Méhészeti programok

  • 1130 válasz
  • 454002 megtekintés
Re:Méhészeti programok
« Válasz #750 Dátum: 2018. Március 30. 14:40 »
Tisztelt Méhésztársak!

2018. április 5-én (csütörtökön) 17:00 kezdettel Mosonmagyaróváron, a helyi méhészegyesületnél tartok előadást, melynek címe: "A magyarországi méhlegelők méhész-erdész szemmel".
Helyszíne:9200 Mosonmagyaróvár, Vár 2. „Egyetem”
B épület III. terem (A lépcsős teremben)
 
Az előadás tematikája:

Lászka István Attila - A magyarországi méhlegelők méhész-erdész szemmel
című előadás tematikája:
- Bemutatkozás
- Az erdő és a mézelő méh kapcsolata
- Az erdő a mézelő méh számára…
- Az erdő, mint méhlegelő
- A mézelő méh az erdő számára…
- Méhtartás erdőben: előnyök-hátrányok
- A méhlegelő fogalma
- A méhlegelők csoportosítása
- A méhlegelők felosztása a virágzási idő alapján
- A méhlegelők felosztása a hordás minősége alapján
- A méhlegelők felosztása a hozamforrás alapján
- A méhlegelők felosztása a rovarmegporzástól való függés alapján
- A legfontosabb hazai hordásnövények hozamai
- A korai hordás növényei
- A nyári hordás növényei
- A kései hordás növényei
- A méhészeti szempontból fontos fafajok bemutatása
- A szélbeporzású fa- és cserjefajok méhészeti jelentősége
- Méhészeti szempontból legfontosabb erdei-mezei lágyszárú növények
bemutatása
- A fehér akác méhészeti jelentősége,
- Akácmúlt- jelen-, jövő méhész-erdész szemmel
- A fehér akác története
- A fehér akác területe megyénkénti megoszlásban
- A fehér akác visszaszorítása?
- A fehér akác virágzása és mézelése
- Az akácosok nektárhozama a kor szerint
- A fehér akác nemesített fajtái - méhészeti és kettős hasznosítású
fajták és fajtajelöltek bemutatása
- Akácfajták nektárvizsgálata
- Akácunk jelene és jövője
- A vándorlás korszerű tervezése erdészeti alkalmazások segítségével
– az erdoterkep.nebih.gov.hu oldal bemutatása

- A méhlegelő lehetőségeink a jövőben – méhész-erdész szemmel
- Újabb, méhlegelő-javításra alkalmazható fafajok térhódításának a lehetőségei
- A kínai mézesfa
- A bálványfa
- A császárfa

Megjegyzés:
Az előadás jelenleg 91 darab power point- os diából áll, benne több, mint 60 db
fénykép, 10 táblázat és 6 diagram található, sok leírással és magyarázattal.
Az előadás időtartama átlagosan 120 perc + a végén a kérdésekre fordított idő
« Utoljára szerkesztve: 2018. Március 30. 14:50 írta Erdész-Méhész »
Lászka István Attila

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészeti programok
« Válasz #751 Dátum: 2018. Július 06. 21:13 »
Mikor lesz méhésztüntetés és milyen céllal?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Méhészeti programok
« Válasz #752 Dátum: 2018. Július 06. 21:19 »
jövő hét első felében lesz mégpedig azzal a céllal, hogy sürgősen tiltsák be a légi szúnyogpermetezgetést

*

atya

  • *****
  • 1043
Re:Méhészeti programok
« Válasz #753 Dátum: 2018. Augusztus 07. 11:55 »
Sajnos nem tudtam elmenni Jászberénybe. Ha a fórumozók közül volt valaki, és el is elmondaná mi történt, mi volt, az előadásokon (előtte, közben, utána) azt nagyon meg köszönném.
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészeti programok
« Válasz #754 Dátum: 2018. Augusztus 07. 12:32 »
Ahogy látom, a Jászberényi Mézvásárról eddig senki nem írt. Bizonyos értelemben ez is hír, hogy nincs hír. Kevesebb kiállító volt és sokkal kevesebb méhész. Úgy sejtem, hogy ez már a jövőt is mutatja. Már a tavaszi regionális rendezvényeken is kevesebben voltak.

A méhészeti ágazat terjeszkedése, növekedése leáll. Ennek több oka van. Az OMME rendkívül gyenge érdekvédelmi munkája. A szántóföldi növénytermesztőknek méhekre rendkívül veszélyes növényvédőszer használata és az ipari mézhamisítás miatti alacsony mézár. Mind a két ügyben léphetne és lépnie is kellene az OMME-nak, de sajnos eredményes munkát végezni egyelőre nem képes, sőt a reményét se látom egyelőre, hogy ebben változás lehetne. Miért jelentem ki ezt ilyen egyértelműen?

Meghallgattam sok más méhésszel együtt Bross Péter OMME elnök, Hegedűs Dénes OMME szakmai alelnök és mézkereskedőket képviselő Fazekas Gyula előadását.

Mind a három a jelen helyzetet mutatta be a saját szemszögéből. Még azt se mondhatom, hogy bármelyiket nagy hazugságon lehetne rajta kapni. Az viszont nagyon beszédes, hogy melyik előadó mit hallgatott el és mit hangsúlyozott.

Például Bross Péter a méhmérgezésekről azt hangsúlyozta, hogy rengeteg ok miatt pusztulhatnak a méhek és kéri a méhészek segítségét az okok felderítésében. Ez a kijelentése engem nagyon megdöbbentett. Ezzel szemben Hegedűs doktor OMME szakmai alelnök az idei nagy méhmérgezési hullámot a neonikotinoid növényvédőszerek káros hatásának tulajdonítja. Elmondta Hegedűs doktor, hogy az emberi egészséget is károsítják ezek a szerek. És mondott erre példát is, hogy hol és milyen tünetek halmozódását tapasztalták. Nem értem. Ez a két ember (Bross és hegedűs) szögesen ellentétes állítást tett, pedig ugyanabban a szervezetben az egyik elnök, a másik szakmai alelnök. Én az megértem, hogy az OMME elnöke Bross Péter csak egy politikus elnök, vagyis csupán csak elnök és akár lehetne laikus is, de nem az. Viszont a szakmai alelnök, Hegedűs doktor, nem hamukázhat, nem beszélhet hetet-havat, tehát a valóságnak megfelelő állításokat kell tegyen. Azért is bukott meg Cserényi a választásokon, mert amikor egyértelmű állításokat kellett volna méhmérgezés ügyben tenni, akkor is csak mellébeszélt. De legyen szíves már az OMME elnöke higgye el, hogy a szakmai alelnök nem hülye és hallgasson már az OMME elnöke a szakmai alelnökre, amikor 2-400 ember előtt akar bármi fontos szakmai kérdésben előadást tartani. Lehet, hogy nemcsak a méhekre és miránk méhészekre, hanem már Bross Péterre is olyan káros hatással vannak a neonikotinoidok, mint ahogy Hegedűs doktor idézte?

Mi volt még megdöbbentő a számomra Bross Péter előadásában? Azt kérte tőlünk méhészektől, hogy mondjuk meg mit képviseljen Ő és akkor Ő ezt képviselni fogja. Hát ez két súlyos ok miatt is erősen sántított.
1.
Ehhez képest az előadáshoz tilos volt hozzászólni. Pedig az elnök úr hagyhatott volna időt a kérdésekre, hiszen többször is megkérdezte a közönséget és az ülést vezető elnököt, hogy beszélhet-e még. Ha valóban kíváncsi lett volna ránk is, akkor nyilván időt és helyt hagyott volna a hozzászólásokra, nem pedig soványmalac vágtába menekült volna ki a teremből, hivatkozva arra, hogy neki fontos dolga van máshol.
2.
Mi az, hogy a tábornok, akinek minden lényeges információ a kezében van, az kérdezi meg a gyalogos katonától, hogy merre van előre? És ez a fordított hozzáállás úgy tűnik, hogy nem veri ki a biztosítékot a méhészeknél.

Igen. A méhészek hátán fát lehet vágni. A méhek pusztulnak, a méhészek belerakják a munkájukat és minimális jövedelemmel is beérik. Lehetne virágzó és jelentős exporttevékenységű ágazat a méhészet, de ha így haladunk akkor a városi hobbiméhészetek lesznek a jellemzőek és mellette néhány minimálbéres melóssal dolgozó óriásméhészet még életképes lehet.

A vásárban találkoztam jó méhészbarátokkal, beszélgettünk és reménykedünk. De minek és miben?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhészeti programok
« Válasz #755 Dátum: 2018. Szeptember 28. 05:45 »
Tisztelt Méhésztársak!
Ismét őszi-téli Méhészklubok Szekszárdon a Babitsban.
Az első Méhészklubunk 2018. október 1-én, Hétfőn lesz a szokott helyen.
Babits Mihály Kulturális Központ, Csatári Terem, este 17 órakor.
Előadó:Buczkó Endre (Tószeg)
Előadásának címe: Toronymézkamrás mézeltetés.
(Atkavédekezési technikák)

Üdvözlettel:
Nagyernyei Attila

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészeti programok
« Válasz #756 Dátum: 2018. Szeptember 28. 07:42 »
Szia Attila. A tavalyi emlékeztetőt aki írta a méhészet szaklapban?
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészeti programok
« Válasz #757 Dátum: 2018. Szeptember 28. 18:35 »
Igen!
Üdv:
Nagyernyei Attila

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészeti programok
« Válasz #758 Dátum: 2018. Szeptember 28. 19:58 »
Ott a helyem  :)
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészeti programok
« Válasz #759 Dátum: 2018. Október 02. 08:31 »
Tegnap volt egyesületünkben az első őszi méhészklub.
Vendégünk, Buczkó Endre volt Tószegről, a "Toronymézkamrás mézeltetésről" tartott előadást.
Ez valójában a 3 fiókos, 10 keretes Hunor.
Néhány gondolat előadásából amit feljegyeztem, és közöltem ott vele, hogy ide felírom.
Hozzájárult.
- A rakodó rengeteg lommal jár!
- Van 12 keretes Hunor is, de az inkább fekvő kategória.
- Tavasszal napi 1-2 deci serkentő szirup nagyon hasznos, nem hagyják el rossz időben a kaptárt vízért.
- Ha nincs anyakorlátozás, akkor nincs akácméz.
( A háború indításához legyen ennyi elég.)
Nekem az előadás nagyon bejött, sok dolgot hasonlóan csináltam.
A klub alatt végeztem egy kis felmérést.
A méhészek között körbeadtam egy cetlit, amelyre E,K, Gy betűket lehetett beikszelni.
Erő, gyenge, közepes.
A 44 jelen lévő méhészből 6-an jelölték meg az E betűt.
Pedig jöttek Szentlőrincről, Kalocsáról, Szálkáról, Paksról, Németkérről, Bátaszékről, Bonyhádról, Szekszárdról és Szedresből.
Nagyon hasznos előadás, humoros, intelligens (tanár) előadóval.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészeti programok
« Válasz #760 Dátum: 2018. Október 02. 09:33 »
Magyarul 6-an gondolták hogy az előadás erős volt.

Re:Méhészeti programok
« Válasz #761 Dátum: 2018. Október 02. 09:39 »
Magyarul az volt a kérdés, ki milyen állapotúnak ítéli Most a saját állományát.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészeti programok
« Válasz #762 Dátum: 2018. Október 07. 17:39 »
A két jó barátból ellenség lett.
Mondhatjuk, hogy mással is megtörtént már ilyen.
Katona dolog.
Új egyesület alakul, kiszakítva a tagság egy részét a régiből.
Most már világos, hogy miért jönnek ennyien onnan hozzánk.
Mindenki a nyugalomra vágyik.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészeti programok
« Válasz #763 Dátum: 2018. Október 08. 08:25 »
Üdv Attila!

Bizonyára sok mindenről lemaradtam, de a hajdan Pörbölyből indult tolnai-kontis találkozó nincs többé?

Re:Méhészeti programok
« Válasz #764 Dátum: 2018. Október 08. 21:26 »
Ha jól emlékszem, az a konténeres találkozó Kékesdről indult.
Ozsváth István