Furcsaságok, érdekességek a méhészetben

  • 36 válasz
  • 8687 megtekintés
*

Berci

  • ***
  • 248
Re:Furcsaságok, érdekességek a méhészetben
« Válasz #15 Dátum: 2022. Szeptember 16. 08:12 »
https://www.youtube.com/watch?v=_SEzWGIz0jE&t=171s

8.40 piros anya kopott, 2008-as
9.43 fehér anya, friss, 2011-es

jah...és a vidó elején/közepén van egy röpke eszmefuttatás a levágott lábú anya és annak váltásáról.

*

buksi

  • ****
  • 319
Re:Furcsaságok, érdekességek a méhészetben
« Válasz #16 Dátum: 2022. Szeptember 16. 10:23 »
Az igazság az hogy nálam is szoktak lenni családok egyszerre régi és új anyával,nem érzem furcsaságnak régen is volt ilyen.Az anyák újra petézése ilyenkor köszönhető a zöldítésnek./Nálam is van 3keretes álcás nb. család/

*

Matugym

  • *
  • 4
  • Tanuló
Re:Furcsaságok, érdekességek a méhészetben
« Válasz #17 Dátum: 2022. Szeptember 30. 22:01 »
Helló Berci!
Én zárkáztam az anyákat, mert végig 3 tábla fias volt náluk NB kereten,  és volt ahol ki jött az anya és 2 full tábla fiast 09.20.án még be nyomott! Nem tudtam mást tenni raktam még be izót ,hogy ne fogyasszák el a telelő élelmet.. (kezdő méhész vagyok) atka irtás meg volt akáckor s napraforgó után,  szublimálással  !  És ott ahol nincs le zárkázva az anya, még mindig mennek ..

*

Berci

  • ***
  • 248
Re:Furcsaságok, érdekességek a méhészetben
« Válasz #18 Dátum: 2022. Október 01. 13:29 »
Hamár megszólítóttál a hülyeségeddel...
Az anya a magyarországi közmegegyezés szerint 1500-at petézik naponta, a nemzetközi kutatásokban 2000 petével számolnak. Egyes olasz és BF vonalak 3000 petét is tudnak...
Egy Hunor keret 8000 sejt. Az NB legyen 10.000...két táblás fias és előtte 3 az azt jelenti, hogy 50.000 méhed kell ki...októberben. aha...jó.
Zárkázni 09.20. után javasolt. ( az idén 09.22-én csináltam.)  Amelyik kijön a zárkából az 2 dolgot jelent. 1. balf.sz módon zárkáztad. Megoldás: csinálj rendes zárkát és tanuld meg használni! 2. kényszerbölcsős anya és kicsi a potroha. Megoldás: nevelj magadnak anyát és ne fogadd el, ingyen, mások egy éves lecserélt anyáit!

Attila! egyszerűbb lett volna, ha magánüzenetben rámírsz és megkérdezed, hogy miért írtam azt,hogy "újabb pofonba szaladsz bele"... és jól írtad! Kezdő vagy! :D

*

buksi

  • ****
  • 319
Re:Furcsaságok, érdekességek a méhészetben
« Válasz #19 Dátum: 2022. Október 02. 08:17 »
Furcsaságnak tűnik az is,sehol máshol nem hallani annyi ellenszenvet,átverést,hazugságot mint a méhész társadalomban,vajon mi lehet az oka?

Re:Furcsaságok, érdekességek a méhészetben
« Válasz #20 Dátum: 2022. Október 03. 13:07 »
Ezt kéri tőlem seed150:
"Magyarázd el nekünk, mi az a LÁTSZÓLAG meganyátlanodott család! Csak nekem tűnt fel? Van ilyen?"
Nem szeretném a Fekete Fehér Méhészklubot lezülleszteni ilyen gyerekes kérdéssel, de elmagyarázom, bár kétlem, hogy megérted.
Mi az, hogy LÁTSZÓLAG meganyátlonodott, vagyis anyátlan?
A külső jelekből arra utal, mivel a kijáróban futkároznak, a mellette lévők szépen gyűjtenek, ömlik be a virágpor, ennél semmi.
Belső jelek.
A kaptár kibontásánál "sír-zúg" a család, a méhek erősen rezgetik a szárnyukat.
A lépeken pótbölcső kezdeményezések, a "vallató" keretere viszont bölcsőt húz!!!!
Itt javítottam saját írásomat!!!!!!!!!!
(Csak nehogy megkérdezd mi a vallató, vagy próba keret.)
Legyen ennyi elég.
Még valami.
Hamarosan ismét indul egy méhész tanfolyam a Déli ASzC Csapó Dániel Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégiumban Szekszárdon.
Nem biztos, hogy ismét előadó leszek (ez rajtam múlik), de jelentkezhetsz.
Ott a hasonló furcsaságokra biztosan kapsz korrekt választ.
Nekem most ennyire tellett.
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2022. Október 04. 07:59 írta Nagyernyei Attila »

Re:Furcsaságok, érdekességek a méhészetben
« Válasz #21 Dátum: 2022. Október 03. 16:40 »
Üdvözletem!
Nem kötekedés képpen, de amelyik a vallatóra nem húz bölcsőt, az még látszólag sem anyátlan...
« Utoljára szerkesztve: 2022. Október 04. 06:51 írta Beeznisz »

Re:Furcsaságok, érdekességek a méhészetben
« Válasz #22 Dátum: 2022. Október 03. 20:35 »
Ezt kéri tőlem seed150:
"Magyarázd el nekünk, mi az a LÁTSZÓLAG meganyátlanodott család! Csak nekem tűnt fel? Van ilyen?"
Nem szeretném a Fekete Fehér Méhészklubot lezülleszteni ilyen gyerekes kérdéssel, de elmagyarázom, bár kétlem, hogy megérted.
Mi az, hogy LÁTSZÓLAG meganyátlonodott, vagyis anyátlan?
A külső jelekből arra utal, mivel a kijáróban futkároznak, a mellette lévők szépen gyűjtenek, ömlik be a virágpor, ennél semmi.
Belső jelek.
A kaptár kibontásánál "sír-zúg" a család, a méhek erősen rezgetik a szárnyukat.
A lépeken pótbölcső kezdeményezések, a "vallató" keretere viszont nem húz bölcsőt!!!!
(Csak nehogy megkérdezd mi a vallató, vagy próba keret.)
Legyen ennyi elég.
Még valami.
Hamarosan ismét indul egy méhész tanfolyam a Déli ASzC Csapó Dániel Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégiumban Szekszárdon.
Nem biztos, hogy ismét előadó leszek (ez rajtam múlik), de jelentkezhetsz.
Ott a hasonló furcsaságokra biztosan kapsz korrekt választ.
Nekem most ennyire tellett.
Nagyernyei Attila

Tényleg azt gondolod, hogy Tőled tudnék tanulni? Olvasgatom ám régóta a fórumot. Következtess...
Ne légy előadó! Ne vállald! Neked nem romlik tovább a megítélésed, a tanulókból meg nagyobb eséllyel lehet méhész.

Nincs LÁTSZÓLAG meganyátlanodott család. Anyás van, és anyátlan. Amiről Te írsz, az a régóta anyátlan család. Annál csökken folyamatosa a virágporhordás stb. Gondold át!

Ha meganyátlanodott, és volt nyílt fiasa, akkor pótbölcsőket húz. A pótbölcsők állapotából, -kivéve a fedett időszakot, de ott is tudok saccolni a bölcsők állapotából- napra megmondom, hogy mikor történt az anya elvesztése.(Elmennék veled egy ilyen versenyre nagy nyilvánosság előtt.) Tehát nem látszólagos, hanem valódi tény: ELVESZETT az anya.  Ha már nincs lehetősége miből nevelni a népnek, és nem tudom eldönteni az anyátlanságot, mert az anya kelésének idejét nem ismerem, tehát lehet, hogy van, csak még nem petézik, akkor jön a vallató keret. Nézzük csak meg mit is írt csiperke forumtárs!!!

 "„napos petés-keretes” vallatásánál tényleg hajlamosak pótbölcsőt húzni,..
"

Miért napos petés? A napos petés alatt ugye az egynaposnál fiatalabb petekorút szoktuk így nevezni.
Nem napos petés, és nem egyéb korú petés, hanem nyílt fias -sal is rendelkező léppel vallatunk. Ha petéssel vallatnánk, akkor először meg kell várniuk a méheknek, hogy a peték kikeljenek, és csak azután kezdenek pótanya nevelésbe. Időpocsékolás, nem szolgálja a célt, csak késve, és a nép közben öregszik.

Ne oktass! Majd ha lesz elég gyakorlatod.

Gyakran zúg új petéző anyával is a család. Párzatlan anyás is. Sok füstöt kapott is. Hidegfront előtt szintén. Fajtától is függ. Zsidei mondta valahogy így:, " ok nélkül zúg kezeléskor, és lefut a lépről, nem való tenyésztésbe,"
Amikor egy irányba rendeződve szárnyaikkal zúgnak, akkor sem teljesen biztos az anyátlanság, de valóban az a legvalószínűbb, a tuti a vallató.
Te tényleg nekem akarod elmagyarázni mi az a vallató?

1. HADD KÉRDEZZEK VALAMIT ATTILA? HONNÉT TUDOD, HOGY ELVESZETT ANYÁS, VAGY EGYÉB OK MIATT LETT/VAGY NEM LETT ANYA ABBAN A CSALÁDBAN? NEO (CERANA) NEHOGY MEGÍRD!!! MEG MÁSOK SE, HA TUDJÁK.

Na akkor nézzük tovább!

Csiperke írta ezt is:

2. Az álanyásokat általában kíméletlenül felszámolom, de egy alkalommal a napraforgóra való felkészülés forgatagában ez elmaradt (NB 24 két családos egyik fele). Nem baj – gondoltam – majd a lent lerendezem őket, de ez is elhúzódott 1 héttel, és mikor szedtem ki pergető ládába az „álanyást” kirázáshoz, feltűnt a petézéshez előkészített matt folt az egyik lép közepén, a következő lépen tenyérnyi „úszó fias” fiatal anyával. Az amúgy viszonylag még népes családnál ekkor már kikelt törpe herék voltak!! A párzásból visszatérő anya vagy eltévedt, vagy „hazavezették” (szerintem ez is kitelik tőlük) - a lényeg simán elfogadták.

2. Kedves Attila! Te ugye profi vagy. Biztosan tudod erre is a választ. Miként történt ebben az esetben, hogy új anyája lett annak a családnak?

Két kérdés az "előadóhoz". Várom a választ. Ahogy Berci írta: "újabb pofonba szaladsz bele"... és jól írtad! Kezdő vagy!"

*

Matugym

  • *
  • 4
  • Tanuló
Re:Furcsaságok, érdekességek a méhészetben
« Válasz #23 Dátum: 2022. Október 04. 06:31 »
Mekkora egy gec...  vagy te berci!
Na kezdjük azzal, hogy volt mézkoszorú ami nálam úgy 10-12 cm.
2. A 09.15. Volt a zárkázás időpontja
3. A 9 hó az szeptember nem pedig október!
Nem is értem, ha ilyen jó vagy matekból akkor ezt h h nem tudod?? Szerencsétlen..
Az , hogy megszólítalak az azért van , mert bent vagy a csoportban! Nekem senki sem mondta, hogy a Berci gyereket nem lehet meg szólítani, mert ő a bertalan (kis b vel)
Az anyák azért jöttek ki pár családtól, mert lehet nem volt jó a ponthegesztett anyarács mérete! Nincs ajá dékozott anyám szint az összeset anyanevelőtől vettem idelyi sárga jelöléssel! A 3 tábla fias volt átlagban a családoknál és ami példát fel hoztam ott 2 tábla nyitott fias volt álca és pete... de a lenyeg az , hogy még mindig sok virág port hordanak a sárga anyák petéznek te meg egy majom vagy.... és én itt be fejeztem veled a beszélgetést... előszőr szoltam hozzá itt véleményhez ,de utoljára  is , mert csak a gyűlölködés megy....

Re:Furcsaságok, érdekességek a méhészetben
« Válasz #24 Dátum: 2022. Október 04. 07:31 »
 off:Már megbocsáss Matugym!
Nem Te vagy az, Attila?
Mindenki azt gondolta, akivel beszéltem.
Segítsek miből következtették ki? on.

Re:Furcsaságok, érdekességek a méhészetben
« Válasz #25 Dátum: 2022. Október 04. 07:58 »
Beeznisz ezt írta jogosan!
"Üdvözletem!
Nem kötekedés képpen, de amelyik a vallatóra nem húz bölcsőt, az még látszólag sem anyátlan..."

Sajnos én is tudok véteni, ezt benéztem.
Tegnap nem kellett volna ide írogatnom, mert készültem a közgyűlésünkre, és ez a marhaság becsúszott!
Bocsánatot kérek a Klub olvasóitól.
Ez van, nincs mit szépíteni rajta.
Abban azért bízok, hogy ennyire nem tartotok amatőrnek, hogy 40 év méhészkedéssel a hátam mögött nem tudom eldönteni egy próbakeret alapján, hogy van e anya, vagy nincs.
A hibás sort most javítom, és a NEM szócskát törlöm.
Nagyon toppon kell lennem az írásaim közlésekor, mert igen figyeltek.
Ettől függetlenül most köszönöm, hogy jeleztétek a hülyeségemet!
Azért legyen itt egy bizonyíték, a pár nappal ez előtti írásomból, hogy talán tudom mit jelent a próbakeret, bár az alábbi idézet pont erre cáfol rá!
Bölcsőt húztak, és mégis volt anyjuk.....ez is egy furcsaság.
"Augusztusban az egyik családnál nem találtam nyílt fiast, így betettem egy "próbakeretet" amire pár nap múlva pótbölcsőt húztak.
Egyértelműnek tűnt, hogy nincs anya, így meganyásítottam egy idei jelzett anyával.
Szépen elfogadták, a tegnapi ellenőrzéskor viszont egy másik jelzetlen anyát találtam.
Na erre varrjatok gombot, ha ez nem furcsaság!
Azt felejtsétek el, hogy lekopott a festék!"

Nagyernyei Attila

*

Matugym

  • *
  • 4
  • Tanuló
Re:Furcsaságok, érdekességek a méhészetben
« Válasz #26 Dátum: 2022. Október 04. 09:33 »
Nem vagyok Attila! Úgy gondolom , hogy normálisan szóltam a Bertalan hoz  ő meg be támad... egyész évben serkentettem a családokat mert szaporítani akartam ...
Lehet , hogy kezdő vagyok , de attól még nem kel úgy beszélni velem , mint a kutyával.. az is elő fordulhat , hogy jobb lett volna ahogy tanácsolták és szeptember közepére ki szorítom az anyát.. de mivel úgy gondoltam , hogy zárkázom,  ezért szeptember közepéig próbáltam tartani a serkentett állapotot... olyan helyen méhészkedem ahol sok az aranyvessző, és én csak annyit mondtam,  hogy a 3 tábla fias simán meg van , amit én keveseltem is , 7keretre szűkített a fészek és remélem ez a nép elég,  hogy túl élje a telet.. a másik amit meg jegyeztem , hogy rengeteget fiasitott.. itt 2 családról beszélek... nem tudom mi bajotok az Attilával,  különösebben nem is érdekel.. az Attilát sem ismerem annyira , de sok jó tanácsot adott, és a méhészetében tanultam, vizsgáztam.. én csak azért vagyok a csoportba hogy tanuljak és kiszürjem azt amit hasznosnak gondolok...

*

Berci

  • ***
  • 248
Re:Furcsaságok, érdekességek a méhészetben
« Válasz #27 Dátum: 2022. Október 04. 18:00 »
Mekkora egy gec...  vagy te berci!
Na kezdjük azzal, hogy volt mézkoszorú ami nálam úgy 10-12 cm.
2. A 09.15. Volt a zárkázás időpontja
3. A 9 hó az szeptember nem pedig október!
Nem is értem, ha ilyen jó vagy matekból akkor ezt h h nem tudod?? Szerencsétlen..
Az , hogy megszólítalak az azért van , mert bent vagy a csoportban! Nekem senki sem mondta, hogy a Berci gyereket nem lehet meg szólítani, mert ő a bertalan (kis b vel)
Az anyák azért jöttek ki pár családtól, mert lehet nem volt jó a ponthegesztett anyarács mérete! Nincs ajá dékozott anyám szint az összeset anyanevelőtől vettem idelyi sárga jelöléssel! A 3 tábla fias volt átlagban a családoknál és ami példát fel hoztam ott 2 tábla nyitott fias volt álca és pete... de a lenyeg az , hogy még mindig sok virág port hordanak a sárga anyák petéznek te meg egy majom vagy.... és én itt be fejeztem veled a beszélgetést... előszőr szoltam hozzá itt véleményhez ,de utoljára  is , mert csak a gyűlölködés megy....

Na...akkor geci is és majom is vagyok, és csupa kisbetűvel, mint Nemecsek...és gyűlőlkődés megy a fórumon. Beidéznéd azt, az általam írt részt,ahol hasonló jelzőkkel illettelek?! Köszönöm.
09.15-én lerakott pete, mert a zárkázás pillanatáig petézik az anya, mikor kell ki?! Elárulom...21 nap múlva 10.06-án. Szóval októberben, ahogy írtam.
Azt írtad 3 táblás fias. Most meg azt,hogy volt 10 cm mézkoszorú. Én úgy tanultam a mentoromtól( Molnár Jenőtől. Istenem milyen kár,hogy kitiltottad a fórumról...! ), hogy a táblás fias az léctől lécig. Mézkoszorú nélkül. Keretmérettől függetlenül.
09.15-én zárkáztál, majd kiszökött az anya és 09.20-ig csinált 2 táblás fiast?! NB-ben? Ősszel? Matematikai lehetetlenséget állítasz. 5 nap alatt, ha naponta 2000-et petézik egy anya, akkor is maximum 1 táblás NB jön ki.
Attilát sem ismered, de a méhészetében tanultál és sok dologban segített. Felismered az ellentmondást vagy segítsek megvilágítani?
Azért vagy a csoportban,hogy tanulj. Helyes. Kezdőként rádfér! Ha elfogadod:
09.15 korai zárkázni. 09.20-án bőven jó, ha zárkázol. Abban az 5 napban lerakott pete, egy meleg októberben még telelő lehet. Több esélye van,hogy nem az egész, de  2-3000 telelőméhet nyerhetsz a késebbi zárkázással.

Tényleg nem kellett volna írogatnod! :D

« Utoljára szerkesztve: 2022. Október 04. 18:59 írta Berci »

*

buksi

  • ****
  • 319
Re:Furcsaságok, érdekességek a méhészetben
« Válasz #28 Dátum: 2022. Október 05. 06:32 »
Tényleg érdekes itt a fórum légkör,csak azt nem tudja az ember kinek lehet hinni.

*

Matugym

  • *
  • 4
  • Tanuló
Re:Furcsaságok, érdekességek a méhészetben
« Válasz #29 Dátum: 2022. Október 05. 08:21 »
Mekkora egy gec...  vagy te berci!
Na kezdjük azzal, hogy volt mézkoszorú ami nálam úgy 10-12 cm.
2. A 09.15. Volt a zárkázás időpontja
3. A 9 hó az szeptember nem pedig október!
Nem is értem, ha ilyen jó vagy matekból akkor ezt h h nem tudod?? Szerencsétlen..
Az , hogy megszólítalak az azért van , mert bent vagy a csoportban! Nekem senki sem mondta, hogy a Berci gyereket nem lehet meg szólítani, mert ő a bertalan (kis b vel)
Az anyák azért jöttek ki pár családtól, mert lehet nem volt jó a ponthegesztett anyarács mérete! Nincs ajá dékozott anyám szint az összeset anyanevelőtől vettem idelyi sárga jelöléssel! A 3 tábla fias volt átlagban a családoknál és ami példát fel hoztam ott 2 tábla nyitott fias volt álca és pete... de a lenyeg az , hogy még mindig sok virág port hordanak a sárga anyák petéznek te meg egy majom vagy.... és én itt be fejeztem veled a beszélgetést... előszőr szoltam hozzá itt véleményhez ,de utoljára  is , mert csak a gyűlölködés megy....

Na...akkor geci is és majom is vagyok, és csupa kisbetűvel, mint Nemecsek...és gyűlőlkődés megy a fórumon. Beidéznéd azt, az általam írt részt,ahol hasonló jelzőkkel illettelek?! Köszönöm.
09.15-én lerakott pete, mert a zárkázás pillanatáig petézik az anya, mikor kell ki?! Elárulom...21 nap múlva 10.06-án. Szóval októberben, ahogy írtam.
Azt írtad 3 táblás fias. Most meg azt,hogy volt 10 cm mézkoszorú. Én úgy tanultam a mentoromtól( Molnár Jenőtől. Istenem milyen kár,hogy kitiltottad a fórumról...! ), hogy a táblás fias az léctől lécig. Mézkoszorú nélkül. Keretmérettől függetlenül.
09.15-én zárkáztál, majd kiszökött az anya és 09.20-ig csinált 2 táblás fiast?! NB-ben? Ősszel? Matematikai lehetetlenséget állítasz. 5 nap alatt, ha naponta 2000-et petézik egy anya, akkor is maximum 1 táblás NB jön ki.
Attilát sem ismered, de a méhészetében tanultál és sok dologban segített. Felismered az ellentmondást vagy segítsek megvilágítani?
Azért vagy a csoportban,hogy tanulj. Helyes. Kezdőként rádfér! Ha elfogadod:
09.15 korai zárkázni. 09.20-án bőven jó, ha zárkázol. Abban az 5 napban lerakott pete, egy meleg októberben még telelő lehet. Több esélye van,hogy nem az egész, de  2-3000 telelőméhet nyerhetsz a késebbi zárkázással.

Tényleg nem kellett volna írogatnod! :D


Figyelj Berci! Nem irtál "sértőt " maga a megnyilvánulásod volt az.... Az Attilát
nem volt időm meg ismerni "rajtam kívül még voltak 30an", amit elmondott az hasznos volt , és örülök, hogy nála szerezhettem meg a méhész vizsgámat!!  ahogy észre veszem, te vagy itt a legjobb méhész a csoportba az elmondásod szerint.. vissza olvastam mit irtam! Egy szóval nem irtam, hogy hány nap alatt petézte be az anya a 2 tábla nyitott fiast! Annyit irtam ,hogy szeptember 20an még mindig 2 tábla fiast be nyomott az anya,  ami nyitott volt! Neked az a bajod , hogy az Attilával 1et értettem  és ezért ki ragadtál pár szót a mondandomból.. erről szól az egész! És nem is csodálkozom,  hogy az ilyen emberek tiltásra kerülnek.. máskor ne legyél le kezelő és akkor más is meg adja a tiszteletet!  :D a másik  az , hogy nincs naphoz kötve  ,mikor zárkázok .szeptember közepétől október elejéig lehet mondta nekem "Neumann György " ! Megjegyzés neked üldözési mániád van még egyszer leíróm NEM ATTILÁNAK HÍVNAK  ;D fordulj orvoshoz!!!