Kaptárgyártás

  • 265 válasz
  • 144140 megtekintés
Re:Kaptárgyártás
« Válasz #45 Dátum: 2014. Február 23. 20:34 »
Szia NB 18 ! Kőszőnőm a válaszod.  Űdv. Antal

Re:Kaptárgyártás
« Válasz #46 Dátum: 2015. Január 02. 19:47 »
Szevusztok!
Gondoltam leírom ide, hogy én hogyan én milyen kaptárakat készítek.  Hátha valakit érdekel 
Kezdő méhészkedő vagyok, eddig öt családdal várom a tavaszt. Én készítettem a kaptárakat, és most télen újabb 12 db-ot készítek. 11 keretes hunor rakodó kaptárak. Nagyapám is maga készítette a kaptárait, én is az alapján készítem. Egy-két kivétellel. Ő közép boconádi kereteket használt, ezért nekem változtatni kellett a méreteken, hunorra. Nála a méztéri fiókon elöl-hátul levehető volt az oldallap, és rostaszöveten keresztül szellőzni tudott a kaptár. Viszont soha nem használta ezt a lehetőséget, mert nem szerették a méhek. Vándorláskor sem nyitotta ki. Úgyhogy én ezt a lehetőséget kihagytam. Én más méretű kijárót használok. Míg nála három nyílás volt egymás mellett, külön ajtókkal, addig én most csak egy szélesebbet alkalmazok, mert szerintem ez is elég, és védeni is könnyebb.

A kaptárakat járó-hajópadlóból készítem,  egy komplett kaptárhoz 2 négyzetméter kell. Felhasználok még bontott raklapot is, amivel jó sok munka van, mert míg a hajópadlónak elég a hosszát meg néha a szélességét csak levágni, addig a raklapból kinyert anyagnál a vastagságot is változtatni kell, és gyalulni is kell. Tetőnek 10mm-es  OSB-lapot, rajta vékony bádoglemez. Az anyarácshoz, és a rostaszövetes keretfedőhöz a keretet is én csinálom. Rostaszövetet tekercsben vettem, abból vágok le annyit, amennyi kell. A méztéri fiókot békazárral lehet a fészekfiókhoz fogatni.
Minden nap munka után dolgozok még kicsit a pincében, ami egyrészt feltölt, mert ülőmunkát végzek, másrészt elég olcsón elkészül egy kaptár, és nagyon tartós is lesz. Figyelek persze arra is, hogy ne legyenek túl nehezek a fiókok.
Keretléceket darabokban veszem, a lyukakat oszlopos fórógéppel fúrom rájuk. Ez borzasztó unalmas munka, de nem annyira, mint a huzalozás  . A keretekbe három vízszintes sort húzok, és négy függőleges irányút, de kicsit elcsúsztatva.  A huzalt nem feszítem meg, csak műlépezés előtt.
Ha valakinek a képek alapján van észrevétele, szívesen venném, ha megosztaná velem, hogy ha kell, javítani tudjak. Előre is köszönöm

Zoli



*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Kaptárgyártás
« Válasz #47 Dátum: 2015. Január 02. 21:19 »
Szép a kutyus :) ;D
Már most van a kaptáraknak őrködője....
« Utoljára szerkesztve: 2015. Január 02. 21:25 írta zümi »
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Kaptárgyártás
« Válasz #48 Dátum: 2015. Január 02. 22:24 »
Üdv. W. Zoli!

Köszöntelek itt a klubon, remélem jól fogod magad érezni és sok hasznos infót szippantasz majd fel! Hozzád hasonlóan én is magam gyártom a kaptáraimat, sőt az anyagok is hasonlóak. Hajópadló burkolat, fenyő váz és osb tető lemez burkolattal. Veled ellentétben viszont fekvő kaptárakat gyártok. Eddig 60 db.-ot sikerült összehoznom. Mindenképpen figyelj oda a használhatóságra, mert nincs rosszabb annál mint amikor azért nem haladsz a munkáddal, mert mondjuk szorul a keret, vagy nem zár jól a rostaszövetkeret, vagy a tető. Inkább 10-szer mérj, minthogy egyszer rosszul vágj!
Hunor rakodóval kapcsolatban bátran fordulhatsz klubvezetőnkhöz Ő nagyon otthon van a témában, közel 30 év tapasztalat beszél belőle. Módszereit nem kell próbálgatni, egyből be lehet vetni élesben.

Jó időtöltést!

Nb18



Re:Kaptárgyártás
« Válasz #49 Dátum: 2015. Január 02. 22:28 »
Vagyis álljon vissza NBre, mielőtt belefogna?

Re:Kaptárgyártás
« Válasz #50 Dátum: 2015. Január 02. 22:35 »
Köszi kivancsi 111!

Ezt nem lehetett kihagyni.

Váltásomnak nem az az oka, hogy nem szerettem a Hunort, és nem jöttek az eredmények.
Van mindenkinek egy virtuális kalapja.
Én 27 évig ezzel mértem, és döntöttem.
Ez egyik előadásomnak is ez a címe.
"Az igazi rendszerváltás."
Üdv:Attila

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Kaptárgyártás
« Válasz #51 Dátum: 2015. Január 02. 22:38 »
kiváncsi111!

Ezt nem tudom honnan vetted, én semmi ilyet nem írtam. A használhatóság alatt azt értettem, hogy az általa gyártott kaptárak ne legyenek nehezen kezelhetőek, ami lelassítaná munka közben. Ha nem írtam elég érthetően, elnézést kérek!

Nb18

Re:Kaptárgyártás
« Válasz #52 Dátum: 2015. Január 02. 22:45 »
Kiváncsi 111!

Attila boldog ember,most azzal méhészkedik amivel szeret.
Az én szívem is az NB-é,de sajnos a rakodó termelékenyebb.

Csányi Antal

Re:Kaptárgyártás
« Válasz #53 Dátum: 2015. Január 03. 11:07 »
Köszönöm mindenkinek a bíztatást! Nekem a rakodó kaptár a szimpatikus, azon belül is a hunor. Talán a gyerekkori élmények miatt. Emlékszem, mikor apámék pakolták fel IFA-ra+ IFA pótkocsira vándorláskor. NB fekvő kaptár is van néhány a nagyszülői ház padlásán, de valahogy sohasem vonzott. Meg akik segítenek, azok is hunorral dolgoznak. Így marad a hunor.
Engem leginkább maguk a méhek érdekelnek, és nem is a termelés. Nagyon intelligens rendszer az övéké. Nem tervezek nagy méhészetet, ezt meghagyom azoknak, akik a méhészetből élnek. Kb 20-25 családot szeretnék.

Zoli



Re:Kaptárgyártás
« Válasz #54 Dátum: 2015. Január 03. 14:04 »
Tetőnek 10mm-es  OSB-lapot, rajta vékony bádoglemez.

Üdv Zoli!
Egy apróság: a bádoglemez és a tető közé én egy réteg geotextilt teszek azért, hogy a páralecsapódás ne tegye idő előtt tönkre a faanyagot, + szigetel is!
Jó munkát! :-)

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Kaptárgyártás
« Válasz #55 Dátum: 2015. Január 03. 14:52 »
W. Zoli!

Nagyon sok örömet és sikert kívánok a méhészkedéshez! Ja és nehézséget! ;D ;D

Nb18

Re:Kaptárgyártás
« Válasz #56 Dátum: 2015. Január 03. 19:34 »
W.Zoli!
Ha nekem is 20-25 családom lenne, akkor én is a Hunort választanám.
Csányi Antiék azért rakodósok (Vicze Ernő bácsi mondta, pakolósok) mert az jobban gépesíthető.
Szerintem 150-200 családig nincs jelentős különbség, ha jó a technológia.
Voltam olyan 450 családos KB méhészetben, aki végképp kiölte belőlem a pakolászást.
Én most olyan nyugdíjasan méhészkedek, le leülök némelyik NB 18 tetejére, és azon ábrándozok, hogy a rakodóra sose tudtam ráülni, és állandóan pakolásztam.
Ezért szép dolog hogy, mindenki a neki megfelelőben méhészkedjen, jó technológiával és akkor sikeres lehet.
Ezt kívánom én is W.Zoli Neked is!
A méheket szereted, mert hozzászólásodból kitűnik, nem egy "bizniszméhész" születik itt közöttünk!
Bármilyen kérdésed van, segítünk!
Üdvözlettel:
Nagyernyei Attila


Re:Kaptárgyártás
« Válasz #57 Dátum: 2015. Január 04. 14:23 »
Sziasztok!
Fülöp attila vagyok.Végre találtam egy oldalt ahol jó és nagyon fontos témák vannak,meg ahogy olvasgattam a válaszok között elég segítökész minki mindenkivel szemben,persze ez úgy jó ha kölcsönös!
Én 2 éve kezdtem méhészkedni,de elötte több évig segítettem apósomnak mert addig csak ö volt a méhész a családban.
Neki jelenleg 150 NB rakodója van,és nekem is megtetszett ez a kaptártípus meg a szakmámból való kifolyólag(faipari technikus) vagyok csináltam elöször 5 kaptárat,amit még segitséggel de sikeresen benépesitettem,jelenleg 35 db van.
Sima NB fészek,1/2 es méztérrel,csak egy aprócska különbség van,hogy a menekülöteret alakítottam át etetönek(eddig csak elönyét tapasztaltam).
A kaptárak 22 es MFP böl vannak(persze kezelve),a tető meg 12 MFP böl dupla tetőfólia+olajfesték,víz ellen is jó,meg a nap sem eszi meg a fóliát.
Röiden ennyi. Ha valakinek van valami észrevétele akár pozitív vagy negatív szívesen várom.
Üdv: Attila

Re:Kaptárgyártás
« Válasz #58 Dátum: 2015. Január 04. 15:35 »
Szia Attila!
Üdvözöllek a Méhészklubunk csapatában!
Remélem nem vagy sértődékeny, de ez az összes jó hírem.
Valamikor 1983-ban NB kaptárakkal kezdtem méhészkedni.
Hamarosan a "rakodó" kaptárak felé kezdtem el kacsintgatni, így NB fészek 1/2 NB méztérre váltottam.
Egészen 80 családig növelve a méhészetemet. Mindjárt a második évben jött egy kis bibi.
Kettő híján mind megrajzott! Következő év kora tavaszán, a méhesem átalakult asztalos műhellyé.
Igen, kint a méhesben levágtam minden lépből 10 cm-t, majd az alsó léc visszaszögelésével, megkaptam a Hunor mértet. 27 évig kedvenc típusom volt.
Az NB fészek 1/2 NB méztérrel nem rakodó kaptár! Szeretném ha szakmai észrevételemmel sem téged, sem apósodat nem sérteném meg!
A rakodó kaptárak vége, a Hunor esetleg KB (Közép Boczonádi).
Bizony. Az NB keret fekvőbe való! Különösen 1/2 NB-vel kombinálva zsákutca.
Nem tudod a fiast a fészekből felhúzni, így automata rajzást idézel elő magadnak, persze ha szépen fejlődnek a méhek, nem úgy mint mostanság.
Még az NB fészek NB mézteret úgy ahogy el tudom fogadni, de akkor kezd el gyúrni.
A másik gond vele, hogy a fészek feletti mézkoszurúval sokszor megelégszik a méhcsalád, és ezért nem lépik át azt (emiatt rajzik). És még a szíved is fájni fog a rengeteg méz után ami a fészekben marad, vagy nem lesz tiszta akácmézed, ha onnan is elveszed.
Most készülök a hétvégi előadásomra.
Címe: A kaptártípusok összehasonlítása, az akácméztermelés tükrében.
Tudod mit írtam ehhez a típushoz? Mondtam ne sértődjetek meg.
Katasztrófa!
Szókimondó stílusom itt is érvényesül, nem csak a méhészeti közéletben.
Kérdeztél, és segítő szándékkel válaszoltam.
Gyakorlásnak nem rossz, mert a hibákból is okulhatsz. Én a saját káromon tanultam, mert a tömeges rajzás akác alatt, pláne ha integetnek a méhek, nagy kár.
Remélem megfelelően elbizonytalanítottalak, apósoddal meg ne vitázz.
Üdvözlettel: Nagyernyei Attila




« Utoljára szerkesztve: 2015. Január 04. 15:39 írta Nagyernyei Attila »

Re:Kaptárgyártás
« Válasz #59 Dátum: 2015. Január 05. 20:09 »
Szia Attila!
Köszönöm azt a sok szépet amit írtál,egyébként nem vagyok sértődékeny,sőt!Amit felhoztál problémákat a "katasztrófa"kaptártípusnál,mi akkor elég jól kezeljük mert nem jelentenek nagy gondot.Hála isten a tavaszi fejlödéssel nincsen próbléma mert nagyon jó a kora tavaszi méhlegelö,igy fejlödnek a családok még mostanság is.Inkább az jelent problémát ha a teleltetés nem sikerül ugy ahogy szeretnénk mert akkor plusz idö a családoknak hogy regenerálodjanak.
A fias lépeket vagy lépet én már jóideje felrakom a fészek fölé népességnövelés miatt,anyaráccsal vagy annélkül fel akarom endednii az anyát vagy nem,a fészekbe meg vagy mülép,vagy kiépitett a helyére.Ez repcéig megy,akkor bölcsözök,utána meg ha kell,vagy erösebbnek érzem a családot rendezem a fiasát és ráröptetek kaptárcserével,nálam beválik rajzás ellen!
16 rajunk volt tavaj,150 családból,lehet hogy ez is sok.
Én azért látok benne valamit,és szeretem igy is csinálni!
Üdv:Attila