Tavasz

  • 203 válasz
  • 110459 megtekintés
Re:Tavasz
« Válasz #165 Dátum: 2016. Február 25. 08:07 »
Kiskakas!

Tapasztalatom szerint nem most lesznek nosema ceranae fertőzöttek a családok, amellyek most elpusztulnak. Az az állomány már tavaly, vagy 1-2 család közüllük még előtte elkaphatta a fertőzést. A ceranae nem ilyenkor kezdi pusztítani a családokat, csak folytatja! A családok pusztulása jellemzően, már  október végétől kezdőthet, de természetesen előtte is vannak tünetek, csak az a baj vele hogy akki személyesen még nem tapasztalta, vagy nem tulajdonít jelentőséget ezeknek, vagy más okot vél a tünetek mögött. Ezért említettem a téli hallgatózást, mert akki alkalmazza, az már sokkal hamarabb szembesült a letaglózó ténnyel hogy pusztulnak a családok. Egyébként amint te is írod, most olyan időszakban vagyunk hogy egyik nap kirepülésre alakalmas az idő, a másikon nem. Sőt amikor kirepülnek akkor sem mind fogja  egyszerre ezt tenni, a különböző kaptár elhellyezésből adódóan. Van ahol később éri őket a nap ott később fognak repülni. Szóval ezekben az esetekben egy rövid látogatás esetén is gyorsan meggyőződhetünk arról,hallgatózással hogy a családjaink élnek vagy halnak.
Ha a ceranae pusztít ott lesznek ilyenkor még élő, de szószerint maroknyira zsugorodott népű "családok", ezeknek sincs kegyelem. Tapasztalatom szerint az 5-6 NB keretes népű mennyiség ilyenkor a választó, de még ezek is lepusztulhatnak, vagy pusztán csak stagnálnak, a tavaszi fejlődés időszakában. Vegyük komolyan ezt a kórokozót, nagyon nehéz szabadulni tőlle a spórái 2 évig fertőznek! Nem túlzás, ha a fertőtlenítést, úgy végezzük mint a nyúlós esetén. A maradék, életesélyes családoknak ne rakjunk ilyenkor röpdeszkát, és ne alkalmazzunk amitrázos atkairtást!



*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Tavasz
« Válasz #166 Dátum: 2016. Február 25. 15:17 »
QUQURIQ !!!

...és még annyit tennék hozzá, hogy lehetőleg csepegtetős itatónk legyen, vagy még jobb a belső itatás.

Kiskakas!

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Tavasz
« Válasz #167 Dátum: 2016. Május 01. 20:52 »
QUQURIQ !!!

Hát, ez a tavasz nem az a tavasz...

Kiskakas!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Tavasz
« Válasz #168 Dátum: 2016. Május 02. 10:15 »
Ez a tavasz tényleg nem az a tavasz.
Arra számítottam, hogy az akác már ekkorra délen nyílni fog. Erre lefagyott.
Arra számítottam, hogy sok repceméz lesz, hiszen tiltott a neonokotinoidos csávázás. Erre bejött a Biscya és a gombaülőszeres kombinációk. A termelő méretű rajzás előtt álló méhcsaládok elfelejtették a rajzásnak még a gondolatát is, mert kb 1 kg kijáró méh/méhcsalád mérgezéses méhpusztulás volt országszerte.

Gödöllőn nem sávosan, hanem kiterjedten totálisan fagyott az akác.

A méhcsaládjaim egészségesek, de közel se járnak a rajzáshoz, pedig erre számítottam.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Dozer

  • *
  • 32
Re:Tavasz
« Válasz #169 Dátum: 2016. Május 02. 11:03 »
Akkor a mi méheink vagy immunisak, vagy nem tudom de úgy lógnak a bölcsők a két fiók között, mint az orgonasípok.
Erősségről meg... jöhetne az akác, készen vannak. Győr-Moson-Sopron viszont elég keményen fagyott, az erdők először sárgultak, tegnap estére már inkább barnára váltott. Aki itt találni akar jó helyet annak pát tank üzemanyagot ki kell kocsikáznia keresés közben.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Tavasz
« Válasz #170 Dátum: 2017. Február 08. 21:14 »
QUQURIQ !!!

Kora tavaszi teendőnk.

Meleg vizes itató felállítása
Meleg takarás.
Ha az idő engedi anyavizsgálat, az-az dolgozó pete keresés.
Fészekszűkítés.
Üres keretek elvétele a fészek közepéből.
Élelem pótlás akinek aktuális.
Kaptár alj takarítás aki szokta..
Anyátlanok egyesítése.

Kiskakas


*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Tavasz
« Válasz #171 Dátum: 2017. Március 06. 18:21 »
QUQURIQ !!!

Egyre jobban kiderül, hogy kinek, hogyan vészelték át a méhei a hosszú telet.
Sok kolegának könnyesek a szemei. Sokan tudják, hogy hol hibáztak, sokan csak értetlenül néznek, hogy mi is lehetett a probléma!
Na!
Pont erre szeretném felhívni a figyelmet!
Aki nem biztos a titok nyitjában, kérdezze meg tapasztaltabb méhészektől, hogy hol vétett!
Esetleg ezeket klubok szintjén is meg lehetne vitatni!
Mert!
Ha nem derül ki a turpiszság, jövőre is könnyen megtörténhet a katasztrófa!...
Legyen időtök felkészülni egy új technikai változásra, változtatásra.

Kiskakas

Re:Tavasz
« Válasz #172 Dátum: 2017. Március 06. 19:16 »
Üdv Kiskakas!

Kifejtenéd egy picit bővebben? Mindig csak rébuszokban látom az információt.
Talán tanulhatnánk belőle, ha valami speciálisra gondolsz. Végigolvastam már a fórumot többször is, de nem egyértelmű a sok hozzászólásban, hogy miről is van pontosan szó!

köszi, Szerlo

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Tavasz
« Válasz #173 Dátum: 2017. Március 06. 23:22 »
QUQURIQ !!!

Szerlo! Ezt kérdezed.

"Kifejtenéd egy picit bővebben? Mindig csak rébuszokban látom az információt".

Attilától idézek!
"Ma volt a Tolna Megyei Méhész Egyesület közgyűlése.
Alkalmam volt több méhésszel is beszélgetni, és sajnos komoly veszteségekről számoltak be.
Az 50-70%-os pusztulás nem ritka, de voltak ettől nagyobb bukták is".

Ezek sajnos nem rébuszok!
Mik is lehettek a problémák?

Atkás családok
Túl sok és erős atkaölő szerek.
Túl gyenge, és lejárt szavatosságú szerek.
Tartós hordozók ritka cseréje.
Kis mennyiségű tartós szerek.
Rezisztencia.
Túl alacsony hőmérséklet az Amitrázos kezelésnél.
Túl késői Amitrázos kezelés.
Túl sok Amitrázos kezelés.
Saját állományból visszafertőzés.
Migráns atkák "támadtak"!
Egész évbeni magas atkaszám.
Vírusok.
Sűrű csurgatás.
Kevés élelem.
Édes harmatos élelem.
Kései etetés.
Szűkítetlen családok.
Gyenge családok.
Téli vad károk.

...ezek a rébuszok...

Kiskakas





Re:Tavasz
« Válasz #174 Dátum: 2017. Március 06. 23:49 »
Igaz nem engem kérdeztél, de konkrétumot tudok mondani: atka.
Akiknél én jártam vagy beszélgettem velük, egyértelmüen atka, több variációban pusztultak miatta a családok.
Van akikinek már nyár végére összeestek miatta a családjai, van akinek nem mert jól dolgozott és hátradölt...
Majd szeptember végére október elejére vette észre hogy újra rongyatkásak a méhei, indult az irtás újra ezerrel.
Ennek következménye nosema, sok anya vesztés miatt nyugtalan telelés: Pusztulás nosema.
Az atka szívott legyengült méhekkel a telelés necces, a vége ennek is pusztulás.
Van olyan nagyméhészet ahol 30 százalék pusztult idáig, a többit meg fürdetik minden elérhetövel mert összecsináltak mindent, nosemásak és gyengék nagyon mentik amit lehet, ök nem fogják leterhelni az akácot az biztos, de még naprán sem igen rúgnak labdába.
Ezekre a méhészetekre a szokatlanul sokáig tartó hideg rátett vagy három lapáttal....
De amúgy az egészséges családokkal betelelt méhészetekben ez a hideg tél nem osztott szorzott, inkább jót tett, nem fiasítottak át az anyák össze vissza, és kaja is kevesebb fogyott mint enyhe teleken.
Érdekes nem?
Tehát nagyon figyelni kell a méhekre, a fedelezö villának kéznél kell lenni mindig, nem kell a lehullásnak hini.
Meg még írhatnék pár unásig csépelt dolgot, de azokat betartani csak kevesen tudják, és szerencse is kell hozzá.
De ahol nyugalmi állapotban is 20 család per négyzetkilométer a méhsürüseg ott lehetetlen.

Közben kiskasassal egyetértek.
« Utoljára szerkesztve: 2017. Március 07. 07:29 írta robi 75 »
Üdv:robi

Re:Tavasz
« Válasz #175 Dátum: 2017. Március 07. 12:07 »
Köszönöm az összefoglalást!

Re:Tavasz
« Válasz #176 Dátum: 2017. Március 07. 14:27 »
Azért nem lehet mindent az atkára fogni!
Nem szabad általánosságban beszélni.
Pár perccel ezelőtt hívott fel egy méhésztárs, hogy nyugtatókon él, sajnálja, hogy ősszel nem hallgatott rám.
Én többször jártam a méhészetében, és példás rendet, bomba családokat láttam mindig.
Most síri csend, a túlvilágon van már több mint 200 méhcsaládja, néhány kereten lézeng még 8-10 családroncs.
Mi történt?....kérdezhetitek.
Az atka, vágják rá sokan.
A frászt.
Tavaly ősszel felhívott, hogy nagyon sötét színű méz lehet a keretekben, a világos lépekben látszik igazán.
Mondtam neki, hogy valószínű édes-harmat, pergesse ki, és azonnal etessen fel sűrű sziruppal.
Sajnos, a késői időpontra hivatkozva nekiment ezzel a "sz@r" mézzel a télnek.
A több mint 6 hétig tartó kemény hidegben a méhek nem tudták feldolgozni az édes-harmat mézet,és mind odavesztek.
Sajnos elkövetett a méhésztárs még egy óriási hibát.
Azon kívül, hogy nem pergette ki a fekete mézet, még a kölyök családokat is "segítette", földig mézes lépekkel.
Azok is mind elpusztultak.
A látvány siralmas, a léputcákban 10-15 centire feltorlódva a méhhullák,és minden összesz..va.
Kérlek benneteket, akinek akác után lenne néhány felajánlott söprött raja, segítsünk a méhésztársnak!
A lépek egy részét meg lehet menteni, és napraforgóig a rajocskákból szép családok lehetnek.
És ha azt gondoljátok, hogy egyedi estről van szó, tévedtek.
Ehhez a balesethez, kellett a kemény tél is.
Amennyiben a méhek 2-3 hetente tudtak volna tisztulni, semmi gond nem lenne.
Így pedig maradtak az üres kaptárak.
Nagyernyei Attila


Re:Tavasz
« Válasz #177 Dátum: 2017. Március 07. 17:37 »

Re:Tavasz
« Válasz #178 Dátum: 2017. Március 07. 19:09 »
Értelek Attila, de ilyenek minden évben előfordulnak, én is fejeltem már bele, szeptemberben ki kellett pergetni, nem lett belőle gondom. Pusztulások természetesen atka nélkül is vannak mindig, van akinek tizen éve egy sem, van akinek mindig van valamennyi, a szaktárs felkészültségének függvényében. De a rutinos öreg rókánál is előfordulhat hogy benéz valamit, csak emberek vagyunk nem gépek :D, a sikeres méhészkedés meg mint tudjuk nagy jártasságot kiván.
Azt hiszem erre sokan rájöttek most.  Na mindegy, a mostani nagyobb arányú országos pusztulás, vagy végletekig gyengülést az atkák okozták, de mint irtam nem vitatom, itt ott más is lehet a ludas.

Egy kb 14 éve méhészkedő ??? manus jött panaszkodni nekem, kb 120 családja lehetett, nagy része odalett neki.
Nem érti mért pusztultak el a méhei, azt mondta ha betakarta akkor is elpusztult, ha nem akkor is, azt mondta ha takarta beizzadt azért döglött, ha nem takart akkor megfagyott, nem tudja mit kellett volna csinálni.
Milyen mélyről kezdjem neki gőzöm sincs, amúgy egy önfejű koma aki csak úgy elkezdte, nevetni való volt amikor kb hat év méhészkedés után, úgy elő adta magát mint aki már 40 éve köztük van, eddig tartott a szerencséje.
Üdv:robi

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Tavasz
« Válasz #179 Dátum: 2017. Március 08. 17:44 »
QUQURIQ !!!

Attila írta!

"Tavaly ősszel felhívott, hogy nagyon sötét színű méz lehet a keretekben, a világos lépekben látszik igazán.
Mondtam neki, hogy valószínű édes-harmat, pergesse ki, és azonnal etessen fel sűrű sziruppal".

Pont a késői etetésre való a Méhészetben is reklámozott Apiinvert készítmény.
Sűrű az állaga, keveset kell csak sűríteni a méheknek. Már gyárilag egy lebontott egyszerű cukor! Nem veszi igényben a méhek szervezetét, nem öregíti.
Csak a kijuttatás nehézkes, a sűrűsége miatt.

Kiskakas