Virágpor termelés

  • 36 válasz
  • 25340 megtekintés
*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Virágpor termelés
« Dátum: 2016. Február 25. 17:44 »
QUQURIQ !!!

Nem találtam olyan témakört, ahová ezt be lehetett volna illeszteni, így hát ide írom.

Gondoltam, hogy többeket érint, mint a szabad építményes méhészkedés, ha bár az is érdekes...
Akinek nem tetszik, törli!

Kérésem a virágpor szedőkhöz szól?

Van-e jelentősége (és mekkora), hogy milyen nagyságú a műanyag szedőrács, hány x hány?
Összefüggésben van-e, (és mekkora) hogy milyen erősek a családok a szedőrács nagyságához?
Van-e különbség az első és az alsó szedőrács termelékenysége között?
Van- e különbség az első és az alsó szedőráccsal szedett virágpor szemét mennyisége között?
Van-e konkrét adat, hogy ha a virágpor szedő fent van, hány % - al kevesebb mézet gyűjtenek a méheink?
Mindezek a kérdések természetesen azonos lukmérete értendőek!

Köszönettel: Kiskakas!


Re:Virágpor termelés
« Válasz #1 Dátum: 2016. Február 25. 19:05 »
Szia!

- Igen, van jelentősége a méretnek. Minél nagyobb annál hatékonyabb, kevésbé torlódnak előtte a méhek.
- Igen, van jelentősége a család erősségnek. Csak erős termelő ill. fejlődésben lévő családdal érdemes virágport gyűjtetni, ahol folyamatosan van nyitott fiasítás ill. mérsékelt nektárhordás vagy serkentő etetés. Nyilván az erősebb családok több kijáró egyeddel rendelkeznek ha alulméretezett a rács, torlódás alakulhat ki.
- Igen, van különbség a két szedőrács között. Azért, mert az első szedőrács a felhelyezéskor nagyon "megakasztja" a forgalmat és gyakran 2-3 napig is csak kóvályognak a méhek, tőgyelnek a virágporszedőn. Kell néhány nap, amire elkezdik gyűjteni bár ez a belső készlet apadásával is kapcsolatban van. Az első leszedőnek általában kisebb a rácsa, mint az alsónak, ezért ez is befolyásolja a hatékonyságot. Első virágporszedő felhelyezésekor célszerű előbb csak "szoktatóra" állítani a rácsot vagy kivenni, hogy legyen idejük legalább a szedőt megszokni. Első leszedő használatakor minden egymás mellett lévő családra célszerű virágporszedőt szerelni, mert ha néhányon nincs és amint élesben működik akkor a leszedős család kijáró méhei simán rátájolnak a szedő nélkülire. Ha ez a fajta leszedő van használatban, akkor jobb ha a beüzemelés után kerüljük pár napig a méhest és a szomszédoknak is felhívjuk a figyelmét erre... :D
-Szemét szempontjából nem igazán van különbség. A család takarít és az elsőbe ugyanúgy kihordja a szemetet szinte mintha az alsóba hullana. Célszerű mindkettőt naponta üríteni.
-Ha nagyon bőséges a nektráhordás, akkor a méhek azonnal ráállnak annak a gyűjtésére és nem érdemes tőlük virágport szedni. Vontatottabb, gyengébb hordáskor a termelő család képes viszonylag korrekt mennyiségű mézet és virágport is gyűjteni egyszerre. Ugye itt is nagyon fontos a jó anya, a fiasításra alkalmas lép, elég hely a fiasításnak.

Mindkét típusnál érdemes szúnyoghálós gyűjtőedényt alkalmazni, hogy a begyűjtött virágpor tudjon szikkadni. Alsó leszedőnél nem szabad a tálca aljának farostlemezt használni.
A saját tapasztalatom szerint az alsó leszedő mindenképpen hatékonyabb. Nagyobb felületű rács, kevésbé torlódik a kijáróban a család, nincs eltájolás nem fontos a sorban mindegyik alá tenni ill. nekem a kijáróba helyezett betét fordítható, szinte észre sem vesz a család, hogy 2 cm- rel alacsonyabban vagy magasabban van a kijárója. Hirtelen jött eső alkalmával nem ázik szét benne a virágpor. Viszont sokkal költségesebb is.

Re:Virágpor termelés
« Válasz #2 Dátum: 2016. Február 25. 19:15 »
 :)

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Virágpor termelés
« Válasz #3 Dátum: 2016. Február 25. 20:01 »
QUQURIQ !!!

Nagyon köszi Belphegor!

Valamikor szedtem én is virágport külső szedőkkel pár évig. Csak az alsó és az első összehasonlítása érdekelt.
Köszi a részletes információt
Ha megtennéd, és nem ütközik nehézségbe, úgy egy alsó szedős aljdeszkáról is tehetnél fel képet és rajzot.
(ha van)
Még egy kérdés?
Hol vetted a műanyag szedőrácsot, mert mindenütt csak a kicsiket látni.
Nagyon Köszi!

Kiskakaas!

Re:Virágpor termelés
« Válasz #4 Dátum: 2016. Február 25. 20:09 »
Képet majd tudok feltenni, csak még készítenem kell róla :-) Természetesen méreteket is tudok adni. Ezek mind saját készítésűek, egyediek.
Dra-Szer Bt. Tamási :-)
Mindent ilyesmit tőlük veszek. Eddig még mindíg mindent időre és nagy pontossággal megcsináltak.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Virágpor termelés
« Válasz #5 Dátum: 2016. Február 25. 20:14 »
QUQURIQ !!!

Köszi, a segítséget!
A szárítószekrény még megvan, lehet, hogy korszerűsítenem kell.
Azóta a technika is fejlődött...
Mi a padláson szikkasztottuk először a virágport, majd jött a szárítás.
Változott valami azóta?

Üdv. Kiskakas!

Re:Virágpor termelés
« Válasz #6 Dátum: 2016. Február 25. 20:29 »
Mindenképpen érdemes szárítás előtt kicsit szikkasztani a virágport, és nem a tűző napon. A padlás erre remek hely. Utána teszem a szárítóba. Egyszerű, szigetelt szárítóm van alul nyomatom be a meleg levegőt és a tálcákat időnként cserélgetem. Nem automata a szekrény és nem is mai gyerek már. A célnak tökéletesen megfelel. Utána szitálom egy rostaszövetes kerettel majd a "szelelés" következik egy garattal amiből kis nyíláson keresztül folyik le a virágpor én meg oldalról nyomatom neki a levegőt. :-) Végül egy utolsó kontroll amikor egy-egy edény tartalmát kiöntöm egy fehér asztalra és átnézem. Nylonzsákokban tárolom eladásig, amit jól le kell zárni. Nagyon kell ügyelni a molylepkére. Korábban termeltem fagyasztva is. Ott először jött a szita és a tisztítás, de nyersen kicsit macerásabb dolog volt. Fajsúlyosabb, "zsirosabb" a virágpor. Utána pedig fagyasztás erre a célra volt 2 hűtőládám.
Ennyi az én technológiám. Biztosan mások is megosztják majd a tapasztalataikat.  ;)

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Virágpor termelés
« Válasz #7 Dátum: 2016. Február 25. 22:01 »
QUQURIQ !!!

Ha minden második tálcát teljesen betolod a szekrényben, a másodikok meg az ajtóhoz érnek, úgy nem kell a tálcákat cserélgetni, mert a meleg levegő minden tálcát egyformán ér.
Nekem egy elektromos fűtőtest van alul, felül meg egy ventilátor szívja a páradús levegőt.
Biztos, hogy van ennél sokkal jobb is.

Kiskakas!

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Virágpor termelés
« Válasz #8 Dátum: 2016. Február 27. 19:24 »
QUQURIQ !!!

Kukuccs Belphegor!

Megint van kérdésem!
Mekkora legyen optimálisan a virágpor leszedő műanyag rács alsó szedőknél???

Köszi! Kiskakas

Re:Virágpor termelés
« Válasz #9 Dátum: 2016. Március 07. 23:27 »
Tehát nálam a műanyag rács mérete 26x32 cm. Alatta 25mm -re van az áthulló rács, ami természetesen nagyobb, mit a műanyag rács ez 32x35 cm. Ugye a képen látszik, hogy az enyém olyan kialakítású, hogy hátul van a szedőrács az aljban. Több helyen láttam olyat is, ahol ez középen van hosszában ill inkább az első részen, esetleg tele rács... :o :o
Nálam azért van hátul, hogy rosszabb idő esetén a méhek be tudjanak húzódni az első részbe, ne a kijárónál akadjanak meg, ha esetleg nagy lenne a forgalom. Nem tapasztaltam hátrányát, kívülről épp olyan, mintha csak egy sima aljdeszka lenne, nincs torlódás a kijáróban. Ahogy korábban is írtam a kijáróban van egy betét aminek a megfordításával egyszerűen üzembe ill. üzemen kívülre helyezhető a szedő. Így a kijárónyílás mérete 18 cm hosszú és 15 mm magas. A nyílás lehetne hosszabb is, termelési időszakban talán előnyösebb. Nyilván fontos, hogy a virágporgyűjtés befejezésekor ne kelljen szétszedni a kaptárt. Erre szerintem ez a megoldás ideális.
Épp ma hoztam be a műhelybe egyet, mert javítanom kell a gyűjtődoboz alját.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Virágpor termelés
« Válasz #10 Dátum: 2016. Március 08. 07:48 »
QUQURIQ !!!

Nagyon köszönöm, hogy elláttál jó tanácsokkal, és fotókkal!

Kiskakas


Re:Virágpor termelés
« Válasz #12 Dátum: 2017. Január 25. 08:49 »
Magam is, több éve  rendszeresen  gyűjtetek virágport külső szedővel, a hatékonysága szerintem nagyon alacsony, annak ellenére hogy szerintem virágpor tekintetében nem szenvedünk  hiányt, sőt többnyire arra kell figyelnem hogy ne szorítsák be az anyát a virágporos keretekkel. Belső szedőre nincs lehetőségem, mivel csak fekvő kaptáraim vannak. Külsővel mi az a napi mennyiség ami reálisnak nevezhető? Azt már látom hogy nagyobb szélesebb szedőt kellene alkalmaznom.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Virágpor termelés
« Válasz #13 Dátum: 2017. Január 25. 12:17 »
QUQURIQ !!!

Robotur!
"Azt már látom hogy nagyobb szélesebb szedőt kellene alkalmaznom".
Igen, jól látod.

Ha annyira kicsi a szedőd, úgy a mézből is kevesebb jut be a kaptárjaidba. Úgy szoktuk mondani, hogy " nagy lesz a tolongás".
A virágporos méhek minden járatot eltakarnak, amíg beküzdik magukat.
...mert ugye a virágport már, ha elhozták a kaptárba, be is fogják vinni.
Ezért nagy mézelésnél nem érdemes a virágport szedni, mert jóval kevesebb lesz a mézünk, még méretes szedők esetén is.
Nem vagy egyedül, másoknál is fenn áll a veszély.
A kis lukbőség is akadályozó tényező.

Kiskakas