Keszthely január 26-án Geddekas előadása

  • 15 válasz
  • 13143 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Keszthely január 26-án Geddekas előadása
« Dátum: 2014. Január 21. 10:33 »
Vasárnap délelőtt 9 óra 30-tól Keszthelyen Bercsényi u 2/a, az Ipartestület székházában előadást tart Csujalaci Geddekas "őszintén a csávázószerekről". Kérdéseket várok és népes hallgatóságtól.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Január 21. 19:30 írta Nagyernyei Attila »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Keszthely január 26-án Geddekas előadása
« Válasz #1 Dátum: 2014. Január 21. 23:40 »
Kérem majd figyeljen oda,mert még mindig neonikotionidot ír a helyes neonikotinoid megnevezés helyett.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Keszthely január 26-án Geddekas előadása
« Válasz #2 Dátum: 2014. Január 22. 00:30 »
Gyere el, hallgasd meg, kérdezz, mond el tapasztalatod.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Keszthely január 26-án Geddekas előadása
« Válasz #3 Dátum: 2014. Január 22. 07:42 »
Tomi!

Arra is kérdd meg, hogy a jövőben ne vegye alapul válaszában a Te előző írásod helyesírási hibáit, és tegyen egy felkiáltó jelet a mondata végére, amikor megszólít, amelyben megkér!
Itt eddig nem volt szokás a magázódás. Kérlek ne vezesd be! Vagy lemaradtam valamiről?
Nincs messze Keszthely.
Addig ne játssz a trombitán! Ott fújd el a nótáját! (Tomi zenész.) Hallgasd meg! Kérdezd meg Geddekastól, hogy miért nem veszik észre a méhészek azoknál a családoknál a kijáró méhek elvesztését, ahol sok a fiasítás! Azt is bizonyára el fogja mondani, mi ilyenkor a teendő. Ugyan mindenki tanulta, de nem biztos, hogy rá is eszmél, amikor hasonló helyzetbe kerül.
Egyébként teljesen igazad van, mert tényleg gyakran összekeveri a betűket a neonikotinoidok leírásakor. Ez a lényeg? Mert ha csak ennyi a probléma, akkor be kell vallanom, nekem sem megy valami jól a helyesírás, viszont ebben az esetben elnézzük egymásnak, különösen e szó magyartalansága okán.
A másik fórumon nem találkozom olyan hozzászólásokkal, ahol megkérnék az egyik tagot az értelmetlen és értelmezhetetlen mondókájának javítására (holott moderátor), így még nevetségesebb a vakogása. Attól még azért lehetett ilyen eset, elkerülhette a figyelmemet, esetleg nem voltam eléggé gyors, mert ha terhes számára valami, akkor inkább törölni szokta.
Csuja már egyszer megkövette magát, és elnézést kért a betűsorrend felcserélése miatt. Ez a lényeg? Hallgasd meg az előadását, aztán mondj véleményt!

Re:Keszthely január 26-án Geddekas előadása
« Válasz #4 Dátum: 2014. Január 22. 08:59 »
Tomi!
Felhívnám tisztelt figyelmedet, hogy a zöld fórum méhegészségügy topijában is kívánnivalót hagy maga után a neonikotinok elnevezés. De lehet hogy rosszul látom, ha így van akkor elnézésedet kérem.

Üdv. jani bátya

Re:Keszthely január 26-án Geddekas előadása
« Válasz #5 Dátum: 2014. Január 22. 09:58 »
Mézesjenő!

Hogy oda felkiáltó jel,vagy pont a helyes választás,erről még manapság is nagy vita folyik. Én nem felszólítani akartam,hanem megkérni és állítani. Ha már felvállalta a zászlóvivő szerepét,legalább a "gyerek" nevét írja le pontosan. Szerintem ez a minimum.
Az elején még a másik felületen szokás volt a magázódás, Nagyernyei úr gyakran használt magázó megszólítást. Mivel oda írtam utoljára, így ezt a formát éreztem idevalónak. Ennyi a sztori.
Nem akarom én senki nótáját elfújni, szerencsére születtek számomra értékesebb nóták a zeneirodalomban,inkább azokból szeretek válogatni.
Hogy a méhészfórumon ki mit moderál,ahhoz nekem semmi közöm.
Te többször segítettél nekem, tudom ki vagy, felvételről ismerem a méhesedet, ami nagyon tetszik, ekkora családszámnál már igen is fontos,hogy mitől pusztulnak a méhek tömegesen.Elismerem. Geddekas tudását,buzgóságát az ügyben nem vonom kétségbe, de azért az egyszerű földi halandó elgondolkodik azon,hogy vajon mennyire adjon a szavára annak, aki nem tudja vagy akarja helyesen leírni az általa "kutatott" téma alanyának nevét. Erre szerettem volna már több ízben felhívni a figyelmét,mert szerintem ez fontos dolog.
Jani bátya!
Már rég feltűnt nekem is,hogy ott is rosszul van írva,teljesen igazad van. De aki azt felírta,ő nem tart előadásokat a témában,sőt nem is akar szerepet vállalni a csávázószer ügyben. Ennek ellenére természetesen javításra szorulna,jelezni is fogom. Úgy gondolom,aki viszont szószólója akar lenni az ügynek, annak kutya kötelessége helyesen leírni a nevét.
Azt már csak zárójelben jegyzem meg,szerintem a téma sokkal összetettebb annál,minthogy csupán a csávázószerekre, fogjuk a pusztulást.
És mielőtt még megkapnám a bélyegem, NEM védem én a mostani OMME vezetőséget, nem állok jó, vagy rossz oldalon, de igenis a Méhészfórum pártján állok, mert értékes,szakmailag jó fórumnak tartom,ahol rengeteg méhész leírja tapasztalatait, megosztja tudását és ötletét, tanít és tanul a másiktól,esetleg a másik hibájából. Az,hogy esetleg az itteni emberkéknek személyes konfliktusaik vannak az ottani moderátorokkal, az engem cseppet sem érdekel. Én egy nyugodt ember vagyok, ennek a klubnak a stílusát én nem érzem magaménak, ezért nem is írok ide. De ez az én egyéni problémám. Attól függetlenül olvasom az itteni bejegyzéseket is, annak ellenére,hogy sokszor névtelen emberek írogatnak sületlenségeket,féligazságokat és persze értékes információkat is. De ez a fórumozási stílus nem az én világom.
Üdv
Tomi

Re:Keszthely január 26-án Geddekas előadása
« Válasz #6 Dátum: 2014. Január 22. 13:38 »
No aztán abba most nem mennék bele részletesen, miként kellene a mondat végére odabiggyeszteni az eredeti "IO"-t, de annyit azért: ha egy cselekedet vagy esemény végbement, akkor kijelenteni lehet, amennyiben nem, sőt kérünk is a mondatban valamit, akkor felszólítunk. Figyelmeztetésként is megállja a helyét. ;) Tehát: "!".
 Magázni meg itt sértő.

Ha már önként felvállalta Csuja a zászlóvivő szerepét -mint írtad-, akkor nem kritizálni kellene, hanem kérdezni és esetleg segíteni a munkáját, ha tudod. Az aztán végképp nem fontos, hogy itt a méhészfórumon állandóan összekeveri a betűket, egy nyakatekert szóban, amely duplán idegen a magyar ember számára. Aki viszont megbízottként a mi pénzünkből lett zászlóvivővé emelve, vele mi van? Talált valamit? Sehol nem hallani a szavát. Csuját rugdosni, azt tudja.
Nem a méhészfórumon (másikon) moderálásra szerettem volna felhívni a figyelmedet, csak mivel itt, ahova ugye nem írsz, de mégis :o...megdorgálod Csuját az örökös neo...elírása miatt, a másikon soha nem emelsz szót ilyen esetekben. Akkor milyen szándékot feltételezzen az egyszerű halandó részedről? Tudod Te miről beszélek. Az nem bosszant amikor valaki a múlt idő jelének még a két"n"-t gondolja? "tennap". ;D Ezen a szemétdombon Nagyernyei rak rendet. Szerencsére rendben is tartja.

Na most nézzük szakmailag! Vagy nem vetted észre, esetleg nem volt nálad vagy ismerőseidnél napraforgón elhullás. Az jó. De most akkor kettéválasztom a dolgot, mert nem egyről beszélünk, és a méhészek sem tudják felfogni, amíg nem kerülnek ilyen helyzetbe. Nálunk például a tavalyit megelőző évben is és azelőtt is eltűntek a méhek napraforgón néhány nap alatt. Biztosra vettem a permetezéssel összefüggő kijáró méh veszteséget, amelyeket a napraforgó táblákban lehetett megtalálni, ill. hulláikat. Tehát nem méhcsaládok vesztek oda, hanem a kijáró méhek. Én is veszekedtem eleget Csujával, mert nem hittem neki. Tavaly nem voltak hullák az első időben, virágzás 2/3-áig, csak néhány. Aki oda ment, az lepottyant, vége lett. Nem vitte haza az információt, hogy hajrá van lé! Az elején még talán a bő hárs miatt. Aztán jött egy eső. Valószínűleg felhígulhatott a méreganyag, ezért nem egészen két napig járták a méhek a napraforgót. Majd vége, mert újra kiszáradt. Tőlem délre Somogybabodon kétségekkel fogadták a méhésztársak továbbra is, hogy bármi köze lehet a napraforgónak ehhez. Aztán kaptak úgy 50mm esőt. Az nem semmi volt. Akkor már ők is szaladgáltak a hatósághoz, de minek. Náluk sajnos elnyúlt a mérgezés. Azután ugye 3 hét alatt kikelt az összes fiasítás, és gyönyörű népesek lettek a családok, mint más években napraforgó után, mifelénk. Igen ám, de leállnak az anyák. A méhész még várakozik, majd leszedegeti a méztereket, aztán megkezdi a serkentést, vagy télire az élelempótlást. Mit mondott erre Csuja? Nem írom le szó szerint, mert kitiltanak. Ide figyelj Te...hát nem érted meg, hogy... ugyan úgy fogod...,ha nem állsz neki azonnal HÍG sziruppal etetni. Méztér le, 18L híg szirup( 3x6L) 3 hét alatt. Kezdetben semmi. A harmadik etetésnél már látszott az eredmény. Most is látszik. A környezetemben már fogynak a méhcsaládok. Elérték a kevés napraforgós telelőélelmet. Mindenkinek elmondtam: mindent kivenni, és cukorral feletetni, de időben. Nekem eddig 2 anyátlan lett. Egyik októberben, a másik most a napokban, amikor szerencsére ki lehetett seperni ezt is, mielőtt tönkre tették volna a többiek. Már kezdték rabolni. Biztosan van még több anyátlan is, de 12 éve nem volt téli pusztulásom, és most  7-10 utcában telelnek.

Igazad van amikor azt mondod: névtelen emberek sületlenséget írogatnak. Viszont itt van akit megértek. Van rá oka.
Aztán ha már a mostani OMME vezetést is említetted, hadd mondjam el, hogy én sem álltam egyik oldalon sem régebben, de azért mára már nagyon meginogtam. Sokan vagyunk így. Éppen ideje lenne gyorsan összehívni a méhészeket, és elmondani nekik az elmúlt időszak történéseit. Ha a méhésztársadalom megerősíti őket a "hivatalukban", akkor büszkék lehetnek, mert megegyezik a tagság akaratával eddigi tevékenységük, de ha nem, akkor pá ...amíg nem durvulnak el az események.
Szakíts egy kis időt! Utazz le Keszthelyre! Láthatsz nagyon rossz minőségű, de méhészember számára érthető borzalmas videókat. Aztán kérdezz rá, hogy a vizsgálatok vezetőjét a mérgezés érdekelte-e jobban, vagy az, miként jutott Csuja ezekhez a filmekhez!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Keszthely január 26-án Geddekas előadása
« Válasz #7 Dátum: 2014. Január 22. 14:37 »
Gödöllőn az előadásomon ott volt Fekete József OMME általános alelnök, Tóth Péter OMME szaktanácsadó, a monitoring vezetője. Szakmai hibát az előadásomban egyikőjük sem talált. Ami kritikájuk van, az olvasható az OMME honlapján. De ezek az észrevételek sem vitatják, hogy a méhek Magyarországon is pusztultak a neonikotinoid csávázószerektől!!!

Rendszerezett átfogó és konkrétan hasznosítható ismereteket is elmondok. De vannak előadásomban lényeges és hivatalos információkat tartalmazó szakmai anyagok. Fontos részeket ezekből ki is nyomtatok és körbeadom az előadáson, hogy kézzelfoghatóan is érzékeljék a bizonyítékokat.

Valóban videókon is bemutatom a mérgezés jellegzetességeit. Ezek a videók méhész szemmel kiválóak, jól látható rajtuk a mérgezés okozta magatartászavar.

Meggyőződésem, hogy az átgondolatlan mintavételi módszertan miatt nem tudták eddig kimutatni a neonikotinoidokat. Ha megkapom rá az esélyt, költségkeretet és jogosultságot, hogy én készítsek elő mintavételeket, akkor nagy valószínűséggel meg is fogom találni. 
« Utoljára szerkesztve: 2014. Január 22. 19:42 írta atya »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Keszthely január 26-án Geddekas előadása
« Válasz #8 Dátum: 2014. Január 27. 20:17 »
Köszönöm a keszthelyiek meghívását és annak a 60 embernek a részvételét is, akik a vasárnap délelőttjüket a méhmérgezések témájának körbejárásának szentelték. Külön köszönöm Tóth Péter OMME monitoring vezető megjelenését is, hiszen fontosnak érezte, hogy a témáról a nyilvánosság előtt beszéljünk.

Előadásomat sok videóval fűszereztem, hogy közérthetőbb, felismerhetőbb legyen mindenki számára mit kell látni, mire kell odafigyelni, sőt emberi hozzáállást is igyekeztem bemutatni. Körbeadtam egy nagyon fontos 100 oldalas szakmai dokumentumot, amivel bizonyítottam, hogy csak néhány lényeges körülményt kell tévesen figyelembe venni és szögesen ellentétes következtetéseket lehet levonni ugyanazokból a szakszerűen elvégzett vizsgálatokból.

Érthetővé tettem, hogy a méh és a méhész a mezőgazdaság kihagyhatatlan és nem helyettesíthető eleme, míg a mérgek vegyszerek cserélhetők, pótolhatók vagy éppen elhagyhatók. Éppen ezért a méhész egyenrangú fél nemzetgazdasági szempontból a növénytermesztővel.

Felhívtam a figyelmet arra, hogy a mérgezés gyanúja esetén nem a méhészben kell keresni a hibát, hanem éppenséggel meg kell védeni, képviselni kell a méhészérdekét. Ebbe a kérdéskörbe tartozik az is, hogy a méhek betegségét és a méhmérgezést el kell választani egymástól a vizsgálat során.

Tóth Péter beismerte, hogy a helyszíni szemle során mindig arra kéri a méhészt, hogy a leggyengébb, legbetegebb méhcsaládokat mutassa és abból adjon mintát. Az én véleményem szerint ez súlyos szakmai hiba, hiszen a leggyengébb méhcsaládoktól megy ki a méhlegelőre a legkevesebb kijáró méh, tehát azokban a méhcsaládokban található a legkevesebb méreganyag. Tóth Péter mintavételi módszere tehát arra alkalmas csupán, hogy azt mondja meg, milyen betegségek vannak az állományban, de a mérgezésre csak véletlenül szolgál információval.

Álláspontom szerint a legerősebb méhcsaládoktól megy a méhlegelőre a legtöbb gyűjtőméh, tehát a legerősebb családok mérgeződnek a legjobban. A mintavétel előtti napon ki kell választani azokat a méhcsaládokat, amelyektől mintát akarok venni. Este ezekre az erős családokra kell feltenni a mintavevő dobozokat és a másnap hajnalban kiszálló majd visszaérkező méheket kell begyűjteni, fagyasztani és elvinni a laboratóriumba.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Keszthely január 26-án Geddekas előadása
« Válasz #9 Dátum: 2014. Január 28. 23:29 »
Tisztelt Geddekas ! Gratulálok a Keszthelyi előadásodért, bár csak tíz évvel előbb történt volna. TE vagy a méhészek egyetlen "biológiai fegyvere"!!!!!!

Re:Keszthely január 26-án Geddekas előadása
« Válasz #10 Dátum: 2014. Január 29. 10:15 »
Tóth Zoltán
4621 Fényeslitke, Kossuth Lajos u. 72.


                  Tárgy:  Javaslat a VM 118/2013. (XII.16.) rendelete 25. par.-ban foglalt alkalmazott
                               kutatás témaköreit illetően



Országos Magyar Méhészeti Egyesület
1094 Budapest, Viola u. 50.



                  Tisztelt Elnök Úr-, Elnökhelyettes Urak-, Intéző Bizottság!



Tisztelettel kérem a fenti tárgyban az alábbi kutatási téma(k) felvételét.

       1. Méhészet fenntarthatóságára irányuló kutatások témában

A kutatás során induló starter családok lennének beállítva egy-egy tájegységre, régióra vagy mezőgazdasági övezetre jellemző helyen.

A méhcsaládok ideális esetben méhrajok esetleg olyan méhcsaládok melyekből azok lépkészletéből , táplálékából és egyedeiből igazolhatóan semmilyen káros szermaradvány nem mutatható ki és méhegészségügyileg kifogástalan állapotban vannak.

Legalább a méhanya államilag ellenőrzött méhanyanevelő telepről származzon, de fontos lenne ha a méhcsaládok vagy a méhrajok is a fajta szempontjából elismert helyről származnának.

A kutatás során mely egyben egy OMME méhanya teljesítményvizsgálat is lehetne, rendszeres időközönként a család összes jellemzője, illetőleg minden a méhcsalád életét és fejlődését befolyásoló körülmény rögzítve lenne a megfelelő kaptárlapokon és adatlapokon illetőleg elektronikus formában.
A lépekből a méhekből és a kaptártermékekből rendszeresen mintavétel és szükség szerint analízis történne.
Sokkal tisztább értékelhetőbb vizsgálati módszer állna ezzel rendelkezésünkre a csávázószerek és egyéb méhekre veszélyes növényvédő szerek megítélése kapcsán.

Megállapításra kerülne hogy egy -egy induló méhészetnek milyen kilátásai vannak az életbenmaradásra  a jelenlegi növényvédelmi technológiák alkalmazása esetén.



2. Császárfa mint potenciális méhlegelő mézelésének vizsgálatához, a mézek jellemző profiljának meghatározásához.

Nem kerülheti el figyelmünket ez a fafaj, nagy mértékben segítheti a jövőben eredményességünket.



Fényeslitke, 2014. január 29


                                                  Üdvözlettel: Tóth Zoltán
« Utoljára szerkesztve: 2014. Január 29. 10:18 írta Tóth Zoltán »

Re:Keszthely január 26-án Geddekas előadása
« Válasz #11 Dátum: 2014. Január 29. 16:40 »
Kedves Méhésztársak!

Tudjátok javaslatot várnak tőlünk az OMME vezetői a(z) NP. 25 par. alkalmazott kutatási program konkrét tartalommal történő megtöltéséhez.
Többen is úgy gondoltuk ez az évi kb. 50 millió Ft. egy része szolgálhatná egy jelenleginél ( OMME Méhegészségügyi és Környezeti Monitoring vizsgálatoknál) sokkal tisztább értékelhetőbb vizsgálati módszer megvalósítását. Egy új vizsgálati módszer és teljesen korrekt vizsgálati eredmények állhatnának rendelkezésünkre a csávázószerek és egyéb méhekre veszélyes növényvédő szerek megítélése kapcsán.

Csatolt fájl-ban elérhetővé teszem a levelem töltsétek le írjátok át a fejlécet illetőleg a tartalmát ha úgy kívánjátok, és küldjétek be az omme1984@enternet.hu e-mail címre 2014.01.31-ig.

Kérlek tegyétek meg minél nagyobb számban, hogy legalább a jövőben lehetőségünk legyen korrekt vizsgálati módszerekhez.

Amennyiben egyetértettek kérlek benneteket fejezzétek ki tetszésetek!! ;)


« Utoljára szerkesztve: 2014. Január 29. 17:15 írta Tóth Zoltán »

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Keszthely január 26-án Geddekas előadása
« Válasz #12 Dátum: 2014. Január 29. 17:37 »
nagyon jó ötlet!

Re:Keszthely január 26-án Geddekas előadása
« Válasz #13 Dátum: 2014. Január 29. 17:46 »
Köszi :)

Re:Keszthely január 26-án Geddekas előadása
« Válasz #14 Dátum: 2014. Január 29. 18:57 »
Sziasztok!
Én is adtam le egy javaslatot.
Címe: Betegségfelderítő, nyúlós kereső méhészkutya témában!
A pályázat címe: KUTYADOKI
Ezt nem kell kitalálni, két hete láthattatok itt a FF Méhészklubon róla egy cikket!
Hihetetlen, emberi orrhoz nem mérhető szaglásuk van a kutyáknak!
Sajnos az első körből kimaradtunk, mert már volt egy bevethető,kiképzett kutya!!!!!!!!!!
Erről jobb ha nem is írok, mert felrobbanok!
Talán most újra megpróbálhatjuk,  ha érdemesnek tartják vezetőink!
Így is két évet vesztettünk az első javaslatom óta!
Nagyernyei Attila