Aktuális tennivalók a méhesben

  • 123 válasz
  • 45891 megtekintés
*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #75 Dátum: 2018. Március 21. 11:54 »
Nata!

Nem értem, mi ennyire sürgős?
Jövő héten elvileg már jobb idő lesz.

Nb18

*

nata

  • ***
  • 175
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #76 Dátum: 2018. Március 21. 12:38 »
Csak hétvégén tudok szállítani a segítség miatt, akkor meg már kicsit késő lesz.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #77 Dátum: 2018. Március 21. 13:13 »
Te tudod, de szerintem, ha egy hetet vársz, nem maradsz le semmiről...

*

nata

  • ***
  • 175
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #78 Dátum: 2018. Március 21. 15:07 »
Igen, arra határoztam én is, hogy halasztok egy héttel.

*

nata

  • ***
  • 175
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #79 Dátum: 2018. Március 30. 20:14 »
Ma előkészültem a holnapi szállításra. Ahogy néztem az itatóról már gondoskodott más. A nyárfák beindultak, az első igazi virágporgyűjtéses nap ma volt. Ez pont 2 héttel marad el a tavalyitól...

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #80 Dátum: 2018. Április 04. 11:09 »
Így szebb az Alföld,amikor vízben áll.

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #81 Dátum: 2018. Április 04. 13:16 »
Egy kezdő méhésztárs kérését (Draden) átemeltem ide!
"Sziasztok!

Kezdőként szeretnék belekezdeni a méhészkedésbe. Ehhez elég sok szakirodalmat is olvastam/olvasok, viszont úgy gondolom, hogy elsőnek inkább egy tapasztalt méhésznek segítenék a feladataiban-természetesen baráti alapon-, akitől eltanulhatom a fortélyokat, ezzel megelőzve a tapasztalatlanságomból eredő károkat.

Pest környékén élek, ha tud valaki megbízható és lelkiismeretes méhészt, aki tudna nekem ebben segíteni, kérlek írjatok.

Köszönöm!"

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #82 Dátum: 2018. Április 13. 21:38 »
QUQURIQ !!!

Mit tehetünk még, ha bővítés gyanánt megtelt a kaptárunk kerettel?
Van még egy lehetőség, a felesleges mézes keretek kivétele, és ha van egy kis hordás, petézhető kerettel pótolni.
Most még nem műléppel, hogy az anya minél gyorsabban bepetézze.
További bővítés gyanánt majd, a méztérbe felhúzott kelő fias keretekkel segíthetünk a család népesedésén.
Közben a herezugos építményt is figyelhetjük, ami atka gyérítésre is jó.

Kiskakas

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #83 Dátum: 2018. Április 16. 07:27 »
Talán kijelenthető, hogy a generációváltás lezajlott.
Legalább is Tolna megyében.
Bevallom egy kicsit én is túlaggódtam a dolgot, de ez nem volt alaptalan.
Borzasztó nagy szerencsének tudom be, hogy a nehéz napokon, amikor a népesség a mélyponton volt, nem csak a nappalok, de az éjszakák is melegek voltak.
Mondjuk ez mázli.
A másik oldala a dolognak, hogy az akác sem vár.
Én a saját méhészetemben most fogom elkezdeni a kiegyenlítéseket.
Vannak kiugróan erős családjaim, és vannak a közepestől egy picit "vékonyabbak", első körben ezeket segítem fel a termelők közé.
És mi van a gyengékkel?
A gyengét úgy minősítem, hogy mennyire fejlődőképesek, segítség nélkül tudnak e haladni.
Ha nem, marad, ezek nem fognak részt venni a termelésben.
Hála az égnek, az idén ilyen családom nincs.
Azért kell a generációváltással megvárni a kiegyenlítést, hogy a most, tömegével kelő fiatal méhek már az új helyükön tájoljanak be, és ez az igazi segítség az elmaradóknak.
Amelytől elveszek, természetesen ott az anyát megkeresem, és méhekkel együtt elviszem.
Ez a család kap egy (vagy két) újabb bővítést, és legtöbbször még egyszer meg kell csapolni.
Azok a fogadó családok amelyekhez hozzáteszem a fias lépet már előre meg vannak jelölve, és egy mozdulattal, parányi füsttel beteszem a fias lépet, és ezeket is megbővítem.
A kollégáknak  "tökölődésnek" tűnhet, de vállalom a címkézést, mert az eredmény csodálatos.
A kiegyenlítés után nincs raj, nincs bölcső, dolgozik az egész állomány.
Gyakori kérdés, és ezt már tavaly is megkaptam, hogy miért nem két léppel bővítek egszerre, minek ez a 3-4 naponta való méhészkedés?
Teljesen egyszerű oka van.
Amelyik méhcsalád nem éri el népességben a kívánt fejlettségi szintet, azokat semmiképpen nem szabad két NB léppel bővíteni, ne adj Isten, tűzni.
Az egyik lépet biztosan bevirágporozzák, akkor meg minek.
A folyamatos, orvosi szike pontossággal való "műtét" eredménye a zárt, léctől-lécig való fiasítás.
Ez még azért is fontos, mert majd az anyakorlátozáskor a szűk fészken kívüli fias lépekből így nem kell tisztító pergetést végezni.
Kis dolog?
Szerintem meg nem.
Ekkor kapom vissza a "tökölődés árát".
Nagyernyei Attila

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #84 Dátum: 2018. Április 16. 22:20 »
Attila sokat köszönhetünk írásaidnak! Korrektül lépésről lépésre leírod a tavaszi tennivalókat!

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #85 Dátum: 2018. Április 18. 22:49 »
Attila! Így április közepe után a kiegyenlített családokban hány félkeretnyi fias van jelenleg nálad? Mire mondható most, hogy gyűjtőerősségű lesz akácon?
Köszi

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #86 Dátum: 2018. Április 19. 06:25 »
9-10 1/2 NB-nek megfelelő.
Annyi bibi lehet a számításban, hogy 4-5 NB léctől-lécig fias nem teljesen egyenlő 9-10 1/2 NB-vel.
Ennek oka, hogy a kis kereteknél az alsó és felső lécek felületét le kell vonni!
Mennyi ez?
Jó közelítéssel egy fél NB lépnyi.
Ettől függetlenül amelyik méhcsaládnak most 5 NB fiasa van, amelyből 4 fedett, az biztosan termelő családnak mondható.
Nagyernyei Attila

*

neo

  • *****
  • 947
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #87 Dátum: 2018. Április 19. 11:09 »
Ettől függetlenül amelyik méhcsaládnak most 5 NB fiasa van, amelyből 4 fedett, az biztosan termelő családnak mondható.
Hát én ezt erősen vitatnám. Azért, mert itt leállt az anya, és akácig nem fog fejlődni. A fedett nem fedett arány munkásfias esetén: 12 aránylik a 9-hez. Azaz közel fele-fele arány,vagyis egy az egyhez, nem négy az egyhez. Tisztán herefias esetén közelíthet ehhez a számhoz:a tizenöt a kilenchez, tehát majdnem  kettő az egyhez. Itt viszont herepetéző  az anya.

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #88 Dátum: 2018. Április 19. 12:34 »
Te neo!

Az nem lehet, hogy a szűkítéstől nem tudott petézni? ;D

Hát én ezt erősen vitatnám. Azért, mert itt leállt az anya, és akácig nem fog fejlődni..

*

wr

  • *****
  • 900
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #89 Dátum: 2018. Április 19. 13:37 »
Nem értem miért szapuljátok megint a remek technológiát. Remekül alkalmas arra hogy örökre elvegye az ember kedvét a méhészkedéstől, meg remekül alkalmas arra is, hogy "mutogassuk" a hozzá nemértőknek hogy milyen jól "értjük" a szakmát, milyen jó fejek vagyunk, micsoda tudást adunk a kezükbe.  :D Az ezzel csak a baj hogy nem mindenki hülye, és még az is, hogy a hiperszuper "3 naponta kaptárt nyitogatok" technológiával sem lesz előbbre senki.
Ahogy kérdezősködtem pont ott tartok mint mások, a sokkal több munkájukkal. Ehhez megcsináltam a tavaszi átvizsgálást. Utána múlt héten felhajtottam a fóliát (keretet nem emeltem ki), hogy melyikre lehet már mézteret tenni, amelyikre lehetett feltettem. A maradékra a héten teszem fel.
Akinek persze sok a szabadideje, az továbbra is kövesse az "ennyi meg annyi keretre szűkítem, így úgy takarom, emígy serkentem és amúgy bővítgetem" technológiát.  :D