Aktuális tennivalók a méhesben

  • 123 válasz
  • 45600 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #30 Dátum: 2018. Március 15. 21:22 »
Még soha nem használtam, nincs róla tapasztalatom. Annyit azért had említsek meg, hogy a forgalomba levő szójatermékek 90%-a GMO termék.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #31 Dátum: 2018. Március 15. 21:49 »
Azért kérdeztem a Csuta félét, mert a GMO problémára én is gondoltam.
üdv.: lali

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #32 Dátum: 2018. Március 16. 07:25 »
Köszönöm. Aránylag sok virágport hordtak a méhek a napokban, ami megakad most a lehülés miatt. Kérdésem hogy a szörpös serkentés korai még ilyenkor vagy várakozás? Ugye azt a virágpor elindulásával lehet elkezdeni...?

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #33 Dátum: 2018. Március 16. 08:00 »
A serkentő etetést már kérdezték többen is.
Ez örökös téma, amire már többször reagáltam.
A serkentő etetés akkor folytatható, ha megérkezett a VALÓS tavasz.
Ez nem naptári napok kérdése!
Az egy-két nap alatt behordott friss virágpor arra elegendő, hogy lendületbe jöjjenek az anyák, de ezt azzal fokozni, hogy tovább serkentsük őket most még nem javaslom.
Ennek egyszerű oka van, az időjárási körülmények.
Ha a hidegfront előtt (alatt) tovább tuningoljuk a méheket, oktalanul megnöveljük vele a fiasítás mennyiségét, ami most ártalmasabb lehet, mintha a méhek természetes ösztönére bízzuk ezt.
Most az a taktika, hogy ki kell bekkelni ezt a ciklust, és utána azonnal lehet etetni, vagy serkenteni.
A serkentés fő célja a méhcsalád biztonságos folyadékhoz juttatása, esetleges élem pótlása, az anya "becsapásával", amire lendületesebb petézéssel reagál, mert külső hordásnak véli azt.
Ennek több módja van, a belső, fészekre helyezett "zacsis", a fészekre helyezett speciális etető amelyhez alulról hozzáférnek, a vályús keretetető (én ezt használom), a kijáróba helyezendő pipás etető, vagy egy külső, szélvédett helyre kitett meleg vizes itató.
Véleményem szerint most ezzel várni kell, had "babusgassák" az eddigi fiasítást, mert ehhez van biztonságos mennyiségű takaró nép.
A méhészkedés nem egy sablon munka!
Azért mert eddig így csináltam elméletet ......el kell felejteni.
Folyamatosan változtatnunk kell nekünk is a technológiánkon, amit főként az időjárás befolyásol.
Továbbra is az a véleményem amely  méhcsaládoknál megfelelő mennyiségű élelem van, és jó helyen, azok a méhészek ne aggódjanak.
A folyamatos serkentésnek nincs itt az ideje.
Nagyernyei Attila

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #34 Dátum: 2018. Március 16. 09:03 »
Köszönöm ez korrekt volt...

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #35 Dátum: 2018. Március 16. 20:35 »
Szervusztok!
Nagyernyei Attila tökéletesen kimerítő választ adott.
Javaslom nézzétek meg a Youtubeon Dr Hegedűs Dénes előadását melyben a serkentésről azt mondja:" A serkentésnek akkor van itt az ideje amikor a tömeges virágporhordás beindult"! Nem a csipp csupp hóvirág meg ilyesmiről van szó! A fűzre hegyezte ki! Amikor a kecskefűz beindul! Ezt a kijelentést nyugodtan kőbe is véshetjük!
Tisztelettel: Csaba

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #36 Dátum: 2018. Március 16. 21:36 »
A serkentő etetést már kérdezték többen is.
Ez örökös téma, amire már többször reagáltam.
A serkentő etetés akkor folytatható, ha megérkezett a VALÓS tavasz.
Ez nem naptári napok kérdése!
Az egy-két nap alatt behordott friss virágpor arra elegendő, hogy lendületbe jöjjenek az anyák, de ezt azzal fokozni, hogy tovább serkentsük őket most még nem javaslom.
Ennek egyszerű oka van, az időjárási körülmények.
Ha a hidegfront előtt (alatt) tovább tuningoljuk a méheket, oktalanul megnöveljük vele a fiasítás mennyiségét, ami most ártalmasabb lehet, mintha a méhek természetes ösztönére bízzuk ezt.
Most az a taktika, hogy ki kell bekkelni ezt a ciklust, és utána azonnal lehet etetni, vagy serkenteni.
A serkentés fő célja a méhcsalád biztonságos folyadékhoz juttatása, esetleges élem pótlása, az anya "becsapásával", amire lendületesebb petézéssel reagál, mert külső hordásnak véli azt.
Ennek több módja van, a belső, fészekre helyezett "zacsis", a fészekre helyezett speciális etető amelyhez alulról hozzáférnek, a vályús keretetető (én ezt használom), a kijáróba helyezendő pipás etető, vagy egy külső, szélvédett helyre kitett meleg vizes itató.
Véleményem szerint most ezzel várni kell, had "babusgassák" az eddigi fiasítást, mert ehhez van biztonságos mennyiségű takaró nép.
A méhészkedés nem egy sablon munka!
Azért mert eddig így csináltam elméletet ......el kell felejteni.
Folyamatosan változtatnunk kell nekünk is a technológiánkon, amit főként az időjárás befolyásol.
Továbbra is az a véleményem amely  méhcsaládoknál megfelelő mennyiségű élelem van, és jó helyen, azok a méhészek ne aggódjanak.
A folyamatos serkentésnek nincs itt az ideje.
Nagyernyei Attila

Ezt kérdezi Kivancsi111 a Hírles rovatban tőlem, amire itt válaszolok.
"Szerinted aki február utolsó napján híg eleséggel való etetésre biztatja a méhésztársait, annak nem kellene elvenni például az előadási jogát?"
Ismét az a problémám ezzel a "beszólással", hogy olyan dologról mondasz véleményt, amit soha nem próbáltál, csak fikázod.
Én nem tudom, hogy van e élet a Marson.
Te ezek szerint már azt is tudod.
Egy begyöpösödött, régimódi pakolászós technológiád van, és másokat minősítesz, hogy marhaságokat modok a méhészeknek?
Elmondanám neked, amit akkor is leírtam, hogy ebben az időszakban, amikor már van virágporhordás, és kitisztultak, simán lehet híggal serkenteni, etetni.
Ha ez február végére esik (mert ezt február 28-án írtam) akkor is!
Ezt mindenki maga dönti el, hogy édes vízzel serkent, vagy élelem hiány miatt etet.
Az, hogy a méhcsalád azonnal folyadékhoz, és élelemhez is jut egyben, óriásit segítünk nekik ebben a változékony időben.
Sokan használják a "kiflis" zsacsikba töltött szirupot, de Dr.Fendrik Péter etetője is kiváló.
Számos méhészetben járok, és látom, hogy etetnek.
Aztán felhívtam egy Hunorost, akinek legalább annyi családja van mint Jenőnek.
Már 3 hete cumiztatja őket, és dunaújvárosi méhészek is követik.
Erről Maya Péter írt nem rég cikket a MÉHÉSZET szaklapban, a Méhesről méhesre rovatban.
Itt mindenki hülye Jenő?
Ott kitaglalják, hogy mi az előnye a korai serkentésnek.
Aki ezt soha nem próbálta ne ossza az észt, mert kinevetik akiknek már van róla tapasztalatuk.
Tehát tisztelt méhésztársak, nyugodtan etessetek híggal ha szükségét látjátok!
Akinek ezért elvész egy méhcsaládja, vagy vélhetően ebből baja származik, szóljon adok helyettük!
10 évig voltam szaktanácsadó, rengeteg dolgot láttam, vagy tapasztaltam,ez volt az egyik.
Csak azt írom le, és mondom el amiért vállalom a felelősséget.
Kivancsi111 ezt még soha nem próbálta akkor, hogy lehet véleménye?
Egyre nagyobbakat csalódok benne.
Nagyernyei Attila

"Itt mindenki hülye Jenő?" ::) remélem nem :o

Köszönöm ez korrekt volt...

Melyik? ;D
« Utoljára szerkesztve: 2018. Március 16. 22:00 írta kivancsi111 »

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #37 Dátum: 2018. Március 16. 22:14 »
Te melyik honlapot olvasgatod Jenő?
Ezt írtan ma reggel 8 órakor.
"A serkentő etetés akkor folytatható, ha megérkezett a VALÓS tavasz.
Ez nem naptári napok kérdése!"
Majd írásom végén ismét utalok a jelen helyzetre:
"Folyamatosan változtatnunk kell nekünk is a technológiánkon, amit főként az időjárás befolyásol."
Ejnye!
Ne legyél már ennyire rosszindulatú.
Próbáld ki Te is, aztán nem ugrasz így nekem.
Üdv:
Nagyernyei Attila

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #38 Dátum: 2018. Március 16. 22:28 »
 ;D
Te melyik honlapot olvasgatod Jenő?


Ezt is olvasgatom. Emlékszem, s idézek. A többit az olvasóra bízom. Ennyi.




"Folyamatosan változtatnunk kell nekünk is a technológiánkon, ...

Nekem nem kell.

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #39 Dátum: 2018. Március 17. 06:53 »
Nagyon nagy megtiszteltetésnek veszem, hogy zsenik is hozzászólnak!
Van aki ugyan azt a technológiát alkalmazza most is amit 30 éve.
30  éve a fluvalinátról nem is hallottunk, de Jenő már előttünk járt, ő használta.
30 éve is méhek eladásából élt, amikor én a Hunorokkal kísérleteztem, a nagyobb termelés reményében.
30 éve is álló méhész volt, amikor én 7-szer 8-szor vándoroltam.
Én folyamatosan próbálok minél nagyobb hasznot kihozni a méhészetemből, mert a költségeim egyre nőnek.
De aki folyamatosan a csúcson van, annak nincs hova fejlődnie.
Meghajolva előtted Jenő, nem kívánok veled  tovább vitatkozni!
Egyet viszont továbbra is fogadj el tőlem tanácsként.
Soha ne mondj olyan dologtól véleményt amit nem próbáltál, mert nevetségessé teszed magad.
Üdvözlettel:
Nagyernyei Attila

*

Berci

  • ***
  • 244
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #40 Dátum: 2018. Március 17. 07:30 »

Én folyamatosan próbálok minél nagyobb hasznot kihozni a méhészetemből, mert a költségeim egyre nőnek.



Ha csökkentem a költségeket, akkor is nő a hasznom. pl. minden egyes méhészeti technológiai beavatkozás növeli a költségeket. A kevesebb több... ;)

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #41 Dátum: 2018. Március 17. 09:07 »
Köszönöm a zseni jelzőt, igazán nem kellett volna, de jólesik, hiszen a második legbecsesebb tulajdonságom a szerénység. ;D

Felállítasz egy elképzelést, és képes vagy egyre jobban személyeskedve, a témától meredeken eltérve egy mesevilágról tájékoztatni a kevésbé képzett embereket, vagy kevesebb tapasztalattal rendelkező méhészeket.
Semmi mást nem csináltam, csak beidéztem egy akkora marhaságot amit egy éve éppen nekem írtál - nem először -, amit saját magad egy évvel később  tegnapelőtt megcáfoltál. Én az olvasóra bíztam ennek megítélését. Döntse el mindenki saját maga, hogy melyik írásod a helyes. Egy kérdést tettem fel  "razo"-nak, melyik írásodat gondolja korrektnek. Ennyi.

Most miként jön ide a Fluvalinát? Miért írsz ismét marhaságot? Kérdezd meg Brosst, (ha nem tudod a számát segítek ;D) hoztam-e nekik is Klartánt 25 éve már Franciaországból? Kérdezd meg, hogy akkor már hány éve használtuk? Kérdezd meg a méhészeket az áráról, miközben többszörös áron árulták sokan mások. Nikovitzot is még eléred, aki még emlékezhet mennyi emberen segítettem, és talán a  fórumokon is vannak még olyanok, akiknek méheit sikerült atkamentesen tartani akkor, amikor minden olyan nehezen lehetett beszerezni.

Aztán miként jön ide a 30 éve méheladás. Nekem már akkor is mindig több volt a szaporulatom, mint a kaptáram. Mit kellett volna csinálnom? Lekénezni? Nálam már nem is tudom hány éve nem volt tavaszra üres kaptár. Tudod Te egyáltalán hány méhésznek adtam ingyen családokat, vagy készítettem méhrajokat?

30 éve is méhek eladásából élt, amikor én a Hunorokkal kísérleteztem, a nagyobb termelés reményében.

Nekem nem volt időm és kedvem kísérletezni. Azt meghagytam másoknak. Volt NB-m. Kezeltem 70 körüli állományt félNb-n. Soha többé...
Nem csak ebből éltem, de azért köszönöm az elismerő szavakat! Valóban a méz csak melléktermék, de így is többszöröse az általad termelt mennyiségnek,-tudom- pedig a fekete noteszos ember nálam nem is volt mézért  :-X
Mi már akkor is nyaraltattunk. Abból is éltünk. Aztán vettünk egy másik házat is. Abban is nyaraltatunk, és a fiam is ott lakik. Sőt most építünk egy apartmanházat. Mint már tudod mindegyiken saját energiatermelő rendszer, és nem valahol egy eldugott helyen...nem sorolom, mert jön a duma, hogy nagyképű... de talán nézzük meg, ki mire vitte az életben! :o Talán nem visszafelé kellett volna neked sem fejlődnöd, mint valamikor a Méhész Újságban írta nekem valaki, "hogy könnyű ott a Balaton parti páholyba."Én meg vissza írtam: Van itt bőven még eladó helyjegy, csak drága. Meg kellene tanulni jól dolgozni, és akkor nem előadásosdiból és egyéb marhaságokból kellene pénzt csinálni, volna idő pénzt is keresni.
Nekem nem kell vándorolnom, meg nincs is arra időm :-[

Nekem nem igazán nőnek a költségeim. Megveszem a hársfa rönköt. Kifűrészeltetem, magam gyalulom, fűrészelem léccé. Én szögelem, fúrom, távtartózom, drótozom, műlépezem a saját viaszomból készített műléppel, stb. Tudod a tízszeresét, mint amennyit Te szoktál építtetni. Nekem nincs útdíjam, helypénzem, és sok-sok felesleges autózgatásom, segéderő bére, ezt az időt szépen a szaporításra fordítom. Hidd el, nyugisabb, szebb, gazdaságosabb.


Egyet viszont továbbra is fogadj el tőlem tanácsként.
Soha ne mondj olyan dologtól véleményt amit nem próbáltál, mert nevetségessé teszed magad.


Ezt ugye nekem kellett volna írni neked, de nagyon személyeskedőnek tűntem volna. Tudod én nem 10-es Hunorral, hanem 12-essel dolgozom. A tízesre azt szoktam mondani, hogy annak csak a keretmérete Hunor, nem érdemes vele foglalkozni. Ugye érted?
Most sincs benne semmi aktuális tennivaló, nem kell szűkíteni, serkenteni, élelem is bőven mert nem ették még ki a telelő élelmet, amivel ijesztgetni szoktad a hunoros méhészeket. Emlékszel? :)

*

wr

  • *****
  • 889
Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #42 Dátum: 2018. Március 17. 10:46 »
Megint segget kell csinálnom a számból, mert legutóbbi írásom után megfogadtam magamnak hogy tényleg nem írok már ide többet ebben az életben, tartottam is hozzá magam, de újfent billentyűt ragadtam Jenő írása miatt.
Idézet
Nekem már akkor is mindig több volt a szaporulatom, mint a kaptáram.
Ez azóta van nálam is így amióta hunorom van. Amíg a fekvővel meg a félkerettel szenvedtem addig azzal kellett küzdenem minden évben hogy akác utánra egyáltalán legyen az összes kaptáramban méh, szóval ne maradjon egy sem üresen.
Idézet
Volt NB-m. Kezeltem 70 körüli állományt félNb-n. Soha többé...
Ezt mintha csak én írtam volna...  :)
Idézet
de talán nézzük meg, ki mire vitte az életben!
Ez talán mind közül a leglényegesebb mondatrész. Felénk is van olyan méhész aki elmondta nekem hogy hány millió az éves bevétele, meg hogy milyen módokon és árakon értékesíti a mézét. Csak annyi a szépséghiba benne, hogy ezt egyik felvásárló sem tudta megerősíteni, épp ellenkezőleg, és a környék egyéb helyei (cukrászatok stb.) sem tudták ezt megerősíteni ahova állítólag nagyon jó áron szállít. Ezen kívül egy jócskán tizenéves autója van, és a család minden tagja dolgozik mert a méhészetből nem élnek meg. Akkor hol van az a hatalmas bevétel?
Idézet
Meg kellene tanulni jól dolgozni, 
Nem akarok senkit megsérteni, de az úgy nem megy ha 3 naponta kaptárat nyitogatunk mert olyan "remek" technológiánk van. Így idő sincs rá hogy megtanuljunk jól dolgozni.
Idézet
Nekem nem igazán nőnek a költségeim.
Én sem vettem észre. Épp ellenkezőleg, majdnem feleannyiba kerül a cukor mint pár éve. Akkor milyen költség nőtt?
Idézet
Kifűrészeltetem, magam gyalulom, fűrészelem léccé. Én szögelem, fúrom, távtartózom, drótozom, műlépezem a saját viaszomból készített műléppel, stb.
Ezt pontosan így csinálom én is. Persze akinek folyton a kaptár mögött kell állni annak nem marad ideje semmire, annak mindent meg kell venni, a megvett dolgok munkadíját ki kell fizetni. Meg elmegy az összes ideje. Úgy persze hogy nőnek a költségek... Nem nagyon emlékszem már azokra az időkre amikor kezdtem, de akkoriban nem volt nagy különbség a cukor és az akácméz felvásárlási ára között. Most meg majd tízszeres a szorzó, mégis egyfolytában sírnak rínak, és egy vagyonért szeretnék adni a mézüket, mert ha 4000-ért adnának 1 kilót az sem lenne nekik elég. Nekem elég, mert utánaszámoltam hogy ha nem aranyárban adom, akkor jóval többet adok el, kevesebb marad a hordóban. Szóval bőven pozitívban lesz a mérleg akkor is (sőt még inkább), ha nem akarom 2500-ért adni (ami valójában kb. 2300 vagy ki tudja...).

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #43 Dátum: 2018. Március 17. 13:22 »
Tőlem meg már többen kérdezték: ugye Te vagy a wr? ;D Komolyan.
Attila direkt csinálja, mert így növeli a feketefehér olvasottságát, szokták mondani.
Nekem mindenről valami hülye vicc szokott eszembe jutni. Na majd a humorban...
GYANÚS NEKEM.

Re:Aktuális tennivalók a méhesben
« Válasz #44 Dátum: 2018. Március 17. 15:20 »
Sziasztok! Légyszi hagyjuk meg ezt a topicot a címének megfelelőnek. Szinte már mindegyik arról szól, oda lyukadunk ki, hogy ki a legkirályabb méhész az országban. Itt a kezdők várnak segítséget. Őket segítsük ha lehet.