Aktuális tennivalók a méhesben

  • 123 válasz
  • 45602 megtekintés
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #45 Dátum: 2018. Március 17. 17:57 »
W.Zoli, de igazad van. Épp azon gondolkoztam, hogy ha ezzel jár a profizmus, akkor én nem is akarok profi lenni.  Tényleg nagyra értékelem a tapasztalt hozzászólást, de a fenti személyes írásokat privátba kellene megharcolni, vagy nyitni egy új topikot ,,üssünk tezsvér,, címmel és ott had mennyien, azt messze erkerüljük...

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #46 Dátum: 2018. Március 17. 18:09 »
Ne aggódj! Ha szeretnél sem menne.
Azok az írások éppen nektek szólnak, csak azt sem értitek. Erőlködtök kínlódtok, aki meg elmondja mit, illetve mit ne tegyél a méheiddel, azokat megkiabálod. Én a helyedben csak kérdeznék.

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #47 Dátum: 2018. Március 17. 20:06 »
Csak kérdezni fogok ígérem. Egy apró észrevételem volt ezen a fórumon ami nem kérdés, de azt is megbántam. Bocsánat....utolsó volt. Tartom magam a helyemhez.
Kezdő.


Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #48 Dátum: 2018. Március 17. 20:28 »
Én meg azt mondom, jó ez így. A felesleget a kezdő átugorja, de bizony  J. és A. beszélgetései van amikor komoly információhalmazzal szolgálnak. Nem rég volt a serkentés, azok a beszélgetések a kezdőknek sok információval szolgálnak. Két méhész aki két külön utat jár, ennél jobb nincs a kezdőknek az információ "mazsolázgatására", főleg ha az a vita szakmai alapon történik. Persze lehet akkor is kérdezni amikor ott a baj, de azt jobb megelőzni, azon meg a tudás segít.

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #49 Dátum: 2018. Március 17. 20:55 »
Jenő!

Úgy is lehetne szakmai kérdésekben vitáznod,hogy a másikat nem sértegeted.
Te meg ezt nem érted.
Nem kell a sárga földig aláznod akivel nem értesz egyet.
Amit Attilával művelsz, az kritikán aluli.

Minden út Rómába vezet.
Valószínűleg a tiéd rózsákkal és leanderekkel szegélyezett,leggyorsabb,legjobb és a legrövidebb.

Csányi Antal

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #50 Dátum: 2018. Március 17. 21:42 »
Hülyeséget írsz ismét. Falkaszellem? :o
Beidéztem egy tavalyi hozzászólását, amiben megszidott engem, és most ugyan azt írta amit én akkor. Te sem tudsz olvasni Anti? Nem hiszem el.
Aki meg nem ért a szép szóból, és ráadásul marakodik, engedd már meg nekem, hogy válaszoljak ugyan olyan hangnemben! Ráadásul a saját hozzászólásaival válaszoltam, nem én írtam. Csak idéztem, mint számtalanszor.
Ez a földig alázás? Elvégzi helyettem. Ezzel a magyarázattal vágtátok ki Tomipapát is. Figyelek Anti, és elég jól visszaemlékszem. Azt a hozzászólást órákon át kerestem. Úgy látom a reakcióitokból, hogy ez is megérte a ráfordított munkát. Akinek meg van esze, annak segítettem vele, remélem. Aki meg február végén már etetésre buzdítja  a méhésztársait, azt nem tartom segítőkész embernek. Kezdők beveszik. Nem hagyom!!! >:(Sok duma, aminek semmi értelme, aztán az ellenkezője. Vagy talán nem tetszett a hangfelvételes idézetem sem Anti? Mészáros alatt mekkora vágy élt többekben, a hangfelvételek és egyebek, Pl. titkos jegyzőkönyvek, meg a hírhiány miatt. Mi van most? Éppen az ellenkezője. Most mekkora szemétség hangfelvételt készíteni. Emberek! Nehogy már! Ugye milyen szépen sorba raktam néhányat? ;D
Na akkor olvasd el ismét, és gondold végig kinek lenne oka megsértődni. Egyébként nem szoktunk megsértődni egymásra. De ami nem úgy van, az nem úgy van. :P

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #51 Dátum: 2018. Március 18. 00:14 »
Jenő!

Nekem nem az írásaid tartalmi részével van bajom.
Két ember sosem gondolkodik úgyanúgy,ezért mindig is lesznek viták.
A Te szakmai véleményed jó részével egyetértek.
Elismerem szakmai tudásod,tisztellek és becsüllek emiatt .
Látom,hogy jó szándékkal segítesz kezdő és haladó
méhészeknek.Emiatt is becsüllek.
Nekem ugyan az nem tetszik mint Razo nick nevű
kollegának.Ő így fogalmazza meg:"üssünk tezsvér" topicot indítana,a személyeskedések számára,amit nagyívben elkerülne.
Én egyszerűen nem értem,miért van erre szükség.
Igazad van vagy nincs,ebből a szempontból mellékes.
Igen is Szentamásinak is ezt vetettem a szemére.

Egy kis szakma.
Attila ugyanazt mondta az etetéssel kapcsolatban mint Te,hiába rugozól a témán.
A tavaszi etetést-ha kell-a rendszeres virágporhordás után szabad elkezdeni.
Minél gyengébb az állomány,minél nagyobb a keret nagysága annál inkább szükséges a szűkítés.
Erős népességű állomány megold szinte mindent.
Ilyet kell tartani,ehhez kell a szaktudás.

A kora tavaszi serkentést-inkább etetésnek mondanám,mert ennak van értelme-én a következő képpen látom:
Van olyan év amikor akár február végén el lehet,adott évben el kell kezdeni serkenteni,etetni.
Ekkor is mint mindenkor nem egy két decis adagot kell adni az ló....!
Ha adok akkor min 1 liter 1:1 arányú szirup.
Sokszor olyan a tavasz,hogy március 8.-ára nőnapra
elvirágoznak a (rekettye vagy még régiesebben rakottya) fűzek.Ezekben az években nem lehet már az említett jeles ünnepre a szebbik nemnek szép barkát szedni,mert mind virágzik.Lehet menni a virágboltba,mert különben nem lehet érvényt szerezni az örökérvényű mondásnak miszerint is:hoztam neked virágot,mutasd meg a ....dot. Ilyen évben el lehet,ahol nincs korai-rekettye-fűz el is kell kezdeni a serkentést.
Nyilván minél több a tavalyi telelő élelem a családoknàl,annál kevesebbet kell adni.
Volt már olyan év is amikor azt hittem a friss korai fűz
méze miatt a fiasítás nem fog(tudni)megfelelően terjeszkedni,de aztàn a jó idő utáni rossz idő
megoldotta ezt a rettentően nagy problémát.
Nyilván ilyen évben ilyen hordásnál nem kell etetni.
Tavaszi etetési ököl szabályaim:
-A gyors átvizsgálás során mézkészlet     
 jelőlés,sok,kevés átlagos,keretetető berakás
-3-4 napig nincs hordás akkor etetés,mennyisége a       
 mézkészlet jelőlés és a várható időjárás függvénye.
-4-5 kiló alá megy a mézkészlet nagyobb adag kaját 
 kell adni.
 A pécsiek méhészek"nagy tanítója" Lieber
 Sanyi bácsi egyszer eljött hozzánk tavasszal és
 látva,hogy a családoknàl kevés a méz 5-6 kiló
 következőt mondta:"édes fiam,ez így jó,nem tudják
 ezek(már mint a méhészek),hogy ilyenkor tavasszal
 nem kell sok méz a méheinknek"
Az idei év is eszméletlen.Óriásiak az eltérések a telephelyek között.Az egyik helyen sok a másik helyen kevés a méz,hasonló népesség mellett.
Nyilván ahol sokat fiasítottak a télen ott kevesebb,kevés az élelem.Itt majd pótolni kell.

Csányi Antal




« Utoljára szerkesztve: 2018. Március 18. 00:31 írta Csányi Antal »

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #52 Dátum: 2018. Március 18. 06:33 »
Anti, hogy lehet az, Te elsőre megérted írásomat, Jenő még most sem?
A hangfelvételek kérdése nem ide tartozik, de válaszolok.
Szerintetek van különbség egy OMME ülésen készített hangfelvétel, és egy magánbeszélgetésen készített hangfelvétel között?
Jenő szerint nincs.
Itt hagyom abba az értelmetlen vitát.
Megyek az OV-ra, este beszámolok az ott történtekről.
Nagyernyei Attila

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #53 Dátum: 2018. Március 18. 07:00 »
Szerintem Anti hozzászólása nagyon korrekt volt. Jenő azonban mindössze arra akarta felhívni a figyelmet, hogy ő tavaly is azt állította, hogy jó virágporhordás idején van helye a serkentésnek, míg Attila akkor már az ezt megelőző időben is helyesnek vélte, most viszont ugyanazt állítja, mint Jenő.
Az én véleményem most sem változott. A fiasítás nagyságát ebben az időben a virágpor határozza meg. Ha van a méz alatt tavalyi virágpor, akkor lehet akár mínusz húsz fok is, az anya fiasítani fog, ha nincs virágpor, akkor hiába a serkentés. Régebben volt olyan február, hogy közel húsz fok volt, gyönyörű nektár és virágporhordás. Kecskefűz csak mutatóban. Azt gondoltam, hogy talán hóvirágról, mert az tömeges volt. Most néztem a hóvirágtengert, de csak egy-két méh lézengett. Viszont hang után megtaláltam az első kinyílt kecskefüzet. Mintha raj lett volna rajta. Így hát szerintem az az igaz megállapítás, hogy akkor serkentsünk, amikor a kecskefüzet tudják tömegesen járni a méheink. Én mondjuk nem szoktam serkenteni, mert nagyon nehéz a méheimet ebben az időben megközelíteni.

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #54 Dátum: 2018. Március 18. 08:18 »
Ezt nem jól tudod neo.
Tilos serkenteni minden évben március végéig!!! Egy etetés nem fog ártani, sőt egy kicsit segít a takarítás és a víz miatt..., de ezt már nagyon sokan leírtuk. Soha nem szabad serkenteni addig, amíg nem kezdődött meg a nemzedékváltás. Hiába van olyan év, amikor bőven van virágporhordás már korán, az nem ugyanaz mint amikor dől be a virágpor, és már a virágporos sejtek közé is petéznek az anyák, rendszeres a röpködés, de még az az évi fiasításból nem kelt ki legalább a telelőnépesség fele.
Az anya már néhány napos jó idő esetén fokozza  a peterakást, illetve beindítják az udvarhölgyek őt, aztán képesek túlterhelni a dajkasereget. Mindig visszajön egy rossz idő tavasszal, van amikor ismétlődik. A mesterségesen megnövelt fiasítás mennyiségét nem tudják megfelelően ellátni, és a hőmérsékletet tartani. Elég egy néhány órás kemény hajnali fagy. De nem ez a legnagyobb baj a korai serkentéssel.
Írd le légyszíves neo, hogy mit csinálnak a méhek a beadott cukorsziruppall, mielőtt felhasználják fűtésre, vagy az álcák élelméhez! Azok a méhek, akik még tavaly keltek, kevesen vannak a fiasítás nagyságához, és igen sok más munka várna még rájuk. (kopás, bélfal, ...Te jobban tudod.)
Ugye mi még méhészektől lestük el a szakmát, nem pénzért oktató és csak az alapozást elvégző tanítóktól. Néhai egyik méhész barátom, -akit már 27 éve vittünk a sírjához,- ehhez hasonló szakmai fogások tucatját adta át mindenkinek, önzetlenül. (Igaz akkor még csak méhészek voltak a szakmában, nem voltak eszement támogatások a bohócoknak is, a kalandorok biogilisztát és éti csigát termeltek-volna:) ;D ;D ;D Arra is emlékszem, amikor megkérdeztem tőle, hogy semmit sem lehet etetni ilyenkor? Azt mondta:b@..za + ott van a tavalyi akácméze, azt adagolhatja neki, ha annyi esze van. ::)  Fel kell előző évben időben etetni, hogy a következő évben rossz tavasz esetén is bőven kitartson! Ugye mindenki olvasta ezt?  :-\ Viszont ma már ekkora méhsűrűségnél, és ismétlődő rablásos években, valamint az akkori világgal összevetett mai vándorlási őrület mellett nem szabad megtenni. Tilos mézet visszaetetni!
Tehát nincs serkentés, mert árt most is, hát még február végén.

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #55 Dátum: 2018. Március 18. 10:15 »
Jenő!
Én is úgy gondolom, hogy ősszel kell feletetni, így is csinálom. Az is igaz, ha megint bejön egy lehűlés, akkor ha nincs virágpor utánpótlás, akkor tényleg hiábavaló volt a serkentés. Hozzátenném: ilyen viszont áprilisban is lehet. Volt olyan április, amikor összesen öt napon keresztül tudtak kimenni. Mondjuk ez elég ritka eset, és sokkal kisebb a valószínűsége, mint a márciusi ilyen időnek. Soha életemben nem serkentettem, egyszer próbáltam fehérjepótlós lepénnyel, az sem igazán győzött meg. Ha Attilának jó a tapasztalata, én nem vonom kétségbe. Ha valaki óvatosan próbálja ki, a családjai kisebb részénél, azzal fel tudja mérni a hatását. Aztán dönt. A világ is csak úgy halad előre, ha kísérletezik az ember. Ha nem, akkor soha nem tudja meg, hogy esetleg mit veszített? Attila pontosan ezt írja. Amiben én a rációt látom, az  hogy az etetés a virágporhordást serkenti. Ezt viszont nem tudom, hogy helytálló megfigyelés-e? Kora tavasszal nehezen tudom elképzelni, hogy fokozni lehetne a virágporhordást. Például az április időszakban én mindig örülök néhány hűvös napnak, mert akkor kieszik a virágporos kereteket, amellyel az anyát korlátozzák. Mindig idegesít, amikor a méhek a virágporos kereteket fűtik a fias helyett.

*

wr

  • *****
  • 889
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #56 Dátum: 2018. Március 18. 11:06 »
Az adott kaptár formáját tekintve ugyan más a véleményem, azért Jenőnek a legtöbb írásával egyet tudok érteni. Én sem szoktam serkenteni és etetni sem tavasszal, szűkítenem és takarnom pedig a fiók mérete és kivitele miatt eleve nem is kell, ennek ellenére a normálisan áttelelt család ugyanúgy feljön akácra, sőt.
És most jön a de. Van a gyári habkaptár, ami a méhészkedésben eltöltött több évtized tapasztalatát is képes felülírni. Amit Jenő leírt az valóban úgy van, aszerint érdemes eljárni. A fa kaptárban. A habkaptárban teljesen más viszonyok vannak, ezt ha nem a saját szememmel látom akkor nem hiszem el. Telelni ez a kaptár nagyon rossz (mert meleg), viszont tavasszal épp ellenkezőleg, a család tavaszi fejlődésében óriási előnye van a fához képest, épp ezért mert meleg. Szóval telelni nem jó, mert az anya konkrétan egész télen nem áll le benne, év közben alig lehet bírni az atkával. Elmentem a kollégához nemrég egy kaptárbontásra, ott volt a több tenyérnyi fedett fias, amit visszaszámolva a februári -15 fokban petézett az anya! Nem néhányat, több tenyérnyit! Belenéztünk néhány fa kaptárba is ugyanazon a napon, vagy semmi nem volt, vagy csak kevés pete.
A srác a mínuszok megszűnte óta folyamatosan serkent, minden egyes nap, igen, a mai hidegben is. Mivel a szirupnak önmagában nem sok értelme van ilyenkor, fehérje pótlót is tesz bele. Nincs ugyan virágporhordás de fehérjéhez is hozzájutnak így a méhek, folyamatos a fiasítás, nem dobálnak ki álcákat ilyenkor sem. Évek óta így csinálja.
Amikor először hallottam róla én is konkrétan lehülyéztem, de a repcepergetések őt igazolták, mert már repcére olyan népesek a családjai amiről sokan csak álmodnak. Ezt csak mint érdekességet írtam le.

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #57 Dátum: 2018. Március 18. 11:13 »
Oké neo, de arra amit kérdeztem, nem válaszoltál. Akkor még1x ;D
Mit kell annak a telelő méhnek csinálni a sok feladata mellett, aki cukoreleséget kap? Fel tudja azt használni, vagy máshonnét kell valamit elvennie/vonnia ahhoz, hogy tudjon vele mit kezdeni, mint élelem? Tudod Te, csak ciki most ezt leírni. Ne legyél már ennyire diplomatikus! ;)

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #58 Dátum: 2018. Március 18. 11:15 »

És most jön a de. Van a gyári habkaptár, ami a méhészkedésben eltöltött több évtized tapasztalatát is képes felülírni. Amit Jenő leírt az valóban úgy van, aszerint érdemes eljárni. A fa kaptárban.
Csakhogy nekem a kaptárjaim 3-4,5 centiméter vastagok ;)
A mézterek nem.

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #59 Dátum: 2018. Március 18. 11:30 »
Mindig idegesít, amikor a méhek a virágporos kereteket fűtik a fias helyett.

A betömködött virágporra kevés mézet raknak, illetve már gyűjtésekor általában az otthonról magukkal vitt méz segítségével csomózzák a szőrös lábukra. (Ezért nem szabad gyűjtött virágport sem etetni méhekkel, de nekem 111.)
Arra még, ha jól emlékszem az ajak alatti mirigy (savanyú anyag + víz) váladékát kenik. Ettől egy valamilyen erjedéshez hasonló folyamat játszódik le, ami jelentős hőtermeléssel jár. A fészekből kivett mézes lép már rég hideg a léphordó ládában, amikor a virágporos (friss) még sugározza a hőt. Amikor nem normálisak  >:(, és az építtetőt (munkás sejtek) megnyomják virágporral és egy részében már fedik a mézet, akkor ez jól megfigyelhető, én is akkor vettem észre először.