Nagylevelű hárs

  • 4 válasz
  • 4397 megtekintés
Nagylevelű hárs
« Dátum: 2017. Január 04. 21:50 »
Tisztelt Méhésztársak, Kedves Fórumozók!

Ígéretet tettem, hogy hárs témában igyekszem némi átfogó ismeretet átadni. Rögtön ki kell magam javítani. Rosszul emlékeztem, nem 6, hanem csak 5 alfaja/változata (ki hová sorolja rendszertanilag) van a nagylevelű hársnak. Ezek a következők:

Bársonyos nagylevelű hárs (Tilia platyphyllos subspecies grandifolia): A Bakonyban és a Mecsekben szurdokerdőkben él.

Valódi nagylevelű hárs (Tilia platyphyllos ssp. platyphyllos): Hazánkban ez az alfaj a legelterjedtebb.

Kopasz nagylevelű hárs (Tilia platyphyllos ssp. pseudorubra): A Balaton-felvidék, a Budai-hegység és a Vértes déli lejtőin gyakori.

Vörös nagylevelű hárs (Tilia platyphyllos ssp. rubra): Ritka, inkább csak arborétumokban található.

Kaukázusi nagylevelű hárs (Tilia platyphyllos ssp. caucasica): Előfordulása nálunk nagyon ritka.

Ezen alfajok mézelési tulajdonságainak az összehasonlításáról,elterjedési területéről pontosabb adatokkal nem tudok szolgálni. De az mindenképpen elmondható, hogy ezek virágzási ideje, dinamikája eltérő és előfordulhat, hogy akár két alfaj is megtalálható egymás mellett. Legfontosabb morfológiai bélyeg a levél fonák, illetve a fiatal hajtások színe, molyhossága vagy éppen kopaszsága. Hazánkban összesen mintegy 6 ezer hektáron fordul elő, nagy páraigénye miatt elsősorban a gyertyános tölgyes és bükkös klímazónában érzi jól magát. Vágáskora 80-100 év, természetes életkora viszont egyébként magas, akár 1000 évig is életképes. Melegkedvelő, a kései fagyoktól szenved. Az éghajlati szélsőségeket kevésbé viseli el, mint a kislevelű hárs.

Mára ennyi, később még folytatom! ::)

Lászka István Attila

Re:Nagylevelű hárs
« Válasz #1 Dátum: 2017. Január 04. 22:29 »
Egy 2013-as KSH-összeállításban olvastam, hogy hazánkat 2012-ben 1,9 millió hektár erdő borította. Ez az érték manapság is nagyjából ennyi lehet. Ha nem szakmai szemmel nézem, hanem csak úgy földi  halandóként arányt számolok, akkor ehhez képest a 6.000 ha az semmi. Felénk nagyon kevés hárs van. Mi az oka, hogy ennyire kevés ilyen fát ültetnek? A vágáskora? Várható a jövőbeni terjedése?

Re:Nagylevelű hárs
« Válasz #2 Dátum: 2017. Január 04. 23:27 »
Én meg azt hallottam, hogy mostanában az erdőkből az elegyfajokat (pl. hárs) kivágják, megszüntetik, hogy egynemű legyen az erdő, a könnyebb, egyszerűbb művelhetőség végett. Remélem ennek a hírnek semmi alapja nincs.

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Nagylevelű hárs
« Válasz #3 Dátum: 2017. Január 05. 16:40 »
Csak gondoljatok bele abba, mennyit javulna a rovarvilág élete, ha telepítéskor csak minden 8. vagy 9. fa hársfa (kislevelű-, ezüst-, nagylevelű-) lenne, vagy szelídgesztenye. Ezek "őshonosak".
Az élővilág sokszínűségét ezzel a sablonizálással is csökkentik.

Alternatíva az lehet, hogy szigetszerűen telepítenék ezeket az elegyes fajokat, pl. 3x3-as 9hektár közepébe minimum 1 hektár hársat (több fajtából persze), ez valahol középút lehetne.

(A szelídgesztenye szépen díszlik máshol is, nemcsak a történelmi gesztenyés tájakon.)

Re:Nagylevelű hárs
« Válasz #4 Dátum: 2017. Január 05. 16:49 »
A gesztenye nálunk is terem a kötött földön, de nem messze a homokos területeken is ugyanígy. Nem tudom miért telepítenek keveset, de az igaz, hogy a nyárasból három generációt letermelnek, míg ebből egyet se.