Legutóbbi hozzászólások

Oldalak: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
Szakmai kérdések / Re:A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta seed150 Dátum 2024. Március 21. 22:13 »
Értem, és tudom is sokakkal ellentétben miért írtad. Ne menjünk bele!
De arra gondoltam, ha másoknak ártanék segítésük helyett.
22
Szakmai kérdések / Re:A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta cézé Dátum 2024. Március 21. 21:59 »
Ne reménykedj! Kedves vezetőink és vallási fanatikus táboruk ebben a témában korlátoltak, nem megengedhető az emberi gondolkodás! Karsai Dániel küzd ezért, Ő egy olyan intellektus, akivel még beszélni sem mernek a témáról, nem csoda, megsemmisülnének mellette.
23
Szakmai kérdések / Re:A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta seed150 Dátum 2024. Március 21. 21:37 »
Ha csak egy keretet ki kellene szednem megnézni, hogy mi újság , akkor abbahagynám az egész méhészkedést.
Idézet
Ha csak egy keretet ki kellene szednem megnézni, hogy mi újság , akkor abbahagynám az egész méhészkedést.
Ebben is egyetértünk,

Amikorra ennyire leépülnék, remélem már engedélyezik az eutanáziát.
24
Szakmai kérdések / Re:A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta seed150 Dátum 2024. Március 21. 18:14 »
Tehát most hosszú idő után írtál egy rakat rossz és részben működő "technológiát" amivel próbálkozol méhészkedni, de gyorsan felhívtad a figyelmet arra, hogy ezt utánad senki ne csinálja. Tehát megszólalt a gödörből a lyuk. Na még te sem láttál soha méhészetet, csak romosat, de nem is vagy rá kíváncsi, ezt jól tudom.



Persze csak abban az esetben, ha igaz az, hogy április elején  12 Hunor kereten van fiasítás, de legalábbis a szélső lépek oldalán is csüngenek a méhek.

.. mert úgy 13-15 lépet takarnak sűrűn, szóval ezeknél hamarosan be kell avatkozni és csapolni kell.

Hé wr! Április elejére írta Neo. Várj már két hetet! :):):)
25
Szakmai kérdések / Re:A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta wr Dátum 2024. Március 21. 18:03 »
Köszönöm neo, tökéletesen megfogalmaztad a lényeget.
Idézet
1. Fára mászik még pörgetés előtt.
2.Szaporít előtte.
Kétféle méhész van, az egyik aki ezt tudja, a másik aki meg nem hajlandó tudomásul venni. Ha én mézet akarok termelni (mert azzal háromszor annyit hoz a konyhára egy család mintha eladom) (mondjuk idén nem), akkor az nekem ugye nagyon nem jó, ha az egész repcehordás alatt "méhészkednem" kell mert 10-ből 8 család tele van bölcsővel. Így csak azzal a 10-15%-kal kell ami mindenáron rajozni szeretne.
Idézet
Ha csak egy keretet ki kellene szednem megnézni, hogy mi újság , akkor abbahagynám az egész méhészkedést.
Ebben is egyetértünk, épp ez, a fiókos kezelés a keretessel szemben lenne a lényege a rakodós technológiának! Mondjuk a 3 fiókos hunoron sem lehet teljesen, de valamit valamiért.
Idézet
A rakodós technológia nem tud annyival többet, ami forradalmi változást jelentene a méhészkedésben.
Ez is igaz. Szerintem amiben többet tud a rakodó egy fekvőnél az az, hogy részben gépesíthető, illetve jóval kevesebb a szükséges beavatkozások száma.
Idézet
Ugyanis a kaptár közepének a méhek a keretet tartják, nem a léputcát (ahogyan arra odaát csoky rávilágított).
Ezt mondjuk eddig nem olvastam, de nem baj ha így van.

Ma ebéd után elkezdtük az első tavaszi átvizsgálást, ketten átnéztünk 112 családot, hogy ez sok vagy kevés majd elmondja aki rávágja hogy ő fél óra alatt szokott átnézni ennyit. Vegyes a kép, de a legjobbak (az állomány kb. 25%-a) beavatkozás nélkül biztosan nem lesz termelő, mert úgy 13-15 lépet takarnak sűrűn, szóval ezeknél hamarosan be kell avatkozni és csapolni kell. Mondjuk nem tudom ezt hogy tudnák megcsinálni 1 fiókon... Igaz, hogy előrébb van a természet is, de méhészkedek már egy ideje, és ilyet még nem láttam az első átvizsgáláskor, hogy családok ilyen fejlettségi szinten legyenek. Akkor mikor kezdtek el fejlődni? Vagy abba se hagyták egész télen?
26
Szakmai kérdések / Re:A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta neo Dátum 2024. Március 21. 11:37 »
Mit csinál a 12 keretes Hunoros. SEMMIT.
Szerintem ez így nem igaz.
Pontokba szedve.
1. Fára mászik még pörgetés előtt.
2.Szaporít előtte.
Persze csak abban az esetben, ha igaz az, hogy április elején  12 Hunor kereten van fiasítás, de legalábbis a szélső lépek oldalán is csüngenek a méhek. Egy ilyen család, ha nem Nosemás, akkor Szent György napra 2*12 kereten van. Ha nem szaporít( "a"verzió), vagy nem akaszt át ("b" verzió) kereteket a felrakott 2. fiókba, melynek az aljára oda van szögelve a Hanemann rács, akkor 1. pont és fára mászik. Ha a két verzió közül bármelyiket csinálja, akkor életbe lép a seed-féle 1-es és 2-es pont.
Nem ám megsértődni! Inkább kiokosítani, hogy ezt az ellentmondást feloldjuk!
Más: most készülök eladni vasba a 98-ban vásárolt lefúvómat. Sosem törte a méhet, de nehéz volt, mert merevítést is kellett csinálnom, különben a ventillátor odaverődött a burkolathoz. Nem szerettem. A Stihl BG 86 tökéletes. Ha szükség van rá. Viszont sosem a kaptár elé fújtam őket. Abból lett az iszonyat kutatás. Egy menekülőteret raktam a fiók alá, és visszafújtam őket a kaptárba. Ekkor sem láttam semmiféle törést. Kutatás pedig hordástalan időben sincs. Pedig egy mézes fiókból én bizony az ötvenszeres (de inkább százszoros) mennyiségű méhet szoktam kifújni, mint ami a Jenőnél készült videóban látható. Én nem is értem, hogy ennyi méztéri méh miképpen hordott ilyen sok mézet? A különbség tehát itt van. Mennyi méhet is kell a méztéri fiókból eltávolítani?
 Amikor nincs fias a szöktetett fiókban, akkor lefújóra sincs szükség. A szöktetőt én úgy használom, hogy ahány fiókot szöktetek, annyi napig van fönn. Amikor 1 hétig van fenn, az persze nem azért van, mert 7 fiókot szöktetek egyszerre, hanem azért, mert nem értem rá. Nekem nem a szöktetés miatt hűl ki a keret, hanem a szuterines pörgetés miatt. Veretem is 3/4 órán keresztül, mégis marad benne. Senki ne utánozza. Viszont nem emelgetek fiókokat, mert nem bírná a derekam. Arra való a daru. Ami még arra is jó, hogy az anyát oda füstöljem, ahová akarom. Teljesen ez sem igaz, mert én az alulról felfelé való füstölést részesítem előnyben. A felülről történő füstölés sokkal hatékonyabb lehetne időigény szempontjából. A kihizlalt mézkoszorú viszont akadályozza a füstöt, a keretkiemelős technológia viszont nálam tabu. Az áprilisi legfelső, vagy két felső, vagy 3 felső fészekfiókról füstölöm fölfelé az anyát, amit előtte letettem. Füstölés után anyarács be, aztán amikor elfoglalják a fiókot ismét a méhek, akkor ki lehet venni és elvinni. 3 fiók elvitele a rajbölcsős családoknál történik. Nincs rajzás, mert vagy előtte elveszem a kedvüket, vagy a fiasukat veszem el bölcsőkkel együtt, vagy még anélkül. Ha csak egy keretet ki kellene szednem megnézni, hogy mi újság , akkor abbahagynám az egész méhészkedést. Az enyém ugyanis  rakodós technológia. A keretkivevős az fekvős technológia. Mondjuk daru nélkül még a félkeretessel sem ajánlom senkinek. Meg robi 75-nek  teljesen igaza van. A rakodós technológia nem tud annyival többet, ami forradalmi változást jelentene a méhészkedésben. Meezesjenő tévedésben van. (Hú mit kapok ezért?) Azért, mert ő nem ember, hanem egy UFÓ.  Azért tud annyi méhcsaládot ellátni, nem a H12 miatt. Én a tizedét sem tudnám, mint amit ő.  A rakodó technológia akkor fogja megverni a fekvőt, ha tízszer annyi méhcsaládot lehet ellátni vele, mint fekvővel. Ez daruval sem megy, és H12-vel sem, kereteket sepregetve. Ahhoz húsz családot kell tudni egyszerre kezelni. Géppel! Keretméret vonatkozásban nem akarok állást foglalni. Keretszám vonatkozásában már van sejtésem. De nem a 12-es alkalmas erre, hanem inkább az ötös fiók, mint a hetes (húszat egybefűzve). Páratlan keretszámot mondtam! Véletlenül nem Popravkonak hívták az orosz tudóst Mannapov helyett? Azért páratlan, mert az a természetes. Ugyanis a kaptár közepének a méhek a keretet tartják, nem a léputcát (ahogyan arra odaát csoky rávilágított).
Azért én azt mondom, hogy nincs még egy ágazat, ahol akkora fejlődési lehetőség van a hatékonyságban, mint a méhészet. Most mögöttem olyan gépek dolgoznak, amelyekről soha nem tudtam volna elképzelni, hogy gépesíteni lehet. Csirkéket kopasztanak, kizsigerelnek, feldarabolnak, anélkül, hogy embereknek kellene hozzájuk nyúlniuk. Ezek a mérnökök, akik ezt csinálták, a méhészeti automatizálást egy délután megoldanák. Annyival egyszerűbb a rakodó technológiát automatizálni. A fekvőt már nem. Ahhoz már kétszáz métert kellene elmennem, hogy a FANUC robotok működését figyeljem. Na az micsoda egy gépesítés. 100 milliós robot hajtogat össze egy picike kis kartondobozt, egy másik pedig szedegeti össze a kis zacskós csomagocskákat és rakja bele a dobozkákba. A kis zacskókban szalámi van.  Miért nem történt meg eddig a méhészetben ez a fajta gépesítés? A tőkeigény miatt nem. Ahhoz egy ágazatnak ezer milliárdos nagyságrendet kell elérnie, hogy megtörténjen a technológiai előrehaladás. Úgy őszintén szólva, nem szebb az almafák alatt egy fekvőkaptár mögött gyönyörködni a méhekben? De! Csak annyi kell hozzá, hogy a méhész ne ebből akarjon megélni.

27
Szakmai kérdések / Re:A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta oszkár Dátum 2024. Március 21. 10:48 »
" ....hogy ne járjak úgy mint te, hogy a vágyaidat meg az elképzeléseidet fogalmazod meg."

Tudod ezek csak frázisok, amit csak pufogtatsz mindig amikor nincsenek érveid és nem tudod mit csináltál rosszul. ;)

Jártál Te már sokszor, sokkal szarabul is mint én, csak ezek neked kínosak és ezekről szeretsz hallgatni.
28
Szakmai kérdések / Re:A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta wr Dátum 2024. Március 21. 10:41 »
Nem, nem így csináljuk (ezt sem), ha érdekel menj el egy ilyen méhészetbe és akkor nem hordasz össze ennyi sületlenséget. Nem keresgélünk anyát mert akkor úgy járnánk mint a fekvősök, hogy azokkal a "pillanatok alatt"-i munkafolyamatokkal töltenénk el napokat. A félkeretesek úgy csinálják, hogy felülről jól megfüstölik a családot, azaz lezavarják az anyát az alsó keretsorra, majd felteszik a rácsot. Hétvégi félkeretesek meg úgy mint te, a két keretsorra ráteszik a rácsot, arra meg a méztere(ke)t. Utána meg csodálkoznak hogy miért kevés a méz és miért sok a raj. Én meg úgy csinálom, hogy beteszem a rácsot és ennyi. De ha nagyon akarom, két keret kiemeléséből meg lehet mondani hogy éppen melyik fiókon van az anya. De ez is idő. Utána néhány nap után kiderül hogy az anya a rács alatt vagy felett van-é, aztán ha netán felül akkor fiókcsere és ennyi. Előtte meg úgy csináltam, amikor még 1 fiókon teletettem, hogy az anya ugye eleve alul volt, és onnan pakolgattam fel a fedett fiasokat két ütemben. De pakolgassa az aki akarja.

Hogy ki tereli el a témát olvass vissza, a Berciről nem az jutott eszedbe (egyből tereltél) amit én gondoltam és amire felhívtam a figyelmedet (H 2x12 vs H 3x8 tapasztalatai) hanem a hangyasav. Na ennyit erről.
29
Szakmai kérdések / Re:A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta seed150 Dátum 2024. Március 21. 08:05 »
Úgy látom általánossá vált az a módszer, amikor egy témáról más a véleményem, ezért utána járok, leírom a valós tényeket amelyekre nincs válasz, olyankor eltereli a kolléga a beszélgetést valami csellel.
De ez nálam nem működik. Mentoromnál is gyakran elő szokott ez fordulni, de én nem tágítok.
Biztos hogy nem egyről beszélünk.

Egy frázissal kezdve : pofon egyszerű. (Komolyabb munkafolyamatainkat pontokba szedve szoktuk a dolgozóknak megfogalmazni. Most ettől eltekintek, mert uncsi lenne, de valami hasonló listát lehetne készíteni, mint Attila tette a szöktetés folyamatának felsorolását, melyből talán az okosabb emberek megértették, hogy az nem úgy van, hogy felszórom a szöktetőket, aztán megvolt a mézelvétel.)
Tehát ha a mentorod WR már nem él, akkor a Nagy Csaba Urat felhívod. Neked is annyi időbe kerül mint nekem, ha fontos számodra. Ő akkor lehet egy másik alkalommal volt ott, -azt az én mentorom nem tudhatja- de azon a tényen semmit nem változtat, hogy a néhai Nikovitz Úr méhészetében a méh lefúvó bemutatásakor a méhek pillanatok alatt mind visszaültek, mint az az eredeti kérdés volt. Attilának teljesen igazat adok, a lefúvó ha hatásos akkor egy gyilkos eszköz a méhészetben, ezért seprem én is ahogyan láttam.

Hangyasav. Van egy kanna német ipari tiszta hangyasavam. Hullámforrasztók tisztítására használtuk, de betiltották. Ha mégis esetleg, Bercinek átadom.

Vedd elő a szakirodalmat, lapozd fel a fészekmézkamrás mézeltetés fejezetnél ha van benne olyan és olvasd el. Az ugye tény, hogy a méh szívesebben hordja a nektárt a kikelő fiasítás helyére, és nem csak azért mert az van neki közelebb.

Ez majdnem igaz. A fészekmézkamrásban a rács mellé hordja szívesen, akár van benne fias akár nincs. A gyengébb családokat lehet ösztönözni távolabbi mézraktározásra a fiasítás szétosztásával, vagy rakodóban a méztérbe csalogatással. De normál termelő családoknál erre semmi szükség, mert nem tudják hova tárolni, úgy viszik egy távolabbi helyre, szinte öröm nézni átvizsgáláskor ezt a folyamatot. A gyengéket ösztönözni kell, főleg fekvőben.
Nem tudom miért írtad, de arra nem válasz, hogy miként kerül egy fiókra az anya a karosszékes méhészkedés módszerével, mert rajtam kívül gondolom másokat is érdekelne. Én tudom, de reméltem kapok egy egyszerűbb módszerről tájékoztatást. Az meg ugye nem igaz, hogy egyik nap még két fiókon van az anya mert arra van szüksége, másnap meg már tisztító pergetés van fiaslépek nélkül. Tehát ha az anyát alulra kényszerítem, akkor ott valami munkafolyamatot ehhez el kell végeznem.
Úgy gondolom szakítok erre egy kis időt, habár a méhészek zömének ez természetes, mert jó helyre jártak tanulni, (nem párcsaládos méhész a mentoruk), és őket csak untatom, de hátha némelyeknek tudok újat mondani.
Tehát miként kerül az az anya az alsó fiókba?

1. Megkeresi a méhész és lerakja. Leveszi a szokásosakat tető, menekülőtér, etetőtálca, keretfedő....harmadik fiókot, aztán elkezdi a 9 keretet átlapozni. Ha ott nincs- ami nem biztos, csak elbújt, vagy a kaptár falán van, vagy akárhol- akkor ugyanez az alsóban. Ha megvan, akkor megy alulra. Rács első fias méztér, aztán második méztér. Mindez a repceméz várható pergetési ideje előtti 21. napon.

2. Leveszi a harmadik fiókot, leveszi a második fiókot, felrak egy anyarácsot, vissza a második fiók, arra is egy anyarácsot, majd harmadik fiók. Mint a félNB.
Aztán 4 nap után munkafolyamat ismét, és ahol pete van, ott az anya, a többi munkafolyamat egyértelmű... Két fiókos gyenge családdal természetesen egy ráccsal is megoldható.

Mit csinál a 12 keretes Hunoros. SEMMIT.

Amikor az egyik méhész haver mondta, hogy a furettózástól lesznek tavaszra anyátlan családjai, meg omlik össze néhány, akkor én is jól kiröhögtem. Aztán eltelt úgy 3 év és magamtól is rájöttem, hogy jé, tényleg, és kellett valami olyan atkairtási stratégiát keresni amiben az őszi furettózás nincs benne.

Ehhez nem értek. De akit érdekel a téma, nyugodtan keresse meg a mentoromat,(vagy B: Gergelyt, aki ugyan kezdő méhész, de talán aki látta még az egy évvel ezelőtti videóját, amikor szűkíteni akarta 11 léputcás majd pár hét után szétrajzott állományát, érti miért) nagyon szívesen ad minden kérdésre választ.

Ez pontosan így van, ismervén az emberi ego-t máshogy nem is lehet. Ami jó azt az elme kizárólagosan magáénak tudja, ami meg nem az mindig a másé. :-) Vagy ahogy a mondás tartja, szarnak bajnak sosincs gazdája.

Ezzel egyet értek. Főleg azon bosszankodom amikor valaki a magasról lekiabál a pórnépre, majd amikor kérdéseket tesznek fel neki, vagy nincs válasz, vagy vakvágányra próbálja siklatni a gondolatokat, mert ugyan sokat látott a méhészetben, de a valóságban csak hobbiméhész, és ugye ha valami nem úgy van, ki nem ...le. Na az én mentoromnál ez nem működik, mint ahogyan a mondás tartja, neki a 9 nem páros.
30
Szakmai kérdések / Re:A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta Nagyernyei Attila Dátum 2024. Március 21. 08:04 »
Nekem nem kell a számba rágnom, azért próbáltam ki sok mindent, hogy ne járjak úgy mint te, hogy a vágyaidat meg az elképzeléseidet fogalmazod meg.
Amerikában nem számít ha szétzúzza a méheket, az sem számít ha mandula megporzása után kölyökcsaládok maradnak, ha maradnak, de én sajnáltam őket.
Ez a lefúvó erre volt kifejlesztve, de szerintem a Hunor meg a KB keretméret már "magas" neki, és csak és kizárólag az alacsony keretes játéklépre való.
Sokat kísérleteztem az anyakorlátozáson is, és Hunorban 27 évig mindig alakalmaztam.
A hunoros méhészek legnagyobb megdöbbenésére.
Aztán amikor eljött a pergetés ideje, meg a családok sem omlottak össze, kezdett megváltozni a véleményük.
Én csak és kizárólag arról írok itt amit kipróbáltam, alkalmaztam, legyen az jó vagy roszz.
Nem lehet, meg talán, meg hallottam valakitől, akinek mondták, hogy tuti.
Az a te világod oszkár, csak legyen aki becumizza.
Nagyernyei Attila
Oldalak: 1 2 [3] 4 5 ... 10