Aktuális tennivalók a méhesben

  • 123 válasz
  • 45877 megtekintés
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #60 Dátum: 2018. Március 18. 11:37 »
Telelni ez a kaptár nagyon rossz (mert meleg), viszont tavasszal épp ellenkezőleg, a család tavaszi fejlődésében óriási előnye van a fához képest, épp ezért mert meleg. Szóval telelni nem jó, mert az anya konkrétan egész télen nem áll le benne, év közben alig lehet bírni az atkával.

Nem tudom, hogy próbáltad-e, de ha télen a habkaptárnak teljesen nyitott az alja, akkor is ugyanez a helyzet?

*

nata

  • ***
  • 175
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #61 Dátum: 2018. Március 18. 11:56 »
Szerdán néztem bele pár polisztirolba. Még csak "pár szem" fedett fias van. Ősszel is ugyanúgy leállnak időben, mint a fakaptárak. Szeptember végén nem nagyon szoktunk találni fiasítást méheüs átnézéskor. Nálam mindig nyitva vannak az aljak. Most is...

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #62 Dátum: 2018. Március 18. 12:01 »
A srác a mínuszok megszűnte óta folyamatosan serkent, minden egyes nap, igen, a mai hidegben is. Mivel a szirupnak önmagában nem sok értelme van ilyenkor, fehérje pótlót is tesz bele. Nincs ugyan virágporhordás de fehérjéhez is hozzájutnak így a méhek, folyamatos a fiasítás, nem dobálnak ki álcákat ilyenkor sem. Évek óta így csinálja.
Amikor először hallottam róla én is konkrétan lehülyéztem, de a repcepergetések őt igazolták, mert már repcére olyan népesek a családjai amiről sokan csak álmodnak. Ezt csak mint érdekességet írtam le.
Érdemes a mostani időszakot a 2013 márciusival összevetni. Akkor ugye az volt, hogy a fias leállt, a nyitottat leszívták.
Jenő ezt írta április 6-án:
Idézet
Az a fias nálam csak fiaskó :( . Nincs egy keretnyi összesen, azok is csak kelők.
Nem mindenütt volt ez a helyzet akkor sem.
Ami miatt beidéztem wr hozzászólását az az, hogy az egyik cimborám akkor is elkezdte serkenteni a méheket, de mivel elhordták, nem állt le a hidegben sem vele. Repcére az eü felelős szerint csak neki voltak ütőképesek a családjai.
Most is nyomja már lassan 2 hete majd beszámolok róla mi lett a méhekkel.
Idén már egyszer február végén leszívták a fiast, ha most is ez lenne-  az talán jobban megviselné a dajkákat mint a szirup átdolgozása.

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #63 Dátum: 2018. Március 18. 13:16 »
Csatlakozom az előttem szólóhoz. Egy hete szűkítettem és ellenőriztem a fiasítást. Kelő fias nem volt, vagy csak alig-alig néhány sejt. Ellenben pete és fiatal álca elég nagy területen volt már, legalábbis abban a keretben, amit néztem. Én úgy gondolkodtam, hogy ha most, közvetlenül a rossz idő beállta előtt nem adok fehérjés lepényt illetve szirupot zacskóban a fejük fölé, akkor két dolog történhet. Vagy leszívják a fiasítást, vagy nem szívják le, de folyadék és friss fehérjeforrás nélkül nem tudják megfelelően táplálni az álcákat, így végeredményben a fiasítás és a dajkáló méhek is jobban megsínylik ezt az időszakot. Mivel március elején már volt egy kiesés a fiasításban, így nem lenne szerencsés egy újabb. Ha azt vesszük, hogy 42 nap kell a petelerakástól a gyűjtőméhig, akkor nagyon nem mindegy, hogy az a pete mikor lett lerakva.
« Utoljára szerkesztve: 2018. Március 18. 13:26 írta adamez2 »

*

wr

  • *****
  • 900
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #64 Dátum: 2018. Március 18. 13:58 »
Idézet
Nem tudom, hogy próbáltad-e, de ha télen a habkaptárnak teljesen nyitott az alja, akkor is ugyanez a helyzet?
Nekem nem ilyen kaptáram van, de elmondása szerint akkor sem sokkal jobb. Télen nála is ki vannak húzva a tálcák, viszont van a (hunor) fészek alatt még egy üres félfiók, részben azért hogy kevesebbet kelljen ősszel bepakolni, részben meg azért hogy a téli felmelegedések, napsütések ne zavarják meg annyira a téli nyugalmukat. Február közepén-végén vagy a tálcára tesz takarást, vagy a fészek és e közé a fiók közé hőtükör fóliát.
Én ennyit akkor sem szórakoznék a méheimmel ha nagyon unatkoznék, de azt mondja hogy ő úgy gondolja hogy megtérül neki a befektetett munka. Pontos dátumot nem tudok, valamikor két hete néztünk bele, és már bőven volt nála fedett fias, nálam még nem volt.
Sajnos az idei év még a 2013-as évnél is rosszabbul indul, mert akkor legalább beindult a fias, aztán leállt a hideg miatt. Most meg be sem indult rendesen, mert pont február végére jött meg a nagy hideg, és most újból. Ő most az eddigi folyamatot szeretné fenntartani, vagyis azért serkent és ad fehérjepótlást is, hogy a most megjött hideg se vesse vissza őket a fejlődésben.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #65 Dátum: 2018. Március 18. 16:54 »
WR!
Ezt az infót most megtudtuk. Ott látom a problémát, hogyha beüt valami súlyos gond a korán serkentő méhésznél, azt már nem tudjuk meg, így sokak közt szétterjed a hiba...  A bajt általában nem teregetik az emberek.
Üdv: Ata67

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #66 Dátum: 2018. Március 18. 17:15 »
Írjátok a fehérjepótlást. Oké, miért ne? Én csak a cukorlepénybe gyurt változatot ismerem. Jól értem, hogy valamelyikőtök cukorszirupba tesz? Írjátok le a receptet, ha nem titok. Köszönöm szépen előre is.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

oszkár

  • *****
  • 1131
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #67 Dátum: 2018. Március 18. 17:22 »
P
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 16:21 írta oszkár »


*

wr

  • *****
  • 900
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #69 Dátum: 2018. Március 19. 07:21 »
Azt mondják hogy a cukorlepényből nagy részét kimorzsolják, abba nem igazán jó, én nem próbáltam mert nem lepényezek. Viszont a szirupban mindegyik oldódik, sörélesztő, beemax, tejpor, promotor 47. Hogy mi van még ezeken kívül, vagy ezek közül melyik mennyire felel meg a méheknek azt nem tudom mert nem vagyok biológus. A sörélesztő 40% a promotor 15% fehérjetartalommal rendelkezik, utóbbiban vitaminok és aminosavak is vannak.
Én a tisztuló kirepülés után 3 sörélesztős tálcát szoktam kitenni nekik, ezekről több kilót elhordanak addig amíg nincs nagy mennyiségű természetes virágpor. Van ennél jobb módszer is, főleg a hűvös időkre de azt állomány szinten nem lehet megcsinálni, ezt csak a kölyökcsaládoknál szoktam alkalmazni ha nem jut nekik rendes mézes-virágporos lép. A kelő fedett fias mellé zárólépnek keresek egy mézkoszorúsat, ennek az üres részét egy nagy lyukú szitán át jól megszórom sörélesztővel. Nem kell nekik kimenni érte, nincs is ami kimenjen mert nincs még kijáró méhük.
A családoknál is el lehetne végezni mindjárt az első átvizsgáláskor, a széléről mondjuk a harmadik lépet kiemelve, teleszórni azt sörélesztővel, azt a lépet akkor is elérik ha hűvösebbre fordul az idő. De ezt csak az tudná megcsinálni akinek csak néhány családja van, vagy a fanatikusok akik szeretnek egész nap a kaptár mögött ácsorogni.  :)

*

nata

  • ***
  • 175
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #70 Dátum: 2018. Március 19. 16:39 »
Mostani állás szerint szombat este vinném a méheket a tavaszi helyükre. Lehet abból gond, ha vasárnap hajnalban -1,-2 fok lesz?

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #71 Dátum: 2018. Március 19. 16:56 »
Nata!
Igen, lehet belőle gond.
Én nem próbálnám ki, mert sírás lesz a vége.
Nagyernyei Attila

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #72 Dátum: 2018. Március 20. 21:46 »
QUQURIQ !!!

nata!
Miért akarod vasárnap hajnalban vinni a méheket, amikor vasárnap 13-14 h kor is vihetnéd + 9 C ban!
Én, vagy 15 évvel ezelőtt + 3 C ban voltam kénytelen vándorolni erdővágás miatt.
Nem volt semmi gond, egy család sem ment el!
Igaz, sokkal finomabban pakoltunk mint nyáron!

Kiskakas

*

nata

  • ***
  • 175
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #73 Dátum: 2018. Március 21. 09:03 »
Szombaton is 7-8 fokot mond nappalmaximumnak. Gondoltam már rá én is, hogy akkor viszem, de még nem mertem. Nyitáskor nem jönnek ki fényes nappal? Próbálta ezt már valaki? Nem akarok kísérletezni.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #74 Dátum: 2018. Március 21. 09:44 »
QUQURIQ !!!

Én próbáltam.
Finoman lepakoljátok a kaptárakat, vársz fél órát, addig megnyugszanak a méhek és nyithatsz.
Esetleg, ha gondolod, kevés füstöt odapöffenthetsz a kijáróhoz.

Kiskakas