ATKAIRTÁS, de ésszerűen

  • 3114 válasz
  • 1524515 megtekintés
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3105 Dátum: 2023. December 23. 19:24 »
A járványvédelmi intézkedésekhez pl. az európai költésrothadásd esetén így szól a jogszabály:
 
Idézet
A betegség megállapítását követően a helyi zárlat alatt álló méhészet valamennyi méhcsaládját – a méhészetben történő felhasználásra engedélyezett állatgyógyászati készítménnyel – a hatósági állatorvos által meghatározott módon gyógykezelni kell.
A jelenleg hatályos szövegből kiindulva Varroa esetén: ha nincs alkalmas engedélyezett(!)szer, akkor ki kellene irtani a méhcsaládokat. Erre a járványvédelmi intézkedésre pedig az kötelezi a hatóságot, hogy nem nézheti tétlenül, hogy az egyik méhészet befertőz egy másik méhészetet.

Már hogyne lenne... 1000 fajta van.
« Utoljára szerkesztve: 2023. December 23. 19:30 írta Sancho Panza »

*

Apis

  • ***
  • 142
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3106 Dátum: 2023. December 23. 21:26 »
Higi alj és az anyák leállnak októberben, novemberben akkor még lehet savazni, ha utána van min. 1 hét arra , hogy a savas kémhatást kiegyenlítsék a méhek vízzel. Decemberben nàlam erre, már nincs lehetősèg,( + 1 hét repülésre alkalmas idő a savazás után)tehát nem is savazom a méheket decemberben. Nálam a perizin jött be utoljára decemberi zárókezelésként. A perizin betiltása óta minden decemberi atka elleni kezeléssel aggályaim vannak. Nálam az utsó novemberi kezeléskor  a higi alj max 10 atka hullást mutat ( ami atka marad jó eséllyel az 50%-ban kipurcan a télen)Ekkor már a higi alj miatt a családok 80-90 %-a fiasmentes! Azért a max 4-5 atkáért meg nem attrocitálom a fürtbe húzdott méheimet decemberben, mert többet ártok a méheknek mint használok( szerintem)!!! Ki örülne annak , hogy fürtbe húzódva savaznák és a kémhatást sem tudják kiegyenlíteni? De Mindenki úgy csinálja, ahogy akarja és úgy halgasson az Okos OMME előadókra, ahogy akarja(Boccs de én a saját tapasztalataimra hallgatok és a környezeti adottságaim mellett sztem jól telelek!)

*

neo

  • *****
  • 939
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3107 Dátum: 2023. December 24. 06:41 »

Te érted amiket írsz?
Tehát az egyik méhészet atkáinak kiirtására nincs alkalmas engedélyezett szer, a másikéra meg van?

Seed! Te kötöttél bele abba az egy mondatomba, hogy szükség lenne Varroa stratégiára. Én őszintén szólva azt nem értem, hogy ezen mit nem lehet érteni?  A jelenlegi jogszabály szerint csak engedélyezett szerrel lehet kezelni. Nem engedélyezettel nem lehet. Tehát, ha egy méhészetben a hatóság megállapítja, hogy magas az atkaszám, akkor elrendeli a kezelést engedélyezett szerrel, és ha az nem vezet eredményre, akkor logikailag nem lehet mást tenni, mint ki kell irtani ezt a méhészetet, hogy a másik méhészetre ne jelentsen veszélyt. Nyilvánvalóan értelmetlen az egész jogszabályi szöveg, mert pl. nincs meghatározva, hogy mit jelent az, hogy feldúsult az atka (pl. lemosással hány százalék). Ha elkezdi a kezelést, és továbbra is feldúsult az atkaszám, akkor mi a teendő a jogszabály szerint? A feldúsult atka csak akkor veszélyes a szomszédra nézve, ha a méhész nem kezdi el a kezelést, de ugyanannyi atka már nem veszélyes, ha elkezdi, csak hatástalan készítménnyel? Ha nem kezdi el a kezelést, akkor a jogszabályi szövegből kiindulva ki kell irtani a méhészetet, mert veszélyes a szomszédra nézve. Hatástalanság esetén elvileg más szer használatára kötelezhetné, de az meg a leírt nyolc munkanapos határidő miatt önellentmondásos. Akkor azt nem kellene leírni, hogy hány nap alatt kell a veszélytelen szintre lehozni az atkát?  Tehát akkor hol van ebben a relációban az a másik méhészet, amelyikben van alkalmas engedélyezett szer?
Erre mondom, hogy kell egy Varroa stratégia. Ahol le van írva egy logikus eljárásrend, konkét számokkal, teendőkkel, hogy hol van az a határ, ami megengedhető, és ami nem. Ahol az egyik mondat nem üti a másikat. Egyébként az is szabály, ha nincs szabály. De akkor azt kell leírni. Mindenki a maga kockázatára méhészkedik. Ezzel viszont az a baj, hogy akkor a teljes törvénytárat kell átírni, mert az nem ezen a jogelven alapszik.
A nem engedélyezett szerrel történő kezelésnek is lenne elvileg helye. A nem élelmiszertermelő állat esetében történő felhasználás. Ha az a méhészet nem termelne mézet. Hanem csak megporzásra használnák. De az eladásra szánt méhek esetén sem feltétlenül jogellenes. Csak akkor meg kellene határozni azt, hogy mennyi idővel a kezelés után lehet mézet termelni az eladott családdal. Ezzel a jogszabályi meghatározással ugye sosem. Európában a nem élelmiszertermelő méhélszet  nem egy gyakorlatias dolog. Ezért találták ki a Varroa elleni védekezésre a támogatást. Amiből nálunk cukortámogatás lett. Ha a méhegészségügyi kiskönyvben nem tudod bizonyítani az engedélyezett szer felhasználását, akkor visszafizettethetik a támogatást? Eszköztámogatás ellenőrzésekor is előveszik a kiskönyvet! Állatjóléti ellenőrzésekor januárban mit fognak ellenőrizni?
Nem lenne logikusabb engedélyezett hatóanyagról beszélni, engedélyezett készítmény helyett? Ahol a méhész felelőssége annak biztosítása, ami az engedélyezett készítményeknél is előírás: nincs határértéken túli szermaradvány.
Ami az európai költésrothadást illeti. Szerintem törölni is fogják. De nem azért, mert régen volt bejelentett eset, hanem azért, mert szintén önellentmondás. Nincs engedélyezett antibiotikum a méhek kezelésére. Attól még járványvédelmi intézkedés volt abban az időben, amikor volt engedélyezett antibiotikum.

*

neo

  • *****
  • 939
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3108 Dátum: 2023. December 24. 07:02 »
A perizin betiltása óta ..
Apis!
A Perizin sosem lett betiltva. A gyártó visszavonta a magyarországi forgalmazását. Vélhetően azért, hogy a több bevltelt hozó CheckMite+-t  tudja eladni. Egy magyar gyártó elkezdte Destruktor 3,2% néven gyártani,  csak a kiszerelés közben fipronil került bele. Jelenleg Apifosz 3,2 néven forgalmazzák.

Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3109 Dátum: 2023. December 24. 08:24 »

Seed! Te kötöttél bele abba az egy mondatomba, hogy szükség lenne Varroa stratégiára.

Dehogy kötöttem én abba bele. Rosszul érezted, félreértetted. (Ha mégis az jön át, bocs!)
Azt szerettem volna érzékeltetni abban a topikban, hogy bármiről beszélünk, mindig az atkához lyukadunk ki. Át is lettünk rakva ide.

Mindenkinek van egy atka stratégiája. Az enyém az, a ha találok, kezelek. Amikor raboltak, és kezeltem, és potyogott, akkor ismét kezeltem. Akác után kell. Méztérleszedés után ismét. Összességében gyakran felesleges, csak f.s.k, amikor csinálom az őszi vizsgálatokat és látok sok mindent, akkor különösen. Volt aki rám förmedt mert szólni mertem, "Azt hiszi Magának nincs atkája?" Na neki is volt stratégiája, -ahogy Apistól olvashattuk-, hallotta előadáson a tutit, és nagyon megtetszett neki az a módszer. Tavasszal meg vásárolt tőlem 20 családot. Az idén ősszel meg azt mondta, többet nem lesz akkora hülye. Idén ősszel az egyik legszebb állománnyal dicsekedhet a környéken.
Ezer történet van.
 Kezelni kell, és néhánynál számolni. Ha nincs hullás, kezelni kell ismét és másik családoknál számolni. 
50-nél nem egy zárókezelésen kell törni a fejünket, hanem üllőn kalapáccsal:)

*

wr

  • *****
  • 890
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3110 Dátum: 2023. December 24. 12:04 »
Idézet
Higi alj és az anyák leállnak októberben
Ez így megint egy olyan kijelentés ami nem igaz, a higi aljtól nem fog egy anya sem leállni. Attól áll le (ha eláll) ha kihúzod alóla a tepsit. Ugye, ezt csak olyan higi aljjal lehet megtenni ami alul nyitott, az enyém pl. zárt, abból hiába húzom ki a tepsit, ugyanúgy zárt marad mert van alja. A nyitott aljnak abban van előnye, hogy ha kihúzod a tepsit belőle hordásos időben, akkor az alsó fiókból az összes mézet pillanatok alatt fel lehet hordatni velük a felsőbe és el lehet venni, ki lehet teljesen üríteni a fészket minden egyéb beavatkozás nélkül is. Meg van még egy előnye, a tél, mert az sokkal jobban szellőzik mint a zárt alj, és ha részben vagy teljesen kihúzott tepsivel teleltetsz akkor egyetlen penészes léped sem lesz tavaszra, a zárt aljnál sajnos lesz ha nem fa a kaptár mert úgy az enyém mint a nikecell fiók jól zár, nem szellőzik orrán száján mint a fa, és tavaszra a szélső lépek alul megpenészesednek ha nincsenek ősszel kiszedve. Viszont a zárt alj meg sokkal jobb tavasszal, mert nem süvít a hideg szél a fenekük alatt, nem kell alsó takarásokat meg egyebeket berakosgatni, meg gyakorlatilag nálam nincs olyan hogy meszes család.

*

Apis

  • ***
  • 142
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3111 Dátum: 2023. December 25. 12:08 »
Idézet
Higi alj és az anyák leállnak októberben
Ez így megint egy olyan kijelentés ami nem igaz, a higi aljtól nem fog egy anya sem leállni. Attól áll le (ha eláll) ha kihúzod alóla a tepsit. Ugye, ezt csak olyan higi aljjal lehet megtenni ami alul nyitott, az enyém pl. zárt, abból hiába húzom ki a tepsit, ugyanúgy zárt marad mert van alja. A nyitott aljnak abban van előnye, hogy ha kihúzod a tepsit belőle hordásos időben, akkor az alsó fiókból az összes mézet pillanatok alatt fel lehet hordatni velük a felsőbe és el lehet venni, ki lehet teljesen üríteni a fészket minden egyéb beavatkozás nélkül is. Meg van még egy előnye, a tél, mert az sokkal jobban szellőzik mint a zárt alj, és ha részben vagy teljesen kihúzott tepsivel teleltetsz akkor egyetlen penészes léped sem lesz tavaszra, a zárt aljnál sajnos lesz ha nem fa a kaptár mert úgy az enyém mint a nikecell fiók jól zár, nem szellőzik orrán száján mint a fa, és tavaszra a szélső lépek alul megpenészesednek ha nincsenek ősszel kiszedve. Viszont a zárt alj meg sokkal jobb tavasszal, mert nem süvít a hideg szél a fenekük alatt, nem kell alsó takarásokat meg egyebeket berakosgatni, meg gyakorlatilag nálam nincs olyan hogy meszes család.
A félreértések elkerülése miatt nyitott a higi alj nálam augusztus közepétől  kb február végéig! Azt is írtam, hogy az anyák 80-90 %-a áll le ettől teljesen október végére, ekkor ekkor jön még 1-2 szublimálás. Atkahullás 1-10-ig volt az idén az utolsó kezeléskor( nyilván aug szept is kezeltem)A méhek 3 (1/2NB)fiókon vannak, a téli élelem feletetésekor augusztus elején a 3.  méztéri fiókba is kerül cc 5 kg etetés. A 3. fiókot augusztus közepén leteszem elsőnek, nyitom a higi aljat, kijáró a 2. fiókon. A méhek, az első fiókból szépen felhordják (a fedettet is)a kelő fias helyére ezt a cc 5 kg mézet a  2. fiókba október elejére. Így  nem lesznek a kelő fias helyén teljesen üres keretek a fészekben októberben. Nem kell ráetetni, karcolgatni szeptember végén. Nyilván a telelő népesség cc  2 1/2 NB fiók lesz októberbe, de jó ha a nyitott alj felett van egy üres fiók a fészek alatt télen. A higi alj újbóli megnyitása akác alatt, előtt ismételten megtörténik, ez így kiváló rajzásgátlás a fészek hűtése miatt. A higi alj zárás 2cm-es xps-el történik. Akác után ismét zárásra kerül a higi alj, a fias visszaállítása miatt. Bármikor rajzásra készülődés jeleit észlelem az év folyamán nyitom a higi aljat. Év közben is írtok atkát, amennyiben szükséges. November végén felkerül belső meleg és a külső fekete fólia takarás is és a kijáró takarás (kátránypapír :szél, cinke elleni védelem). Tehát ha akarnék sem tudnék a kaptárba piszkálni (savazni , lepényezni) november vége és március eleje között, de nem is akarok!!!
« Utoljára szerkesztve: 2023. December 25. 14:00 írta Apis »

*

wr

  • *****
  • 890
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3112 Dátum: 2023. December 26. 09:34 »
A ződön találtam:
"Mai nap zárókezelés, a vizet nagyon hordták. Családjaim eddig rendben telelnek, holnap élelem ellenőrzés. Szúró próbaszerűen fiast is keresek."
Jaaaaaaj kééééééérem noooormááááális? És még le is írja. Ha a vizet nagyon hordják az azt jelenti nála, hogy rendben telelnek. Meg élelmet is kell ellenőrizni. Akkor mint teleltet, 2db lepényen? Meg fiast keres decemberben... Na az ilyenekre kéne lecsapni hatóságilag és eltiltani legalább 20 évre a méhészkedéstől! A kezdők meg elolvassák, "tanulnak" belőle, és ezekből lesznek a 4 évszakos méhészek. Az ember esze megáll.

*

buksi

  • ****
  • 310
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3113 Dátum: 2024. Január 02. 14:51 »

*

Apis

  • ***
  • 142
Re:ATKAIRTÁS, de ésszerűen
« Válasz #3114 Dátum: 2024. Február 09. 21:41 »
Én szeretném megkérdezni, hogy akik OMME pénzen osztják az észt, előadások formájában, kik revidiálják , hogy az az előadás szakmailag helytálló? Szerintem meg sok esetben nincs rendben amit ezek az előadók terjesztenek. De hát mindienki úgy csinálja ahogy akarja. Én eddig teljesen elégedett vagyok a teleléssel, aminek még nyilván nincs vége! Viszont amennyiben úgy dolgoznék mint amit az előadók sok esetben javasolnak elégedetlen lennék!