Méhészeti programok

  • 1130 válasz
  • 454033 megtekintés
Re:Méhészeti programok
« Válasz #765 Dátum: 2018. Október 08. 22:12 »
Bendegúz válasza pontos.
Nincs információm újabb konténeres találkozóról.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészeti programok
« Válasz #766 Dátum: 2018. Október 08. 23:30 »
Üdv Attila!

Bizonyára sok mindenről lemaradtam, de a hajdan Pörbölyből indult tolnai-kontis találkozó nincs többé?
Idén szeptember 8-9-én volt Baján a Bácskai Mézes Napok, ennek keretében rendezték meg a Tolnai Konténeresek Nemzetközi Találkozóját.

Re:Méhészeti programok
« Válasz #767 Dátum: 2018. Október 09. 07:47 »
Köszönöm a válaszokat. Tehát mégis van találkozó. Míg Pörbölyben volt, néhány óbecseivel eljártunk...

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:Méhészeti programok
« Válasz #768 Dátum: 2018. Október 27. 07:49 »
Október 18-tól 21-ig egy baráti szervezésű méhészkiránduláson vettem/vettünk részt Erdélyben. Ezúttal is szeretném megköszönni érmelléki barátainknak, hogy szívvel-lélekkel igyekezték nekünk bemutatni Erdélyt és az erdélyi méhészetet. Jártunk a legnagyobb román eszközforgalmazónál, Cristian Bratu méhészetében, a székelyudvarhelyi mézes napon. Még székely bálban is! Természetesen megcsodáltuk Erdély szépségét is! Sok erdélyi méhésszel beszélgettünk, mivel küzdenek, hogy látják az ágazatot.
A gondjaik, bajaik hasonlóak az miénkhez. Alacsony a mézár, nőnek a költségek, hatalmas károk jelentkeznek a méhesekben. Akárcsak nálunk vegyes ezeknek a károknak a megítélése. Van, aki azt mondja, hogy atka, van aki a neonitotinoidok-ra fogja. Ami tény, sok rémisztő pusztulásról hallottam. Volt olyan méhész, akinek 300 családból 50 maradt, volt akinek "csak" 250-re feleződött az 500 családja. És természetesen van, akinél semmi baj. Az okokat mindenki másban, máshogy látja.
Ami nekünk talán a legszokatlanabb volt, az a villanypásztor. Ahogy a vicc is mondja:
"A medve nem játék".
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

Re:Méhészeti programok
« Válasz #769 Dátum: 2018. November 03. 18:41 »
Tisztelt Méhésztársak!
A Tolna Megyei Méhész Egyesület soron következő méhészklubja, 2018. november 5.-én, hétfőn 
17 órakor lesz, a szokásos helyen a Babits Mihály Kulturális Központban.

Előadónk:
Pető Zsolt Zalaszentgrótról.
Előadásának címe:
- Mióta méhészkedik a magyar nép?
- Konténeres méhészkedés, intenzív vándorlással.

A méhészklubunk vendége még Bross Péter az OMME elnöke a Tolna Megyei Méhész Egyesület tagja.
Pető Zsolt előadása után kérdezz-felelek az OMME elnökétől!
Gyertek el Szekszárdra, és töltsünk el közösen egy programokkal teli hasznos délutánt.

A belépés ingyenes!
Várunk benneteket szeretettel!
Nagyernyei Attila
Elnök
Tolna Megyei Méhész Egyesület
Szekszárd
 

Re:Méhészeti programok
« Válasz #770 Dátum: 2018. November 10. 19:05 »
Tisztelt Méhésztársak!
2018. november 12-én, Hétfőn 17 órakor a Bonyhádi Művelődési Központban tartok előadást.
(Nem nemzeti programos előadás lesz.)
Előadásom címe: Az Igazi rendszerváltás. Az egyenlő lépes Hunortól, az NB18-ig."
A belépés ingyenes.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ma Jászberényben Molnár György elnök szervezésében tartottak tájékoztatót a nyári magyarországi méhpusztulásokról.
Előadók: Dr.Hegedűs Dénes
              Bross Péter
              Jordán László
és           Tóth Péter
120 érdeklődő méhész hallgatta végig az előadásokat.
Ebből megtudhatták, hogy senki nem tud semmit!
Ugyan ezt hallhatják ma a profik is.
Tegyük hozzá, hogy ezt csak Magyarországon nem tudják mi okozza.
Valahogy az érzésem, hogy kifárasztás folyik.
Nem gondolom, hogy titkolódzás, inkább csak ennyit tudnak az illetékesek.
Semmit.
Dr.Hegedűs Dénes végig a neonikotinoidokról beszélt, és szerinte a mostani méhpusztulásokban is szerepe lehet.
Persze, mert az okozta...ami soha nem fog kiderülni, legalább is ezzel a csapattal.
Nagyernyei Attila


*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészeti programok
« Válasz #771 Dátum: 2018. November 11. 09:59 »
Tisztelt Méhésztársak!
Dr.Hegedűs Dénes végig a neonikotinoidokról beszélt, és szerinte a mostani méhpusztulásokban is szerepe lehet.
Persze, mert az okozta...ami soha nem fog kiderülni, legalább is ezzel a csapattal.
Nagyernyei Attila

Igen ezzel a "csapattal", "galerivel", "bandával", pontosabban fogalmazva ezekkel a megalkuvókkal, ezekkel rövidlátó, de inkább vak és csak a rövid távú önérdekkel foglalkozó csapattal csak az derül ki, hogy ez a csapat tökéletesen alkalmatlan a  feladatára. De ebbe ne csak a NÉBIH vezérkarát értsd bele, hanem az OMME elnökét és a tőle függőket is. A NÉBIH nagyon örül, a minisztérium szintén, hogy a méhészek tüntetése elmaradt. Nem kellett pénzt és embereket, meg laborkapacitást átcsoportosítania a mérgezések felderítésére. Nem kellett érdemi felderítő munkát végeznie. Ez vajon kinek az érdeme, ha nem Bross Péternek. Ő nem tüntetés megszervezésére, nem érdemi tárgyalásra, nem valaminek a kiharcolására alkalmas, hanem csak arra jó, hogy lecsillapítsa a méhészeket, arra meg aztán tökéletesen alkalmatlan, hogy a valódi károkozást felderítse.

Attila!
Én elhiszem, hogy neked sírig tartó barátságod van Bross  Péterrel. Én ezt meg is értem. Szeresd és védd, de ennek van egy tisztességes határa. A te barátságod, a te sorsod és én ebbe nem is szólnék bele soha. De el kellene választanod az érdekképviseleti dolgokat, tehát a méhészek közös ügyét, tehát a méhészek érdekképviseletét és te személyes sírig tartó barátságodat Bross Péterrel. Elmész hozzá névnapra, leültök sörözgetni stb., ez nagyon helyes, de az OMME elnöki szerepébe ha te Bross Pétert erősítgeted, azzal nagyon jól láthatod, hogy csak rombolod a méhészek közös ügyét. Ezt bizonyítja Bross péternek a 2016 óta eltelt két esztendős tevékenysége. A méz ára vagy stagnál vagy csökkent, a legfontosabb termelőeszközünk a méhek pusztulnak, méhlegelőnk gyalázatos állapotban van. Érdekképviseleti eredmény tehát nulla. Ilyen látszat tevékenységgel foglalkozni, mint ez a biztosítási ügy, amikor az ágazatunk a mohácsi vészhez mérhető csapást szenvedett el ebben az évben? Nonszensz. Sok -sok milliárdos kár történt. Méhészek hagyják el a pályát, de ettől nem lesz semmivel jobb a megmaradó méhészek helyzete. Mi kell még, hogy megértsd, hogy az érdekképviselet sajátos tudást kíván, olyat, amivel Ő nem rendelkezik? Le kellene mondania Bross Péternek ezek után vagy le kellene mondatni? 

Én annak idején úgy ismertem meg a Brosst, hogy már az első velem kapcsolatos ténykedése is ártott nekem is és úgy általában a bioméhészeknek. Ennek ellenére melléálltam 2014-ben és bíztam abban, hogy ebben az emberben van annyi becsület, hogy a neonikotinoid ügyben védeni fogja a méhészek érdekét. Már 2016-ban kiderült, hogy esze ágában sincs ez ügyben érdemi munkát végezni. Nemrég bocsánatot kértem a méhészektől, amiért támogattam Bross megválasztását. Szerintem a Kontroll Csoport valamennyi tagjának ugyanezt kellene tennie, amit én tettem. Bocsánatot kellene kérnie azért, mert alkalmatlan ember megválasztását támogattuk.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhészeti programok
« Válasz #772 Dátum: 2018. November 11. 18:24 »
Ezt írja Geddekas:
"Elmész hozzá névnapra, leültök sörözgetni stb., ez nagyon helyes,...."
Van egy bibi.
Brosst még senki nem látta alkoholt fogyasztani, de te mindent kiválóan tudsz.
Természetesen én nem bánom, hogy ő az elnök, kár ezt tagadnom.
Viszont hihetetlenül nagyot tévedsz te, és mindazok akik azt gondolják, hogy én csak a "bólogató János" szerepét töltöm be, ha ő felszólal.
Nem gondolom, hogy nálam többen ostorozták volna neo ügyben!!!!!
Ami tény, az OMME jelenlegi kommunikációja csapnivaló.
Erről már többször írtam, és jeleztem is az illetékesnek.
A másik.
Bross Péter óriási hibája (de ezt sem a háta mögött írom, vagy mondom) hogy nem tud az asztalra csapni!
Vannak dolgok amikor bizony olyat oda kell ba..ni, hogy letörjön az asztal sarka, hogy elég!
Én már régen felálltam volna helyében az OV-n és Küldöttgyűlésen és kiborítottam volna azt a bizonyos bilit.
Nem lehet mindig arra hivatkozni, hogy a béke nevében nem tehetem.
Kis Mészi ügye erre jó példa!
Mindjárt másnap menesztettem volna.
Azóta milyen nagy a baj, nincs hír az irodából kifelé.
Rengeteg dolgot tudnék sorolni, amit én másként látok.
Mivel Péter konfliktuskerülő, a többség megszerzéséhez is más utat választott amit akkor én sem nézetem jó szemmel, de az élet igazolta, hogy jól döntött.
Az egyesület így tud csak működni, bár még mindig van néhány kerékkötő.
Az OMME vezetése kő kemény szakmapolitika, és egy halom "Nagy" politika.
Sajnos amit vezetőink tesznek arról kevés a halandó méhészeknek az információja.
Majd a választáskor eldől, hogy ez mire volt elég.
Jelenleg az OMME-t nem egy csapat vezeti, aminek mi méhészek isszuk meg a levét.
Én biztos, hogy már régen kiborítottam volna  a bilit, és megnevezném azokat akikkel nem lehet együtt dolgozni.
Észt osztani mindenki tud, csak tenni is kéne már a közösségért.
Az OMME elnöke ha megszakad  is azt látjuk, hogy nem történik semmi.
Miért?
Mert mindkét lábbán, és a kezein hínár húzza.
Ezeket kéne eltávolítani.
Most mondhatnátok, hogy Bross többségben van.
A "törpe kisebbséget" soha ne fikázzátok le!
Mészinek is ez lett a veszte.
Nagyernyei Attila

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészeti programok
« Válasz #773 Dátum: 2018. November 11. 19:40 »
Attila!

Úgy látom, hogy a lényeget nem látod. Nem az a lényeg, hogy sörözik-e Bross vagy soha nem söröz. Én megmondtam minden gyermekemnek, ha valamire nem alkalmas. És jól tettem, mert felnőttként sikeresek lettek. Szóval hiába mondod, hogy barátod Bross Péter egy kiváló érdekképviselő, és ezt hiába mondod neki is, ha az a nyers valóság, hogy az eredmény éppen az ellenkezőjét bizonyítja.

Mikor élt át a magyar méhészet a mostanihoz fogható katasztrófát úgy, hogy valójában ez a pusztulás megelőzhető lett volna? Soha! Ezért a katasztrófáért politikai értelemben csak és kizárólag egyetlen ember, Bross Péter tehető felelőssé. Még Tóth Pétert és saját magadat se hibáztathatod, hiszen Tóth Péter és te is időben figyelmeztetted. Ha Bross Péter a te szavaiddal élve 2016 júliusi államtitkári levél után "letörte volna az asztal sarkát", akkor 20 000 méhész állt volna mögötte és nem következett volna be az a mohácsi vész, ami bekövetkezett.

Nem Mészáros József, nem az elnökség kisebbsége akadályozta vagy akadályozza Bross Pétert abban, hogy "letörje az asztal sarkát", hanem az, hogy Őneki ehhez semmi képessége nincs. Ugyanis nagyon hideg fejjel kéne ezt tennie, mert nem elég felvonultatni kaszás népemet, egyenrangúként kell tudni tárgyalni a minisztériumba, hiszen a miniszter az első szolga és Ő van miértünk, nem pedig fordítva. Na erre az egyenes derekú fellépésre Bross képtelen. Nem hisz abban, hogy az OMME elnöke egyenrangú ember a miniszterrel, pedig abban a helyzetben úgy kell viselkednie. Mivel nem hisz benne, ezért képtelen is végrehajtani. Bele se fog. Inkább "legyilkol bárkit, aki erre a hiányosságára rámutat".

Meg kell mondanom, hogy ekkora teljesítményre az OMME elnöki székében, amit Bross teljesített, bármelyik méhész képes, de ekkora politikai károkozásra csak és kizárólag Ő.
Miért?
Mert nincs még egy olyan méhész, aki képes lenne elhitetni a néppel, hogy a károkozásért Ő egyáltalán nem felel. 
No ezért képes kitölteni választási ciklusát. De remélem, hogy soha többé nem akar az OMME elnöke lenni, tehát a következő ciklusra már nem jelölteti magát.

Nem lesz könnyű a Bross utáni korszak se a méhészek számára, de legalább kicsit őszintébb lesz a méhészeti közéletünk nélküle.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhészeti programok
« Válasz #774 Dátum: 2018. November 11. 19:55 »
A szakmapolitikai rovatban válaszolok!
Nagyernyei Attila

Re:Méhészeti programok
« Válasz #775 Dátum: 2018. November 29. 17:18 »
Tisztelt Méhésztársak!
A Tolna Megyei Méhész Egyesület soron következő méhészklubja 2018. december 3-án lesz a szokott helyen.
Babits Mihály Kulturális Központ Szekszárd, Szent István tér.(Csatári terem)
Kezdés:17 óra
Előadónk: Laczikó Tamás
Előadásának címe: Probiotikumok használata a méhészetekben.
Azt gondolom egyre nagyobb szükség lehet a "tuningokra".
Mindenkit szeretettel várunk!

Üdvözlettel:
Nagyernyei Attila
Elnök
Tolna Megyei Méhész Egyesület

Re:Méhészeti programok
« Válasz #776 Dátum: 2018. December 02. 16:31 »
Sziasztok!
Ma este részletes beszámolót olvashattok a Gödöllői XI. OMME Kongresszusról.
Nagyernyei Attila

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhészeti programok
« Válasz #777 Dátum: 2018. December 02. 20:17 »
Várjuk a részletes beszámolót!

Köszönjük előre is!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészeti programok
« Válasz #778 Dátum: 2018. December 03. 11:35 »
Jólesett elmenni és jól is éreztem magam. Igazi december eleji hideg borult idő volt Gödöllőn. Jól fel kellett öltözni. Az árusok törzsgárdája megjelent. Kint a szabad téren és bent a sportcsarnokban is ott volt, minden ami kellett egy méhészembernek. De természetesen megrendeléseket is felvettek a kereskedők és gyártók. Újdonságokat nem láttam, mert azok inkább majd Székesfehérváron jelenek meg, ami a Kárpát medence legnagyobb méhész találkozója. 

Az egyetemi parkoló és az út széle tele volt autókkal, még busszal is jöttek méhészek. Mellettem ültek szlovákiai magyar méhészek Csallóközből. Erdélyi méhészekkel is találkoztam. De nincs már az a tolongás ami volt néhány évvel ezelőtt. Hihetetlen, mennyire érezhető a változás. Az eszköz forgalmazók is panaszkodnak a csökkenő vásárlóerő miatt.

A sportcsarnokban működött a büfé, volt is tolongás körülötte. Viszont nagyon hiányzott a Gödöllői Méhészegyesület lacikonyhája. Keresték a méhésztársak a forró illatos boros teát, frissen sült ízes palacsintát és a vadpörköltet is, ami még "ala sebők" módra is sokkal ízletesebb volt, mint az egyetemi menza. Az egyetemi menza tipikus menza ízekkel készült, de az a vegeta leves és brassói aprópecsenye nyomába nem érhetet a lacikonyha ízeinek, különösen nem az 1800 Ft-os árával.

Az előadások az egyetemi aulában voltak szokás szerint. A terem megtelt, de mindíg lehetett találni üres széket. Az OMME zászlajának és a mézlovagrendeknek a bevonulását állva fogadtuk, majd a magyar himnuszt is meghallgattuk. Felemelő érzés, ha egy szakmai összejövetelen képesek vagyunk nemzeti öntudatunknak tiszteletet adni.

Bross Péter nagyon rövidre fogott bevezetője után agrárminiszterünk mondott beszédet. Az újsághíreken túliakra hívom fel a figyelmet a mostani beszámolómban. Bejelentette, hogy 21 növényvédőszer egy részének az engedélyét is bevonták, más részének pedig a szántóföldi alkalmazását tiltották meg. Ha jól értettem - nem biztos - de ezek mintha neonikotinoidok lennének. Majd ezt pontosítani kell. Úgy fogalmazott a miniszter, hogy reméli a neonikotinoid veszély elmúlt. Másik híre, hogy tudomása szerint az elvetett napraforgók fele sajnos önporzó és gyenge nektártermelő. Megkérte az apparátust, hogy dolgozzanak ki valami módszert, hogy a kis nektártermelő napraforgók szoruljanak ki a vetőmag forgalmazásból. Volt még egy fontos minket közvetlenül érintő bejelentése. Be akarja vezetni az elektronikus vagyis internetes permetezési naplót. Ennek kidolgozására utasította az apparátust. Emlékezzetek, hogy amikor Csuja szervezte a méhésztüntetést 2017 szeptemberében, akkor ez volt az egyik kérés. Ezt foglaltuk írásba és juttattuk el az akkori államtitkárnak. Miért fontos az internetes permetezési napló? Ha bevezetik, nem lehet utólagosan hamisítani. Ez olyan, mint a NAV online pénztárgépe, az EKAER rendszer. Fegyelmező eszköz. A NÉBIH apparátusa is csökkent. Ezzel a csökkent létszámmal könnyebbé és hatékonyabbá válik az ellenőrzés, ha bevezetik az elektronikus permetezési naplót. A miniszter ígéretei szépek, nagyon kíváncsi leszek hogyan valósul meg.

Mi az amiről nem szólt a miniszter, de számunkra fontos lenne? A természetes rét legelő társulások védelme, mezővédő erdősávok létesítésének támogatása, a zöldítési programba nekünk kedvező változások behelyezése. Szólt arról a miniszter, hogy 1 mrd Ft-tal emelkedik a Magyar Méhészeti Nemzeti Program elkölthető kerete. Nagyon jó lenne ezt a többletforrást az Önálló Méhészeti Intézet felállítására fordítani. Egyre-másra szembesülünk azzal, hogy mennyire hiányos a magyar méhészeti kutatás. Itt van például a mézfajták kérdése. Vagy itt van a gyantás hamisítványok lebuktatásának igénye. Ma Nem lehet lebuktatni a gyantás hamisítványokat, mert nincs rá elfogadott módszer, de ki lehet dolgozni rá egy nemzetközileg is elfogadtatható kimutatási módszert. Sem közgazdaságilag sem ökológiailag nem indokolt, hogy miközben a Földön a méhlegelők területe évről évre rohamosan többszázezer hektárral csökken, a mézpiacon felkínált méz mennyisége nő. Ezt csak azzal lehet magyarázni, hogy az iparilag előállított hamisítványok mennyisége követi a piaci igényeket. Véleményem szerint ilyen körülmények között a Földön méhek által megtermelt méz mennyisége nagy valószínűséggel stagnál vagy csökken.

A miniszter előadását követte az Argetin Méhészegyesület elnökének két előadása. Elsőben az glicerin:oxálsav keverékes karton lapos védekezést mutatta be. 2012 óta vált általános védekezési módszerré. Ma már az argentín méhészek elsődleges védekezésként a szerves savakat használják. A glicerox-os kartonlapokat nyár elején teszik be és 60 napig tartják bent a fészekben. Kiegészítik a védekezést nyár végi, őszi oxálsav szublimálással. A második előadásában bemutatta az argetin méhészek helyzetét. Méhlegelő szűkül mert eltűntek a somkórós, lucernás, lóherés legelők. Helyüket szja és kukorica vette át. Tarló virágzás és gyom virágzás sincs, mert a glifozást és a műtrágya minden virágos növényt kipusztít a szántóföldekről. 160 000 km2 potenciális méhlegelő szűnt meg emiatt. Ezekről a területekről az erdőknek szinte a nyomait is eltüntették. A méhészek kiszorultak az alföldi területekről a hegyek alá illetve a félsivatagos területekre. Még most is előállítanak 80-100 000 tonna mézet évente, de nagyon alacsony 2 dollár alatti áron tudják csak értékesíteni. Sok országba  a gmo szennyezettség miatt be se jut az argentin méz. Ha nem fog változni a szántóföldi növénytermesztés módszere, akkor a méhészeti termelés csökkenni fog, mert a globális klímaváltozás hatása Argentínában is nagyon erős és a maradék méhlegelő erősen kitett a természeti katasztrófáknak.

Folyt.
« Utoljára szerkesztve: 2018. December 03. 11:53 írta Geddekas »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészeti programok
« Válasz #779 Dátum: 2018. December 03. 13:06 »
A miniszter és az OMME elnöke három emléklapot adott át méhészeknek. Egyiket az a méhész kapta, akinek a méhesében Nagykerekei határában 40 évvel ezelőtt 1978 júniusában a legelső "migráncs" atkát megtalálták. No én akkoriban kezdtem nagyobb állománnyal méhészkedni és átéltem az első hullámát az atkainváziónak. Nagy pusztítást végzett a tiszántúli méhállományban. Egyedül a debreceni méhészek élték túl viszonylag sértetlenül, mert kezdetektől kezdve amitrázzal védekeztek.

Ruzsvai doktor elektronmikroszkópos felvételen mutatta be a varroa atkát. Csúf jószág, most újabb dolgokat tudtunk meg arról, hogyan is működik. Mutatott fotókat arról, hogy a méh lárva és a kifejlett rovar testének oldalába az atka a két első karmaival ás egy gödröt addig, amíg ki nem lyukad a bőre a méhnek, majd nyalogatja a kiáramló nedvet. A seb be akar és be is tud gyógyulni, de be is fertőződik. Erről is mutatott fotót. Az atkák szexuális aktusa hihetetlen lassú, egy napig tart. Ennyi idő alatt jut be kb 30 hímivarsejt a nősténybe. A hím atka spermája nem olyan fürge kis jószág, ahogy mi az emlősöknél ismerjük, hanem gömböcskék, amiket a hím atka a lábacskáival kanalaz be a nőstényatka ivarnyílásaiba. Előbb az egyikbe, aztán a másikba, merthogy kettő is van neki. A 30 sperma sejt a nőstény atka testében 5 nap alatt érik meg és csak utána történik meg a petesejtek megtermékenyítése. Az atka ugrásképességénél sokkal fontosabb, hogy ezt tudjuk, mivel addig tart a lovagló fázis, amíg meg nem érnek a hímivarsejtek. Amíg az atka kint lovagol addig tudjuk a jelenlegi kegyszereinkkel vegyszereinkkel gyéríteni. Azért írom, hogy gyéríteni, mert kiirtani a mai tudásunk szerint nem tudjuk.

Következő előadó Dr. Csaba György elmondta, hogy a varroa elsődlegesen nem hemolimfával, hanem a méhlárva testében és a kifejlett rovarban levő magas fehérje tartalmú vitellogeninnel táplálkozik. Ezért nagyon fontos a varroás család gyógyításához a fehérje pótlás.

Nekem tetszett dr. Kelemen Bálint előadása, aki elég jól bemutatta a saját 200 családos méhészetéből vett példákkal, hogy a hagyományos atkagyérítő szereink ellen tolerancia, sőt rezisztencia is kialakult. Ezért is látja jónak a kombinált atkairtást. Felhívta a figyelmet arra, hogy ekkora állományban óhatatlanul vannak "atkatenyésztő" méhcsaládok és nagyon alacsony atkaszámú méhcsaládok.

Jó István anyanevelő a saját kiváló atkagyérítési módszerét mutatta be. 1/2 NB családokban az összes fedett fiast egy fedett bölcsővel gazdagítva április 15-én egy vékony lappal elválasztva külön kijáróval a két fiókos fészek fölé helyezi. Alul atkagyérítést végez, felül a fedett fias kikelése után végez atkagyérítést. Akác után az öreg anyát eltávolítva egyesíti az alsó két fiókot a felső egy fiókkal. Szerinte így a rajzásgátlás és az atkagyérítés egy menetben megtörtént és kiváló 3 fiókos dajkacsaládokat kap ezzel a módszerrel. Még egy érdekesség. Ősz végén az utolsó két tenyérnyi fiast kivillázza és a keretet kiolvasztja főzviaszolvasztóval. Fotóval mutatta, hogy abba az utolsó két tenyérnyi fiasba olyasmi van, amit jobb a kaptárból eltávolítani.

Utolsó elóadó egy nyírségi bioméhész volt, aki a saját tejsavas oxálsavas módszerét mutatta be. Természetesen gázálarcot használva ezeket részben saját gyártású eszközzel, hevítéssel juttatja be a kaptárba. Sok munka, de tiszta mézet eredményez.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.