Legutóbbi hozzászólások

Oldalak: 1 ... 7 8 [9] 10
81
Szakmai kérdések / Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Utolsó üzenet: írta oszkár Dátum 2024. Április 06. 08:52 »
neo.

"Félreértés ne essék. Nem "kell" semmit sem bizonyítani. Csak halkan jegyzem meg, hogy én még sohasem kezeltem az elmúlt 30 évben atka ellen akác után. Azért, mert, ha ősszel jó volt a kezelés, akkor nem kell."

Bizonyos esetekben ez igaz is lehet!   Te is sokáig küzdöttél a vándor atkák ellen. (vitáink fő forrása volt)Látod Te is jobban tetted volna ,ha akkor akác után kezelsz! Most meg nálam ezt kifogásoljátok?  És már Berci Fertőzöttségről beszél!?  Intenzív vándorlásnál ez hatványozottan igaz!
Berci nem tudom vándorol-e?

Amig a családok képe(nekünk) megfelelő nem változtatunk az atkairtáson. Az ,hogy ezt ki hogyan éri el ,mennyi kezeléssel, és mivel,  tizedrangú kérdésnek tartom.

Az anya zárkázása meg a legvégső opció!


Berci.

"Már akác után jelentkeztek Nálad az atka fertőzőttség jelei. Miért?"

Atkafertőzés jelei? Nem vizsgáztatlak, csak írd már le a FERTŐZÖTTSÉG jeleit.
Kíváncsi vagyok ,hogy mit nézel amikor FERTŐZÖTTSÉGRE utaló jeleket látsz?

Mert látatlanban  kijelenteni ezt nagy "távgyógyászati" képességekre utal!

Az is biztos ,hogy lenullázni senki sem tudja mert akkor már kipusztult volna, DE az sem mindegy hogy egy marék, vagy egy kétfiókos család tudja elviselni ugyanannyi atkát.

Míg a kicsit kipusztítja ,addig a nagy éli vígan az életét.
 

 
82
Szakmai kérdések / Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Utolsó üzenet: írta wr Dátum 2024. Április 06. 08:27 »
Berci és neo nagyjából leírták a lényeget. Ez, hogy a "szublimálás fiasítás mellett csak gyérít" ez ugye nem csak a szublimálásra igaz hanem az összes szerre, az amitráz is csak gyérít és minden más is csak gyérít ameddig fiasítás van. "Nullázni" az atkát csak fiasításmentes állapotban lehet, és olyankor kb. bármilyen szerrel lehet. Hatékonyság. Én csináltam azt, hogy a családok egy részét furettóztam, a másikat szublimáltam, utána cseréltem, volt ahol nem cseréltem, és minden kezelés után számoltam a hullást. Nincs szignifikáns különbség, a szublimálás pont ugyanúgy gyérített mint a furettózás, talán a szublimálás hatékonysága valamivel jobb volt, mert százalékosan kb. 5-15%-kal többet hozott le összességében mint az amitráz. Amiben a nagy különbség van a két kezelés között az a családok állapota. Szublimálásnál nincs olyan, hogy a szer miatt összeomlik egy család, a furettózásnál bizony van ilyen, és nem csak én mondom ezt hanem sokan mások is.
Mi akkor a megoldás? Az őszi fiasmentes állapot és akkor a szublimálás. Én ezt nem szeretném mert nagy macera, cserébe sokkal többet kell kezelni. Amikor itt a szomszédban megfeleződött az egyik méhészet állománya abban az évben ha jól emlékszem 28 vagy 29 alkalommal kezeltem!
Aki ilyen 3 fiókos hunorral dolgozik mint az enyém, és van kedve a betelelési munkafolyamatot elvégezni, meg van helye elpakolni a rengeteg fiókot (családonként kettőt) az meg tudja azt csinálni, hogy a szotyit lepörgeti, de csak 1 fiókot, a maradékot bent hagyja és ráetet annyi cukrot amennyit szükséges, ha 1 kilót akkor annyit, ha 6-ot akkor annyit. Aztán októberben fiókot cserél, a méztér mézes fiókját alulra teszi, a fészek fiókból a méheket belerázza, ha van fias keret azt sem teszi vissza és kész a fiasmentes állapot, anyát sem kell keresgetni és zárkázni, 2-3 szublimálással el lehet intézni az atkát. Annyira el lehet (ezt mára már három méhésztől is tudom), hogy akác után egyáltalán nem kell kezelni, és összességében a napraforgó után is csak néhány kezelésre van szükség, mégsem dúsul fel az atka, mert ugye tavasszal jóval kisebb létszám kezd szaporodni. Esetleg még az sem, és ami van azt év közben viszik át a kóbor herék egyik családról a másikra, ezt nem tudom.
83
Szakmai kérdések / Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Utolsó üzenet: írta buksi Dátum 2024. Április 05. 22:01 »
Valahol a fecen olvastam kínai fluvalinát lapokról,állítólag jó,és a Furák is forgalmaz valamilyen Ekopol lapot amit a szlovákok is használtak,talán érdemes lenne utána nézni valamilyen szakiknak.
84
Szakmai kérdések / Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Utolsó üzenet: írta leo Dátum 2024. Április 05. 21:32 »
Akkor ki mivel védekezik? A méhcsaládok száma nő. ????
85
Szakmai kérdések / Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Utolsó üzenet: írta neo Dátum 2024. Április 05. 21:02 »
Oszkár!
Félreértés ne essék. Nem "kell" semmit sem bizonyítani. Csak halkan jegyzem meg, hogy én még sohasem kezeltem az elmúlt 30 évben atka ellen akác után. Azért, mert, ha ősszel jó volt a kezelés, akkor nem kell. Elég a következő októberben kezelni. Ez akkor nem igaz, ha közben kapsz máshonnan atkát. Amit azért nem veszel észre, mert nem is számítasz rá. Volt néhány olyan évem, amikor éppen ezért nem ártott volna akác után is kezelni. De ez mellékes is. Én azt gondolom, hogy ma a Stripeknek köszönhető, hogy az országban konszolidált a helyzet. De ez nem fog a végtelenségig tartani. Ha pedig azok felmondják a szolgálatot, akkor jön az atka nyáron jobbról is, balról is, elölről is meg hátulról is, alulról és felülről is. Na ennek a helyzetnek a kezelésére nincs megoldás. Ami 2018-ban működött még ilyen helyzetben, az már nem működik. Ugye a Hegedűs Dénes még azt állította, hogy az atkánál nincs mutáció. Az a mechanizmus, ami lehetővé teszi számára, hogy védekezzen az atkairtó szer ellen. Ezzel szemben az amitráz esetében, ami a leghosszabb ideje működő atka elleni hatóanyag, már több féle mutációt írtak le az octopamin  receptorban, ahol a hatását kifejti. Itt a dózis emelése megoldást jelent egy ideig. A Stripeknél viszont a dózis emelése a méhtoxicitást jelentősen emeli. Ott is elő fognak jönni a mutációk. Piretroidoknál, és kumafosznál ez pedig nem is kérdés. Na ezért kellene valami hatékony megoldás a fiasításos időszakra. Máskülönben csak az anyazárkázás a megoldás. Na de ha a balról jövő atka miatt zárkázni kell az anyákat júniusban, a jobbról jövők miatt júliusban, az elölről jövők miatt augusztusban, akkor a telelő méh hogyan fog kialakulni? Szerintem Berci nagyon jól látja a helyzetet. Évtizedeken keresztül nem fenntartható a jelenlegi rendszer. Ami, ismétlem, jelenleg konszolidált, a helyi anomáliák ellenére is. Na, engem ezért érdekel minden olyan megoldás, ami a fiasításos időszakban is 99 százalékos hatékonyságot mutat. Az már a következő kérdés, hogy ezt a hatékonyságot hány éven keresztül képes fenntartani.
Igazából csak azért szóltam hozzá, mert a seed által idézett időszakban én a  gliceroxnak is adtam bizalmat. Azért, mert a nedves formula hatékonyabb, mint a száraz, por alakú. (Te akkor ezt sérelmezted is). Ugyanis a nedves a kitinpáncélon keresztül szívódik fel, a por formátum pedig a tappancsokon. Az viszont már az első beszámolókból kiderült, hogy ennél is az 5. napon kezd hullani az atka. Tehát van ideje az öreg atkának elbújni előle. Hacsak nem igaz az, hogy a savszint elér egy tartósan magas értéket, ami már nem engedi bebújni az öreg atkát sem. Ugye ezt éppen Te vetetted fel. Amire én azt szoktam mondani, hogy ez egy releváns érv. Tényekkel alátámasztva ezt az érvet azonban még nem láttam.  Semmit nem akarok megkérdőjelezni, pusztán látni szeretném a jövőbe mutató trendet. Ha van megoldás, akkor jó, ha nincs, akkor keresni kell tovább.
86
Szakmai kérdések / Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Utolsó üzenet: írta Berci Dátum 2024. Április 05. 19:15 »


Tavaly akác után eltrehánykodtuk az atkaírtást.
Herba+ szublimálás  semmiféle kárt nem okozott. (ez akác után)
Napraforgó után csak szublimálás

.




Már akác után jelentkeztek Nálad az atka fertőzőttség jelei. Miért? mert az ahogy használtad az oxált hátrahagyott annyi atkát,hogy gondot okozzon a napraforgó előtt, és hogy más szerhez is hozzá kellett nyúlnod.

Ez nekem azt jelenti, hogy Neonak igaza van, lesz egy pillanat amikor már oxállal vagy oxál nélkül sem tudod kordában tartani az atkát. Megharagudhatsz rám ezért a kijelentésért és mondhatod, hogy hülyeség, mert szépek a méheid...abból az utcából már megjöttem ahova Te tartasz!

Az elmúlt 3 évem arra ment rá, hogy kisérleteztem a családjaimmal és számoltam. Általában az állományom 3/4-e volt bevonva a kisérletbe. Nálam a kisérlet eredményeképpen napraforgóig nem kell a családokhoz nyúlni. Napraforgó után elég hetente 1x szublimálni és aztán szeptemberben zárkázással nullázni az atkát. Ezzel a módszerrel évi 8-10 kezeléssel kontroll alatt tartom az atkát. ( Van módszerem, ami évi 4 kezeléssel is ugyanezt az eredményt éri el, DE az nagyon meggyengíti a családot. Csak azévi fiatal anyával lehet megcsinálni!)
A tisztánlátás végett I.: Az oxálgőz se nem vitamin, se nem Szent Grál. Igenis viszi a fiast, hiszen erősebb sav, mint a hangyasav és az anyának sem tesz túlzottan sok jót. 20-as sorozatban nyomott oxálgőz semmivel sem jobb, mint a 20-as sorozatban fújt amitráz. Csak az egyikre rámondjuk, hogy bio a másikra meg, hogy nem...a családot mindkettő megkínozza.
Tisztánlátás végett II. : Nem az szerek hatástalanok, hanem a módszerek ahogy használják. Nincs kidolgozott technológia csak folyamatos szerhasználat. Ennek az a logikája, hogy egyszer majdcsak elkopik az atka. Azt gondolom, hogy az országban egyszerre vagy közel egyszerre tudnánk egy őszi fiasmentes állapotot a termelő méhészetekben kialakítani és kezelni (mindenki azzal amit jónak gondol), akkor 2-3 évre jelentősen javulna az atka/vírus/nosema helyzet. Ettől nem kell félni, mert kisebb dolgokban sem tudnak a méhészek dülőre jutni nem hogy ebben! :D
87
Szakmai kérdések / Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Utolsó üzenet: írta oszkár Dátum 2024. Április 05. 17:56 »
Csak röviden a tényeket írnám.

Tavaly akác után eltrehánykodtuk az atkaírtást.
Herba+ szublimálás  semmiféle kárt nem okozott. (ez akác után)
Napraforgó után csak szublimálás

A családokkal meg vagyunk elégedve.

" Amatőrök is szublimált, vagy gliceroxozott?" Ebből mit kell levonni?

"Én tíz éve azt hangoztatom nagyjából, amit Berci leírt. De bármikor kész vagyok elismerni, ha valaki bebizonyítja az ellenkezőjét."

Ne haragudj ,de én már senkinek sem akarok bebizonyítani semmit.

Úgy gondolom nekünk megfelel ahogy csináljuk. És ennyi elég is.



88
Szakmai kérdések / Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Utolsó üzenet: írta neo Dátum 2024. Április 05. 11:52 »
Oszkár!
Én sem akarok véletlenül sem valamit újra elkezdeni. De: A 2018-as fecnik októberiek voltak. 2023-ban ígértél augusztusi fecniket, amit nem kaptam meg. Pontosabban az utolsó információm az volt, hogy megtolod Herbával a szublimálást, olyant úgysem csinált még senki. Azután egy árva szó sem hangzott el. Én még mindig kész lennék elfogadni azt, hogy jó szublimáló jó technológiájával működik a fiasításos időszakban is az öreg atkák pusztítása. Tehát nem kell hozzá 40 nap, elég 20 is (amíg kialakul a savszint plusz 12 nap). Kellő sűrűségű kezeléssel a 40 napos kezelés augusztusban szerintem is elég lehet. A lényeg az, hogy amikor erősen szűkül a fias, akkor az nem egyenlő azzal, amikor még nem csökkenti az anya a petézést. Amatőrök is szublimált, vagy gliceroxozott?
Én tíz éve azt hangoztatom nagyjából, amit Berci leírt. De bármikor kész vagyok elismerni, ha valaki bebizonyítja az ellenkezőjét. Eddig még csak a Berci által is leírtakat erősítették meg, akik  mérték a szublimálás hatékonyságát. Én igazából az alkoholos szublimálásról tudnám elképzelni azt, hogy képes a 99 százalékos pusztításra fiasításos (nyári) időszakban. Csak azért, mert az oxálsav kristály mérete talán kisebb, mint egyéb esetben. De ha a vizes oldat sem képes jobb eredményre (locsolás), akkor ez is nagyon ingatag feltételezés.
Szumma szummárum: a tények mindig überelik az elméletet. De ahhoz tényekre van szükség.
89
Szakmai kérdések / Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Utolsó üzenet: írta oszkár Dátum 2024. Április 05. 07:30 »
"A szublimálás fiasmentes állapot nélkül csak gyérít."

Nem kezdem újra! neoval vitatkoztam erről pontosan eleget.

A "fecnik" mást bizonyítottak be nekem.  Ez azóta sem változott.
90
Szakmai kérdések / Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Utolsó üzenet: írta Nagyernyei Attila Dátum 2024. Április 05. 07:21 »
Évek alatt nekem is rengeteget változott az atkairtási technológiám.
Így fejlődik a világ.
Lényeg az, hogy az ember belássa ha hibázik, és javítson rajta.
Nekem a legnagyobb buktám egy engedélyezett, támogatott szer után volt, nevét nem írom mert érzékeny a cég.
Hogy rohadnán...k meg!
Én is használok oxálsavat, csorgatással, annyi különbséggel, hogy hangyasav, és citromsav is van benne.
Zárónak, csak sima oxálsavval csorgattam, és egyelőre kussban vannak az atkák.
Akác után meg ismét kapják a hideg zuhanyt.
Szerintem aki azt kihagyja, utána már csak kínlódik a méhekkel.
Anno 35 éve elég volt napra után kezelni.
Ma ha így tennénk, nem sokáig élnének a méhek.
Nagyernyei Attila
Oldalak: 1 ... 7 8 [9] 10