó helyezést érhetünk el a mézeshordók számában... :D
Cím: Re:TÉL
Írta: robi 75 - 2015. Február 11. 20:40
bekesm! fiast lehet nem láttál ,de napospete már lehet. én a kontiban egy sort néztem meg (ott jó idő van) óvatosan füst nélkül jóformán, középről egy két keret , minde családnál volt minden korú fias legalább féltenyérnyi. egy családnál volt csak napospete. nb fészkem van  szép mézkoszoruval , nyolc léputcán telelnek , a tizedi keret helyén hungarocel, a keretek tetején hőtükör rajta vastag padlószőnyeg méretre vágva.a hőtükör a keretek tetején közvetlen, alatta egycentis léc középen keresztbe átjárást segíteni. mámma szépen tisztultak nosemának nyoma sincs , hulla minimális teljesen nyugodtan telelnek. amúgy  ez tél nem tél (legalábbis szolnok megyében meg kontiban) nincs abban semmi rendkívüli hogy fias van náluk, a biosz òrájuk ketyeg akkor aggódnék ha nem lenne,ilyenkor ilyen enyhe télbe, nálunk semmi hó sem volt, de láttam a tvbe másutt volt rendesen. nálunk a profiknál is van fias hidd el.
Cím: Re:TÉL
Írta: zümi - 2015. Február 11. 23:15
bekesm! fiast lehet nem láttál ,de napospete már lehet. én a kontiban egy sort néztem meg (ott jó idő van) óvatosan füst nélkül jóformán, középről egy két keret , minde családnál volt minden korú fias legalább féltenyérnyi. egy családnál volt csak napospete. nb fészkem van  szép mézkoszoruval , nyolc léputcán telelnek , a tizedi keret helyén hungarocel, a keretek tetején hőtükör rajta vastag padlószőnyeg méretre vágva.a hőtükör a keretek tetején közvetlen, alatta egycentis léc középen keresztbe átjárást segíteni. mámma szépen tisztultak nosemának nyoma sincs , hulla minimális teljesen nyugodtan telelnek. amúgy  ez tél nem tél (legalábbis szolnok megyében meg kontiban) nincs abban semmi rendkívüli hogy fias van náluk, a biosz òrájuk ketyeg akkor aggódnék ha nem lenne,ilyenkor ilyen enyhe télbe, nálunk semmi hó sem volt, de láttam a tvbe másutt volt rendesen. nálunk a profiknál is van fias hidd el.

Üdv!
Mivel te konténerben tartod méheid szeretnélek megkérni, hogy írj néhány sort a konténeres topicba mert rajtam kívül biztosan sokan olvasnának technológiai fogásokat.....
Gondolom jóval nehezebb, körülményeseb a mézelvétel mint a gyalogkaptáraknál!??
Előre is köszönöm.

Zümi
Cím: Re:TÉL
Írta: Mortimer - 2015. Február 12. 05:20
Köszönöm Belphegor.
1-2 családom mocorog csak. A többi mozdulatlan telel elöl, de felül már. Hátrafelé tudnak még menni a mézért.
Az előrejelzések szerint februárban már nem lesz tél.
Cím: Re:TÉL
Írta: robi 75 - 2015. Február 12. 19:11
Zümi! én a méhekről daloltam , kontiròl csak annyit hogy abban vannak, nem is akarok többet. egyépként vannnak kaptárban is jól védett helyen jó családok ott is ez a helyzet. hangsúlyozom nálunk jóformán nem is volt tél a dunántúlhoz képest. nagy havat meg szelet a híradóban láttunk. na mindegy most már leírom ugyonúgy szöktetőt használok nem nehezebb se nem körülményesebb a pergetés. sőt a kontiba még vígan golgozok mikor a gyalog már felejtős.  a tolnai konti másabb tele van rakva fekvőkaptárral na oda már brigád kell , az szopás.
Cím: Re:TÉL
Írta: antalholecska - 2015. Február 15. 14:15
Sziasztok ! Nem sok kell a barka virágzásának, már ki pattant , látszik a fehérje.  Űdv .  Antal
Cím: Re:TÉL
Írta: ata67 - 2015. Február 15. 14:39
Eddig minden családom áttelelt. Mézük sok van. Örömmel szemléltem ma a repülésüket!
Cím: Re:TÉL
Írta: W. Zoli - 2015. Február 15. 16:42
Én is megnéztem ma őket. Mindegyik család mozgott szépen. Még a leggyengébb is életben maradt eddig. Valahonnan virágport is gyűjtenek. Jó alaposan be vannak takarva, és élelem is nagyon sok van nekik. Itatóra is sokan mentek.
Cím: Re:TÉL
Írta: Tirpákbokri - 2015. Február 15. 17:19
Üdv Mindenkinek!
Érdekes dolgot tapasztaltam ma az egyik kaptáramban.Elég sokáig volt fiasításuk ezért kíváncsiságból január közepén belestem a fólia alá,a fürt a kaptár hátsó falánál,gyors lepényfőzés,beadtam nekik...Ma a szép időben belenéztem ugyanabba a kaptárba fürt hátul,lepény enyhén fogy,kiemeltem középről 2 keretet,na ekkor jött a meglepetés a keretek első fele tele mézzel,a hátsó felében féltenyérnyi pete,viaszmorzsa is csak a kaptár hátsó felében látható.Valószínűleg hátul alakult ki a telelőfürt,de vajon miért?Nem tapasztaltam még ilyet...A többi család a helyén a kaptár elejében telel.
Cím: Re:TÉL
Írta: Bogár Tamás - 2015. Február 15. 17:51
Ősszel biztos véletlenül megfordítottad a kereteket.
Cím: Re:TÉL
Írta: Tirpákbokri - 2015. Február 15. 18:31
Üdv Tamás!
Nem fordítottam én semmit. :) De most gondolkozom rajta,hogy megforgassam-e.Hátrébb menni nem tudnak,hogy előre felé akarnak-e nem tudom.
Cím: Re:TÉL
Írta: Tirpákbokri - 2015. Február 15. 20:03
Találkozott már valaki olyannal,hogy a telelőfürt a kaptár hátuljánál alakul ki?
Cím: Re:TÉL
Írta: kiskakas - 2015. Február 15. 20:08
QUQURIQ!!!

Áljál el a kaptár kijárója elől, kerüld meg, így jó helyen lesz a fürt!!!

Üdv. Kiskakas!
Cím: Re:TÉL
Írta: Tirpákbokri - 2015. Február 15. 20:20
Üdv Kakaska!
Az a baj hogy jó helyen álltam,a fürt nincs jó helyen...Csak 1 családnál a többi ok. :)De az előbb leírtam az egész történetet.
Cím: Re:TÉL
Írta: kiskakas - 2015. Február 15. 20:53
QUQURIQ!!!

Szűkítsél amennyire csak tudsz. Gyúrt lepényt is tegyél rájuk. Gondos takarás, és várd a tavaszt.
Anya van, mert fiasítás is van.
Csak próba ként mondom, hogy egy kicsit húzzad hátrább a kaptárt kb 30 cm –el.
Csodát fogsz látni!
Ha az a dolog van amire gyanakszom, de ez maradjon az én titkom…

Üdv. Kiskakas!
Cím: Re:TÉL
Írta: Tirpákbokri - 2015. Február 15. 21:10
Köszönöm a tanácsot!
A héten gyúrok lepényt és kap mind.Valahogy hátrébb tolom őket és meglátom mi lesz.
Cím: Re:TÉL
Írta: adamez2 - 2015. Február 15. 22:15
Tömegesen jártak ma a méhek, és a víz mellett bőven hordtak virágport is. Dél körül felállítottam a meleg vizes itatót, de nem jártak rá a méhek. Úgy látszik az olvadó hó nyomán kialakult kis tócsák jobban tetszenek nekik. Gondoltam, holnap megpróbálnék cukrot keverni a vízbe, hátha az felkelti az érdeklődésüket. Csak azt nem tudom, hogy milyen arányban kell cukrot keverni az itató vizéhez, hogy rászokjanak. Ha valakinek van vele tapasztalata, kérem hogy írja meg. Előre is köszönöm.
Cím: Re:TÉL
Írta: ata67 - 2015. Február 16. 04:44
Szerintem nem szabad cukrot tenni az itatóvizükbe. Ha mindig ott van nekik a víz, akkor előbb- utóbb rászoknak. A tavaszi híg szirupos serkentő belső etetés az más. Azzal valóban az itatásba is belesegítûnk. Különösen hideg időjárás esetén lehet segítség nekik. Nekem eddig maguktól odaszoktak a külső itatóra.
Cím: Re:TÉL
Írta: Bercsényi - 2015. Február 16. 21:57
De nem ám! Szerintem meg se próbáld!
Cím: Re:TÉL
Írta: kiskakas - 2015. Február 19. 20:58
QUQURIQ!!!

Jó még ez az éjszakai hideg a családoknak. Én kimondottan örülök neki! Nappal is csak minimális a felmelegedés, a szél meg csak növeli a hideg érzetet! Ez az állandó hűvös idő, csak késlelteti az anyákat a petézésben. A virágport produkáló növények is egyre később kezdenek nyílni. A Nap meg minden nap csak közelít a bolygónkhoz, így lassan ránk köszönthet a tavasz!
Azért jó volna egy kis csapadék, most már folyékony halmazállapotban!
Miért?
Hogy a felületi föld nedvessége, a napsütésben párologni kezdjen, így az éjszakai fagy nem tud leszállni, a pára nem engedi! Ez nagyon lényeges volna akácbimbó kipattanásakor, és az "egérfüles állapotban"!
Ha ilyenkor komolyabb a fagy, füstöléssel kell védekezni!
De! Ne fessük az ördögöt a .....
Az idén akiknek áttelelnek a családjai, robbanásszerű lesz a fejlődés!
Három csoport lesz!
1. akiknek elpusztultak a méheik.
2. akiknek állományszintű legyengülés lesz.
3. Bombasztikus, rajzós állapotú családok.
3/a szinte mind megrajzik...
3/b rajzás lefékezve, szédületes méz mennyiség...
Országos átlag, gyenge-közepes...
Sajnos az első kettő kategória lesz a döntő többségben!
De!
Aki a méheit tartja elsődleges szempontként, annak most meghálálják a kedvencei!....

A kedvenceit szerető Kiskakas!
Cím: Re:TÉL
Írta: zümi - 2015. Február 19. 21:16
Idézet
Aki a méheit tartja elsődleges szempontként, annak most meghálálják a kedvencei!....

Kakas a próféta beszélne belőled.... :)
Minden méhész megérdemelne végre, egy hordásban gazdag akácot ;)

A bizakodó Zümi :P
Cím: Re:TÉL
Írta: Robotur - 2015. Március 06. 12:12
Az északi féltekén, az az amikor nállunk tél van, akkor vagyunk közelebb a naphoz.
Az évszakok váltakozását a föld forgási tengelyének, a keringési síkhoz a merőlegestől 23,5° eltérése , az az dőlése okozza.
https://www.mozaweb.hu/Lecke-TER-Termeszetismeret_6-Miert_valtakoznak_az_evszakok-102157
Cím: Re:TÉL
Írta: antalholecska - 2015. Március 07. 09:27
Bent a lakásban , jó az idő . De kint hiába sűt a nap , hideg van és a szél is fúj . A nővények pedig kezdenek életre kelni . Tegnap Pécsen voltam , és elmentem csatangolni a székesegyházhoz . Találtam ott 4-5 borot ami virágzot , de a szél ellenére is kellemes illata volt . Az ott dolgozokat kérdesztem a nővény nevéről , nem tudták . Na majd  később megnézem a termését . Űdv . Antal
Cím: Re:TÉL
Írta: Geddekas - 2015. Március 07. 10:16
Szerintem ezt a topicot lassan lezárhatjuk és kezdhetjük a TAVASZ topicot.
Cím: Re:TÉL
Írta: W. Zoli - 2015. Március 08. 18:52
Ma végre nagyon szép volt az idő, így bele mertem kukkantani a kaptárakba. Minden rendben van, mindenhol van fedett fiasítás, nagyon sok virágport hordanak (ibolyából, meg mogyoróról), meg a víz is fogy rendesen az itatóból. Ami nagyon érdekelt, hogy az élelemmel mi a helyzet, kell-e cukorlepényt beadni. Szerencsére még nagyon sok élelmük van, a mézkoszorú felső csíkját ették csak meg eddig, a nagyja még ott van a kereteken. Plusz a szélső mézes virágporos keretekek is teli vannak még.

Zoli
Cím: Re:TÉL
Írta: W. Zoli - 2015. Szeptember 13. 18:10
Sziasztok!
Márciusban írtam ebbe a topic-ba utoljára, azóta senki :) De szerintem itt kell megkérdezni, amit szeretnék, mert a télhez kapcsolódik.
Szóval van egy igen gyenge családom, ami biztos, hogy nem élné meg a tavaszt, és nem az anya miatt, hanem későn készített rajból vannak, tartaléknak szántam és nem etettem időben, hogy felfejlődjenek. Az én hibám. Viszont szeretném megmenteni őket, és arra gondoltam, hogy tartalék családként kellene átteleltetni őket 3-4 kereten, mert annyit fednének, és össze is tudok szedni annyi mézes keretet. Le tudnám vinni pincébe télire. Szerintetek? Ha reális az elgondolás, akkor hogyan csináljam? Azt olvastam, hogy novemberben viszik le pincébe. Köszi. Zoli
Cím: Re:TÉL
Írta: Belphegor - 2015. Szeptember 13. 19:20
W. Zoli

Tudom szeretnéd megmenteni a családot, sajnálnád ha elpusztulna. Lehetséges, hogy kitelel. Pincében erre talán több esélye is van. Van 3 éves anyád valamelyik családodnál, amelyik népes és élelem is bőven van nála?
Lehetséges, hogy érdemesebb lenne kicserélni erre...
Tavasszal jobban fog fejlödni a család és sokkal többet fog érni, mint az öreganyás és a kis család együtt. Tudom, hogy ez sem éppen egy "humánus" megoldás, de méhészek vagyunk... Nem mindegy az sem, hogy hányadik rajtkockából indul egy család a tavasszal, konkrétan február végén.
Cím: Re:TÉL
Írta: Sztenli - 2015. Szeptember 13. 19:42
Zoli, lesz egy pár tanácsadó aki látatlanban varázsol,
nekem is megmondják a frankót, épp legutolsó leírásomban, hogyan állnak a méheim,
abból a leírásomból egy okos azt vette le, hogy napraforgó után nem irtottam atkát, pedig nem az volt a mondanivalóm,
szóval az én mondanivalóm számodra az, hogy hallgass meg minél több véleményt, és Te magad dönts.
az én véleményem: szeptember végéig serkentsd őket, hátha nem áll le az anya, ilyenkor érzik ők, hogy kevesen vannak, szerintem megpróbálja korrigálni a kevés egyedszámot.
Novemberben tartós 5 fok alatt vidd le őket/ már ha nem rabolják le őket addig, februárig biztosítsd nekik a nyugalmat,
jó lesz az amit akarsz, csak biztosítsd nekik a feltételeket.
Cím: Re:TÉL
Írta: szeremej - 2015. Szeptember 13. 20:39
Az attól is függ, hogy milyen 3-4 keret az. Ha nb, akkor simán áttelel, ha fél nb, akkor min. 6 keret. Hunort nem tudom, de ott talán 4. A lényeg, hogy ne csak méz legyen, hanem legyen hely is. Persze nem baj, ha a méz koszorúban van! Termelő nem lesz belőle. Nálam is volt ilyen, én inkább leváltottam velük az öreganyásat, és egyesítettem a kicsiket. Tavasszal ezekből többet tudsz majd csinálni.
Cím: Re:TÉL
Írta: Nagyernyei Attila - 2015. Szeptember 13. 21:33
W.Zoli!
Amikor Hunorjaim voltak, rendszeresen teletettem át kölyökcsaládokat, kisebb nagyobb sikerrel.
Arra mindenképpen számíts, hogy sokat fogyasztanak, és a nozemára hajlamosabbak.
Akkor teleltettem őket sikeresebben, amikor az ilyen piciket rátettem egy nagy család fészke fölé.
Ezt Vajszlón, Kovács Lajos bácsinál láttam.
1200 méhcsaládból mint egy 150-200-nak volt a mézterében kölyökcsalád.
A fészektől egy farostlemezzel hermetikusan elzárta, és természetesen a kis családnak a méztéren volt a kijárója.
Az alsó törzscsalád, fűtötte a fölötte lévő kicsit.
De mi a kicsi?
Lajos Bácsi ezeket (amit nem használt fel) akác előtt eladta.
A lényeg, hogy a 4-5 kereten jó kis "gombócok" legyenek, akkor simán kitelel.
Nem kell pincébe vinni, én évtizedeken keresztül sok-sok kölyökcsaládot teleltettem át.
Most NB-ben is van vagy 15 szép tartalékom.
Oldalról erősen leszűkítve, méz doszta, semmi gondjuk nem lehet.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:TÉL
Írta: W. Zoli - 2015. Szeptember 14. 09:40
Köszi mindenkinek a tanácsokat! Tavaly kezdtem méheke tartani, így a legöregebb anyám tavalyi. A többi anya is elég jó, úgyhogy cserélni nem szeretnék. Maradt a pincézés, és Attila javaslata, ami elég érdekes, de jól hangzik. 10 családom van csak, ezért problémázok ezen. Igazából nem is probléma, csak szeretném megmenteni őket, mert mégis csak élőlények. Hunor kereten vannak, azt korábban nem írtam le. Nem akarom őket megterhelni az etetés feldolgozásával, ezért inkább kapnak majd a többitől feltöltött kereteket. Köszi még egyszer a segítségeket
Zoli
Cím: Re:TÉL
Írta: antalholecska - 2015. Szeptember 14. 20:33
Zoli ! De hát még vannak , 'nyári méhek '' . Azok még fel tudják dolgozni a szirupot .
Cím: Re:TÉL
Írta: Geddekas - 2015. Október 18. 21:07
Ma minden méhcsaládot megnéztem és rájuk tettem a takarást. Sok értelme nincs, mert mind olyan mélyen van a mézkoszorú alatt, hogy csak tavasszal fog felérni a takaróig. Egy-két kivétellel kövérek, nyugodtak, lassú mozgásúak, még mérgelődni se volt kedvük. Teljesen téli nyugalmi állapotot mutatnak. Volt kirepülés, sőt sárga virágport hoztak az árvakelésű mustárról, de nem nem volt nagy aktivitás. Elégedett vagyok velük. Remélem békés telük lesz és kellemes tavaszuk.
Cím: Re:TÉL
Írta: Geddekas - 2015. November 28. 19:09
Itt az Advent és Gödöllőre megjött a tél. Leesett az első hó. Vékony lepelként takarja a tájat és meg is maradt. A méhek végre megnyugodhattak és remélem a méhészek se akarnak mostmár mindenáron kotorásznyi a kaptárban. Amit nem végeztek el évközben itt a hosszú ősz alatt akarták elvégezni, pedig tudták, hogy értelmetlen.

Nyugi! Tessék bevonulni a műhelybe és a konyhába. Lehet főzni kemény cukorlepényt, lehet készíteni kaptárt és keretet. Lehet bármit barkácsolni. Lehet viaszt olvasztani. Lehet menni az adventi vásárokba mézet árulni. Csak a méheket nem szabad mostmár piszkálni.
Cím: Re:TÉL
Írta: Belphegor - 2015. November 28. 19:11
Nekem a zárókezelés még hátra van. Szerdára tervezem.
Cím: Re:TÉL
Írta: kiskakas - 2016. Július 16. 18:21
QUQURIQ !!!

Töprengés, egy Kiskakas agyával...

Avagy utópisztikus remények előállítása mesterségesen...
" Itt van az tél, újra meg újra"...
...vagy mondhatnánk úgy is, hogy legyen itt a tél újra meg újra...
"ha a hegy nem megy a Mohamedhez, Mohamed megy a hegyhez"
Avagy!
Állítsunk elő telet!
Kis intermezzo után térjünk az ötletemhez!
Sokan teleltetnek méhcsaládokat pincézve.
Hány hónap is?
Kb. három hónap. Ennyi fogság az igazi télen is normális a méheknek! Volt példa még hosszabb időre is.
Sok rakodósnál már jó bevált a moly elleni védelem hűtéssel. :o
Záró kezelés után, miért ne hordhatnánk be a méheinket a "hűtőszekrénybe"??? :-[
Beállított állandó +5 C hőmérséklettel lehetne az anyákat arra ösztönözni, hogy esze ágában se legyen petét rakni!
A + 5 C fokot kevés energiával lehetne tartani.
Ebből kifolyólag csak azok az atkák maradnának meg, akik előre gondoskodtak tundrabugyiról! ;D
Így az induló atkaszám is csak minimális volna, nem lenne gond a harkály, a vaddisznó a meleg tél.
Persze azért kiskakas azt is tudja, hogy ezek költségekbe kerülnek, lesz akinek megéri lesz aki nem hajlandó költeni.

Kiskakas nem feltaláló, csak ötletelő! :) :D ;D
Cím: Re:TÉL
Írta: Geddekas - 2016. Október 21. 07:53
Az egészséges méhcsaládok telelőre vonultak. Fias megszűnt, Fűrt összeállt. Már csak tájolási és virágporgyűjtési kijárás van. Darázsveszély csökkent, de még nem szűnt meg. Lódarazsak már elbújtak.

A fiasítás csak január végén fog elindulni. Addig szélmentes 0-+5 C fok közötti hőmérséklet lenne az ideális számukra.
Cím: Re:TÉL
Írta: kiskakas - 2016. November 18. 18:31
QUQURIQ !!!

Tavasz a télben!
Ma déltől gyönyörű idő volt. 17 C erősen röpködtek a méhek.
Szemet gyönyörködtető látvány volt.
Még 17 h kor is langyos szellő lengedezett.
Vajon hogyan folytatja a tél?

Kiskakas
Cím: Re:TÉL
Írta: Mózes Albert - 2016. November 19. 06:37
  Madár csicsergésre ébredtem. Két madár beszélgetett reggel,  olyan érzés volt mint tavasszal, furcsa volt . Még csak november van !!!! :-[

Albert
Cím: Re:TÉL
Írta: kiskakas - 2016. November 22. 07:29
QUQURIQ !!!

Napok óta 16-17 C a hőmérséklet, minden nap repülnek a méhek.
"Takarni vagy nem takarni" most ez itt a nagy költői kérdés?
Ennyi meleg idő vajon beindítja -e az anyákat?
...mert ugye, január vége felé ritka az ilyen meleg, és lám-lőn, elkezdenek az anyák petézni.
Árgus szemekkel nap-mint-nap figyelem a hazatérő méheket, hogy hoznak-e virágport. (szerencsére idáig nem, pedig az Aszter még mindig virágzik.
Akinek van fűzfája, jól láthatja, hogy egyre nagyobbak a barkák. "barka meg a fene", ha az idő így folytatja!
Vasárnaptól lehűlés -7 ig pár nap, azután szinte karácsonyig +4 és 9 C között beáll az idő. Végre lehet, hogy fehér karácsonnyal büszkélkedhetünk?
Záró kezelése időszaka!
Van aki nem csinálta még meg...
Van aki most csinálja...
Van aki  a., nem tudja, hogy kell csinálni...
              b., nem akarja megcsinálni...
Ők tudják?... :o

Kiskakas
Cím: Re:TÉL
Írta: Geddekas - 2016. November 22. 19:15
Nálam is van minden nap kirepülés és itt se hoznak virágport.
Cím: Re:TÉL
Írta: Kevanaar - 2016. November 23. 17:08
Ma, szép napsütés, 12 C, csak a madarak járnak, közben észreveszem, hogy pár méhecske is.
Ülök a kaptár tetején, azon gondolkodtam beszólok kedves Geddekasnak, hogy tán jégvirágról hordanának máán a méhek virágport így November végén, majdnem December elején.
Őzek szaladgálnak, valami madár vagy mókus, fene tudja töri a diót.
A mellettem levő kaptárba becsusszan egy méhecske vajszínű kevés virágporral a lábán. Erre felkelek, vizsgálódok, észreveszem, hogy egy másik családnál szép citromsárga virágport "hordanak".

:)

üdv.
Cím: Re:TÉL
Írta: kiskakas - 2017. Január 13. 22:51
QUQURIQ !!!

Na, végre! Kaptárainkat belepte a hó!
Így már a hideget is jobban bírják a méheink!

Kiskakas
Cím: Re:TÉL
Írta: Geddekas - 2017. Január 14. 15:50
A hó alatt a család átlépett a küszöbön. Náluk elindult a tavasz. A fészek maghőmérséklete megemelkedett. Egy barátom felhívott, hogy a múlt hétvégén 26C fok volt, de ma már 36,5 C fok. A napokban az anyák elindítják a petézést. Ahol kevés a méz, teheted be a lepényt.

Kérlek benneteket, hogy akinek van digitális hőmérője mérje és írja fel ide a mérési adatokat.
Cím: Re:TÉL
Írta: kiskakas - 2017. Január 14. 16:03
QUQURIQ !!!

Ha ez tényleg így van, innentől jöhet a meleg takarás is!

Kiskakas
Cím: Re:TÉL
Írta: Kevanaar - 2017. Január 15. 21:50
https://www.youtube.com/watch?v=L8P4F0WksWs

üdv :)
Cím: Re:TÉL
Írta: Kamikaze - 2017. Január 16. 04:40
Jó reggelt mindenkinek!
Geddekas! Milyen hőmérőt használsz és hogyan? Nem figyelted meg véletlenül hogy milyen hatással van az erős téli takarás a fiasítás beindulására?
Cím: Re:TÉL
Írta: Sárosi István - 2017. Január 16. 13:04
,,Egy barátom felhívott" tehát nem Ő használja a hőmérőt!

Cím: Re:TÉL
Írta: Mortimer - 2017. Január 16. 13:19
Miért inditják el a méhek a fiasítást ilyenkor, mikor még tél van?
Cím: Re:TÉL
Írta: Geddekas - 2017. Január 16. 13:51
Miért indítják? Mert túl vagyunk a téli napfordulón. Így szokták csinálni.
Cím: Re:TÉL
Írta: Fülemüle - 2017. Január 16. 14:45
Az anyának felfutási idő kell. Nem lehet úgy, hogy ma még egy petét sem rakott, holnap meg 1800 db-ot. Először tizet, majd huszat, majd stb. Február végére már egész jó fias keretek szoktak lenni. Márciusra meg a kelő méhekből már szépen látni fiatalt, ehhez viszont február eleji petézés kell.
Cím: Re:TÉL
Írta: Oldirty - 2017. Január 16. 14:59
Feltételezésem szerint, az lenne a jó nekünk méhészeknek hogy az anyák minél később kezdjenek petézni. Ez alatt nem azt értem hogy a peték lerakása tavasszal kezdődjenek csak meg, hanem azt hogy december-januárban ne legyenek kiterjedt fiasok. Továbbá a méhek számára is szükséges a "vegetációs-időszak", amikor úgymond csak telelnek és az élelem fogyása minimális. A meglátásom szerint az lenne a cél, hogy ez a "vegetációs időszak" a tél folyamán minél hosszabb legyen. Mivel ha a család egész télen a fiasítás gondozásával, a fészek hőmérsékletének fenntartásáról gondoskodnak ezek nagyban "koptatják" a méhecskéket és nem utolsósorban a mézkészlet is rohamosan apadásnak indul.
Cím: Re:TÉL
Írta: Sárosi István - 2017. Január 16. 16:40
A fiasítás általában január végén, február elején elkezdődik, de az nem azt jelenti, hogy kiterjedt a fiasítás. Ha egy pete van, akkor is kell a hő. Három kaptárban van bent szenzor, de csak az egyikben mértem ezt a hőfokot. Tehát nem olyan drámai a helyzet, csak egy cirka két hetet sietett ez a család.
Cím: Re:TÉL
Írta: Sárosi István - 2017. Január 16. 21:14
Geddekas! Milyen hőmérőt használsz és hogyan?

Üdv Kamikaze!
Nem tudom a fotókat feltöltni, mert nagy a mérete, de a tegnapi nap folyamán a facén elég jól kiveséztük a hőmérőt. Az alábbi linken át tudod olvasni, ha tagja vagy a zárt csoportnak, ha nem akkor viszont szívesen leírom Neked itt is.
https://m.facebook.com/groups/174894632600347?view=permalink&id=1227850487304751&ref=m_notif&notif_t=like
Cím: Re:TÉL
Írta: Nagyernyei Attila - 2017. Január 30. 16:28
Még 3 napot kell kibírniuk a méheknek.
Hamarosan lesz lehetőségük a tisztulásra.
Sajnos rémisztő híreket hallok sokfelől.
Azért mert néhány ürülékpöttyöt láttok, nem szabad meghúzni a vészharangot.
Kérem a kollégákat mellőzzék a méhcsaládok csúfos címkézését.
Nem szép dolog így beszélni róluk, hogy az "befostak a méhek", meg hasonló.
Akár telefonba hallom, akár leírva látom, ezt mindig visszautasítom.
Szegények, nem tehetnek róla.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:TÉL
Írta: Nagyernyei Attila - 2017. Január 31. 07:24
Sziasztok!
Olvasgatok másik méhész portálokon is, és rengeteg kérdés hangzik el a méhek teleléséről, a fürt mozgásáról, a belső "piszkításról". (Fosás, amit nagyon nem szeretek hallani a méhészektől.)
Az egyiket ide emelem, ő már egy válaszadó.
Kérdés: Hogyan mozog a téli fürt a meleg építményű kaptáraknál?
Íme a válasz:
"Minap gondolkodtam ezen, aztán arra logikaztam ki magam hogy: méhek természeténél fogva lentről felfelé, aztán elölről (kijáró) hátra. Viszont azon is gondolkodtam hogy alul lehet húzatot csinálnak, amolyan higénikus alj jelleggel, akkor viszont borulhat az elölről hátrafelé elv, a másik pedig biztos, de biztos lesz aki megmondja."
Képzeljétek el, hogy mekkora szakemberek vannak közöttünk.
Sokan úgy kezdenek el méhészkedni, hogy semmi lövésük az egész méhészkedéshez.
Hallottak valahol valamit valakitől, akinek azt mondta valaki, hogy ez így van.
Lépjünk tovább.
Tegnap forró drót volt, annyian panaszkodtak a nozemára utaló jelek miatt.
Ráfogják az édes harmat mézre, a madarak zavarására, és sok olyan dologra ami lehet, de nem valószínű.
Arra senki nem gondol, hogy az atkairtásra használt készítmények, és a velük alkalmazott hibás technológia is benne van a pakliban.
Tudom nem mindenki használt Destruktort, de olyan információm van, hogy egyes sorozatokat, "gyártási hibásnak" ítéltek, és azonnal felfüggesztették a forgalmazását.
Gondolom hamarosan megfelelő helyen publikálni fogják ezt, viszont nem gondolom, hogy személyemnek kéne a hatósági jegyzőkönyveket nyilvánosságra hozni.
Akkor mi van a rossz időpontban elvégzett (nem megfelelő hőmérsékleten) füstöléssel?
Mi van akkor, ha tíznél több "maradék atkával" telelt be a kolléga?
Az extrém, hosszan tartó hideg is rendkívülinek számít.
Nem a mínuszokkal volt gond, hanem, hogy már 6 hete egy tapodtat sem enged a szorításából a  tél.
Egy biztos.
Ennyi aggódó méhésszel még nem beszéltem.
Én azt javaslom mindenkinek, hogy ne várjon márciusig a méhcsaládok gyors átnézésével.
Ez egy pillanatnyi szemrevételezést jelent, hogy megnyugodjunk, vagy......
Az okot majd sokan fogják elemezni, de ez országrésztől, etetési módszertől, atka elleni védekezési technológiától, a vándorlások és pörgetések számától, a virágporos legelőtől sok mindentől függhet.
Nehéz általános diagnózist felállítani, és még a java hátra van.
Véleményem szerint ez a méz árában is hamarosan meg fog jelenni.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:TÉL
Írta: Robotur - 2017. Január 31. 10:12
A Nosema ceranae eddig nem volt széleskörben ismert a méhészek között, inkább csak a Nosema apis. Így a korai tünetei sem igen ismertek, amelyek eleve nem feltűnőek. Július végén, vagy augusztus elején amikor még hatékonyan lehetne ellene tenni, így az elmarad. A tünetek ekkor még a következők, a fiasítás aránytalanul több a népességhez képest, a fertőzés miatt rövidebb a méhek élettartama. A kaptárak előtt lehetnek mászkáló méhek, de jellemzően kezeléskor  a kereteken is nyugtalanok a méhek. Ekkor még szó sincs, abnormális ürítkezésről. Viszont felületesen szemlélve a tünetek mással is könnyen magyarázhatók. A népesség csökkenés, betudható a természetes csökkenésnek, vagy a napraforgó "koptató" hatásának. A kaptár előtt elpusztult, vagy mászkáló méhek, vírus, mérgezés, tünete is lehet. A nyugtalanság is magyarázható időjárási hatással. Megjegyzem ezek egyszerre is jelenlehetnek. Kritikus elszabadulása, a családok állapotától függő, lényegében innen már minden, máskor akár lényegtelen dolgok is végzetesek lehetnek. Mivel bármi ami tovább gyengítheti a méhek immunrendszerét, vagy streszt okoz, ami szintén spóraszám emelkedéshez vezet.
Így már minden beilleszthető a képbe, az elégtelen atkairtás, vagy éppenséggel az eltúlzott, vagy helytelen időben végzett. Így ha nem is fő okként, de hozzáadódó a madarak, rágcsálók zavarása, vagy a nem megfelelő telelő élelem.
Ha megnézzük hogy milyen volt az ősz, főleg a szeptember, gyakorlatilag nyár volt. Ami kedvezett az atkának. De ezentúl hatalmas darázs invázió is volt. A 2011-es ősz is hasonló volt.  A kései jó idő, miatt több  hibába is belecsúszhatott a méhész. Gondolok itt elsősorban, a kései feletetésre, ami szintén a telelő méheket koptatja, itt jobb a naptárhoz tartani magunkat. Az atkairtásnál kontrollálni kell a lehullást, itt viszont nem működik a naptár módszer, folyamatos kezelés mellett is, még októberben is nagy volt az atka fertőzöttség, ha valaki szeptemberben "letudta", hogy majd később valamikor végez egy csorgatásos zárókezelést, az eső után köpönyeg.
Még kitérnék azokra a "mindíg" pergető méhélszekre, akik azzal dicskedtek szeptember végén, sőt október elején kései napraforgóról pergettek. vajon ők hogyan irtottak atkát? Közben, utólag?
Most szerintem már nem sokat lehet tenni, mint becsukni az elcsendesedett kaptárak kijáróit. Aztán gondolkodni azon hogy a magas atkafertőzöttség, vagy a ceranae, vagy ezek ketten együtt, a méhész segítségével fektették kétvállra a méheket.
Abban is igazat kell hogy adjak Attilának, hogy a java még hátra  lehet. A tavasz sem sok jót igér az ilyen állományok maradékának sem.
Cím: Re:TÉL
Írta: robi 75 - 2017. Január 31. 11:30
"Még kitérnék azokra a "mindíg" pergető méhélszekre, akik azzal dicskedtek szeptember végén, sőt október elején kései napraforgóról pergettek."

Pergették azok az apjuk......, legfejebb a kalapjukat.
Akkor már nincs is meg a hőmérséklet sem a napraforgó mézeléséhez, nálam többször is van hogy június legelején vetnek  rövid tenyészidejű naprát(kényszerből), augusztus huszadika körül nyílik, aztán elhúzódik szeptember közepéig a virágzása, nem ad az már lópikulát sem.
Inkább mézharmat lehet az kis hordás, és a nem túl sikeres kollégák hajlamosak belenyúlni a fészekbe későn is, na még egyszer utoljára felkiáltással az oda tömött napraforgó mézet is kiszedik majdnem mindet.
Felénk is van ilyen egy 100 családos, az eredményei a fingal vetekszenek, repcéhez még harmat gyengék a méhei nem alkot semmit, június elején általában lerajzanak neki, napraforgóra talán gyenge közepes az állomány így a méztérbe nem sok jut. Téli veszteségei is általában nagyok, volt hogy csak 30 maradt neki tavaszra, így 20 év alatt volt már neki vagy 1500 család méhe ;D, nem gonoszságból röhögök de olyan keményfejű a koma hogy nem lehet segíteni rajta.
Nagyon hülye...

Véletlen szemtanúja lettem pár éve hogy egy másik "agyas" kollégával összefogva vettek az isten tudja hány mázsa cukrot, aztán kopaszra nyomták mindkét állomány fészkét augusztus végén, ott ugye akkorra volt már méz...
Azokat a gyönyörű mézkoszorús, besilózott virágporral teli kereteket kinyomták a barmok, mert ugye év közben  mézük se nagyon szokott lenni ez által pénzük sem, így ez náluk bevett "fogás".


Cím: Re:TÉL
Írta: Gömbi a virágbogár - 2017. Január 31. 19:54
Gratula nekik ..... de szörnyű ilyet hallani. A másik meg igen, vajon ezek az agyasok hogyan is védekeznek atka ellen, pont a telelő méheket kellene megóvni, biztosan sikerül nekik.

Cím: Re:TÉL
Írta: robi 75 - 2017. Január 31. 21:13
Védekeznek, de az olyan mint a hátramenés.
Mivel tökéletlenül méhészkednek nem urai az állománynak, sokat vannak ugyan a méheknél de hogy mi a fenét csinálnak nem tudom. Akác időszak végére lerajzik náluk a többség, nagy örömmel fogják a rajokat, kell ugye a veszteség pótlására legalább a darabszám meg legyen(a telepük magas fák közt van)
Na a rajfogásról tudnak sztorizni, mintha az nagy dicsőség lenne de ebben tényleg jók, leszedik 15 méter magasról addig csúzlizzák a 16-os anyát amire bálakötöző zsineg van kötve, még nem sikerül átlőni ott egy gallyon, utána felhúznak 3 keretet is, ezt eladják akkora sikernek mintha az isten lábát fogták volna meg.
Nem igazán tudnak méhészkedni, csak futnak az események után egész évben de az nekik délibáb.

Cím: Re:TÉL
Írta: Jam Clerk - 2017. Január 31. 21:19
addig csúzlizzák a 16-os anyát amire bálakötöző zsineg van kötve, még nem sikerül átlőni ott egy gallyon,

Ezen eltöprengtem egy kicsit, hogy mégis mifenének kell átcsúzlizni egy tavalyi anyát a gallyakon, amire ráadásul már zsineg is van kötve... de aztán rájöttem, hogy mire gondolt itt a Költő :)
Cím: Re:TÉL
Írta: robi 75 - 2017. Január 31. 21:26
Igen, beugratós... :D :D
Cím: Re:TÉL
Írta: Mortimer - 2017. Február 01. 05:22
Robi, ezekből az írásokból már lassan én is tudom kikről van szó :)
Cím: Re:TÉL
Írta: Nagyernyei Attila - 2017. Február 02. 18:10
Most olvastam a Facebookon, hogy van aki már ki is telelt, és ezt kész tényként közli.
Én ezzel a megállapítással még várnék a generáció váltásig.
Addig még nagyon "esendők" a méhcsaládok.
Amíg az öregeket nem váltják le az idei fiatalok, csak vágyakozhatunk.
Ma egyébként az egyik kolléga megkért, hogy nézzek rá felülről néhány családjára, mivel tartósan külföldön dolgozik.
Kicsit repkedtek a méhei a 8 fokban.
7 családra pillantottam rá, kicsit széjjel vannak már terülve, olyan 5-6 léputcán.
Véleményem szerint sokan örülnének annak amit láttam nála.
Belső ürítkezés nuku, méz rendben.
Mi kell ettől több?
Olvastam olyant is, valakinek annyira erősek a méhei, hogy 10NB-n telelteti.
Lehet az 18-on is, ha csupán 5 léputcás.
Azért a kollégák bolondítására maximálisan megfelel.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:TÉL
Írta: Robotur - 2017. Február 03. 18:18
"Most olvastam a Facebookon, hogy van aki már ki is telelt, és ezt kész tényként közli."

Minimum a naptári tavasz kezdetéig, várhatana ezzel a kijelentéssel. A generáció váltás, az én logikám szerint már erőteljesen a tavaszi időszak történése. Mivel tavaszon a generáció váltásig is van lehetősége a méhtartóknak, "pozitív" hatású "szakszerű" beavatkozásaikkal, sikeresen segíteni a méhcsaládok leépülését. Ha esetleg ezt elmulasztották volna  megtenni, a betelelés, és a telelés idején.  :)

Cím: Re:TÉL
Írta: dcsabi - 2017. Február 03. 19:54
Létezhet ez?
(http://www.kephost.com/images/2017/02/03/20170203_165920.jpg)
Cím: Re:TÉL
Írta: Nagyernyei Attila - 2017. Február 03. 20:02
Több képet láttam ma különböző internetes portálokon, ahol láthatóan szépen repültek a méhek.
Ez örvendetes, viszont egy kaptár kijárójáról sem vették le a méhésztársak a téli egérszűkítőket.
Volt ahol gépjármű levegő szűrője, vagy egyszerűen a szokásos, sűrű lyukú egérszűkítők akadályozták a méhek tisztulását.
Nem szerencsés a bélsárral teli méheket, áterőszakoltatni ezeken a fizikai akadályokon.
Gyakorlatilag a kirepülésük előtt kipréselődik belőlük az ürülék.
Véleményem szerint vegyétek le ezeket a gátakat, nem nagy munka.
A egerek ilyenkor már kussolnak, és az egész művelet egy mozdulat.
Apró figyelmesség, de engedjetek szabad utat annak, ami nem a kaptárba valló!
Nagyernyei Attila
Cím: Re:TÉL
Írta: kiskakas - 2017. Február 05. 21:56
QUQURIQ !!!

Figyelem!
..ha már nem mond havazást, el ne felejtsétek a havat  a kaptárak előtt 1-1,5 m ellapátolni!
Miért?
Hogy a maradék hó, mihamarabb leolvadjon, így a hazatérő méhek le tudnak szállni a hideg időben felmelegedni, hogy mihamarabb visszarepüljenek a kaptárjukba!

Kiskakas
Cím: Re:TÉL
Írta: Robotur - 2017. Február 07. 10:19
http://magyaridok.hu/gazdasag/karositotta-fagy-az-oszi-vetest-1388896/
Cím: Re:TÉL
Írta: robi 75 - 2017. Február 07. 10:48
Sajnos így van, én 20 km-rre járok dolgozni és figyelgetem a táblákat, hát elég siralmas a hó alól előbukkanó kép, ráadásul megint mondja a mínusz tíz fokokat, és nem lesz rajta egy deka hó sem, nem tesz jót a már megviselt növényeknek.
Na majd kiderül, lehet hogy nem sok repce marad de méhcsalád is kevesebb lesz az biztos, annak is a felét semminek sem hívják.
Cím: Re:TÉL
Írta: Fülemüle - 2018. Január 27. 09:08
Az időjárás ilyetén változása miatt szerintem át kell újra gondolni a téli takarást. Itt nagyon eltérnek a vélemények a méhészek között, de a szellősebb fészek talán hasznosabb ebben az időben.
Cím: Re:TÉL
Írta: wr - 2018. Január 27. 10:29
A fészek az ne legyen szellős, a kaptár legyen az. Az égvilágon semmilyen takarást nem használok, sem a kaptárban sem azon kívül. Van aki még a nikecell kaptárjában is takargat, és már pakolgatja be a lepényeket is mert 3-4 keretben már fiasa van.  :) Lepényt sem adok a családjaimnak. Amire szükségük van ilyenkor azt megkapták augusztusban. Nem is petéznek az anyáim másfél hónapja folyamatosan, most kezdték el itt ott.
A fiasítást márciusban kell hogy kiterjesszék nem pedig januárban. Az olyan méhészetekben nem kell csodálkozni a nozémán, meg azon sem hogy akác utánra annyi lesz az atka hogy nem bírnak vele, ezért mérgezik a családokat már tavasszal is, meg utána egész évben.
Cím: Re:TÉL
Írta: Geddekas - 2018. Január 28. 15:17
Egyetértek. Akkor kell a takarás, melegítés, amikortól kezdve a virágport megtalálják kint a legelőn. Akkortól viszont nagyon fontos.
Cím: Re:TÉL
Írta: Csányi Antal - 2018. Január 28. 19:09
Itt délen hiába szellőztetem a kaptárokat,minden
családban van fias.
Azt kell mondjam ez minden évben így van.
Úgy a családok 1/3-ában nagy fias van,teljesen szét vannak terülve.Na ezekben március közepére igen csak kevés méz szokott csak maradni.
Az ilyen családok aránya úgy egy-két % szokott lenni,
Az már biztos,ez idén több lesz.
Az én megoldásom a következő .
Lehajolok,megemelem a kaptár hátulját és megjelölöm
ezen családokat,és ha kezd fogyni a méz,vészesen kevés jó pár családnál,kapnak enni.
Ha hideg van lepényt kapnak,tíz éve nem volt szükség rá.
Ha meleg van virágpor hordás is van,szirupot kapnak
keretetetőben. Ez már többször elő fordult az utóbbi években.
 
Csányi Antal
Cím: Re:TÉL
Írta: kiskakas - 2018. Január 28. 19:40
QUQURIQ !!!

Kiskakas a melegedés ellen a következő képen cselekszik.
Csak karácsony előtt pár nappal toltam be a higiénikus aljakba a tömör aljakat. addig teljes felületen nyitva vannak alul a kaptárjaim, csak a taposórácsok vannak bent.
Minden kaptáramra 2 mm fehér karton plaszt -t húzok tetővel.
Azért fehéret, hogy a téli nap sugarait visszaverje, és a nap se melegítse a kaptárakat.
Nagyon jól lehet látni, hogy csak akkor repülnek ki a méhek tisztulni, ha a levegő hőmérséklete is megfelelő számukra.
A jó meleg takarást csak akkor kap a család, amikor beindul a vízre járás.

Kiskakas
Cím: Re:TÉL
Írta: Csányi Antal - 2018. Január 28. 19:49
"A jó meleg takarást csak akkor kap a család, amikor beindul a vízre járás. " írja a kiskakas.

Akkor itt nálunk délen már december közepén
takarhattál volna "jó melegen".
Szerintem,itt a fán ülő rajok is fiasítanak,ha esetleg
élnek még,ha "nem ette meg" az atka Őket.


Csányi Antal
Cím: Re:TÉL
Írta: Nb18 - 2018. Január 28. 19:53
Pont erre gondoltam és is!
Dec. 24.-én virágporos méheket láttam, az itató helyén pedig nagy volt a keresgélés..


Nb18
Cím: Re:TÉL
Írta: kiskakas - 2018. Január 28. 21:02
QUQURIQ !!!

Tudom, hogy Antiéknál szinte lehetetlen a következő:
Délről fel kellene vinni a méheket északra teleltetni.
Tél végén mindig van pár nap jó idő, amikor vissza lehetne vinni az állományt.
Fent, megoldódna a fiasításmenti időszak.

Kiskakas
Cím: Re:TÉL
Írta: kiskakas - 2018. Január 28. 21:10
QUQURIQ !!!

Jövő hét vége felé - 10 éjszakánként, nappalra -1 csúcshőmérséklet.


Kiskakas
Cím: Re:TÉL
Írta: Nb18 - 2018. Január 28. 21:16
Úgy legyen!
Cím: Re:TÉL
Írta: Csányi Antal - 2018. Január 28. 22:07
QUQURIQ !!!

Tudom, hogy Antiéknál szinte lehetetlen a következő:
Délről fel kellene vinni a méheket északra teleltetni.
Tél végén mindig van pár nap jó idő, amikor vissza lehetne vinni az állományt.
Fent, megoldódna a fiasításmenti időszak.

Kiskakas
Buchinger Gyuri bá ma is így csinálja.
Salgótarjánból az első tisztuló kirepülés után
húznak délebbre.
Cím: Re:TÉL
Írta: wr - 2018. Január 29. 10:54
Gondolom a méhei örülnek is neki, mert az anyátlan állapot után a vándorlással járó zötykölődés a második legnagyobb stresszforrás a családok számára. Az atka meg a többi csak ezek után jön a sorban...
Cím: Re:TÉL
Írta: Gömbi a virágbogár - 2018. Január 29. 13:53
Micsoda írások csak kapkodom a fejem, takarjunk, ne takarjunk, és átgondolt alapos hozzászólások, húzzuk szét hűtsük, ...... . Fel tünt egyébként már nektek, hogy az időjárástól, és a nappaloktól függ minden? Ha most -20 lenne sem takart, sem takaratlan kaptárban nem lenne semmi. Ha meg olyan az idő, a takaratlannál és a takartnál is beindul. Ha már beindult azt csak drasztikus változás tudja visszafordítani,vagy az sem és nem az egyrétegű fólia, ugyan már .... .  DE ekkor már inkább óvni kellene a méhek épségét takarással, mert a takarás nem azt jelenti, hogy egyből 10 keret fiasod lesz mert te takartál.... A másik olvasom, hogy hány keretben van fias, ha most jön egy tartós rossz idő, mennyi energiába telik azt melegen tartani a családnak takarás nélkül. Az én véleményem, a fias beindulása legalább olyan mély tulajdonság, mint a rajzás ... . Ha be akar indulni, az bizony be is indul.  Aki meg nem akar még fiast az PINCÉZZEN!
Cím: Re:TÉL
Írta: Nagyernyei Attila - 2018. Január 29. 17:05
Gömbi a virágbogár!
A nagyon népszerűnek tűnő írásodhoz volna némi, gyakorlati, szakmai hozzászólásom.
Abban maximálisan igazad van, ha ütött a méhek biológiai órája, nincs mese, az anyák el kezdenek petézni.
Az nem mindegy, hogy mennyit!
Ha MOST erősen betakarjátok, és leszűkítitek őket, akkor egy inkubátor állapotot hoztok létre, indokolatlanul kiterjesztve a fiasítást.
Vannak akik a konténereket fűtik, az ő bajuk.
Nekem erről homlokegyenest más a tapasztalatom, és így a véleményem is.
A korai (indokolatlan) fiasítás rettenetesen megviseli a méhcsaládot, és ennek akár tragikus vége is lehet, ha hosszan-tartó, kirepülésre alkalmatlan időjárási ciklus követezik.
Ha nekem nem hisztek, akkor ismét Popravko orosz kutató könyvét ajánlanám.
Mit lehet tenni?
Az arany középút bölcsnek tűnik ebben az esetben is.
Mérsékelt takarás, és mérsékelt szűkítés, hogy NE "durranjon be a fészek"!
Amit most tesztek, március elejére tolnám ki, amikor megjött a valós tavasz.
Hova ez a nagy iparkodás?
A végén meg majd arról olvasok, hogy márciusban rajzanak ezek a családok?
Ne akasszatok hasba kollégák.
A tél java még hátra van, nem mindegy, hogy mekkora fiassal vágunk neki a hidegnek!
Majd arra leszek kíváncsi, hogy március végén milyenek lesznek azok a családok, amelyeket most jól bebugyoláltok.
Addig készítsétek a kereteket, főzzétek a viaszt, igyatok esténként egy pohár forralt bor.
A méheket meg egyelőre hagyjátok békén.
Nekem erről ez a véleményem.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:TÉL
Írta: nata - 2018. Január 29. 18:41
  Aki meg nem akar még fiast az PINCÉZZEN!
Egyik helyi kolléga az állománya jelentős részét pincézi. Állítása szerint szinte napra pontosan egyszerre kezdik meg a fiasítást a kintiekkel.
Cím: Re:TÉL
Írta: Csányi Antal - 2018. Január 29. 18:59
Gondolom a méhei örülnek is neki, mert az anyátlan állapot után a vándorlással járó zötykölődés a második legnagyobb stresszforrás a családok számára. Az atka meg a többi csak ezek után jön a sorban...
Ha stresszel jár akkor ez a jótékony fajtája,mert
igen jó családjai szoktak volt lenni.
Cím: Re:TÉL
Írta: Gömbi a virágbogár - 2018. Január 29. 20:53
  Aki meg nem akar még fiast az PINCÉZZEN!
Egyik helyi kolléga az állománya jelentős részét pincézi. Állítása szerint szinte napra pontosan egyszerre kezdik meg a fiasítást a kintiekkel.

Erről beszélek, hogy ez egy mélyebb törvényszerűség, mint egy fólia meg két kartonpapír .... .

Tévedsz Attila ,elnézést a következő pár szóért, pont lesz....rom, hogy népszerű e a hozzászólásom, vagy nem!

Tavaly a zöldítés miatt mennyi fias volt még a családoknál, sokan beszámoltak róla, nálam nem volt zöldítés, még október elején az utolsó fedett fias is kiment. Minden szarral óvjuk a méheinket, DE most amikor a legjobban bent kéne tartani a meleget meg hagyjuk még ..., ha ilyenkor nem kopik, használódik a méh akkor mikor? Bár ugye még csak léputcákat fűtenek, ez mentség lehet, de hulladék hő akkor is van és a beindult fiasnak a meleget tartani kell.

Tőlem sosem hallhatta senki de az előhúzom a joker kártyát az odut. Azzal, hogy te leszűkíted és a takarással vastagítod az oldalfalat, valamint a fejük felett lévő részt megközelítjük a természetes odu vastagságot. Nem láttam még 10 nb széles és 2 cm vastag odut, lassan akkora fákat sem, felénk biztosan nem.

Majd az anyák tudják, hogy mikor mennyit akarnak petézni, ne tudjuk ezt náluk jobban!

Az meg, hogy a tél java hátra van e még, sem te sem én nem tudjuk, szerintem ....

De mindenki úgy csinálja ahogyan akarja!


Cím: Re:TÉL
Írta: Nagyernyei Attila - 2018. Január 29. 21:07

De mindenki úgy csinálja ahogyan akarja?
Ez tökéletesen így van.
Csak nehogy sírás legyen belőle.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:TÉL
Írta: neo - 2018. Január 30. 05:34
Én erre csak azt tudom mondani, hogy pár évvel ezelőtt az ősszel látványosan gyengék voltak a méheim. Mivel fiatal anyák voltak, összerakni nem tudtam őket, anyákat pedig nem szívesen ölök meg, ezért inkább úgy döntöttem, hogy bebugyolálom őket. Négy félkeretre szűkítve, 3 cm vastag hőszigetelő jobbról-balról, felülre 5 cm. Január végén megjött a mínusz húsz fok, és tartott 3 hétig. Azt hittem végük van. Amikor a hideg elmúltával nyitogatom a kaptárakat, a méhek folynak kifelé, erősebbek voltak, mint beteleléskor. Vidáman átfiasították a rossz időt. Bomba családok lettek. A gyengeség oka is kiderült. Rengeteg virágpor volt a méz alatt, az fékezte le ősszel az anyákat, és serkentette őket a napforduló után. Szóval a bebugyolált méhek is csak  akkor fognak fiasítani, ha van virágporuk. Ha nincs, akkor nem. Úgy, hogy én az átlagos, vagy az alatti családokat már november-decemberben takarom azóta is ( de csak  7 fok felett). Ennek kárát sosem láttam, csak tetemes hasznát. Egy dolgot tudok elképzelni, amikor ez nagyon káros lehet. Ha akkor végezzük, amikor ősszel még nem álltak le, és a zöldítés miatt van még virágpor hordás. Ilyenkor tényleg fenntarthatja a nem kívánatos petézést.
Cím: Re:TÉL
Írta: wr - 2018. Január 30. 08:42
Idézet
Egyik helyi kolléga az állománya jelentős részét pincézi. Állítása szerint szinte napra pontosan egyszerre kezdik meg a fiasítást a kintiekkel.
Ezt el is hiszem, sőt, szerintem a pincében még előbb el kellene hogy kezdjék mert ott folyamatosan jó idő van, 12-13 fok éjjel nappal.
De nem emiatt kezdik vagy nem kezdik el hanem a hosszabbodó nappalok miatt, mondjuk azt nem tudom hogy a sötét pincében azt hogyan észlelik.
Cím: Re:TÉL
Írta: nata - 2018. Január 30. 09:02
5-6 fok fölé nem mehet a hőmérséklet a pincében, mert akkor már nyugtalanok. A mostani jó időben van bajuk bőven azoknak, akik pincéznek. Este ki kell menni szellőztetni és reggel becsukni az ablakot, ajtót. 2 éve meg a túl jó idő miatt ládaszámra hordták a jeget a hűtésre.
Cím: Re:TÉL
Írta: adamez2 - 2018. Január 30. 11:42
Amikor a hideg elmúltával nyitogatom a kaptárakat, a méhek folynak kifelé, erősebbek voltak, mint beteleléskor. Vidáman átfiasították a rossz időt.

Mi volt a helyzet az atkával?

Két éve nálam is átfiasították a méhek a telet (pedig be sem voltak bugyolálva) és nagyon feldúsult az atka. Novemberben volt ugyan egy pár hetes fiasítás mentes időszak, ekkor elvégeztem a zárókezelést, és nem is hullott sok atka. December elején azonban állomány szinten beindultak az anyák. Enyhe idő volt egész decemberben, a két ünnep között már virágzott a mogyoró és az illatos hunyor. A január és február sem volt túl hideg, így már nem álltak le az anyák. Napraforgó vége felé már láttam atkát méhen és deformált szárnyú méhek is keltek szép számban. Azonnal végeztem egy füstsorozatot Varratrazzal, majd szeptember második felében még egy amitrázos sorozat következett, majd a zárókezelés. Csak így sikerült levinni az atkaszámot. Egy életre megjegyeztem, hogy hasonló helyzetben már tavasszal irtani kell az atkát, lehetőleg technológiai szinten (anyazárkázás, anyacsere bölcsővel, fiasítás elvétel) és azt követően egy oxálsavas csurgatás közvetlenül akác pergetés után.
Cím: Re:TÉL
Írta: neo - 2018. Január 30. 15:24
Abban az évben nem volt gond az atkával. Szeptemberben kezeltem csak. Az amitráz még kifogástalanul működött. Ez változott meg. Elég ha 2-3 szor több atka marad meg miatta ősszel, az enyhe tél miatt is 2-3 szor több, és  máris komoly gondok vannak napraforgó idején.
Cím: Re:TÉL
Írta: perlaki.gabor - 2018. Január 30. 22:39
Úgy, hogy én az átlagos, vagy az alatti családokat már november-decemberben takarom azóta is ( de csak  7 fok felett).

Miért csak 7 fok felett?
Cím: Re:TÉL
Írta: neo - 2018. Január 31. 00:47
A szűkítés sok esetben jár azzal, hogy le kell rázni egy-egy kereten lévő méhet, mert nem elég mézes. Ekkor sok méh felszáll, melyek a kijárón akarva visszajönni nagy számban ledermedhetnek. 7 fok esetén még nincs probléma, ennél hidegebb időben azonban már viszolygok tőle.
Cím: Re:TÉL
Írta: wr - 2018. Január 31. 08:44
A szűkítés nem sok, hanem minden esetben azzal (is) jár, hogy az ember kiszedegeti a fészekből a nem odavaló lépeket, tehát amikben egész évben vagy már előtte is petézett az anya, így azok már szinte feketék, meg némelyik talán már büdös is. Ezekben kis mennyiségben ilyen olyan fedetlen méz is van, ez sem a telelő fészekbe való.
De ezt nem decemberben kell elvégezni hanem a betelelés alkalmával, valamikor októberben. A telelő fészekbe pedig azok a világosabb lépek kerülnek amiket a család a méztérben már augusztusban lefedett. Nyilván valamennyi üres sejt marad a fészekben, kell is hogy maradjon mert oda fognak majd behúzódni, illetve októberben hordanak még oda valamennyi virágport is.
Cím: Re:TÉL
Írta: perlaki.gabor - 2018. Január 31. 23:07
Értem, köszi. Valamiért csak a takarásra koncentráltam, és nem gondoltam, hogy nem csak takarsz, de szűkítesz is.
Cím: Re:TÉL
Írta: neo - 2018. Február 01. 10:35
Igen ezt végül is én nem részleteztem. Azért szűkítek, mert a méhek sohasem fűtik a kaptárt, szemben az odúval. Ahhoz ugye hozzá kellene építeni a kereteket a kaptár falához. A téli fürt hőgazdálkodása gömb forma esetén optimális, de ezt neked nem kell mondanom. Azonban gömb alakú fürt akkor lenne, ha 12 keretes lenne az NB lépű fészek, és teljesen kitöltenék a méhek. Így  a gömb alak, csak a keretek hosszának egy részére terjed ki. Ha a szélső, kevés méhet tartalmazó keretek helyére hőszigetelőt rakok, akkor összeszorítom a gömböt téglalap alakúra, és megnövelt felületen lesznek a szélső lépen a méhek. Ahol aztán érvényesül a hőszigetelő hatása. Szűkítés nélkül csak kis területen érintkeznének a méhek a hőszigetelővel, tehát nem sok értelme lenne. Akkor jó, ha az anya a hőszigetelők közötti lépeket végig befiasítja, tehát nincs szélső lép. Ilyenkor a virágpor is alulra kerül. Hőveszteség csak előre és hátra van a léputcáknak megfelelően. Ennek tényleg tavasszal van jelentősége, de én nem végeznék akkor ezzel a munkával, így amelyik évben kell, akkor ősszel megcsinálom. Szaporítások esetében szoktam még így szűkíteni.
Cím: Re:TÉL
Írta: Mortimer - 2018. Február 01. 13:49
A méhek fűtik a kaptárt, mivel a fürt egy "fűtőtest". Az igaz, hogy a méhek szigetelik a külső felületét, de nem tudják  100 százalékosan megfogni a hőt, ami úgy tudom a fürt közepén 20 fok(?) alá sosem megy.
Amúgy a méhfürt nem teljesen gömb, hanem a léputcák irányába nyújtott, mert a méhek arra könnyebben ki tudják terjeszteni a meleget, mint a szigetelő bábinges kereteken át. Bár ez lehet, csak akkor igaz, ha már rendesen beindulnak, tavasszal.
Cím: Re:TÉL
Írta: neo - 2018. Február 01. 16:03
A méhek fűtik a kaptárt, mivel ...a méhek szigetelik a külső felületét, de nem tudják  100 százalékosan megfogni a hőt
Ezt már sokszor leírtam én is, pontosan így. Tehát a hulladékhő fűti a kaptárt, nem a méhek. Ha a méhek tennék ezt, akkor nem szigetelnék a fürt külső hőmérsékletét, hanem a szigetelés szerepét a kaptár fala játszaná. Magyarán a fürt fogalma nem létezne. A gömb alak hiánya azt jelzi, hogy a méhek által létrehozott alak hőgazdálkodás szempontjából nem ideális. A szűkítés és mesterséges szigetelés annak terhétől mentesíti a méhcsaládot, hogy biológiai szigetelőt kelljen alkotniuk. A szigetelő szerep helyettesíthető, a felszabadult erőforrás másra használható fel.
Cím: Re:TÉL
Írta: Mortimer - 2018. Február 01. 21:24

Ezt már sokszor leírtam én is, pontosan így. Tehát a hulladékhő fűti a kaptárt, nem a méhek. Ha a méhek tennék ezt, akkor nem szigetelnék a fürt külső hőmérsékletét, hanem a szigetelés szerepét a kaptár fala játszaná.
Szegény méhek nem akarják fűteni a kaptárt, csak ,,így sikerül" nekik.
Ezt a hulladékhőt fogja meg a kaptár fala vagy a szűkítés, meg a takarás.
Amúgy a torzult gömb sem az, hanem félgömb, legalábbis a Hunorban, mert ,,rátapadnak" a felső takarásra, főleg ha jól szigetel. Ez is jelzi, hogy az jobban szigetel, mint a méhek által képzett takaró.
Cím: Re:TÉL
Írta: neo - 2018. Február 02. 05:27
Pontosan így van, ahogyan írod.
Cím: Re:TÉL
Írta: Geddekas - 2018. Február 02. 19:01
Déltől esett az eső, este hóra váltott. Még néhény nap tél jön.
Cím: Re:TÉL
Írta: kiskakas - 2018. Február 20. 19:35
QUQURIQ !!!

Tavaly télen bizonyított a kartonplaszt védelem.
Nagyon jó szél enyhelyt ad a családoknak.
Nagyon sokat számít a két réteg ami a kaptás és a kartonplaszt között van.

Kiskakas
Cím: Re:TÉL
Írta: Nagyernyei Attila - 2018. Február 25. 19:24
Akkor kijelenthetjük, hogy az idei tél legkeményebb hete elé nézünk, pedig normális években már a tavasznak kellene kopogtatni.
Az egy hétig tartó mínusz 10, sőt néhol mínusz 20 fok, senkinek nem hiányzott.
Azok méltán aggódhatnak akik vékonyabban teletettek be.
Pedig az utóbbi években sokszor volt már hasonló, talán a legemlékezetesebb 2013, amikor március 15-én havat lapátoltunk, és az ország hóakadályokkal küzdött.
De volt olyan március 15. is, hogy 20-22 fokos szikrázó napsütésben ünnepeltünk.
A mostani időszak azért nem mondható egyszerűnek, mert az ország Déli, Dél-Nyugati vidékein két hete a mogyoróról virágporhordás volt!
Ha ezek a méhcsaládok nem lettek tökéletesen feletetve, és az anyák emiatt ki tudták terjeszteni a fiasítást,ott bizony lehet baj.(Ezért írtam nem túl régen, hogy fizikai gátat kell szabni a mézzel az anyáknak, hogy idejekorán ne tudjanak beindulni!)
Most erre nem térnék ki, mert nem a pánikkeltés a célom.
Azok a méhészek akik bőségesen, és időben ellátták a méhcsaládokat élelemmel, és ez még jó helyen is van, bárhol is legyenek a méhei, semmi gond nem lehet.
A telelés a méhész bizonyítványa!
Az időjárásra a legegyszerűbb ráfogni ha veszteség van.
Nagyernyei Attila


Cím: Re:TÉL
Írta: Geddekas - 2018. Február 26. 08:06
Az őshonos génállományú méhcsaládok ezt a telet jobban bírják mint az ilyen-olyan migránsok, mert az őshonosok hamarabb leállították a fiasítást és később indulnak tavasszal.

Nem hiszek abban, hogy a talpig mézes keret állítja le az anyát ősszel. Szerintem több tényező állítja le:
 - génállomány
 - nyitott fenekű kaptár
 - virágporgyűjtés megszűnése vagyis az ősz végi aszály

Szerintem a tél végi újraindulás is a fenti három függvénye.

A rendkívül eltérő tapasztalatok oka, hogy felsorolt három tényező. Bármit csinálsz a buckfast nehezen állítja le a fiasítást. Bármit csinálsz, a zárt fenekű kaptárban hamarabb indul  a fias. Bármit csinálsz ősszel, amig van kint virágpor, addig van bent fias. Stb. Figyelni kell a méheket és ő elmondják az okokat.
Cím: Re:TÉL
Írta: Nagyernyei Attila - 2018. Február 26. 08:26
Látod Geddekas ez a gond veled.
Mindenbe belekotyogsz úgy, hogy nulla a tapasztalatod.
Erre bizonyíték a következő, amit te írtál:
"Nem hiszek abban, hogy a talpig mézes keret állítja le az anyát ősszel."
Többször írtam, hogy ez nem egyházi honlap!
Valamint én mit állítok?
Elolvastad egyáltalán?
"(Ezért írtam nem túl régen, hogy fizikai gátat kell szabni a mézzel az anyáknak, hogy idejekorán ne tudjanak beindulni!)"
Ebben nem hinni kell, hanem kipróbálni, megtapasztalni!
A több mint 10 éves szaktanácsadói tevékenységem erre kiváló volt.
Ott több alkalommal láthattam a kollégáknál, hogy ki mint méhészkedik, hogy teleltet.
A szaktanácsadói jelentés FŐ része, a méhcsaládok általános állapota.
Valójában onnan "loptam" egyik rovatunkat ide.
Tehát még egyszer pontosan kifejtve leírom!
A korai fiasítás rendkívül káros a méhcsaládok fejlődésére, mert sok mézbe, és óriási energiába kerül nekik.
Ezt kitakarom-betakarom-leszűkítem-pincébe viszem stb. módszerekkel csak minimálisan lehet megakadályozni.
Egyetlen gyakorlati módszer létezik, hogy ne tudjanak az anyák korán beindulni ez pedig a "TÖKIG MÉZES LÉP"!
Ha még ezt is meg kell magyaráznom akkor dobok egy hátast.
A kasodhoz nem tudok hozzászólni, mert olyant soha nem láttam, de valószínű ott is működik ez a fizikai gát.
Többször volt tavasszal, amikor megtörtént a tisztulás, hogy mézes lépet kellett kivennem, mert nem tudták az anyák kiterjeszteni a fiasítást.
Helyére, félig-negyedig mézes került, majd ahogy fejlődött a család szépen fogyott a készlet is, és átalakult fiassá.
Remélem így már érthető, de aki "vékonyan" telet, az most dörzsölheti éjszakánként a talpát.
Hozzájuk nyúlni ebben a hidegben nem ajánlatos, ezért kell ősszel bőkezűen bánni a méhekkel.
Nem csak elvenni kell, adni is, mert a végén nem lesz mitől elvenni.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:TÉL
Írta: Geddekas - 2018. Február 26. 14:15
Attila! Egyáltalán nem támadásként írtam le amit leírtam, de te nem ésszerűen reagálsz rá.

Idézet
Látod Geddekas ez a gond veled.
Mindenbe belekotyogsz úgy, hogy nulla a tapasztalatod.
Hmmm.

Merthogy NB kaptárokon és duplahunor méretű keretes kaptárokon nevelkedtem, ezért aztán tényleg nulla a tapasztalatom. A rakodókasok mellett folyamatosan voltak és vannak keretes méhcsaládjaim is és látom azokban is a méhek viselkedését. Méhegészségügyi felelősként is láthatok évente 1500 méhcsaládot ha nincs baj, akkor kétszer egy évben. 

A talpig mézes keretek a buckfast anyákban valami egészen más képzetet ébreszt, mint az őshonosban. Az őshonost tényleg megállítja a mézes keret, de a buckfastnak olaj a tűzre. Nem véletlen, hogy a buckfastosok 25 kg mézzel teleltetnek és az őshonosnak elég a 15 kg is.

Persze. Igazad van, hogy a talpig mézes keret előnyös lehet fészek szűkítés céljára is, de a többi tényezőt se hagyd figyelmen kívül.

A nyitott fenékkel való teleltetés is  korábbi belelelést és későbbi fiasítás indulást eredményez.

Nagy úr az időjárás is.

Az októberi langyos esős idő több esztendőben is újraindította a fiasítást. És milyen kellemesen korán leáll a fiasítás, ha egy korai fagy és egy kis aszály elsöpri az őszi virágszőnyeget.

Ahogy a január végi és februári napsütés felforrósítja a kaptár homlokfalát és belső légterét, képes a fiasítás látványos kiterjesztésére a méhcsalád, mert becsapja őket a napfény és a meleg. Becsapja őket, ha
 nincs nyitott fenék. De ha van, akkor a tavaszi indulás is később van.
Cím: Re:TÉL
Írta: Mortimer - 2018. Február 26. 15:30
Még két dolog befolyásolja a fias leállását-indulását:
-az anya kelésének az ideje. Egy augusztusi kelésű anyám talán le sem állt.
- a család nyár végén-ősszel mekkora atkakárt szenvedett. Ez összefügghet az előzővel is akár. Ha sok népet vesztett a család az atka miatt, akkor próbálják azt visszaállítani.
Cím: Re:TÉL
Írta: kiskakas - 2018. Március 04. 10:32
QUQURIQ !!!

Aki teheti, a kaptárak elöl kb. 1-1,5 m távolságban tisztítsuk meg a hótól a kaptártükröt!
A hazatérő megdermedt méheknek legyen hol visszamelegednie.

Kiskakas
Cím: Re:TÉL
Írta: Nb18 - 2018. Március 04. 10:59
Sziasztok!

Kiskakas!
Nálam ezt az őzek egy ideje már megkezdték, kaparják ezerrel a havat, keresik a tyúkhúrt....

Nb18
Cím: Re:TÉL
Írta: kiskakas - 2018. Március 04. 16:05
QUQURIQ !!!

Kirepüléskor úgy is abbahagyják!  ;D

Kiskakas
Cím: Re:TÉL
Írta: Nb18 - 2018. Március 04. 16:55
Nem biztos, olyankor éjszaka jönnek.
Cím: Re:TÉL
Írta: Nagyernyei Attila - 2018. Március 04. 21:14
Változik a klíma, mint ahogy a mellékelt kép is mutatja.
Jövő hét vasárnapra már +16 fokot jósolnak.
Majd meglátjuk.
Nagyernyei Attila
Cím: Re:TÉL
Írta: kiskakas - 2018. Március 04. 21:40
QUQURIQ !!!

Akkor begyújtom a kemencémet!  ;D

Kiskakas
Cím: Re:TÉL
Írta: Geddekas - 2018. Március 04. 23:02
QUQURIQ !!!

Akkor begyújtom a kemencémet!  ;D

Kiskakas
Mit mond a te kedvenc időjós naptárad? Megjósolta a márciusi telet?
Cím: Re:TÉL
Írta: kiskakas - 2018. Március 04. 23:14
QUQURIQ !!!

Húsvétkor 18 C meleg!

Kiskakas