Zöld gondolatok

  • 525 válasz
  • 139874 megtekintés
Re:Zöld gondolatok
« Válasz #210 Dátum: 2019. Augusztus 15. 08:00 »
És szerinted egy ilyen bolygóigazgatóság valódi lehetőség.

Tudod, mit? Mindketten hasonlóan naiv idealisták vagyunk, mert te el tudod képzelni, hogy a 7-8 milliárd ember meg a 200+ ország elfogadja egy mindenek fölött álló "omnipotentát" kialakítását, ezzel beismerve, hogy "amit eddig csináltunk, az rossz út volt, de most lelkesen elismerjük és sóvárogva várjuk is, hogy a kollektív bölcsesség vezessen majd", én meg abban látom a kiutat, hogy ugyanez a 7-8 milliárd belátja, hogy a kormányaik félrevezették őket, és hogy valójában nem ostorra meg folyamatos tűzoltásra és a lékek betömködésére van szükségük, hanem olyan vízióra, ami valóban élet-szerű...
Nincs több kérdésem.
Esetleg egy Papp Márió verset idéznék.

Az alkalom működési elve

Elmondtunk már mindent egymásnak
amit amúgy is tudtunk
nem maradt más:
nagy az isten
énekeljünk
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Zöld gondolatok
« Válasz #211 Dátum: 2019. Augusztus 15. 08:44 »
Nagyon érdekes számomra a méhésztársak írásaiból megismerni a mélyebb gondolataikat. Nem gondolom, hogy csak szorosan a méhekhez kapcsolódó zöld gondolatoknak volna helye ebben a rovatban. Vegyünk egy gondolatkapcsolás sorozatot: méhek- fák- erdőirtás- az emberiség lokális túlszaporodása- túlzott vegyszerezés- egységnyi területen minél nagyobb termés elérésének kényszere- hatékonyság- széndioxid lábnyom- GDP hajszolása- a profit maximalizálása mögött húzódó emberi gondolatok, magatartásformák- kényszerek- fenntartható fejlődés... mindezekről beszélgettünk, keresve a jelenségek mögött rejlő mélyebb okokat. A zöld gondolatok köre igen szerteágazó, a gondolati kapcsolódások is ilyenek voltak.

WR ezt írja:
“Vajon hányan mennek ki a méhészetükbe a munka helyett csak azért, hogy semmit sem csinálva csak álljanak a kaptársorok mögött, nézzék, hallgassák ahogy a méhek húznak, és átadják magukat az érzésnek, megfeledkezve az egész világról, szimplán csak élvezve magát a létezést, a természet játékát? “

Szerintem az egészséges munkavégzésnek ott van a határa, hogy az ember felegyenesedve a robotolásból, szétnézve, hogy mit végzett, tudja élvezni a munkája gyümölcsét, tudjon örülni annak, amit csinál. Ennek érdekében akár érdemes elengedni dolgokat, vagy hatékonyabb módszereket találni. Az ember nem csak a munpkára, versenyre, hatékonyság keresésére teremtetett, hanem örömre is. Ha ezt elveszítjük, ott gond van.
Én szoktam így a méhest szemlélni, ahogy WR írja. Hallgatom a zümmögést, nézem a virágport hordó méheket, bár ehhez egyre erősebb szemüveg kell (lassan távcső), ha pedig túl közel hajolok, akkor orbanyomnak...

Re:Zöld gondolatok
« Válasz #212 Dátum: 2019. Augusztus 15. 09:57 »
Szerintem az egészséges munkavégzésnek ott van a határa, hogy az ember felegyenesedve a robotolásból, szétnézve, hogy mit végzett, tudja élvezni a munkája gyümölcsét, tudjon örülni annak, amit csinál. Ennek érdekében akár érdemes elengedni dolgokat, vagy hatékonyabb módszereket találni. Az ember nem csak a munpkára, versenyre, hatékonyság keresésére teremtetett, hanem örömre is. Ha ezt elveszítjük, ott gond van.
Én szoktam így a méhest szemlélni, ahogy WR írja. Hallgatom a zümmögést, nézem a virágport hordó méheket, bár ehhez egyre erősebb szemüveg kell (lassan távcső), ha pedig túl közel hajolok, akkor orbanyomnak...

Erről a gondolatról eszembe jutottak a kezdetek.
Említettem már,  hogy könyvvizsgáló voltam, a párom pedig falusi nótárius.
Elkezdtem földterületeket venni, erdőtelepítés, extenzív dióültetvény, vadgyümölcsök oltása nemes gallyal, stb.
Akkor fogalmazta meg a párom azt az egészséges irigységét, hogy milyen jó nekem, hogy lekaszálok egy darab földet, visszanézek és látom a növekvő fákat, a munkám tapintható eredményét. Ő pedig nem lát mást, mint jegyzőkönyvet, határozatot, rendeletet, csupa olyan dolgot, ami ugyan megélhetést ad, de munkában lelt örömöt nem tud jelenteni.
Tökéletesen meg tudtam érteni az érzéseit, mert egy stimmelő főkönyvi kivonat, vagy egy jóváhagyó záradék kapcsán valahogy én sem tudtam az égig ugrani a boldogságtól.
Valahogy így indult a méhészet, mint közös tevékenység.
A zsongásért, az illatért, egy ismeretlen világ felfedezéséért, a "teremtés" öröméért.
A méhészet az egyik legjobb "agysöprő" tevékenység.
Ahogy belépünk a kapun, megszűnik a külvilág. Szóval teljesen egyet tudok érteni ata67 véleményével. 

*

buksi

  • ****
  • 310
Re:Zöld gondolatok
« Válasz #213 Dátum: 2019. Augusztus 15. 10:47 »
Sajnos a méhészkedést és a külvilágot sokan még nem tudják kezelni,talán mert még éretlenek.
De ha így menetel tovább a méhészeti élet,főleg a haszon fokozásával,elveszik minden"régen volt szépsége"és megbecsülése. :-[

Re:Zöld gondolatok
« Válasz #214 Dátum: 2019. Augusztus 18. 21:27 »
Né má!
Má meg egy “idióta” aki fát ültet!
Micsoda “rettenetes” gondolatai vannak Jane Goodallnak is.

“Minden egyes apró cselekedet számít. Minden egyes nap, minden egyes percben bárki tehet valamit azért, hogy jobb legyen a világ”
– jelentette ki a tudós.

Milyen érdekes (egyesek szerint nagyon gyenge)képességeimmel én is valami ilyesmire szerettem,próbáltam volna felhívni a figyelmet.

https://www.elobolygonk.hu/Klimahirek/Klimavedelem/2019_08_15/jane_goodall_oshonos_fakat_ultetett_a_sashegyen

Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2019. Augusztus 19. 10:55 írta Csányi Antal »


Re:Zöld gondolatok
« Válasz #216 Dátum: 2019. Augusztus 19. 10:38 »
Látom “fent van” ismét a létező legnagyobb méhészeti outsider.
Mindentudó polihisztorunk nagyon valószínű ismét tetteim zengésén fáradozik.Ezért aztán mostan “vala”,gyorsan-gyorsan kárpótlásként,”szent ingerületének”csillapítására felteszek egy újabb bulvárcikket,köpönyeg-szemelvényt.

https://koponyeg.hu/hireso/erdo-vagy-ultetveny-nem-eppen-igy-kellene-fakat-telepiteni
« Utoljára szerkesztve: 2019. Augusztus 19. 10:56 írta Csányi Antal »

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Zöld gondolatok
« Válasz #217 Dátum: 2019. Augusztus 19. 12:20 »
N
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 22:01 írta oszkár »

Re:Zöld gondolatok
« Válasz #218 Dátum: 2019. Augusztus 19. 12:21 »
Né má!
Má meg egy “idióta” aki fát ültet!
Micsoda “idióta” gondolatai vannak Jane Goodallnak is.

“Minden egyes apró cselekedet számít. Minden egyes nap, minden egyes percben bárki tehet valamit azért, hogy jobb legyen a világ”
– jelentette ki a tudós.

Milyen érdekes (egyesek szerint nagyon gyenge)képességeimmel én is valami ilyesmire szerettem,próbáltam volna felhívni a figyelmet.

https://www.elobolygonk.hu/Klimahirek/Klimavedelem/2019_08_15/jane_goodall_oshonos_fakat_ultetett_a_sashegyen

Csányi Antal

Kedves Antal!

Hezitáltam egy ideig, hogy jelen mentális állapotában érdemes-e válaszolnom, vagy jobb, ha hagyom a körein belül ön-levében tovább főni.

Végül mégis úgy döntöttem, hogy válaszolok ismételt kóstolgatásomra, de hangsúlyozom, utoljára.

Kedves Antal! Nézetem szerint sem idióta Jane Goodall, mert egy klíma- és öko-kampány során eljött Budapestre, s tartalmas programjába belefért három fa elültetése. Szívhez szóló az üzenete is, talán valahogy így mondta: "Every little action counts. Every day, every minute, anyone can do something to make the world a better place..."

Ja. Szép...!

Tudja, kedves Antal, a jó Jane Goodall a faültetés előtt a Sziget Fesztiválon is kapott közel 10 percet, hogy népszerűsítse az alapítványát és buzdítson az adakozásra. Nem tudom, hallgatta-e a beszédet, ha valamiért nem tette volna, küldök egy feliratozott változatot, tanulmányozza:
https://www.youtube.com/watch?v=wGzvkI5Uqhs

Nem szívesen váltanék a "Né má! Há má meg...! Eh...!" csányisan emelkedett" stílusra, bár íráskészségem kiterjed arra is, csak valahogyan nem érzem a sajátomnak ezt a tőrülmetszett böszmeséget. Nem vagyok képes belátni, hogy észérvek helyett mi szükség a mű-böszmeségre, a provokatív beszólásokra. Értem én a mondanivalót e stiláris eszközök nélkül is.

Ön sértve érzi magát, mert mézengúznak írt válasza nyomán néhány ellenérvet felsorakoztatva kidomborítottam, hogy az ön által előrevivőként aposztrofált amolyan "csányis" faültetős program (tudja, a "méhészes-zsák diós") nem képes sokkal előbbre vinni a klímakatasztrófa elleni küzdelmet. Ön nem így látta, amolyan ál-szarkazmussal "lehülyézte" a faültető dísz-etiópokat (tudja, akik nem ágyékkötőben, hanem vasalt nadrágban simogatják a földet, faültetést imitálva), akik a világ éhséggel-szegénységgel leginkább sújtott területeihez tartoznak, ahelyett, hogy belátta volna, hogy a világon sok helyen az emberek nem a klímáért, hanem az életben-maradásért küzdenek.

Természetesen egy idő után -látva a vergődését- megvilágítottam, hogy a szándék lehet jó, ám a képességek adta "kiviteli terv" lehet a képességek függvényében teljesen inadekvát is. Az öné az volt, s hiába hangsúlyozza, hogy szándéka goodallian nemes, a "kiviteli terv" csak "csányisra" sikeredett. Jól mondta mézengúz: ma a tönkremenő-félben lévő méhész nem az erdőterület, földterület-vásárláson és erdőtelepítéseken agyal, hanem fókuszában a túlélés, az életben-maradás van.

Ráadásul páran azt is próbáltuk megvilágítani, hogy az ilyen hangzatos kampányok, mint az "Ültess el egy fát és megmented a Földet" pénzkérésre és a lelkiismeret megnyugtatására jók, klímakatasztrófa kivédésére nem. Az ellen az attenborough-i modell sem jó, hiszen éppen a legszegényebb, éhező régiókban nem hajlandó az ember az önkorlátozásra, a népességcsökkentésre, az "óvszer felhúzására", ellenkezőleg, rágcsálói exponencialitással szaporodik, s mellette igénye van a nyugati életnívóra is (mert az jár neki), pedig 15 km-re küldi vízért az asszonyt és a gyereket.

Szóval Kedves Antal, nem beszélünk egy nyelvet, de hiába is hozom ide az észérveket, ön azt hiszi, személyében támadom. Támadja a rosseb, semmi dolgom önnel, ha nem olyanban prófétál, amihez nincs segédszellentése sem. Az erdők klímavédelem szempontjából valóban fontos, ám nem meghatározó szereppel bírnak. Rossz felől közelít, aki azt mondja, hogy az erdők telepítése megold minden klímagondot. Old egy fenét, rossz végéről közelíti a problémát. A gond a kibocsátással, jobban mondva a kibocsátás nagyságrendjével van.

Utolsó próbálkozásképp küldök két hazai tanulmányt, melyet erdészek készítettek az erdők klímakatasztrófa elleni potenciális lehetőségeiről, az erdők, erdőtársulások és erdészeti technológiák "szénlábnyomáról". Elkeserítően nagy melléfogás azt állítani, hogy majd az erdők képesek lesznek visszafordítani a klímaváltozást, különösen a jelen kibocsátás és túlfogyasztásunk függvényében. Szerepüket senki nem tagadja, de jelentőségüket, lehetőségeiket sem szabad túlértékelni, mert az csak félreviszi a fókuszt a valódi gondokról és hajlamosít arra a Hajógyári-szigeti goodalli zárómondatok relevanciáját elfogadjuk. Erre később visszatérek. Azért hazai példát hoztam, s nem globálisat, mert nálunk a túlnépesedés hatása kiiktatható.

https://epa.oszk.hu/00600/00691/00019/10.html  A klímaváltozás hatása a hazai erdők szénmegkötő képességére és stabilitására.

http://www.erdtudkoz.hu/cikkek/2018-014.pdf      Erdészeti technológiák szénlábnyoma és előrevetített klímakockázata.

Visszatérve Goodallra: a legnagyobb tisztelettel, de ha a klímakatasztrófa ellen harcol valaki, akkor küldjön video-üzeneteket, s ne utazgasson egy évben 300 napot, mert ezzel az egyik legnagyobb ökológiai lábnyomú főemlőssé lephet elő a kedves Jane néni. Gondolom, nem zebu-fogaton járja a világot előadni, és pénzt gyűjteni az alapítványa számára, hanem jobbára repülőgépen. Annak meg igencsak méretes és penetráns ökológiai lábnyoma és -szaga van... : https://mta.hu/tudomany_hirei/a-repules-okologiai-labnyoma-a-szunyoginvazio-ordogi-kore-a-szigma-a-holnap-vilaga-2019-junius-25-i-adasa-109861

Szóval lehet küzdeni a globális klímakatasztrófa ellen, de nem így, hogy Jane néni 9-10 percre kiperdül a Sziget részben drog- és alkoholtelített mulatozó fiatalsága elé, s "együtt megmentik a világot". Ehhez a megmentő csapathoz igyekszik Kedves Antal csatlakozni, a fotelban felriadva a rémálomból, hogy ez a szemét "utolsó polihisztoruk és méhészeti outsiderunk" már megint a képességeit analizálja. Rosszul értette, amikor azt próbálta érteni, hogy én azt mondtam:  "nagyon gyenge képességekkel" rendelkezik.

Téved, én nem globálisan értékeltem, s minősítettem le a képességeit, csupán arra szerettem volna rávilágítani, hogy olyan területeken igyekszik vitézkedni, amelyeken a jelen képességei szemlátomást erősen korlátozottak. Lehet ez ellen tenni, de a változtatás szándéka és annak látható jegyei nélkül borongani rajta kifejezetten fölösleges.

Üdvözlettel: Szenttamási István Tamás, (Fehér Viktor kegyelméből és támogatásával)

Látom, közben kisandított a fotelból. Rendkívül szegényesre sikeredett eme utolsó "riposztja" is, de a régi formáját legalább sikerült hoznia. Majd elmúlik...

Re:Zöld gondolatok
« Válasz #219 Dátum: 2019. Augusztus 19. 13:38 »
... néhány ellenérvet felsorakoztatva kidomborítottam, hogy az ön által előrevivőként aposztrofált amolyan "csányis" faültetős program (tudja, a "méhészes-zsák diós") nem képes sokkal előbbre vinni a klímakatasztrófa elleni küzdelmet.

Félretéve a faültetéssel kapcsolatos zöld gondolatokat, a dióról írok néhány szót.
Körülbelül egy hektár diósom van, három korosztály ebből már terem. Valamennyi Alsószentiváni 117. Fele saját oltvány, amit nagyon bonyolult elvégezni, senkinek nem ajánlom, legfeljebb érdekesség képpen, ha szereti a kihívásokat. Aki egy 20-30 %-os eredést elér, és a beoltottakból legalább 10% valamikor teremni is fog, annak már örülhet. Természetesen akik ezt profi módon nagy gyakorlattal csinálják, ott ennél jóval több termő fa nevelhető, de hallottam már iszonyatos kudarcokról. Nem véletlenül drága a diófa oltvány. Egy kis területre is ha kiszámítja a polgár a várható költségeket, hát elborzad.
Támogatott ültetvények telepítésekor -mint régebben Fehér Viktor már említette -, olyan sok követelménynek kell megfelelni, hogy inkább neki sem érdemes állni. Na de a világot a makacs emberek viszik előre, nem a puhányok, én senki kedvét nem szeretném szegni.
Továbbá! Ha valaki a fájáért ültet diót, akkor azt is érdemes figyelembe venni, hogy ma már fahulladékból festékkel gyönyörű és farontók által nem kedvelt bútor alapanyagot állítanak elő, amiért a diófa lassan kiszorul a bútorgyártásból, illetve amennyire szükség van, azt bőven fedezi a mai kitermelt mennyiség, és egyre csökken az ára, ha egyáltalán van rá igény.
A termést sem egyszerű megvédeni. Szerintem az idén már alig lesz olyan tájegység Magyarországon, ahol a nyugati dióburok fúrólény nem fog megjelenni. Ez, a vagy több tucatnyi dió és termésének betegségei közül,  gyakorlatilag feledteti a többit. Tavaly alig tudtunk kevéske piacképes diót betakarítani. Egyik diótermelő hobbiméhész haverom például az előző évi több mint 100 konténernyi dió helyett, csak 13 konténernyit tudott összeszedni, részben megfeketedettet.
Az idén a csapdákban megjelent első legyeket észlelve azonnal kezeltünk. Majd még kétszer. Sajnos tegnap is tökéletes hangulatban lévő kukacokat találtam néhány kezdődő feketedő burok alatt, amelyek száma naponta sokszorozódik. Mospilannal a méhek felett is lehet permetezni az elülésük után. Kicsit idegesek másnap, de semmi bajuk. Más szerrel keverni tilos. (Ez bonyolult, akit esetleg érdekel, hívja Fehér Viktort, mert Ő ért hozzá, hátha hülyeséget tanácsolok.)
Összegzésül, aki jelenleg diót ültet, annak ezekkel a problémákkal nem árt tisztában lenni, mert nem éri akkora csalódás. Egyébként tavaly még volt biztató cikk is a dióról, de valami nem működik. A legyek irthatók, de ahhoz talán folyamatosan kellene permetezni. Sajnos egyenlőre a termelőknek fogalmuk sincs a megoldásról, már hallani olyan elkeseredett megnyilvánulásokat, hogy az egészet kivágják.
https://www.agrarszektor.hu/noveny/igy-vedheto-a-dio-a-burokfurolegy-ellen.11636.html

Re:Zöld gondolatok
« Válasz #220 Dátum: 2019. Augusztus 20. 16:05 »
https://koponyeg.hu/hireso/enni-vagy-nem-enni-husba-vago-kerdes

Egy részlet a “bulvárcikkből”.
“Amíg néhány hónappal, egy évvel ezelőtt még csak nagyon halkan merték megjegyezni a tudósok, hogy bizony nem ártana átalakítani az étkezési szokásokat, ma már határozottan állítják: ha nem csökkentjük jelentősen a húsfogyasztást, az élelmiszerpazarlást és ha nem állunk át egy fenntartható növénytermesztési gyakorlatra - ettől a nagytáblás, monokultúrást termesztés nem is állhatna távolabb -, akkor bizony egy olyan élelmiszerválsággal kell majd szembenézni, amihez képes a jegyrendszer még kellemesnek is mondható. ”
« Utoljára szerkesztve: 2019. Augusztus 20. 16:08 írta Csányi Antal »

*

buksi

  • ****
  • 310
Re:Zöld gondolatok
« Válasz #221 Dátum: 2019. Augusztus 20. 16:57 »
Kedves méhésztársak,annyi okos dolgot tudtok kitalálni,annyi javaslat van a jobb méhészkedésre,vegyszer mentesítésre,klíma védelemre,jobb életre,de arról senki nem beszél ,mi a sorsa a méhészek által felhasznált és kidobott vegyszeres atka irtó fa és műanyag lapoknak,vagy ez nem nem számít? ::)

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Zöld gondolatok
« Válasz #222 Dátum: 2019. Augusztus 20. 18:10 »
K
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 22:01 írta oszkár »

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Zöld gondolatok
« Válasz #223 Dátum: 2019. Augusztus 23. 23:07 »
https://www.msn.com/hu-hu/hirek/külföld/őslakosok-ellen-vívott-véres-harcok-ágyaztak-meg-az-amazonas-erdőtüzeinek/ar-AAGdWFv?li=BBPtEXs

és
http://www.msn.com/hu-hu/eletmod/health/ez-az-ok-amiért-lángokban-áll-az-amazonas-esőerdő/ar-AAGe3vi?ocid=spartandhp