Aktuális tennivalók a méhesben

  • 123 válasz
  • 45604 megtekintés
*

Laja

  • **
  • 55
Aktuális tennivalók a méhesben
« Dátum: 2018. Március 09. 19:34 »
Kedves Méhésztársak !

Kezdő, tanuló méhészkedő vagyok. Nagyon sok hasznos téma van a fórumon, külön taglalva egyes tevékenységeket. Úgy gondoltam ,hogy nagy segítséget jelentene a hasonló kezdőknek mint Én, egy olyan általános rovat, ahol a mindenkori aktuális tennivalókról lehetne beszélgetni. Legnagyobb kérdést mindig az jelenti számomra, hogy mikor mit kell csinálni.
Bár a rovatokban egyes témákról sokat lehet tanulni, de az összkép sokszor nehezen áll össze.

Üdv. Mindenkinek

Laja

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #1 Dátum: 2018. Március 09. 19:54 »
Ezért kell egy tapasztalt mentor, aki a "kezedet" fogja legalább 3 évig :-[
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

Laja

  • **
  • 55
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #2 Dátum: 2018. Március 09. 20:18 »
Segítő az van, de ahogy itt a fórumon is látszik, mindenki másképp csinálja......, néhányszor egymásnak teljesen ellentmondó hozzászólások vannak. Azokból is lehet tanulni, vagy eldönteni ,hogy melyik irányt kövesse az ember ? :)

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #3 Dátum: 2018. Március 09. 20:39 »
Tegnap leszedtem az egér rácsokat és a kijárókat le szűkítettem .Holnap ha jó  idő lesz akkor le cserélem a takarójukat, és szűkítem a fészküket ,

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #4 Dátum: 2018. Március 09. 20:45 »
Azért írtam a mentort, mert kellenek az alpdolgok. Ha az megvan, a fórumon leírtakból lehet meríteni ::) ahány méhész annyi vélemény. Örösi könyvét lapozgasd az is egy alap ;)
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #5 Dátum: 2018. Március 09. 20:55 »
Én pl egérrácsot nem használok :o melegvizes itatót élesbe kell állítani, szűkítés, meleg takaró, vájús etető be vagy cumis üveg,  lepényezés, (nem mindenki csinálja)serkentés ha már mindennapos lesz a virágbór hordás, anya meglétének megtekintése ha az idő engedi stb stb
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

Laja

  • **
  • 55
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #6 Dátum: 2018. Március 09. 21:23 »
A szűkítés milyen mértékü szűkítést jelent ? A takarás miben különbözik a még meglévő téli takarástól ? (Azért az Őrösi könyvet  már "nézegettem " ;)

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #7 Dátum: 2018. Március 09. 21:42 »
Laja!
A szűkítés akkor jó, ha a méhek leérnek az alsó keretlécig!
Ezt az oldalsó lép külső szélétől befelé értem.
Azok a kamu képek amelyeket feltesznek a fészbukra, nem mérvadóak.
Ha az alsó kijárón belesel, és látod a méheket, akkor jó a szűkítés.
A MÉHÉSZET-ben az emlékeztetőben ezt Balogh méhésztárs nagyon szemléletesen leírja.
A szűkítés nem kötelező.
Ez egy lehetőség arra, hogy bomba családok legyenek már repcére.
A kevesebb keretben kiterjedt, nagy felületű fiasítás többet ér, mint a sok keretben a tenyérnyi.
Nagyernyei Attila

*

Laja

  • **
  • 55
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #8 Dátum: 2018. Március 11. 19:13 »
Ma végignéztem a méhecskéket.
12 családból egynek kapufa, :( egy családnál nem találtam az anyát. :(
Levettem az egérrácsot, szükítettem kicsire a kijárót.
Általában 5-6 keretre szűkítettem a családokat(még lehetett volna szorítani rajta), sok mézes keret volt érintetlen,csak a telelő fűrt környezetében volt elfogyva a kaja. A szélső mézes lépek itt-ott penészesek, lucskosak voltak. Lehet túltakartam... A kapufás családnál fél keretnyi megmaradt méhecske, anya nélkül, kajával bőven el voltak látva. Kaptár aljon sok méhhulla. Ahol nem találtam az anyát, ott normál a népesség, és volt még kaja is. (Ettől még meglehet az anya, de nem sokat kerestem, bár fiasítás nem volt.) A többi családnál minimális fiasítás. Gondolom az elvett lefedett mézes kereteket serkentésre, felkarcolva vissza lehet majd adagolni ? Mindenki kapott 1/1-es szirupot, főleg a folyadék miatt, melegvizes itatóm nincs, a hideg kintit még nem nagyon járják.Szép estét mindenkinek !

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #9 Dátum: 2018. Március 11. 19:38 »
Üdv,Uraim!
Laja!
Nos,Ezért nem itt kell tanulni!
Of!

*

Laja

  • **
  • 55
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #10 Dátum: 2018. Március 11. 19:52 »
Mi a nem jó Izso ?

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #11 Dátum: 2018. Március 11. 20:30 »
Üdv.Uraim!
Laja!
Hol olvastad hogy valami nem jó?
Én ilyet nem írtam.
TANÁCS!
Keress ha teheted a közeledben egy eredményesen méhészkedő régi "motorost"és tanulj tőle sokat,az írásodból kitűnik hogy van mit.
De ezt nem azért írom hogy lekezelőnek tűnjek és nem is vagyok,viszont tanulni igazán "duális"képzésben célszerű,ha érted mire gondolok,ha nem akkor tekintsd semmisnek az írásom,az utóbbi megjegyzés csak rád vonatkozik.

*

Laja

  • **
  • 55
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #12 Dátum: 2018. Március 11. 20:40 »
Izso !

Nem sértődtem meg, tudom hogy rengeteg tanulnivalóm van, pontosan azért vagyok itt, és azért is kérdezek. ;)

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #13 Dátum: 2018. Március 11. 20:57 »
Nyugi Laja!
Segítünk!
Akik fikáznak, irigyek.
Az 5-6 keretre való szűkítés, ha leérnek az alsó keretlécig...kiváló!
Mohácson 350 családos NB méhészetben is ez az átlag, és mind bomba termelővé válik.
Így lesz gyönyörű táblás fiasod, és nem kell aggódni a tisztító pergetésnél sem.
A fias az fias, abból nem lesz mit pergetni.
Aki pedig ezt soha nem próbálta, mert pepecselésnek, tökölődésnek tartja, vessen magára.
Egy hét múlva ellenőrizd őket, és ha kell tovább szűkítsd.
Reggel, repülés előtt lehet látni a valós állapotot.
Üdv:
Nagyernyei Attila

*

Laja

  • **
  • 55
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #14 Dátum: 2018. Március 11. 21:12 »
Köszi a biztatást, egy kicsit értetlenül álltam a dolog előtt.....