Méhészeti programok

  • 1130 válasz
  • 455048 megtekintés

Re:Méhészeti programok
« Válasz #946 Dátum: 2021. Január 16. 19:38 »
Tisztelt Méhésztársak!
Nagy nyüzsgés volt ma délelőtt nálunk.
Remekül sikerült a viasz-műlép csere, sok méhész kolléga legnagyobb megelégedésére.
Reményeim szerint a műlépkészítő is elégedett volt.
Örvendek, hogy egy kicsit összejöttünk, és tudtunk beszélgetni.
A mellékelt pillanatkép ma készült az udvarunkban.
Az utcában "dugó" volt.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészeti programok
« Válasz #947 Dátum: 2021. Február 14. 07:55 »
Egy rövid visszatekintés a Szekszárdi Tavaszváró Méhésznapok történetében.
Tegnap lett volna a XVII.
Valamikor egy "sima" közgyűlés után tartottunk egy olyan összejövetelt ahol főként kereskedők, később szakmai előadóink voltak.
Ekkor még olyan 1985-86-ot írtunk, és még neve sem volt a méhésznapnak.
Majd 18 évvel ezelőtt az akkori Agrárkamarával közösen megrendeztük az első méhésznapot, és mivel támogatást kaptunk rá meg kellett neveznem, hogy mire kapom.
Tehát valójában a mostani a 18. lett volna, de ennek nem sok jelentősége van.
Legnagyobb érdeklődés akkor volt amikor Harald Singer osztrák méhanya nevelő volt az előadónk.
1.500 méhész zsúfolódott be a Babitsba.
Legkisebb érdeklődéskor is 500 méhész volt kíváncsi az előadásokra, és itt szerezték be a méhészetükben használt eszközöket. (Műlép-viasz csere, füstölő, drót, arcvédő, cukorlepény stb.)
Két alkalommal voltunk a főiskolán, amikor a Babitsot átépítették.
Legérdekesebbek közé tartozik a február 2. hétvégi időjárás 18 év távlatából.
Volt olyan tavaszváró amikor hókotrót kellett rendelnem (főiskola), mert egyszerűen nem lehetett parkolni, és útakadályok voltak.
Volt amikor a Babits előtt hajnali 4 órakor hólapátokat osztogattam a kereskedőknek és a rendezőknek, a mínusz 10 fokos hidegben.
Több tavaszváró viszont valóban a tavaszt idézte, mert az egyik alkalommal amikor az előadókkal mentünk ebédelni még az öltönyzakóm is soknak bizonyult a 18 fokos délutáni melegben!
Természetesen ez az akkori létszámon is meglátszott, sokan beszerezték a kis "kacatjaikat", és sipirc a méhekhez.
Ez egy rendezőnek övön aluli ütés, de nincs mit tenni ez így van rendjén.
Reményeim szerint jövőre ismét megrendezhetjük hagyományos méhésznapunkat melynek címe az évek alatt kissé változott, a szakmaiságra helyezve a hangsúlyt.
Szekszárdi Tavaszváró-Szakmai Méhésznap.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészeti programok
« Válasz #948 Dátum: 2021. Október 01. 07:02 »
                                                      Ismét Szekszárdi Méhészklub!
                                                     
                                                         Tisztelt Méhésztársak!

2021. október 4-én este fél 6-kor Szekszárdon, a Babits Mihály Kulturális Központ Csatári Termében Bross Péter az OMME elnöke fog előadást tartani.
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
"Védettségi igazolást" nem kérünk!
Nagyernyei Attila

Re:Méhészeti programok
« Válasz #949 Dátum: 2021. December 23. 08:25 »
Sziasztok!

Érdeklődni szeretnék hogy 2022-ben lesz e Szekszárdon vagy Székesfehérváron méhésznap?

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:Méhészeti programok
« Válasz #950 Dátum: 2022. Január 15. 22:02 »
Üdv mindenkinek!

Ma délután Csere Tibivel Baján voltunk. Végre újra méhészek közt. Lassan már el is felejtettem, milyen ez. Simonné Venter Éva és Bross Péter jött el az OMME elnökség részéről, és egy jó hangulatú kötetlen, több órás beszélgetés keretében megvitattunk a "napi gondokat", illetve a javaslatokat amiket a jelenlévők az OMME-nak szerettek volna tolmácsolni. Pap Zoli kalocsai elnök barátunk nem volt rest, és 3 db A/4-es oldalra jegyezte fel kérdéseit, javaslatait.

Szó esett méhegészségügyi, adminisztratív és szakmai dolgokról is. Örültem, amikor az OMME KFT-t érintő kérdésemre azt a választ kaptam, hogy végre nyereségesen működik. Jó, hogy végre sikerült eddig eljutni. Eddig tudtommal jó néhány éven keresztül csak a pénzt vitte.

A beszélgetés végén abban állapodtunk meg, hogy térségünkben az ágazatot érintő három legfontosabb probléma, kérdés a következő:

-A méhészeti tevékenység jövedelmezősége
-A méhegészségügy helyzete
-A műlépek, viaszok szennyezettsége

Azt hiszem, egyik sem igényel nagyobb magyarázatot. A méhészkedés profitja az emelkedő árak miatt csökken, ugyanis hiába nőtt kicsivel a mézár, a méhészet rezsije, az élet, ennél is nagyobb mértékben drágult.

A méhegészségügy helyzete pedig szerintem is romlik. Az OMME sajnos nem tujda átvenni. Nincs rá keret. Csak remélhetjük, hogy minden kieső EÜs-nek lép a nyomába valaki. A műlépek, viaszok témában Pap Zolinak kellene pár gondolatot megosztani, mert ebben ász volt.
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Méhészeti programok
« Válasz #951 Dátum: 2022. Január 16. 11:38 »
Sziasztok!

De hiszen kicsivel korábban már osztottam meg néhány gondolatot viasz ügyben:
https://magyarmezogazdasag.hu/2021/12/31/mulep-tanulopenz

Papp Zoli
« Utoljára szerkesztve: 2022. Január 16. 11:44 írta Kitin »

Re:Méhészeti programok
« Válasz #952 Dátum: 2022. Január 16. 17:32 »
Üdv Kitin!

Lehet tudni, hogy ki volt az a bizonyos műlépkésztő?

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Méhészeti programok
« Válasz #953 Dátum: 2022. Január 16. 23:40 »
Szia Cézé!

Itt nem az a lényeg, hogy melyik műlépkészítőről van szó, hanem hogy egy csere során mibe lehet belefutni. Ezt kell mindenkinek átgondolnia!
Véleményem szerint a viasz összetétele is okozhat olyan problémát, amiért szórt lesz a fiasítás.

Re:Méhészeti programok
« Válasz #954 Dátum: 2022. Január 17. 08:39 »
Sajnos nagy biztonsággal a viasz minőségét csak és kizárólag a labor tudja megállapítani.
De!
Mi méhészek is "kilőhetjük" két nagyon árulkodó jelből a gyanús műlépet.
Az egyik a szín, a másik az illat vagy szag.
Az illat nagyon árulkodó lehet, mert aki sok lépet főzött már, és abból viasztömböt öntött, az tudja milyen kellemes illata van a szakszerűen kezelt és összefőzött viasznak.
Nem égett szagú (kozmás), hanem egy kellemes jellegzetes illatú, amilyen csak a tiszta viasznak, és az abból készült műlépnek van.
Találkoztam még szürke műléppel, és olyan sárgával is, amilyent még fedelezésből sem lehet produkálni.
Még szaktanácsadóként vizsgáltattam be műlépeket, lesújtó eredmények születtek.
Annyit tudok, hogy cerezin, parafin meg mindenféle mocsok volt bennük, viaszból a legkevesebb.
Persze, hogy panaszkodtak a méhészek, rágják, zugolják, nem építik.
3-4 Kg-os hordásban?????
A legjobb minőségellenőrök a méhek!
A csúcs az volt amikor az egyik kolléga tette be a műlépet, és a méhek lepotyogtak a kaptár aljába, nem pusztultak el, csak olyan "kábultnak" tűntek.....ja ezt én is láttam, mert odahívott.
Abban mi lehetett?
Nagyernyei Attila

*

neo

  • *****
  • 947
Re:Méhészeti programok
« Válasz #955 Dátum: 2022. Január 17. 11:34 »

Véleményem szerint a viasz összetétele is okozhat olyan problémát, amiért szórt lesz a fiasítás.
Szerintem pedig nem! Vagy lesz fiasítás, vagy nem. A műlép olvadt viaszból készül. Elképzelhetetlennek tartom, hogy az egyik sejtben elpusztul a fias, a másikban annyival kevesebb a méreganyag, hogy csak mászkáló méh kel ki belőle. Mindkét típusú sejtben egyenletesnek kell lennie a méreg koncentrációjának. Itt valami másnak kell lennie a háttérben. Nem állítom, hogy tudom mi az, de tippem van. Igaz, az is sántít. Na ezért nem elég egy kémiai vizsgálat.

*

oszkár

  • *****
  • 1130
Re:Méhészeti programok
« Válasz #956 Dátum: 2022. Január 17. 16:08 »
"Napraforgó végén megelégeltem, és kiszedtem az összes NB keretet, csak a Hunorok maradtak. Azt gondoltam, úgyis serkentek, majd csak bepótolják az anyák az eltávolított fiasítást, meg aztán atkairtásnak sem utolsó, hogy kivettem a fiast."

Napraforgó végén nem veszünk el fiast!! Serkenteni meg csal "okosan" szoktunk!  Bepótolja az elvett fiasokat ? Főleg szűz lépekben!???

NE MÁR!!!!! :D

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Méhészeti programok
« Válasz #957 Dátum: 2022. Január 18. 00:08 »
Tisztelt Méhésztársak!
Műlépekkel kapcsolatban szeretnék megkérni mindenkit, őrizzük meg a nyugalmunkat!
Senki sem hibás, nem bántjuk a műlépeseket, nincsen senkivel semmi baj! Nem kell váltani, mindenki
vegye onnan a műlépet, ami eddig bevált neki! Van egy feltételezett probléma, amire először is fényt
kell derítenünk. Ez a probléma közös.
Most elérkezett az idő, össze kell fognunk, együtt kell megoldanunk, méhészek és műlépesek
egyaránt, közös munkával.
A hétvégén volt egy regionális elnökségi találkozónk, ahol a tanácskozás közben előkerült a viaszaink
problémája. Picit mindenki érzi, hogy valami nincs rendben. Én, mint méhegészségügyi felelős, a
kalocsai egyesület elnöke, a problémákat tapasztalva, kötelességemnek éreztem, hogy szóvá tegyem
a gondjainkat. Többszöri nekifutásomnak köszönhetően megtettem a javaslatom, hogy nézzünk szét
őszintén és alaposan, vizsgáljuk ki rendesen a problémát. Keressünk megoldásokat.
Mindannyiunknak ez az érdeke.
A megbeszélésen jelenlévő OMME elnökségi tagoktól egyhangú támogatást kaptam, segítik ezt a
munkát, de nyilván, a közeljövőben, az egész elnökség is átbeszéli az ügyet. Tájékoztatást fogok kapni
az elnökség döntéséről.
A tanácskozás helyszíne nem más volt, mint Baja, a messzeföldről híres mézlovagok fellegvára.
Ebből a városból indult ki annak idején a mézlovagrend létrehozásának gondolata is. Erről a nagyszerű gondolatról
példát véve, erőt merítve, úgy érzem, elindult valami! Méhészek, műlépesek egyaránt csatlakoztak már
remek gondolataikkal, ötleteikkel és tapasztalataikkal, ami nagy segítség a probléma
feltérképezésében és megoldásában.
Arra szeretnék még egyszer megkérni mindenkit, ne bántsuk egymást! Ugyanabban a hajóban
evezünk.
Most minden igazi méhészre szükségem van, bárkinek van a viasszal, műlépekkel kapcsolatban
őszinte, építő jellegű gondolata, tapasztalata, szívesen fogadom! Kérlek benneteket, hogy telefonálás
helyett írjátok meg a következő e-mailcímre: kalomme4@gmail.com
 Minden levelet, hozzászólást el fogok olvasni,
összegzem és fel fogjuk használni a megoldáshoz. Képeket is nagyon várok, kis történettel
mellékelve. Az is óriási segítség lenne! Természetesen minden kapott anyagot név nélkül kezelek, csak az eset érdekel.
Ezt a hírt segítsetek terjeszteni, jusson el kivétel nélkül minden méhészhez!
A fejleményekről folyamatosan tájékoztatást fogok adni!
Az összefogás reményében, köszönettel: Papp Zoltán Méhegészségügyi felelős, Omme Kalocsai
szervezetének elnöke.

*

RoB

  • *
  • 9
Re:Méhészeti programokez
« Válasz #958 Dátum: 2022. Január 18. 08:30 »
Ez nem mai dolog, már megy 8-10 éve. Csak sok méhész nem veszi észre aztán fogjuk mindenre hogy miért nem jönnek fel a méhcsaládok.Volt műlépünk jobb volt min a válaszfal hozzá nem nyúltak vagy egy tenyérnyit építettek rá. Parafin sztearin.Kifőztem 5 kg műlépet,volt belőle 3.6kg valami meg 1.4kg korpás lisztes valami.10 mázsát visszavittünk 2 év múlva és a pénzt szó nélkül vissza kaptuk.

*

oszkár

  • *****
  • 1130
Re:Méhészeti programok
« Válasz #959 Dátum: 2022. Január 18. 12:34 »
A probléma biztos ,hogy létezik! Nálam eddig NEM!! ( Köröstarcsai műlépet használok)
Ez a reklám helye!! :)
De ezt a sörétes fiasítást CSAK a műlép szermaradványaira hivatkozva az általad leírtakból nem merném ráfogni!

Fentebb már leírtam. Fiast napraforgó végén nem veszünk el, Építeni ,"fiasítást bepótolni" főleg szűz lépekben nem fogják!!

Gondolom fiókot sem igen hagynak rajta napraforgó után. Ahhoz hogy építsenek meg igen NAGY adagokban kell "serkenteni" sűrű 1:1 esnél , sűrűbb 1.0,7 -es sziruppal.

(Arról nem is beszélve milyen nemzedéket vehettél el!

Ami eredményezi a "sörétes" fiasítást. Mert a sűrű szirupot berakják a fiasítás közzé is.

Ez esetben én ezt gondolom.

Sok cikk van publikálva szaklapokban , amin a "hozzá nem értő méhész" mint én is elgondolkodik.