Tavasz

  • 203 válasz
  • 110448 megtekintés
Re:Tavasz
« Válasz #45 Dátum: 2014. Március 05. 21:23 »
Üdv kedves fórumozók!
Kérdésem lenne a hozzáértőkhöz, a tuják és más most nyíló örökzöldek virágpora hasznos, gyűjtik a méhek?

Re:Tavasz
« Válasz #46 Dátum: 2014. Március 05. 21:33 »
Igen gyűjtik,és hasznos is.

Re:Tavasz
« Válasz #47 Dátum: 2014. Március 05. 21:45 »
A gyűmőlcs fák rűgyein már látszik az élet.  A som teljes virágzásban, és a fűz sem maradt le. Csak ez a rossz idő......

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Tavasz
« Válasz #48 Dátum: 2014. Március 07. 22:30 »
QUQURIQ!

Sziasztok!

No! A mogyorót még az árnyékos helyeken járják a méhek. A mandula is virágzik. Aranyeső, árvacsalán, gólyahír, és a nemes barka is virágban van.
Figyeljetek az itatókra!
Ha jó lesz az idő, gyors vizsgálattal fészekszemle, hogy van -e hely az anyáknak!
Ha túl nagy, úgy szűkítünk, ha túl kicsi bővítünk!
Hetenként vizsgálunk, lépésről-lépésre. Ha kell célirányosan beavatkozunk.
A serkentést csak közvetlen a fészek felett ildomos!
A potyóka szilva is pár nap alatt kipattan. A korai barackok is már készülődnek a virágzásra. Azután meg jöna pitypang, a kökény és a repce. Mindezek után egy kis sport, a rajbefogás....

Az optimista Kiskakas!

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Tavasz
« Válasz #49 Dátum: 2014. Március 08. 06:23 »
Sziasztok!

Kiskakas!

Jó lenne, ha ez a sorrend lenne a tavaszi menetrend és nem kéne a felsorolást megszakítani, elrondítani ilyen kifejezésekkel, hogy: hólapátolás, jégkaparás az autó szélvédőjéről! Nagyon nem hiányozna......A hosszútávú előrejelzések szerint nem lesz ilyen gondunk, dehát tudjuk már, hogy az mennyire hiteles...

Nb18

Re:Tavasz
« Válasz #50 Dátum: 2014. Március 11. 06:40 »
Sziasztok!
A tegnapi Bonyhádi Méhészklubon végre szóba kerültek a méhek is, mivel a szaktanácsadónak nem voltak új hírei.
És az OV-n történtek nem hírek? Alkalmazott kutatás? Na hagyjuk.
Vissza a mostani tavaszra. A méhcsaládok életében a jelenlegi időjárás a legkritikusabb. A virágporral teli kijáró méhek tömegével maradnak kint, és elvesznek " ....és a Föld porával elhullanak nyomtalanul".
Mi okozza ezt a nem kívánatos balesetet? A gyűjtő méhek a napfény hatására a meleg fészekből távoznak. Szorgoskodnak a most nyíló virágokon, és egyszer csak jön egy komor felhő, azonnal 5-7 fokkal hűvösebb lesz az idő. Ez számukra végzetes, különösen akkor, ha a méhlakások is rossz felé néznek. Saját méhészetemben is van 15 kaptár, amely nem Dél-Nyugatnak néz. Meg is látszik rajtuk. Van megoldás? Kicsit sovány de segíthet.
50 cm széles fekete fóliát kell a kaptársor elé teríteni, hogy az árnyékos részen a hazatérő méhek a fekete fóliára huppanjanak,ne a hideg földre, harmatos fűre. Hihetetlen sokat segít, olcsó praktikus.
Nagyernyei Attila

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Tavasz
« Válasz #51 Dátum: 2014. Március 11. 10:08 »
A januári fiasítás miatt a méhek testében augusztusban felhalmozott fehérjekészlet kiürült és ezért óriási a virágporéhség, ezért gyengék a méheink és ezért dermednek könnyen le. Nagyon sok méhcsalád most pusztul el, mert képtelen teljesíteni a tavaszi követelményeket.

Óriási genetikai szelekció zajlott le a hosszú ősz és rendkívül enyhe tél miatt. Azok az anyák, akik ősszel időben hagyták abba a fiasítást és nyugton tudtak maradni a januári meleg ellenére, azok fogják most továbbadni génállományukat, hiszen elsősorban ezeknél a családoknál maradt annyi fehérjekészlet, ami a továbbéléshez és fejlődéshez elégséges.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Tavasz
« Válasz #52 Dátum: 2014. Március 12. 20:21 »
Sziasztok!
Ma a barkáról és a kecskefűzről gyenge nektárhordásom volt. A népesebb családoknál egész szépen látszik a fiasítás körül a friss méz. Egy keretet oldalra fordítottam és kissé megráztam, csepegett belőle a friss hordásból begyűlő nektár. Még mielőtt valaki arra gondolna, hogy a fészken kívüli lépekből vagy etetésből származott a "csillogó nedű", meg kell mondanom nem vagyok már amatőr. A méhek tottyantak, telt potrohhal tértek haza. Nincs mese, ez már gyűjtés. Ja és építenek is, zugolnak. Ja és tettem ki mézes lépet próbára,  rá sem hederítettek.
Azért ez nekem is furcsa volt, nagyon nyomja a családokat. Begyulladtak a fészkek, egész komoly nyílt fiasok vannak. Legszebbek 4 NB kereten nagy kiterjedésű (Hunornyi) a közepeseknek 2-3 keretben van hasonló nagyságú és összetételű a fiasításuk. A népesség a fiasítás nagyságával összhangban van, az erős szűkítésnek és takarásnak köszönhetően. A kijáróm 3-4 négyzet centiméter csupán! Szellőztettek a méhek.
Ajtó-ablak csukva, meleg takaró, kaja rendben, akkor mi a baj?
Nagyernyei Attila

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Tavasz
« Válasz #53 Dátum: 2014. Március 12. 21:38 »
QUQURIQ!

Sziasztok!

Megerősítem Attila által leírtakat.
Virágzik még a gyermekláncfű, gólyahír. A potyóka szilva, a korai sárgabarack hétvégére kipattan.
A vizen nem látszik az úszó a méhektől. Ma este egy harmadik itatót is fel kellett állítanom.
A tüskés hengerrel kaptáranként a fias mellett 1-1 keretet felkarcoltunk. Ma gyors fészek szűkítés, ha kellett, lepény pótlás, ha kellett. Holnap, holnapután folytatás, alig érzem a hátamat.
Az apacsaládot is elő készítettem herepetézésre.

Kiskakas

Re:Tavasz
« Válasz #54 Dátum: 2014. Március 15. 07:52 »
Sziasztok!
Kedves méhésztársak!
Nehogy eldőljetek magatoktól, és a kaptáron belüli látványtól! Sokan hívtak, hogy mennyi fiasuk van már most.
Ácsi! Őrüljünk neki, én is ezt teszem. De a természet másik résztvevői sem késlekednek ám! Az egy hete tartó kora nyári időjárásnak köszönhetően, felrobbantak a növények is. Úgy hajtank, úgy virágoznak a fák, hogy az bámulatos! Ehhez képest is jók a méhek? Szekszárdon a kontroll akácfákon (a város déli oldalán levő panel oldalán) már egy hete zöld hajtás látható. Tehát az erőben napokon belül megpattan az akác. Átlagos időjárást figyelembe véve 52 nap van a virágzás kezdetéig, és rá egy hét a dandár. Csodálatos is lenne, mert erre sok méhcsalád "odaérhet"!
Szeretném felhívni a figyelmeteket, hogy ez idealizált számítás. A valóság sokszor ezt felülírja.
Ha az akác babos állapotban van, és előtte két napig magas pára tartalom mellett meleg, 20 fok, vagy afeletti éjszakák voltak, képes dandárba "ugrani"! Én már tapasztaltam ilyent,mindenről lemaradtam.
Ezért szép a méhészet! Minden év új kihívás, örüljünk a pillanatnyi szép méhcsaládoknak, de a tele hordók még váratnak magukra. Az utóbbihoz sok sikert kívánok!
Nagyernyei Attila

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Tavasz
« Válasz #55 Dátum: 2014. Március 15. 10:07 »
Teljesen jogos. A méhek könnyen lemaradnak a természettől, mert náluk a 21 nap fix. A növények pedig a hő és csapadékösszegtől függő ritmusban fejlődnek.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Tavasz
« Válasz #56 Dátum: 2014. Március 15. 17:11 »
Sziasztok ! Nálunk, úgy nézki hogy nem minden korai gyűmőlcsfa virágzik. Inkább még a fűz, mogyoró, árva csallán. A pitypang csak hébe-hóba, de azért mutatja magát. A méhek, szépen fejlődnek úgy rá nézésre, mert még nem bontottam kaptárt. Űdv. Antal

Re:Tavasz
« Válasz #57 Dátum: 2014. Március 15. 19:39 »
Sziasztok!
Tegnap ismét hívott Buchinger György salgótarjáni méhész.
Kérdezte,hogy mit csinálok a méheknél. Válaszom, rostaszövetet darabolok, és szegelem fel az új rámákra.
Otthon kőművesek kerítést csinálnak. Szerintem nincs teendő a méhekkel. Én már réges-régen beszűkítettem a fészkeket, és ellenőriztem a mézkészletet. Most várom, hogy "dagadjanak". A virágpordömping, és a begyűlő kevés friss nektár, "begyújtotta" a fészkeket. Szinte tüzelnek a családok. Április első napjaiban kezdődik a tömeges kelés, akkor kell résen lenni. Néha (egy héten kétszer) adok nekik 1/1-es cukorszirupot és bele 20%.-os ecetből teszek annyit, hogy megkóstolva ne salátaléhez hasonlítson, de kiérződjön belőle. Ezt főként vízpótlásnak szánom,és egy kis serkentésnek.
Ennél többet most nem tehetek.
Nagyernyei Attila

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Tavasz
« Válasz #58 Dátum: 2014. Március 15. 20:52 »
És mit csinál Buchinger Gyuri a méheivel?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Tavasz
« Válasz #59 Dátum: 2014. Március 16. 07:50 »
Semmit.
Méhcsaládjai Baranya megye déli részén vannak, Ő Salgótarjánból telefonált.
Már 15 éve a tisztuló kirepülés után odaszállítja az állományát.
Volt olyan év,hogy Salgótarjánban még hó volt, Baranyában meg virágzott a mandula.
Örüljünk neki,hogy ekkora különbség van az országrészek között.
Ez benne van a méhcsaládokban is.
Ezért volt nehéz az emlékeztetőt írnom  MÉHÉSZET szaklapba, mert sokan hitetlenkedve olvasták.
Aki ezt a különbséget felismeri, és kihasználja ő az igazi profi.
Ne nyavalyogjunk, hogy költséges, nincs rá pénz. Valamit valamiért. Én még nem hallottam olyan vállalkozásról, hogy nem kell befektetni, pénzt energiát, gondolkodást.
A méhészet sokszor egy logikai játék. Ha megéri vándorolni, mert a méhek jobban ki tudják használni a legelőt, vagy hamarabb felfejlődnek, érdemes megfontolni. Nincs sok megoldás. Megéri, vagy nem éri meg.
Mai tudásom szerint érdemes hűvös (északi) helyen teleltetni, és a melegebb (déli) országrészben kezdeni a szezont.
1999-ben a hajnali órákban beszéltem erről a Mesterkurzuson. Buchinger György az óta jár Baranyába.
Biztos megéri neki.
Mi pedig innen  megyünk az északi akácosokba,jóval ütőképesebb állománnyal.
Nagyernyei Attila